Minister Logeman over Én toestand in indië. De toestand op Java. PROT. GSR. BLAD VOOR ZEELAND KEIIER EH HOFPREDIKER. SZTSS rysjspzs tra 1e JAARGANG No. 157 Maandag 8 Oct. '45 Wjanneer we trachten de oor zaken van den diepen val van het Duitsche volk na te gaan, den ken we ala vanzelf aan den vroe- geieo hofprediker van Keizer Wilhelm, Adolph Stöcker. Adolph Stöcker (1835—1909t), heeft met groote volharding ge poogd de gedachte ingang te doen vinden, dat uit de prediking van Jezu» ook voor het leven van dezen tijd, bepaalde, tot daden dringende eischen voortvloeien. Een van zijn medewerkers, de Berlijnsche stadszendeling Dr Jaquemar, heeft hem als volgt ge- teekend „Met volkomen en warm voe lend begrijpen nam Stöcker ken nis vnn de rechtmatige oecono- mische en politieke verlangens der arbeiderskringende sociaal-De mocratische partij echter meende hij, wegens het atheïsme en de onverschilligheid voor het eigen vaderland, in het belang der ar beiders zelve, ten sterkste te moe ten bestrijden. Dit bracht hem er toe, een Christelijk-sociaal pro gram op te stellen. Met de hem eigen kracht en on verschrokkenheid was hij een man uit één stuk en destijds wellicht de eenige in Duitschland, die het durfde wagen den rooden stier bij de horens te vatten en anderzijds een positief opbouwende sociale en politieke actie te voeren. De groote politieke vergaderingen, die hij eiken Vrijdag te Berlijn hield, waren de kampplaats eener ge duchte geestesworsteling, waarin twee wereldbeschouwingen met elkander streden om de ziel van het Duitsche volk. Wie Stöcker in zijn optreden heeft gezien of gehoord, kan hem nooit meer vergeten. Hij heeft metterdaad honderdduizenden ar beiders voor de gezonde sociale gedachten van het Christendom gewonnen. Hij was een goed eind; op weg, om de leider van de Duitsche ar beiders te worden, toen de vurig door hem geliefde Keizer hem storend in den weg trad met zijn: „Ik wil geen sociale predikanten." De Keizer moest van sociale dominee's niets hebben. Zeer dui delijk kwam dat uit in het tele gram, dat hij in 1896 naar aan leiding van Stöckers afschei ding van de Duitsche-conserva- tieve partij aan zijn leermeester Hinzpeter richtte en waarin het o.m, heette: „Christel ij k-sociaal is o n z i n en voert tot zelfover schatting en onverdraagzaamheid, beide in lijnrechten strijd met het Christendom. De heeren predikan ten moeten zich om de zielen van afwachting van het noodparle- nen, zonder dat verhoor is ment, dat geen fraaie oplossing is, geschied of verbaal is opge- maar waarvoor wij niets beters maakt, ala wederrechtelijke weten, nu niet behelpen met de vrijheidsberooving wordt tijdelijke Kamer, die ook geen aangemerkt. En wanneer fraaie figuur is, maar toch beter dan niets? Wij vinden het, eerlijk gezegd, gezien de feiten, dat dc Kamer bijeen is, dat de Kamer over een hoogst belangrijk wetsontwerp te beslissen heeft en dat er nu ook nog zeer gewichtige belangen in Indië op het spel staan, onjuist, dat de regeering niet in de Kamer daarover een verklaring aflegt en gelegenheid geeft tot een sober debat, dat de nationale eens gezindheid zou toonen. Het schijnt ons een misplaatst formalisme, dat ons op dit tijds gewricht politiek armoediger voor den dag doet komen dan wij zijn. Dit kan, bij wijze van spreken van uur tot uur hersteld worden. Laat de regeering dit doen, Re geering en Kamer moeten elkaar, over Indië, ontmoeten." Politieke en (militaire Duitsche geheimen. Weinig geheime documenten vernietigd. De meeste politieke en mili taire geheimen van het „derde rijk" zijn in geallieerde handen, aldus John Gaunt in de „Daily Express". Een groote groep vak lieden, speciaal getraind voor