ZEEUWSCH DAGBLAD INDONESISCHE HOOFDKWARTIER verklaart den oorlog aan alle Nederlanders, Hemelbestormers, Millioenencrediet voor den Middenstand. Wapenen: alie soorten vuurwapens, vergif, brandstichting, wilde dieren. De groote Mogend' heden zijn het niet eens. Mussert zal op 13 Nov. terecht staan. Ie JAARGANG No. 163 GHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 150ct, '45 Op een in 1937 door de Nat.-1 Socialisten in Hannover gehou- j den partij-conferentie verklaar- j de He.r.r Manfred von Ribben-I trop, dat alle pogingen oin liet Christendom voor Duitschland aannemelijk te maken, uiige- loopen zijn op een mislukking. Onze vaders en moeders moe ten hun kinderen ver van de Kerk houden. Zij, die toestaan J dat hun kinderen aangenomen worden, zetten hen tot meineed aan. De Kerk leert, dat het werk de straf is voor de zonde. De staat leert door den arbeids dienst, dat werken één van de mooiste dingen is in het leven. Deze houding tegenover den arbeid vormt de diepste kloof tusschen Christendom en Ger- manendomook de houding te genover de vrouw en het eer gevoel vormen evenzooveel scheidsmuren. Hauer zei eens tegen me „Er zullen altijd Christenen in Duitschland blijven". Ik ant woordde: „Nog drie jaar zeker, over dertig jaar misschien, en over driehonderd jaar zeker niet meer." Duitschland is voor ons het Heilige Land. Onze Kerk is het Duitsche volk. Wij gelooven in de onsterfelijkheid van de ziel, in de eeuwige lief- j de. Wij gelooven in God, in strijd, en in werk. Hij, die voor Duitschland vecht, wordt eeuwig behouden." Het „Alg, Weekblad voor Christendom en Cultuur" tee- kende hierbij toen aan: „Dat hier een geheel foutieve voorstelling wordt gegeven van de verhouding van het Chris tendom tot den arbeid, is nog het ergste niet. Het meest treft in dit citaat de verwaten toon, waarmee de mensch den hemel aanrandt. God houdt, ook in Duitschland, Zijn kerk in stand, hoe ook de hel moog' woeden." Wij zijn nu acht jaren ver der. Het Nazi-dom dat openlijk verkondigde, dat nu voor Duitschland het duizend-jarige rijk was aangebroken, is ver nietigd. De leiders, die zoo verwaten taal durfden spreken, zijn dood of wachten op hun vonnis. Maar de Kerk, waarover op zoo smalende wijze wordt ge sproken en die een zwaren lij densweg had te gaan, richt zich op uit de onderdrukking en gaat misschien ook in Duitschland een nieuwe toe komst tegemoet. Want Christus is overwin naar. Menschen kunnen groote woorden spreken en, zooals von Ribbentrop, optreden in de rol van hemelbestormers. Maar die in den hemel woont zal lachen; de Heere zal ze be spotten. Wordt Nederland te klein Er worden in ons land tegen woordig wel eens beslissingen ge nomen, waarbij wij de oogen uit wrijven van verbazing, wanneer we ze lezen. Een der vele oor zaken voor verwondering vormt een brief, welke ons dezer dagen onder de oogen kwam, waarin het Hoofd van het Bureau Nationale Veiligheid in Nederland, een orga nisatie, waarvan ieder weldenkend Nederlander het groote belang in ziet, mededeelt, dat zijn dienst sinds 15 September 1945 is over geplaatst naar de Gachardstraat in Brussel. Was er, zoo vragen wij 'ons af, voor dezen dienst, die toch een specifiek Nederlandsch belang wil dienen, in ons kleine landje geen plaats te vinden? Wij mogen toch niet aannemen, dat de gunstige po sitie, waarin onze nieuwe gulden ten opzichte van de Belgische franc is komen te staan of de wel voorzienheid der Brusselsche ma gazijnen hierbij een rol hebben gespeeld. Wij zien belangstellend uit naar de redenen, welke den heer Van de Sande Bakhuijzen er toe heb ben gebracht zijn zetel in het buitenland op te slaan. de eieren die rot zijn bij inleve ring of als ze uit de kalk komen. De grossier betaalt aan den handelaar f 19,20 per 100 stuks. Veder betaalt hij omzetbel. 