ZEEUWSCH DAGBLAD HET DRAMA OP JAVA. A.-R. Partij en C.-H. Unie. Wat beteekent de oorlogsverklaring De gevolgen van hieruit niet te overzien. 1e JAARGANG No. 165 GHR. PRÖT. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 17 Oct. '45 ï)e poginge» sijft gedaan >tns te komesi tot sawenaosel- fittg va» de A.R, partij en de C.-H. Unie hebben blijkens een mededeeling van den heer •Schouten niet tot het gewensch- te doel geleid. Nadere bijzonderheden hier omtrent, werden niet meege deeld, maar uit een politiek overzieht in „Nieuw Nederland blijkt wel, dat in Chr.-Histo- rischen kring nogal bezwaren werden aangevoerd. Door enkele C.-H. Kiesver- eenigingen, o,a. te Broek op Langendijk, Wageningen en Woerden werd op de vorming van één groote Protestanttsch Christelijke partij aangedron gen- I Maar in een verslag van de Kamerkieskring Arnhem wordt o.m. gezegd, dat voor samen werking met de A.-R. niet veel werd gevoeld. De Kamerkieskring Leiden Waarschuwde tegen het nemen van voorbarige besluiten, ter wijl de afdeeling Middelburg zich in principe tegen samen smelting verklaarde. In het C.-H. orgaan „Konin gin en Vaderland" kwam een artikel voor waarin op de f u r.- damenteele verschillen tusschen beide partijen werd gewezenin een ander artikel werd de nadruk gelegd op het verschil in mentaliteit. Weer een andere schrijver wijst OP verschil van opvatting wat betreft den ï.g, neutralen staat; Art, 36 N.G.B.j Art. S van het C«H program; de Bij bel op de openbare school en het losmakeu van de nilveren koorde. Hij gelooft niet, dat hierom trent overeenstemming zal wor den verkregen en daarom is zijn conclusie: geen fusie, maar federatie. Dit is ook de leidende ge dachte van verschillende andere bijdragen in hetzelfde blad. Niet forceeren, riïaar stimulea- ren. Wel federatie, geen fusie. Deze loop van zaken is tot op zekere hoogte teleurstellend. Indien ooit, dan was er nu, naar het schijnt, het geschikte moment om tot samensmelting van beide partijen te komen. Er zijn ongetwijfeld enkele verschilpunten van fundamen- teelen aard. Er is ook, ten deeie althans, verschil in mentalite-t De vraag is echter of deze verschillen 2ÓÓ groot zijn, dat ze het afzonderlijk bestaan Van beide partijen n o o d z a - k e 1 ij k maken. En ditzelfde geldt ook van de Staatk. Geref. partij. Het zou heerlijk zijn als men tot samensmelting, tot fusie zou kunnen komen. Wanneer dit echter (nog) niet mogelijk blijkt, laat dan ten minste alles worden gedaan om cordiale samenwerking mogelijk te maken. De toestand in Indië is wel geheel anders, dan wij die ons na een eventueele capitulatie van Japan gedacht hadden. We hadden gehoopt, dat in minder dan geen tijd het Ne- derlandsche bestuur zou zijn hersteld, dat de gevangenen zouden worden verlost en dat normale verhoudingen zouden terugkeeren. Maar nu is het alles zoo an ders gegaan. En we vragen ons af; wat moet er op deze wijze nog van ons Indië terecht komen en hoe zal het nog gaan met onze landgcnooten, die zulk een ver- schrikkelijken tijd achter den rug hebben en voor wie nu misschien nieuwe moeilijkheden; aanbreken. Neen, zij hebben het niet ge makkelijk gehad. Daarvan getuigt een brief van Mgr Panis, Apost. Vicaris van Menado „Ik heb in Japansche ge vangenschap gezeten van 13 Januari '42 tot 30 Aug. '45. God zij gedankt, dat de oor log uit is. Het is verschrik kelijk geweest. Wij zaten in een interneeringskamp met Nederlanders, 150 man, en daarvan zijn er 67 overleden of door