ZEEUWSCH DAGBLAD Groote moeilijkheden In Indië. Geen overleg met landverraders. De Koninklijke belofte wordt vervuld. De spanning in en om Indië. S ^r™uiTe=on Zuivering van de staatsfinanciën. Rondom de Indische kwestie. Gegronde critiek. WIE EN WAT IS SOEKARNO? Zijn doel is met revolutionnaire middelen onafhankelijkheid voor Nederl. Indië te verkrijgen. 1e JAARGANG No, 153 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 3 Oct. '45 Onze Regeering staat vooral in verband met de Indische aangele in Ned.-Irdië gehouden worden," Maar dat niet alleen. Een blad als „De Waarheid" schrikt er niet voor terug om zich met deze stakers, die het als hun opzet gelukt, onmogelijk maken zware taak. Nu de Japanners gedwongen zijn zich uit Indië terug te trek ken en nog geen Nederlandsche troepen konden worden aange voerd om het gezag te handhaven, hebben revolutionnaire elementen onder leiding van Soekarno een kans gekregen en trachten (zij de bevolking op te hitsen. De moeilijkheden worden ver groot, doordat in sommige Brit- sche kringen op een tegemoet ko mende houding wordt aange drongen. En daatbij komt dan nog de steun die de revolutionnaire leiders van de Australische havenarbei ders ontvangen, en medicamenten te voorzien, soli dair te verklaren. Ja, dit communistische orgaan weet zeer goed, dat zich bij de beweging in Indonesië lieden op den voorgrond dringen, die tijdens de bezettingsjaren zeer nauw met de Japanners hebben samenge werkt. Maar het vindt het toch maar prachtig, dat de Australische ha venarbeiders in de kaart van deze lieden spelen, het juicht daarover; de Communistische partij wil door een oproep ook de Nederlandsche havenarbeiders en zeelieden tot de zelfde tactiek bewegen. Met voldoening hebben we ge zien, dat de Regeering hier een krachtige houding aanneemt en In een vergadering van vakbon- l dat z;j zonder meer samenspreking den, werd een motie aangenomen waarin gezegd wordt: „Wij steunen de Indonesiërs in hun strijd, ter voorkoming van het Nederlandsche imperialisme en tegen de onderdrukking van vrij heden der Indonesiërs en eischen dat de huidige Indonesische repu- blikeinsche regeering erkend wordt door de Vereenigde Naties en dat democratische verkiezingen en samenwerking met oproer kraaiers, die de Japansche onder drukkers steunden, afwijst. Geve God onze Regeering en in 't bijzonder Minister Logeman wijsheid en krachten om den rech ten weg te gaan en alles te doen, wat in het belang van het Konink rijk der Nederlanden, speciaal in 't belang van Indië gedaan moet worden. zullentor., het hoogste cijfer, dat sedert de bevrijding is bereikt. De limiet van 26.900 ton per dag, die men zich heeft gesteld, wordt dus reeds dicht benaderd. Pa van der Steur. Zooals we gisteren reeds meldden, is op 16 Sept. over leden de bekende paedagoog en sociale werker „Pa van Ier Steur". Johannes v. d. Steur werd op 10 Juli 1865 te Haarlem gebo ren. Hij had vanaf zijn 9e jaar een moeilijke jeugd en moest zijn studie op theologisch en historisch gebied door nacht arbeid bekostigen. Dr Pierson wist den jongeman daarna te winnen voor de middernacht zending. Daar hij door dit werk contact kreeg met kolonialen, kwam hij tot het besluit naar Indië te gaan en vertrok dan ook in 1892. Hij werkte daar in de kazernes te Magelang onder de soldaten. Later voelde hij zich geroepen het werk onder verwaarloosde Indo-kinderen aan te vatten. Hieruit groeide het zoo zegenrijke instituut „Oranje-Nassau" te Magelang, waar Pa van der Steur nu is overleden. Nog geen begrooting voor 1946. hebben