ZEEUWSCH DAGBLAD W-SemeeRteiaieo. Walcheren In het Westen van tie zee afgesloten. Het wetsontwerp-Noodparlement. 1e JAARGANG No. 154 GHR. PROT, BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 4 Oct. '45 Over het instituut vatt de nood-gemeenteraden, zooals wij die nu kennen, ioopen de mee- ningen uiteen, Volgens de Regcering kunnen de oude gemeenteraden moei lijk nog als de dagers van het vertrouwen des volks gelden, aangezien vele leden zich tij dens de bezetting afzijdig heb ben gehouden en geen krachtige houding aannamen. Dit argument is niet sterk. I Want tegenover de velen, die geen krachtige houding hebben aangenomen, staat misschien een veel grooter aantal van wie dit wel kan worden gezegd. In „Je Maintiendrai" wordt dan ook een ander argument naar voren gebracht. Dit blad spreekt uit, dat de regeering ongetwijfeld het minste nood- recht, dus recht, dus het meeste recht zou hebben gedaan, wan neer zij den zittingsduur van de bestaande, slechts door de Duitschers ontbonden gemeen teraden, eenvoudig had ver lengd, tot het tijdstip waarop weer verkiezingen kunnen wor den gehouden. Als bezwaar hiertegen wordt echter aange voerd, dat zulk een werkwijze, hoewel het dichtst bij de grond wettelijke voorschriften, een aanfluiting zou zijn geweest van de democratie, in verband met de veranderde denkwijze van een groot deel der bevol king. I Hierover valt te praten. Maar ditzelfde geldt ook van de par lementsleden, die, voorzoover niet uitgezuiverd, gehandhaafd werden. De heer Schouten heeft er in zijn Zaterdag te Goes gehou den rede op gewezen, dat hier hoogere belangen op het spel staan, dat het hier gaat om het nakomen van recht en wet. In Zeeland en Friesland heb ben ook de Antirevolutionnairen zich op het standpunt gesteld, dat, waar de Regeering mede werking vraagt, deze niet zon der meer kan worden gewei gerd, en dat men niet noode- loos zijn invloed moet prijs geven. Erkend moet echter worden, dat het standpunt van den heer Schouten zeer sterk is, De in stelling van de noodgemeeiite* raden is in strijd met de bepa lingen van de Grondwet, ter wijl moeilijk kan wordeh Völge- houden, dat hier een nood toestand aanwezig Is. Het zal dus zaak zijn, dat de verschillende groepen der be volking hun standpunt nader gaan bezien en zoo noodig herzien. De Stichting van den Arbeid. Het vraagstuk van de samen werking tusschen kapitaal en arbeid in de particuliere onder nemingen wordt op het oogen- blik ernstig door de „stichting van den arbeid" bestudeerd. Men wil binnenkort te Utrecht een congres bijeenroepen van vertegenwoordigers yan de ge organiseerde werkgevers- en ar beidersbeweging ter bespreking van actueéle problemen Op so ciaal gebied, Binnenkort grooter vissaobranisosn? Naar de Msb. verneemt zul len de vleeschrantsoener. waar schijnlijk over vier of vijf weken worden verhoogd tot twee i drie ons per persoon. Dit zal mogelijk zijn door aanvoer uit het buitenland. Uit Ierland komt een transport van 5000 koeien. Bovendien volgt nog een transport van 5000 koeien, terwijl binnenkort 5.000.000 kilogram bevroren vleesch zal worden aangevoerd. De gaten aan de Nolle en bij Westkapsile zijn dicht. Zooals we gistercis reeds meid- Dinsdag tot definitieve sluiting Voorioopig verslag van de Tweede Kamer. Het voorioopig verslag vanede Tweede Kamer over het wetsont- werp-noodparlement is verschenen. Het wordt ingeleid met de alge- meene uiting van voldoening over het feit, dat de Kamer weer bij- een is geroepen, waaraan van ver schillende zijden werd toegevoegd, dat tnen de niet geringe vertraging bij die bijeenroeping afkeurt. De algemeene opvatting is, dat de thans bijeengeroe pen Staten-Generaal, al wor den zij aangeduid als „tijde lijk", de grondwettelijke Sta ten-Generaal zijn. Vele leden achtten het onjuist, dat het initiatief tot de zuivering van de regeering is uitgegaan en dat zij is uitgevoerd door een bui ten de Kamers staand lichaam. Van verschillende zijden werd gezegd, dat de volksvertegenwoor diging er recht op heeft te weten, waarom bepaalde personen in haar midden geen zitting meer hebben. Dat de voorloopige Staten-Ge neraal (het Noodparlement), in dien het ontwerp wet wordt, be halve gekozen leden ook benoem de leden zullen tellen, achtten verscheidene leden in flagranten strijd met de Grondwet. Dat de Regeering verkiezingen eerst mogelijk acht, indien daar toe niet alleen technische, doch ook politieke voorwaarden aanwe zig zijn, konden zij onmogelijk goedkeuren. den is men er in geslaagd de