ZEEUWSCH DAGBLAD Hemel en hel fe Dachau. Radio-retributie. Onze Buitenlandsche Politiek. Ons leger in de toekomst. Provincienieuws. Uit iedere hoek loert de dood. 1e JAARGANG No. 176 PROT. CHR. 8LAD VOOR ZEELAND Dinsdag 30 Oct. '45 Wij hebben nu, voorloopig al thans, een hoort eenheidsradio. De voor den oorlog bestaande Omroepvereenigingen mochten hun werk niet hervatten en moes ten de uitzendingen overlaten aan „Herrijzend Nederland". Dat heette een belangrijke verbetering, 't Was immers een stap in de richting van de een heid? Nu, van die verbetering heeft tot nu toe niemand iets bemerkt. Integendeel. Van alle kanten wordt geklaagd over de programma's en de wijze waarop ze worden uitge zonden. Maar in elk geval zal dan toch een belangrijke besparing worden verkregen? Ja, dat zou men denken. Het feit echter, dat blijkens .een dezer dagen verschenen publicatie betreffende de radio-retributie, de programma-kosten per luisteraar blijken te zijn opgeloopen van f 4.tot f 12.per jaar, wijst in een andere richting. Dit geeft het „Vrije Volk", na dat het gewezen heeft op de uit stekende reputatie, die de Neder- landsche omroep voor den oorlog genoot, aanleiding om het volgen de op te merken: „Wij willen niet verbergen, dat het beleid van den tegenwoordigen tijdelijken Nederlandschen om roep „Herrijzend Nederland" ons hoe langer hoe meer gaat veront rusten, Met name het tinancieele beleid 1 De tegenwoordige omroep „Herrijzend Nederland" is als ge volg van militaire doordrijverij wat leiding en verzorging betreft, voor een groot deel in handen ge raakt van ondernemingsgezinde goedwillende amateurs, Die om roep heeft bijv. onlangs een orkest geëngageerd van niet minder dan 96 musici een besluit, dat voor ons land in programma-technisch opzicht, de benaming zotheid ver dient cn alleen maar geschikt is om de kosten van dien omroep tot ongekende hoogte op te jagen. De salarissen, die de leidende per soonlijkheden in dien tijdelijken omroep zich hebben doen toe meten, voordat een verantwoorde lijk bestuur deze uiting van hun ondernemingsgeest kon inperken, overschrijden naar onze meening de grenzen van wat thans in Ne derland toelaatbaar is. Hoe de organisatorische vorm zal zijn die de omroep zal dragen, welke (naar wij hop enzeer spoe dig), „Herrijzend Nederland" op volgt willen wij thans in het mid den laten. Ons interesseert thans slechts de vraag of uit de vast stelling van de retributie op twaalf gulden per jaar misschien moet worden afgeleid, dat deze kwestie van opvolging binnenskamers al geregeld is. Of dit hooge bedrag moet worden beschouwd als de aanduiding, dat de geldweg- smijterij van „Herrijzend Neder land" ad infinitum zal worden voortgezet. Dan wel of de dure amateurs in „Herrijzend Neder land" reden hebben te veronder stellen, dat wat in den omroep ook moge gebeuren, zij met hun extravaganties in elk geval weer ingehuurd zijn." Niet malsch deze critiek. Het ergste is echter, dat deze zaak niet op zichzelf staat, maar dat men steeds meer den indruk krgt, en over heel de linie, dat er op financieel gebied maar op los geleefd wordt in ons land. Minister Lieftinck heeft met de geldsaneering een goed werk ge daan. Maar dit zal alleen hetee- kenis hebben als daarmee gepaard gaat een saneering van de finan ciën, als aan de opdrijving van de uitgaven, met kracht een einde wordt gemaakt. Collectieve veiligheid meer dan ooit ons doel. Aan de memorie van ant woord op het voorloopige ver slag van dc Tweede Kamer over het wetsontwerp-goed keuring van het Handvest der Ver. Naties, waaruit wij reeds een enkel punt meedeelden, 's nog het volgende ontleend De uitvoering van de verplich tingen, voortvloeiende