17/l0 vracht, kisthuur en breuk. De winkelier betaalt f 20,30 per 100 stuks. Winst per ei zegge 54 cent per 20 cent. De winkelier verkoopt voor 21 y> cent, betaalt f 20,30 per 100 stuks, 2 omzetbel., kisthuur en vracht. Winst per ei dus 54 cent per 21 Yi cent. wat heel iets anders is dan 7 cent voor grossier en winkelier. DROOGMAKING WIERIN- GERMEER VORDERT SNEL. Vruchtbaarheid van den bodem heeft weinig geleden. Op een persconferentie heeft Dr Ir Z. Y, v. d. Meer, alg. comm. voor den wederopbouw medege deeld, dat de datum van droog vallen van de Wieringermeer, die bepaald was op 20 December, waarschijnlijk eenige weken vroe ger zal zijn. Wanneer de 11 reeds aangekomen Amerikaansche pom pen ook in gebruik zijn, zal het water met 6000 kub. m. per mi nuut verminderen. Omdat vrijwel alleen zoet water in den polder is geloopen, zal de vruchtbaarheid van den bodem niet veel hebben geleden. De dure eieren. Dit ondewerp blijkt nog niet uitgeput. De heer Jansen, grossier te Tholen, schrijft hierover: De eieren die nu 2154 cent per stuk zijn worden door den ver zamelaar ingenomen voor f 2.50 per K.G. en niet voor f 2.50 per 100 K.G. Die bewuste eieren gaan van den verzamelaar naar den han delaar, waar ze worden ingekalkt. Dan van den handelaar naar den grossier, van den grossier naar den winkelier. De handelaar is aan het bedrijf schap een zeker bedrag verschul digd per 100 stuks. Daarbij komt 3 maal de vrachten, wat totaal ongeveer met retour-zendingen van ledige kisten 54 cent per ei I bedraagt plus 1 7/io procent omzet belasting voor den grossier 2 voor den winkelier dus totaal 3 7/io omzetbelasting van den verkoopsprijs, wat met de vrach ten 1 54 cent per ei beteekent zon der de breuk. En dan zijn er nog Het scheppende ambacht gaat een zwaren tijd tegemoet. In 1947 een Nationale Tentoonstelling? Tot den Nederlandschen mid- da, toonzalen en winkels, zoo- denstand kunnen ca. 400.000 mede geregelde deelneming aan bedrijven gerekend worden; de Jaarbeurs. Zou 1947 te vroeg een zesde gedeelte van onze be- zijn voor een groote nationale volking is daarbij rechtstreeks tentoonstelling als grootsche betrokken. demonstratie van ons Neder- Dit deelde dr W. L. Groene- landsche ambacht?" veld Meyer, directeur van den Vervolgens besprak dr Groe- Middenstand van het ministerie neveld Meyer het wel en wee van Handel en Nijverheid mede van de Horecaf-ondernemingen. in een radiotoespraak. Op het oogenblik is hij het Na een beeld te hebben gege- Rijksbureau voor Voedselvoor- ven van ,ce moeilijkheden en ziening ernstig de mogelijkheid lasten waarmede de winkelier in studie om de restaurants ge in de afgeloopen jaren te kam-heel bonvrij te maken, pen heeft gehad, behandelde Koffie en thee zijn deze of de spreker de kwestie van de zgn. volgende maand te verwachten, branche-vervaging. Naarmate Ook gedistilleerd 'komt weer in de omzetten afnamen probeer- de distributie en tegen Januari de men het met andere artike- I wordt verbetering van de bier- len, die nog vrij waren. Nu er positie verwacht. Bovendien zal weer goederen aan de markt begin volgend jaar wijn uit komen, wordt het tijd, dat er Frankrijk worden geïmpor- weer gezonde concurrentïever- teerd. houdingen ontstaan. Concurren- Reeds voor den oorlog was tie moet er zijn, maar dan zoo- organisatie voor den midden- veel mogelijk van bekwame stand noodzakelijk, thans, in vakgenooten. dezen tijd van geleide econo- Het ambacht wordt gewoon- mie, is organisatie onontbeer lijk onderscheiden in het repa- lijk. Daarom heeft onze regee- reerend, het verzorgend en het ring dë in bezettingstijd tot