ZEEÜWSCH DAGBLAD VI' t öee WELKE BEVOEGDHEID? Bouwen aan 'n nieuwe wereld. PE STRIJD GIVE WALCHEREN, Briefwisseling. ie JAARGANG No. 156 CHR. PRÖT. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 6 Oct. '45 In zijn op 12 September ge houden radio-rede heeft Minis ter Lieftinck o.rn. het volgende gezegd Dc tijd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld, dat hij in het maatschappelijk pro ces heeft verworven en met het bezit aan welks vorming de ge meenschap, hetzij direct, hetzij indirect, eer. zoo belangrijk aandeel heeft gehad, vrij ca ter, eigen, nutte mag worden be schikt. Tegen deze uitspraak is van verschillende kanten bezwaar geopperd. De opmerking is gemaakt, dat wanneer wij deze uitspraak op de kepe: beschouwen, dit niet minder beteekent, dan een revolutie ten opzichte van de gangbare raecning over het privaat bezit. Zoo schreef b.v. het „Friesch Dagblad1' „Een kapitalistische maat schappij kan opeenhooping van groote vermogens ten gevolge hebben en het is een eisch van sociale gerechtigheid, dat bij het nemen van wettelijke maatre gelen met deze uitwassen reke ning wordt gehouden. Maar wil dit dan ook zeggen, dat alle door eerlijke arbeid of handel verkregen vermogen ge- meenschapsbezit is? Is een minister zonder de volksverte genwoordiging te raadplegen dan gerechtigd om een derge lijke krasse uitspraak te doen? Wanneer de individu niet meer over het kapitaal mag be schikken dat hij door durf en ondernemingsgeest heeft ver kregen, dat houdt dit in, dat een zekere vermogingsgrens moet worden gesteld en waar ligt dan het criterium? Wij zijn overtuigd, dat ieder kapitaalbezitter met de sanee- ringsplannen accoord gaat. Al len moeten voor de gemeen- schapelijke zaak een offer bren gen en de groote kapitaalbezit ter niet het minst, maar is daar mee gezegd, dat in de toekomst de staat steeds vrijelijk heeft te dicteeren, hoe het verkregen kapitaal moet worden aange wend? Want de practische toepas sing van dit woord van den minister zou beteekenen, dat eigendom als diefstal moet worden beschouwd en derhalve dit aan den rechtmatigen be zitter moet worden terugge geven. Dit beteekent de dood van elk ondernemersinitiatief en verlamt de prikkel tot kapi taalvorming en het is niet in het belang van ons land om dit bij voorbaat reeds aan het volk bekend te maken." Deze ministerieele uitspraak is voorts in verband gebracht met een verklaring van Minister Drees op de conferentie van .ie S.D.A.P., dat de kabinetsfor- De opmerking is gemaakt, dat de weg welken de Regee ring met de nood-gemeentera den inslaat, niet zonder ge vaar is. De gemeenteraden welke zij gecreëerd wil zien aldus Nieuw Nederland zullen moeten gaan werken, en bijv. ook verordeningen maken. Zui len deze verordeningen, ten aanzien waarvan de rechter uiteraard het gewone toetsings- recht heeft, door dezen wel aanvaard worden? Dat is nog zoo zeker niet I Men stelle zich voor in welk een toestand we zouden komen, als tal van ge meentelijke verordeningen on-I wettig zouden blijken te zijn. i Het is een interessante, maar tevens een belangrijke vraag, die hier aan de orde wordt ge- steld. Hoewel wij ons op dit punt niet bevoegd achten, zijn wij toch geneigd de vraag naar de bevoegdheid, ontikennend te beantwoorden. matie in Nederland in sterke mate werd beïnvloed door de opvattingen van het democra tisch socialisme, zooals deze in West-Europa zijn gegroeid,1 waaraan werd toegevoegd de opmerking „Het zal wel blijken in hoever de regeering bereid is in de ka- pitalistische bezitverhoudingen in te grijpen." Ook de wijze waarop de op