uit het lidmaatschap der Ver. Naties, zal niet te rijmen zijn met neu traliteitspolitiek, ten aanzien waarvan trouwens proefonder vindelijk is gebleken, dat zij in de wereld, zooals deze zich heeft ontwikkeld, niet langer den grondslag behoort te vor men van ons buitenlandsche beleid. Collectieve veiligheid zij meer dan ooit ons doel. Tegen regionale verdragen tot bevordering van vrede en veiligheid heeft de regeering geen fundamenteele bedenkin gen, doch zij heeft daarnaast een open oog voor de groote gevaren van blokvorming. Juist in de totstandkoming van de Ver. Naties ligt de mogelijk heid opgesloten om die gevaren te neutraliseeren. De regeering zou dan ook ongaarde tot de sluiting van regionale overeen komsten als bovenbedoeld wil len overgaan, indien niet een algemeene statenorganisatie be- DE TOESTAND IN INDlë. Onmiddellijke vrijlating van alle Europeanen. Nog geen onderhandelingen. Aan alle Indonesiërs is bevolen om onmiddellijk alle Europeanen cn Indo-Europeanen, die aij als gijzelaars gevangen houden, vrij te laten. In Soerabaja zijn de gevangen gehouden Europea nen door de Britsch-Indische politie bevrijd, evenals een aantal Indo-Europeanen, Een deel van hen is per schip geëvacueerd. Te S e m a r a n g is de Japan- sche commandant gevangen gezet wegens het niet opvolgen van de geallieerde bevelen. Hier en in Bandoeng kwamen nog eenige on lusten voor. Ten westen van Ba tavia, bij Pasing, kwamen scher mutselingen voor tusschen Japan ners en Indonesiërs, van welke laatsten velen slachtoffer werden, Van Sumatra kwam het bericht, dat zich daar niet veel gevallen van extremisme hebben voorgedaan. De in uitzicht gestelde bespre kingen tusschen Van Mook en de nationalistische leiders zijn nog niet begonnen. Geruchten als zou den de Ver, Staten willen bemid delen, werden te Washington ge dementeerd, terwijl de Ameri- kaansche consul te Batavia zelfs ontkent cenig verzoek van Soe- karno te hebben ontvangen. DE RUSSISCHE EISCHEN IN DUITSCHLAND. Zouden het voortbestaan van Duitschland bedreigen. Een geheime lijst van veertig groote üuitsche bedrijven in de Amerikaansche en Engelsche zo nes, die de Russische regeering naar haar land wil overplaatsen als gedeeltelijke vergoeding van de geleden schade, bevat een hoog percentage van Duitschlands incest vitale bedrijven. üp de lijst staan dc Krupp en Hermann Goering Werke in de Britsche zone, benevens twee groote ohemische fabrieken der I. G. Farben, drie scheepswerven en eenige andere groote bedrijven in het Roergebied De I. G. Far ben Ludwigshafen verlangen de Russen uit de Fransche zone. Het lijkt, naar Reuter meldt, onvermijdelijk, dat over deze Rus sische eischen nieuwe besprekin gen tusschen de vier groote mo gendheden zullen moeten volgen, daar inwilliging van deze eischen Duitschland zou berooven van in- dustrieele bedrijven die de drie andere geallieerden absoluut nood zakelijk achten voor Duitschlands voortbestaan, Duitsche steenkool leveranties. Volgens den specialen corres pondent van de Times te Ham burg moet het Ruhrgebied per 1 April 25 millioen ton steenkool aan de Westelijke geallieerden hebben geleverd. De eerste leve ranties gaan naar Frankrijk, Ne derland en België. Jam en vleesch voor getroffen gebieden in Zeeland. Het Roode Kruis is weer ver rast met een groote hoeveel heid levensmiddelen uit Dene marken voor de getroffen ge bieden in Nederland. Ook Zee land krijgt daar zijn deel van. De bewoners van Walcheren, West Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen, Duiveland en Tholen krijgen deze week jam en 200 gram varkensvleesch (uitge beend). De betrokken autoriteiten hebben hun volledige medewer king toegezegd. De