ZEEUWSCH DAGBLAD Hoe staat het met de Staatsfinanciën Eah fr&od&cUap vo*i de> HmIiwi. We geven drie gulden uit en ontvangen er één. Machten van geëvacueerden, was ere tw^enddaarom Gesprekken 1e JAARGANG No. 175 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 29 Oct. '45 Berechting en behandeling van politieke gevangenen. Het Interkerkelijk Overleg of valt met de beantwoording van de Nederl. Herv. Kerk, de van de vraag, of naar recht of R.-K. Kerk, da Geref, Kerken, naar wraak an haat in Nader de Geref. Kerken (H.V.), de land wordt gehandeld. Dit geldt Chr. Geref. Kerk, de Oud-Kath. met name voor de behandeling Kerk, de Evang. Luth. Kerk, van de politieke gevangenen. De de Rem. Broederschap en de Kerken achten het een sma.td Alg, Doopsgez. Sociëteit, heeft voor ons volk, wanneer na vijf de volgende Kanselboodschap jaren strijd tegen rechtsver- doen uitgaan: krachting en vijf jaren lijden onder de gruwelijkste nietho- Het is U bekend, gemeente, den van het Duitsche barbaris- hoe de Kerken in Nederland me, een dergelijke booze geest zich in den bezettingstijd heb- vat op ons volk zou hebben ben verzet tegen den Duitschen gekregen. onderdrukker en telkens open- Daarom stellen de Kerken zich lijk hebben geprotesteerd tegen achter de Overheid, wanneer de door hem gepleegde onmen- deze, naar haar hooge heilige schelijke handelingen. roeping het recht handhavenJ, Zij hebben Boodschappen onrecht en willekeur in de be- doen uitgaan, welke met vreug- handeling dezer .gevangenen de en dankbaarheid door ons met kracht tegengaat, volk werden begroet. In den naam van God ont- Toen God in Zijn groote zeggen de Kerken aan een barmhartigheid ook ons volk ieder het recht om na de be de vrijheid heeft geschonken, slissing door de aangewezen hebben de Kerken opgeroepen instantie nog recht naar eigen tot een vernieuwden dienst aan inzicht toe te passen. God den Heer, opdat Hem in De Kerken doen een beroep woord en daad dank zou wor- op het Nederlandsche volk, in den gebracht voor de verlos- zijn gedragingen ten opzichte sing uit zoo grooten nood. van de politieke gevangenen en Met klem drongen de Kerken hun kinderen te toonen, door erop aan, dat door de Overheid den boozen Duitschen geest de door God haar opgedragen niet te zijn besmet, maar blijk taak: gerechtigheid te beoete- te geven van het besef, dat ook nen, zou worden vervuld en het bij strikte handhaving van het recht tegen allen, die het schon- recht, de barmhartigheid van den, zou worden gehandhaafd. Christus moet worden betracht. Maar tegelijk hebben zij het Tenslotte doen de Kerken volk aangezegd zich niet te la- een beroep op alle betrokkenen, ten overheerschen door wraak- opdat met een sterken wil in en haatgevoelens. samenwerking van Regeering De Kerken herhalen thans en volk een zoodanige oplos- haar oproep tot het Nederland sche volk. Zij doen een ernstig appél op ambtsdragers en gemeente, om allen er van te doordringen, dat het aanzien van ons volk staat sing van de berechting en de behandeling van de politieke gevangenen worde verkregen, dat wij ons voor God en men- schen hierover niet hebben re schamen. Tweede Amer. leening aan gevallen maar wat in de han- Nederland? den hebben laten stoppen. Te Washington is Woensdag Slechte waar, en veel te duur. bekend gemaakt, dat voor Ne- v*n een partij van 50 ton derland een tweede leening van azijnzuur zou 45 ton water zijn 50 millioen dollar door de lm- en een hoeveelheid kwik was en Expratbank in overwegins vee' te duur ingekocht. Partl is genomen. Een gezaghebben- culieren