daaraan geen behoefte. Bedoelde advertentie had niet geplaatst mogen worden. Zij is in tegenspraak met de richting die ons blad voorstaat. Waar nog bijkomt, dat de Wij hebben er reeds eerder1 vorn? van liefdadigheid die hier op gewezen, dat de geldsanee- wordt aangekondigd, allerminst ring weinig beteekenis heeft,onze ^stemming heeft, hidien zij niet gepaard gaat met de zuivering van de staatsfinan- ciering. En dat is geen kleinigheid. De laatste jaren is er geleefd van de hand in de tand. Be grootingen werden niet ge maakt of, om Rost van Ton- Treedt Stalin af? Volgens het Fransche blad „Paris Presse" zal Stalin nog dit jaar aftreden als voorzitter van den Raad van Volkscommissaris sen en zch om gezondheidsredenen nmgen te misleiden, .opzettelijk u;t het politieke leven terugtrek ken. Stalin zou namelijk aan een leverziekte lijden. Volgens den schrijver van dit artikel, die bekend staat als zeer deskundig op het gebied van Russische zaken, was Stalin al ernstig ziek in 1942, tijdens den slag om Stalingrad. onvolledig gehouden. Voor het jaar 1944 bestond nog zooiets als een begrooting, maar voor 1945 ontbreekt deze geheel. Gerekend met de cijfers van 1944, voorzoover bekend, zal het begrootingstekort voor 1945 liggen tusschen de 3 4 milliard gulden. En intusschen stijgen de uit gaven onrustbarend. De stichting van diverse nieuwe departementen bracht groote uitgaven met zich, ter wijl naar verluidt de Voorlich- Niet op naam gestelde spaarboekjes. DE SUIKERBIETEN NAAR DE FABRIEK. De aandacht van telers van sui kerbieten wordt er op gevestigd, dat de slechte suikerpositie leve ring van alle geteelde suikerbieten aan de fabrieken gebiedt, 't Ver voederen van suikerbieten al of niet aan eigen vee zal .derhalve niet worden toegestaan, terwijl er nauwlettend toezicht op zal wor den uitgeoefend, dat het koppen der bieten met zorg geschied. Provincicnieuws. DE TOESTAND AAN DEN NOLLEDIJK. Er wordt hard gewerkt om den tegenslag van de vorige week te overwinnen. Begunstigd door dood tij, heeft men in het ontstane gat een beetle van zeer groote afmetingen laten zin ken. Dit bleek nog niet vol doende, waarom men vervol gens nog een kleinere op de zelfde plaats neerliet. De Vlis- singsche brandweer werd bij dit karwei gerequireerd voor 't volpompen van deze pontons. De overblij'vende ruimte ter breedte van plm. 20 M., wordt nu volgestort met oude torpe- donetten, welk materiaal door de Duitschers indertijd gebruikt De verklaring van de Regee ring, dat zij niet wenscht in te gaan op de suggestie van sommige Britsche instanties om het z.g, Soekarno-bewind in Indië te er kennen en daarmee besprekingen te voeren heeft ongetwijfeld de instemming van ons geheele volk. Soekarno is de man, die als handlanger optrad vaa de Japan ners en die het zijne gedaan heeft om de bevrijding van Indië tegen te werken. Teneinde een goed inzicht in de huidige situatie te bevorderen la ten wij hier volgen de Regeerings- verklaring die wij gisteren sterk verkort konden plaatsen: „Door het geallieerde opperbe vel is besloten, dat de bezetting van Java voorshands beperkt zal blijven tot de steden Batavia en Soerabaja. Hierdoor blijft de vraag open, wie het gezag uitoe fent in het overige deel van het eiland. Aan de Japanners, die im mers ontwapend en als krijgsge vangenen afgevoerd zullen wor den, kan dit uiteraard niet meer worden overgedragen. De Nederlanders zijn nog niet in staat dit gezag over te nemen en het is wel be kend, dat de oorzaak daar van ligt in het feit, dat het Rijk in Europa zoo laat is bevrijd en dat