ZEEUWSCH DAGBLAD Het derde dijkgat gesloten* Holland groeit weer,..! „Wij wenschen niet een vreemde Koningin boven ons 1e JAARGANG No. 171 PRÖT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 24 Oct. '45 Er ii door de Duitacher» veel I vernield en lamgeslagen en aanvankelijk na dc bevrijding bad bet den schijn altoi het groote moeite zou kosten het leven weer in normale banen te leiden en onze industrie weer op gang te brengen. Langzamerhand is echter een verandering ingetreden. Hol land groeit weer en straks kan misschien volgen; Holland; bloeit weer. Officieel werd meegedeeld, dat we nu al weer zoover zijn, dat niet alleen aan de binnen- landsche productie gedacht I wordt, maar ook aan de buiten-1 landsche markten. Reeds vliegen ondernemers naar Londen, Stockholm, Praag om er relaties aan te knoopen of te herstellen. Zij hebben iets aan te bieden, dat de moeite loont, zooals bijv. Philips, die reeds met 14000 arbeiders werkt en behalve de normale produc-1 tie, zelfs eenige verrassingen in het uitzicht stelde. Oit beteekent niet slechts herstel van ons produotie- vermogen sender meer. De herovering van onze buiten- landeche afzetgebieden is te vens belangrijk, omdat zij ons de kostbare deviezen opleveren, zonder welke wij niet buiten 's lands grenzen kunnen koopen. Wij moeten grondstoffen hebben, die wij in ons land niet bezitten en zonder welks bezit de herleving van onze industrie zoo veel langzamer zou verloo- pen. De heer Kaag te Tilburg, deelde in een persconferentie mede, dat de wollenstoffenm- dustrie in Tilburg weer op 30 a 35 procent van haar vooroor- logsche capaciteit werkt. De Hero te Breda op 50 pet. met het vooruitzicht volgend jaar 100 pet. te halen. De Kwatta gaat weer reepjes brengen, de gieterijen in Bergen op Zoom komen op gang, de dakpannen-, de bouwplaten- en de baksteen industrie bereikten capaciteiten van 37, resp. 80 en 17 pet., de kousenindustrie in Schijndel verwacht in December reeds een normale productie. Tilburg levert 50, Geertrui- denberg 20 pet. stroom, de rest wordt uit Duitschland en Bel gië aangevoerd. Tezelfder tijd worden nieuwe industrieën in 't leven geroepen om aan mate riaal te komen waarvoor we tot den oorlog van 't buitenland af hankelijk waren. Zoo komt er weer leven in de brouwerij en keeren straks naar wij hopen ook de arbeids- lust en de arbeidsvreugde te rug, en: Hollands naam wordt weer her stel dl In Washington is nu offi cieel meegedeeld, dat te Mos kou stappen zijn ondernomen in verband met de verstrekken de economische overeenkom sten, die Rusland met de lan den in midden- en Z.O, Europa heeft gesloten. De bekende oud-Indië vlie ger van Weerden Poelman, die in 1924 de eerste vlucht naar Ned.-indië maakte, is te Laren (Gld.) bij het oversteken van den weg door een auto gegre pen en gedood. De eereraad voor- de letter kunde heeft o.a. de letterkun digen Jan N. Eekhout, Chris de Graaff en mr J. Huyts uitgeslo ten van publicatie tot 1 April 1953. Wachtgelders moeten naar het Gemeentelijk Arbeidsbureau. Anders komt hun uitkeering te vervallen. De minister van Sociale Za ken heeft bepaald, dat de wachtgelder, die, hetzij gedu rende zes achtereenvolgende werkdagen onafgebroken werk loos is, hetzij gedurende 30 ach tereenvolgende werkdagen min der dan vijf werkdagen heeft gewerkt, verplicht is, zich .tls werkzoekende bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te laten in schrijven. De uitkeering van wachtgeld aan zulk een arbei der mag slechts worden voort gezet op vertoon van een in- schrijvingskaart. Dc