deze taak, hebben uit de Duitsche re- geeringsdepartementen de archie ven bijeengebracht en stellen nu een voor de wereld hoogst belang rijk onderzoek in. Het is bijna onbegrijpelijk, maar ook de Duitschers hebben evenals de Italianen weinig van hun ge heime documenten vernietigd. Bij „Buitenlandsche Zaken" werden al leen reeds zestig groote lorry-la- dingen buitgemaakt. In een Duitsch kasteel vonden zij vijf ton van Hitler's privé-documenten, die nu vooral zorgvuldig bestu deerd zullen worden. Ook de ge- het noodig is, dat een arres tatie wordt verlengd, zal daartoe het uitdrukkelijke bevel van den procureur-fis caal zijn vereischt. Indien het technisch uitvoer baar zal blijken, zal ook zoo spoedig mogelijk worden ge streefd naar schifting van poli tieke gevangenen in groepen, opdat vermenging van ongelijk soortige elementen wordt ver meden. Het is namelijk drin gend tijd, dat in dit opzicht se lecties worden toegepast. Desgevraagd verklaarde de minister-president nog, dat het bedoelde K.B. geenszins wijzi- fing brengt ten aanzien van estaan en werkwijze van de tribunalen, AMERIKANEN VERSCHERPEN HUN MAATREGELEN. Do Duitschers krijgen een persoonsbewijs. Volgens den correspondent van „New York Times" zuilen alle Duitschers in de Ameri- Is het zéé erg mei de bureaucratie Steunactie. voor Z.-Vlaanderen en Walcheren De Stichting Nat. Hulpactie Roode Kruis, verspreidde een oproep aan ons volk om steun voor Zeeland. Wij ontleenen daaraan het volgende „Een bevrijd Europa voor een verdronken Walcheren." Deze zin kan men overal in Middelburg lezen. Er heerschen daar, in wat eens de tuin van Nederland genoemd werd, toe standen, welke elke beschrij ving tarten. Dat kolkende schuimende water, dat klotsend over de vensterbanken gulpt; die deuren, welke steeds maar weer open en dicht zwiepen; die lampen, welke aan flarden in de verdronken kamers zwaaien, het is een gezicht zóó intens treurig, zóó sinister, dat het hart ervan ineen krimpe. Er wonen daar mcnschen, kinderen, babies, grijsaards, op zolders en vlieringen, terwijl het water met den vloed steeds wassende is. Langs ladders klimt men omhoog naar zijn huiskamer, die gelijkertijd keu ken en slaapkamer is. Door dc straten vaart men in zelfge- timmerde bootjes om bood schappen te doen. Drinkwater is een probleem, de sanitaire toestanden zijn meer dan ver schrikkelijk. En tochwij zagen er opgeruimde menschen, De vrees bestaat, dat de doodenlljst een zeer lange zal blijken te zijn. kaansche zone een persoonsbe wijs krijgen met hun vingeraf- ^keT wètem"De druk. Op het persoonsbewijs z daarvan den bewijzen te over geleverd, maar.... de winter staat voor derdeel van de nazi-partij men eventueel behoord heeft. Dit zal cr toe leiden, dat vroegere nazi's ook niet bij vergissing op sleutelposities terecht kun nen komen. Het ondersteunt de strafwet, volgens welke het handhaven var. leden der voor malige nazipartij zwaar straf baar is gesteld. Onderhandelin gen zijn'gaande om dezen maat regel ook in de Russische en Britsche zone in te voeren. Inkoopen in het buitenland. Naar gemeld wordt, zal de A.R.R., het centrale inkoopkan- heimen van Benito Mussolini zijn - toor van de Nederlandsche re de deur. Wat dit beteekent, weten slechts zij, die deze inun daties met eigen oogen heb ben aanschouwd. Zeeland is nu sinds een jaar bevrijd. De menschen worden begraven onder een papierla wine van vergunning hiervoor, vergunning daarvoor, maar zij hebben nu toch wel zoo lang zamerhand het recht op daad werkelijke hulp. Hier moet de bureaucra tie worden uitgeroeid, zoo- - i ala men de rattenplaag be- m geallieerde handen en wan- geering te Londen, in de naaste strijdt. neer wij, zegt