het tempo van de vorming en verscheping van nieuwe strijdkrachten doorioopend is vertraagd door de eischen van oorlog voering en demobilisatie der groote bondgenooten. De moeilijkheid waarin men al dus is geraakt, verklaart vermoe delijk de neiging, die volgens pers berichten bij sommige Britsche in stanties zou bestaan, om het z.g. Soekarno-bewind als de-facto-re- geering te erkennen en ons over te halen daarmee besprekingen te voeren. De Nederlandsche regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe geleend werk tuig en marionet der Japanners te zijn, waarvoor hij met een hooge Japansche Keizerlijke on derscheiding is beloond. Deze fas cistisch georiënteerde man heeft stelselmatig haat gepredikt tegen de geallieerden (een van zijn slo gans was„America maoe di stri- ka, Inggris maoe di linggis", het geen beteekent„Wij zullen Ame rika wegvagen en het Engelsche Rijk met een breekijzer openbre ken." In het Staatsblad van 28 Sep tember 1945" no. F 200 is ver- tingsdienst één" slordige "'twee schenen de „beschikking te werd voor havenversperringen, millioen zal gaan kosten. naamstelling spaarbankboekjes Dat men met een behoorlijke In normale omstandighedenaan t0?"der - waarbij houders diepte te maken heeft, blijkt werd de begrooting op den 3en van °P. naan? gestelde wel uit de peilingen, die 6 a 7 Dinsdag in September bij de spaarbankboekjes of soortge- m. aangeven. Staten?Generaal met de z.g. h^c ^wijzen van inleg, daar- Millioenen-nota ingediend, onder begrepen met op naam maar nu is er van een begroo- gestelde schuldbekentenissen, ting voor 1946 nog geen sprake, verplicht zijn deze voor 1 No-, Naar de parlementaire redac- ve«£rl945 ten fT.T de2 teur van „Trouw" verneemt, rechthebbende tot het tegoed te doen stellen, voor zoover al- i Met deze figuur, die zekere demagogische gaven moge hebben, doch die bewezen heeft een ontstellend oppor tunist te zijn in de keuze zijner middelen, kunnen zich vertegenwoordigers van het wettig gezag niet om de coru fercjviietafcl zetten. Al hetgeen de laatste dagen in verband met óe omwikkeling oer gebeurtenissen in Nederlandsch- Indië gezegd en gedaan is, zal de Nederlandsche Regeering niet af. brengen van het weloverwogen be leid, zooals dit o.m. is uitgestip peld in de welbekende rede van H. M, de Koningin van 7 Decem ber 1942, waarin volledig deelge nootschap van Nederlandsch-Indië in bet Koninkrijk en zelfstandig heid in inwendige aangelegenheden in uitzicht zijn gesteld. Dit was de lijn en dit blijft de lijn. De Regeering heeft hieraan thans niets toe te voegen." Wat H. M, de Koningin in uitzicht stelde. „Ik weet, dat geen politieke een heid en verbondenheid op den duur kunnen blijven bestaan, die niet gedragen worden door deArijwil- lige aanvaarding en de trouw van de overgroote meerderheid der burgerij. Ik weet, dat Nederland dieper dan ooit zijn verantwoorde lijkheid gevoelt voor den krachti- gen groei der overzeesche gewes ten en dat de Indonesiërs in de langzaam gegroeide samenwerking den besten waarborg vinden voor het herstel van hun vrede en ge luk. De laatste jaren hebben getoond, dat in beide volken de wil en het vermogen tot harmonisch en vrij willig samengaan aanwezig zijn. Een op dien grïndslag gevestigde Rijkseenheid stuurt aan op de ver wezenlijking van het doel, waar voor dé Vereenigde Naties strij den, zooals dit onder meer in het Atlantic Charter is belichaamd Ik stel mij voor, zonder vooruit te loopen op de adviezen der Rijksconferentie, dat zij zich zul len richten op Rijksverband, waar in Nederland, Indonesië, Suriname