ZEEUWSCH DAGBLAD Hei conflict tusschen Reprini en Landvoogd. Minister Logeman over de Indische kwestie. Niet zonder bitterheid Engelsche critiek op Britsche Regeering. Herstel monarchie in Spanje 7 De Negeering tot overleg bereid. Praten met het Soekarno-bewind even onwaardig ais onvruchtbaar. Het ontslag van den Gouv.-Generaal door de Kroon aanvaard. Dreiging arbeidsconflict voor Walcheren afgewend Kerk en School. 1e JAARGANG No. 166 GHR. PROT. BLAD VQOR ZEELAND Donderdag 18 Oct. '45 In zijn Vrijdag gehouden radio rede over den toestand in Indië, verklaarde Minister Schermer- j horn o.m. „Met bitterheid denken wij aan hetgeen daar geschiedt, aan de jammer en ellende, die de Javaansche bevolking wacht, nu de toenemende chaos het onmoge lijk zal maken op het juiste oogen- blik in den nijpenden nood te voor- zien. Ieder, die Java kent, weet wat in dit land voedselgebrek betee- kent, en niet dan met afschuw denk ik aan de verdwazing van een arbeiderswereld, als die in Australië, welke het de Neder- landsche scheepvaart onmogelijk maakt, mee te helpen tot herstel van verhoudingen, waaronder dit lijden kan worden voorkomen. Ook niet zonder bitterheid denk ik aan dat feit, omdat Au stralië het land is, voor welks be veiliging de Nederlandsche scheepvaart in benarde dagen een wezenlijke bijdrage heeft geleverd on waarvan in de laatste maanden duizenden repatrieerende soldaten •n krijgsgevangenen huiswaarts zijn gebracht op Nederlandsche schepen. Thans weigeren mis schien de broers of zusters van deze zelfde soldaten in Australië, deze zelfde schepen te beladen, nu zij moeten worden gebruikt voor den aanvoer van al hetgeen noo- dig is om de Javaansche bevolking voor een verschrikkelijk lot te be hoeden." Deze bitterheid, deze af schuw is verklaarbaar. Alleen hiermede is niet alles gezegd. Wij hopen, dat de Voorlich tingsdienst, die oor en oog voor de Regeering bedoelt te zijn er den Minister-President op op merkzaam heeft gemaakt, dat het overgroote deel van ons volk niet zonder bitterheid denkt aan de landgenooten, de Communisten, die zich achter de oproerkraaiers in Indië stel len en die als ze kans zien mee zullen helpen de jammer en de ellende te vergrooten. Niet zonder bitterheid zien we, hoe van die zijde de pers vrijheid misbruikt wordt om de belangen van land en volk te schaden. En het heeft in hooge mate be vreemding gewekt, dat Minister Schermerhorn deze actie met geen woord heeft veroordeeld. Gebrek aan begrip voor de urgentie van de zaak. De correspondent van de „Times te Batavia seint aan zijn blad: Er bevinden zich 40.000 Ne derlandsche vrouwen en kinde ren in japansche interneerings- kampen en zooals de toestand er nu uitziet, zullen zij daar voor onbepaalden tijd moeten blijven. Zij gevoelen zich thans minder veilig dan onder de Ja pansche bezetting. Men moet gebrek aan begrip voor de urgentie van de zaak bij de Britsche overheid thuis constateeren, waar de beslis singen immers genomen worden. Ook de Australische boot werkers zouden de zaken nu wel eens van een ander ge- zichstpunt mogen bekijken en zich herinneren, dat, toen hetl lot van Australië beslist werd in de gevechten in de Stanley-bergen op Nieuw- Guinea, het grootste deel van het oorlogsmateriaal in Ne derlandsche schepen ver voerd werd; toen waren er geen moeilijkheden met het laden en verschepen. Er zouden nu stappen worden gedaan door de Nederlandsche, Britsche en anderen geallieerde regeeringen; het is te hopen, dat zij ver genoeg zullen gaan en dat het niet weer een nieuw geval zal worden van „te wei nig en te laat". Ds