ZEEQWSCH DAGBLAD Mussert verzocht als staats hoofd te worden benoemd. Dg verwikkelingen op Java. De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië heeft eervol ontslag gevraagd. ie jaargang No. 164 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 16 Oct. r45 Een plan tot machtsovername - In be slag genomen Koninklijke bezittingen ter sljner beschikking. Zooali wij reedt meldden aalWat het tweede deel der aan- Ir Muiaert op 13 Nov. a.i. klacht betreft: In Juli 1942 voor het Bijzonder Gerechti- blijkt Muteert een schriftelijk hof te 'l Gravenhage terecht plan voor de z.g. „machtsover name" te hebben ontworpen, een plan, dat aan Seyss Inquart staan. In de dagvaarding worden hem drie dingen ten laste ge legd: Allereerst, dat hij het Rijk der Nederlanden onder heer schappij van het Duitsche staatshoofd heeft willen bren gen; verder dat hij heeft ge tracht den grondwettigen staatsvorm te vernietigen; en tenslotte, dat hij de actieve deelneming van Nederlandsche zijde aan de Duitsche oorlog voering heeft bevorderd en be werkstelligd. Wat het eerste betreft, is in teressant de vermelding van 'n brief, door Mussert in Septem ber 1940 aan de Duitsche auto riteiten overhandigd met de bedoeling hem aan Hitier door te zenden. In dien brief verzoekt Mus sert den Führer een Bond van Germaansche volken te stich ten en het Nederlandsche volk als lid daarin op te nemen. De dagvaarding vermeldt ver der o.m., dat M. in Sept. 1941 te Berlijn den eed van trouw aan Hitier heeft afgelegd en daarna een groot aantal N.S.B.-func- tionarissen den eed van trouw op hemzelf heeft laten afleg gen enz. en aan Hitier werd voorgelegd. In dit plan staat o.m. De wijze van regeeringsaan- vaarding is eenvoudig en legaal. Door het vertrek van de Ko ningin naar het buitenland is krachtens de Grondwet de Raad van State drager van de koninklijke macht. De Rijkscommissaris be noemt in dit college tot le den, diegenen, die mijn volle vertrouwen hebben en her stelt daarna dit college in zijn grondwettelijke be voegdheden. De Raad van State roept den leider der beweging uit tot regent, waarna door hem als hoofd van den staat een verantwoordelijke regeering wordt gevormd. Tenslotte moet ik ook uiterlijk als staatshoofd kun nen optreden en mogelijk heid hebben om mijn staats- secretarie op te bouwen. Daarom verzoek ik den Füh rer de als „Feindvermögen" in beslaq genomen koninklij ke bezittingen ter beschik king te willen stellen van 't nieuwe optredende staats hoofd. transportmiddelen ver van een voudig is. De Regeering staat terecht op het standpunt, dat het de voor keur verdient, als Nederland zelf zijn Soekarno-boontjes dopt. De vraag is echter of gewacht kan worden met krachtig in te grijpen tot de benocdigde troepen gearri veerd zijn. De mogelijkheid bestaat, dat nu blijkbaar ook de Engelschen worden aangevallen een En- gelsch officier zou gedood zijn de Britsche regeering bereid is daadwerkelijke hulp te verleenen. Als niet alle teekenen bedriegen, zoo verklaarde Minister Schermerhorn, dan ontwikkelt zich in In- dië geen politieke bewe ging, maar een wanstal tige anarchie met alle geva ren voor het leven van tien duizenden menschen, blank en bruin, die daar aan vast zitten. gaf betVjep vaa Quisling tegen het uitgesproken doodvonnis afgewezen. Zijn beroep zal nu aan den Koning worden voor gelegd. In Japan verkrijgen vrou wen het actieve kiesrecht. De stemgerechtigde leeftijd is voor beide eexen op 20 jaar gesteld. COLLEGE RIJKSBEMIDDELAARS. Tot lid en voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars is benoemd prof. C. P. M. Rom- me te Overveen; tot leden mr J. A. Berger te Haren (Gr.), mr A. M. Joe'kes te Den Haag, prof. mr M. G. Levenbach te Amsterdam, J. Schouten te Rot terdam en dr F. J. H. M. van de Ven te Tilburg. Toestand van wanstaltige anarchie. De toestand op Java is ver van overzichtelijk. Het hoofdkwartier van het In donesische volksleger heeft aan alle Nederlanders den oorlog ver klaard, maar of dit een maatregel is van Soekarno en zijn „regee ring,, of dat hier een aantal op standelingen op eigen houtje aan het werk zijn is niet bekend. De algemeene indruk is, dat Soekarno weinig te vertellen heeft en dat zijn beweging hem ver over het hoofd is gegroeid. Voor de blanke bevolking op Java en met name ook de krijgs gevangenen en hen die pas bevrijd, ziek zijn en zwak, is het wel een donkere tijd. Inplaats dat ze de hulp ontvangen, die ze zoo drin gend noodig hebben, worden ze aan nieuwe gevaren