konden veel goedkoo- de deskundige verklaarde, aldus P« importeeren doch dit was A.P., dat men druk bezig is niet toegestaan, omdat eerst de met de behandeling van het Nederlandsche verzoek en dat binnenkort een definitief be sluit genomen zal worden. dure partij moest zijn opge bruikt. Intusschen heeft de ondes kundigheid van den staf er al toe geleid, dat uit deskundige vakkringen vertegenwoordigers naar het buitenland zijn gezon den om bij de aankoopen van IN JANUARI SCHOENEN VOOR IEDEREEN. Naar wij vernemen, zullen er ^rlïchting te" dienen"' m Januari van het volgende jaar zooveel schoenen in Neder land voorradig zijn ,dat van de distributie op toewijzing kan worden afgestapt. Er zal dan een bon van de distributiekaart worden aangewezen voor het koopen van een paar schoenen. boeken, waarbij er vele buitenge woon mooie zijn, te bewonderen. In „De Hervormde Kerk" vertelt T. v. S. van het onder- groudsche werk namens de Sy node onder de tewerkgestelden in Duitschland in samenwerking met andere Protestantsche Ker ken. Na veel zoeken gelukte het in „De Pijp" te Amsterdam een bescheiden kantoorruimte te vinden, van waaruit begonnen werd met het geven van aan wijzingen aan de Keiikeraden, hoe de jongens in het buiten land te bereiken. „Het was voor ons een onver wachte uitkomst, dat wij naast ons, behalve een dokterswacht kamer en een bokslokaal, ook nog een kantoor van een uit geverij hadden. Bovendien wa ren wij dikke maatjes gewor den met vele boekhandelaren en uitgevers, zoodat wij de lec- tuur-paikketten nu nog konden Hoe lang zal dat nog kunnen doorgaan? VLISSINGEN, Naar wij ver nemen zal het Zwitsersche barak kenkamp aan de Buitenhaven, tot nu toe in beheer bij de gemeente, met ingang van 1 Nov. officieel overgaan in Rijksbeheer. O.l.v. dhr v. Ringen, die belast is met het toezicht en de verzorging van alle in Nederland in Rijksbeheer zijnde kampen is in tegenwoordig heid van den wnd, burg. een be zoek aan het kamp gebracht en werd omtrent den toestand een onderzoek ingesteld. Verschillende verbeteringen zullen worden aan gebracht. GOES. De Chr. Jongelings- verzenden onder het stempel vereeniging alhier heeft drie van uitgeverij Doorgeven, boek- opvoeringen gegeven van het handel Ten Have enz. enz. En Leekenspel „Overwinnaar" van merkte een enkele keer de di- M. C. Fallentin, in de „Prins recteur van de Posterijen op, van Oranje". Het moeilijke ge- dat één dezer Amsterdamsche geven werd door de spelers uitgevers wel wat erg veel han- goed weergegeven. delszaken met Duitschland had, De bedoeling van dit «pel isdan sprong altijd weer een an te laten zien, dat Gods liefae der bij, b.v. de firma J. N. den felsten haat overwint. Voorhoeve te Den Haag. Degenen, die deze opvoeringToch was het niet altijd zoo hebben gezien, zullen ongetwij- gemakkelijk, want al waren op feld moeten opmerken, dat er die manier boekenzendingen mo- onder onze jongeren meer gelijk, voor clandestien uitge- leeft in de harten dan vermoed geven pamfletten en preeiken- wordt. series en voor gestencilde brie- ven moesten weer andere oplos- singen gevonden worden. Dit 0 voor ons met tn het groot toe Wij ontvingen twee brieven te passen. Toch hebben wij nog van geëvacueerden, één afkom- een tijdlang prettig gebruik stig uit B r u i n i s s e en kunnen maken van een weg die één uit Serooskerkc, Deputaten van de Gereformeer- die zich beklagen dat met hun de Kerken bij de Posterijen in belangen te weinig rekening Utrecht open hadden, en in hun wordt gehouden. enveloppen en onder hun naam De