Hollanders hebben on geveer twee miilioen ton In de scheepvaartpool en alles wat de Nederlandsche regee ring gevraagd heeft is ver lof voor slechts acht Hol- landsche schepen om twee reizen naar Java te maken. Men heeft toegelaten, dat het op Java een wanordelijke boel werd en strenge maatregelen zijn onverwijld noodig om een emstigen slag aan het Britsche prestige te voorkomen. Franco voor een „vreedzame evolutie". Reuter meldt, dat te Lau sanne is aangekomen de Spaan- sche millionnair en fabrikant Oriol; speciaal afgezant van Franco tot het voeren van on derhandelingen met Don Juan. Men maakt hieruit in Spaan- sche kringen op, dat Franco eventueel bereid is af te treden om een vreedzame evolutie mo gelijk te maken. Andere krin gen zeggen, dat Franco zich thans een machtpositie t racht te verwerven in de monarchie, hoewel Don Juan herhaaldelijk verklaard heeft met Franco niet te willen samenwerken. Intusschen heeft radio Mes kou een speciale uitzending ver zorgd voor Catalonië en gezegd, dat de bevolking in opstand moet komen en zich van het juk van Franco moet bevrijden, daar Franco thuis hoort in de beklaagdenbank van de oor logsmisdadigers. half stok te hijschen en zorg te dragen, dat alle verkeer, ook dat van trams, rijwielen, taxi's en paardentractie volkomen wordt stilgelegd. Het Bijzondere Gerechts hof te 's Gravenhage heeft gisteren den vroegeren pro cureur-generaal dr R. van Genechten ter dood veroor deeld. Dr v. G. heeft cassa tie gevraagd. Voor de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer be stond groote belangstelling. Lang voor de vergadering be gon stonden dichte drommen men- schen te wachten voor de deur van de publieke tribune. Wel een bewijs hoe verkeerd de Regeering handelde, toen zij aan vankelijk weigerde de Volksver tegenwoordiging te kennen in de oplossing van het conflict in Indië. Minister Logemann, uit wiens rede wij gisteren reeds enkele punten meedeelden, herinnerde, dat het een volle maand duurde eer de eersteschepenterreede van Batavia versche nen. Daarnagingen nog twee kostbare weken verloren eer de eerste troepen aan land gin gen, met het gevolg, dat een toestand van terreur en onveilig heid voor de Nederlanders werd veroorzaakt. Van den aanvang af aldus de Minister is deze delicate situatie niet behandeld, zooals wij zouden gewenscht hebben. In de laatste dagen echter, gaat zich een meer bevredigende toestand af- teekenen. De Minister wees verder op de gevaarlijke tekortkomingen van de geallieerde bevelvoering, tengevol ge waarvan Soekarno een groote mate van bewegingsvrijheid had. Wel zijn de door de pers aan gen. Christison en aan den staats secretaris Lawson toegeschreven verklaring inzake een defacto-er- kenning van Soekarno gelogen straft. Wij bezitten thans gelukkig de publieke verklaring van den opperbevelhebber, dat de Ned. Indische regeering als het eenig wettig gouver nement wordt erkend. De zonderlinge toestand is even. wel gebleven, dat zelfs in de stad Batavia de Britten noch de Ja panners in hun opdracht, de orde handhaafden en dat op korten af stand van de door de Nederlan ders en de Britten in gebruik ge nomen gebouwen Soekarno's de partementshoofden hun kantoor hielden. Na 6 October werd eerst overgegaan tot beveiliging van de civiele personen. De Minister betuigde Neerlands respect voor de Britsche oorlogs prestaties en voor het aandeel van Engeland in Neerlands bevrijding. Het thans blijkende verschil van inzicht moet dan ook tegen dezen achtergrond gezien worden. Be denkelijk was het niettemin, het voornemen te publiceeren, om al leen