Gaunt, gelooven aan toekomst zeer beperkt worden Hier moet steun worden ver een nieuwe herrij zing van het ;n haar taak. In het vervolg ieend ,oontaan met het hart Duitsche militarisme, dan kunnen zullen aankoopen geschieden Hier 'mag niet <'ewacht worden' r^rdLXforhieTefdbeZidfr la£V*meTdemenschen en daardoor dus precies de mill- foij jjet bedrijfsleven zullen in- taire, politieke en economische schakelen. De A.R.R. zal zich dan in het algemeen moeten beperken tot het regelen der financiering en het zorg dra gen voor de verscheping. structuur kennen, onszelf alleen maar blameeren. Het directe voordeel van deze geheimen is het gebruik daarvan bij de berechtiging van de oorlogs misdadigers. De geallieerden zijn om een voorbeeld te noemen in het bezit van een compleet stel gramafoonplaten, waarop de ge- op sleeptouw gehouden. Het is eenvoudig een Nationale Plicht eindelijk eens een aanvang te maken eiken Zeeuw een menschwaardig bestaan te ver schaffen. Maar dan zonder pa- Invoer in Nederland. pieren rompslomp. Van Februari tot en met 13J Hat de verzuchting van een September 1945 zijn via het fer burgemeesters mt Zeetiwsch- Bureau Aanvoer Goederen van Vrijdagavond heeft Minister Logeman in een radio-rede en kele mededeelingen gedaan om trent den toestand in Indië. „Terwijl de wereld bevrlj- dingsweken viert", aldus de Minister, „zijn er zes weken na de overgave van Japan niet voldoende geallieerde troepen, niet voldoende sche pen, niet voldoende relief- goederen beschikbaar om de bevrijdinq van Indië tot een biijde waarheid te maken". „We kunnen de bitterheid niet uit ons hart bannen, dat het gemeenschappelijk werk te on zen koste onvoltooid blijft 1" Sprekende over de slechte toestanden in krijgsgevangen en interneeringskampen uitte de I minister de vrees, dat de doo- i denlijst een zeer lange zal blij- ken te zijn. Duizenden onzer landgenooten gingen ellendig te gronde bij den spoorwegaanleg in Sumatra en Thailand, bij torpedeeringen van schepen op weg naar de Philippijnen, bij den vliegveld-aanleg op de Oos telijke eilanden, ambtenaren zijn door den overweldiger ver moord en tienduizenden Indo-1 telijke eilanden. Ambtenaren zijn in arbeidsslavernij wegge voerd. Daarbij komt dat de voedseltoestand en de kleeding thans bar slecht zijn. Het geallieerd opperbevel stlelt de Japanners verant woordelijk voor rust en orde, maar onder hun hoede ont wikkelt zich een ongebreidel de haatcampagne. De Britsche regeering is voor onze aanhoudende en klemmen de vertoogen niet ongevoelig gebleken. Wij hebben haar ondubbel zinnig doen weten, dat onder handelen met de z.g. Soekarno- regeering voor ons uitgesloten is en wij instrueerden de Indi sche regeering dienovereen komstig. In de houding der bezettings autoriteiten komt merkbaar meer kracht en meer lijn. Onze luitenant G.-G. en pnze bevelhebber zijn thans te Ba tavia en ik verwacht, dat nu spoedig een eind zal komen aan de verwarde berichtgeving. Extra scheepsruimte is toege staan, waarmee wij troepen naar Indië kunnen verschepen, alsmede versterking van onze bestuursmiddelen. De minister besloot met er op te wijzen, dat de regeering er aanspraak op heeft, dat men haar steunt en niet afvalt. In dië heeft recht op de toege zegde staatkundige vernieuwing als verhooging van zijn volks kracht. Hoog water tt Vlisslngsn. Dinsdag 9 Oct.3.40 u., 2.01 M. N.A.P.15.45 u., 2.01 M. N.A.P. Britsche troepen in Batavia. Het radiostation van Bata via overvallen. Onderstaande berichten, geda teerd 5 October, werden ver traagd ontvangen. Britsche en Britsch-Indische troepen namen het geheele bestuur van de stad Batavia over. Een stafofficier verklaarde, dat de toestand de