ZEEUWSCn DAGBLAli Herdenking Kerkhervorming. 15 punten geldig 1e JAARGANG No. 174 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 27 Oct. '45 Woensdag 31 October hervor mingsdag. Wij herdenken hoe Luther door het pubhceereu van zijn stellingen den stoot gat tot de kerkhervorming, die ook voor het kerkelijk en godsdienstig leven van ons land van zoo machtige beteekenis is geweest. Het licht van Gods Woord werd weer geplaatst op den kandelaar. Het net van dwa lingen waarin de Christenheid verstrikt lag werd verscheurd en de prediking van het evan gelie der vrije genade weer mogelijk gemaakt. Er is dus wel reden om zoo als dat morgen in vele kerken gedaan zal worden, het feit der kerkhervorming met dankbaar heid te herdenken. Maar er is ook reden om ons te bezinnen en degenen die zich zoo gaarne protestanten noemen en kinderen der her vorming, tot nadenken op te wekken. De groote beteekenis van het optreden der hervormers was toch hierin gelegen, dat zij Gods Woord erkend wilden zien als richtsnoer van gelooi en wandel. Dat zij eischten er kenning van de volstrekte sou- vereiniteit Gods en absolute onderwerping aan de goddelijke ordinantiën. En dat is het wat maar al te veel uit het oog wordt ver loren. Maar al te velen die zich gaarne sieren met den naam protestant, geven blijk de be ginselen van de Reformatie met woord en daad te verlooche nen. Maar laten wij niet alleen en in de eerste plaats naar ande ren zien. Immers ook bij hen, die van harte met de beginselen van de kerkhervormers instemmen, is er zooveel dat toch feitelijk met die beginselen niet in over eenstemming is. Luther sprak het fiere woord; „Hier sta ik; ik kan niet an ders En nu kan zeker niet van ons worden gezegd, dat wij niet op ons stuk staan. Dat „hier sta ik", wil er bij ons wei in. Maar het: „ik kan niet an ders omdat het in strijd is met Gods Woord, wordt zoo gemakkelijk vervangen door; „ik w 11 niet anders Het blijkt in de practijk zoo moeilijik, ons onvoorwaardelijk te onderwerpen aan Gods Woord; om onzen eigen wil te verzaken en Gods wil die alleen goed is, zonder eenig tegen spreken gehoorzaam te zijn. En toch, dat is, waartoe de her denking van den hervormings dag ons oproept en waartoe wij als zonen en dochteren der Retormatie verplicht zijn. Dan krijgt ook het„God helpe mij volle beteekenis, zooals wij dat gezien hebben in den oorlogstijd, toen zoovelen hun belijdenis met hun bloed hebben bezegeld. De dreiging van het godde- looze nationaal-socialisme be hoort tot het verleden. Maar de geest der revolutie werkt nog door. En de verdeeldheid onder de belijders van den Haam des Heeren blijft. Er is veel wat kan ontmoe digen, vooral ook als wij letten op het groote wereldgebeuren en de geesten die daarbij open baar worden. Maar bij dat alles is ook nu nog waarheid, dat God een sterke burcht is, een toevlucht voor de zijnen. En wat er ooik moge gebeu ren en wat de menschen ook mogen ondernemenGods Woord houdt stand. Het zal geen duimbreed wijken. Getemperde blijdschap. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat een groot deel van Zeeland bevrijd werd. Hier past dankbare herden king. Herdenking van de verlossing uit de greep van den vijand; herdenking van de vreugde der vrijheid, die God ons in zijn gunst wilde schenken; herden king ook van de dooden die hun leven hebben geofferd. Er is blijdschap in ons hart, maar de vreugde is niet onver mengd, vooral ook in verband met de berichten uit onze over- zeesche gebieden. Ook Indië werd aanvankelijk bevrijd, maar groot zijn nog de onrust en de verwarring. Velen ontvingen verblijdende