scheppend ambacht. Hoe stand gekomen organisaties schaarscher de goederen zijn, voorloopig laten voortbestaan, hoe beter de tijd is voor het omdat anders zeker een chaos herstellend ambacht, was ontstaan. De verzorgende am- u i bachten: kappers, glazenwas- Het doet apri een genoegen schers enz. zullen danig mer- kunnen mededeelen, dat ken, dat het geld niei meer zoo f PPelÜk vlot wordt uitgegeven. Het gemaakt heeft dat binnen scheppende ambacht gaat, ?ef.r kor.tf.n eiitee Den- naar ik vrees, een zwaren tijd f millinenen beschikbaar zullen zijn voor midden- staridscredleten aan zaken, De bezetting van Nederlandsch-Indië. De houding van Engeland. De geallieerde officier, die meermalen voor de radio spreekt, heeft Dinsdagavond aandacht geschonken aan den toestand in Nederl. Indië. Hij stelde op den voorgrond, dat Engeland onder geen voor waarde een Imperialistische po litiek zou voeren. Het optreden in Indië heeft geen ander doel dan de over gave van de Japanners te aan vaarden, de bevolking te be schermen, wet en orde te hand haven. De moeilijkheid is echter, dat er in verband met het snelle verloop van den oorlog zeer weinig landingstroepen ter beschikking staan, zoodat al leen enkele centra konden wor den bezet. Op de vraag waarom dan niet meer Nederlandsche sche pen beschikbaar worden gesteld om Nederlandsche troepen te vervoeren, luidde het ant woord Men moet weten, dat het ter beschikking stellen van de scheepsruimte afhangt van een internationaal lichaam. Dit is noodzakelijk omdat het trans port op dit oogenblik een der sleutels is tot het werk van den wederopbouw. Indien Ne derland om eigen schepen zou verzoeken, enkel om voor Ne derlandsche belangen aange wend te worden en België, Frankrijk en Noorwegen zou den volgen, dan stort het gan- sche systeem, waarop de we reldeconomie rust, in elkaar. Men zou dan evenzeer de vraag kunnen stellen, waarom het Britsche volk zijn rantsoenen verkleint, opdat de rantsoenen in Nederland verhoogd kunnen worden. Ik geloof, zoo eindigde hij, dat in de huidige omstandighe den, die inderdaad zeer moeilijk zijn voor Nederland, gevraagd kan worden, dat men vertrou wen heeft in onze bedoelingen. Nederland heeft na 5 jaren zwaren strijd onder de bezet ting een toekomst voor zich, die in glans niet zal behoeven onder te doen voor die van het verleden. Zooals een uwer landgenoo- ten mij zeide: „als wij eenmaal onze eigen kracht hervonden hebben, dan bouwen wij we derom op, beter dan het ooit was, hetgeen tijdens de oor logsjaren verloren is gegaan." stad Sitnaskt pn u'j stonden ver baasd over de aangebrachte schade. Thans is het Leidsche comité doende inet 'n actie om pint. 200 Vlissingsche kinderen voor den duur van een half jaar in Leid sche gezinnen onder te brengen. Dit kan vooral voor gezinnen, die klein behuisd zijn voor de komen de wintermaanden een oplossing beteekenen, De kinderen kunnen bij aankomst te Leiden direct op de scholen worden geplaatst, zoo dat het onderwijs geen schade lijdt. Tevens worden de kinderen ondergebracht wat de kerkelijke richting betreft in gezinnen van gelijke gezindte, zoodat ook dit geen bezwaar zal ontmoeten. Het gemeentebestuur heeft ook hier voor zijn dankbaarheid geuit en zal omtrent deze aangelegenheid binnenkort nadere mededeelingen in de pers doen. tegemoet Wij zijn armer geworden en "«"«"creaievsn aan zaKen, zullen met het goedkoope in- £,e, door oorlogsomstandig- dustrieele massaproduct genoe- Jej ruimsten zin gen moeten nemen. Wü het «n moeilijkheden lyn geraakt ambacht zich staande houden, ot kunnen 9eraken" dan zal het zich nauw aaneen Intusschen zullen ook de moeten sluiten en komen tot borgstellingsfondsen en het gezautenlijken inkoop van ma- werktuigencrediet onverminderd teriaien, gemeenschappelijk ge- doorwerken, een en ander uiter- bruik van machines, onderlinge aard met inachtneming van de aanvaarding van groote op- bepalingen ten aanzien van de drachten, collectieve propagar.