laatste 24 uur was verbeterd. Britsch-Indische en Britsche wachten vervingen (de Japansche schildwachten bij de meeste van de vitale bedrijven, hoewel de Ja panners nog steeds verantwoor delijk blijven voor de openbare bedrijven, zooals de telefoon-cen trale, de spoorwegen, electrici- teitsvoorziening en de gemeente diensten, tot de technische staf van de geallieerden is aangeko men. Het radiostation van Batavia werd overvallen door Indonesiërs, die twee zendinstallaties zoo zwaar beschadigden, dat ze niet meer ge. repareerd kunnen worden, terwijl ze een aantal andere goederen wegvoerden, Dr Soekarno heeft aan de ge allieerde autoriteiten een memo randum overhandigd, van zijn „Kabinet" met het verzoek dit aan Admiraal Montbatten door te geven. Soekarno verklaarde, dat het document een feitelijk verslag gaf van den toestand op Java. Indonesische nationalisten had den overal de macht, voegde hij er aan toe en „bestuurden het ge heele land". Nader wordt gemeld: De toestand op Java nam vandaag een ernstige wen ding tengevolge van botsin- Soerakarta en andere steden gen in Batavia, Soerabaja en der Japansche en nationalis tische elementen aan den eenen kant en pro-Neder- iandsche aan den anderen kant. Vlaanderen „De Hemel spare sprekken sinds 1933 tusschen Hit- Overzee (B.A.G.O.) in ons land' on3 voor deze bureaucratie', t met tot doovemansooren ten moeten zich om de zielen van ier en al de bij hem op bezoek in totaal 1.263.766 ton goederen met, hun gemeenteleden bekommeren, geweest zijnde staatslieden, de ontvangen. Hieronder bevonden zef,d jljn- ge- maar zich buiten de politiek hou- Quislings en Musserts. den." Er i9 nu komen vast te staan, Dit telegram was typeerend dat Hitler jreeds in 1936 bij de voor den Keizer. Hij wilde niet weten en daarin stemde hij overeen met de latere nationaal- socialisten van predikanten die principieele eischen stellen voor het politieke en sociale leven. Mede door den invloed van den Keizer is de ontwikkeling van de Christelijk-sociale actie en van de Christelijke politiek gestuit Met het gevolg, dat er toen de revolutie-stormen in Duitschland losbraken, geen kracht was tot tegenweer en dat Duitschland ten slotte door de doorwerking van de revolutie-beginselen rijp geworden is voor den ondergang. Wanneer de Keizer de leiding van zijn hofprediker had wiilen volgen, zou menschelijk gesproken, het Duitsche volk voor veel el lende zijn bespaard. De Kamer en de Indische crisis. Het dagblad „Trouw" wijst er op, dat de Regeering aan de oude, gezuiverde, Kamer het recht heeft toegekend om over het in consti- tutioneelen zin meest belangrijke wetsontwerp, dat in deze periode aan de orde kan komen, te be slissen. „Waarom", zoo vraagt het blad, „nu de raadpleging yan de Kamer beperkt tot dit eene ontwerp? Als men de Kamer het belangrijkste gunt, waarom dan ook niet het minder belangrijk?" Het tweede argument waarom ons dit toelaatbaar voorkomt is het feit, dat deze oude Kamer per slot van rekening, zij het ook aan gevuld, de nieuwe Kamer wordt. Regeerir.g en volk, beide roepen om een Volksvertegenwoordiging. Nu, meer dan ooit, is al! noodig. In Indië beleven wij leiders als Goering c.a. informeer de of Duitschland in 1942 een oorlog kon beginnen, Oók het ge heimzinnige gedoe rondom Hess is thans opgelost. Wij maakten een fout, zegt Gault verder, door niet te gelooven, dat Hitler's daden be- invloed werden door astrologische waarnemingen. De debacle van Stalingrad was het gevolg van Hitler's geloof in zijn astrologen. Behandeling politieke gevangenen. Meer normale rechtsgang in voorbereiding. In een gesprek met enkele persvertegenwoordigers heeft Minister Schermerhorn omtrent het