heffing van het bankgeheim in blader, als „De Waarheid" werd aangekondigd en toegejuicht, heeft ons ia dit verband iets te zeggen. E» in „De Vlam" werd zelfs een sprekende plaat gegeven, die herinerde aan het oude so cialisten-lied: „Doe open de brandkast, het volk staat er voor." Al deze dingen, gevoegd bij een vroegere verklaring van Minister Lieftinck, dat de geld- saneering ook een meer alge- meene beteekenis heeft, geven te denken, en doen het verlan gen opkomen, dat de Regeering zich omtrent hare bedoelingen nader zal uitspreken. Maar dan niet in een pers conferentie of een radio-rede voering, maar officieel, ten overstaan van de Staten-Gene- raal. Wij voor ons zijn alsnog van meening dat de minister zich onduidelijk heeft uitgedrukt, maar dat hij inzonderheid ge dacht heeft aan bezittingen, die verworven werden in de voor bije oorlogsjaren, ten koste van de gemeenschap. Maar duidelijk is het in elk geval niet. Daarom is dringend noodig een algemeen politiek debat in de vergadering van de volks vertegenwoordiging. Ons volk heeft er recht op te weten of onze Regeering al dan niet den weg op wil van het staatssocialisme. zelfbeschikkingsrecht zooals be loofd is door de Vereenigde Na ties. Wij hebben de republiek ingesteld en zullen deze hand haven. Het is belachelijk, dat een land van zeven millioen Ne derlanders poogt zeventig mil lioen Indonesiërs te besturen". Voort» zeide Soekarno; „Dit beteekent geen rassenstrijd te gen blankenook hebben wij niets tegen Nederland als volk. Wij bestrijden slechts het Ne- derlandsche koloniale systeem". Omtrent den invloed van Soe karno loopen de meeningen uit een. Het A.N.P. verneemt van betrouwbare zijde uit Batavia, dat het aantal van zijn volge lingen niet meer dan 5 pet. van de bevolking van Java uit-1 maaikt. Het zijn vooral de jon geren die zich achter hem scharen. Andere deskundigen zijn echter van meening, dat hij over een vrij grootcn aanhang beschikt. Daar komen de fietsen! In Rotterdam en Amsterdam ikomen thans naar „De Maas bode" bericht, fietsen uit En geland aan. De kwaliteit is be hoorlijk. De prijs zal, zooals wij onlangs reeds bericht heb ben, voor heerenfietsen f 97.50 en voor damesfietsen f 101,50 zijn. Ze zijn voorzien van dub bele handremmen, maar heb ben geen bagagedrager, geen lamp, geen kettingkast, wel kettingbeschermerAlles is dus een beetje ouderwetsch. j Maar er zullen genoeg liefheb- bers(sters) zijn, zoodat het nog een probleem wordt de fietsen eerlijk te verdselen. Dat is nu nog niet het geval. Volgens de „Msb." zou een op vallend groot aantal damesfiet sen volgens de etiketten be stemd zijn voor leden van het personeel van Buitenlandsche Zaken. Dezelfde naam kwam soms zelfs op drie fietsen voor.... Groote brand te Arnhem. Een van de grootste en oud ste Arnhemsche hotels, dat den oorlogsstorm wonder boven wonder heeft doorstaan, on danks het feit, dat het bij een brandpunt van den strijd om Arnhem stond, n.l. „Du So- leil", is een prooi der vlammen geworden, vermoedelijk als ge volg van een defect in den schoorsteen. Weinig hoopvolle vooruit zichten. Nu de oorlogen achter den rug zijn en aan de verwoesting en vernieling een einde is ge komen beginnen de bouwers aan een nieuwe wereld hun arbeid. Aan mooie beloften op dit gebied ontbreekt het niet. Als de oorlog voorbij was, dan zou een nieuwe en een be- j tere wereld geboren worden, op den grondslag van naastenlief de, recht en gerechtigheid en wat dies meer zij. Maar in de practijk gaat het eer. weinig anders. De Londensche conferentie, waar een aantal ministers van buitenlandsche zaken