berichten, maar daarnaast staan ook de sombere doods tijdingen, die diepe rouw brach ten. En dan is er nog de pij nigende onzekerheid over het lot van geliefde betrekkingen. Dit alles drukt op de herden- ding van de bevrijding een ze ker stempel. Dankbare herdenking, maar geen uitbundig feestbetoon. Getemperde blijd schap. Er zijn er hier en daar gelukkig uitzonderingen die een ander standpunt innemen, die uitgaan van den stelregel: ondanks alles, schep vreugde in 't leven en die daarvan ook in 't openbaar willen doen. blij ken door het organiseeren van publieke danspartijen e.d. Wij hebben goed vertrouwen, dat de overgroote meerderheid der bevolking zich van derge lijke stuitende vermaken verre zal houden en dat voorzoover noodig, de Overheid niet zal aarzelen in te grijpen. DUITSCHE FABRIEKEN NAAR RUSLAND. 40 Duitsche fabrieken in de zone der Westelijke geallieer den worden volgens Reuter, door de Russen geëischt als on derdeel van de herstelbetalin gen aan Sovjet-Rusland. De lijst bevat zeer vitale Duitsche bedrijven, o.a. de Krupp- en Goeringwerke, 2 fabrieken van de I. G. Farben en 3 scheeps werven. De Regeering van Tsjecho- Slowakije heeft verklaard, dat zij alle Duitschers uit het land zal zetten. „Tusschen hen en ons is geen samenwerking mogelijk". Robert Ley de leider van het Duitsche Arbeidsfront, die verant woordelijk was voor het wegslee- pen van millioenen arbeiders naar Duitschland, heeft in de gevange nis te Neurenberg zelfmoord ge pleegd. Correspondentie met Indië. Het inf.bureau van het Ned. Roode Kruis, Klokstraat 9 te Goes deelt ons mede, dat al daar formulieren voor corres pondentie met Indië verkrijg baar zijn. KONINKLIJK VOOR- BEELD. Met het oog op de zuinigheid, die betracht moet worden t.a.v. warmte en licht, heeft H. M. de Koningin besloten geduren de de wintermaanden af te zien van ontvangsten, die het ge bruik hiervan noodzakelijk zouden maken. De Koningin heeft haar omgeving verzocht evenzoo te handelen. DE WIERINGERMEER. De schade valt nog mee. In de Wieringermeer is het water 2 meter gezakt. In het N.W. en' aan den rand zijn nu honderden H.A. drooggevallen, waarop ongeveer 6U boerde rijen staan. De schade, welke de boerderijen hebben opgeloo- pen is aanzienlijk, maar valt toch nog mee evenals de toe stand van het wegennet. Minister Mansholt en de Jeugd. „De toekomst is aan de jeugdT' Vandaar het bekende K.B., waarbij aan 65-jarigen behoudens in bijzondere geval len ontslag wordt verleend uit 's lands dienst. Minister Mansholt denkt er echter anders over. Krachtens zijn besluit van 21 Sept. 1945 zijn, volgens „Trouw", benoemd tot plaatsvervanger van den In specteur van den Veeartsenij- kundigen Dienst in het district Zuid-Holland, de heeren Van Buuren (81 jaar), Büchli (77 jaar), Overbeek (73 jaar) en Stuurman (69 jaar). Gemiddeld 75 jaarl Wie sprak er van de jeugd? Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal a.s. Dinsdag bijeen komen. In de memorie van antwoord be treffende het ontwerp tot goed keuring van het Handvest der Vereen. Naties, verklaart de Re geering, dat het neutraliteitsstand- punt niet langer grondslag kan zijn van onze buitenlandsche poli tiek. GEMEENTERAAD TE MIDDELBURG. Woensdag kwam de tijdelijke Gemeenteraad onder voorzitter schap van burg. Mr A. J. v. d. Weel bijeen. Van de heeren P. Meliefste, G. H. Luijendijk en J. J. de Reij was bericht van verhindering ont vangen. Na de opening doet de voor zitter allereerst mededeeling van het feit, dat het terrein der Meel fabriek met bijbehoorende opstal- j len thans door de gemeente is aan gekocht en bestemd zal worden j als industrieterrein. Dit beteekent I dus, dat 'het bedrijf der Meel fabriek uit Middelburg verdwijnt. Er zijn voorts antwoorden ont- vangen van de Ministeries van Verkeer en Energie, zoomede van Handel en Nijverheid, dat in de getroffen gebieden de voorschrif ten aangaande de rantsoeneering van gas en electriciteit soepel inogen worden toegepast. Intus- schen is reeds bekend geworden, dat de rantsoenen voor het geheele land zullen worden verhoogd.