Federatieve samen werking A.-R. en C.-H. Amerikaansch crediet aan Nederland. ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 170 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 23 Oct. '45 Nadat gedurende de afgeloo- pen maanden besprekingen hebben plaats gehad tuaschen het Moderamen van het Cen traal Comité der Anti-Revolu- tionnaire Partij en het dage- lijiksch bestuur der Chrisielijk- Historische Unie over de mo gelijkheid om te komen tot één partij, is daarbij gebleken, dat onmiddellijke fusie nog niet mogelijk is. Teneinde echter een groo- tere mate van eenheid op staatkundig gebied tusschen de Protestantsche Christenen te bevorderen, werd besloten aan te sturen op een federatieve sa menwerking tusschen beide partijen. Daartoe worde ingesteld een Commissie van Samenwerking, waarin voor het tegenwoordige zitting zouden kunnen hebben het Moderamen van het Cen traal Comité van de Anti-Revo- lutionnaire Partij en het dage- lijksch bestuur van de Christe- lijk-Historische Unie, welke Commissie op regelmatige tij den, minstens eens per drie maanden samenkomt. Deze federatieve samenwer- ging beooge te bevorderen,dat een gemeenschappelijk urgen- tieprogram worde opgemaakt. Aan de Prot. Christelijke frac ties in de gemeenteraden, Pro vinciale Staten en Staten-Ge- neraal worde het advies gege ven als één fractie op te tre den, of althans zeer nauw con tact te onderhouden. Voor de raadsverkiezingen worde het advies gegeven, in dien plaatselijk mogelijk, met één candidatenlijst uit te komen. Is dit niet mogelijk, dan één gecombineerde lijst door het in elkaar schuiven van lijs ten. Gaat ook dit niet, dan af zonderlijke lijsten. Voor de Statenverkiezingen gelde hetzelfde. Ten aanzien van de verkiezingen voor de Tweede Kamer worde, voors hands bij behoud van afzonder lijke candidatenlijsten, zoo nauw mogelijk samengewerkt. Het resultaat der besprekin gen zal aan de daartoe bevoeg de organen in beide partijen worden voorgelegd. Eerst na dat daaromtrent door die or ganen besluiten zijn genomen kan worden onder de oogen ge zien of op de aangewezen wijze de federatieve samenwerking kan worden bevorderd en ver-1 wezenlij kt. H. W. TILANUS. J. A. DE WILDE. HERSTEL VAN ORDE EN RUST IN BANDOENG EN SEMARANG. Nationalistische leiders, die Za terdag op het hoofdkwartier van brig.-generaal Mc Donald, den hui- digen commandant van Bandoeng, werden ontboden, hoorden van den Britschen bevelhebber, dat de doodstraf staat op iederen vorm van gewelddadigheid of wanorde. Hij legde er den nadruk op, dat Engeland zich niet voor politieke kwesties interesseert, en het her stel van orde en recht als haar eenigen plicht beschouwt. Voor dit doel eischte hij de samenwerking van de nationalisten. Met uitzondering van enkele kleine incidenten in de buitenwij ken van de stad blijkt men nu den toestand volkomen meester te zijn. Een zegsman van het leger bij het geallieerde hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Britsche troepen de situatie in Semarang volkomen in handen hebben, nadat sr drie dagen lang schermutselin gen hadden plaats gevonden en gepatrouilleerd was. De ex- en importbank te Washington deelt mede, dat een overeenkomst geteekend zal worden met Nederland, waarbij een crediet van vijftig millioen dollar wordt verstrekt ter financiering van den aan koop van Amerikaansche land bouw- eti industrieproducten voor gebruik in het Nederland- sche koninkrijk. Alle aange kochte goederen zullen met Amerikaansche schepen ver voerd worden. De onderhande lingen zijn vertraagd door het Nederlandsche verzet tegen deze laatste bepaling. Het crediet zal strekken tot Juni 1946 en men zal een rente berekenen van 2Yi pet. per jaar. De verkiezingen in Frankrijk Voor zoover de verkiezings uitslagen in Frankrijk bekend zijn, heeft de groote meerder heid van het Fransche volk zijn vertrouwen in generaal de Gaulle uitgesproken. De nieuwe gematigd linksche „republikein- sche volksbeweging", o.l.v. den Kath. min. van buitenl. zaken Bidault, heeft een grooten aan hang verworven. De verwachte groote overwinning, der socia listen is uitgebleven; zij zijn, evenals de cpmmunisfen, onge veer even sterk gebleven. Het kind van de rekening is gewor den de radicaal socialistische partij. De uitslagen van Maandag ochtend waren: Comm. 116 ze tels, Soc. 105, Rep. Volksbew. 