bijeen kwamen voor het treffen van voorloopige regelin gen is mislukt. En naar thans blijkt is het daar warm toegegaan, 't Was een complete diplomatieke oor log, die daar woedde. Molotow had instructie, in geen geval accoord te gaan met een protocol, waarin eenige toe speling voorkomt op een bij wonen der zittingen door Fran- sche en Chineesche vertegen woordigers. De „Evening News" weet te vertellen, dat heftige scènes zijn voorgevallen tusschen Mo lotow en Bevin. De laatste ge bruikte meer dan eens buiten gewone krachttermen. De Frari- sche minister Bidauit wond zich buitensporig op toen Molotow Frankrijk probeerde uit te slui ten van de ondertéekening van bepaalde stukken. Het Amerikaansche blad P.M. beweert, dat Bevin op een ge geven moment Molotow voor de voeten wierp Hitleriaansche methoden toe te passen. Molo tow sprong overeind uit zijn stoel eti liep naar de deur Als Bevin zijn beschuldiging niet introk, verliet hij de conferen tie. Daarop bo td Bevir. excuses aan, maar de wrok bleef r.a- smeulen. De conferentie is nu zonder slotprotocol uiteen gegaan. Er wordt achter de schermen hard gewerkt om alsnog een op lossing te vinden, die alle par tijen kan bevredigen. Maar hoopvol zijn de voor uitzichten niet. DE TOESTAND IN INDIË. „Wij eischen volledige onafhankelijkheid." Omtrent den toestand in In- dië vait weinig nieuws te mel den. De zaak zou eenvoudig zijn indien onze Regecring zelf standig Ikon handelen en als zij tijdig de noodige troepen had kunnen zenden. Dit laatste was echter niet mogelijk. Eerst werden geen schepen beschikbaar gesteld om dat alles noodig was voor den eindstrijd^ tegen Duitscbland. En later was de scheepsruimte noodig voor de repatrieering var. troepen en den aanvoer van grondstoffen. Ongeveer heel onze vloot werd opgeofferd in den ge- meenschappelijken strijd, maar de geallieerden schijnen weinig behoefte te hebben, nu ook met onze belangen te rekenen. Zelfs is men zoover gegaan dat een landverrader als Soe karno min of meer officieel wordt erkend. De „Herald Tribune" meldt uit Batavia dat Hadje Salim, een der oprichters van de na tionalistische beweging, aan een correspondent heeft verklaard, dat de Nederlandsche voorstel len onaanvaardbaar zijn voor de nationalisten. Wij hebben nu al driehonderd vijftig jaar beloften van de Nederlanders aangehoord, zeide hij. Wij zul len niet aarzelen een nieuwen wereldoorlog te ontketenen als de Nederlanders trachten zich hier weer te vestigen I Soekarno heeft tien corres pondent gezegd: „Wij eischen volledige onafhankelijkheid en Daling van het waterpeil op Walcheren. Nu de gaten in den dijk van Walcheren bij de Nolle en bij Westkapelle dicht of althans nagenoeg dicht zijn, zal naar berekeningen van het waterloopkundig labora torium te Delft het gemid deld waterpeil 20 tot 25 c.M. zakken. Een ander gevolg van de sluiting der twee gaten is, dat de sterke tijdstrooming, die van Zuid tot Noord over het eiland liep, grootendeels' is ko men te vervallen. Op het wa terloopkundig laboratorium worden thans proeven genomen om na te gaan welke maatre gelen er getroffen kunnen wor den om, zoolang de dijk nog' niet de vereischte sterkte heeft, dijkdoorbraken te voorkomen. Men denkt o.a. aan golfbre kers bestaande uit caissons. Deze zouden dan evenwijdig aan de kust ter hoogte van den inlaagdijk worden verankerd en zouden de alles vernielende wa terkracht inderdaad aanzienlijk ikunnen verzwakken. Provmcienieuws. Z. V. u. Tot secretaresse van het Cen traal bestuuT der Zeeuwsche Volksuniversiteit is benoemd mej. P. H. Soetens, hoofd assistente aan de