vraagstuk van de politieke gevangenen meegedeeld, hoe langer hoe meer onder den in druk te zijn gekomen van de klachten, welke zijn departe ment en dat van justitie be reiken. Ik ben mij bewust van de groote moeilijkheden, welke de overgang van den door de Duitschers in vijf jaren teweeg gebrachten chaos naar normale toestanden met zich brengt en ook ben ik mij bewust van de gevoelens van duizenden jegens diegenen, die zich aan ons volksbestaan hebben vergrepen. Denzulken zal noodzakelijker wijze straf moeten worden op gelegd, doch het is evenzeer noodzakelijk, dat de daarbij te volgen procedure voldoet aan hoogc eischen, die het, Neder landsche volk waardig zijn. Wij moeten binnen afrienbaren tijd terugkeeren tot procedure en rechtsbewustzijn, zooals de opvattingen daaromtrent in groote lagen van ons volk be staan. Da ministerraad heeft i staan, uc mmistcrraau i.ceir vestiging van ons gezag en I daartoe een K.B. voorbereid,dat de berechting van de politieke gevangenen zal regelen op een op dat oogenblik is er ge9n constitutioneele relatie tus schen regeering en volk. Hoewel beide er stellig be hoefte aan hebben, Het zou het gezag van onze re geering op dit oogenblik tegenover ijet buitenland aanmerkelijk ver sterken indien zij de Kamer in de gelegenheid zou stellen van haar gevoelens ten opzichte van de In dische crisis blijk te geven. Er zou een demonstratie van eenheid tusschen regeering en volk open- baar worden, die onze internatio- van rech.zaiken. nale positie slechts ten goede zou Zoo zal met betrekking komen. tot arrestaties dus gelden, Dat blijft nu achterwege. Waar- dat het ianger dan 2 x 24 om? Waarom zouden wij ons in uur vasthouden van perso- zich o.m. de volgende produc ten: levensmiddelen 747,605 ton, overige goederen 430,076 ton, waaronder: tabak 5276 ton, textiel 29300 ton, leder en schoenen 5467 ton, bouwmater. 2433 ton, papier 3036 ton. Hierin zijn niet begrepen de goederen, behandeld door het kantoor Tilburg van het B.A.G.O., met een gewicht van 86,085 ton. Hilversum II gaat ook uitzenden. Met ingang van gisteren is de tweede groote Nederlandsche omroepzender te Lopilk in ge bruik genomen, zij het voorloo- pig nog slechts op beperkte schaal. 4 Het ligt in de bedoeling, de zen tweeden zender in te scha kelen den geheelen Zondag, des Zaterdags van 2 uur 's middags en alle andere werkdagen van 6 uur 's avonds tot aan de slui ting. Schipbrug bij Vianen. Verder wordt er op gewezen, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zoo zwaar getroffen werd, recht heeft op aller steun. 's-Hertogenbosch geadop teerd. De stad Den Bosch heeft een Engelsche adoptie gekregen. Zij is al. geadopteerd door de bekende stad-Cardif in Wales. legd op het graf te Oostkapelle, daarmee de nagedachtenis eerend van de ongeveer twee honderd dooden, die het vreese- lijke bombardement een jaar geleden heeft gekost. 's Avonds waren er drie kerk diensten wegens gebrek aan plaatsruimte was één gemeen schappelijke dienst niet moge lijk waarvoor de Westkap- pelaars van heinde en veer sa mengekomen waren. Het was ontroerend. Ds Reus sprak over Luc. 418. De woorden van Gez. 292:4 kregen hier wel een zeer diepe beteekenis beide richtingen te gebruiken is. Dit is dus weer een nieuwe vaste verbinding Noord-Zuid, Provincienieuws. VERBETERING TREINEN- LOOP, Met ingang van heden loopt des morgens om 6.05 uur een tweede ochtendtrein vanuit Roosendaal in de richting Zee land, terwijl om'6.36 uur een lokaaltreintje tot Bergen op Zoom loopt, De Ned. Genie heeft over de „Vader, onder al mijn nooden, Lek bij Vianen een schipbrug Vader, onder heil en straf, gelegd, die door het verkeer in Vader, ook in 't rijk der