bombardementen gedood, Wij kregen 2 ons rijst per dag en van honger hebben wij honden en katten gegeten, ook muizen, ratten en hagedissen. Ik werd 70 pond lichter. Nu krijgen wij goed eten. Ik ben oud ge worden." Ik ben oud geworden. Dat zal ook wel gelden van velen, die de gevangenschap overleven. De spanning is vergroot door de „oorlogsverklaring" uit het hoofdkwartier van het volks leger. Wat deze openlijke aanspo ring tot moord en brandsticn- ting en uithongering precies beteekent, kan niemand zeggen, omdat niet bekend is, wie hier eigenlijk achter staat. Terecht merkte echter de „N. R. Ct." op: Men kan zulke dreigementen1 schouderophalend voorbijgaan als symptomen van verdwazing. Men onderschatte echter niet het gevaar van dergelijke haat- injecties, aan een primitief voe- lende volksmassa onder deze omstandigheden toegediend. Nauwelijks tot het besef ge komen, dat de Japansche tiran overwonnen is, nog vervuld van de haat en angstcomplexen, die elke oorlog achterlaat, onder gaat de bevolking van Java de eene heftige emotie na de an dere een nieuwe verwarring, nieuwe dwingelandij, nu van politieke drijvers, dan van roo- vers en gespuishet gezag wankelt of verzinkt, de vijand blijft; vreemde troepen komen op de kust, maar mijden angst vallig het binnenlander is geen uitkomst, terwijl de nood nijpt; opwindende leuzen wor den rondgeslingerdterreur heerscht alomen dan klinkt het hitsende woord, dat het latente vulgaüsme in dé zie len tot ontlading moet brengen. Van hieruit zijn de moge lijke gevolgen niet te over zien. Java is half zoo groot als Italië. Er is thans geen bestuur, geen politie. Er is een klein contingent Britsche troepen, een nog klei ner Nederlandsche. Het mee- rendeel der blanke ingezetenen is in kampen saamgebracht, een deel aan de kust, een deel in de binnenlanden. Men kan slechts hopen, dat uit de schaarsche troepen, toch nog een voldoend sterke macht bijeen kan worden gebracht om het allerergste te voorkomen en dat de contingenten, die naar Java onderweg zijn, nog te rechter tijd hun bestemming bereiken. Een groote teleurstelling is geweest de houding van de En- gelsche autoriteiten, die deze kwestie zien niet als een oor log, maar als een binnen- landsche aangele genheid en die blijkbaar weinig voelen voor een gewa pend optreden. In Britsch-Indië heeft men zelfs in zeer precaire situaties altijd veel met onderhan delingen weten te berei ken en waarschijnlijk achten zij dat ook hier de beste weg. Maar dan wordt uit het oog verloren, dat hier het leven van duizenden Euro peanen en Indo-Europeanen op het spel staat. Onze Regeering staat hier voor een zware taak. Een taak die opnieuw verzwaard is door de ontslagaanvrage van den gouverneur-generaal. Moge God haar de wijsheid schenken en de kracht, die zij in deze omstandigheden noodig heeft. Sigaretten en meisjes. De heer 6. A. Siebving, sold, vast het le Bat. ürentsehs steottfoepes, Momenteel te Haamstede, gevoelt zich ot(- aangenaam getroffen door wat de heer J. Bosschaart in ons blad van 5 Oct. over boven staand onderwerp schreef. Het wil er bij hen niet in, dat de aangehaalde woorden in ernst bedoeld zijn. Wat de meisjes betreft, tal van militai ren laten vrouw en kinderen, zusters en verloofde achter, voor jaren. En wat verder de sigaretten enz. betreft „Wij hebben de eerste maan den van onzen diensttijd het zonder sigaretten, zonder uni form, zonder voldoende eten zelfs moeten stellen. Wij heb ben onze betrekkingen achter