toestand in Indië. Roof en moord. Thans staat vast, dat de elf Nederlandsche officieren, die op hun weg naar Bandoeng door de Indonesiërs te Patjet wer den gevangengenomen en opge sloten in de gevangenis van Tiandjoer zijn vermoord. Hun namen zijn bekend en zullen binnenkort worden doorgege ven. Tevens is vast komen te staan, dat de negen Nederlan ders, die door de Indonesiërs als gijzelaars naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Te Magelang hebben de na tionalisten auto's met voedsel die op weg waren naar twee hospitalen waarin zich 1500 vroegere geïnterneerden bevin den, inbeslaggenomen, aldus rommander Tuil. Het wetsontwerp- Noodparlement. De Eerste Kamer heeft over het wetsontwerp-Nood{5arle- ment onmiddellijk eindverslag uitgebracht, zoodat een schrif telijk antwoord van de regee- ring niet meer vereischt is. Het ontwerp zal Donderdag in openbare vergadering worden behandeld. Herrnhutt zwaar getroffen. Er is zoo schrijft „In de Waag schaal" droevig nieuws voor de „Broedergemeente" der Hern hutters. De moedergemeente „Herrnhut" in Oost-Saksen is door den oorlog vernield. Toen de Rus sische troepen van het Noorden uit doorstieten naar Tsjecho-Slo- wakije en resten van het Duitsche leger, niettegenstaande de drin gende smeekbeden der bevolking, toch nog verzet bleven bieden, werd Herrnhut urenlang bescho ten en geplunderd. Bij die gelegenheid werd het grootste gedeelte van de plaats door brand vernield, De kerkzaal en vele historische gebouwen wer den een prooi der vlammen. Na eerst geëvacueerd te zijn geweest, zijn thans de meeste inwoners te ruggekeerd om aan het herstel van woonplaats en kerkelijke ge meente te beginnen. Hun lande rijen die 10 jaar geleden door de nat.-socialisten zijn afgenomen, hebben zij van de Russen 'terug gekregen. van kranen enz, mislukten, met het gevolg, dat belangrijke aan biedingen voor lossen en laden moesten worden afgewezen. Een regeeringsambtcnaar, die onlangB hier op een vergade ring inzake vervoer aanwezig was, drukte, volgen» „De Stem zijn verwondering en spijt uit, dat de Rcgceruig een schade post van br», 1.OU0.UU0 in zake de deviezen zou lijden, doordat een vervoer, bestemd voor Ne derland, nu via de haven van Antwerpen gaat, inplaats van over Terneuzen, En toch wordt er niets ge daan om het werk in deze toch zeer belangrijke haven weer op gang te brengen. GROOTE ONTSTEMMIIMG ONUEK UE LAIVD- AKÖEIUtKö. TERNEUZEN. In de Chr. j school te Driewegen hield het district O. Z,-Vlaanderen van den Ned. Chr. Landarb, Bond Zaterdag een druk bezochte vergadering. Na de mcdedeelingen van den heer Vingerling over de loon- actie, de aanvragen om schoei sel en kleeding en de ontwikke ling van de Prov. Org. van den Landbouw, bleek cr groote ont stemming te zijn onder de landarbeiders over de houding j van Minister Drees ten opzich te van het loonvraagstuk en het verstrekken van schoeisel, omdat aanvankelijk gedane toe zeggingen nog steeds niet zijn goedgekeurd, hoewel er over eenstemming is tusschen werk gevers en werknemers. Aan de stakende havenarbeiders is schoeisel verstrekt, maar de werkende landarbeiders konden tot nu toe niets krijgen. Aangedrongen werd niet lan ger op goedkeuring te wachten, maar te weigeren om beneden het overeengekomen loon van 60 cent per uur, en accoordloo- nen op deze basis, te werken. De boeren willen het graag be talen. En de behoefte in de ge zinnen is groot. Besloten werd nog éénmaal op spoed aan te dringen. Tentoonstelling „Behouden Schoonheid". Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling in December een tentoonstelling te organi- i seeren van oude Meesters uit Rijksbezit, welke te Middel burg zal worden gehouden in het Museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de Z.V.U. in samenwerking met het Rijks museum te Amsterdam. Ook bij Veere is nu dc opening definitief gedicht. Men hoopt het Westen van Walcheren binnen 5 weken droog te leggen. Naar de Dienst Droogmaking Walcheren van den Rijkswater staat ons meedeelt, is nu ook het op 18 dezer geblokkeerde gat bij Veere definitief gedicht, Nu de iblokkoering werden de overblij vende openingen met behulp vim steen en kiel opgevuld, Dit werk 1» nu voltooid. Plet gedeelte van Walcheren bewesten het kanaal is nu dus van de zee afgesloten. Men hoopt dit gebied, waar ongeveer 13.500 H.A. land was ondergeloopen. binnen '5 weken droog te kunnen leggen. Natuurlijk spelen hier allerlei factoren een belangrijke rol, In de eerste plaats iB men af- tiankolijk vuu de wcersomsttmdig- heden, Het zul ook moeten blijken, of de dijken de herfststormen zul len kunnen trotseeren, Men werkt nu met man en macht om ook het laatste gat, n.l. I dat bij Ramniekena, te sluiten. Daarmee zouden dan ook de over blijvende 2000 I-I.A. ondergeloopen land gered zijn, Da Jeugdleeszaal der Zeeuw- sche Volksuniversiteit. Geruchten omtrent Stalin. Volgens den correspondent van de „Evening News" doen in diplomatieke kringen te Washington de meest fantas tische geruchten de ronde over Stalin. In sommige kringen wordt gezegd, dat hij overleden is, in andere kringen, dat hij stervend is, dat hij ernstig ziek is of dat hij enkele van zijn speciale volmachten aan Molo- tof wenscht over te dragen. De correspondent wijst er echter op, dat geen enkel van deze ge ruchten bevestigd kon worden. De Sovjetambassade en het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken weigeren ieder commentaar, maar de at mosfeer is in Washington zeer geladen. In de Chineesche provincie Sjantoeng heerscht een zeer gespannen verhouding tusschen de communisten en de regee- ringstroepen. De berichten over de verkie zingen in Hongarije zijn zeer verschillend. Sommige vermel den, dat deze zijn uitgesteld tot Mei 1946, andere deelen mee, dat overal groote verkiezings campagnes gehouden worden. Provincienieuws. De haven van Terneuzen. Er rijzen ernstige klachten over het feit, dat nog zoo wei nig gedaan is en wordt om dc haven van Terneuzen weer be drijfsklaar te maken. Hoewel Terneuzen 7 maan den vóór Rotterdam werd be vrijd, wordt in de Rotterdam- sche haven gelost en geladen, terwijl aan die van Terneuzen nog niets gedaan werd. Alle pogingen, die werden aangewend voor het verkrijgen Op 27 October zal te Middel burg de Jeugdleeszaal der Z.V.U. worden geopend. Door het royale gebaar van de „Bi bliotheek voor de Jeugd" om de Z.V.U. haar geheelc boekenbe zit af te staan, werd een kern van pl.m. 500 goede kinderboe ken gevormd, waaromheen de Jeugdleeszaal haar bezit kan opbouwen. Thans zijn plm. 700 boeken „klaar", d.w.z. opge knapt, gebonden, geregistreerd, ingedeeld. Een wel zeer rijk geschenk, dat de Z.V.U. juist deze week via de H.A.R.K. van scholieren uit Wassenaar ont ving, heeft dit bezit doen stij gen tot pl.m. 1600 boeken. Een ruime kamer in het ge bouw der Openb. Leeszaal en Bibl. werd in de afgeloopen maanden herschapen in een prettige en lichte ruimte, plaats biedende aan 35 40 kinderen, waar binnenkort de kasten vol boeken haar jeugdige lezers, de Een verzoek om toch met de rebellen te onderhandelen. De nationalisten treden