openingen in de zeedijken bij Vlissingen en Wcstkapelle te slui ten, We kunnen hierover de vol gende bijzonderheden meedcelen Aan do Nolle. De laatste dagen is men dag en nacht onvermoeid bezig geweest om het Nollcgat te sluiten, Nadat men Zondag cn Maandag 2 pon tons had doen zinken, waarvan één een afmeting had van 38 X 17 M., heeft men de overblijvende gaten opgevuld met tot greote kluwen opgerolde torpedonctten en daarop groote hoeveelheden leem gestort, Deze netten werden indertijd door de Duitschers ge bruikt voor 'havenversperringen. De groote aan het roeiershoofd gestationeerde perszuiger „Rupel'j die een geweldige capaciteit heeft en het zand door een buisleiding van plm. 2 K.M. lengte heen perst, was voortdurend in actie en legde een stevige zandplaat achter den pas gevormden dijk. In den nacht van Maandag op Dinsdag was men reeds zoover Vele leden konden de geoefende principieele critiek niet onder schrijven. Erkennende, dat het wetsontwerp geen ideale oplos sing biedt, meenden zij, dat een ideale oplossing ook niet mogelijk is. Ook verlenging van den zit tingsduur der oude Kamers met aanvulling van vacatures overeen komstig de Kieswet zouden zij niet juist achten, daar de Grond wet vernieuwing van de Kamers na vier resp. zes jaar voorschrijft. Echter drongen ook deze leden op spoedige verkiezingen aan. Tegen de voorgestelde vervul ling van vacatures werden van verschillende zijden, ook door le den, die zich met het beginsel van aanvulling door benoeming wel konden vereenigen, bezwaren in gébracht. Verscheidene leden zouden van de regeering willen vernemen wat zij denkt te doen, indien dit wets ontwerp wordt verworpen of zoo danig geamendeerd, dat het voor de regeering onaanvaardbaar wordt. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorschrift, dat later opengevallen plaatsen niet worden vervuld. Velfr leden konden niet inzien, dat de onmogelijkheid om voorshands den juisten toestand der staatkundige stroomingen vast te stellen er toe zou moeten leiden latere vacatures onvervuld te laten. overgegaan. Wsstkapelle. Juist aan den vooravond van den eersten herdenkingsdag van ramp van Westkapelle, heeft men ook daar bij het kenteren van het tij den dijk „dichtgezet", zooals de term in vakkringen luidt, Ook hier is dus de kroon op het maan denlang zoo moeitevolk werk ge- zen. Nadat half Sept. het slui- tingówerk was mislukt, heeit men door micaei van 2 lange en 3 klei nere pontons, die in de laatste opening werden bezonken met kei- leem, basalt en zand de dichting tot stand gebracht. Begunstigd door „dood tij" en stil weer is men er in geslaagd, Walcheren in het Westen van de zee af te sluiten. Alle maatregelen worden nu genomen om een her haling van het gebeurde aan den Nolledijk te voorkomen. En dat is noodig ook, immers een vol doende hooge en "verzwaarde dijk zal de Novemberstormen kunnen weerstaan, die zeer zeker niet zul len nalaten opnieuw een kans te gevorderd, dat een verbinding metwagen. Aan de mannen die zich de beide uiteinden tot stand was tot het uiterste 'hebben ingespan- gekomen en de eerste voetganger nen om dit succes voor ons eiland naar den overkant kon loopen. In te behalen past zeer zeker een den loop van den dag is men I woord van wannen dank. De Londensche conferentie afgebroken. Overeenstemming bleek niet mogelijk. De Raad van ministers van Buitenlandsche Zaken is Dins dagavond geëindigd zonder tot een overeenkomst te zijn geko men. Het laatste communiqué om trent de conferentie zegt slechts „Op dit oogenblik zijn twee oorzaiken voor het afbreken van de conferentie te onder kennen: ten eerste de princi pieele tegenstelling in politieke opvattingen tusschen de Sov jet-Unie en de Westersche ge allieerden inzake de kwesties betreffende Öost-Europa. Deze kwesties zijn echter nimmer ten volle besproken en vormen niet de oorzaak van het afbre ken van de conferentie. Ten tweede de vastberaden bedoeling van de Sovjet-dele gatie om het aantal mogend heden, dat zou deelnemen aan de bespreking over de vredes verdragen met de voormalige satellieten van Duitschland, te beperken. Dit leidde tot een conflict, welk conflict de on middellijke oorzaak werd van de mislukking der besprekin gen." In welingelichte kringen ver wacht men thans een nieuwe bijeenkomst van de groote drie. DE NEDERLANDSCHE VLAG BOVEN BATAVIA. De toestand te Batavia is na de eerste week van chao tische toestanden thans rus tig. Zondag is de eerste Ne- derlandsche vlag geheschen voor de v.m. woning van den resident te