gelaten, onze studie opgegeven alleen om het vaderland te die nen. Hoewel we weten, dat we niet allen in de tooekomst be roepsmilitair willen worden, hebben we alles achtergelaten om ons vaderland een leger te geven waarop het kan vertrou wen. Onze toekomst hebben we opgeofferd voor onze plicht om te dienen." De heer S. had zd. beter ge daan zich met zijn bezwaar tot een hoogere instantie te rich ten, omdat nu allicht bij som migen de gedachte opkomt; gaan onze militairen toch om sigaretten of de meisjes?" Dit neemt niet weg, dat ook hij sterk afkeurt, het antwoord dat den heer S. gegeven werd. ss/fAiSató'as -r? tv*»? «fe «a étBftaerfegiBüïe «ter pye'dikgn- Rf A, H. Colljn. Naar gemeld wordt, is dr A. H. Colijn, de oudste zoon van wijlen dr H. Colijn, op Java omgekomen, Dr A, H. Colijs wae bij het uitbreken van den oorlog in dienst van de 8. P. M, en is waarschijnlijk gjg reserve-offi cier in Japanscbe krijgsstems- gestaekip geraakt, Een extra uitkeering aan gepensionneerden. Naar wij van de zijde van het ministerie van Binnenlandsche Zaken vernemen, zal binnen kort een Kon. Besluit verschij nen, betreffende een extra-uit- keering aan gepensionneerden over 1945 ten bedrage van een vierde van hun jaarpensioen, tot een maximum van f500. Batavia onder Brltsch militair bestuur. De stad Batavia is met ingang van Zondag onder geallieerd mi litair bestuur geplaatst. Gene-1 raal-majoor D. C. Hawthorne, commandant van de geallieerde landstrijdkrachten op Java, heeft een proclamatie uitge vaardigd. Alle openbare bijeenkomsten, I die ophitsen tot onrust of die zelf onordelijk verloopen, zijn verboden. De proclamatie ver klaart, dat alle diensten nog door de nu aan het werk zijnde personen moeten worden uitge voerd, tot zij door het militaire bestuur zullen worden overge- SPECIALE AFWEER. DIENST IN TURKIJE. In de Turksche staatscourant is een verordening van den Turk5chen ministerraad gepu bliceerd, waarbij wordt voor zien in de instelling van een afweerdienst „in geval van lan dingen van vijandelijke val schermtroepen". Deze maatre gel, aldus het persbureau Ex change, wordt als noodzakelijk beschouwd, gezien de buiten- landsche situatie. Pièrre Laval. Pièrre Laval is Maandag, na dat hij tevergeefs gepoogd had zelfmoord te plegen, gefusi- leerd. DE ZUIVERING DER TWEEDE KAMER. Nieuw onderzoek gevraagd. Evenals er ontstemming be staat over het feit, dat prof. Steger en de heer de Zeeuw als leden der Eerste Kamer uit gezuiverd zijn, is men ook ont sticht met name in de kringen der Staatk. Geref. partij, dat ds Kersten niet in de Tweede Kamer terugkeeren mag. Dat de Kamerleden die er bij betrokken zijn de redenen van hun uitsluiting niet wordt me degedeeld, ja dat zelfs de re- geering die niet kent acht men een laakbare toestand. Met den heer de Zeeuw oordeelt men, dat deze dingen niet vrij zijn van nazi-methoden. Een en ander is oorzaak, zoo zegt het aan den Ministerraad te zenden adres, dat geen vol slagen verweer kan worden op gesteld. Het adres vraagt, dat een nieuwe instantie in het le ven zal worden geroepen, die deze zaak opnieuw kan onder zoeken. CENTRALEN CONVENT A.-R. PARTIJ. Het Centralen Convent der A.