De toestand op Java gespannen. Roode Kruis- en Radioberichten voor Indië. Onze transport- middelen» IERLAND HELPT ONS LAND. R,K. Staatspartij en N, V. B. JAARGANG No. 160 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 11 Oct. '45 Hei wordt eteed» duide lijker, rist de Nationalist!' sells beweging in Nsderf. Oeat-irtdis niet meer is san- troisersn ie, aitiu» de sorr. van da „Timss1' ta Batavia. Soekarrso en zijn zelf be noemde regeering schijnen machteloos te staan tegen over de extremistische en oproerige elementen en zij maken zloh hierover zéér ongerust, want zij beseffen, dat het gevaar bestaat, dat de politieke kwestie op den achtergrond geraakt tegen over ae noodzaak om rust en orde te handhaven. Er komen verontrustende berichten binnen uit ver schillende landstreken op Java. Extremisten in Bandoeng hebben Britsche en Neder- landaohe onderoommandan- ton van oud-krUgggcvange- non-organisaties gearres teerd en ondanks hun pro testen een van hun hospita len overgenomen. ZIJ houden ook Nederlandsohe vrouwen op straat aan om haar te fouilleeren. In Soerabaja verhinderen zij vliegtuigen, ook die van de organisatie van terugge keerde krijgsgevangenen te landen. In Djocjakarta maakten zij het vliegveld onbruikbaar door er ongeveer 40 Japan- sche vliegtuigen te verbran den. Er zijn botsingen en ge vechten tusschen nationalis ten en Japanners, waarbij aan beide zijden dcoden vallen. Speciale treinen, die ge bruikt werden voor het ver voer van bevrijde krijgsge vangenen en geïnterneerden werden teruggezonden en er werden zoo dikwijls auto's aangehouden, dat de autori teiten zooveel mogelijk het reizen over den weg verme den. Over 't geheel genomen vertoont Java het beeld van een volksbeweging die niet meer te controleeren is. De Roede Kruis beriehtkssf- ten veer Indië isijn in Celefflto bh «gekomen, vanwaar gij gee snel mogelijk naar bun plaats van bestemming zullen worden gezonden. Bovendien is reeds een tweede zending vanuit den Haag, via Londen, naar Indië onderweg. Een totaal van 300 kg. bericht kaarten is verzonden. „Herrijzend Nederland" deelt mede, dat vanaf Zaterdag 13 October familieberichten leun- nen worden uitgezonden aan verwanten in Indonesië en an dere gebieden in het Verre Oos ten. De berichten zullen iede- ren dag worden omgeroepen over den korte-golfzender P.C.J. op de 19.71 meter van 15 uur tot 15.30 uur Ned, tijd. Dc berichten zullen slechts mededeclingen van goeden wel stand kunnen bevatten en voor* loopig slechts verzonden kun nen worden door naaste fami- liebetrekklngen en verloofden. Men schrijve, met opgave i van details aan „Herrijzend Nederland", Radiobaken Indië, postbus 100, Hilversum. allerlei andere vindingen ge daan. Hierbij heeft men „den steen der wijzen" gevonden, de methode om uit andere meta len goud te maken, waarnaar de aléhemi&tgfl de eeuwen deof gezucht hebben.- De kusten zijn eehter aanmerkelijk honger dan de huidige goudprijs. Er zijn grootschc plannen in de maak om Washington tot „de schitterendste en meest mo derne hoofdstad der wereld" te maken. Maandagochtend viel te Mos kou de eerste sneeuw. De be woners hebben officieel echter nog geen toestemming om hun woningen of kantoren te ver warmen. Men verwacht evenwel een groote verbetering buiten de afgeloopen jaren. In N.-Italië ontvangen voor malige leden der fase. partij voortdurend dreigbrieven, waar in hen verraad aan het fascisme wordt verweten. Rudolf Hess is in goeden lichamelijker! welstand te Neu renberg aangekomen en nidnar in een gevangenis onderge bracht, Blijkens een overzicht afkom stig var, de afdeeling Vervoers wezen van het Min. van Ver keer en Energie, bedroeg het aantal personen-auto's in Z e e- 1 a n d op 31 Augustus j.l, 775, tegenover 2995 in Augustus 1939. Autobussen 31 (120). Mo torrijwielen 461 (1559), Vracht auto's 2483 (4543), Hieruit blijkt dus dut er nog een ge weldig! achterstand Is, veefai sis men in aHnraefikinB neemt, dat 1» normale tijden hef aan tal transportmiddelen voortdu rend toeneemt. Wat het aantal personen auto's betreft, staat Zeeland in vergelijking met de andere pro vincies in de achterste rij, evenals met de motorrijwielen. bij den nieuwen wereldbond van vakvereenigingen aan te sluiten. Binnenkort heeft te Den Haag de eerste bijeenkomst plaats van het Ned.