109, Radic. Soc. 16, overige par tijen 51. Het was voor de eerste maal, dat de Fransche vrouw actief deelnam aan de verkiezingen voor de volksvertegenwoordi ging. Ook in Luxemburg verkiezingen. Ook in Luxemburg zijn al gemeens verkiezingen gehou den. Als eerste is uit den strijd gekomen de conservatieve Chr. soc. partij, de socialisten Staan op de tweede plaats, daarna komen de patriottische demo craten, die uit de verzetsbewe ging zijn ontstaan. Voor de eerste maal hebben de commu nisten 5 zetels verovtrd. Revolutie in Venezuela. In Venezuela is een revolutie uitgebroken. De hoofdstad Cara cas is het centrum van den op stand. De grondwet is buiten wer king gesteld. De opstandelingen wenschen scheiding van leger en politiek. Zij zouden volgens latere berichten Caracas en Maracaibo in handen hebben. Monetair overleg met Zweden, Noorwegen, Dene marken en Zwitserland. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat onderhandelingen worden gevoerd over monetaire overeenkomsten met Zweden, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland, Deze onderhandelin gen hebben geleid tot het opstellen van concept-verdragen, welke op het oogenblik worden bestudeerd. Zoo wordt onder anderen 'n be paalde koers tusschen de nationale valuta's vastgelegd en wederzijds een crediet geopend ten einde tij- telijke onevenwichtigheden in de betalinsbalansen te kunnen op vangen. In Italië en Hongarije zijn de verkiezingen uitgesteld. In China zullen de commu nistische troepen ten Z. van de rivier de Jangtse teruggetrok ken worden. Bij de stemmingen in Bui- teni-Mongolië is, voor zoover de uitslagen reeds bekend zijn, de groote meerderheid voor af scheiding van dit gebied. De Engelschen en Amerikanen in Duitschland nemen na het uit gebreide onderzoek aan. dat Hit- Ier dood is. De leider van de „weerwolven" in Duitschland, de 29-jarige land arbeider Hans Kullin, is na een langdurig gevecht gevangen ge nomen. HET SPELLINGVRAAG STUK. In de Nederlandsch-Belgische spellingsconferentie te Den Haag is overeenstemming bereikt ten aanzien van de eigenlijke spelling, 1 de buigings-n en de noornaam- woordelijke aanduiding. In No vember zal men te Brussel nog praten over bastaardwoorden, ge ografische namen en historische woorden. RADIOBELASTING. Met ingang van een nader te bepalen datum zullen houders van een radiotoestel aan de P.T.T. periodiek een bedrag moeten betalen ter bestrijding van de omroepkosten. Dit be drag zal door den minister van binnenlandsche zaken worden vastgesteld en zal ten hoogste f 12 per jaar mogen bedragen. Grootere kolenaanvoer. Nu de Rijn van Karlsruhe af weer bevaarbaar is, zal de ko lenaanvoer uit het Ruhrgebied verbeteren. Er worden tot dit doel bij Wilton ook 200 Ameri kaansche pontonschepen, die gebruikt zijn bij de invasie in Frankrijk, omgebouwd als ko- lentransportvaartuigen. Rijksdienst voor de electriciteitsvoorziening. In het Staatsblad wordt de tij delijke instelling van een Rijks dienst voor electriciteitsvoorzie ning gemeld. Het is de bedoeling, dat deze dienst de controle op zich zal nemen over de meest rationeele opwekking en verdeeling der stroomvoorziening voor het ge- heele land. Mijnengevaar. Bij het droogmaken van het Westelijk gedeelte van Wal cheren, wordt erop gewezen, dat de zich daarin bevindende myenevelden een groot gevaar opleveren voor de burgerbevol king. Terreinen zullen zoo spoedig mogelijk door den mijnoprui- mingsdienst onderzocht worden. Informaties over vrijgegeven terreinen kunnen bij de burge meesters verkregen worden. Betere fietsbanden op komst Ook de beide te Maastricht gevestigde irijwielbandenfabrie- ken zijn bevoorraad met rubber en rubberachtige grondstoffen. Alle Ned.' fietsbandenfabrieken zullen weldra katoencanvas gaan verwerken, waardoor de kwaliteit van de banden veel beter zal worden Pater Prof. Jac. v. Ginneken. t Zaterdag is te Nijmegen over leden de 68-jarige taalgeleerde Prof. van Ginneken. Hij was hoogleeraar aan de Kath. Uni versiteit te Nijmegen en een zeer bekende figuur op het gebied der taalwetenschap. De beruchte leider van het N.S.B.-Zondagmiddag-caba.et, Paulus de Ruijter (Jaques van Tol) is gearresteerd evenal Ceesje RienksSpeenhof, die is dit cabaret als „Klessebes" op trad. Door dhr Otto van Nijenhoff is voor de N.V.H.-Hark een korte film vervaardigd over de toestand in de geteisterde gebieden van Zeeland, Brabant en Limburg. De restauratie van de door bombardement beschadigde monu mentale Ned. Herv. Kerk te Breda is begonnen. De besprekingen tusschen de N.V.B. en de R,K.