-R. partij, dat aanvankelijk op 11 October gehouden zou worden, zal thans plaats vinden op 1 November a.s. in de Wes- terkerk aan de Catharijnekade te Utrecht. DE KLOMPENINDUSTRIE. Nederland heeft een normale behoefte aan klompen van 9 millioen paar per jaar. Thans is deze behoefte uiteraard nog grooter. Met de beschikbare partijen zal men de algemeene behoefte aan klompen voor 35 pet. kunnen dekken. De land gemeenten zullen echter ver houdingsgewijs een hooger per- entage ontvangen dan de stad- gemeenten. Bovendien zullen aan fabrieken en aan arbeiders bij den wederopbouw klompen beschikbaar moeten worden gesteld. Er zijn besprekingen gaande om een partij van 800.000 paar klompen van België te koopen. REGISTRATIE MOTOR VOERTUIGEN. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op een in dit nT. voorkomende publicatie be treffende registratie van Mo torvoertuigen, aangezien naar ons wordt medegedeeld deze publicatie door een samenloop van omstandigheden werd ver traagd. DE KOLENPOSITIE. Naar het A.N.P. in Den Haag' verneemt worden zoolang de stakingen in Amerika aanhou den hier te lande per dag 4500 ton kolen minder aangevoerd. Meer dan ooit is Nederland op de productie in Limburg aange wezen. De aanvoer uit Duitsch- land kan slechts in geringe mate worden verhoogd. Wel kolen voor de bioscoop en niet voor de kerk? De classis Groningen der Chr. Geref. Kerk heeft een motie gezonden aan den minister-pre- sident, waarin zij haar veront- j waardiging er over uitspreekt, j dat wel de bioscopen, die in den bezettingstijd den vijand i hebben gediend, van brandstof fen worden voorzien, doch dat i de kerken, die door haar aan sporen tot verzet haar leden en dienaren in den dood zagen gedreven, geen brandstof kun nen krijgen voor haar catechi- ANNEXATiE VAN DUITSCH GRONDGEBIED DOOR NEDERLAND. In het regelmatig overzicht, dat de „Atlantic Monthly" pu bliceert staat o.m. het vol gende „De Britsche Labourregeering heeft de voorloopige aanspra ken van Nederland ten aan zien van een strook Duitsch grondgebied als vergoeding voor de ovorstroomlngsschade, die de Duitschars bij hun terug tocht in Nederland hebben ver oorzaakt, niet aangemoedigd. Een dergelijke schade van tij- delijken aard, welke naar de meening van het Britsche kabi net in enkele jaren kan worden hersteld, vormt geen rechtvaar diging voor de annexatie van Duitschen grond. De Nederlandsche Socialisten, die vermoedelijk in toenemen de ïnate een belangrijk aandeel zullen nemen in de Nederland sche politiek, staan koel tegen over de annexatieplannen. Ne derland zal het plan waarschijn lijk laten vallen." A.N.P.-Aneta raadt, dit be richt met de noodige voorzich tigheid te hanteeren. DE PLANTSOENEN TE TERNEUZEN, Naar aanleiding van wat over dit onderwerp de vorige week in ons blad werd opgemerkt, schrijft de heer W. Slabbe- koorn, hoofd van den Plant soendienst aldaar: Hoewel we ons geen oogen- blk inbeelden, dat het werk aan de Grenulaan af is zijn we toch dankbaar voor de waardeering van de zijde van het publiek en is het tevens een spoorslag om het steeds beter te maken door geheel Terneuzen. Wat de schrijver echter bedoelt met die ééne groote klacht, dat er nog zooveel plekjes zijn die zich leenen voor een fleurig en aantrekkelijk geheel, doch waaraan men niets doet, i» mij niet duidelijk. Juist de kleine hoekjes zijn reeds vanaf de bevrijding on derhouden en zooveel mogelijk bijgewerkt. Een plantsoen echter als de Steenbergenlaan, dat zoo gron dig verwoest is het werd eerst door Duitsche en later door Geallieerde troepen als operatieterrein gebruikt kan door een paar menschen niet in enkele weken in orde worden gebracht. Toch wordt ook hier aan hard gewerkt en met de beplanting daarvan is ook reeds begonnen. Wil de schrijver van het artikel