ZEEUWSCH DAGBLAD ie jaargang No. 158 PRÖT. OHR. BLAD VOOR ZEELAND Kerk en School* DE TOESTAND IN INDIE ERNSTIG. Dinsdag 9 Oct.'45 Ongeregeldheden op Java. Te Batavia en Soerabaja vielen doodeit. Omtrent de ongeregeldheden te Batavia en andere steden, waarvan wij reeds gisteren melding maakten, wordt nog nader gemeld, dat te Batavia 8 personen werden gedood, ter wijl in Soerabaja zelfs 100 per sonen zouden zijn gesneuveld. De toestand schijnt zeer verward te zijn en er lieerscht groote spanning. Omtrent de politiek van de geallieerden jegens Soekarno verwacht de correspondent van de Daily Mail te Singa pore var. admiraal Mount- batten einde van de week een verklarr.ig. De wijze, waarop Soekarno irt de gelegenheid is gesteld zijn plannen ten uitvoer te leggen, heeft, zoo schreef deze correspondent, bij de Nederlanders zoodanige ver denking gewekt, dat slechts een directe verklaring van Mountbatten de oplossing kan brengen. Volgens deze correspondent zal generaal Christison Soe karno niet kunnen erkennen, daar de bevrijde gebieden aan de betrokken landen zullen worden overgegeven in den toestand, waarin zij voor den oorlog verkeerden. Uit Australië kwamen berich ten, dat vooraanstaande Indo nesische nationalisten, o.a. de voorzitter van de nationalisti sche beweging op Sumatra en de secretaris van. de paria na- sional Indonesia en leden van de Psi, die met de Ned. Ind. regeering samenwerken op ba sis van Koningin Wilhelmina's belofte van '42 naar Indië zijn gereisd om zich bij hun volge lingen te voegen. Vergiftigingsplan voor geallieerde troepen. Een in Duitschland gevonden plan is gepubliceerd, volgens hetwelk de geallieerde invasie troepen moesten worden ver giftigd. Door de terugtrekkende Duitsche troepen zouden aan de bevolking sterke dranken worden gegeven, die met een zeer langzaam wenkend vergif vermengd waren, om deze aan de geallieerden te schenken. 'toogenblik Iklaar gemaakt en zal over enkele weken weer spelen. Het internat. Chr. vakver bond houdt van 810 Oct. te Brussel een buitengewoon con gres. Provincienieuws. NAAR MEER EENHEID. Te Maartensdijk (U.) is een vergadering gehouden waarin door twee sprekers de moge lijkheid van één orthodox-pro- testantsche politieke partij werd behandeld, n.l. door den heer J. van Bochove (Staatk. Geref.) te Zeist en Dr L. W. G. Schol ten (A.R.). DE TWEEDE KAMER VERGADERT. De Tweede Kamer is tegen hedennamiddag te 1 uur bijeen geroepen. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in deze vergadering aanstonds aan de orde te stellen de beraadslaging over het wetsontwerp houden de regelen omtrent de voorloo- pige Staten-Generaal. Geen Communisten bij de G.O.I.W. De G.O.I.W. in Nederland heeft het lidmaatschap van de Communistische partij Neder land onvereenigbaar verklaard met dat van haar gemeenschap op grond van het door de C.P.N. ingenomen standpunt t.a.v. de gebeurtenissen in In dië. Voor de snoepers. Naar het „Friesch Dagblad" weet mee te deelen, zou half November de distributie van snoepgoed beginnen met 1 ons per week per persoon. Een rantsoen suikerwerlk zal daarbij gelijk staan met 3 rantsoenen chocolade. De prijzen zouden resp. zijn 8 ct. voor een reep chocolade en 35 ct. per ons voor bonbons. Deensohe jeugd zoekt contact met Nederland. Het enthousiasme in Dene marken om Nederland te hel pen vindt ook onder de Deen- sche jeugd grooten weerklank. Ruim 2000 jongens en meisjes van !521 jaar willen met Ne- derlandsche vrienden corres- pondeeren. Ook wordt er voor 1946 een leerlingen-uitwisseling op groote schaal voorbereid. Het klokkenspel van de Utrechtsche Dom wordt op MIDDELBURG N. S.B.-ers gearriveerd. Onder de j.l. Zaterdag alhier gearriveerde N.S.B.ers bevonden zich de landwachters A. Bierens en A. B. Schoonackers te Middelburg en J. Roelse te Vlissingen; de W.A.-mamien Frans Damman en H. v. d. Sluis te Middel burg en J. F. Bertlng te Sou burg, de S.S.er P. J. Davidse te Domburg en de leden der N.S.B. M. en W. de Jonge Baas te Middelburg en W. Ketting te Vlissingen. VLISSINGEN. In de Nieuwe Kerk wordt vanavond een Zang- dienst gehouden, waaraan het Geref. Kerkkoor met Kinderkoor zijn medewerking verleent. Als sprekers treden op Ds Visser van Domburg en Ds G. Smeenk. Een nieuweschoe- n e n b o n. In de hal van ons Bu reau is wederom een lijst opge hangen met de namen van hen, die tot 13 Oct a.s. onder over legging van de oude en nieuwe stamkaart, aan loket 8 van het Distribuliebureau een nieuwe schoenenbon kunnen afhalen. Zondag