- geldzuivering. Leiden helpt Vlissingen Groote hoeveelheden goederen werden reeds door de inwoners van Leiden geschonken aan de in woners van Vlissingen. Vorige' week arriveerden wederom 2 schepen afgeladen met meubelen, enz. ter verdeeling onder degenen, die hiervoor in aanmerking komen. Echter niet alleen meubelen wor den ingezameld door het inzame lingscomité „Leiden helpt Vlissin gen". Vorige week kwam weder- om naar Vlissingen namens het Leidsche comité de heer Kerkhof. Hij kwam niet met leege handen, doch bracht met zich mede een vrachtauto hoog opgeladen met schrijf- en leerbehoeften voor de scholen, alsmede schrijfbehoeften voor de gemeente-secretarie. Het zou te ver voeren alles op te som men wat de wagen inhield, maar in één woord de inhoud was „af". Vanzelfsprekend heeft het ge meentebestuur dit alles in groote dankbaarheid aanvaard, daar vooral aan deze artikelen groote behoefte bestond. Samen met den heer Kerkhof heeft zich voor deze laatste actie geheel gezet de heer Wilterdink, hoofd eener openbare school te Leiden, die zeer zeker een woord van dank hiervoor ver dient. Leiden gaat nog steeds door met het verzamelen van goederen dus er kar. nog het een en ander i worden verwacht. Eenige dagen geleden ontving het gemeentebestuur 'bezoek van een aantal Leidsche studenten. I Deze hadden een feestbijeenkomst gehouden te Leiden. Voor deze bijeenkomst werd entree geheven in den vorm van het betalen met textielgoederen. Deze goederen I werden eveneens aan Vlissingen geschonken. Ook de studenten zijn I zich bewust van den ernst der tij den en doen hun uiterste best, zooals werd verklaard, mede te werken aan het herstel van het maatschappelijk leven in ons land. Het gemeentebestuur heeft met de studenten een rondrit door de TRIBUNAAL TE GOES. Na de uitspraken, die we Za terdag reeds vermeld hebben, behandelde het tribunaal Vrij dag de volgende nieuwe geval len: 1. Willem Corstanje, landb. te Borssele, die van Nov. 1940 tot het einde lid der N.S.B. is geweest. Hij was door een N.S.B.er uit Goes overgehaald, zei besch. en hij had gemeend, dat deze partij betere toestan den op landbouwgebied zou scheppen. In Aug. '44 had hij zich aangesloten bij de land wacht en als zoodanig gewa pend op post gestaan bij dorsch- kassen en enkele landwachters (Rn, weg gewezen naar de boer derij van dhr Geelhoed, waar on derduikers verborgen waren. De verdediger, mr Kuipers, meende, dat men met de gerin ge ontwikkeling van besch. re kening moej; houden en zijn lidmaatschap van de landwacht evenals dat van de N.V.D. en W.H.N. moet zien als de onver mijdelijke consequenties van zijn N.S.B.er zijn. 2. Pieter Fr. van H o u t e, landarb. te Waarde, die in 1941 lid werd van de par tij en dit verder is gebleven. Ook hij had in de N.S.B. de oplossing gezien voor den land bouw. Van de vijandige ver houding tot het Ned. volk wist hij weinig. De beschuldiging, dat hij bij de Jtf.S.K.K. heeft dienst gedaan wees hij af. Hij had wel geholpen bij een trans portcolonne van de N.S.B. voor geëvacueerden e.d. Hij had ook de „Zeeuwsche Stroom" ver spreid, doch verklaarde, dat hij het met den inhoud niet eens was geweest.... Hij zag nu achteraf veel verkeerds in de N.S.B. Vaneen partij-uni form, dat bij hem gevonden is, wist hij niet waarom hij dit in huis hadl Mr F. Adriaanse begon zijn verdediging met op te merken, dat Waarde als een „horzel nest" van N.S.B.ers geken schetst kan worden en dat het dus voor