bonnen voor bovengenoemd voedsel zullen eerstdaags bekend wor den gemaakt. Alles wordt gratis ontvan gen en dus ook gratis gegeven. Aan de consumenten wordt verzocht om verpakkingsmate riaal mee te brengen. Van de detaillisten kon niet worden verlangd, dat zij papier e.d. geven. Om de groote onkosten van het transport, welke door het Roode Kruis betaald worden, te bestrijden, zullen de plaatselij ke afdeelingen van het Roode Kruis in de winkels busjes neerzetten, waarin dan een gave voor het Roode Kruis gestort kan worden. Elke bijdrage, hoe klein ook, is welkom. Tevens wordt een ieder, die nog geen lid is van het Roode Kruis verzocht zich nog heden als zoodanig op te geven. Een dankbetuiging voor deze extra portie jam en vleesch aan de Deensche schenkers kan worden gezonden naar den kringcommissaris van he; Ned. Roode Kruis in Zeeland. Het geschrevene kan in het Nederlandsch gesteld zijn. Het lotingssysteem behoort te verdwijnen. De nieuw benoemde cBef van den Generalen Staf van het Ne- derlandsche leger, luit.-generaal Mr H. J. Kruis, -heeft in een on derhoud verklaard, dat het aller- 1 eerste en voornaamste principe van het Nederlandsche leger in de toekomst zal zijn dat het een volksleger is. Ook de vorming van het kader, in het bijzonder het officierska der, zal beter moeten zijn. Men zal geen officier meer worden terwille van diploma's, doch ieder een zal van onder af aan in de troep beginnen en diegenen, die blijk geven over de noodige capa citeiten te beschikken zullen de gelegenheid hebben op te klimmen. Ook het lotingssysteem hoort in het nieuwe Nederland sche leger niet langer thuis. Iedereen zal, tenzij hij lichame lijk ongeschikt is, tob soldaat worden opgeleid, LUCHTPOST VOOR INDlë. De porto voor brieven, die bestemd zijn om op 7 No vember per vliegtuig naar Indië verzonden te worden, bedraagt 30 cent per 10 gram of gedeelten daarvan. f Doodstraf voor bunkerbouwers. Vrijdag heeft de procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam de doodstraf geëischt tegen twee bunkerbou wers. Dit was de eerste maal, dat een zaak tegen aannemers van weer-1 machtswerken aan de orde kwam. Ze betrof den aannemer C. J. Heinsius, teMaarssen en den makelaar T. J. Carré te Amster dam. Heinsius bekende bij zijn ver- hoor, dat hij op vliegvelden in Frankrijk werkzaamheden heeft doen uitvoeren, maar, zeide hij, er is haast niets gedaan en na zes weken ben ik afgedankt. De pres.: En wat hebt u daar na gedaan? Vcrd.Materiaal geleverd aan de Duitsche weermacht. Pres.: Ja, voor ongeveer 1% millioen gulden. Verdachte Caccé bekende, dat hij samen met Heinsius naar weermachtswerk gedongen had. Hij had in Frankrijk echter slechts een onnoozele positie en, niets gepresteerd. De procureur-fiscaal, Mr Sik kel, constateerde bij beide ver dachten hulpverleening aan den vijand. Voor bunkerbouwers kent spr. geen pardon. Hij vorderde de doodstraf tegen ieder der ver dachten. LOONEN LAND ARBEIDERS. Minstens 60 cent per uur. Het college van Rijksbemidde- delaars heeft in overleg met de arbeidersorganisaties in den land bouw, samenwerkende binnen het kader van de stichting voor den landbouw, beslist ,dat de land- arbeidersloonen tenminste 60 cent per uur zullen bedragen. Hiermede is een belangrijke I stap in de richting van gelijkstel ling tussohen landarbeid en in- dustrieelen arbeid gedaan, terwijl j tevens het loon van den landarbei- der wordt ingesteld op de kosten van het distributiepakket. Een nevenbedoeling van deze gelijk stelling is geweest, een einde te maken aan de ongewenschte uit wisseling van arbeiders tusschen den landbouw en de bouwvakken. RIJKSDIENST VOOR LANDBOUWHERSTEL. Bij beschikking van den Min. van Landbouw enz. zijn aangewe zen als directeuren van den Rijks dienst voor Landbouwherstel Ir. J. W. Hudig, rijkslandbouwcon- sulent in tijdelijken dienst, en Ir. J. Sevenster, werkzaam bij de directie van de voedselvoorziening staat, die door haar algemeen heid in staat is conflicten tus schen de door die overeenkom sten gebonden afzondërlijke groepen van staten ta voorko men. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. De afdeeling Goes van het N. J. V. hield Zaterdag haar eerste openbare bijeenkomst. Als spreker trad op de heer H. Coenraad, Dir. Centr. Bur. N.J.V. te 's Gravenhage, met het onderwerp: „Wordt een vuist, jong Nederland". Spr. vertelde, hoe het N.J.V. in 1925 slechts was een groep Arnhemsche gymnasnsten, die toen samen hadden gevormd de „Jongerenbond tegen eenzijdige ontwapening". In 1927 groeide dit uit tot het N.J.V. Het Ver bond i9 in 1940 door de Gestapo verboden. Na de herrijz'.ng tul len we niet meer als voorheen tegen de actie van de gebro ken geweertjes" behoeven te strijden, maar nu staat op den voorgrond het nationale, het sociale, de rijkseenheid en de weerbaarheid. Vooral op de rijkseenheid werd de nadruk gelegd. De avond werd opgeluisterd door declamatie van den heer v. Geld eren. BOOTDIENST MIDDELBURG—VEERE, De „Zeemeeuw" welke voor heen o.m. werd gebruikt voor het postvervoer op de lijn Kruiningen- Kerkpolder, is bij Bath terugge vonden. Zij deed tijdens den oor-1 log dienst ten behoeve van de i visscherij-inspectie en vanzelfspre- kend lieten de moffen er een be-1 geerig oog op vallen. Een lid van het personeel verwijderde evenwel een contactdraadje en dientengevolge wisten de heeren niet, wat er mee te beginnen, zoo dat het schip nog in goeden staat verkeert. De „Zeemeeuw" ligt nu in Middelburg en zal zeer binnen kort een dienst Middel- b u r gV eere gaan varen in aansluiting op den dienst Veer eK amper- 1 a n d. Dit beteekent voor de Veerenaren een verlossing uit hun isolement. Afscheid van dr en mevr. Planteijdt. Zaterdagmiddag is in Hotel de Korenbeurs te Goes op har telijke wijze afscheid genomen van dr en mevr. Planteijdt, die dezer dagen Goes gaan verla ten. Behalve de leden van het huldigingscomité waren afge vaardigden van diverse besturen 'en colleges aanwezig, terwijl ook verschillende particulieren van hun belangstelling blijk gaven. Mr J. A. A. Fransen van de Putte verwelkomde met enkele vriendelijke woorden dr en mevr. Planteydt en hun kinde ren en drukte zijn spijt uit over het vertrek. Ds A. W. M. Odé schetste het zeer vele, dat dr Planteijdt op medisch en ander gebied in een periode van ruim 20 jaar heeft gepresteerd. Hij heeft zich door zijn beminnelijkheid en vriendelijkheid, maar vooral door zijn groote bekwaamheid de dankbaarheid van zeer velen verworven, Wij zien hem noode heengaan. In dien dank betrok Spr. ook Mevr. Planteijdt, die even zoovele jaren als kinder arts werkzaam was en haar man tot steun was. Dr Plan teijdt bewoog zich ook op het brcede terrein der volksgezond heid en op sociaal gebied. En ook daar heelt hij veel tot stand gebracht. Namens patiën ten en oud-patiënten bood Spr. een schilderij (interieur van de Groote Kerk te Goes) aan. Namens het Gemeentebestuur van Goes en als vriend voerde vervolgens de heer A. de Roo het woord. Ook hij sprak een woord van warmen dank. Goes zal dr en mevr. Planteijdt nooit vergeten. Daarna spraken achtereen volgens de heeren mr dr Mes te Heinkenszand en Jhr Van Doorn, resp. voorzitter van de vereen, voor Ziekenhuisverple- ging en van het Alg. Zieken fonds, van welke beide organi saties dr Planteijdt een der op richters is. Mede namens het bestuur van het Gasthuis, waarvan dr