dooden, u.;j. -u, v Vader, ook in 't zwijgend graf." DOMBURG. Vrijdagochtend ontplofte bij het wegruimen van prikkeldraad in de buurt van den watertoren een onbe kend projectiel. Drie mannen liepen verwondingen op, vooral J. Provoost en J. de Visser vertoonden diepe buikwonden en moesten in het Middelburg- sche gasthuis opgenomen wor den. Dhr L. Schoe had slechts lichte blessures en kon later weer naar huis terugkeeren. KRUININGEN. Dinsdagavond werd hier een openbare verga dering gehouden van de N.V.B. Van Bergen óp Zoom vertrekt om 6.58 een trein, die tot Krui- ningen loopt en daar om 7.58 ^endhr'J.' aankomt. van Haniweert over: „Welk Vanuit Krummgen vertrekt om, Socialisme?" en Ds J. Mortier rfyZlnkolfa>f^j gen dit al° onderwerp had: „Partij op Zoom (aankomst 8.29). of beweging". Naar aanleiding van de uit- Vanuit Krabberidijke vertrekt - -oo-r n ie O-a.) antiiv'.uiiik van uc uil- ijze, waardoor voorloopige m- s morgens om 8 uur een trein,: eell2ettmgen omtrent doel en r>itLio«/(otoiiirve- ncr die aoorlooDt tot Kv.üoseriGci.3.1 .1 j. ■kt k n .1 richting van de N.V.B. werden vragen gesteld en ontstond er een debat, waarbij de vraagstel lers van Christelijk beginsel evenals de S.D.A.P.'ers op het standpunt bleken te staan, dat die doorloopt tot Roosendaal (aankomst 8.46). AI deze treinen loopen alleen op werkdagen. MIDDELBURG. Van Dr J. pien rechtsgang blijft het poli- G. Wisse, zoon van Prof. tielce karakter du9 genuanceerd, i Wisse, hoofd van de T.B.C.- samenwerking met of aanslul- de wijze van werken, de rolbestrijding in Indië, is bericht ting bij de N.V.B. niet goed van het O.M., de arrestaties ontvangen, dat hij in goeden l rncgelijk is. De vergadering enz., zullen te vergelijken zijn welstand verkeert. was matjg bezocht. WESTKAPELLE. De dag van de groote ramp voor dit Over orijsbeheerscllina dorp, de 3e October, is op waar- j dige wijze herdacht. Door den Hooggeachte Redactie! loco-burgemeester en anderen Toen ondergtteekenae in Uw werden 's morgenj bloemen ge- biad no. 152 het berichtje las vrijheidstelling, beoordeeling en veroordeeling komen op basis van vergelijkbaarheid met de rechtspleging, zooals die voor normale tijden geldend is. Bij met die van den normalen gang „Niet Sociaal" inzake een land bouwer te Ouwerkeitk (Z.), die voor een graanmaaier te laten gebruiken f 12 per gemet beur de, wat volgens de Prijzencon- tröle te hoog en strafbaar was, moest schrijver iets doorslik ken, doch het kropte. Vóór 1940 was alhier de prijs per gemet, zonder trekkracht, f 6. Ik meen in 1940 werd deze prijs verhoogd tot f8 en of er later nog verhooging heeft plaats gehad is mij niet bekend. Er is hier dus een prijs bedon gen dubbel zoo hoog als vóór 1940. Indien men nu de loonen b.v. van de ambachtslieden en de materialenprijs van heden met die van vóór 1940 verge lijkt, alles ten plattelande, want in die handen valt hij nog al eens met zijn graanmaaier, dan kan f 12 wel hoog, doch niet te hoog zijn. Velen met mij kunnen maar niet begrijpen, dat vele ge bruiksartikelen zoo peperduur zijn, de prijzen daarvan verge lijkend met die van Mei 1940. B.v.een manshemd, over de distributie verkregen, kost thans ruim'f 10; een overall bijna f20.; een kinderhobbeltje staat n.b. geprijst op f57,50. Vóór Mei 1940 was de prijs van dit laat ste ongeveer 1/10 gedeelte en voor een manshemd f 1,20. Om nu maar te zwijgen van de prijzen, die stellig de goedkeu ring hebben van de Prijsbe- heersching, bij „Wibo" te Goes. Zoo zijn vele goederen van 5 tot 10 maal in prijs gestegen. Laatst was er te Middelburg vendutie, waarbij naar men mij beweerde, iemand der Prijsbc- heersching aanwezig was. De prijzen, die daar werden besteed