steeds nister-president een verzoek- brutaler op. schrift aangeboden, waarin de In antwoord op de verklaring regeering wordt verzochthet daarheen te willen leiden, dat tusschen de Nederlandsche in stanties en de Indonesische na tionale beweging „welke thans ook in haar democratische sec toren gerepresen teerd b 1 ij k t te z ij n in het bewind Soe- k a r no een zoodanig over leg wordt gepleegd, „dat de huidige moeilijkheden op vreed zame wijze worden opgelost dat alles in het werk wordt ge steld om een sfeer van weder- zijdsch begrip te scheppen waardoor wordt voorkomen, dat Nederlandsch en Indone sisch bloed gaat vloeien. Minister Schermerhorn heeft geantwoord, dat er ook toe standen zijn, welke een zich zelf respecteerend gezag niet van minister Logeman in de Tweede Kamer verklaart „Mer- keda", dat er voor de Indo nesiërs geen reden is om met de Nederlanders van gedachten te wisselen. Op een te Buitenzorg door Soe'karno belegde „persconfe rentie" werd verklaard, dat de republiek „Indonesia" haar zaak voor de vergadering der Vereenigde Naties wil brengen. Als de Nederlanders terugkee- ren, aldus Hatta, kon hij voor de gevolgen niet instaan. „Wij wenschen, zoo verklaar de deze rebel, niet in een posi tie te komen, waarin een vreemde Koningin boven ons gesteld is." Dat is zuiver revolutionriaire taal. En nu het merkwaardige. Op initiatief van de heeren H. M. van Randwijk, hoofdre-1 kan dulden; daartusschen moet dacteur van „Vrij Nederland", j de regeering haar weg zoeken, mr dr G. J. van Heuven Goed- hetgeen na alles wat gebeurd is hart, hoofdredacteur van „Het helaas niet kan geschieden zon- Parool", mr G. H. Slotemaker der maatregelen, welke voor de Bruine van het hoofdbestuur beide partijen met droefheid der S.D.A.P., e.a., is den mi- gepaard zullen gaan. jeugdleden der Z.V.U., wach ten. Ter gelegenheid van de ope ning wordt van 2731 Oct. in het jeugdleeszaaltje een ten toonstelling „Het goede kinder boek" gehouden, Ned. Bijbelgenootschap. Donderdag vergaderde te Goes ouder voorz.schap van Ds M. v. d, Vis de Prov, Commissie Zee land van het Ned. Bijbelgenoot schap, Ook was aanwezig de beer Uoumou van het hoofdbestuur uit Amsterdam. Nadat rekening en begrooting, ingediend door Ds Korevaar, waren vastgesteld, deelde de secr,, Ds J. E, Visser mede, dat te St. Maartensdijk, Stavenisse en te St. Philipsland nieuwe afdeelingen waren opgericht. Naar de vergadering van de Centr. Commissie Binnenland werd afgevaardigd de voorz, (sec. dhr A, de Lange), Bij de bespreking van de Bijbel, i verspreiding onder hen, die door den oorlog getroffen zijn, onder geëvacueerden, gerepatrieerden, politieke gevangenen en lndië- gangers deelde dhr Coumou mede, dat dc voorraad Bijbels niet groot i is. Veel is verloren gegaan en uit- verkocht. Voor zoover toewijzing voor papier wordt ontvangen, zal opnieuw worden gedrukt. Waar schijnlijk zal over l'A jaar weer .eenige voorraad aanwezig zijn, maar voorloopig is rantsoeneering noodig. Na beantwoording van verschil lende vragen sloot dhr Coumou de vergadering met gebed. Telegram aan Min. Ringers. Door de Stichting oorlogsge-1 trof fenen Zeeland is het volgende telegram aan den min, v. openb. werken Ir. Dr Iiingers, gezonden „Walcheren wordt in snel tem- po droog. Opgehoopte en geëvacu-1 eerde bevolking verlangt zoo spoedig mogelijk eigen geschikte woningen te betrekken. De schoonmaak is reeds begonnen. Er is groot gebrek aan schoonmaak artikelen. Bezems, borstels, dwei len, zeemen, soda, zeep, emmers. Herinnerend aan Uwe instem ming met onze suggestie in dezen zin tijdens bespreking Middelburg, vragen wij kan de overheid door snelle en afdoende hulp bevorderen, zoowel voor deze artikelen, die wel als die, welke niet onder de distributie vallen?" MIDDELBURG. De Inspec teur van de Dierenbescherming te Middelburg verzoekt de eige naars van losloopende honden, beter op hun dieren te Ietten, daar er in den laatste» tijd vele zijn doodgereden. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 October j.l. be noemd tot Ontvanger der Di recte Belastingen, Registratie en Domeinen ter Inspectie der Belastingen te Middelburg, dhr J. Kwekkeboom, voordien sur numerair aan deze Inspectie. Het solistenconcours, dat Zaterdaig in het Schuttershof te Middelburg werd gehouden en dat werd georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van „Excelsior", is een succes geworden. Een zeer" groot aantal bespelers van blaasinstrumenten was ver schenen, terwijl cr 's middags en 's avonds ook veel belang stelling van het publick was. Een gedetailleerde bespreking van alle solisten zou te veel plaats vergen; volstaan wij daarom met de voornaamste indrukken. Was het een gevolg der oor logsomstandigheden, dat er minder goed werd gemusiceerd dan vorige jaren? Het is, zoo ver wij weten, nog nooit voor gekomen in Zeeland, dat niet minder dan 5 deelnemers het nog niet tot een 3en prijs kon den brengen. Jammer dat muzi kanten, die in vereenigingsver- band tot goede dingen in staat zijn, als solist het soms der mate met hun zenuwen te kwaad krijgen, dat er niet veel van over blijft. Gelukkig viel er ook nog ge noeg te genieten. Wij denken b.v. aan dc clarinetist v. d. Walle uit Schoondijke. Zoon, lid is voor zijn vereeniging goud waard 1 Dat de bekende saxophonist Laroes het ditmaal „slechts" tot 79 punten kon brengen was zeker te wijten aan zijn drukke bezigheden als mede-organisa-1 tor van het concours. Nog meer dan in zijn solo gaf hij te ge-j nieten in het hoboconcert van1 Haydn, door hem voor 5 saxo- Nederlandsche artsen in Amerika. Twee Nederlandsche artsen, dr J. L. Verscliure en dr A. C. Lips, maken op het oogenblik in opdracht van het dep. van sociale zaken een reis door Amerika om nieuws op me disch gebied uit te wisselen en medische lectuur en. instrumen ten aan te koopen. phoons gearrangeerd. Wij hou den niet van dergelijke arran gementen, doch door de su blieme vertolking werd het aanhooren er van toch een ge not, M<ej, Faas, de eenige deel neemster, dreigde lang alle mannen de loef af te steken met haar welverdiende 77 pun ten. Bravo 1 De heeren slaakten bijna een zucht van verlichting toen aan 't eind van 't concours de eer nog voor hen werd ge red. Laten de dames een vol gend maal toch vooral in groj- ter getale opkomen om den strijd tegen de tot dusver nog superieure heeren, door Saartje Faas zoo succesvol begonnen, voort te zetten. Er was veel gesukkel met onzuiverheid. Dit kwam voor een groot deel door de piano, die bijna en niet geheel een halve toon hooger gestemd had moeten worden. Wij zullen de behaalde pun ten en prijzen morgen publicee- ren. GOES. C.-H. Kiesver- vereen. Vrijdagavond ver gaderde de Chr.