Planteijdt bestuurslid is, dank te de heer J. A. Picterse voor het vele, dat dr Planteijdt voor dit Ziekenhuis is geweest. De woordvoerder van de me dici was dr Gosses. Deze wees er o.a. op, dat de medici in dr Planteijdt groot vertrouwen stelden en steed3 prettig met hem hebben samengewerkt. Evenals de heeren ds Odé en de Roo dit ook reeds hadden gedaan, releveerde dr Gosses ook het ondergrondsche werk, dat dr Planteijdt in den bezet tingstijd had verricht. Nadat de heer A. J. van Heel den dank van het Roode Kruis had overgebracht, dankte dr Planteijdt allen recht hartelijk voor hun sympathieke woor den. Spr. verzekerde, dat zijn vrouw en hij in Zeeland bui tengewoon veel vertrouwen en vriendelijkheid hadden genoten. Zij zullen hun Zeeuwschen tijd zeker niet vergeten. Hierna was er gelegenheid om persoonlijk van de famielie Planteijdt afscheid te nemen. VLISSINGEN. De Ned. Chr. Politie-ambtenaren Bond te Utrecht heeft besloten in ver band met de moeilijke reisge- legenheden, vooral in de pro vincie, het aantal Hoofdbe stuursleden belangrijk uit te breiden. Zoo is voor de afd. Zeeland voorloopig voor één jaar benoemd de heer W. de Wolf te Vlissingen. Men is reeds eenigen tijd bezig om op 'het zoogenaamde Eiland met behulp van een zandzuiger groote massa's zand te spuiten. Men krijgt hierdoor de beschikking over het benoo- digde werkzand voor allerlei doel, maar tevens wordt hier mede dit gesloopte stadsdeel bouwrijp gemaakt. Volgens het plan van uitbreiding zullen hier op ruim 100 woningen worden gebouwd, zoowel eengezins- als tweeverdiepingenhuizen, waar- tusschen ook eenige winkelhui zen zullen verrijzen. Een gedeelte wordt bestemd voor kleinindustrie, terwijl het Schel- deterrein nog eenigszins zal worden uitgebreid. De woon huizen zullen alle gebouwd wor den met het front naar het verbreede kanaal, dus aan de Kanaalstraat. Aan de Dijk- straat zal niet meer worden gebouwd. Ds J. Overduin sprak in Middelburg. Niet, om zichzelf in het mid- ste tijd van den dag: men kon delpunt te plaatsen, maar om dan stilstaan en de oogen slui- te roemen de trouw van Chris-1 ten. Men kon bidden en on- tus, Die hem uit de benauwenis hoorbaar met elkaer het avond- in d« ruimte bracht, als tolk lied zingen. Men wist dan, dat der duizenden, die voor de er een éndere wereld bestond, Christelijke vrijheid streden; beter dan deze hel: de hemel, ook van hen, die niet terugkeer- waarin Christus Koning is. den, sprak Ds Overduin over de .Na dat appèl moesten S.S. hel zoowel als over den hemel liederen gezongen worden, al van Dachau. kon niemand dat meer. Als Gearresteerd na een predi- zieke behoefde men zich niet te king over het goed recht der melden: men werd weggetrapt, Christelijke school, werd na kreeg een benzinespuitje of een tocht via Arnhem, Amers- werd gebruikt als proefkonijn foort, Essen, Würzburg en voor z.g. wetenschappelijke on- Neurenberg, die „vergaarbak derzoekingen. Zoo werd alles van Europeesche rampzalig- gedaan, om elk leven te ver heid", het vernietigingskamp Da- nietigen. chau bereikt, waar „uit iedere Op 16 Dec. '42 ontving ds hoek de dood loerde; waar nie- Overduin een brief van zijn man stierf, maar iedereen vrouw, dat er den volgenden krimpeerde". dag een bidstond in Arnhem Er zijn twee machten in het zou worden gehouden. Ge leven, die den mensch geeste- vraagd werd, mede te bidden, lijk fit houden; de humor en En dat geschiedde. Toen kwam het geloof. In September '42 het wonder: onbegrijpelijk, schreef ds Overduin aan zijn maar door God gewerkt: bin- vrouwde humor is nu gestor- nen één week was Dachau van ven, maar het geloof leefteen hel in een „sanatorium" Christus ig tóch Overwinnaar, veranderd. Een