eerste schrijft, dat hij in nogal eens het een en ander Januari 1943 zijn bezittingen konden verzenden. Waar de in- moest prijs geven aan den niets terkerkelijke samenwerking al ontzienden bezetter, die tot ver- niet goed voor was. nietiging van zijn gebouwen Ook zijn er heel wat brieven overging met de hulp van de geadresseerd Herrn.... meteen bouwvakarbeiders ter plaatse, Duitsche postzegel in een Duit die ijverig meewerkten, zelfs sche brievenbus gegaan. De bij hevigen regen, om de af- mooiste kans die ons ooit ge- braak te bespoedigen. boden werd voor een groote Nu is in Bruinisse aangevoerd hoeveelheid ineens is wel ge- een groote partij materiaal weest met een Rijnaak mee, ge- voor opbouw van noodvoorzie- pakt onder de voor de ningen. N.S.D.A.P. bestemde partij- In verband hiermee, schrijft lectuur die in Den Haag kers hij, heb ik mij meermalen ge- versch van de pers kwam. De wend tot den dienst Landbouw- Kerk is .toch wel diep gezonken herstel en andere autoriteiten in de oorlogsjaren I De laatste met het verzoek mij aan een keer dat ik het voorrecht had Voor den oorlog hadden we een Rijksbegrooting van onge veer 750 millioen gulden voor den gewonen dienst en f 250 mil lioen voor den z.g. kapitaal- dienst. Samen dus ongeveer 1 milliard. Hoe het in de oorlogs jaren stond, is onbekend, maar thans komt het oogenblik snel nader, dat we weer concrete cijfers onder de oogen zullen krijgen, zij het dan benaderen de cijfers. We hoorden onlangs, dat de situatie thans zoo is, dat we drie gulden uitgeven tegen dat we er één ontvangen. M.a.w., dat we enorm zullen moeten leenen en dat het inflatiegevaar dus met den dag nader komt als we niet snel onze inkomsten kunnen verhoogen uit export, diensten aan en kapitaalsin komsten uit het buitenland. Het geval is zeer ingewikkeld en moeilijk. Als overbruggings ken, dat op grooten voet ge leefd wordt. Als we met een begrooting van 3 i 4 milliard moeten ver schijnen, zal daar heel wat in schuilen voor steun aan den im port, overbruggingscrediieten en industriefinanciering, herstel hulp, enz. Daar zal weinig aan te doen zijn. Maar wat zal de evacuatie en her-evacuatie der ambte naren kosten, de instelling van allerlei nieuwe directo raten-generaal in serie, de bestraffing der politieke de linquenten, die, naar ver luidt, tusschen de 100 en 200 millioen vraagt? En niet te vergeten het propaganda- departement regeerings- voorlichtingsdienst geheeten dat begonnen is met een begrooting van 2 millioen. Dit instituut is voor einile. maatregel zal aan leenen tenlooze uitbreiding vatbaar en, deele niet zijn te ont/komen en naar reeds wordt toegegeven, met credieten in het buitenlandtoch niet afdoende voor de pro- kunnen we ook tijdelijk soulaas paganda voor de regeeringspo- krijgen. Maar dat kan niet du-litieik, ook al verandert men het ren en we zullen moeten wer- spreekwoord „praten als Brug- ken met alle kracht om onze man" in „praten als Brugmans" financieele en economische po- en al treedt deze leider op on- sitie te redden en te verbeteren, der het pseudoniem Patriot of De Regeering weet dat ook en al laat hij zich terzijde staan al heeft zij door de geldsanee- door anderen, die door de radio ring heel wat goedkoop geld de regeeringspolitielc verdedi- ter beschikking, toch drong zij gen. In het bewustzijn der luis- aan op spaarzaamheid. teraars staat deze methode niet Op zichzelf voortreffelijk, ver af van die waaraan uit het mits zij maar het goede verleden nog onaangename her- voorbeeld niet verzuimt en inneringen zeer levendig