^ Na een bespreking met de Ver. van Nederl. Gemeenten is toe stemming ontvangen tot het ver strekken van extra brandstoffen voor huizen in de geïnundeerde gebieden, zoomede voor panden, die door bombardement enz. niet geheel water- en winddicht kunnen worden gemaakt. Na deze mededeelingen passee- ren de volgende besluiten den ha mer; eervol ontslag aan Dr J. Klaver, Drs F. H. Dekkers en Dr E. Cohen als leeraren en aan Drs A, F. Verster, Dr E. M. Somermeijer en Mevr. A. M. Dekkerv. Hulst als tijdelijke leerkrachten aan het gymnasium. Eveneens wordt eervol ontslag verleend aan den heer G. H. En- gelkes als leeraar aan de U.L.O.- school voor meisjes wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd per I Maart 1946. Drs J. M. H. Fernhout wordt in vasten dienst aan het gymnasium benoemd. Voorts worden goedge keurd; de vordering betreffende vergoeding van reis- en verblijf kosten, de vaststelling vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1944 en de toepassing van art, 55 ter dierzelfde wet, Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat zij het standpunt van den Raad niet bevoegd te zijn, om tot vaststelling van de gemeente- rekening over 1943 over te gaan niet kunnen onderschrijven. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, (C.H.) is van meening, dat de Raad aan zijn standpunt moet vasthouden. Deze raad kan toch niet verant woordelijk gesteld worden voor het beleid in '43 gevoerd. Na eenig debat wordt op voorstel van den burgemeester besloten, dat B. en W. thans de rekening „ex- officio" zullen aanbieden, hetgeen door de Gemeentewet wordt toe gestaan. Het voorstel, de subsidie aan de scholen voor voorbereidend L.O. te verhoogen, vindt bij alle raadsleden instemming. De heer A. J. Schuitema, (S.D.A.P.) wijst er op, dat vooral de salarissen van het onderwijzend personeel naar boven moeten. Aan de be sturen der betrokken scholen zal een wenk in deze richting worden gegeven. Dan wordt aan den raad ter goed keuring voorgelegd de verordening betreftende het betreden van het geïnundeerde gebied. De voorz. geeft een uitvoerige toelichting en deelt mede, dat reeds de volgende week een ploeg gemeente-werklieden in alle hui zen, gelegen tusschen de Veersche. en de Noordwcg, zal onderzoeken, wat hersteld moet worden. Aan sluiting op de waterleiding zal het eerste doel zijn, opdat met de schoonmaak onmiddellijk kan be gonnen worden. Het betrekken der woningen zal grootendeels afhan gen van het goede functionneeren der rioleering. Al zal deze op som mige plaatsen zijn verzand, toch is er reden om te dezen opzichte niet al te pessimistisch te zijn. De menschen, die reeds in 1942 gedwongen werden, Middelburg te verlaten en tot nu toe geëvacu eerd zijn geweest, zullen voor rang verkrijgen, hun huizen te gaan bewonen. Wie op het huis recht heeft, zal geval voor geval worden onderzocht. Wie zonder vestigingsvergunning van het Evacuatiebureau in zijn woning terugkeert, zal geen aanspraak kunnen maken op extra brandstof fen en evenmin op aansluiting van water, gas en electriciteit. Van den beer P. Meliefste (A.R.) is een schriftelijk voor stel 'ter