en Curacao tezamen deel zullen hebben, terwijl zij ieder op zich zelf de eigen inwendige aangele genheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met den wil elkander bij te staan, zullen behartigen". zou aanvankelijk de minister Financiën het voornemen heb ben gehad nog bij de tegen woordige Staten-Generaal, dus niet bij het noodparlement, een financieele nota in te dienen, welke dan dienen kon als uit gangspunt voor een financieel debat. Om practische redenen is dit onmogelijk gebleken. In ieder geval kan worden verwacht, dat deze nota nu bij het eventueele noodparlement 'zal worden ingediend. Wanneer dan ook een witboek, bevatten de de cijfers over de bezet tingsperiode, gereed zal zijn, kan thans het noodparlement een full-dress-debate over onze financieele positie houden. Er kwam ons ook ter oore, dat de Regeering van plan is een belangrijke verlichting van de belastingen, drukkende op het bedrijfsleven, tot stand te brengen. Een dergelijke maat regel is hoog noodig om het bedrijfsleven op gang te helpen. Maar zullen deze maatregelen geen nadeelige gevolgen op de geldzuivering hebben, zoo moe ten zij gepaard gaan met een drastische verhooging der in komstenbelasting. Het schijnt dat omtrent deze zaak geen eenstemmigheid in het kabinet heerscht. Het zou wel eens kun nen zijn, dat hieruit in de toe komstige politiek spanningen ontstaan. thans dit tegoed meer dan f 950 bedraagt. Gelijke verplichting rust op dengeen, die het docu ment heeft uitgegeven, als de houder hem dit stuk aanbiedt, teneinde het op naam te doen stellen. Zoolang te naamstel ling niet heeft plaats gevonden is hej verboden eenigerlei be taling in welken vorm ook daaruit te verrichten. Het niet voldoen aan voormelde ver plichtingen wordt beschouwd als misdrijf, waarbij van toe passing zijn de strenge straf bepalingen van het machti gingsbesluit geldzuivering. Stijgende productie in de kolenmijnen. De productie van de Lim- burgsche steenkolenmijnen was Maandag 19.992 ton, Dinsdag 21.145 ton, Woensdag 22.040 De dijkgaten bij Vlissingen en West' kapelle gesloten. Het gat aan den Noile- dijk is gistermiddag defi nitief gedicht. De ope ning bij Westkapelle is bij de kentering van het tij eveneens gesloten. Ferry-boot Koningin Emma. Naar wij vernemen heeft men met de herstelwerkzaamheden aan de motorboot Koningin Emma der Prov. Stoomboot diensten, welke vermoedelijk a.s. Zaterdag vaartklaar zou zijn, met tegenslag te kampen. Het zal vermoedelijk nog twee maanden duren voor het schip zal kunnen proefvaren. De heer Tilanus te Goes. Zaterdagmiddag hield de Ka merkring Middelburg der Chr. De Nederl. regeering onder- geweld te gebruiken als zij de steunt in geenen deele de souvereiniteit en onafhankelijk- maatregelen van den heer C. H. heid van Indonesië aantasten, van der Plas om dr Soekarno Wij volgen slechts één gedrags tot een bespreking over den, lijn, n.l. de volledige erkenning toekomstigen politiéken status! te verkrijgen van de heele we- van Indonesië uit te noodigen, aldus verklaarde Minister Loge man gisterenavond in Londen. Wij zullen hem onmiddellijk te- legrafeeren alle handelingen over deze kwestie te staken en hem adviseeren in den vervolge niet meer van dergelijke beslui te te nemen, zonder machtiging van de Nederl. regeering. De heer Van der Plas was niet ge rechtigd om namens de Nederl. regeering te spreken, aldus mi- nitser Logeman, zonder dr reld inzake de onafhankelijk heid van Indonesië. Een dergelijke politiek is wel licht niet gebaseerd op iets dat zou kunnen leiden tot