andere com- En daardoor gegrepen, was ds mandant, menschelijker dan de Overduin rusteloos bezig, zijn vorige, werd aangesteld; alle vrienden in de verdrukking op gevangenen mochten pakketjes te beuren. Kon het niet in het uit Holland ontvangen, de dag openbaar, dan ging het clandea- indeeling werd veel verbeterd, tien (zooals In Essen), tot ook Een heerlijk Kerstmis ('42) dat verraden werd. Toen ging mocht worden gevierd en op hij over technische onderwtr- Nieuwjaarsdag werd het Avond pen spreken, maar belandde maal gevierd. Begin 1943 moes- vanzelf in het hart van het ten allen 6 weken in het kamp Evangelie. 2 Cor., het hoofd- blijven in verband met besmet stuk der Goddelijke vertroos- telijke ziekte. Zes weken kon- ting, werd toen zoo duidelijk den de gevangenen eten, zoo- begrepen. veel ze wilden. Helaas zijn er Het leven in Dachau was een velen aan ten onder gegaan, hel. Van een transport van. 65 Een soort diaconie werd ge- erheen vervoerd, zijn er niet vormd, om ook hen, die geen meer dan 3 teruggekeerd. In pakketjes ontvingen, van het de registratiekamer van het noodige te voorzien, kamp waren vakken met kaar- Met een compleet diner en ten; het grootste vak was dat een toespraak werd Koningin der „Gestorbenen".... De com- nedag 1943 gevierd. 120 Duit- mandant verklaarde het zelfschers stonden eerbiedig te iedere gevangene is minder dan luisteren en salueerden, toen een straatsteen en dan mest. het Wilhelmus werd gezongen. Gesproken werd niet tegen de Op 8 October 1843 werd ds gevangenen: door trappen en Overduin ontslagen. Nu mag slaan werd het medegedeeld, hij weer prediken het Evange- Er waren 80-jarigcn en gebrek- lie der genade, dat er door FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Geen adempauze. In een ruk zet Minister Lief tinck zijn plannen inzake de geld- zuivering door. Eerst de inleve ring van het oude bankpapier, daarna de uitgifte van ecri be perkt bedrag aan nieuw geld, waaraan we ons nog maar niet kunnen wennen. Vervolgens de splitsing der rekeningen in ge blokkeerd- «n giraal tegoed en het openen van vrije-rekeningen, En nu komt ook als onderdeel van de geldzuivering de effecten registratie, waarvan wij in ons bericht van Zaterdag gewag heb ben gemaakt. De bankinstellin gen, die bij al deze maatregelen ten nauwste betrokken zijn, wer ken met man en macht om den achterstand, die door dit alles is ontstaan in te halen. En na iede re dag van hard werken consta- teeren we met voldoening dat dit inderdaad gelukt. Wij vreezen echter, dat de ko mende effectenregistratie waarvoor naar ruwe schatting een 40 millioen fondsen in aanmer king zullen komen een streen zal trekken door de pauze, die wi) ons na afdoening van de eerste maatregelen hadden voorgesteld. Niettemin zullen we Minister Lieltinck op den voet volgen, om dat we beseffen, dat dit alles voor een gezond financieel staatsbeheer noodzakelijk is. Hoe eerder de i effectenregistratie aan den kant is, hoe eerder de Amsterdamsche Effectenbeurs weer geopend kan worden. En ook dat is noodzake lijk. Wij weten ons hier in Zee land haast den tijd niet meer te herinneren, dat het mogelijk was om een fonds te koopen of te ver- koopen. En daarom Excellentie, wij volgen U zonder de zoo zeer gewensöhte adempauze en als 't moet ook zonder Rhodesia's. kigen, er waren kinderen, soms van 11 jaar, wier eenige mis daad was, dat zij niet of niet meer „productief" waren voor het rijk. Schoeisel bestond uit een paar sandaaltjes, die slechts van voren met een lapje over den voet sloten; daarop moest worden gemarcheerd. Ds Overduin kwam in een kolencommando terecht. Dat be- teekendewerken van 's nachts kwart over drie tot 's