tafel, 'om uit de veror dening te schrappen de clau- sule „ter beoordeeling van B. en W.", hetgeen slaat op de vergunning tot het betreden Dit voorstel vindt geen bijval. De voorz. wijst erop, dat op de naleving van deze verorde ning zeer streng zal worden toegezien en dat niet geaar zeld zal worden, om zoo noodig tot strenge maatregelen over te gaan. Op voorstel van den heer A. Flipse (C.H.) zullen de „vroede vaderen" een vergunning ont vangen om het geïnundeerde gebied te betreden. Na ampele bespreking wordt deze verordening goedgekeurd. Bij de rondvraag brengt de voorz. den datum 6 November ter sprake. Hij is van meening, dat deze bevrijdingsdag van Middelburg, al is het dan niet met uitbundig feestbetoon, toch op rustige en waardige wijze moet worden herdacht. In een korte raadszitting wil de voorz. dit feit herdenken en tevens in de morgenuren van dien dag van gemeentewege een krans leggen op de graven der geval lenen. Alle raadsleden stemmen met dit voorstel in. De heer I. v. Loo (S.D.A.P.) informeert hoe het eigenlijk met het Marktplein zit. Door de gemeente in orde gemaakt, staat het nu tjokvol met duikws. Hij vraagt of die niet spoedig kunnen verdwijnen. De voorz. antwoordt, dezen gang van za ken eveneens te betreuren, maar durft voorts „op militair terrein geen enkele voorspel ling te doen"! Mr F, W, E, Baron van der Feltz (C.H.) vraagt of de hoo rnen, die op de Singels staan, straks niet spoedig gerooid kunnen worden. De voorz. zegt, dat de gemeente daarover niet de beschikking heeft, doch de bestemming moet overlaten aan den gemachtigde voor hout. De heer J. S. Hoek (A.R.) wil graag iets meer weten over de noodwoningen, die thans in aanbouw zijn. De voorz. deelt mede, dat de gemeente over 90 noodwoningen van het Rjjk de beschikking heeft gekregen. Daar het niet mogelijk was deze op één plaats te bouwen zullen ze nu verrijzen op het Molenwater, achter het Ge meentehuis, aan de Achtersin gel en tegenover het oudelie- denhuis in KLein-Vlaanderen. De woningen (die er buitenge woon leelijk uitzien) bestaan uit één woonvertrek en een drietal slaapkamertjes. Ze zul len van steen worden opge trokken. De prijs van een noodwoning bedraagt niet min der dan f 8000, welk bedrag in 10 jaren moet worden afge schreven, gedeeltelijk voor re kening van het Rijk en van de Gemeente. Voorts wijst de heer Hoek op het gevaar, dat de bewoners van de oostelijke zijde van Klein-Vlaanderen loopen, wan neer zij uit hun huizen komen, doordat een trottoir ontbreekt. De voorz. zal deze opmerking doorgeven. Tenslotte informeert de heer A. Flipse (C.-H.) nog naar den stand van den wederopbouw in de binnenstad, speciaal van die panden, die half afgewerkt zijn. De voorz. antwoordt, dat aan diverse huizen reeds hard wordt gewerkt en kan mede- deelen, dat medio 1946, indien geen vertragende omstandighe den zich voordoen, de herbouw van Middelburg weer op volle toeren zal draaien. Hierna sluiting. van NIEUWE TEXTIEL- KAART, Hot Rijksburoau „Distox" doolt volgons liot „Textiol- blad" mode, dat mot ingang van 29 Oct. van do textiol- kaart V.A. 610, welke thans door de distributiediensten wordt uitgereikt, tot nader aankondiging 15 punten (en wol no. 1 t/m 15) geldig z(jn voor don aankoop van kloin- vakartikelen en cenigo andore artikelen. Aflevering tegen in ont vangstneming van deze pun ten vóór 29 October ia ver boden. De kaarten kunnen per ge zin gecombineerd worden ge bruikt. Provineienieuws. Veerman verongelukt. Donderdagavond omstreeks 6 uur geraakte de welbekende veer man N. van Wieringen aan Kat- sche Veer door den storm over boord. Een 