een ongeletterd man als bekl. wel moeilijk moet zijn geweest, zich een duidelijk beeld van de toekomst te vor- men. Terloops merkte hij ook 1 op, dat we menschen als besch. eigenlijk dank verschuldigd zijn, dat ze ons door de „Z. Stroom" op de hoogte hielden van wat er in de beweging om ging.... 2. Ger. Mar. Geen- s e, werkman te Ellewoutsdijk, was vanaf het -voorjaar van 1941 ongeveer 8 mnd. symp. lid geweest, had 14 d. voor de Todt 1 in M'burg gewerkt en daarna als alg. leider bij de „Ocker- aktion", waarbij hij den men schen persoonlijk aanzegde te komen werken. Voorts was hij bij het N.A.F. aangesloten. Evenals de meeste bekl. wist Geense niet, dat de N.S.B. groote sympathie had voor de Duitsche bezetters I Hij was tot het lidmaatschap gekomen door toedoen van burgem. Smalle- I gange. Hij was later ten zeer ste in de beweging teleurge steld. Het arb.bureau Goes had hem opgeroepen voor de Todt. Hij had echter vaak de Duit- schers tegengewerkt, beweerde bekl., door den menschen stie- kuni vrije dagen te geven. De verded., mr F. Adriaanse, begon zijn pleidooi met er op te wijzen, dat de publ. opinie gedurende de bezettingsjaren aan groote veranderingen on derhevig is geweest. Onze Zui derburen hebben hiermee meer rekening gehouden en hij maakt dit door een enkel voor beeld duidelijk. Dit feit mag men bij het berechten van een voudige menschen als bekl. niet uit het oog verliezen. Boven dien had besch. tegenover burgem. Smallegange verplich tingen. 4. A n d r. C. Braam, landarb. te Waarde, zeide on der dwang van den chef van f gewest, arb.bureau in 1942 N.S.B.er geworden te zijn. Bij nadere ondervraging bleek deze „dwang" het feit te zijn, dat hij misschien anders in Duitsch land had moeten werken. In 1944 kwam hij bij de landwacht, doch was nooit erg actief opge treden. Als gunstige omstandig heid kan mr Vlaming naar vo ren brengen het feit, dat besch. dadelijk na zijn inter- neering de plaats heeft aange geven waar belangrijke docu menten der N.S.B. verborgen waren. Ook heeft hij iemand gewaarschuwd, die een radio- Het hoofdkwartier van het In donesische volksleger heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de oorlog wordt verklaard aan de Nederlanders, Indo-Europeanen en Amboneezen op Java. De proclamatie beveelt den In donesiërs den guerilla-oorlog te beginnen en zegt wanneer de zon ondergaat zijn wij het Indonesi sche volk in oorlog met de Neder landers Bij deze verklaring bevelen wij, dat alle Indonesiërs hun eigen vijand zullen vinden. Een Nederlander, Indo-Euro peaan of Ambonees. Oorlogs wapen zijn alle soorten vuur wapens, ook vergif, vergif tigde pijlen, brandstichting en alle soorten wilde dieren, bijv. slangen. De guerilla-oorlog zal gelij ken tred houden met den economi. schen oorlog. Aan geen enkelen vijand mag voedsel worden ver kocht. De markten moeten streng bewaakt worden en zij, die voed sel verkoopen aan onze vijanden, zullen streng gestraft worden. Volgens nadere berichten is het niet zeker of Soekarno achter de ze oorlogsverklaring staat. De toestand is zeer verward. De besprekingen te Singapore tusschen Lord Batten en Van Mook hebben een veel minder gunstig resultaat gehad, dan het eerste Reuter-telegram dienaan gaande suggereerde. Reuter sprak van volkomen overeenstemming. In feite echter blijkt, dat de Britten eenerzijds wel verder zullen gaan dan tot dusver op het gebied van steun verlening aan het Koninkrijk der Nederlanden, doch anderzijds daaraan zekere voorwaarden ver binden op het stuk onzer toe komstige staatsregeling. GOES. Getrouwd L dp- Free, 23 j. en E. J. 5>, de Dreu, 24 j,; P. A. Hemeiaar, 34 j. te 's Gra- venhage en A. Vermeule, 26 j.; L. J. de Jongh, 32 j. en