-Hist. Kiesver- eeniging „Koningin en Vader land" te Goes. Het oude be stuur legde zijn functies neer opdat een nieuw bestuur zou gekozen kunnen worden. Ge kozen werden J. A. Flink, voor zitter, iz. Gunst, secretaris, K. Goudswaard, J. C. v. d. Weert en F. P. J. Polderman. Het Ur gentieprogram der Unie zal voor ieder beschikbaar gesteld worden. De eerstvolgende ver gadering zal het program be sproken worden. Besloten werd propaganda te voeren onder de jongeren om te komen tot op richting van een jongeren groep. Overwinnaar. Op 25, 26 en 27 Oct. a.s. hoopt een tooneelgroep van de Goessche C.J.V. in de „Prins van Oranje" een leekenspel op te voeren on der den titel „Overwinnaar De beide eerste avonden zijn bedoeld voor de bij den Herv. jeugdraad aangesloten organi saties, de leden daarvan kunnen alsnog gratis kaarten en pro gramma's afhalen bij de fa. Joosse, Lange Vorststraat of bij de fa. Huijbrechtse, 'sHeer Hendrikskinderenstraat. De op voering op Zaterdagavond is voor iedereen toegankelijk. Men zie de desbetreffende ad vertentie in dit nummer. Vlissingsche kinderen naar Leiden. Wij ontvingen een stukje van den wn. burgemeester van Vlis- singen, waarin deze meedeelt, dat de gemeente Leiden, die deze stad geadopteerd heeft, na het vele wat reeds werd ge daan, nu ook heeft aangeboden om gedurende de wintermaan den een 200-tal schoolgaande kinderen in gezinsverband op te nemen. In 't kort hebben wij daarover reeds eerder iets ge schreven. Gaarne vestigen wc er echter nog eens de aandacht op. Het is een prachtig aanbod van de gemeente Leiden. De ■kinderen komen naar verkie zing der ouders op openbare of bijzondere scholen, terwijl bij de plaatsing in de gezinnen re kening wordt gehouden met de godsdienstige gezindte. Men raadplege verder de publicatie in dit nummer. VLISSINGEN. De wn. bur gemeester, dhr L. P. v. Oor schot, heeft een brief gezonden aan zijn collega te Flushing het Amerikaansche Vlissingen op Long Island in den staat New-York waarin hij de er kentelijkheid van zijn gemeente uitdrukt over de warme belang stelling voor de zoo zwaar ge troffen Scheldestad. Hij vertelt daarin iets over de gebeurtenis sen van de oorlogsjaren en spreekt aan het eind den wensch uit, dat het gelegde contact in de toekomst nog nauwer zal worden aangehaald. Op een door de Raden van Overleg te Vlissingen en Middel burg aan het C.D.K. te Vught ge daan verzoek betreffende meer- Hoog water te Vlissingen. Donderdag 25 Oct.4.18 u., 2.10 M. N.A.P.; 16.37 u., 2.13 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Donderdag 25 Oct.; Zon op 7.22 u., onder 17.26 u.Maan op 20.33 u., onder 12.45 u. Laatste kwartier op 27 Oct. dere verstrekking busgroenten voor Walcheren in den a.s, winter, is bericht ontvangen, dat deze aan gelegenheid de volle aandacht va» het C.D.K, heefi, In de hal van ons Bureau vindt men weer een lijst van per sonen, die in aanmerking komen voor een schoeuenbon. Deze moet vóór 27 Oct. a.s. worden afgehaald aan het distri butiekantoor loket 8. Oude en nieuwe stamkaart meebrengen. Na een afwezigheid van ruim 3 jaar is teruggekeerd de bekende zee- en landschapschilder Ger. Jacobs Door dezen terugkeer zal het wellicht mogelijk zijn, dat de j Kunstkring „Het Zuiden" onder zijn beproefde leiding weer zal herrijzen. Maandag 29 Oct, a.s. hoopt de grijze kunstenaar zijn 80-sten geboortedag te vieren, I ELLEWOUTSDIJK, Zater- I dagmiddag zal hier om half twee i de onthulling plaats vinden van een gedenksteen voor de gevallen burgers bij de bevrijding dezer gemeente, KORTGENE. Zaterdag wer den hier door Akeela v. Gelderen uit Goes de welpen en enkele i leidsters geïnstalleerd. Ds Ver steeg dankte ak. v. Gelderen voor haar hulp aan de Kortgeensche horde. De welpen gaven vervol gens eenige spelen ten beste, ter wijl ook een rimboedans werd uit gevoerd. Van 15 tot 19 Oc tober werden hier 1.097,864 kg suikerbieten vervoerd. Na de aan vankelijk niet al te hoog gespan nen verwachtingen valt de oogst nog mee. Het prachtige herfst weer is een gunstige omstandig heid voor het uithalen en trans porteeren der bieten. THOLEN. Benoemd tot adj.