15-jarige jongen pro beerde hem weer in de boot te hijschen, doch daar v. W, dik ge kleed was tegen het ruwe weer en een paar zware laarzen droeg, die natuurlijk vol water liepen, slaagde de jongen hierin niet. Hij bond den veerman toen aan de boot vast en trachtte het vaartuig op de glooiing te doen loopen. Door een plotselingen rukwind kreeg v. W. echter een slag van de schroef, waardoor hij ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij was dadelijk dood. Sohouwenaar-schilderijen. De Schouwenaar doet zijn naam eer aan. Niet alleen dat hij van het eiland Schouwen komt, maar bij het beschouwen van zijn schilderijen moet men vanzelf denken aan de toepas sing van den naam. Het a a n - ■schouwen daarvan doet prettig aan. De onmetelijike rijkdom van een korenveld; de wijde verten over de vlakke velden, doosneden met slooten en hier en daar een heg, een boom en een hek, waarboven zich de hooge Hollandsche luchten koe- pelen. Dit alles heeft hij door schouwd en gezien in het ijle licht. Het werk ziet er teer uit, het heeft een eigen coloriet. Hoewel het niet tot de mo derne richting behoort, is het zeer verdienstelijk geschilderd en in z'n eenvoud buitenge woon aantrekkelijk. W. MIDDELBURG. De Middel- burgsche Jeugdraad kwam weer bijeen onder voorzitterschap van den heer H. J. Ikkink. Verschillende interne zaken werden besproken, o.m. de moei lijkheden met betrekking tot de zaalruimte. Op 6 November a.s. zal de Jeugdraad voor het eerst naar buiten treden. Er staat dan n.l. een optocht met zangdemonstratie op het program, waaraan alle aan gesloten organisaties zullen mede werken. Besloten werd; éen schrijven te richten aan het gemeentebestuur, waarin wordt aangedrongen op een verordening, om kinderen be neden den 15-jarigen leeftijd te verbieden,, zich gedurende de win teravonden na een bepaald uur Opheldering gewenscht Een der dagbladen berichtte enkele dagen geleden, dat iu Middelburg een hoeveelheid jam door den Keuringsdienst van Waren was atgekeurd voor de menschelijke consumptie. Wy hebben een onderzoeik in gesteld naar de juistheid van deze mededeeling en moesten constateeren, dat bovengenoemd bericht inderdaad op waarheid berust. Het betreft hier een partij van U.aOQ kg. jam, welke eind Augustus was afgeleverd door de Vlindcrco te Kapelle-Prin- cenhage. De fabriek heeft bij de atlevering kennis gegeven, dat de partij slechts beperkt houdbaar was en dus snel in distributie diende te worden gebracht. Niettemin heeft deze jam meer dan vier weken opgesla gen gelegen in het regeermgs- depot in de Verwerijstraat te Middelburg en bij de firma Mal- jers aldaar. Toen deze zoo zeer gewenschte broodbelegging in distributie kwam, bleek zij der mate gegist te zijn, dat zij voor consumptie ongeschikt was. De leveranciers moesten der halve de jam naar den grossier terugzenden en hierop heeft de Keuringsdienst de partij in be slag genomen. Het Centraal Aan- en Ver koopkantoor in Den Bosch deel de ons desgevraagd mede, dat het noodzakelijk was, dat in Zeeland permanent een hoeveel heid jam opgeslagen was en dat daarom deze partij meer dan een maand was blijven staan. De jam is thans naar de fa briek'teruggestuurd en deze zal haar weer voor het menschelijk gebruik geschikt maken. Hier bij zal evenwel 20 pet, verloren gaan. Wij vragen ons af of hier wel den juisten weg bewandeld is. Wij nemen aan, dat het voor een goede distributie wensche- lijk is, dat voortdurend een ze kere hoeveelheid van bepaalde producten in een centraal ma gazijn liggen opgeslagen, maar het is toch dringend noodzake lijk, dat op deze voorraden