trad Ds L. j. C. Visbeek, die enkele maanden ge leden te Breda een plotselinge ern stige operatie moest ondergaan, weer op voor de Ned. Herv. ge meente alhier. Hij sprak naar aan leiding van 2 Cor. 4 16. Tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school is benoemd dhr C. A. van Wijngaarden, thans in gelijke betrekking te Sliedrecht. Zaterdagmorgen waren de trossen, waarmee men op de bok ken bezig was een gezonken schip te lichten, geslipt. Hierdoor bleek het noodig de trossen over den wal heen te leggen, zoodat het in- en uitvaren eenigen tijd moest worden stilgelegd. In dien tijd kon ook „de Zuiderzee" van de Prov. bootdienst niet varen en werden de passagiers vanuit Bres- kens met visschersvaartuigen overgebracht. Vrijdagavond hield Prof. G. Wisse in de Chr. Geref. kerk de eerste van een drietal tijdpree- ken over de 3 Beesten uit Openb. 13. Spr. ontvouwde het gezicht van Johannes op Padmos n.l. Het Beest uit de zee, aan de hand van vier punten: le. zijn machtswel lust; 2e. zijn wereldaanhang3e. zijn Godslasterlijke propaganda en ten 4e. zijn onheilige krijg. Naar wjj vernemen is onze stadgenoot, dhr J. Andriessen, benoemd tot beheerder van de Landbouwbank, met standplaats Boxmeer. Dhr Andriessen heeft in het vereenigingsleven een ruim aandeel, o.a. is hij seer.-penning- meester van de H.A.B.K. en de T.B.C.-vereenigmg. Een buitenkansje De Engelsehe torpedojager „Flo- rie" en „Floricel", die geruimen tijd op de werf der Kon. Mij „De Schelde" in reparatie zijn geweest, zyn zoo goed als gereed. Vanzelf sprekend zijn tusschen het per soneel en de opvarenden vriend schapsbanden gelegd. Als gevolg daarvan waren Zaterdagmiddag een groot aantal kinderen van de Seheldomensehen uitgenoodigd tot een feestmaaltijd, die door de bemanning was aangeboden. GOES. Het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Klokstraat 9, alhier, bericht de ontvangst van: 1. de volledige lijst van thans in Nederland verblijvende Joden; 2. lijsten van de vóór de capi tulatie zich in Japansche krijgs gevangenschap bevindende Neder landers 3. lijsten van bevrijde Neder landsche krijgsgevangenen in Japan. De lijsten 1 en 2 liggen ter in zage op het Informatiebureau, de lijsten 3 zijn opgehangen bij de trap van het stadhuis, in het v.m. Winterhulpkastje. TERNEUZEN. Nu de oorlog voorbij is, mag de aandacht ze ker ook weer gevestigd worden op de wenschelijkheid van een behoorlijk onderhoud der plant soenen. Alleen de beplanting aan da Grenulaan bewijst al, wat men hier met bepertkte middelen presteeren kan. Iets dergelijks valt ook in andere stadsdeelen te bereiken 1 Wie van elders naar Terneuzen komt, heeft steeds één klachtdat zooveel plekjes zich bij uitstek leenen tot een fleurig en aan trekkelijk geheel, maar dat men niets doet om den aanblik te verfraaien. Voor den dienst van Gemeentewerken ligt hier een belangrijk arbeidsterrein. KOUDEKERKE. Vrijdag middag had op de noodbggraaf- plaats alhier een droeve plech tigheid plaats. De zoo noodlot tig om het leven gekomen ge meente-werkman M. Jobse werd ter aarde besteld. Allereerst werd het woord ge voerd door den burgemeester, die naar voren bracht, dat, ge heel ten onrechte, het optreden van den overledene tijdens de bezetting door sommigen in een verkeerd daglicht is gesteld. Ds A. C. Heij sprak woor den van troost tot de jonge weduwe en de familie, en wees op de vergankelij kheid van het leven De vader van den overledene dankte voor de eer aan zijn overleden zoon bewezen. STAVENISSE. Duitsche krijgsgevangenen zijn hier te werk gesteld voor het oprui men van de nog aanwezige land- mij nen. Registratie motorvoertuigen. De reeds eerder in ons blad aangekondigde registratie van mo torvoertuigen begint voor Walche ren, Z.- en N.-Beveland morgen, 10 Oct., voor Schouwen en Z. Vlaanderen op 15 Oct. en voor Tholen en St. Philipsland op 22 Oct. a.s. Men wordt hiertoe op geroepen. Een officiëele publi catie wordt morgen verwacht. Binnenkort koekjes etc. Op 26 October zullen worden aangewezen een bon voor 125 gram biscuits, geldig gedurende het tijdvak van 28 Oct t.m. 10 Nov. Vervolgens zal op 9 No vember een bon worden aange wezen voor 70 gram beschuit, welke geldig is gedurende het tijdvak van 11 t.m. 24 November en een bon voor 75 gram gebak, welke eveneens geldig is geduren de het tijdvak van 11 t.m. 24 No vember. Onder gebak wordt ver staan koekjes, cake, speculaas, stroopwafels, poffertjes, Holland- sche wafels en oliebollen. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat voor poffertjes, Hollandsche wa fels en oliebollen behalve de ge bakbon per rantsoen gebak (75 gram bloem, als boven) 3 wissel bonnetjes voor 5 gram boter moet worden ingeleverd. te IJmuiden; voor Zaamslag, O. G. Bunjes te Borssele. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort (2e pred.pl), G. Meynen te Am sterdam-West en G. R. Visser te Oudewater; te Franker, W. Diepersloot te Diemen en W. A. Krijger te Oostwold (Old). Aangenomen naar Rotterdam- Charlois, S. J. Ridderbos te Sleen, die bedankte voor Utrecht. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Enschedé, G. v. Dooren te Wezep. Bevestiging en intrede ds Popma. Voor de Gereformeerde Kerk van Middelburg als zendende kerk der drie zuidelijke provin cies was het j.l. Zondag een be langrijke dag. Toen toch is haar tweede miss. predikant voor het zendingsterrein op Midden-Java, ds R. W. Popma, als zoodanig bevestigd door dr3 A. H. Oussoren, die tot tekst had gekozen Hand. 2032. Des avonds deed ds Popma zijn intrede. Zijn tekst was Joh. 3:16: de zending van God als achtergrond van de kerke lijke zending. Na deze predikatie werd het woord gevoerd door drs A. H. Oussoren namens de zendende kerk van Middelburg, door ds E. Beulcema als zendingsdepu- taat der Part. Synode en door dr N. J. Hommes namens de collega's-predikanten. Hem werd nog toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. ST. MAARTENSDIJK. Vori ge week slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten de heer G. C. de Wilde Gz., alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amersfoort (vac, A. Dönszelmann), A. Braak man te Zuilen; te Boskoop (loez.), (2e pred.pl), P. den Oudsten te Asperen. Bedankt voor Amsterdam- WestSlotevdiik, L, Lagenveij Een oorlogscorrespondent uit Sydney meldde aan de „Daily Telegraph", dat de spanning in Batavia toe neemt. Gewapende Javanen rijden in auto's door de stad, ter wijl zware machinegeweren door de Nederlanders wor den opgesteld bij den ingang van het Nederl. Hoofdkwar tier in hotel „Des Indes". De Britsche verpleegsters heb ben order gekregen hun kwartieren niet te verlaten. De Beul van Amersfoort. Met verbijstering vernemen we, dat „de beul van Amersfoort", (Van Laar) uit het kamp te Ede. ontsnapt is. Van Laar wist zich meester te maken van het rijwiel van zijn bewaker en is daarmee ontkomen. Een ander zeer gevaarlijk in dividu, die als gestapo-agent veel misdaden op zijn geweten heeft, was het ook reeds bijna gelukt om het kamp te Ede te ont vluchten. Het doet vreemd aan, dat Gestapo-beulen wier mis daden algemeen bekend zijn, de betrekkelijke vrijheid van een in- terneeringskamp genieten, waar de bewaking blijkbaar veel te wen- schen overlaat. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door: Incasso-Bank N.V., Goes. Verdere verruiming inzake de geldsaneering. Vergunning No. 4. Vergunning voor overschrijving van geblok keerd tegoed aan hen, die houders zijn van toewijzingen, uitgereikt door of vanwege de Nederland sche Regeering, welke toewij zingen recht geven tot het koo- pen van grondstoffen voor de vervaardiging van levensmiddelen bestemd om te worden gedistribu eerd en verder onder voorwaarden die de banken zullen verstrekken. Vergunning No. 5. Uitbetaling van f 100 aan natuurlijke perso nen. Reeds eerder in dit blad ge publiceerd. Vergunning No. 6. Aan verla ders van goederen wordt vergun ning verleend in contante middelen uit te betalen de vrachten of voor schot op vrachten aan binnen schippers op voorwaarde, dat een, schriftelijke verklaring wordt af gegeven door een bevrachtings- commissie of een bevrachtings agent, waaruit blijkt, dat de reis noodzakelijk is en waarin het be drag is vermeld, dat aan de schippers lean warden uitbetaald. Verder onder voorwaarden die de banken zullen verstrekken. Vergunning No. 7. Aan vee houders wordt vergunning ver leend in contante middelen uit te betalen op vertoon van een bon af gegeven door of vanwege het bedrijfschap voor vee en vleesch, welke recht geeft op het koopen van vee. Op de bon moet het be drag worden aangegeven. Verder onder voorwaarden die de banken verstrekken. Bij de banken zijn verder be schikbaar deblokkeerings-aanvra- gen voor gevallen waarin de bij name genoemde vergunningen niet voorzien. In onze volgende berichten zul len wij een uiteenzetting geven wat een geblokkeerde een gi rale en een vrije rekening is en wat men daarmede kan doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1