mij soms plekjes wijzen als waarvan hij ge waagt, dan ben ik gaarne be reid de mogelijkheid ter ver fraaiing daarvan te beoordeelen en achtereenvolgens uit te voe ren. Hij bedenke echter, dat Gemeentewerken in Terneuzen nog wat anders op te knappen heeft dan alleen plantsoenen en dat voor alles geld noodig is. Ook dit is een factor, een zeer belangrijke zelfs. (s?»4f Mew-Ycrfk) Is, -««o? hei Vlies, J?Feditebe!M'ie»bfeMl taeldt, bij fe» kerkeraad der _Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen een brief ingekomen, waarin hartelijk meeleven wordt be tuigd en een som van 1000 dol lar wordt aangeboden als een gift voor „Hulp, Herleving en Herboaw", VLISSINGEN. Er bestaat gelegenheid om kinderen bene den '3 i&gr tegen dt pokken te late» inenten. Wij verwijten daartoe uaar de publicatie in ons blad van gisteren. GOES. Het bestuur van de Oranje-buurtvereeniging Lange Kerkstraat heeft het initiatief genomen tot een herdenking van de bevrijding op 29 Octo ber, in den vorm van een ver rassing voor de kinderen. Don derdag a.s. zal hierover worden vergaderd. Men zie de adv. in dit nr. THOLEN. Gasvoorzie- n i n g. Met ingang van Zon dag 14 dezer werden de gaslooze uren opgeheven. Evenwel is rantsoenoverschrijding streng verboden. De gasprijzen zijn vanaf 2 Oct. verhoogd met 2 ct. perM3. Proces-verbaal is opge maakt tegen A. M. en M. G. v. A. te Poortvliet wegens mis handeling en tegen J. C. r. J. te Stavenisse wegens rijden zon der licht. Bij W. M, P. te Poortvliet zijn twee geweren in beslag genomen en A. C. R. en M. v, D, te Oud-Vossemeer zijn bekeurd wegens het latea verrichten van arbeid door schoolkinderen. ST. ANNALAND. Ook hier zal evenals in de andere ge meenten op het eiland een nood- gemeenteraad worden ingesteld. Deze week is hier de elec- trisch» straatverlichting weer in bedrijf gesteld, voorloopig eohter alleen op de drukste verkeerspunten. Onder leiding van dhr Hanssens werd alhier een ver gadering gehouden van het Groene Kruis. In zijn openings woord herdacht de voorz. de gevallenen en memoreerde het feit, dat de vereen. 25 jaar be staat. Het geheele bestuur stel de zijn mandaat ter beschik king. Herkozen werden dhrnA. J. Bierens, H. R. M. J. v. As, Chr. J. C. Boot en gekozen dhrn P. M, Boogaard en Ds v. Griethuijsen. Door het springen van mij nen in deze omgeving zijn een aantal ruiten vernield. De opbrengst der Emma- bloemcollecte bedroeg f 35.89. OUD-VOSSEMEER. De Herv. jongeren op ons eiland worden a.s. Donderdag in een groot ap pèl bijeengeroepen, 's Avonds om 7 uur zullen in de Herv. Kerk alhier voor hen spreken Ds Holst van St. Phüipsland over „Wat verwachten wij van de Kerk?" en Ds Batelaan te Tholen over„Wat verwacht de Kerk van ons?" Ds v. Oost zal beide sprekers inleiden. Er wordt gerekend op alle Herv. jongeren. ASNEMÜÏDF.N. N«éL Herv. Kerk rijn gekozea tot ««fabelen de heem» J. de Rid der Jacz. en P. de Meulmees- ter Lzn. OUD-VOSSEMEER. Voor di ploma macbineschrijven slaag de t« B. o. Zoom Abr, Duine, alhier. ST, ANNALAND, Geslaagd veer het golitiediplom» onze dorpsgenoot Adv, Seheveegis- as Qs. Slachtoffers op het Zendingsveld. Het Zendingsbureau te Oegstgeest deelt mede: Overleden zijn: mevr. Csezko, zendeling-arts te Taroena (San- gir-eilanden), die te Menado onthoofd isdr en mevrouw Visschet van de Bazeler-zen- ding te Bandjermasin, die 20 Dec. 1943 aldaar onthoofd zijn; echtpaar Bart op Borneo, bei den in 1943 aan. malaria overle den; mevrouw M. N. E. Burg