een com promis, aangezien een dergelijke basis gevaarlijk zou zijn ten op zichte dezer onafhankelijkheid en de leiders door een dergelijke compromis te aanvaarden ten na- deele der bevolking zouden hande len. Wij zijn overtuigd, dat een dergelijke politiek de tegenwoor digheid van Nederlanders uitsluit. De heer Van der Plas heeft het Eeni van onze lezers vestigt onze aandacht op een adver tentie in het Z. Dagblad van Maandag, waarin een concert gevolgd door dansmuziek wordt aangekondigd. Een dergelij'ke advertentie, Van Mook eerst te raadplegen, De heer Van der Plas heeft het zoo schrijft hij, is vierkant in i wat hij klaarblijkelijk met ge- gewaagd vertegenwoordigers van strijd met het karakter van een daan had, daar dr Van Mook het Indonesische volk op te roepen Chr. Dagblad en met de opwek- eerst vandaag uit Australië te ter onderhandeling. Maar de Indo king van den heer Schouten in Batavia wordt verwacht. nesiërs zullen zich niet door het zoet gefluit van Van der Plas Verklaring van ooekarno. iaten verlokken. Wij beschouwen De partij van Soekarno heeft de Nica-menschen als onderdruk- een blad uitgegeven genaamd kers, die de internatonale veilig- „De .Vrijheid". In een hoofdar- heid bedreigen en wij wenschen tikel schrijft Soekarno, dat hij niet met dergelijke lieden te on- weigert te onderhandelen, met I derhandelen. de Nederlanders en hij dreigt I hetzelfde nummer, om ons te wapenen tegen de toenemende moreele decadentie. Deze briefschrijver heeft ge lijk. Wij zouden ons kunnen ver ontschuldigen en zeker met eenige kans op succes, maar wij Hist. Unie een vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes waar als spr. optrad de heer H. W. Ti lanus, voorz. der Unie. De heer Tilanus legde vooral de nadruk op de verschillende geestes stroomingen die in het Nederland sche volk gegroeid zijn. Sommi gen willen deze wegcijferen en alles met een handomdraai ver anderen. Dit gaat niet, men zou iets stuk slaan wat moeilijk is te helen. Wij zijn niet conservatief, maar willen getrouw aan ons be ginsel voortbouwen op het oude fundament met nieuwe gedachten. Wij willen samenwerken met alle Protestantsche partijen. Met de A.R. worden reeds besprekingen gevoerd. De Ned. Volksbew. dient zich thans aan ais politieke partij waarin allen kunnen samenwerken. Dit is onmogelijk. Evangelie en Humanisme kunnen niet samen gaan. De verschillende stroomin gen moeten in botsing komen. Al les zal vervlakken. Ook is de N.V.B. niet geheel vrij van fascistische neigingen. Zij noemt b.v. onze Christelijke school een noodwoning. De heer Tilanus eindigde met een opwekking tot trouw aan het beginsel. Hierna werden nog eenige vra gen gesteld en beantwoord en sloot de voorzitter de vergadering. Polder Walcheren. De Algem. Verg. van den Pol der Walcheren kwam Zaterdag j.l. onder voorzitterschap van den heer Mr H. F. Lantsheer bijeen. Na beëediging werden de nieuw gekozen Commissarissen, de hee- ren Joh. Loois en H. M, v. d. Putte tot de vergadering toege laten. De voorz. deelde mede, dat de heeren Krijger en Jhr van Tey- lingen ontslag als Commissaris hebben genomen. De polderrekening over 1944 werd goedgekeurd. Zij geeft de volgende bedragen aan: Gewone inkomsten f 642.194,52 gewone uitgaven f 651.578,78; Na- deelig slot f 9.384,26. Buitenge wone inkomsten f 111.721,21 buitengewone uitgaven f 38.120,27. Batig slot f 73.600,94. Voor den dienst der wegen: Gewone inkomsten f 23.410,34 gewone uitgaven f 14.497,49; Ba tig slot f 8.912,85, Buitengewone inkomsten f 8.500,buitengewo ne uitgaven f 388,69Batig slot f 8.111,31. Vervolgens gaf de voorz. een uiteenzetting over den standi van zaken ten aanzien van het te hef fen dijkgeschot over 1945. Met alg. st. werden de volgende voorstellen van het Dag. Bestuur aangenomen Voorstel inzake salarieering van het personeel en van het Bestuur Herziening van de pensioens grondslagen van den Griffier, den Ontvanger en den Ingenieur. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar den toestand inzake de droogmaking van Walcheren, waarop de Ingenieur van den Pol der, op verzoek van den voorz. een breedvoerige uiteenzetting gaf. Terneuzen zendt telegram aan H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van de groot - sche bevrijdingsfeesten te Ter- neuzen. werd aan H. M. de Koningin het volgende tele gram gezonden: „Op dezen eersten herden kingsdag van onze herwonnen vrijheid, verzoekt de Regelings- commissie voor de Bevrijdings feesten te Terneuzen, Uwe Majesteit eerbiedig, namens de geheele bevolking, die op onge kend spontane wijze heeft me degewerkt, hare betuiging van hulde en trouw te willen aan vaarden." Men ontving het volgende telegram terug „In opdracht van H. M. de Koningin zeg ik U dank voor Uw telegram ter gelegenheid van den eersten herdenkingsdag der herwonnen vrijheid. Zij verzoekt U haar dank ook aan de geheele bevolking van Terneuzen te willen overbren gen. Met weemoed gedenkt de Koningin al diegenen, die in den strijd voor onze bevrijding en gedurende de bezetting het leven hebben gelaten. Zij sprak de hoop uit, dat de inwoners van Terneuzen allen ook in de toekomst, hun beste krachten zullen wijden aan den wederopbouw van ons Vader land." Dure eieren. Een onzer lezers te Krabben- dijke schrijft ons: Dezer dagen werden wij aange naam verrast, doordat de bonaan wijzing tot twee keeren toe een ei voor de kleine kinderen te zien gaf. Toen het echter zoo ver was, dat de eieren konden geleverd worden bleek de prijs „o schrik I" twee en twintig en halve cent per stuk te zijn. Vanwaar deze enorme prijsstij ging, nu precies na de geldsanee- ring? Voor dezen bedroeg, naar ik meen, de prijs voor een ei, elf cent. Wie, vraag ik tnij af, die zich onder „de gewone man" moet re kenen, kan zulk een haast „zwar te" prijs besteden? Voornamelijk wanneer men meerdere kinderen heeft? MIDDELBURG. Onze stadge noot, dhr H. den Engelsman, ontving dezer dagen een hartelijk schrijven van H. M. de Koningin met het verzoek, Haar bij zijn ge dicht „De Koningin van het land der zee" een toonzetting te be zorgen. Bij werkzaamheden aan de Rotterdamsche kade werd Dins dagmorgen dhr A. Cournu al hier plotseling onwel en zakte in elkaar. Toen voorbijgangers Hc©g water te VI!as!ngen, Donderdag 4 (let.; 1.02 u. 3.92 M. A.N.P.; 13,08 u. 1.80 M. N.A.P. Op-, en ondergang van zon en maan. Donderdag 4 Oct.: Zon op 6.45 u„ onder 18.11 u.; Maan op 4.24 u., onder 18.10 u. Nieuwe maan op 6 Oct. a.s. toeschoten, bleek dat de dood reeds was ingetreden. Een arts constateerde hartverlamming. GOES. Uitbetalingen R ij ka verzekeringsbank Invaliditeitswet en Ouderdomsrente, Het postkantoor Goes deelt ons mee, dat met ingang van heden 3 Oct. de bedoelde uitbetalingen weer normaal plaatsvinden. De opge schorte betalingen over het tijd vak van 26 Sept. t.m. 2 Oct. kun nen weer geschieden. Ook de vó6r 26 Sept. vervallen rentetermijnen, die niet tijdig zijn geïnd, kunnen na 2 Oct. op den be_ paalclen dag in nieuw geld worden uitbetaald. KAPELLE. De bevestiging en intrede van Ds Drost, beroepen predikant door de Ned. Herv. kerk Kapelle, welke zou plaats hebben op