Openbare Leeszaal te Groningen. Waterverkeer op Walcheren. De prov. stoombootdiensten hebben twee ijzeren, overhuifde groentenschepen uit" Utrecht verkregen voor het waterver keer op Walcheren. Een er van za'i gaan varen op de lijn Mid delburg-Domburg, voor het an dere is nog geen bestemming bepaald. De vervoerscapaciteit bedraagt ongeveer 80 personen. Dit beteelkent een groote ver betering, daar de dukws slechts weinig menschen kunnen mee nemen en de goederenschepen zeer lang over den afstand doen wegens het langdurige laden en lossen op de tusschenhaltes. Benoemingen Benoemd: tot dijkgraaf van den Willem III polder, A. de Putter Mz. en tot gezworene A. Koster, beiden wonende te Zaamslag; gezworene van het waterschap De breede wate ring bewesten Yerseike, B. M. Nieuwenhuijze te Kloetinge; gezworene van het waterschap Hoedekenskerke, M. Steijn te Hoedekenskerkegezworene van den Thoorr.polder, C. van der Weele te Wissekerke. Jachtverbod voor enkele Zeeuwsche eilanden. De jacht op hazen en patrij zen in alle gemeenten, gelegen op de eilanden Schouwen en Duiveland en St. Philipsland, is met ing. van 8 Oct. gesloten. „Een plan voor ons volk". De Middelburgsche Oostkerk was Donderdagavond stampvol, toen Dr W. H. Beekenkamp den bijzonderen kerkdienst opende. Deze dienst was de eerste van een serie van drie en het onderwerp van dezen avond luidde: „God heeft een pian voor ons volk", waarover Ds K, O, Flnkeniieper, Ned, Herv, pred, te Zetten sprak. Hij zette uiteen, dat wij allen een levensplan hebben, waaraan wij ons willen vasthouden. God heeft echter ook een plan voor ons en ons volk. Meestal willen wij niet inzien, dat Gods plan beter is, om dat Hij weet, wat ons volk nood; g heeft. Toch mogen en moeten wij medewerken aan de verwezenlij king van het goddelijke plan. De goede zang van het „Herv. Kerkkoor 't Zand" o.l.v. den heer J. Kwist verhoogde niet weinig de wijding in dezen dienst. Dhr Th. Ferwerda bespeelde het groote kerkorgel. Een dienst, die mede door de welverzorgde liturgie een blijven- den indruk op de aanwezigen maakte. Ook Vlissingen krijgt een nood-gemeenteraad. Bij beschikking van den Min. van Binnenl. Zaken is bepaald, dat ook in deze gemeente een verkie zing voor een tijd, gemeenteraad moet worden gehouden en wel vóór 1 Dec. a.s. De verkiezing der leden ge schiedt door een kiescollege, be staande uit 51 personen. Deze worden benoemd door den Comm. der Koningin aan de hand van een door den Burgem, ingezonden aanbeveling. Bij de tot stand ko- ming van deze aanbeveling doet de Burg. zich voorlichten door een commissie van tenminste drie ver trouwensmannen uit de inwoners der gemeente. Deze commissie 'be staat uit de volgende personen: W. M. van Aller, Th. J. Andries- sen, A. J. Kruidenier, D. Praag en A. Schout. De eerste zitting der commissie heeft plaats gehad- op Donderdag 4 October j.l. Apotheek geopend. Te Vüssingen is vanaf a.s. Zondag tot en met Vrijdag voor avond- on nachtreeepten geopend de Apotheek van de Firma A. J. van Ockenburg, St.-Jacobstraat, alhier. VLISSINGEN. Donderdag avond kwam de ver. tot bevorde ring van het Chr. Onderwijs op G.G., na 5 jaar weer bijeen. De voorz. dhr F. D. G. Prins ver welkomde de aanwezigen, in het bijzonder dhr A. Schout, weth. van Onderwijs. Hij wees verder op den moeilijken tijd, die het on derwijs gedurende de bezetings- jaren heeft doorgemaakt. Met weemoed werd herdacht het over lijden van Mej. M. Harinck door het oorlogsgeweld en van den vol- ijveiigen Secr. dhr P. C. Nonne- kes, die op 18 Aug. 1945 over leed. Moeilijke tijd voor het onderwijs. De