stedeCouvee, op West-Java; de zendelingen J. H. M. van Bonzei op HalmaheraM. J. Gouweloos op Zuid-Oost Cele bes; echtpaar C. Werkman— Couveld, mevrouw H. C. Ag- terDijkman en haar zoon Theo Agter, P. Duinker, echt paar KieftPotman, allen op Nieuw-Guinee; mevr. J. Ploe ger—Hogerwaard en dochtertje Berths G., van Halmahera; mevr. M. MiedemaSchuier, van SangiL. M. van Noppen op West-Java en K. de Graaf op Oost-Java. Blijkens bij het hoofdbestuur van den Geref. Zendingsbond ingekomen bericht is zendeling Belksma Sr., vlak voor het uit breken van den oorlog overle den. Zendeling Heusden werd in Maart 1942 door rampokkers vermoord.^ Zendeling Belksma overload ij» een interneerings kamp. Van particuliere zijde vernam „Trouw", dat zich in Indië' de volgende personen in goeden welstand bevinden: dr F. L. Bakker te Djocja, mevr. H. E. Bakker—Allaart en hun doch tertje, mevr. G. A. Allaart— Scheurer met 4 kinderen, mevr J. M. AllaartPruys van Poer- wokerto. Allen zijn verspreid over verschillende Java-kampen. Het Leger des Heils in Indië Kolonel Lord van het Leger des Heils telegrafeert uit Sin gapore, dat de officieren van het L. d. H. in N. O.-I., n.l. Tichelaar, Loois, Sprokkereef, Baints en mevrouw Scheffer zijn overleden tijdens hun in- terneering. De dames Brouwer, Lebbink, Duvekot, Helmhout en Poot zijn bevrijd. Ook mevr. Loois is overleden. Mevrouw Beekhuis en dochter en Lorrier zijn ernstig ziek op Java. De volgende officieren zijn veilig en maken het tame lijk goed: Beekhuis, Lebbink, Ramaker, Palstra, Brouwer, mevr. Sterk en twee kinderen, mevr. Voogd en echtgenoot en vier kinderen. Uo»g wgtav te VlfaeiHgëN, RondwSsg 18 Oef.11.27 ts„ 1.68 M. N..A-P. Op- an ondergang van zon en maan. Donderdag 18 Oct.Zon op 7.10 u„ onder 17.40 u.Maan op 17,08 u., onder 2.46 u. Volle maas op 21 Oct. a,s. Minister Logeman in de Tweede Kamer over NederL Indië, De Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Prof. Logemann, heeft gisteren in de Tweede Ka mer een verklaring afgelegd over den toestand in Indië, De Minister ving aan met een uiteenzetting van het standpunt, dat in Nederland ten aanzien van d.e hervormingen in Indië voor en tijdens den oorlog werd ingeno men en wees hierbij o.m. op de bekende radiorede van H. M. de Koningin op 6 Dec, 1942. De minister betreurde het, dat Indië onbekend bleef met den geest van samenwerking en vertrouwen, die tijdens en door het verzet tegen de Duitsche onderdrukking tusschen Neder landsche en radicale nationalis ten hier te lande was gegroeid. Het is mijn overtuiging, al dus de minister, dat het de cri- tieklooze emotionaliteit van deelen der Indonesische jeugd is die thans het regime van Soekarno meesleept in de ex cessen die den toestand op Java verduisteren. Pijnlijk noemde de minis ter de ervaring, dat de de mobilisatie van de geallieer de legerdeelen voorrang kreeg boven de uitzending van Nederlandsche troepen naar Indië. Met spoed worden nu alle be schikbare krachten gemobiliseerd. De Minister hoopte, dat hst ver- schepingsprogram nu vlot zou ver loopen en zei verder: Het is een ernstige zaak, dat zij, die In dezen oorlog gegeven hebben wat zU kon den helaas uit moeten spre ken, dat zij de hondgenooten voor het ontwapenen en eva- cueeren der Japansche bezet tingsmacht en het herstel van het wettig gezag niet gereed hebben gevonden en zelfs niet dan aarzelend be reid. Wij kunnen niet aanvaarden, dat men beweert, dat het conflict met de republiek Indonesië een interne