zijn. niet den indruk blijft wek-1 Men zij voorzichtig! met JONGE MENSCHEN LUCHTPOST VOOR INDIë. noodwoning te helpen daar ik evenals andere landbouwers, reeds drie maanden in mijn be drijf werkzaam zou moeten zijn, om te voorkomen, dat mijn landerijen geheel en al verwaarloozen. Toegezegd werd, dat ik zoo spoedig mogelijk zou worden geholpen, maar helaas, tot nu toe zonder resultaat. Hij dringt er op aan, dat men nu even ijverig zal zijn als bij Dr Eykman te mogen ontmoe ten verweet hij ons nog lachend het zwarthandel centrum van de Kerk te zijn." HET GEHAVENDE SPOORWEGBEDRIJF. P.T.T. maakt bekend: Op 7 November a.s. zal van regee- ringswege een proefvlucht naar Nederl.-lndië worden uitgevoerd. Het toestel ver- Minder dan 10 pet. trekt dien dag van het vlieg- van het vroegere veld Schiphol en zal na 4 of aantal zitplaatsen. 5 dagen te Batavja ,anden_ Volgens een officieel rap- t viucht zal Dost port, zullen er vijf jaar noodig Met deze vluol1t zal Pos* zijn om de spoorwegen tot den voor* geheel Nederl.-lndië normalen toestand terug te worden meegegeven. brengen. Ter verzending zijn toege- De Duitschers hebben een vijfde deel der stations vernie- e" Qewone (niet aangetee- tigd. 161/2 pet. van de rails wer- kende) brieven en briefkaar- den opgebroken en wegge- ten. voerd, 70 pet. van de spoor bruggen werden vernield of be schadigd, 90 pet. van de elec- tri3che bovenleiding werd weg genomen. Al 't moderne ge stroomlijnde electrische mate- De directeur-generaal der cje afbraak in 1943 om hem, als gedupeerde, evenals Provincienieuws. OORLOGSINVALIDEN. Door den Commissaris der riaal werd weggesleept of ver- Koningin in deze provincie is nield. Vijftig procent van de ingesteld een „Provinciale Coni- locomotieven verdwenen en de missie Arbeidsbeurs voor Oor- overgebleven machines waren logsinvaliden". defect. Negentig procent van Deze Commissie heeft tot de passagiersvoertuigen werd taak de zoo volledig mogelijke naar Duitschland vervoerd en registratie van en het leggen 98 procent van de goederen- van de noodige contacten voor wagens. de in deze provincie aanwezige Momenteel is er minder dan oorlogsinvaliden, waaronder te tien procent van het vooroor- verstaan, alle mannen, vrouwen logsche aantal zitplaatsen be- en jongeren, die door recht- schikbaar. streeksch oorlogsgeweld op Het totaal aantal motorvoer- eenigerlei wijze invalide zijn tuigen, waaronder vrachtwa- geworden, gens en particuliere auto's enz Zij die meenen tot deze ca- bedraagt bij benadering 60.214 tegorie te moeten worden ge- tegen meer dan 218.000 voor rekend kunnen zich aanmelden den oorlog. Het tekort aan bij den Burgemeester hunner bussen doet zich het meest ge- woonplaats of bij den Secrefa- voelen. i ris der Commissie, onder ver- Door de regeering zijn enmelding van volledigen naam, worden groote inkoopen ge- adres en ev. verdere inlichtin- dakloos zoovele te geven zijn bedrijf voort te zetten. De tweede schrijft het vol gende Op 5 Juni is onze jongen van negen jaar door een onge luk getroffen, waarbij al zijn kleeren vernield werden. Een paar dagen later hebben we een aanvraag ingediend voor nieuwe kleeren op het distri butiekantoor te '6 Heer Arends- kerke, waarbij een schriftelijke verklaring van ooggetuigen en van de plaatselijke politie van Borssele. Omdat we er geen be richt op terug kregen heb ik mij tot het kantoor gewend en kreeg van de loket-juffrouw ten antwoord: „Je moet maar wat geduld hebben, zaken van evacué's worden hier het laatst behandeld I" Nadien hebben we nog niets gehoord. Hij