avonds half tien. Zitten mocht men geen oogenblik. Wanneer straf fen waren uitgedeeld (wat da gelijks gebeurde), was er geen tijd om te eten. En 's avonds kwam de lugubere groep der commando's binnen: de dooden en stervenden met Christus redding mogelijk is. Het is de laatste mogelijkheid in het leven, te staan op den rotsgrond van Christus' heil. Daarom is bekeering noodig, voor iedereen. Het zijn geen fabelen, want Dachau bewijst, dat Christus hen, die in Hem gelooven, staande houdt. Door dat geloof kon, midden in de ellende van Dachau, tóch sprake zijn van een hemel. Veel commentaar willen wij op deze indrukwekkende rede niet geven. Wie er heen ge weest is uit lust tot sensatie, zal waarschijnlijk maar zeer ten deele bevredigd huiswaarts zijn gegaan. Maar niemand kon ontkomen aan de dringende op roep tot geloof en bekeering, die voor heel ons volk zich dragend, want op het ap pèl mocht niemand ontbreken. do eenige remedie is. En toch was dat appèl de mooi- Rond Vlissingen heeft men met behulp van Duitsche krijgs gevangenen een nooddijk ge-1 legd. Deze tweede ringdijk loopt vanaf den boulevard achter Grand Hotel Britannia, over dc voormalige trambaan, langs het fort Linkerreduit, over het vliegveld naar de hoogte tê Souburg, Door deze ringdijk is Vlissingen dus in een aparte polder komen te liggen en is men nu deze week begonnen met het spuien van het water, dat zich in dezen polder be vond, tot een peil van 50 min A.P., dit is dezelfde hoogte als waarop het water van het ove rige gedeelte van Walcheren kan worden afgespuid, zoolang „de Boreel", het electrisch ge maal te Middelburg, niet in werking kan worden gesteld. In overleg met het gemeente bestuur is aan het streefcbureau Walcheren de herbouw en her stelwerkzaamheden van het nu droogkomende stadsdeel opge dragen. De particuliere bouw ondernemers krijgen nu elk een bepaald huizenblok voor hun re kening; zoo is het werk be ter te overzien en te contro leeren. Door deze centralisatie in den wederopbouw kunnen huiseigenaren dus alleen bediend worden door de hun toegewe zen aannemer. GOES. Vrijdagavond kwam de j Gereformeerde jeugd bijeen onder leiding van den'heer M. de Borst. Na samenzang, Schriftlezing en gebed, wekte de voorz. de aan wezige jngelui op, om op den komenden gedenkdag der bevrij ding te gedenken in dankbaarheid aan God en om de van Hem ver kregen vrijheid Hem te wijden in een getrouw den Heere dienen van dag tot dag. Door Mej. J. Wisse werd een opstel geleverd over Vrouwen uit het Huis van Oranje. Verder wer. den verschilende gedichten gede clameerd, in verband met de ver drukking en bevrijding, afgewis seld door solozang, duet, kwartet en samenzang. Door alle deelne mers werd iets ten beste gegeven, dat „af" was. Het was een avond, die uitstekend slaagde. 'sH. ARENDSKERKE. Tot hulpkassier der Boerenleenbank is benoemd dhr P. van Schaik te H. H.kinderen. Overdracht grafmonumenten Zaterdagmiddag had te Ka pel 1 e de overdracht plaats der grafmonumenten aan de betrok ken families van de gevallen slachtoffers van 27 October 1944. Op de algemeene begraaf plaats had zich een groote me nigte van de burgerij verza meld, met de betrokken fami lies, blijk gevende van aller meeleven. Allereerst voerde de w.n. bur gemeester, de heer Jn. Balken ende het woord. Spr. wees op 27 en 28 Oct. 1944, de dagen welke nimmer vergeten zullen worden, waarin de slachtoffers vielen en het woord van Chur chill is -bewaarheid, dat het bloed en tranen zou kosten om be vrijd te worden. Dit kostte het. Nadat een minuut stilte was betracht, wendde Spr. zich met een kort woord tot de betrok ken families. Nadat vervolgens de heer W. Glas het monument had