waarn. secr. Th. Kamer mans bracht verslag uit over de 5 oorlogsjaren, waarin ook het oud Hoofd der school dhr J. Baarschers werd herdacht, die zooveel tot bloei der school had bijgedragen en die in Dec. 1943 te Voorburg overleed. Door vertrek was het aantal leerlingen in de oorlogsjaren zeer sterk teruggeloopen. Men zat met zeer groote problemen, vooral wat de lokaliteit betreft. Gedurende de ziekte van dhr J. J. Laernoes fungeerde dhr G. de Rijke als waarn. hoofd. Bij de bevrijding kwamen nieu we groote moeilijkheden. De school Kasteelstraat was door de -bezetters in zeer haveloozen toe stand achter gelaten, terwijl die in de Verlc. Quakkelaarstraat een puinhoop was. In de eerste school brak tijdens de Engelsche bezet ting bovendien nog brand uit, zoo dat men geheel zonder gebouw kwam te zitten, Volgens het verslag van dhr E. Bouwsma staat het er met de fi nanciën met ongunstig voor. Als bestuurslid werd herkozen dhr J. de Bruijne, in de vac. H. v. Kampen er. P. C. Nonnekes dhrn J. L. de Wit en M. Vader. Reorganisatie van het onderwijs. Dhr A. Schout besprak hierna de reorganisatie van het onderwijs en deelde me.de, dat te Vlissingen 12 scholen waren verwoest, ter wijl de overige zwaar beschadigd zijn. In deze chaos moest orde worden geschapen, doch door krachtig ingrijpen bleek reeds half Maart als een der eerste gemeen- j ten. te Vlissingen het onderwijs' weei te functioneeren. Het aantal I leerlingen groeide snel. Er wordt een rouleersysteem toegepast, hier door zijn -Je schooltijden wel lang, doch ze worden afgewisseld door een pauze. Aangaande het Geref. onderwijs is nog te melden, dat de school Kasteelstraat half November ge reed zal zijn, het aantal leerlingen is gestegen van 90 tot 21ó. Het hoofd dhr J. J. Laernoes moest op doktersadvies rust nemen en zal binnenkort zijn maximum dienstjaren bereikt hebben. Door deze nieuwe situatie werd een samenvoeging van beide scholen tot stand gebracht. Het Fröbelonderwijs zal eerst- Westkapeüe vordert goed. Ook bij Veere komt er schot in. De berichten, die Dinsdag over de dichting van het gat bij Westkapelle doorkwamen, waren eenigszins voorbarig. „Herr. Nederland" deelde offi cieel de sluiting mee en er ging een telegram naar den minister president. In werkelijkheid is het echter zoo, dat men het gat wel in hoofdzaak heeft afgesloten, doch dat men nog druk bezig is om het werft verder te vol- j tooien. Op uitnoodiging van den Rijkswaterstaat mochten we ons van den stand der werk zaamheden overtuigen. Zooais dus in het kort reeds werd gemeld, is Dinsdag de oeververbinding tot stand geko men. Dit werd bereikt door het tot zinken brengen van twee groote pontons, twee beetles en een z.g. „waterbak". Reeds Zondag waren de twee pontons uit Vlissingen voor Westka pelle gearriveerd, doch helaas is één van deze gevaarten op een obstakel geloopen en ge zonken. De lichting leverde geen succes op. Toen nu Dinsdag de situatie zóó was, dat men een ernstige poging tot het dichten kon on dernemen, heeft men een an deren ponton uit Vlissingen Ia- ten Ikomen en die met de beetles en den „waterbak" naar binnen gebracht. Met de eb werd alles in het sluitgat getrokken en precies op de kentering van het getij het was toen 1.20 uur heeft men de springstof tot ontploffing gebracht, waardoor de gevaarten ter plaatse zon ken. Onmiddellijk is men er toen toe ..overgegaan de openingen, waardoor het water nog met kracht stroomde, op te vullen met stortsteen. De beide zijden van den dijk werden met zand zakken versterkt. Thans is men met man en macht bezig aan het storten van een basaltdam