vraagt of het billijk is, dat zij die toch al zooveel moe ten missen en die zoo zwaar gedupeerd zijn, in hun tijde lijke woonplaats bij anderen worden achtergesteld. Wij kunnen niet beoordeelsn of deze klachten in alle opzich ten juist zijn. Maar wij geven ze door, om, voorzoover noo- Waar zijn de visschen in de zee1 Visschen op zee heeft in het vervolg geen onoverkomelijke moeilijkheden meer op te leveren, aldus schrijft de „United States anderen, gelegenheid Information Service", De visschen zullen geen verstoppertje meer kunnen spelen. In de Vereenigde Staten is een nieuw toestel geconstrueerd, dat al een populairen naam heeft gekregen, n.l. „Fishermans Ra dar". Met een Radar werden in oorlogstijd vijandelijke vliegtuigen en onderzeebooten opgespoord. Met behulp van een „Visschers- Radar" kan men ontdekken waar scholen visch zich in het water be vinden. Zoodra het toestel in wer king wordt gezet, wordt de Oce aan er met al zijn diepten op af gebeeld, met berekeningen in voe ten en in vademen. Tusschen den bodem van de zee en een lijn zes voet onder de wateroppervlakte worden groepen visschen er op aan gegeven. De visschers kunnen er dus direct met hun booten op afstevenen. daan, maar met dat al ziet het er met het vervoerswezen nog ver van gunstig uit. MISGREPEN BIJ AAN KOOPEN IN HET BUITENLAND. Ondeskundige ambtenaren vervangen door vakmenschen Voor den aankoop van goe deren in het buitenland, met name in Amerika en Enge land beschikt de Nederlandsche gen. Voorzitter der Commissie is Mr Dr A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, te Hein- kenszand; Secretaris de heer J. Ph. Koene, Gemeente-Secre taris van Middelburg. Het Goede Kinderboek. Ter gelegenheid van de opening van de Jeugdleeszaal organiseert de Zeeuwsche Volksuniversiteit een tentoonstelling over het goede kin- regeering over een staf van derboek, welke Vrijdagavond te ambtenaren, die in genoemdeMiddelburg officieel werd ge landen de Nederlandsche op- opend. Nadat de voorzitter der drachten uitvoeren. j Z.V.U., Mr F. W. Adriaanse, en Met de deskundigheid van het hoofd van de jeugdafdeeling dezen staf schijnt Het in ver- der Z.V.U., Mevr, de Vink-Olt- voor repressailles van de zijde van een deel van zijn personeel, daar hieronder 5 N.S.B.-ers waren. Later kon hij niet meer terug, al dus S.,daar zijn zaak gesloten zou zijn en zijn personeel naar Duitschland zou zijn gestuurd. Mr Vlaming merkte op, dat de fa, Siepman voor den oorlog nu niet bepaald bekend stond door dig, te bevorderen, dat aan de sterk sociaal gevoel voor de arbei- belangen van de gedupeerden ders.... Het is ook wel vreemd, de aandacht wordt geschon ken, die ze verdienen. TRIBUNAAL TE GOES. dat de schriftelijke verklaring van leden van het personeel niet erg ten gunste van besch. luiden. S. zei echter, dat hier „onder één hoedje gespeeld werd" en dat een familie-kwestie hieraan niet vreemd was. De 3 getuigen, die daarna gehoord werden, lieten een veel gunstiger licht op den bekl. vallen. Zoo deelde de eerste getuige, dhr A. B, v. Luijk to Goes, mee, dat besch, had geholpen bij het ver spreiden van illegale literatuur en De Gebr. Siepman staan terecht. In de voortgezette zitting op Vrijdagmiddag kwamen voor de Gebr. Siepman, drukkers te Goes, Andries Siepman werd er van beschuldigd de propaganda van het nat. socialisme te hebben bevor derd door in zijn drukkerij het N.S.B.-blad „De' Zeeuwsche daarvoor ook papier leverde, ter- Stroom" in een oplage van wijl hij ook zijn zoon, die was on- 50 60.000 ex. om de 14 dagen dergedoken had geholpen en pak te drukken, Bekl. zeide, dat men ketten aan een Jood in een kamp van N.S.B.