onthuld, had de overdracht plaats. Op het monument staan de namen der getroffenen ingebei- teld met aan weerszijden twee lauwertakken. Ook de 75 zonen van het Fransche volk welke hier lig gen begraven, aan welker gra ven zooveel zorg is besteed, en nog twee omgekomenen in Duitschland werden herdacht. Verder dankten namens de familie voor deze schenking de heeren A. Ganseman Pz., Jb. Delzenne, M. Veerhoek en P. Minnaard. Namens de oud-illegalen voer de de heer H. K. Kramer het woord, waarna Ds A. Scheele een ernstig en troostend woord tot de talrijke aanwezigen en inzonderheid tot de getroffen families richtte en met dank gebed deze droeve plechtigheid besloot. Vele kransen werden bijgelegd. Te B i e z e 1 i n g e en te Schors, had eenzelfde plech tigheid plaats. Te Biezelinge werd het mo nument onthuld door den heer Jac. Berman en werd de plech tigheid besloten door Ds v. Steenbergen. Te Schore werd het monu ment onthuld door den heer Bieren» en eindigde D» Postma. DE BEVRIJDING VAN GOES. J Op initiatief van de Oranje- vereen, is de bevrijding herdacht door het brengen van een bloemen hulde aan de graven van hen, die hun leven gaven voor dc vrijheid en die door oorlogshandelingen zijn omgekomen. Om 2 uur kwamen de deputaties van de verschillende vercenigingen met kransen en bloemen op de markt bijeen. De waarn, burgemeester Jhr. Sandberg hield een korte rede, waarin hij memoreerde het op treden van de Fransche soldaten in 1940 en voorts de illegale wer kers, die gedurende de bezetting gevallen zijn. Daarna trok de stoet, vooraf gegaan door een muziekcorps sa mengesteld uit leden van „Eupho- nia", „Hosanna" en het corps van het Leger des Heils onder leiding van dhr Kousemaker naar de Algem. Begraafplaats. Hier werd het woord gevoerd door den heer A. de Roo, voorz. van de G.I.O.W., die herinnerde aan hen, die door het oorlogsge weld werden getroffen en hen, die de strijd met den vijand hebben aangebonden. Zij hebben dit gedaan in volkomen onbaatzuchtigheid. En zij hebben het offer van hun leven niet voor niet» gebracht. Vervolgens werd het Engelsche en het Nederlandsche volkslied ge speeld, waarna door padvinders bloemen en kransen op de graven werden gelegd, Hierna ging de stoet naar de R.K. begraafplaats waar de heer v. Ballegoyen de Jong, voorzitter van de Oranjevcrecn., het woord voerde. Spr. memo reerde de strijd in 1940 en de I bevrijding door de gcallieerdo legers ten koste van. groote of fers. Hij wekte op de gevalle nen te ceren, door steeds pa raat te blijven. Daarna werden de volksliede ren ten gehoore gebracht en bloemen en kransen op de gra ven gelegd. De plechtigheid maakte een diepen indruk. Het was een in alle opzichten waardige her denking. KAPELLE. Daartoe vanwege de verceniging van Oud-leerlingen uitgenoodigd, hield de heer Phaff uit Goes een lezing over„Eenige LAATSTE BERICHTEN. Gevechten te Soerabaja gestaakt. Wapenstilstand gesloten. Naar de B.B.C. meldde is Soe- karno er in geslaagd om een wa penstilstand te Soerabaja te slui ten tusBchen de Britsche troepen en vechtende nationalisten. Reeds eerder was door de nationalisten om een wapenstilstand gevraagd. In de stad opereerden de natio nalisten met Japansche tanks. Minister Atlee zal president Truman bezoeken. Binnen drie weken hoopt de Britsehe minister Atlee een be- zoek te brengen aan president Truman ter bespreking van de buitenlandsche politiek. In Ame- rikaansche kringen wordt aan dit bezoek groote aandacht geschon ken. Felle gevechten in China. In vele provincies van China woeden op het oogenblik felle ge vechten tusschen de communisten en troepen van Tsjank Kai Shek.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1