steeds een strenge controle wordt geoefend. Een partij waarvan men weet, dat zij spoedig aan bederf onderhevig is mag geen weken blijven lig gen. Het ikomt ons voor, dat in iedere provincie een deskundige gemachtigd moet worden om in een geval als het onderhavige in te grijpen zonder hierbij op instructies van hooger hand te moeten wachten. Bovendien is het telefonisch verkeer wel weer zoodanig hersteld, dat een mondeling overleg hier niet tot de onmogelijkheden behoorde. Wij zouden het, mede om tal rijke vragers tevreden te stel len, zeer toejuichen als de be treffende autoriteiten nu eens duidelijk uiteenzetten waarom deze goederen eerder aan het bederf worden overgelaten dan dat zij, in of buiten de distri butie, aan het publiek ten goede komen. Wij wachten een antwoord, want opheldering is ten dezen zeer gewenscht. S. zich geenszins uiten in een feestzucht, doch in een bukken voor en een aanroepen van dien God, die ons uit zoo groote nood verlost heeft." Wat nu de officieele herden king betreft, daarvoor is Maan dag het volgende programma opgesteld 1.30 u. verzamelen op de Markt van gemeentebestuur, vereenigingen enz. Na een toe spraak van den wnd. burge meester, wandeling naar de alg. begraafplaats, waar de voorzitter van de G.O.I.W. zal spreken en kransen worden neergelegd. Vervolgens eenzelf de plechtigheid op de R.-K. be graafplaats, waar de voorz. van de Oranjevereeniging het woord zal voeren. Verder worden des middags bioscoopvoorstellingen voor de kinderen gehouden. In de val geloopen. Een koopman te Goes, die al eens eerder met de Prijsbe- heersching in aanraking was geweest, had een gebruikt da mes-rijwiel te koop aangebo den voor het sommetje van f 1500 (vóór de geldzuivering natuurlijk). Zijn aspirant koo- pers waren een damq en een heer. De transactie zou op den laten avond zijn beslag krijgen. Dó heer kwam inderdaad 's avonds, maar niet om de fiets te ikoopen. Het karretje werd prompt inbeslaggenomen en proces-verbaal opgemaakt. De aspirant-kooper was n.l. een ambtenaar van de Prijzen- controle. 'sH. ARENDSKERKE. Door B. en W. is aan een architec ten-bureau opdracht gegeven tot het ontwerpen van een ge- denkteeken voor de in den oor log in deze gemeente gevalles burgers en militairen, ARNEMUIDEN, In deze ge meente verscheen een auto, om in het kader van de bestrijding van de ratten- en muizenplaag op Walcheren den aanval in te zetten, Benoemd tot leider van het distributiekantoor, alhier dhr J. Groenendijk in de plaats van dhr Hendrikse, die binnenkort de di- stributiedienst verlaat. ZONNEMA1RE. B. en W. hebben aan den heer J. van Burg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger dezer gemeente met ingang van I Dec. a.s. B. en W. hebben aan Mej. A. J. van de Velde op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. school alhier. In de op 22 October j.l. j gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden werd tot tijdelijk ontvanger-griffier van den polder Bloois- en Oud-Bommenede benoemd de heer J. R. van der Wekken te Brouwershaven. zonder geleide op straat te be vinden. VLISSINGEN. De afd. Vlis- singen van het Ned. Roode Kruis gaat volgens de in dit blad voorkomende advertentie weer wekelijks een spreekuur houden om aan de burgers in lichtingen te verschaffen. Betreffende de corresponden tie met familieleden in Ned.