A. J. E. Spruijt, 24 j,; C. Brouwer, 24 j. te Middelburg en P. M. Ver meulen, 27 j.; S. Boness, 24 j. te Bedford en A. P. Hengst- mangers, 25 j. Ondertrouwd: J. Meijling, 39 j. en S. C. Schuilwcrve, 26 j. Overleden: W. Heijligers, 80 j., echtg. v. D. de Beu. toestel verborgen had, toen men een huiszoeking zou doen. Mr F. Adriaanse achtte deze laatste gegevens natuurlijk al zeer belangrijke steunpilaren voor zijn pleidooi. Voorts maakte hij het Tribunaal erop opmerkzaam, dat Braam werkte bij een boer, die 4 zoons in de N.S.B. had, terwijl de naam Waarde ook hier weer een zekere verontschuldiging kan zijn. Hij bepleitte dan ook, niet al te zware straf en zeker niet de verbeurdverklaring van het ge- heele vermogen. Frans Walhout, landarb. te Borssele was in Febr. 1942 vrijwillig lid geworden. Hij was vaak werkeloos en zag in het Nat, Soc, een verbetering voor de ar beiders. Tot Juni 1944 bleef hij aangesloten en voorts was hij lid' van den N.V.D. Hij las weinig en wist dus van de toestand wei nig af, beweerde hij. Hij ver wachtte van de N.V.D. hulp voor zijn gezin. Ook zijn echtgenoote was partijlid. Pieter Jansen, landb.- knecht te Kruiningen. Deze was omstreeks Juni 1942 toegetreden, daar hij meende, dat de polit. rich ting van de N.S.B. de juiste was. In April of Mei 1944 meende hij, dat er teveel had plaats gehad om van symp. lig, gewoon lid te wor den. Nadat ook hier de echtge noote gehoord was, vroeg bekl. rekening te willen houden met 't feit, dat hij zich tijdens zijn in- terneering vrijwillig voor het rui men van mijnen heeft aangemeld. In alle gevallen uitspraak over 14 dagen te Goes. Provincienieuws. VLISSINGEN. Voor avond en nachtrecepten is tot Vrijdag a.s. geopend de Apotheek van de fa. Van Ockenburg, Badhuisstraat. KORTGENE. Ook hier is een afd. van de N.V.B. opgericht met als bestuur: Ds W. A. Versteeg, K. Flipse, J. A. Wolse, A. Welle- man en I. Heijstek. OUD-VOSSEMEER. Het di stributiekantoor te Oud-Vosse- meer wordt met ingang van Maandag 15 October a.s. ver plaatst van Molenstraat B 14 naar Café Verhees, A 26 Oud-Vosse- meer. Kerk en School, Geref. Kerken. Beroepen te Onnen, W. H. J. den Boer te Den Andel. Van het Zendingsveld der Vrij Evang. Gemeenten. Er is bericht ontvangen, dat zendeling Jac. Karelse uit Goes met zijn vrouw, en 5 kinderen in goeden welstand verkeeren. Zend. Karelse zat met één der kinderen in een concentratie kamp, terwijl men zijn echt genoote met de overige kinde ren, w.o. één zuigeling, uit een ander kamp bevrijd heeft. Ook van, zend. Rijkhoek en zijn vrouw, afkomstig uit Dor drecht, weet men, dat zij in le ven zijn, evenals van de zus ters Jeanette, Truus, Hetty en Siderius. Allen waren werkzaam bij de Samosir-zending. M. J. Gouweloos, zen- deling-leeraar te Kendari (Z.O. Celebes) is aldaar *op 24 Januari 1942 overleden. Ds M. H. de Rooy. f Ds M. H. de Rooy, pred. Ind. kerk Tondano is met zijn echtge noote in Indië overleden. ST. MAARTENSDIJK. Be noemd tot hoofd van de O. L. school alhier, P. J. Noom, hoofd der O.L.-schoo! te Dinteloord. Niets duidt er op dat de im passe welke is ontstaan tusschen de Sovjet-Unie en de andere groote mogendheden tijdens de jongste ministersconferentie te Londen zal worden doorbroken, al dus de diplomatieke correspondent van de „Observer", en hij ver volgt.: De uitwerkingen hiervan doen zich reeds gevoelen buiten het ka der van den Raad van Ministers van buitenlandsche zaken en heb ben het werk van de geallieerde controle-commissie in Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Oosten rijk vrijwel tot stilstand gebracht. In Berlijn is de positie nauwe lijks beter en de pogingen om eet» grootere mate van samenwerking tusschen de verschillende zones tot stand te brengen hebben weinig succes. Er is ook wrijving ontstaan in in het uitvoerende comité van de Commissie der Vereenigde Volke. ren, welke thans bijeen is te Lon den, ter voorbereiding van de eerste bijeenkomst van de organi satie var. de Vereenigde Volkeren. Het proces tegen Ir Mus sert, den voormaligen leider van de N.S.B., aal 13 No vember a.s. beginnen. Drie getuigen zijn gedag vaard. Verwacht wordt, dat het proces in 2 a 3 dagen zal afloopen. De Eerste- en Tweede Kamer vergaderen. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen voor een openbare vergadering op Donderdag 18 October nam. 2 u. De Tweede Kamer zal bijeen komen a.s. Dinsdag nam. 1 uur. De Regeering heeft medege deeld in deze vergadering een ver klaring te willen afleggen omtrent den toestand in Nederl. Indië. F1NANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Zij, die de vorige week de f100 op hun geldkaart niet heb ben afgehaald, kunnen dit deze wee'k nog doen. Aan bewoners van sanatoria, ziekenhuizen, herstellingsoor den, tehuizen voor ouden van dagen, internaten, diaconieën en soortgelijke inrichtingen, die in de periode van 12 Sept.2 Oct. 1945 hun gelden hebben afge dragen aan de inrichting waar in zijn verblijven, of voor wie de inrichting in deze periode gelden heeft ontvangen en die voorts niet in het bezit zijn van een geldkaart, kan het ge storte bedrag tot ten hoogste f 100 in nieuw geld worden te rugbetaald. Vrije rekeningen. Wanneer men de beschikking krijgt over nieuw bankpapier (b.v. bakkers, slagers, kruideniers, winkeliers e.d.) kan men dit bij een bank storten op een vrije-rekening, waarover men ten .allen tijde in contanten kan beschikken. Giro overschrijvingen van een vrije- re'kening worden voor den be gunstigde ook op vrije-reke ning geboekt. Behoudens en kele uitzonderingen geldt, dat overschrijvingen van een ge blokkeerde rekening overge schreven worden naar een ge blokkeerde rekening, evenzoo van girale naar girale en van een vrije naar een vrije-reke- ning. Overschrijvingen op een gi- rale-rekening moeten worden aangenomen als betalingen in contanten. We gaven Zaterdag aan hen, die verzuimd hebben hun oud papiergeld in te leveren het ad vies om alsnog door bemidde ling van een bank een verzoek in te dienen bij den Minister. Men mag natuurlijk hieruit niet concludeeren, dat men door de te late inlevering geen schade zal ondervinden. Elk geval zal door den Minister afzonderlijk worden bezien. Coupons en dividenden welke op 1 Oct. 1945 zijn betaalbaar gesteld worden in contanten uitbetaald, alle reeds vervallen coupons en dividenden nemen de banken aan en worden op geblokkeerde rekening gecredi teerd. De administratie van het „Zeeuwsch Dagblad" belast zich ook gaarne met het plaatsen" Uwer berichten en advertenties in alle dag- en weekbladen, zonder eenige prijsverhooging. Officiëél'e Publicaties. DE VEREN OVER DE WESTERSCHELDE. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen binnen af- zienbaren tijd de veren over de Westerschelde gelijk wor den gesteld met de Rijks veren, zoodat ze dan volko men vrij zullen zijn. Voor de bevolking in en het verkeer met Z.-Vlaande- ren zal dit een zeer belang rijke verbetering beteekenen. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Martinus, z. v. A. de Nood en E. Lampert; Hein T. W„ z. v. T. W. H. v. Putten en J. Dom misse; Pieter, z. v. J. F. Burgs er. E. J. v. d. Bunder. Overleden: A. Cornu, 64 j., ongeh.M. Dingemanse, 41 j„ echtg, v. J. de Bree; J. Visser, 2 j., d.v. Th. J. Visser en M. v. d. Wiel; L. Geelhoed, 68 j., echtg. v. L. P. de Bree; G. de Leeuw, 6 w,, d. v. J. A. de Leeuw en M. de Looff. OndertrouwdG. Krijger, 32 j. en M. W. Krijger, 27 j.; A. P. Vergeer, 37 j. en C. H. A. E. Mes, 33 j.; A. J, P. v, Sluijs, 25 j. en M. A. v, fHeijl, 23 j. Gehuwd: W. A. Grootjans, 25 j. en J. P, R. v. d. Winckel, 25 j.; J. A. de Kam, 41 j. en W. J. J. v. Sluijs, 25 j.; J. Klercq, 28 j. en M. Labruijère, 23 j. VLISSINGEN. Ondertrouwd C. P. B. Polderman, 23 j. en A. B. M. R. v. Hoorn, 25 j.; A. de Ruijsscher, 23 j. en S. de Kra ker, 22 j.; K. Koper, 28 j, en E. C. Inkman, 26 j.G. v. Ruiten, 21 j. en J. Dellebeke, 22 j. Getrouwd: C. P. Parent, 24 j. en S. A. Sinke, 19 j.; J. L. Bos, 24 j. en A. M. Mentink, 22 j.G. Loomans, 31 j. en M. W. Post, 26 j. Geboren: Suzanna J., d. v. J. Moens en J. van Weele; Ag nes M., d. v. J. F. Maas en L. Cauwels; Lein, z. v. L. Dorleijn en S. J. Lagendijk; Helena J., d. v. J. F. Geleijn en M. A. Roelse; Johanna M., d. v. H. Reijnhout en M. J. C. Florusse Cornells, z. v. D. A. Krijger en L. H. GoethartMarinus, z. v. G. J. Timmerman en M. de Ridder; Jan, z, v. G. v. d. Heij den en C. W. Bastiaanse; Jan, z. v. G. v. d. Broeke en J. L, Dingemanse. Verlichting stallen. De Distributiekring Middelburg maakt bekend, dat voor stallen, welke niet zijn voorzien van electrisch licht, een aanvraagformulier MD 333—06 voor petroleum vanaf heden bij het Kantoor Zuidsingel, Afd. brandstoffen of de Agentschappen kan worden af gehaald. Bij inlevering der formulie ren, welke moet geschieden voor 23 Oct. a.s. dienen deze voorzien te zijn van een accoordverklaring van den P.B.H. en van het gas of electri- citeitsbedrijf. Hiervc/or moet den betrokkene zelf zorgen. Ten behoeve van voertuigen, welke noodzakelijk gedurende de duisternis voor bedrijfsdoeleinden moeten worden gebruikt, kan per H. formulier een aanvraag voor petroleum worden in gediend. Distributiedienst Kjrabbendyke. Enquetefovmulieren voor gas- en electriciteitsgeb ruikers. Alle alleenwonenden en gezinshoof den, die de maaltijden bereiden door middel van gas ctf electriciteit, dienen vóór 20 Oct. a.s. een Enquêteformu lier af te halen bij den plaatselijken distributiedienst. Deze formulieren moeten uiterdijk 24 Oct. weer bij den distributiedienst zijn ingeleverd. Bovenaan het formu lier wordt het nummer van de gas of electriciteitsmeter vermeld. De rahtsoenkaart voor gas of electrici teit moet bij de inlevering van het formulier overlegd worden. Op de achterzijde van het formulier moeten alle bonnen 244 „Algemeen" van "het gezin geplakt worden. Pension ea kamerbewoners die niet zelfstandig hun maaltijden bereiden, mogen geen afzonderlijk formulier invullen aangezien zij, ten aanzien van deze enquete, tot het gezin van den verhuurder gerekend 'worden. Petroleum voor stalverlichting. Voor stallen, niet aangesloten op het ga9- of electriciteitsnet, kan pe troleum voor verlichting aangevraagd worden. Inlichtingsformuliercn afhalen op het kringkantc/or of bij de plaat selijke agenten. Betrokkenen dienen deze formulie ren, alvorens ze bij den distributie dienst in te leveren, door den plaat se!'jken bureauhouder van den P.V.C, te laten afteekenen en door het gas- of electriciteitsbedryf te laten afstem pelen. Distributie Vak Textlelgoederen,, Aanvraagformulieren voor textiel goederen, zoowel voor geallieerde als andere textielgoederen, kunnen wor den ingediend tot uiterlijk Woensdag 17 Oct. a.s. Na dien datum worden voorloopig alleen aanvragen aange nomen voor a.s. bevalling, sanato riumpatiënten en ontslag uit Mili tairen Dienst. De bij den .distributiedienst of plaatselijke Hark Comitè's ingediende aanvragen worden alle afgewerkt. In verband met de vele werkzaamheden hieraan verbonden, kunnen over inge diende aanvragen geen inlichtingen

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1