aangelegenheid is welker beslechting ligt buiten de taak van de geallieerden. De regeering, aldus de minis ter, is nog steeds bereid, langs den Koninklijken weg van overleg en wederkeerig begrip en waardeering, naar een oplos sing te zoeken. Kerk en School. Provincienieuws. De ambachtsvrouwe van Ellewoutsdijk. f Men schrijft ons: Op 78-jarigen leeftijd is de alom bekende populaire am bachtsvrouwe Mevr. A. A. van HattumDekker te Beverwijk in Huize „Scheybeeck" over leden. Wat Ellewoutsdijk in haar verliest valt moeilijk in juiste woorden neer te schrijven; iedere organisatie, elke levens kring, elk gezin treurt over 't heengaan van deze romanti sche figuur uit Ellewoutsdijks geschiedenis, die zooveel bloe men strooide op het pad van oud en jong. Haar nobel karakter, vol een voud en jovialiteit in 't dorps leven tentoon gespreid zal nim mer Worden vergeten. Een tiental afgevaardigden vanuit Ellewoutsdijk hebben dan ook bij haar bijzetting in Westerveld de laatste eer be wezen. VLISSINGEN. Tot dirigent van het Herv. Kerkkoor is door den Kehkeraad voorloopig be noemd dhr Jan Rijn te Middel burg. Een definitieve benoe ming volgt eerst als de St. Ja- cobskerk in gebruik wordt ge nomen. Belangrijke gift. Van, de Herv. Kerk te Flushing Geref. Kerken. Tweetal te Leeuwarden, H. U- Buiting te Nieuw-Beets en H. W. Wierda te Soestte Groningen (6e pred.pl.), G. Meynen te Amsterdam-West en dr P. Prins te Dordrecht. Beroepen te Wissekerke, D. Wijnbeek, cand. te Amsterdam; te Rotterdam-Zuid, G. R. Vis ser te Oudewater. Bedankt voor Overscbie, G. R. Visser te Oudewater; voor 's Gravenhage-Oost en voor Utrecht, J. Overduin te Arn hem. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Bedankt voor 's Gravenhage- West, H, J. Schilder te Berg- schenhoek. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Delft, J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.) Afscheid. Ds A. Visser nam Zondagavond in de Herv. Kerk te Domburg af scheid van zijn gemeente, na dat hij hetzelfde de9 voormid dags te Oostkapelle en 's namiddags in Aagt e kerke had gedaan. Hij had tot tekst 1 Petri 5 vs. 10 en 11, naar aanleiding van welke woorden hij zijn hoorders be paalde bij den rijkdom van Gods genade. Na de predikatie bracht ds Visser achtereenvol gens dank aan den burgemees ter van Domburg, aan ds Nico- laï en den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk van Domburg mede namens zijn gemeente. Vervolgens richtte hij het woord tot de kerkeraadsleden, diakenen en gemeenteleden van Aagtekerke en met nadruk tot de catechisanten, de jeugd 1 Ook de organist en de koster ontvingen woorden van dank. Bij monde van den heer J. J. Sturm deed de gansche gemee- te haar dank uitspreken, waar na de heer J. Melse met groote waardeering des voorgangers arbeid herdacht ten bate van de schoolvereeniging. De ge meente zong het laatste vers van Ps. 121. Donderdag 18 dezer hoopt ds Visser zich aan zijn nieuwe ge meente ScherpenissePoort vliet te verbinden. Klacht van een gedupeerde evacué. Uit het overstroomde Wal cheren hebben eenige duizen den inwoners moeten evacuee- ren, hetgeen in de meeste ge vallen beteekent een uitgewor- pene te zijn, die geduld moet worden. Hieraan is op het oogenblik weinig meer te doen dan af wachten totdat de woningtoe standen zich eenigszins hebben verbeterd. Er doen zich voor de Wal- cherensche evacués op het oogenblik evenwel nog andere en grootere moeilijkheden voor, die met goeden wil en in han