-Staatspartij worden nog voortgezet. Huisbrand gaat voor. In de eerste plaats moet er voor worden gezorgd, dat een ieder huisbrand heeft, even tueel ten koste van de in dustrie, zoo heeft de minister van Handel en Nijverheid, ir H. Vos, in een spreekbeurt te Eindhoven betoogd. Terugkeer naar Middelburg. Alleen na verkregen toestemming. „Het dijkgat bij Veere is ge blokkeerd", ging dezer dagen de mare. Natuurlijk moet de officieele dichting nog volgen, doch dank zij 't gunstige weer en de lage waterstanden zijn reeds vrij belangrijke deelen van de buitenwijken droog. De menschen zijn door dit alles in een zeer optimistische stem ming en velen begonnen reeds met het schoonmaken van de woningen, die ze, nu een jaar geleden voor het water moesten verlaten. Wij willen dit opti-1 misme in geenen deele neer-1 drukken maar meenen toch j goed te doen door er op te wij zen, dat men zich iets zal moe ten matigen. In de eerste plaats zijn de dijken wel dicht, maar door onverhoopt langdurige No vemberstormen bestaat toch al tijd kans, dat zij den zwaxen druk niet volledig zouden kun nen weerstaan. Een andere kwestie is echter het tijdstip, waarop men de woningen zal mogen betrek- ken. Reeds maanden lang is een speciale commissie van deskun digen bezig allerlei voorberei dingen te treffen om de wonin gen zoo spoedig mogelijk na het droogvallen bewoonbaar te kunnen maken. Een algemeene circulaire van het gemeentebe stuur terzake kan door of na mens de eigenaren worden af gehaald ter secretarie (boden kamer). In deze circulaire wordt een regeling aangegeven ten aanzien van het herstel, waaronder ook begrepen aan sluiting o.a. van gas, electrici- teit en waterleiding. Een afzon derlijk vraagstuk is nog de rio- leering. Zooals uit de circulaire ook reeds blijkt mag niemand zich in het drooggevallen gebied be geven zonder vergunning van wege het gemeentebestuur, een vergunning die moet worden aangevraagd aan het bureau van politie. Vestiging in de wo ningen is uitsluitend toegestaan na daartoe verkregen se h r i f- t e 1 ij k e vergunning op de ge wone wijze via het Gemeente lijk Evacuatiebureau aan te vragen. Men mag dus wèl na ver kregen toestemming om bet gebied te betreden de wo ningen schoonmaken enz. doch met officieele ves tiging moet nog even wor den gewacht. Natuurlijk kunnen de aan vragen reeds worden ingediend. Het verleenen van de ver gunning wacht echter op het controleeren van de rioleering. Met het oog op de volksge zondheid n.l. is een goed func- tionneerende rioleering absoluut vereischt. Men voere niet aan, dat in een bepaalde woning de afvoer in orde is, want na eenige dagen zou kunnen Jjlij- ken, dat verderop de rioleering verstopt is- Eerst na het door spoelen der riolen men hoopt dit binnen acht a tien dagen te kunnen doen zal hieromtrent meerdere zekerheid bestaan. Provincienieuws. Vlissingen binnenkort weer droog. Vrijdagavond was er groote be langstelling voor liet onder water staande gedeelte der stad. Velen hadden zich begeven naar het dijkje, dat indertijd over de Sin gel is gelégd. Wat toch was het geval? Door de sluiting te Veere en het feit, dat men daar reeds aan het spuien was, heeft de Pol der Walcher en de versperring aan de Westwatering laten wegnemen en we d via het z.g. „Haventje van Meijer" met het afwateren begonnen. Dit had tot gevolg, dat Goed Wonen en een gedeelte van Tuinstad droog kwamen. Het wa ter trok met kracht door de lei ding naar buiten, zoodat men in de straten kon loopen. Toen met het opkomen van het water in de Schelde de sluizen weer moesten worden dichtgearaaid, kwam het water tot staan, terwijl uit overig Walcheren weer veel water kwam afvloeien met als gevolg, LAATSTE BERICHTEN. De „Piet Hein" naar Indië. De „Piet Hein" is hedenmid dag om 5 uur naar Indonesië vertrokken. Het schip is met 225 koppen bemand, waarvan 70 pet. oorlogsvrijwilligers. Over de reis van Nederland naar Indië doet het schip 17 dagen met een ge middelde snelheid van 50 K.M. per uur. Het is gewapend met vier 12 c.M. kanonnen. DREIGENDE STAKING OP „DE SCHELDE" VOOR KOMEN. Een dreigende staking op „De Schelde" in verband met de vrijlating van de directeu ren, die indertijd werden geïn terneerd, kon voorkomen wor den. Nader vernemen wij nog, dat de besturen van de drie samenwerkende organisaties, hangende deze kwestie de arbeiders adviseerden zich van daadwerkelijke actie te onthouden. Zij zegden toe, zich ten spoedigste met de bevoegde instanties in ver binding te stellen om klaar heid betreffende de moti veering van deze vrijlating te verkrijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1