-zijde met het verzoek had gestuurd. Verder traden als om een blad te willen drukken, get. op dhr P. W. Schipper, neef bij hem gekomen was, doch hij van bekl. en dhr Bruël, die onge- was niet op de hoogte geweest met veer 30 jaar bij de Siepmans in de inhoud en strekking, die dit dienst is geweest, orgaan zou hebben. Toen echter Mr F. W. Adriaanse merkte op, later Mr Vlaming hem een affiche dat er nog teveel duister is in deze van de beruchte V-actie toonde, zaak door te korte voorbereiding, eveneens van zijn drukkerij af- Besloten werd daarop de behande- komstig en hij ook hier beweerde, ling te schorsen tot 13 Nov. a.s. den inhoud niet gekend te hebben, Ook de zaak van den oudsten fir- schillende opzichten af en toe hoi, het woord hadden gevoerd, werd dit argument wel erg zwak. mant, Willem Siepman zal dan nog al te haperen. Gebleken is, vonden de genoodigden gelegenheid Hij zei voorts, dat hij ook niet tegelijk behandeld worden, dat de heeren zich in sommige de talrijke geëxposeerde kinder- had durven weigeren uit angst Het woud ligt in een gouden 1 Ldroom.1 En de wind, in de bronzen [toover der blaren, j Grijp: met zijn handen Je Lheldere snaren, De harpen der bevenue [beukelaren, En speelt en zijn lied is [een klacht zonder zoom. Het is herfst. De wind rukt aan de takken en schudt de moede blaren af. Er is een sterven overal om ons heen. Wie ontkomt er in deze dagen aan die stille oogenblikken van weemoed, die in dezen tijd van het jaar vaak zoo sterk kun nen zijn? Meer nog dan hier in deze omgeving onderga je die stemming in de bosschen. „De dood van het woud is een groote dood" dichtte Martin Leopold. En als je zoo heel al leen wandelt over de boachpa- den, dan voel je iets van het groote mysterie van geboren worden, leven en sterven, van den eeuwigen kringloop der dingen. Er is weemoed om het ster ven van het jaar. Maar dat is toch niet de eenige gemoeds stemming. Naast dien weemoed is er ook een heimwee naar het nieuwe leven, dat straks weer geboren zal worden. De hunke ring naar een nieuwe lente. Nu zingt de wind zijn doodenzang, maar in de melodie speuren we reeds een ondertoon, die straks zal groeien tot een sterk en machtig lied, het bruiloftslied van de jonge lente. Het is herfst. Ik bedoel dit ook nog in anderen zin. Een tweede groote, allesomvattende oorlog is over onze wereld ge gaan. Hij heeft de volken ge- geeseld en nog bloeden we uit vele wonden. Iedere morgen opnieuw tast een grauwe dage raad langs de kale wanden van uitgebrande huizen. Somber en onheilspellend giert de storm door de ruïnes van vele steden. De oorlog is voorbij. Maar de stemming is zoo geheel anders dan in 1918. Toen heette het: „Nooit meer oorlog" en met laaiend enthousiasme zong men het lied van de wereldbroeder schap aller volkeren. Nu ech ter is er een moeheid en een pessimisme over de menschheid gekomen. De vreeselijke strijd is ten einde. Maar teekenen zich aan den horizon niet reeds nieuwe onweerswolken af? Overal rommelt het en kraakt het. Er is „goodwill" en er zijn lofwaardige pogingen om een betere samenleving te scheppen. Maar ondanks alle conferenties en verdragen, wereldraden en handvesten, speelt Rusland êen duistere rol, smeult het vuur in Palestina, is het een chaos in Z.