-Beig. co mité voor het spellingvraag stuk. Nieuwe Russische autogiro. In Rusland heeft men een nieuw model autogiro met 2 motoren en 2 schroeven. Deze wordt gebruikt in streken, waar geen vliegvelden zijn, b.v. in Siberië. De machine kan een snelheid van 185 km. ontwik kelen. De passagiers stappen met een touwladder uit, terwijl de autogiro „in de lucht blij ft j hangen". Zwenking in Portugal. In Portugal is de Nat. verga dering ontbonden en zullen op 18 Nov. a.s. algem. verkiezin gen gehouden worden. Min.- pres. Salazar heeft voorts een politieke amnestie aangekon digd, terwijl oak de vrijheid van pers en woord zullen wor den hersteld. „De steen der wijzen". Bij de proeven vóór de ont dekking van het geheim der atomische energie werden oolk Door middel van de Reiief- actie voor Nederland schenkt de Iersche regeering4000 slachtkoeien, 300 werkpaarden, 2.000.000 lbs. blikvleesch, 2000 ton suiker, 200 ton boter, 100 ton bacon, 10 ton melkpoeder, 50 ton melk in blik, 10 ton baby- ;voedsel, 50 ton klaas, onder goed, handschoenen en sakken, Ook kan Nederland in Ierland koopen6000 stuks slachtvee en 700 werkpaarden. Luchtverbinding Amsterdam-Leeuwarden- Groningen. Met ingang van gisteren is een tweede route van den regee- ringsvliegdienst geopend en wel de lijn AmsterdamLeeuwar denGroningen. Er worden 3 vluchten per dag gemaakt. Staat'k. Geref. partij. Het hoofdbestuur van de Staatk. Geref. partij is te Rotter dam in vergadering bijeen ge weest. Besloten werd de partij te doen herleven en mede te werken aan de samenstelling nood-ge meenteraden, ook al zijn er be zwaren en bedenkingen, Het hoofdbestuur is voornemens met de afgevaardigden der prov. be sturen 17 Oct. a.s. te Utrecht in vergadering bijeen te komen. Eenzijdig bedrukte munt biljetten. Er zijn muntbiljetten in om loop gekomen, slechts aan één zijde bedrukt. Deze biljetten kunnen worden Ingeleverd bij de Nederlattdschc Bank te Am sterdam (Kamer 1) zoomede bij de bijbanken en agentschappen der Nederlandsche Banlk. Generaal Overakker gefusilleerd. Uit ontvangen berichten is nu de zekerheid verkregen, dat de generaal-majoor van het K.N.I.L., D. R. Th. Overakker, medio 1944 door de Japanners op Sumatra is .gefusilleerd. Ge neraal-majoor Overakker heeft na de capitulatie van Neder- landsch-Indië een zeer belang rijke rol gespeeld in het on- dergrondsche verzet tegen den Japanschen overweldiger op Su matra. Negen Jongens door een mijn gedood. Zondag vond een troep school jongens in de omgeving van Roermond op een reeds gezui verd terrein nog een tankmijn. Zij begonnen er aan te prut sen, waarop het projectiel ont plofte. Zeven jongens werden op slag gedood, 2 andere over leden later in 't ziekenhuis. Eén gezin verloor door het vreese- lijk ongeval de drie eenige jon gens. Het Internat. Chr. Vakver bond heeft besloten, zich niet Het voorl. bestuur der R.K. Staatspartij heeft gehandeld ever de mheuding tot de N, V, 3, De partijleiding acht nauwer eentaet en breeders s&tHenwsr- king met de andere staatkun dige grsepeerlngen gswenscht en noodzakelijk. De wijze waarop de N.V.B. zich deze dacht te verwezenlijken bij de a.s. verkiezingen, acht het niet aanvaardbaar. Zoodra de N.V.B. als partij zou gaan optreden is het lidmaatschap van de R.K.S.P, met het lidmaatschap der N.V.B. niet meer te ver eenigen. VERGADERING TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Dins dag weer vergaderd. Een verzoek van den heer d e Wilde (A.R.), om de regeering te mogen interpelleeren over Indië, werd door den voorzitter afge wezen, Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp „Voorlooplge Staten- G™ er aal", Van verschillende kanten o.a. door de heeren Schouten en Tila- nus werden ernstige bedenkingen tegen het ontwerp ontwikkeld. Ook de andere sprekers, als Joekes en van der Goes van Na- ters hadden bezwaren, maar zij stonden toch meer tegemoet ko mend t.o. het ontwerp. Door de A.R.-leden, de heeren de Wilde e.c. zijn enkele amen dementen ingediend, die de strek king hebben om de aanvulling van de Kamers te doen geschie den overeenkomstig de bepalingen van de Kieswet, om de bepaling op te nemen, dat vóór 1 April algemeene verkiezingen worden gehouden en tenslotte om de tijde lijke Staten-Generaal de positie van grondwettige S.-G, te geven tot de gewone zitting van de S.-G. zal zijn geopend. Provincienieuws. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende adver tentie omtrent het extra-concert van het Sweelinck-kwartet voor noodlijdend Walcheren. Zeeuwsche Dambond. De damclub te IJzendijke hield Maandagavond in samenwer king met den Z.D.B, een pro- paganda-avond voor de dam sport, Als simultaanspcler trad op dc heer M. F, de Jonge te Middelburg, die tegen i8 spe lers tegelijk speelde. Hij won 15 partijen, speelde er 2 remise n.l. tegen dhrn J. de Smet (kamp, W. Z,-Vlaanderen) en G. Verhoosel," terwijl hij 1 par tij verloor en wel tegen dhr L, de Bctuc, Acht nieuwe leden trede» tot de vereen, tse, VLIiilNGlN, Dinsdagavond had is de Nieuwe Kerk een sa menkomst plaats, uitgaande van de Geref, Evangelisatie-Commissie, Ds J. E. Visser van Domburg sprak over „Bedreigt en toch vei lig", Rondom Jeruzalem staan bergen, onwankelbaar vast, wat ook gebeurt, Zoo heeft ook Gods volk een muur rondom zich, Vlucht binnen die muren, dan zijt ge veilig. Ds Smccnk sprak over „Be drukt en toch blijde". Elk hart kent zijn smart. Gelukkig hij, die als Paulus bedroefd zijnde, toch blijde is, Christus schenkt die blijdschap. De dienst werd afgewisseld door zang van het Geref. Kerk koor, met Kinderkoor, Dit laatste, hoewel pas opgericht, deed zich op verdienstelijke wijze hooren. Alleen zou men nog een nnntal jongensstemmen kunnen gebruiken. Nieuwe aanwinst voor de brandweer. Gis- stermorgen werd in tegenwoordig heid van het gemeentebestuur op de Houtkade de nieuwe ladder wagen van de brandweer, o.l.v. den commandant, dhr D. Luitwie- ler, gedemonstreerd. Deze niet- automatische stalen ladder werd gemonteerd op het chassis van den vroegeren ladderwagen, dat nog in bruikbaren staat uit het bombar dement van de brandweer-centrale in Aug. 1943 was tevoorschijn ge haald. De nieuwe ladder voorziet in een groote behoefte. Wat toch was het geval bij de groote branden op den bou levard en elders tijdens de bevrij ding? Men stond daar met de ge wone brandweerladders machte loos, daar men de bovenverdie pingen niet behoorlijk onder water kon houden. Hieraan is nu geluk kig een einde gekomen. De Vlissingsche brandweer, die momenteel nog een vaste kern van 17 man heeft en door den grooten brand in Nov. 1944 al het in de Garage Centrum onderge brachte materiaal verloor heeft naast c-enige kleinere Engelsche spuiter, nog een tweetal groote spuiter:. FSNANG. BERICHTEN medegedeeld door Ineaaao-Bank N.V., Goe», In ons overzicht van gisteren schreven we over dc belecke- nis van een „geblokkeerde re kening. We willen nu in het ikort een uiteenzetting geven van het gebruik van een „girale" rekening, Van het tegoed der geblok keerde rekening werd op 2 Oct. 1.1. ee» deel overgeboekt naar een gltsk rekening, De banken zuilen daarvan aan hu» eliénte» sa» epgavs verstrakken, Was scan me» nu met dis gi raal tegoed dytiit Sommigen zijn van meening, dat de banlk dit overboekt naar de Postgiro en weer anderen denken, dat dit tegoed in contanten wordt uitbetaaald. Geen van beide meeningen zijn juist. Men kan de bank opdracht geven om vuti dit tegoed „allo" rekeningen te gireeren. Vroeger was men ge woon om zelf in contanten zijn rekening te voldoen, nu schrijft of stapt men naar de bank en geeft deze opdracht om te beta len. Eenvoudiger kan het dus al niet. De bedoeling van den Minister is, dat er minder bank papier in omloop gebracht wordt en dat betalingen geschieden door middel van dc banken. Wanneer nu ieder dit doet zul len we spoedig tot de ervaring komen, dat dit systeem zeer eenvoudig wenkt, geen risico van verplaatsing van geld met zich brengt en zich snel en ge- ruischloos voltrekt. Hoe kunnen we nu het beste hieraan mede werken? Door op uitgaande re keningen en briefpost enz. te vermelden den naam van de bank waar men zijn girale-reke- ning onderhoudt, zoodat op de zelfde wijze te ontvangen bedragen kunnen worden over geschreven. Op deze wijze helpen we elkander en de Ned. Regeering en bereiken we met heel wat minder bankpapier toch ons doel. Morgen hierover meer. Aan veilingsvereenigingen, le den en ikoopers op groenten- en fruitveilingen is onder bepaalde voorwaarden vergunning tot de blokkeering verleend. Raadpleeg hierover de banken. Het ligt in de bedoeling om de verloren gegane brandweer-cen trale wederom zoo spoedig moge lijk te doen herrijzen. GOES. Dinsdagavond trad ook hier het Sweelinckkwartet voor de Z.V.U. op. Het succes was evenals te Middelburg zeer groot.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1