Batavia, thans geallieerd hoofdkwar tier. Naast de Nederl. driekleur wapperen de Britsche en Ame- rikaaiische vlaggen, doch de vlaggestok, waaraan de Neder landsche driekleur is bevestigd, steekt boven de andere uit. ONZE RUBBER VOOR AMERIKA. De Nederlandsche autoriteiten te Batavia hebben verklaard, dat de Ver. Staten behoefte hebben aan natuurrubber om deze met synthetische te ver mengen, zoodat men zich in spant om de verschepingen te bespoedigen, terwijl men de de tails later zal regelen. De rubber zat waarscnijniijk toegewezen worden aan de F, E- A. en de financieels voor waarden zullen door deze in stantie met de Nederlandsche autoriteiten in Washington be sproken worden. Men schat, dat er vijftiendui zend ton ruwe rubber in Tand jong Priok beschikbaar is, ter- Wijl er ook in andere havens voorraden liggen, waarvan men de grootte nog illei kent. Hea aow.migö groote siedcr. geteisterd werden. Arnhem telt 2*200 geheel ver woeste of afgebroken woningen, 2700 zwaar beschadigde en 18.000 licht beschadigde. In Den Haag daarentegen zijn 8000 hui zen geheel vernield of afgebro ken, 4000 zwaar beschadigd en 13.000 licht beschadigd. Rotterdam telt het grootste aantal vernielde en afgebroken woningen, n.l. 37.000. Provincienieuws. VLISSINGEN. Dinsdagmiddag had in de Walstraat een ongeval plaats, dat goed is afgeloopcn. Een 4-jarig meisje stak plotseling de straat over, juist op het mo ment dat een auto voorbij raasde. Het kind werd door de auto ge raakt en kwam te vallen. De chauffeur stopte onmiddellijk doch het bleek dat het meisje slechts lichte verwondingen had opgeloopen. Morgenavond houdt Prof. Wisse in de Chr. Geref. kerk al hier de eerste van 3 tijdredes over de 3 beesten uit Openb. 13. We verwijzen naar de advertentie in dit nummer. GOES. Afscheid van de adjudanten Wes- terhoff van het Le ger des Heils. Nadat adj. Westerhoff en zijn vrouw Zondag in de diensten van het Leger des Heils reeds afscheid genomen hadden van het corps, was er Dinsdagavond in de „Prins van Oranje" nog een laatste openbare bijeenkomst. De zaal was meer dan vol, toen maj. Kooistra uit Middel burg de avond opende met en kele gedeelten uit den Efezen- brief en uit Handelingen. De banden, die in de ruim vier jaar tusschen de adjudanten en het Goessche corps gelegd zijn, zijn hecht en de scheiding is daardoor niet gemakkelijk. Maar God roept het echtpaar Westerhoff nu naar Dordrecht Hoog water te Vlissingen. Vriidag 5 Oct.: 1.36 u„ 2.01 M, N.A.P.1.3,-39 u„ 1.92 M. N.A.P. Op- en ondergang van aon en maan. Vrijdag 5 Oct.: Zon op 6.47 tl,, onder 18.09 u.; maan op 5,33 u., onder 18,26 u. Nieuwe maan op 6 Oct, a.s. eti düs zijn zij bereid te gaan, Afgewisseld door zang éh muziek, waarbij we het af scheidslied van de zang-brigade ets de nummers van het jeugd- koortje niet onvermeld mogen laten, voerden daarna verschil lende sprekers en spreeksters het woord. Zoo spraken serg.- maj. van Veen, de kapelmeester br. v. d. Schraaf en zuster Ver- heule namens den gezinsbond. Dhr Van Melle bracht namens het gemeentebestuur van Goes dhr Westerhoff dank voor het werlk dat hij samen met dhr Nederhand en spr. heeft ge daan voor de geëvacueerden. Voorts voerden nog het woord serg. maj. Janse v. Noordwijk en br. v. d. Klooster. De adjudante antwoordde hierop door te wijzen op Chris tus, aan wien alleen alle dank en lof toekomt. Nadat de adjudant vervolgens de aanwezigen nog bepaalde bij een korte Schriftoverdenking, sloot maj. Kooistra den avond. Nagenoeg alle aanwëzigen maakten daarop van de gele genheid gebruik om van de scheidende officieren persoon lijk afscheid te nemen. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door: Incasso-Bank N.V., Goes. Het nieuwe geld voor uitbeta ling van loonen en salarissen is bij de banken aanwezig. Wie nog geen aanvrage voor loonuitbeta ling heeft ingezonden, kan dit alsnog doen. Men dient er echter goed op te letten, dat alleen loon kan worden aangevraagd voor hen, die op de loonlijst voorkomen. De patroon, die in de meeste ge vallen niet op de loonlijst voor komt, krijgt dus niets. Maar hij lean een verzoek tot deblokkeering van zijn tegoed indienen. Verder 'heeft de Min. bepaald, dat als men op zijn geldkaart min der dan f 100.heeft gestort en men bij een andere bankinstelling een tegoed op rekening heeft, men toch over f 100.kan beschikken. De uitbetaling van f 100.— op de geldkaart mag ook geschieden ten laste van de destijds ingelever de f 100.biljetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1