- commies ter secretarie gemeen te Rheden (G.) dhr Johs. Ge luk Jr. alhier. Opbrengst van Etnmabloem- collecte f 190,64, Voor het diploma machine- schrijven slaagden de dames J. Wolf en M. Verstraate te Oud- Vossemeer. Donderdagavond 8 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds Overduin van Arnhem, met als onderwerp „De hel en de hemel in Dachau". Op 30 Oct. a.s. zal des avonds in de Ned. Herv. Kerk een herdenking plaats hebben van de Hervorming. Tevens zal een dankstond worden gehou den ter herdenking van het feit, dat het eiland Tholen een jaar bevrijd is. ZONNEMAIRE. Op 18 Oct. wer den hier de slachtoffers van de families v. d. Bout en Akkerdaas, die dezen zomer bij een mijnramp in het Haringvliet om het leven zijn gekomen, ter aarde besteld. In de Geref, Kerk werd een rouwdienst gehouden, waarbij Ds Meester van Brouwershaven voor ging. Daarna volgde de teraarde bestelling van 6 leden van de fam. v. d. Bout en 2 leden van de fam. Akkerdaas. Aan het graf werd het woord gevoerd door den Geref. predikant van Wieringer- meer en door Ds Tonsbeek, Ned- Herv. predikant alhier, terwijl tenslotte enkele woorden werden gesproken tot de familie door Weth, v. Splunder. STAVENISSE. Wegens het bereiken van den pensioenger. leeftijd is aan Mej. K. Suurland, onderwijzeres aan de- O.L.-school met ingang van 1 Nov. eervol ont slag verleend. ST. MAARTENSDIJK. Dhr J, A. Rijnberg slaagde te 's Gra- venhage voor de acte M.O. Va- derlandsche Geschiedenis. ST. ANNALAND. Wegens hoogen leeftijd is aan W, A. Boogaard alhier eervol ontslag verleend als plaatselijk bureau houder, Met ingang van 1 Nov. a.s, is in zijn plaats benoemd A. J. Duyzer Man. alhier. De N.S.B.-er J. Walhout is door het tribunaal veroordeeld tot 5 j. intern, en verb, verkl. van het halve vermogen. ST. PHILIPSLAND. Door een wagen met suikerbieten werd hier 'n kind van de fam. M. Bree- man overreden. Het bleek een been gebroken te hebben. Den be stuurder treft geen schuld. Kerk en School. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Loosduinen W. H. den Hertog te Noordwijkerhout te Amsterdam, Jeugdpred., G. Lans te Vlaardingen. Bedankt voor Rotterdam-Fey- enoord, J. J. Poldervaart te Vrie- zenveen, Geref. Kerken. Beroepen te Aalten, D. de Boer te Munnekezijlte 's-Graven- hage-West G. R. Visser te Oude water; te Leeuwarden H. W. Wierda te Soest. Vrijgemaakte Geref, Kerken. Beroepen te Apeldoorn J. Sme- lilc te 's-Gravenhage-Loosduinen te 's-Gravenhage-West J. Groen te Bilthoven. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Katwijk aan Zee, P. v. d. Bijl te Barendrecht. Afscheid van Ds Smeenk. Voor een overvolle kerk nam Ds G. Smeenk, na een dienst tijd van ruim 10 jaar, afscheid van de Geref, Kerk te Vlis singen. Reeds lang voor den aanvang was het ruime kerkgebouw geheel vol, vele nog buiten Vlissingen wonende leden waren tegenwoordig. Aan de hand. van Hand. 20:32 be paalde dc scheidende lteraar zijn aandachtig gehoor bii het feit, dat in dien gcvaarvollcn tijd, waarin men elk oogenblik op verschrikkelijke wijze werd bepaald bij de gedachte van verliezen en loslaten, de ban den vaster aangehaald en het kerkelijk leven geestelijker werd. Hij heeft niet opgehou den te vermanen tot bekeering en geworsteld voor de jeugd. Van de gemeente heeft hij veel liefde ondervonden, zoodat hij vandaag, hoewel afscheidncmen een zware zaak is, met blijd