-O. Europa, zijn er opstanden in Indo-China en op Java, bre ken er revoluties uit in Argen tinië en Venezuela, staken de arbeiders bij duizenden en is de zedelijke verwildering groo- ter dan ooit. Gaat onze cultuur ten onder? Wachten wij enkel nog op onze zelfvernietiging? De atoombom heeft velen wakker geschud. Het is alsof er een herfst door onze wereld vaart, iedere nieuwe storm van oorlog en revolutie rukt meer bladeren af van wat eens bloeide in sterke pracht. Is dit een naderend einde? Ik huiver als ik er over nadenk. Maar ondanks al dit donkere en sombere kan er ook hier de verwachting zijn van een nieuw leven. Als Christus in ons leven komt, dan mag het herfst zijn in de natuur, dan mag het herfst zijn in de wereid, maar dan weten we, dat dit het laat ste niet is. Het lijkt soms voor ons, jonge menschen, of al onze ver wachtingen van het leven, ai ons idealisme, al onze levens vreugd en levensdrang den bo dem worden ingeslagen. Slechts wanneer we Christus in Ons le ven hebben toegelaten, wan neer we Zijn licht in onze duis ternis aanvaarden, kunnen we met vertrouwen ook de meest duistere toekomst tegemoet gaan. Na donkere nacht komt [schemer, En na schemer het morgenrood, Als Christus ikomt in zijn [heerlijkheid, Zijn liefde, oneindig groot. Radiobelasting. Met ingang van 1 November a.s. wordt voor de radio-ont vangtoestellen weer een luister bijdrage geheven. Het bedrag daarvoor is, zoowel voor de ontvangtoestellen als voor de aansluitingen op de radio-cen trales, op f 1,— per maand vastgesteld. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. De effectenregistratie. Voor de komende effecten- registratie is het noodzakelijk, dat de coupon- en dividendbla den van alle in Nederland aan wezige effecten, bij de banken worden ingeleverd. De mantels van de effecten dus niet. Al leen als er bij de stukken geen coupon- of dividendbladen aan wezig zijn, moeten de mantels ingeleverd worden. Welke eifecten komen voor inlevering in aanmerking? a. Alle officeel genoteerde binnenlandsche fondsen. b. Alle binnenlandsche fond sen welke als incourant zijn aan te merken. Hieronder val len echter niet de fondsen van z.g.n, besloten vennootschap pen, welke niet verhandeld ple gen te worden. Hiervoor zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. c. Alle buitenlandsche fond sen, behalve die welke als prak tisch waardeloos moeten wor den beschouwd. Coupons en dividenden welke reeds vervallen en betaalbaar zijn gesteld moeten van de stukken worden afgeknipt. Men doet het beste deze te ver zilveren en als dit niet mogelijk is, omdat de betaalbaarstelling was vóór 26 Sept. 1945 deze op rekening te laten boeken. De inleveraars ontvangen van de bank een requ voor de in geleverde effecten. Na de pro cedure worden de effecten le gen intrekking van het regu weer teruggegeven. Men doet dus goed het requ zorgvuldig te bewaren. Hoewel de datum van slui ting der inlevering nog niet is vastgesteld, is het gewenscht om nu reeds de effecten bij een bank te deponeeren. Het zal er ongeveer mee gaan als met de geldinlevering, wie het vroeg doet, doet het goed. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Zee, J. G. v. Ieperen te Hilli- gersberg. Bedankt voor Leeuwarden, G. van Leeuwen te Koudum voor Sluis, J. A. Talma te Cad- zand. Geref. Kerken. Tweetallen: te Loosduinen (2 vac.), ds J. G. Aalders te Kat wijk ad. Rijn en H. J. ten Brink te Santpoort en M. Mul der te Deventer en H. Pol te. Hallum. Aangenomen naar Naardcn—1 Bussum (Ev.pred.), H. A. Wier- singa te Loosduinen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Oosterbeek, W. Baay te Tholen. t DE TOEPASSING VAN DE DOODSTRAF. De classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk van de classis