Batavia en Soerabaja te be zetten, want daarmee scheen aan 't Soekarno-regime practisch on aantastbaarheid in heel de rest van Java voor afzienbaren tijd gega randeerd te zijn. Het acute gevaar voor Ned. levens heeft de Britten gedwongen deze beperking los te laten, maar haar kwaad heeft zij gedaan. Doordat weinig is verrricht voor de ontwapening en wegvoe ring der Japanners, en niet vol doende de hand is gehouden aan de aan de Jappen opgelegde ver antwoordelijkheid, is een vrij plot selinge ineenstorting van hun dis cipline en gezag ontstaan en zijn op tamelijk groote schaal wapens en verder zwaar oorlogstuig, (pantserwagens, tanks, vliegtui gen) in handen geraakt van de vrijscharen. Daardoor is de situatie weer veel moeilijker geworden. Practisch in het geheele eiland buiten Batavia zijn de Japanners uit het bestuur en het beheer der verkeersmidde len verdrongen en de persberich ten stroomen binnen, die van de rampzalige gevolgen voor de ver zorging en de veiligheid van de Nederlanders getuigen. Deze ernstige ontwikkeling heeft aan de Nederlandsche re geering aanleiding gegeven tot herhaalde krachtige vertoogen bij de Britsche regeering. Deze is daarvoor niet ongevoelig gebleven, maar met bezorgdheid volgen wij niettemin den zeer langzamen voortgang van zaken. Van Engelsche zijde is er op aangedrongen, dat wij door con tact te zoeken met leiders der In donesische nationale beweging de politieke situatie zouden verlich. ten. Naar zulke contacten is ook van het allereerste begin af uit gezien. Maar de regeering heeft zich toch ook van den aan vang af voor oogen gesteld, dat praten met het Soekarno- regime even onwaardig als onvruchtbaar moest zijn. Onwaardig, omdat ir Soekar no zich volledig geïdenfifi- reerd heeft met het Japan sche regime en volstrekt vij andig staat tegenover Ne derland. Onvruchtbaar, om dat met dezen leider met DE AALANDSEILANDEN NAAR ZWEDEN7 De Finsche premier Paasikivi, heeft een delegatie ontvangen van de Aalandscilanden, teneinde te spreken over den wensch van dc bewoners van deze eilanden, weer met Zweden vereenigd te worden en de unie met Finland te ont binden. De kwestie zal behandeld wor den, wanneer de geallieerden een beslissing nemen over de vredes regeling met Finland. Hoe de Nazi-leiders het Duitsche volk hebben bestolen. Volgens den correspondent van de „Herald Tribune" zijn in Ber lijn documenten ontdekt, waaruit blijkt, hoe de Nazi-leiders zich ten koste van het Duitsche volk heb ben verrijkt door het ontvangen van belastingvrije uitlcccringen of verjaardagsgcschenlcen uit de staatskas. Bedragen, welke tot 600.000 R.M. gingen, werden aan leidende Nazi's gegeven, van wie er thans zes op de lijst van oorlogsmisda digers voorkomen. Keitel, Rosen berg, Von Neurath, Von Ribben- trop, Frick en Funk hebben der gelijke geschenken ontvangen. Hitier, Goering, Hess, Goebbels cn Himmler lieten het bureau van financiën niet weten, hoeveel geld zij ontvingen of bezaten. Eer» tweede oorlogs verklaring. De Oemat Islam, hetgeen be- j teekent Mohammedaansche volk, heeft zich geschaard aan de zijde van Soekarno. Een be roep wordt van die zijde ge daan op alle belijders, van den Islam in Batavia om bidston den te houden voor alle ge- loofsgenooten die in Batavia en omstreken gevallen zijn, als liet begin van een heiligen oor log tegen de Nederlandsche „ongeloovigen". Voorts wordt allen belijders van den Islam verzocht niet naar hun- werk te gaan en de rood-witte vlag niets minder tevreden dan volstrekte onafhankelijkheid geen gemeenschappelijke basis van bespreking te vin den kon