ZEEUWSCH DAGBLAD He! Indische vraagstuk, i en versnaperingen. Moordzaak te Goes. Provincienieuws. 1e JAARGANG No. 172 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 25 Oct. '45 Het optreden van de Regee ring ten opzichte van de moei lijkheden in Indië, heeft over het algemeen een uitstekenden indruk gemaakt. Alleen ia er de wees dit blijkt o.m. uit het aftreden van den gouv.-gencraal dat zij bij haar pogen om het ge schokte vertrouwen te herstel len, wat al te soepel zal op treden. De Regeering toont, dat het haar tenvolle ernst is met de inlossing van de Koninklijke belofte van 6 December 1942, maar terecht merkt de „N. R. Ct." op, dat zij zich heeft te hoeden voor het gevaar, dat de rustige leiding haar uit de hand wordt geslagen, doordat zij op de Rijksconferentie vooruit loopt. Java heeft nu allereerst be hoefte aan rust. De minister wil de rust bevorderen door besprekingen wat niet het zelfde Is als onderhandelingen doch de ervaring heeft geleerd dat het gevaar bestaat, dat de leiders van de Nationalisten, geheel te goeder trouw, onder den indruk komen, dat er toe zeggingen zijn gedaan, welke de regecring niet als zoodanig kan erkennen. Zoo komt er nieuwe onrust en verwarring. Daarom ls allereerst noodig, dat het Nederlandsche gezag wordt hersteld en ten volle er kenning vindt. Er is een groote kans, dat dit niet met bloedvergieten gepaard behoeft te gaan. Dat blijkt wel uit het feit, dat Bandoeng, het bolwerk der Nationalisten, zon der slag of stoot door de Brit ten kon worden bezet, evenals Scmarang. Met 'n behoorlijk machtsver toon kan veel worden bereikt. Maar tegelijkertijd is dan ook noodig voorlichting op groote schaal, opdat de bevol king die nu door de Japansche propaganda vergiftigd is, weet welke de werkelijke bedoelin gen van de Regeering zijn. Op deze wijze zullen wel vaart en rust kunnen terugkee- ren en zullen zoowel de belan gen van Nederland als die van Indië en de inlandsche bevol king worden gediend. STOOMTREILER OP EEN MIJN GELOOPEN, De stoomtreiler „Sch. 161", I van de reederij A. van der Zwan en Zonen te Schevenin- gen, die begin vorige week ter vischvangst was uitgevaren, is ter hoogte van Noordwijk op een mijn geloopen en gezonken. Het eenige wat men bij laag water van den gezonken stoomtreiler kon ontdekken, waren de versplinterde mast «n pijp. Van de negen opvarenden viel geen spoor te bekennen. Daaronder bevonden zich 7 Scheveningers en 2 Vlaardin- gers. De heer Oosterlee afgetreden als hoofdcommissaris der N.P.V. De heer A. Oosterlee heeft in verband met zijn benoeming tot dir.-gen, voor dë vorming buiten schoolverband bij het min. van onderwijs, zijn fuhe- tie als hoofdcommissaris van de Ned. Padvinders neergelegd. Zijn opvolger is de heer W. C. Roest van Limburg. Het etafkwartier van Prins Bomhard. De staf van Prins Bernhard, die benoemd Is tot inspecteur- generaal van het Nederlandsche leger, zal te Blaricum worden gevestigd. Het hoofdkwartier van de B.S. blijft te Apeldoorn. Mr P. ColIJn. t Naar thans bekend wordt is ook M,r P. Colijn, de jongste zoon van Dr H. Colijn, overle den. Vermoedelijk is hij reeds in 1942 door de Japanners In Soerabaja gefusilleerd. De Nederlandsche kerken zullen hulp krijgen van de ker ken van Zuld-Afrika om de verwoeste bedehuizen weer op te bouwen. Het referendum in Frankrijk. Bij het referendum in Frank rijk zijn 19 millioen stemmen uitgebracht; op de eerste vra.ig (nieuwe constitutie)18.901.808 stemmen voor, 840.884 stemmen tegen; op de tweede vraag (volmachten voor de regeering) 13.224.753 st. voor, 6.613.653 st. tegen. De meerderheid wil dus de oude Grondwet zien vervangen en is het overigens eens met De Gaulle, die een parlement met beperkte macht wenscht. Deze uitslag bcteekent een nederlaag voor de communis ten, die zich tegen De Gaulle hadden gekant en tegen de nieuwe katholieke partij, die met verrassende resultaten uit den strijd te voorschijn is ge komen en door de communis ten als „staatsvijand no. 1" was betiteld. Quisling terechtgesteld. Quisling, de leider der Nat - Soc. in Noorwegen, is, nadat het verzoek om gratie was af gewezen, gisternacht terecht gesteld. In Duitschland zullen dezen winter geen kolen voor huis brand beschikbaar zijn. Men verwacht, dat de