Kampen heeft na eenige dis cussie, zulks naar aanleiding van het voorstel van den kerkeraad van Epe om er bij de regeering op aan te dringen niet tot we-, dcrinvoering van de doodstraf I over te gaan, besloten aan het j Interkerkelijk overleg (I.K.O.) te verzoeken er bij de regee- ring op aan te dringen geen doodvonnissen te doen voltrek-; ken alvorens de volksvertegen- woordiging de invoering van den doodstraf heeft goedge keurd, De positie van de professoren op de Generale Synode. Eeii aantal belijdende leden der Geref. Kerken uit verschil lende deelen des lands heeft een schrijven gericht aan den kerkeraad der Geref. Kerk van Utrecht met verzoek om de e.k. synode te willen samenroe pen zonder daarbij de hoog leeraren als prae-adviseerende leden uit te noodigen. Zij oor- deelen, dat de invloed der hoog leeraren in het synodale werk zoo overwegend is, dat ook al lerlei tegenstellingen in den professoralen kring in de sfeer der synodale werkzaamheden worden betrokken en ten deele daarin werden beslecht. In feite heeft de synode het karakter van „vergadering der kerken vrijwel verloren. Adressanten verzoeken de roepende kerk ook de kwestie van herziening van het prae- advaseurschap no. één op het agendum te plaatsen. Het adres is o.a. oodertee- kend door de heeren: dr F. L. Bos, Vlaardingen; ds J. J. Bouwman, Almelo; ds A. Don- dorp, Heemstede; ds G. Guillau- me, Sneek; P. I. Hamming, Middelburg; dr R. Schippers, Rotterdam; dr A. E. Schouten, Zaandam; ds C. J. Wielenga, Zaandam en dr G. Wielenga, A'dam. Bijbelverspreiding. Het jaarverslag over 1944 van het Amerikaansche Bijbelge nootschap vermeldt o.a., dat er gedurende 1944 weer 6 nieuwe talen toegevoegd zijn aan de lijst van die, waarin de geheele Bijbel of een gedeelte ervan is uitgegeven. Het totaal aantal talen bedraagt thans 1068. Sedert de oprichting van dit Bijbelgenootschap, 129 jaar ge leden, zijn er reeds 350 millioen Bijbels of gedeelten ervan over de wereld verspreid. Een orgineel idee was het verpakken van Nieuwe Testa menten in -waterdichte enve loppen gedurende de laatste oor logsjaren. Deze werden dan ge voegd 'bij de voedselvoorraden in de rubberreddingsbóoten. Zoo zijn er 62875 verpakt. Een Ariierikaansch matroos vertelt hiervan: „Toen ik in het water dreef, vond ik een pakje, dat ik opende. Tot mijn groote blijd schap vond ik daarin het Nieuwe Testament, dat mij cn de an dere drie, die Bij mij waren, weer geestelijk boven water bracht." LAATSTE BERICHTEN. De toestand der dijken. Boor den zwaren Z.W. storm had do Nollodyk het zwaar to verantwoorden. Aan den voet van don dijk is over een lengte van plni, 50 m. door het wegslaan van de verdediging een kleino ont gronding ontstaan, dio nu met zandzakken wordt gedicht. Zater- morgen worden ongeveer 150 ar beiders van do Schelde gerequi- reerd voor hot vullen van zand zakken, terwijl ook een 100-tal Duitsche krijgsgevangenen werden teworkgostold. Tegenslag heeft voorloopig geen reden tot ongerustheid. Mon is eohtor van alios afhankelijk. Zou deze toestand lang duron dan kan de situatie zoor zorgelijk worden. Ook te WestkapeUe is men bo zig met zandzakken de aangeval len punten te verdedigen. In Vee- re is alios rustig, maar in Ram- mekens is men ook actief bezig. Huis ingestort in de Bouwen Ewoudstraat. Vrijdagmiddag is van het pand Bonwe Ewoudstraat 21, dat voor loopig was hersteld en thans weer werd bewoond, door den sterken Westen wind een gedeelte van den muur ingedrukt, waardoor het dak instortte.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1