voor 2e handsgoederen waren zoo hoog, dat gedupeerden, die sommige artikelen hard noodig hadden er niet aan konden tip pen en weder werden gedu peerd door de hooge toelaat bare prijzen. Gaarne zouden wij willen vernemen of nu dit alles maar kan en mag. Schrijver is bekend, dat door het Militair Gezag een luxe auto werd gevorderd. Het was een mooie en heel goed on derhouden wagen. De prijs, die den eigenaar werd toegekend bedroeg f 13Ü0. Hier was reke ning gehouden met de prijs- i basis van 1940. Wanneer nu de eene instan- tie het prijsniveau mag of we! moet stellen op laatstgenoem den basis, waarom moet een an dere instantie dat dan niet? Straks hopen wij zal Walche ren droog worden. We hebben hooren fluisteren, dat de basis voor schadevergoeding zal lig gen op de prijzen en kosten van Mei 1940. Zal dit werkelijk zoo zijn, dan zullen toch zeer zeker, billijkheidshalve, maar oolk rechtens, de materialenprijs en loonen dienen te worden ge steld op een niveau van Mei 1940. Hoogachtend, Uw dw. abonné, P. KESTELO.O Serooskerkc (W.), 6 Oct. 1945. Protestantsche kerken in Polen. „De Kerken en het godsdienstig leven, het ligt alles in puin." Een van de leiders van de Ge reformeerde („reformed") kerk in Polen gaf onlangs verslag van den droevigen toestand van het Pro testantisme in Polen gedurende den oorlog. Hij legde den nadruk op de vurige begeerte van de Poolsche Protestanten om het le ven van hun kerken weer op te bouwen. „De Protestantsche kerken in Polen telden, voor den oorlog, slechts 2 Yi procent van de inwo ners van het land', dat wil zeggen rond 800.000 leden. Ze waren ver deeld over zeven kerken, die er kend waren door den Staat en een nog grooter aantal sekten, die deze erkenning niet genoten. De meerderheid der Protestanten in Polen was van Duitsche oor sprong, waarvan het gevolg is, dat onder de Polen de meening sterk verbreid is, dat iedere Protestant een Duitscbcr is. De Gereformeerde kerk in Po len heeft alles verloren: al haar roerend goed en andere bezittin gen, de archieven, de bibliotheek; leden van de voornaamste ge meente in Warschau werden ver spreid over verschillende concen tratiekampen, predikanten werden gedeporteerd. Gedurende de bezetting werd reeds beseft, dat het toekomstige Protestantisme beslist een nauwe samenwerking eischt van alle Poolsche kerken, die overgebleven zijn. Overeenstemming tusschen de Gereformeerde kerk en die van de Augsburgsche Belijdenis is bij na bereikt. Deze overeenstemming beoogde de vorming van een Ver- eenigde Poolsche Evangelische Kerk, „De kerken en het godsdienstige leven, het ligt alles is puin, We moeten van voren af aan beginnen. Dit is natuurlijk moeiliji-, maar wij ondernemen het in de hoop, dat God ons zal helpen. Wij ge looven, dat Hij, die ons beproefd heeft en ons nog steeds zwaar be proeft, zijn kleine kudde niet zal verlaten. Vanuit materieel oogpunt bezien, zijn wij niet veel meer dan bedelaars. Toen Warschau in brand stond', konden wij bij de vlucht alleen ons leven redden en het geloof bewaren in den leven- Wijsgeerige beschouwingen van een rooker. Er waren tijden, dat heel Ne derland iets rookte, dat het mid den hield tusschen tabak en de vulling van een matras. Officieel heette het „Belgische shag", maar het stond in geen enkele étalage „officieel" uitgestald. Het was een der „best-solders" van de zwarte markt. Je wist, dat het slecht was voor je longen, maar je rookte. Toen waren er menschen, die in hun droomen en nachtmerries geplaagd werden door beelden uit verre tropische landen, visioenen van uitgestrekte tabaksplantages, waar het „geurigh kruijt" zoo maar voor hét plukken was. De meest doortastenden onder hen be- gonnen