ha venstakingen in Engeland mor gen zullen worden beëindigd. De onderhandelingen duren nog voort. Hulde aan de Nederlandsche vrouwen in Indië. We»t-Borneo onder Nederl. gezag. Een geallieerd officier die op Java bij de Rapwi werkt, sprak woorden van lof over de houding der Nederland sche vrouwen, die zioh ge durende de Interneering van een praohtige zijde hebben laten zien. De geallieerde krijgsgevangenen zijn van meening, dat voor hen een monument moet worden op gericht. Ook de jongens beneden de tien jaar, die dus nog niet ge ïnterneerd waren, gedroegen zich voorbeeldig. „Al waren zij jong, zij verrichtten het werk van een vader en een.grootva der." Verder sprak hij als zijn mee ning uit, dat men de Indische kwestie op menschelijke wijze moet benaderen. „Na zooveel jaren van Japansche terreur en demoralisatie moet de tegen woordige toestand psycholo gisch bezien worden." Een Australische strijdmacht heeft West-Borneo bezet en daar in een dagorder de Ned.- Indische wetgeving heringe voerd. De Australiërs opereer den samen met vertegenwoor digers van de Nica en een con tingent gekleurde Nederland sche troepen onder Nederl. of ficieren. Tijdens de bezetting heersch- te er een erge Japansche ter reur. ^N.a.v. de ergerlijke gebeurte nissen in Depok en Pladang zijn 6 vooraanstaande nationa listen uit Buitenzorg gearres teerd en onder strenge be waking naar Batavia overge bracht. Voor de rechtbank te Mid delburg hebben Dinsdag terecht gestaan de 29-jarige A. Schrier en zijn zuster. S. nam na de bevrijding van Goes een Duitsch soldaat, Friedell Kappl, in huis, die kennis had gekre gen aan zijn zuster. De mili tair zag geen kans om weg te komen en werd op het laatst zeer lastig, omdat het meisje, j M, S., omging met een En- gelsch soldaat. Daar S., uit vrees voor straf, niet durfde aan te geven, .wie zich bij hem in huis bevond, geraakte hij steeds dieper in den put. Toen de Dultscher de zuster ging be dreigen opperde hij het plan om hem uit den weg te rui men. Op Zondagavond 11 Maart was dit, na een ruzie, gebeurd. Het meisje had K. In het gezicht geslagen en toen hij haar vastgreep was A. S. gekomen, had hem met een bijl geslagen en een mes geBtoken, waardoor de Dultscher be zweek. Verdachten hadden daarop sa men 't slachtoffer begraven in het tuintje achter de woning. Verdachten bekenden de fei ten. De Officier elschte tegen M. S 7 jaar gev.straf en tegen A. S. 5 jaar. Mr F. Adriaanse bestreed, dat er tusschen M. S. en den Duit- scher een verhouding heeft be staan, het was een vluchtige kennismaking. De verdediger zinspeelde op den overlast en de bedreigingen van den Duil- scher en op den angst, welke uit den laatsten factor voort vloeide en bestreed de voor stelling van den Off., dat hier van kalm beraad en rustig overleg sprake mag zijn. Tenslotte wees spr. er op, i dat verdachten gunstig bekend Binnenkort gecombineerde kaarten. Binnenkort zullen tabaks- kaarten, versnaperingskaarten en gecombineerde tabaks- en versnaperingskaarten worden uitgereikt. Het ligt in de be doeling met ingang van 25 No vember a.s, op deze kaarten de volgende rantsoenen ter be schikking te stellen. Op de tabakskaarten twee rantsoenen tabaksartikelen per week. Op de versnaperingskaar ten 100 gram chocolade of suikerwerken per week en op de gecombineerde tabaks en versnaperingskaarten een rantsoen tabaksartikelen en 50 gram chocolade or sui kerwerken per week. De nieuwe kaarten zullen op onderstaande wijze worden uit gereikt Mannel ij ke personen, j geboren in 1927 of vroeger kun nen naar keuze een tabaks- kaart, een versnaperingskaart of een gecombineerde kaart ontvangen. Vrouwclij ke personen, geboren in 1927 of vroeger ko men in aanmerking voor naar keuze een versnaperingskaart j of een gecombineerde kaart. Kinderen kunnen alleen 1 een versnaperlngenkaart ont vangen. Museerta verdediger overleden. De verdediger van Mussert is gisternacht overleden, Het is te verwachten, dat dit een uit stel van het proces tegen dsn leider der N.S.B. tengevolge zal hebben. Centrale A.-R. Klesvereen. Dinsdag vergaderde de Cen trale A.