Zondag 7 Oct. a.s., is om verschillende rede nen uitgesteld. THOLEN. Vorige week slaag de te Utrecht voor het slagers- vakdiploma onze stadgenoot Jan Slager Cz. Kerk en School. Hulp uit Amerika. Ds C. v. Reenen te Woer den deelt in de „Rijnl. Kerk bode" mede, dat hij een brief ontving van dr Y. P. de Jong, meldend, dat deze met dr H. Beets benoemd was in een com missie tot ondersteuning van de Geref. Kerken in Nederland vanuit Amerika. Deze commis sie heeft reeds een bedrag van 150000 dollar ontvangen en wd komen tot 'n ingezameld bedrag van 200.000 dollar (ruim een half millioen gulden). Ook heeft zij pakken nieuwe kleeren, dekens, beddegoed etc. verzameld. Gen. Synode Vrijgem. Geref. Kerken. Naar wij vernemen zal de eerste Generale Synode der Geref. Kerken, vrijgemaakt naar Art. 31 D.K.O., op 9 Oct. a.s. te Enschedé bijeenkomen. NIEUWDORP. Benoemd ais onderwijzer aan de O.L. School A te Zierikzee de heer J. Mas- clé, onderwijzer aan de O.L. School, alhier. Geslaagd te Den Haag voor het voorloopig machinisten-di ploma: J. Riemens (m. lof),_ C. Dingemanse (m. lof) en L. P. Hendrikse, allen te Middelburg en leerlingen van de Machinis- tenschool aldaar. De „Tarakan" naar Indië. A.s. Zaterdag zal voor het eerst na meer dan 5 jaren weer een In- dië-vaarder het zeegat uitgaan. Dit eerste schip, dat met een aan tal Indië-gangers rechtstreeks uit Nederland vertrekt naar Ned. Oost-Indië zal van Amsterdam uitvaren. Het schip is de „Tara kan". Aan boord zullen gaan 32 leden van het corps van Vrouwe lijke Vrijwilligers en 68 Manne lijke leden van de Nica. FSNANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. De Minister heeft bij nadere beschikking den datum van 12 September 1945 gewijzigd in 7 Juli 1945. Waar ons van ver schillende zijden werd verze kerd, dat de voorbeelden die wij in onze vorige berichten heb ben gebruikt verhelderend wer ken, zullen wij bovengenoemde beschikking ook met «enige voorbeelden trachten te verdui delijken. A. heeft vóór 7 Juli 1945 een bankrekening geopend en daar op gestort laten we zeggen f 6000. Hij heeft daarna nog enkele stortingen gedaan bijv. twee van f1000. Op 12 Sept. was zijn tegoed f8000. Zijn re kening wordt nu naar den stand van zijn tegoed op 12 Sept. ge splitst in een geblokkeerde en een girale-rekening. Naar girale rekening wordt overgebracht 25 pet. van zijn tegoed plus een bedrag van f 1000, dat is dus 2000 en f 1000 in totaal f 3000. Het restant ad f 5000 blijft staan op geblokkeerde rekening. B. heeft na 7 Juli 1945 doch vóór 12 September gestort een bedrag ad f8000. Naar zijn gi rale rekening wordt eveneens -25 pet. van zijn tegoed overge schreven. Hij kan bovendien het verzoek doen om nog f 1000 (zie voorbeeld A.) over te boe ken, doch dan moet hij een schriftelijke verklaring afgeven, dat hij slechts één zoodanig verzoek heeft ingediend. Dit zelfde verzoek kan dus bijv. niet bij twee banken worden ingediend. C. heeft na 12 Sept. 1945 f8000 gestort. Van dit tegoed, wordt geen 25 pet. naar girale-' rekening overgeboekt, doch ten hoogste f 1000 mits hij de schriftelijke verklaring afgeeft als onder B. genoemd. Donderdag a.s. kan het nieu we geld bij de banken aanwe zig zijn. De salarissen en loo- nen kunnen dus deze weck daarmede betaald wofden. Coupons, dividenden en los bare Obligatiën, die voor 26 Sept. 1945 zijn betaalbaar ge steld en vervallen worden niet in contanten uitbetaald. De op brengst hiervan wordt op ge blokkeerde rekening ten name van den houder tegoed geschre ven. Coupons, dividendbewijzen en losbare Obligatiën, die