toen met een stukje van hun groente-tuintje aanvanke- I lijk onder hevig protest van moe der de vrouw om te zetten in een „tabaksplantage", zij het in zakformaat. De resultaten waren niet slecht En op de verjaardag van meneer Jansen mocht meneer Pietersen een „eigen teeltje" van dezen probeeren en vol enthousias me begon toen ook meneer Pieter sen zijn plantersloopbaan. En me neer Klaassen zag weer de resul taten van meneer Pietersen en zoo werd het niet alleen „Nederland voedt zichzelf" maar ook „Neder land rookt van eigen bodem." Maar de geschiedenis kent een voortschrijdende ontwikkeling, ook waar het de historie van rookend Nederland betreft. We werden be vrijd cn één der bevrijdingsver- schijnselen was de „Rhodesia"-si- garet. We accepteeren dit ver schijnsel, zooals we het nood-par- lement en de tijdelijke gemeente raden moesten accepteeren en wis. ten het op zijn juiste waarde te schatten als zijnde een symptoom uit den overgangstijd. Doch de evolutie ging voort en eindelijk verschenen daar bij on zen tabaks-winkelier de langver wachte, met smart verbeide En gelsche en Amerikaansche sigaret ten. Natuurlijk lieten we niet al te openlijk blijken, hoe gelukkig we waren. Dat kun je als goed Nederlan der nu eenmaal niet doen. Dus kankerden we zoo'n beetje over de prijs van f 1.20 per pakje en hiel den we beschouwingen over de „goeie ouwe tijd" toen de „North- State" 25 ct. de twintig kostten. Maar ondanks dat, we.waren stil gelukkig, dat het nu toch eindelijk zoover gekomen was. Nietwaar, het kon nog beter, 40 sigaretten per week is nog niet al te veel, maar het ging nu toch in de goede richting 1 En nuDe stemming van rookend Nederland is gedaald tot ver beneden het vriespunt. De mare ging door heel Nederland: i Geen tabaksbon deze week. Alle i rook-illusies in rook vervlogen. Hoe i9 dat mogelijk, vraagt men. Maar wie geleerd heeft de din gen vanuit een wijsgeerig stand punt te bezien, is niet verbaasd. Immers, dat de historie een voort- I schrijdende ontwikkeling zou ver- i toonen is maar zeer ten deele I waar. Er is hier veel eer van een golf-beweging sprake. Na een tijd van opgang volgt weer een gang naar omlaag. En daarom kan de filosofisch aangelegde mensch be rusten in de verschrikkelijke wer kelijkheid van het ontbreken van een tabaksbon op de bonnenlij st. Ik stop nog maar vat „Bel gische" in mijn pijp. Je moet toch ergens je inspiratie vandaan halen den God, die ons een 1 oevlucht en Sterkte was temidden van het vuur en de verschrikkingen van den oorlog, en we hebben het ver- trouwen gehouden in de broeder- liefde van het Protestantisme der geheele wereld." Door Duitschers geroofde goederen zullen terug keeren. Tijdens zijn bezoek aan de Amerikaansche ambassade in Den Haag heeft generaal Eisenhower tegenover leden van de Amerikaansche mili taire missie in Nederland alsmede persvertegenwoordi gers verklaard, dat hij on middellijk na zijn terugkeer in Duitschland alles in het werk zal stellen om de door de Duitschers geroofde Ne derlandsche goederen zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeren. Generaal Eisenhower be zoekt Den Haag en Amsterdam. Generaal Eisenhower is Zater dagmorgen om half elf per trein uit Utrecht in de Residentie ge arriveerd. De generaal reisde in een trein die samengesteld was uit wagons waarmede vroeger Hitier, Göb- bcls, van Ribbentrop en Himler hadden gereisd. Generaal Eisenhower had er prijs op gesteld, om de reis naar Holland per trein te maken als huldeblijk aan de Nederlandsche spoorwegmannen. De rit door de Residentie werd een ware zegetocht en overal juichte men den veldheer uitbun dig toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1