- Indië worden o.a. op 29 Oct. formulieren verstrekt. Apotheek. Vanaf heden tot en met volgende week Vrijdag en gedurende den geheelen Zondag is voor avond- en nachtrecepten ge opend de apotheek van de fa. Engering, Bellamypark. Herdenking bevrijding. Een protest. GOES. Het door de Oranje- vereen. opgestelde programma voor de herdenking van de be vrijding op 29 October draagt uit den aard der zaak een sober karakter. Het bestuur wenscht zich te bepalen tot een ernstige en danlkbare herdenking, vooral nu zoovelen in angstige zorg verkeeren omtrent hun ver wanten in Indië, of daarom trent reeds droeve berichten ontvingen. Enkele buurtvereenigingen dat bleek reeds in de op 18 Oct. gehouden vergadering zijn het hiermee niet eens. Met name de Klokstraat schijnt voornemens te zijn de bloemetjes buiten te zetten. In verband hiermede is door de besturen van de Staatk. Geref., de A.-R. en de C.-H. Kiesvereenigingen tot den bur gemeester het verzoek gericht, dergelijke „feestelijkheden" te verbieden. Er komt, aldus het adres, een droevig algemeen streven open baar om iedere herdenkingsdag aan te grijpen om de honger naar „brood en spelen" te be vredigen, welke met nationaal gevoel en liefde voor Oranje niet alleen niets uitstaande heeft, doch hiermede zelfs in flagranten strijd is. Ware er werkelijk dankbaarheid voor de genoten weldaden dan zou deze TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van Vrijdag wer den de volgende uitspraken ge daan over te Goes behandelde zaken; 1. Willem Cors tanje, Borssele: 10 j. intern.; verb. verkL vermogen; ontzetting recht openb. ambten te beklee- den en uit actief en passief kiesrecht. 2. Pieter Jansen, Kruiningen: 3 m. int.; verb, verkl. halve vermogen en ontz. rechten als boven. 3. Frans Walhout, Borssele3 j. int.verb, verkl. verm.ontz. rechten als boven. 4. Pieter Fr. van H o u t e, Waarde: 4 j. int.; verb, verkl. verm.; ontz. rech ten als boven. 5. Gerard Mar G e e n s e, Ellewoutsdijk: 3 j int.verb, verkl. verm. tot een bedrag van 1400; ontz. rechten als boven. 6. A d r. Corn. Braam, Waarde2 j. int.ontz. rech ten als boven. De volgende nieuwe gevallen werden behandeld I. Pieter Koeman te Kloetinge sloot zich in 1940 als lid aan bij de N.S.B., nadat hij, naar hij beweerde, reeds voor den oorlog begunstiger was geweest. Hij was assist, arbeidsbemiddelaar bij het arb.- bureau te Goes en had naar zijn zeggen, velen uit Duitsch land gehouden. Hij maakte dan voor M'burg rapporten op, dat de betrokkenen onmisbaar wa ren in den landbouw. Hij was ook alleen hierom later symp, lid van de partij gebleven, hoe wel hij later zag, dat de N.S.B. met de Duitschers samenspande. Dat hij voor zijn „hulp" eieren, boter e.d. zou gehad hebben, ointkende bekl. Wel heeft hij wel eens iets kunnen koopen. Eveneens ontkende hij wanorde lijkheden te Kloetinge te heb ben uitgelokt en in een brief aan mr v. Genechten zekeren J. Wisse te Goes te hebben aan- De verded'. Mr P. C. Adriaan- se meent, dat hier rekening moet gehouden worden met het feit, dat zij alles eerlijk heeft bekend. 3. Gerard de Mees ter, landarbeider te Elle woutsdijk, werd lid in 1942. Hij beweerde, daartoe door burg. Smallegange te zijn overreed. De beschuldiging, dat hij met vooraanstaande N.S.B.ers om ging, ontkent hij, Hij zegt, eind 1942 bedankt te hebben, daar hij toen inzag, dat het ee» „vuile 'bende" was. Hem weid voorts lidmaatschap van het N.A.F, ten laste gelegd. Hij zag nu zijn fouten in. De echtgen. zeide, dat haar man N.S.B.er geworden was door de moeilijke soc. omstan digheden. Mr F. W. Adriaanse meende, dat de Meester een eerlijk man is en bepleitte, gezien de overige omstandigheden, ontslag van verdere interneering. Maandag hopen wij een ver slag te geven van het verhoor der Gebr. Siepman te Goes. De heer Tuiten, oud-burgem. van Kloetinge, die ook moest terechtstaan, was wegens ziekte niet aanwezig. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goe». Aankoop van vee. Op vertoon van een aankoop vergunning afgegeven na 14 Oc tober 1945 kunnen gelden beschik baar worden gesteld tot een be- drag van: f 1000 voor een paard, f 700 voor een koe, f 150 voor een varken, f 75 voor een schaap, f 50 voor een big. Aankoop van vracht- en be drijfsauto's. Op vertoon van een toewijzings- I formulier mag van het geblok- keerd tegoed worden overgeschre ven het bedrag benoodigd voor den aankoop van een vracht- of be drijfsautomobiel. Huwelijk Bij het sluiten van een huwelijk mag door één der partijen wor den beschikt over f 200 in con tanten en f 200 op girale-rekening. Geboorte Bij de geboorte mag één der ouders beschikken over f 200 in contanten en f 200 op girale-reke ning. Overlijden Bij overlijden kan één der na- bestaanden een -bedrag van f 200 i in contanten opnemen voor be- taling der kosten van begraven en andere onkosten. In al de gevallen welke wij hier boven hebben genoemd moet een schriftelijke verklaring worden afgegeven, dat men niet over een vrij tegoed de beschikking heeft en verder moet men voldoen aan -de voorwaarden waarvan de ban ken in het bezit zijn der volledige tekst. Cheques Wanneer men cheques ten laste van een girale-rekening wenscht af te geven dient men deze te „crossen", dat is twee diagonale lijnen met plusminus 2 c.M, af stand in het midden van de cheque te trekken (op deze wijze Mr Vlaming gelooft niet Veel van al deze verklaringen en zegt, dat besch. een fel N. S. B.er geweest is. 2. Anna B 4 f t fi 4 Wolf aartsdijk. Sinds Sept. 1940 symp. lid van de beweging. Is gescheiden van J. Verstelle, die gedurende den bezettingstijd in de Waffen S.S. heeft dienst genomen. Toen zij nog met dezen gehuwd was, heeft zij extra ikolenbonnen ontvangen, docji deze, naar zij beweert, aan haar man opgestuurd. Predikbeurten. ZONDAG 28 OCT. 1945. Ned. Herv. Kerk. 's Heerenhoek4.30 (niet 5.30) ds Luuring; N.- en St.- Joosland: 10 ds Waardenburg, 2.30 dhr v. Sabben; Tholen: 10 ds Batelaan, 3 ds v. Oost; Oud-Vossemeer10 ds de Bres (Voorb. H.A.)St. Annaland 2 x ds v. Griethuysen; Stave- nisse: 2 v ds Damsté; St.- Maartensdij'k: nm. ds de Bres; Scherpenisse2.30 ds Vroeg- indeweijPoortvlietvm. ds VroegindeweijSt. Philipsland: vm. ds Holst; N.-Vossemeer 2.30 ds Holst. Geref. Kerken. O.- en W.-Souburg; 2 dr Hommes, 5 ds Spoelstra; Tho len (verb, ber.)10 en 3 ds Al- laart, Baarn; Krabbendijke 9 30 en 2.30 ds L. Dorst van Geersdijk.. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Veere: Jeugdlokaal Herv. Kerk: 10 cand. v. Riet, Goes. LAATSTE BERICHTEN. Liquidatie Militair Gezag. De liquidatie van het Militair Gezag zal, aldus de Minister- President Schermerhom, om en nab(j I Januari 1946 gereed zijn. Per 1 Dee. zullen ook de Mili taire Commissariaten te Assen, Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vught worden opgeheven. Met de liquidatie van het M.G. is belast Gen.-Majoor Kruis, die tevens is benoemd tot Bevelhebber van het Ne- derlandsche Leger. Volgende week besprekingen van Indonesische Nationa listen met Nederlanders? In Nationalistische kringen in Indië doen geruchten de ronde, dat in den loop van de volgende week besprekingen zullen geopend worden met Nederlanders. Bij deze besprekingen zal ook tegen woordig z(jn Generaal Christison. Vlissingen geadopteerd door Rugby, Bij het gemeentebestuur is van Nederlandsch Volksherstel tele grafisch bericht ontvangen, dat Vlissingen ook geadopteerd is door de Engelsche stad Rugby.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1