schap zijn loop in Vlissingen mag beëindigen, Aan het eind van de prediking hield Ds Smeenk nog toespraken tot de gemeente, die hem en zijn ge zin op de handen had gedragen, tot den Kerkeraad en de Diaco nie; de jeugd wees hij er op, da; het volle genot niet buiten Christus is te vinden. Groote waardeering sprak hij uit voor ko9ter Mommaas, die door het vuur en het water zijn werk steeds heeft verricht. Verder richtte Z.Eerw. zich nog tot de Commissie van Beheer, de or ganisten, B. en W. van Vlissin gen, de afgevaardigden van classis en naburige gemeenten, speciaal tot Ds van Andel van Souburg, die zooveel voor de gemeente heeft gedaan, de ver tegenwoordigers van de Evang. Luth. Gemeente en de Ned. Herv. Gemeente, die zooveel hebben gedaan om onze samen komsten te doen plaats hebben, en het bestuur van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda". Hierna werd het woord ge voerd door den vice-voorzitter van den kerkeraad, den heer B. H. Ligteringen, die Ds en Mevr. Smeenk dank bracht voor het vele werk in de gemeente ver richt. Toegezongen werd Ps 1214. Namens de classis Mid delburg sprak Ds van Andel. Na afloop van den dienst, die in de Nieuwe Kerk werd ge houden, was in het Jeugdge- bouw gelegenheid om van den vertrekkenden predikant met zijn gezin afscheid te nemen. Rev. B. J. Bush, predikant te Detroit (V.S.), heeft Vrijdag en Zaterdag de gemeenten Goes en Middelburg bezocht. Hij was in gezelschap van ds A. J. Wormgoor, Ned. Herv. pred. te Den Haag. Rev. Bush hoopt op 31 Oct. e.v.d. te Am sterdam ook de Generale Sy node der Herv. Kerk bij te wonen. BIGGEKERKE. Tot onder wijzer bij de school voor on derwijs op Geref. grondslag is benoemd dhr G. M. Prins te Oostburg. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Economische toestand in Neder land. Vlottende schuld 9,5 milliard Gld; gecons. schuld 5,8 milliard Gld vordering op Duitschl. 4,4 milliard Gldgrootb. wederop bouw 3,6 milliard Gld; buitenl. crcdieten 0,6 milliard Gld; totaal 23,3 milliard Gulden, Alleen een half milliard is noo dig om de rente van bovenstaande schuld te betalen, dat is gelijk aan 7 pet, van ons inkomen. Voor den oorlog was dit 2 pet. De Staat zal er naar moeten streven om dit cijfer 7 pet. te drukken. Maar hoe? Gedeeltelijke aflossing der schuld uit de opbrengst van Duit sche herstelleverantiesdoor ver- mogenshef fingen (vermogensaan- wasbelasting in voorbereiding) door verlaging van de rente. Con versie van alle geldleeningen naar 3 pet. rente maximum. En ten slotte kan men het normale natio nale inkomen doen stijgen door prijsstijging toe te laten hetgeen zelfs al merkbaar is. In Jan, 1945 waren de indexcijfers bijv. voor afgewerkte producten 115,6 en voor voedingsmiddelen 122,1. In Juli 1945 waren deze cijfers resp. 117,4 en 135,6. LAATSTE BERICHTEN. IN WEST-BORNEO NED. GEZAG HERSTELD. Op 16 October heeft een Australisch leger, gesteund door Nioa-mensohen en Ned. officieren, geheel West-Bor neo bezet en het Nederl. ge zag hersteld. Na hun intocht werd de Nederlandsche vlag geheschen. Gelden voor aankoop van vracht-automobielen en vee worden vrijgegeven. Voor den aankoop van vracht- automobielen en vee (zooals paarden, runderen, varkens, scha pen) kan geld worden vrijgegeven zoowel van girale als geblok keerde rekeningen. De aanschaf van vracht-automobielen moet daartoe geschieden via de Rijks verkeersinspectie of het Regee- ringsdireetoraat en voor den aan koop van vee dienen aankoop vergunningen te worden overlegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1