zijn. De regeering betreurt te leven dig den funesten terugslag, dien de agitatie tegen de Nederlandsche ingezetenen in en buiten de kam pen, op de toekomstige politieke verhoudingen moet hebben dan dat zij niet oprecht zou begeeren ge wapende botsingen te voorkomen. De regeering begrijpt gaarne en wordt gaarne begrepen. Zij is be reid reeds in dit stadium bespre kingen te voeren met daarvoor in aanmerking komende Indonesische leiders, ter uiteenzetting van haar inzichten en voornemens. De Minister verklaarde voorts, dat de regeering loyale uitvoering van de verklaring van de Konin gin van 6 December 1942 tot grondslag van haar program maakt. Die verklaring beoogt tweeërlei object van staatsher vorming: het regionale staatsrecht der rijksdeelcn en het staatsrecht van het Koninkrijk als geheel. De rasdiscriminatie zal, voor zoover nog aanwezig, worden opgeheven. T.a.v. dit onderwerp zal niet 1 op de rijksconferentie worden ge- 1 wacht, de regeering beoogt en ver langt een benoemingsbeleid, waar in alle rassengroepen zonder on- derscheid worden bejegend en ook de hoogste, hoogere en middelbare rangen voor allen worden openge worpen, ook regeeritigsplaatsen, T.a.v. de rijksstruotuur deelde de minister mede, dat de oude koloniale figuur niet in de vermomming van de rijksstruotuur mag terug- keeren. Wat betreft den naam Indonesië verklaarde de Minister, dat de re geering niet afwijzend er tegen over staat. Thans is de grondwet telijke naam nog Ned. Indië, De Minister sprak tenslotte zijn vertrouwen uit in een spoedige op lossing der moeilijkheden. Nieuwe regeling voor de winkelsluiting. De regeling voor de verplichte sluiting en openstelling van win- I kels is vervangen door een nieuw voorschrift krachtens hetwelk deze aangelegenheid ter regeling is overgedragen aan de gemeente raden. Men hoopt hiermee te be reiken, dat met de plaatselijke be- i hoeften rekening wordt gehouden. Wat betreft Zondagssluiting is de z.g. Crisis-winkelsluitingsrege ling van 1934 ingetrokken. Van 1 November af zullen, behoudens wanneer de gemeenteraad een af wijkende regeling vaststelt, visch-, fruit- en bakkerswinkels op Zon dag .slechts gedurende ten hoogste vier uren cn wel tusschen 8 en 18 uur in het tijdvak van 1 October tot 1 April en tusschen 8 en 19 uur in het tijdvak van 1 April tot I October open mogen zijn, slijte rijen en tabakswinkels zullen van genoemd tijdstip af op Zondag niet open mogen zijn. CORRESPONDENTIE VOOR INDISCHE TROEPEN. De voorlichtingsdienst der Kon. Landmacht deelt mede, dat brieven aan de vrijwilligers der zoo juist uit Engeland naar Indië vertrokken bataljons der Kon. Landmacht geadresseerd kunnen worden met vermelding van het onderdeel en van de toevoegingen: Royal Neth. Ar my en S. E. A. C. (South East Asia Command). Voorbeeld: copl. J. Pietcrsen, II 13 R.I., Royal Neth. Army, S.E.A.C. GEDUPEERDE EVACUÉ'S Naar aanleiding van de klacht van een gedupeerden Walcher- schen evacué, schrijft ons dc de heer Hoegen, secr.-penn. van de prov. H.A.R.K., dat dergelijke klachten niet onge grond zijn, omdat bij de voor ziening met textiel onderscheid gemaakt wordt tusschen nood- gcbicden en nict-noodgebieden en de evacué's als regel in niet- noodgebicden zijn onderge- I bracht. Er wordt thans naar een andere regeling gezocht in dien zin, dat dc plaatselijke co- mitë's een kwantum goederen krijgen, waarbij met dc eva- cues, die elders vertoeven, re kening is gehouden. Een na deel hiervan is, dat dc evacué's dan persoonlijk of schriftelijk hun texticlaanvragcn moeten doen in hun vroegere woon plaatsen. Ook ondervoorz. der V.B.N.A. gèa.