vóór de pontons en beetles. Het zand n.l., dat achter en vóór de pon tons en beetles werd gestort, spoelde weer weg. Wanneer men nu een goede basis van stortsteen heeft, zal men daar op enkele zinkstokken laten zakken. Daarna kan gespoten worden zonder dat men gevaar loopt, dat het zand weer zal wegspoelen. Van een definitieve dichting kan men dus momenteel nog niet spreken, al mag men bin nen zeer korten tijd het heuge lijke bericht van de definitieve sluiting verwachten. Veel zal daarbij natuurlijk afhangen van de weersomstandigheden, die de laatste dagen buitengewoon gunstig zijn geweest. Ook aan het gat bij Veere komt er al aardig teekening in de situatie. Thans is men nog alleen aan de zijde van Vrouwenpolder be zig met de werkzaamheden, doch het ligt in de bedoeling, om de volgende week ooik aan de Veersche zijde de karwei aan te pakken. De geul, die nog overblijft, heeft op het oogenblik een lengte van ongeveer 160 M. Het gat is echter geheel bezonken tot een breedte van 100 M. De diepte bedraagt gemiddeld nog 4 M. beneden N.A.P. Evenals in Westkapelle wordt ononderbroken stortsteen in de opening tusschen de dijken ge worpen. Is bij een volgend dood tij dit wenk voldoende ge vorderd, dan zal men ook hier enkele beetles tot zinken bren gen. Een „dragline" is bezig met het opwerpen van een perskade, waarachter door den grooten zandperser door een pijpleiding van 850 M. lengte, zand wordt gespoten. Bij Veere is het een gunstige factor, dat men hier van de beruchte Zuid-Wester-stormen nagenoeg geen hinder onder vindt, terwijl de aanvoer van het materiaal, voor de dichting bestemd, ook veel gemakkelij ker kan plaats hebben. Hlet dijkgedeelte, dat reeds tot stand gekomen is, wordt nu verhoogd en verzwaard. Het laat zich aanzien dat, eer November in het land is, oolk bij Veere de „laatste lood jes gewogen zullen worden". Laten wij hopen, dat ze niet te zwaar zullen zijnl Hoog water te Vlissingen. Zondag 7 Oct.2.38 u., 2.10 M. N.A.P.14.42 u., 2.07 M. N.A.P. Maandag 8 Oct.; 3.09 u., 2,13 M. N.A.P.15.15 u„ 2.04 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Zondag 7 Oct.: Zon op 6.50 u., onder 18.05 u.maan op 7.48 u., onder 18.57 u. Gisteravond sprak Minister Logeman. Daaraan ositleciien wij De paradoxale te-estar4 op Java is oorzaak, dat een snelle familie berichtgeving nog niet bereikt kon worden. Wij zullen er rekening I mede moeten houden, dat duizen den lar.dgenooten in Indië ten gronde zijn gegaan. Gelukkig mag gesproken wor- den van een merkwaardig snel verloop der voeding van vele ex- gevangenen. D,e voedsel toestand op Java is zeer slecht. Ondanks de moeilijkheden met Soekarno en de zijnen gaat de Rc- geering standvastig verder. Zij heeft zich vastgelegd op het woord van de Kroon, gesproken in 1942 en heeft dienovereenkomstig recht op den steun van allen 1 GOES. Geboren: Dina d.v. M. Vermeris en L. J. Geuze te Rilland-BathTeunis J., z. v. J. H. van den Hartog en B. K. J. van Leeuwen te Opheusden. Overleden: J. J. Schrijver, 86 j., wed. v. J. de Wit; A. Meijaard, 51 j., echtgenoote v. M. Wisse te Oudelande. Huw.