blootgesteld. Krachtig ingrijpen is hier noo- d'ig. Door de Regeering, die hier voor een zware taak staat, wordt het uiterste gedaan om de zending van troepen te bespoedigen, wat in verband met het gebrek aan De ontwikkeling der Televisie. Op 10 Oct. werd op twee wol kenkrabbers te New-York de beslissende proef genomen in zake de kleuren-televisie. Deze is goed geslaagd. Het procédé is echter nog niet voor handels doeleinden geschikt. Ook in Engeland werkt men voort aan de ontwikkeling der televisie. Het projectievlak kan thans in elk huis worden aan gebracht, terwijl de projectie schermen grooter en helderder kunnen zijn. Voor dit laatste heeft mer. gedurende den oor log belangrijke ervaringen op gedaan met het gebruik van ka thode-stralen. Engeland zal voortgaan met zijn voor-oor- logsche televisiediensten. Het Noorsche hooggerechts hof heeft eenstemmig het hoo- Luehtpostcorrespondenïie en telegraafverkeer met Indië Het postkantoor te A'dam ontvangt voortdurend luchtpost- correspondentie voor Ned.-In- dië. Voor loop ij; kan deze ech ter nog niet doorgezonden wor den. Wat het telegrafisch verkeer betreft, wordt medegedeeld, dat, zoodra de radio-verbinding met Indië weer mogelijk is, ex- geïnterneerden en ex-krijgsge vangenen van daaruit de gele genheid zullen krijgen, voor- loopig één keer een telegram van ten hoogste 15 woorden naar familie in het vaderland te zenden. Razzia onder spijbelende schoolkinderen. Het spijbelen van school neemt te Rotterdam den laat- sten tijd onrustbarende afme tingen aan. De politie is er daarom toe overgegaan een on derzoek in te stellen in het Ci neac-Theater op den Coolsin- gel. Er werd een complete raz zia gehouden en het resultaat was verrassend. Niet minder dan 70 kinderen van den school- plichtigen leeftijd werden er aangetroffen. Alle werden op vrachtauto's naar het hoofdbu reau van politie gebracht, waar zij ter beschikking van de ouders werden gehouden. De politie overweegt bovendien nog strafmaatregelen tegen deze spijbelende jeugd. Crediet voor midden- standsbedrijven. Er is door de Regeering een credietregeling in het leven ge roepen, ter tegemoetkoming aan moeilijkheden waarin overigens volwaardige middenstandsbedrij- ven ten gevolge van oorlogsom standigheden in den ruimsten zin genomen, zijn geraakt of nog zul len geraken. Tevens kunnen onder deze regeling credieten worden ge geven op te verstrekken bijdragen van het rijk in oorlogsschade, ge leden aan bedrijfsmiddelen. Aanvragen kunnen worden in gediend bij een der kantoren van de Nederlandsche Middenstands- bank. Het te verstrekken crediet of voorschot zal in het algemeen een bedrag vac f 20.000 aiet to boven kunnen gaan. Als regel zulten alleen bedrij ven, welks vó6rl0Me»1940 zijn opgericht, van deze regeling gebruik kunnen maken, fn bijzon dere gevallen is echter «en uit zondering mogelijk. Door decentralisatie en een di recte inschakeling van plaatselijke deskundigen is een vlotte behan deling der aanvragen, gewaar borgd. Provincienieuws. Bekende Z^Bevelandsöhe N.S.B.ere voor het tribunaal Op Vrijdag 26 Oct., 'c morgens om 10 uur verschijnen voor het tribunaal, Keizerstraat 1 te Goes o.m. de ex-burgemeester Mar. Tuiten en de Gebr, S iepman, drukkers te Goes. Vrijlating directeuren Kon. Mij „De Schelde". Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, ib de vrijlating uit ^de interneering van de vroegere di recteuren van de Kon. Mij „De Schelde", Wesseling en Van Tyen, geschied op last van den Chef Staf Militair Gezag en niet op voordracht van den Afdeelings Militairen Commisaris voor Zuid- Holland en Zeeland of zijn ver bindingsofficier te Middelburg. Laatste optreden van het Sweelinck- Kwartet. Ten bate van noodlijdend Wal cheren gaf het Sweelinck-kwartet nog een concert op Zaterdagmid dag, in de Luthersche Kerk te Middelbrug, Het was weer een groot succes. Het programma be stond uit drie kwartetten, nl. twee van W. A. Mozart en een van L. v. Beethoven. De Andante uit het Kwartet K.V. 421 van Mozart wa9 door voortreffelijke weergave een der hoogtepunten in dit concert. MIDDELBURG. Door den P.O.D. te Middelburg zijn Zater dagnacht de volgende N.S.B.-ers binnengebracht: A. A. Joosse te Middelburg, W.A.-man en chauf feur bij de S.D., B, Bassie te Middelburg, W.A.