-resteerd. Naar gemeld wordt, is men er thans toe overgegaan, ook den ondervoorzitter van de V.B.N.A., den heer E. de Boer, te arresteeren. Deze arrestatie is Zaterdag geschied door den P.O.D. De spoorlijn langs de Langstraat. Er wordt gewerkt aan het her stel van de spoorverbinding door de Langstraat. De lijnen werden door het opblazen van kunstwer ken op vele plaatsen vernield. Men is thans bezig met het herstel van de spoorbrug over de Donge te Geertruidenberg, waarvan een ge deelte op de Hollandiawerf te Krimpen a.d. IJssel en een ander gedeelte in de fabriek te Geer truidenberg wordt gerepareerd. Met ingang van 22 October zal, indien zich geen bijzondere tegen slag voordoet, een trein gaan rij den tusschen Roosendaal en Lage Zwaluwe en Lage Zwaluwe Geertruidenberg. Omtrent de ontslagaanvrage van Jhr Stackenborgh Stachou- wer, deelde Minister Logeman in de Kamer het volgende mede: Met zeer groot leedwezen heeft de Regcering bevonden hoc cmtrent den te volgen weg haar inzichten verschillen van die van den gouv.-generaal, jhr van Starkenborgh. Men mag geen oogenblik meenen, dat deze, indien hij op zijn post zou terugkeeren, tot het voe ren van een progressief beleid niet zijn medewerking zou wil len verleenen. Niet over aard en maat van de uiteindelijk tot stand te brengen hervormingen, die nog slechts in algemeenen zin met den G.-G. in bespreking zijn geweest, loopt dit geschil, maar over den te bewandelen weg en, ik zou willen zeggen, over den toon van het te voeren beleid. De Landvoogd is van mee- ning, dat de hervatting van de normale functies van het wettig gezag niet door sa- mensprekingen als bovenbe doeld behoort te worden be geleid en dat in geen enkel opzicht vooruit mag worden geloopen op de vroeger uit gestippelde procedure van de rijksconferentie. De regeering is van meening, dat zoodanig beleid de diepten niet zou bereiken, waarin gees telijk het huidig conflict zich afspeelt en dat zij geen gezag prijs geeft door te handelen als zij zich voorstelt. Zij schroomt ook niet in haar uitspraken »n woordenkeus het Indonesisch nationalisme erkenning te ge ven, waar de aftredende Land voogd er eer indachtig op zou zijn vooralsnog te vermijden een sentiment aan te moedigen, op de gevaren, van welks on evenwichtig uitgroeien in deze bontgeschakeerde maatschappij hij met nadruk wijst. De G.-G. heeft in dit princi pieel verschil van inzicht aan leiding gevonden zijn ontslag aan de Koningin aan te bieden. De regeering heeft dit met diep leedwezen vernomen. Zij is gemachtigd om mede te deelen, dat aan Indië hiermede een man ontvalt, wiens persoonlijkheid den grootsten eerbied heeft af gedwongen van de geheele wereld en wiens toewijding, bekwaamheid en karakter het land zwaar zal missen. Provincienieuws. PROTEST TEGEN VRIJLATING. Onderstaand telegram is ver zonden aan: le H. M. de Koningin; 2e Z. Excellentie Prof. Ir W. Schermerhorn 3e Gen. Maj, H. J. Kruis, Chef- Staf Mil. Gezag; 4e Lt. Kolonel Bloemaerts: „De A.C.M.C. (advies commis sie militair commissariaat) voor Zeeland benoorden de Wester- schelde, met verbazing kennis ge nomen hebbende van de invrij- heidsstelling der geïnterneerden Wesseling en van Tijen, tijdens de bezetting directeuren der scheepswerf „De Schelde", pro testeert ten sterkste tegen dit vrij laten, daar zeer velen van kleiner formaat, stellig niet meer schul dig, geïnterneerd blijven en de indruk wordt gewekt van bevoor rechting van een bepaalde groep; meent onder deze omstandigheden haar werkzaamheden niet langer te mogen voortzetten. Acht