-aang.A. C. de Smit, 25 j. te Middelburg en J. L. Reijerse, 27 j. GetrouwdI. N. Verhulst, 18 j. te Middelburg en J. Kooman, 20 j. Over de maand September. WOLFAARTSDIJK. Gehuwd: J. M. Ossewaarde, 21 j. en E. E. Verboom, 24 j.; J. Meijaard, 29 j. en L. H. Broijl, 22 j.; M. Da- lcbout, 37 j, en L. Saaman, 36 j. Geboren: Reinier L. V., z.v. R. Moerman en J. Wolse; Lein, z.v. P. Dingemanse en C. J. Ver- hage; Martina W., d.v. C. Kloos terman en M. Geene. Overleden: A. H. Koster, 58 j. echtg. van J. Maas; P. C. J. v. d. Slikke, 3 j. daags weer worden hervat, kinde ren vanaf 5 jaar worden hiervoor aangenomen. De leermiddelen wa ren alle verloren gegaan, dank zij de hulp uit Leiden kan ook hierin weer worden voorzien. GOES. Een groep bewoners van den Vogelzangsweg heeft het initiatief genomen om den 29en Oct., den dag van de be vrijding van Goes, feestelijk te herdenken. Men wil o.m. com mandotroepen naar Goes uit- noodigen. BAARLAND. In de Donder dag gehouden raadsvergadering werd alsnog als raadslid geïn stalleerd dhr W.. Zeevaart, ter wijl dhr A. d. Hollander als wn. secr. werd beëedigd. De be grooting sluit met een tekort van f 10.000. Bij de rondvraag werd o.m. meegedeeld, dat de teruggevonden torenklok van EUewoutsdijk waarschijnlijk naar Baarland zal worden over gebracht. BORSSELE. Bij besluit van den Min. v. Binnenl. Zaken is burgemeester Bax als zoodanig in eere hersteld. De N.S.B.-er J. Almekinders Wz., arriveerde Woensdagavond in onze gemeer.te. Nog denzelfden avond werd hij ingerekend en naar EUewoutsdijk overgebracht. ZIERIKZEE. Donderdagmor gen had hier een ernstig onge val plaats. Een jongen van M. v. B. speelde met een projectiel aan een der dijken, met het gevolg, dat dit ontplofte. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Ziekenhuis gebracht. Men zij toch gewaarschuwd I TRIBUNAAL TE GOES. In de tweede zitting van het Goessche tribunaal, die gisteren plaats had waren volgens de dagvaardigingen 7 gevallen te behandelen. Zes hiervan wer den echter uitgesteld tot de zit ting van 9 Nov. a.s. in verband met ongesteldheid van den ver dediger. De eenige bekl., die verhoord werd was Mar. Verstelle, land bouwer te Wolfaartsdijk. Deze had reeds in de eerste jaren van de beweging zijn sympa thieën voor het nat.-soc. dui delijk getoond en was in 1941 officieel lid geworden. Hij zeide in de N.S.B. de partij gezien te hebben, die het Nederl. volk tot eenheid zou kur.nen brengen. De Duitschers beschouwde hij als vijanden, doch hij kon niet beoordeelen in hoeverre de hoo- gere partijleiding met hen had samengewerkt. Mr Vlaming concludeerde, dat hij iemand I was, die wel de voordeelen van j de N.S.B., doch niet. de daaraan verbonden consequenties had I willen aanvaarden. Uitspraak over 14 dagen te j Goes. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht (vac. jhr H. L. A. Martens v. Sevenho- ven), Mr P. H. Th. Stevens te Zwolle, J. W. v. Swigchum te Hengelo (O.) en J. E. Uitman te Groningen. Beroepen te Utrecht (vac. J. R. Wc'Sensberger), Dr A. v. d. Hoeven te Warnsveld en (vac. dr G. P. Marang), Th. A. War ners te Almelo. Aangenomen naar Delft, H. K. v. Wingerden te 's Grevel- duin-Capellenaar Alkmaar, E. E. de Looze te Hilversum. Bedankt voor Deventer, W. C. Ligthelm te Eext (D.)voor Ede, H. K. v. Wingerden te 's GrevelduinCapellevoor Zwijndrecht, dr A. Steenbeek te Twello. Geref. Kerken. Beroepen te Ameide, P. de Bruyn, cand. te Rotterdam- Charloiste Winschoten, C. Verspuij te Ruinerwold-Koekan- gete Noord-Scharwoude, C. Wilgenburg te Monnikendam. Bedankt voor Almelo, D. v. Enk te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Broek op Lan- gendijk, D. Henstra te Haar- lem-B. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Capelle a. d. IJs- sel, M. J. C. Blok te Onnen. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Rotterdam, Jac. Verboom te Utrecht. J. J., Middelburg. Het is inderdaad een onbillijkheid, maar het betreft hier een lan delijke regeling, waarop geen uitzonderingen gemaakt mogen worden. Bij informatie bleek ons, dat de distributiediensten niet bevoegd zijn de door u ge- wenschte maatregel te nemen. J. H., Mi d d e 1 b u r g. U hebt gelijk. De alleenstaanden zijn wat dit betreft in betere conditie dan de gezinnen, die soms zullen moeten passen en meten. Te verwachten is ech ter, dat er spoedig verruiming komt. Predikbeurten. ZONDAG 7 OCTOBER 1945. Ned. Herv. Kerk. N.- en St. Joosland10 en 2.30 ds WaardenburgVrouwe polder 10 cand. Valeton. Geref. Kerken. Schoondijke: 11.30 en 3 ds de VriesDomburg10 en 5 ds Visser; Westkapelle: 11 leesd., 2.30 ds Visser. Vrije Evang. Gem. Goes9.30 en 6 dhr Klaren- beek, Utrecht. Vrijgem. Geref. Kerk. Middelburg: 2.30 en 6.30 ds Verwoerd. Burgerlijke Stand, j MIDDELBURG. Geboren: Adriana M., d. v. A. J. Gillissen en S. M. GroeneyvegenWille- mina, d. v. J. Joziasse en C. de Voogd; Maria E., d. v. I. Boone en A. de Kam; Marti- nus J., z. v. A. Pronk en J. M.j Pluijmers; Obbe W., z. v. A. Verburg en L. Andriessen. Overleden: W. J. A. Hesse- link, 12 j., z. v. B. A. Hesselink en I. J. Feitsma; H. B. Bassie, 3 j., z. v. B. Bassie en j. M. CoppoolseN. L. de Vlieger, 1 mnd., d. v. M. J. de Vlieger en J. Larigebeeke; J. Janse, 24 j., ongeh. Ondertrouwd: M. Louwerse, 22 j. en M. C. Sturm, 22 j.A. A. Govaert, 31 j. en M. P. van Vlier, 22 j.L. P. Bernaards, 26 j. en M. J. Lievense, 24 j. GehuwdJ. Bos, 25 j. en M. Adam, 23 j.; K. Schout, 55 j. en M. Schoe, 30 j.A. G. Ver hulst, 26 j. en M. van Loo, 27 j.; A. Meeuse, 29 j. en E. Fre- deriks, 25 j.; P. J. Jongepier, 49 j. en D. Assenberg, 41 j. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Nog meerdere verruiming van de beschikking deblok keering 1945. Bedrijven welke na 25 Sep tember 1945 op een volmacht gelden hebben gestort kunnen daarop a.s. week geen f 100, maar f 300 in nieuw geld ten laste van hun rekening ontvan gen. Dit bedrag kan dan wor den bestemd voor betaling van kleine onkosten als bijv. aan- ikoop van postzegels etc. Verder wordt het maximum bedrag van f 10.000 op girale rekening voor de bedrijven op geheven. Personen, die niet beschikken over voldoende betaalmiddelen of tegoed op vrije rekening om te voorzien in hun noodzakelijk levensonderhoud kunnen tegen overleggingvan een schrifte lijke verklaring per week hoog stens een bedrag van f100 ont- vangtn, mits zij bij hun bank een giraal tegoed hebben. Deze regeling geldt alleen voor hen, die een rekening bij een bankinstelling onderhou den; voor rekeninghouders bij den Postchèque- en Giro dienst en/of houders van Rijks postspaarbankboekjes zijn ons nog geen nadere regelingen be kend. A.s. week begint de uitbeta ling van f 100 op de geldkaarten A en B. In de bladen zult U een regeling aantreffen, wan neer U deze f100 in ontvangst kunt nemen. Officiëele Publicaties. Verplaatsing. Met ingang van 4 Oct. 1945 is het Sectiekantoor van het Centraal Dis tributiekantoor, Sectie Walcheren ver- plaatst van Turtkade 65 naar Lon densche kaui 44 te Middelburg. Uitbetaling op de geldkaarten. Deze vindt te Goes plaats door mid del van de geldkaarten bij de bank instellingen en het postkantoor: Op 8 Oct. houders 2e distributie- stamkaart, nrs 1-2500, 9 Oct. nrs 2501 tot 5000, 10 Oct. nrs 5001 tot 7500, 11 Oct. nrs 7501 tot 10.000, 12 Oct. nrs 10001 tot 12500, 13 Oct. nrs 12.500 en hooger. Bevoorrading tabak. Tabaksgrc/ssiers dienen de nummer coupures 340 C op 8 of 9 Oct. bij de plaatselijke distributiediensten in te leveren ter verkrijging van aanvul lingstoewijzingen sigaretten. Voorts kan door hen bij ontvangst van nummercoupures 335C onmiddel lijk tot aflevering worden overgegaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1