-R. Kiesvereeniging te Goes, onder leiding van den heer R. Buitenhuis. Het bestuur werd aangevuld met de hecrcn A. C. Willem- sen en H. Wolfert. Tot voor zitter, In de plaats van Ds A. staan en hoopte, dat de recht bank dit geval mild zal beoor- deelen. Tegen Vermeulen te Middelburg, beschuldigd in 1943 A, Constant bij 's Heer Abtskerke van het leven te hebben beroofd werd 15 jaar gev.straf geëischt met aftrek voorarrest. Scheele, die zich in de vorige verg. niet meer beschikbaar had gesteld, werd gekozen de heer R. Zuidema. Tot afgevaardigden naar het Cer.tralen Convent werden aangewezen de heeren Buiten huis, Hommes en Heijnsdijk en naar de Dep.verg, de heer Hommes. Verder werden ver schillende punten van organi- satorischen aard behandeld. Er komt licht in de duisternis. Sinda enkele dagen brandt in Goes en andere plaatsen de straatverlichting weer, zij het in zeer beperkten omvang. In ieder geval een eerste stap in de goede richting I VLISSINGEN. J.l. Zaterdag brachten de wnd, burgemeester van Leiden, dhr Verweij en vertegenwoordigers van het in zamelingscomité „Leiden helpt Vlissingen" een bezoek aan onze gemeente, waarbij een rij toer door de getroffen gedeel ten werd gemaakt. Zij waren diep onder den indruk. Op het stadhuis sprak wn. burgem. v. Oorschot een welkomstwoord, terwijl daarna dhr Verweij een toespraak hield en daarbij een cheque ter waarde van f40,UOO namens de gemeente Leiden overhandigde. Men is hier zeer getroffen door de groote hulp, die men van de Leidsehe bevolking on dervindt. GOES. Gistermiddag had in de Voorstad een aanrijding plaats tusschen een militairen auto en een wielrijder, De laatste is met een gewond been naar het zieken huis gebracht. VROUWEPOLDER, Er Is hier een gem. Chr, Zangver- eenlglng opgericht, die den naam „Ad-Vendo" draagt. Het ledental bedraagt 60. Er is ook een kinderkoor „Van Knop tot Bloem" aan verbonden. Dir. van beide koren is dhr J. Hof huis. DRIEWEGEN. Op 29 Oct., de bevrijdingsdag, zal een kranslegglng plaats vinden op de graven van de oorlogsslacht offers en de geallieerde mili tairen. Tevens zal er een her denkingsdienst worden gehou den in de Herv. Kerk, waar als spreker zal optreden Ds W. C. v. Burgeler. In dien dienst zal een collecte worden gehouden voor een herdenkingssteen. Er is een comité gevormd, dat bestaat uit de heeren; J. v. Oosten Gzn., J. v. Oosten Mzn., M. A. Slaakw-eg, L. Goense, P. de Muijnck, J. Dobbelaar, Iz. de Dreu, Abr. v. d. Guchte, G. J. de Jager, J. Moerdijk, C. Rijk, J. Timmerman, W. v. Waarde. THOLEN. Dinsdagnacht ontdekte de marechaussee, dat door onbevoegden de veerpont was losgemaakt .en in gebruik genomen. Bij aankomst aan der. wal bleek de overtreder te zijn de handelaar P. uit St.- Maartensdijk. Br werd proces verbaal tegen hem opgemaakt. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Blijken» de Beschikking De blokkeering 1945 mogen de banken ten laste van een ge blokkeerde rekening loonen en salarissen uitbetalen, mits de verklaring wordt overgelegd', dat men niet over een vrije- rekening of contante middelen de beschikking heeft. Nu ver schillende werkgevers uit hoof de van leveranties of andere pres taties contante middelen heb ben gekregen, moeten zij dus in de allereerste plaats van deze geldmiddelen de loonen en salarissen uitbetalen. Eerst als deze middelen niet toereikend zijn mag de bank het aanvullen uit geblokkeerd tegoed. Er werd ons gevraagd of loo nen voor huispersoneel (dienst- LAATSTE BERICHTEN. Twee Ministers komen naar Zeeland. Do Minister van Soclalo Zaken en Openbare Werken zullen oen tweodaagseh bezoek aan Zooiand bréngen. Hodon om plm, 10 uur arrivooron zij por vliegtuig in Axel. Zy zullen in Zeeuwsoh- Vlaanderen met verschillende bur gemeesters besprekingen voeren, teneinde te trachten voor den komenden winter volledige huis vesting te openen voor de ge troffenen in Vlaanderen. Daarna hopon zy te sproken over don wodoropbouw van do stad Sluis. Zaterdag brengen do Ministers oon bezoek aan Walehoron. Daar bij staat o.m. op hot programma oon bezichtiging van do pasgedich- to dykgaten te Wostkapollo en Voero. Zwitsersche goederen naar Nederland. Gisteren zy'n handelsovereen komsten gesloten tusschen Neder land en Zwitserland. Hierdoor zal het mogeiyk zqn om binnen kor ten tyd bepaalde Zwitsersche goederen uit te voeren naar ons land.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1