na 25 Sopt. 1945 zijn betaalbaar ge steld (dus de coupons per 1 Oct.) worden in contanten uit betaald na 8 Oct. a.s. Cheques, incasso- en andere wissels alsmede postwissels die vóór 26 Sept. 1945 zijn uitge schreven, betaalbaar gesteld, vervallen of tot stand geko men, worden door de banken aangenomen voor de bedragen daarop vermeld en op geblok keerde rekening ten name van den houder tegoed geschreven. De bezetting van Java verloopt gunstig. Een eerste bericht uit Batavia meldt, dat de Geallieerde bezet tingstroepen in Ned. Indië, be staande uit Amerikaansche, Britsch Indische en Nederlandsche strijdkrachten, bezig zijn de sleu telposities op Java over te nemen zonder dat zich incidenten voor doen. Nederlandsche troepen heb ben het vliegveld te Batavia over genomen. De N.I.G.I.S. (Netherlands Indies Government Information Service) verschaft de volgende gegevens omtrent de figuur Soekarno: Hij studeerde aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng waar hij den inge- nieursgraad behaalde. Tezamen niet eenige Indonesiërs vormdp hij een politieke partij bekend onder den naam „Partai Nasio- nal Indonesia" (P.N.I.), die zich ten doel stelde met revo lutionnaire middelen onafhanke lijkheid te verkrijgen. Bijna alle leden van het par tijbestuur ontvingen hooger onderwijs in Nederland. Toen zij in Europa vertoefden, knoopten zij nauwe relaties aan met Communistische leiders. Een van hen bezocht. Moskou waar hij eenigen tijd verbleef. De organisatie, die ook een Nederlandsche afdeeling op richtte, werkte ten nauwste samen met Communistische or ganisaties in Europa en spe ciaal met die welke een inter- j nationaal karakter hadden. De geheele opzet van de organi satie, de manier waarop pro- paganda gevoerd werd alsook de ideologie van de P.N.I. was een bijna volledige copie van die der Communisten. Soekarno bleek een groot demagoog te „zijn, zoodat hij een bedreiging van de vrede en de openbare orde vormde. Dit werd zoo erg, dat de leiders van andere Nationalistische I partijen het Nederlandsch-Indi- sche gouvernement er voor waarschuwden, dat de niet te i controleeren, werkzaamheden bloedvergieten zouden leiden, wat den politieken vooruitgang van het volk in gevaar zou brengen. Na herhaalde waarschuwin gen werden Soekarno en drie leden van 't hoofdbestuur, die als de meest verantwoordelijken werden beschouwd voor de rustverstorende practijkeit, voor den landraad gedaagd. Soekar no werd tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. De anderen kregen lichtere straffen. De Gouverneur-Generaal ver zachtte de straffen tot de helft; de P.N.I. werd ontbonden, maar tengevolge van een intern con flict ontstonden uit haar twee nieuwe groepeeringen. Soekat- no werd in 1931 vrijgelaten. Hij onthield zich eenigen tijd van politieke activiteit, maar sloot zich daarna aan bij de Partai Indonesia. Men hoopte dat hij opbouwend werk met politieke propaganda zou vereenigen, maar wederom werd hij door zijn eigen welsprekendheid mee gesleept, of zooals hij het noemde door zijn „stem, die als de donder rolt". In 1942 verhuisde hij naar Padang op Sumatra en juist voor den val van Bandoeng verzocht hij het gouvernement hem uit Padang weg te halen daar hij Japansche repressailles vreesde. Maar dit was toen al niet meer mogelijk. Op 17 Maart werd hij door de Japanners overgebracht naar Fort de Koek. Later werd hij naar Batavia gezonden, waar hij zich als een willig werktuig van de overheerschers ontpopte. van de P.N.I. tenslotte tot

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1