-man, J. C. La- vooij te Vlissingen en A. Prince te Tholen. Voorts de volgende kameraadskesG. Schoonackers Naaktgeboren, L. J. Broeksma Ruth, J. StoelScharpentier, al len te Middelburg en M. A, Groe- nenbergLorier te Goes. Korfbal. VLISSINGEN. Zaterdagmid dag werd onder voor korfbal ta melijke publieke 'belangstelling een propaganda-wedstrijd gespeeld tusschen een Walchersch 12-tal en een Zuid-Bevelandsch 12-tal. Het Verschil met de Regeering ever het te voeren beleid. Naar wij vernemen is bij de be sprekingen gebleken, dat er over het in Neder!. Indië te voeren be leid verschil van inzicht bestaat tusschen de Regeering en den on langs uit Japansche krijgsgevan genschap gerepatrieerden gouver neur-generaal van Nederl. Indië, Jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, met betrekking tot het standpunt, dat t.o.v. de nati onalistische stroomingen in het kader van dit beleid valt in te nemen, De Gouverneur-Generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de dra ger van de politiek der Re geering te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt verzocht. Nader vernemen wij, dat van daag de Minister van Óverzeesche gebiedsdeelen Prof. Logemann, in de Tweede Kamer een verklaring zal afleggen, over den toestand in Indië. Uiteraard zal daarbij ook de ontslagaanvrage van den gou verneur-generaal ter sprake ko men. eerste bestond uit spelers van Swift, Middelburg en Madjoe, Vlissingen. Het tweede uit spelers van Zeelandia, Hansweert, Vol harding, Yerseke en Togo, Goes. De eindstand der wedstrijd werd 31 voor het Walchersch 12-tal. Het was een volkomen verdiende overwinning, Zondagavond had de offici- eele ingebruikname plaats door het Leger des Heils van het jeugd- gebouw der Geref. Kerk, Kapt. C. J. Gerstel sprak zijn groote blijdschap en dankbaarheid uit over de welwillendheid van den kerkeraad en daarna sprak over 1 Tim. handelend over den Mid delaar Gods en der menschen. KRABBENDIJKE. Er heeft zich alhier een comité gevormd, dat zich ten* doel stelt: le. Het plaatsen van een een voudige grafsteen op het graf van J. P. Hollestelle, die gedu rende de oorlogsdagen als slachtoffer viel bij het uitoefe nen van zijn taak als koerier voor het noodziekenhuis en het Roode Kruis. 2e. Het oprichten van een ge denkplaat voor alle door 't oor logsgeweld omgekomen ingeze tenen. 3e. Het plaatsen van een een- FiWAWe. BERiCHTEfó medegedeeld door ineasso-Banlt M.V., Gees. Er zijn wederom eenige deblok- keeringsvergunningen verkend. Het betreft: Vergunning no. 12 intake de betaling van Tabak; Vergunning no. 13 Verzekeringsuitkeering bij overlijden; Vergunning no. 14 in zake betaling van. lompen, afval len, oude metalen e.d'.Vergun ning no. 15 inzake betaling van geblokkeerde rekeningen van No tarissen en advocaten; Vergun ning no, 16 inzake betalingen voor verladers van goederen in het in ternationaal verkeer. De banken beschikken over de volledige tekst van bovengenoemde vergunningen. Sommigen zijn van meening, dat indien de geldsaneering naar wensch verloopt we er dan zijn. Dit is natuurlijk onjuist. Het Staatsbudget toont een deficit en dat zal in den eersten tijd ook zoo blijven. Dichting van het gat via de bankbiljettenpers zou fataal zijn, dit op korten termijn door belastingheffing te vinden acht de Minister onjuist. Duitschland moet milliarden gulden aan ons betalen maardie hebben we nog niet. De toestand in Ned. Indië is door de oorlogsverklaring van Soekar no en zijn aanhang van dien aard, dat van die zijde ook geen financ. hulp is te verwachten. Integen deel, de Nederlandsche Regeering, die vast besloten is, om zich door niemand en zeker niet door Soe karno te laten voorschrijven hoe zij haar eigen huishouding zal regeeren(bravozal naar het zich laat aanzien groote financieele of fers moeten brengen om haar ge zag te handhaven. Er zullen groo te -bedragen moeten worden ge leend' om Nederland en Ned. Indië weer op gang te krijgen. Velen meenen, dat zij kunnen helpen als zij aan den Staat hun geblokkeerd tegoed leenen. Misschien wel ten deele, men moet echter niet ver geten, dat tegenover het geblok keerd tegoed al reeds een tegen- post Staatsschuld uit het verleden staat en ook de Nederl. Regeering kan een gulden maar eenmaal uit geven. De moeilijkheden zijn nog legio. voudig gedenkteeken op de plaats, waar in Mei 1944 het vliegtuig op den Noorddijk is neergekomen en waar de geal lieerde vliegers hun laatste rustplaats vonden. Op 26 Oct., de dag der be vrijding, zal nu hiertoe een col lecte gehouden worden. Het comité is als volgt samenge steld: Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, voorz.D. Wa verijn, secr.; Th, A. Vogelaar, penningm.P. Tramper, B.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1