zich op grond van boven staande van heden af ontheven van haar taak als A.C.M.C." OORLOGSGEDUPEERDEN Maandag j.l. zijn te Goes bij eengekomen verschillende perso nen uit diverse takken van bedrij f voor het oprichten van een Ver- eeniging van oorlogsgedupeerden op Zuid-Beveland. Een voorloopig werkcomité is reeds samengesteld. Iedere door oorlogsschade gedupeerde zal lid kunnen worden. Reeds is Zuid-Beveland ver deeld in de volgende tien afdee- lingenRilland-Krabbendijke- WaardeKruiningen-Y erseke Kapelle-Schore-Wemeldinge Kloetinge-KattendijkeGoes; 's-Gravenpolder-Nisse-'s-Heer_ AbtskerkeHocdekensl-erke- Kwadendamme-BaarlandElle- woutsdijk-Driewegen-Oudelande Ovezande-'s-Heerenhoek-Borsse- le; 's Heer Arenidskerke-Wol- faartsdijk. Iedere afdeeling zal een eigen bestuur kiezen, waaruit een hoofd bestuur gekozen zal worden. Het voorloopig Comité ver wacht, dat alle gedupeerden in Zuid-Beveland, zonder uitzonde ring lid zullen worden van deze zoo hoog noodigc Vereeniging, opdat door eendrachtige samen werking aller belangen het best gediend zullen worden. Middenstandsbond. Een groep middenstanders te Middelburg heeft het initiatief ge nomen tot het oprichten van een Middenstandsbond. Op de Dins dagavond j.l. gehouden oprich tingsvergadering werd het volgen, de voorloopige bestuur gekozen J. Meijeren, voorz.C. J. Nieu- wenburg, seer.W. P. v. Aartsen, penn.P. J, v. Giezen, I. M. van Houte, L. M, Kunst cn P. J. Bos bestuursleden. Het doel van dezen bond is om door onderlinge samenwerking de positie van den middenstand te verstevigen, speciaal t.a.v. het grootbedrijf en allerlei regeerings- maatregelen. Daarnaast zal wor den gestreefd naar betere sociale voorzieningen voor personeel, dat in den middenstand werkzaam is. Daartoe zal contact gezocht wor den met de vakorganisaties. Het werk van de verschillende vak technische patroonsbonden afzon derlijk zal uiteraard aan deze or ganisaties zelf worden overgelaten. Jaagpad MiddelburgVeere afgesloten. Teneinde onmiddellijk na de dichting van het gat bij Veere het water van Walcheren te 'kunnen loozen, is men begon nen met het maken van een opening in den westelijken ka naaldijk ter hoogte van Kle- verskerke. Het werk wordt uit gevoerd door een groep werk lieden, in dienst van den Rijks waterstaat, terwijl Engelsche militairen met hun „bulldozers" eveneens medewerking verlee nen. Als gevolg van deze werk zaamheden is de verbinding tusschen Veere en Middelburg via het Jaagpad voorloopig niet mogelijk en is men dus aange wezen op den weg, die loopt langs Kleverskerke. Ds Overduin komt in Middelburg spreken. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag 26 October a.s. ds J. Overduin, Geref. pred. te Arn hem komen spreken, over het onderwerp: „Hel en hemel van Dachau". Men zal zich herinneren, dat ds Overduin ongeveer 1% jaar in dit concentratiekamp heeft doorgebracht. Deze samenkomst zal worden georganiseerd door het inter kerkelijk comité, dat ook de bidstonden op Zaterdagavond verzorgt. Zeeuwsohe Dambond, Om het kampioenschap van Middelburg werden Maandag avond dc hangpartijen der 3e ronde afgespeeld. De uitslagen zijn: W. BoogaardJ. Stroo- band Jr 02, J. StroobandM. F. de Jonge 11. De vierde ronde leverde de volgende resultaten opB. F. MontenariW. Boogaard afge broken; M. F. de JongeP. de Ruiter 20. De stand is thans 1. M. F. de Jonge 4 gesp., 3 gew., 1 rem., verl., 7 punten 2. J. L. Strooband Jr. resp. 3, 3, ,6; J. J. Strooband resp. 3, 1, 1, 1, 3; 4. W. Boogaard resp. 3, 1, 2, 2; 5. B. F. Montenari resp. 3, 1, 2, 2; 6. P. Ph. de Ruiiter reap. 4, 4, 0. Maandag wordt de voor de I eerste plaats belangrijke partij de JongeStrooband Jr ge- I speeld. GOES. Roode Kruis- berichten. Bij het in formatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Klokstraat 9, zijn nieuwe lijsten aangekomen van bevrijde Ned. krijgsgevangenen uit Japansche kampen. Ook is ontvangen een eerste lijst van niet uit Duitschland terugge- j keerde Nederlanders. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van het tribunaal te Goes, die gisteren werd ge houden, werden de volgende uitspraken gedaan in te Mid delburg behandelde zaken: 1. Joh.a Corn.a Roorda, inter- necring voor 4 j., verbeurdver klaring van het vermogen, ont zetting uit het recht om open bare ambten te beklecdcn en uit het actief cn passief kies recht. 2. Hcndr. Joh. v. Doorn, 2 j. int., en ontz. rechten als boven. 4. Wa. Ma. Koster, ontz. rech ten als boven. 4. Corn. W. Bommeljé, 2'A j. int., verb, vcrkl. halve vermo gen cn ontz. rechten als boven. 5. Adr. Jac. v. Hoeve, 4 j. int., verb, verkl. halve vermo gen en ontz. rechten als boven. De volgende nieuwe gevallen werden behandeld: 1. Petr. Ger. Ver- b a r t, distributie-ambtenaar te Goes. In Juli 1943 was hij symp. lid der N.S.B. geworden, naar hij zei, omdat zijn vrouw zwaar ziek lag en aan zenuw en hartaanvallen leed, terwijl hij anders naar Duitschland zou moeten. Hij had dit besluit ge heel in 't belang van zijn vrouw genomen en moest overigens van de partij niets hebben. Van de W.A. erkende hij, dat deze „schoftig" optrad. Mr Vlaming geloofde echter niet al te veel van wat bekl. vertelde. Ook de reeds vroeger afgelegde venkla ringen kloppen onderling niet erg. De verded., mr Dirven, meen de, dat besch. in 't begin wel ruggegraat getoond heeft, maar voor de omstandigheden is be zweken. 2. Frans Jac. Pot, vrachtrijder te St.-Maartens- dijk. Deze was chauffeur ge weest, kwam zonder werk en nam toen om geld te verdienen en tevens om uit Duitschland te blijven de bodedienst van Gebr. Hage over. Om hiervoor een rijvergunning te krijgen, moest hij zich later aansluiten bij het vervoersfront, Dit was in Mei 1943. In denzelfden tijd werd hij symp. lid der N.S.B. Volgens besch. had hij hiervoor getcekend, meenende, dat hij slechts een verklaring teekende om zijn radiotoestel te mogen behouden. Hij heeft steeds naar de Eng. zender geluisterd en op St. Maartensdijk de be richten verspreid. Ook heeft hij een onderduiker in huis gehad. Mr Dirven meende dan ook deze laatste punten in dit ove rigens zeer duistere geval, als sterk verzachtende omstandig heden te moeten, beschouwen. De dienst Droogmaking Wal cheren deelt mede; Gistermorgen vond te Middel burg een vergadering plaats van de vertrouwensmannen der transportarbeiders. Gezien de bittere nood waar in Walcheren verkeert cn in aanmerking genomen de van Regeeringstvege gegeven be reidverklaring om de onderhan delingen omtrent het nieuw te sluiten L.C.A.C.-coiitract voort te zetten, is met algemeens stemmen besloten om de ar beiders te adviseeren niet in staking te gaan. Verwacht mag worden, dat deze opvatting bij alle arbei ders ingang zal vinden, zoodat het werk aan de dichting der dijken met volle kracht kan voortgaan. Naar verluidt, zal wanneer de omstandigheden zulks toelaten, nog deze week een poging worden gedaan om het gat in den dijk tusschen Veere en Vrouwenpolder te blokkeeren. De daartoe te gebruiken be tonnen schepen kwamen giste ren in de haven te Veere aan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen' te Eefde, F. J. M. V. Voorst Vader te Nisse; te Huizen (N.H.) (vac. G. Lans), W. Vroegindewey te Hooge- veen. Aangenomen naar Leerdam, W. R. Ambrosius te Eemnes- Binnen, die bedankte voor Al phen a. d. Rijn. Geref. Kerken. Tweetal te Hilversum (vac. G. Laarman), G. Meynen te Amsterdam-West en J. Wegge- mans te Leiden. Aangenomen naar Amsterdam (vac. T. Ferwerda), P. Veen- huizen to Rottcrdam-Delfsha- ven. Bedankt voor Amsterdam, W. C. v. d. Brink te Heemstede; voor Veenendaal, N. C. Harder te Leiden. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Delfs- haven, Joh. Francke te Hoek (Z.) Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Harderwijk, W. Kremer te Leeuwarden en J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.) Ds G. Oosterhuis t- In den ouderdom van ruim 80 jaar is te Arnhem overleden ds G. Oosterhuis, em.-pred. der Chr. Geref. Kerk. Van heb Zendingsterrein. Volgens door het Zendings bureau te Ocgstgeest ontvan gen bericht zijn ook de volgen de zendelingen overleden: C. W. Faber tc Taroena; J. W. Wesseldij'k tc Posso; echt paar J. H. Nijenhuis-Dem- menic tc Bolaang Mongondow; J. van Muylwijk tc Deli; ds eu mevr. M. H. de Rooy-Vrij, ds D. van Mulligen, ds A. A. van Dalen en ds A. Boeken Krijger, allen pred. Ind. kerk; J. Dijk huis tc Tiondano (Menado), dr L. J. Kleyn te ICaban Djahé (Deli), mevr. H. DakeLuyt te Bandoeng. Op het zendingsterreini der Geref. Kerken zijn nog overle den: Ds cn mevr. van Dijk van Wonosobo; Dr Esser, Ds ICeu- chenius en Ds Kuipers. In goeden welstand zijn: Dr Vonk en gezin, Zrs. ten Kate, Muys en Wigchers, Ds Korvinus en gezin, Ds Ubels, Ds Fern- hout, Ds Verkuyl, Ds v. d. Lin den, Ds van Nes, te M a g e lang v. d. Zecuwsche Ker ken, Ds v. Reenen, Ds Pos, Ds Kuilman, Ds Kuiper, Dr Zuide- ma, Ds de Jong, ds Plomp, Ds Meynen en Ds Oegema. ZOUTELANDE. Te Leiden slaagde voor het artsexamen, eerste gedeelte, dhr P. Kleine- pier te Scheveningen. F1NANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Er loopen geruchten, dat de Amsterdamsche effectenbeurs wellicht spoedig heropend zal worden. Een officiëele bevestiging hebben wij daarvan niet kunnen krijgen. Indien de beurs zou moeten wachten tot de effectenregistratie afgedaan is, dan zal het zeker nog maanden duren vóór de handel in effecten kan plaats hebben. Al eerder was er sprake van, dat de beurs zou opengesteld worden voor het verhandelen van Neder landsche Staatsfondsen, waarmede dan alvast een stap in de goede richting wordt gedaan. Er loopt ook het gerucht, dat de registratie van effecten niet LAATSTE BERICHTEN. Verklaring Minister Attlee. De le Britsche Minister Attlee heeft in het Britsche Lager Huis een verklaring afgelegd over den toestand in Indië. Daarin zeide hij o.m. dat er een nauwe samen werking is tusschen de Britsche en Ned. regeering t.a.v. de oplos sing van de gerezen moeilijkhe den. Minister Attlee zeide verder, dat do Britsche regeering is verplicht tot een moreele hulp aan de Nederlandsche bondgenoo- ten. Debatten over Indië in de Tweede Kamer. Gisteren zijn in de Tweede Ka mer de debatten begonnen over den toestand in Indië. Dhr Roes- tam Effendi (com.) zocht in zijn rede naar een synthese tusschen de Nederlandsche regeering en de acties ter bereiking van ïn- donesië's onafhankelijkheid. De C.H. en A.R. partij bepleitten krachtige handhaving van het gezag met het zwaard en bleken daarbij op het standpunt van den Gouverneur-Generaal te staan, wiens ontslagaanvrage algemeen werd betreurd. In Singaore staan 5000 ex- krijgsgevangen Nederlanders ge reed om naar Indië te vertrekken en hulp te verleenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1