den van iemand, die met de plaatselijke toestanden volko men op de hoogte is, thans wel tot een bevredigende oplossing zijn te brengen, Het zij mij veroorloofd in verband hiermede het na volgende naar voren te bren gen: Ik neem hierbij mijn eigen „geval" als voorbeeld, daar ik vanzelfsprekend dit geval tot in de finesses kan uiteenzetten en voor de waarheid ervan ten volle kan instaan. Juist bierdoor wil ik doen uitkomen, dat noch „geroddel" noch „gekanker" ooit de drijf veer tot dit schrijven zijn ge weest. Hier volgt dan een waarheids getrouw verslag van de ge beurtenissen Van onze 7 kinderen is de oudste 10 jaar en zijn er 3 ge durende den bezettingstijd ge boren. Textielgoederen voor deze 3 kinderen werden mij in mijn eigen dorp nooit verstrekt. In November j.l. kwam de bevrijding, met de overstroo ming van Walcheren, in ver band waarmede mijn gezin en dat van eenige duizenden mede slachtoffers naar Zuid-Beve land werd geëvacueerd. In de daarop volgende maan den hoorde men van de oprich- 1 ting van de H.A,R,K„ die o.a. groote hoeveelheden textiel voor de getroffenen uit Wal- I cheren ter beschikking zou krijgen. Uit bittere noodzaak wendde ik mij in de eerste plaats ter verkrijging van het allernood zakelijkste ten behoeve van mijn kinderen tot de in mijn evacuatiedorp daartoe bevoeg de instantie, legde daar mijn moeilijkheden voor en kreeg ten antwoord, dat ik het dan toch wel bijzonder had getrof fen, daar juist een mooie zen ding nieuwe onder- en boven- kleeding in het dorp was aan gekomen. Opgetogen ging ik naar huis teneinde mijn vrouw het goede nieuws deelachtig te doen wor den. De „oproep" kwam en met spanning stond i'k in de rij mijn beurt af te wachten. En deze kwamik keerde terug met zegge en schrijvte één jurkje van niet te bepalen kleur voor een kind van 3 jaar. Eenigen tijd daarna vond een tweede uitdeeling plaats, met als resultaat e en jurkje met precies dezelfde eigenschappen als hierboven omschreven. Deze feiten kan men desge- wenscht laten controleeren en ik hoop van harte, dat men hiertoe zal overgaan. Het uiteindelijke resultaat was, dat van de partijen aange voerde kleeding er 70 pet. aan de bewoners van mijn evacua tiedorp en 30 pet. aan de Wal- cherensche evacué's werd toe gewezen, de evacué's, die in vele gevallen alles op het over stroomde eiland hebben verlo ren. Men gaf mij tenslotte den raad mij te wenden tot den Bur gemeester mijner eigen woon plaats. Ik heb hem mijn moei lijkheden, waarvoor ten volle begrip werd getoond, uiteen gezet, doch.... zijnerzijds kon hieraan niets worden gedaan. Op diens advies bracht ik ver volgens een bezoek aan den secr.-penningm. van de prov. commissie in de gemeente Mid delburg. Deze functionnaris wa9 het eveneens bekend, dat dergelijke grove onbillijkheden zich bij de verdeeling voorde den, doch daarbij bleef het. Met den a.9. winter voor oogen acht ik het mijn plicht tegenover mijn gezin, de be voegde instanties er op te wij zen, dat de mij ter beschik king staande 'kleeding ten eenenmale onvoldoende is, geen behoorlijke onderkleeding, bo- venkleeding, geen kousjes, geen schoentjes, enz,, ten tweede, dat deze artikelen mij niet worden toegewezen en ten der de, dat deze niet voor geld kun nen worden gekocht, niettegen staande ze aanwezig waren en nog zijn. Mijn geval staat, zooals ik reeds zeide, niet op zichzelf. In practisch alle dorpen op Zuid- Beveland, waar Walcherensche

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1