ZEEDWSCH DAGBLAD Christelijke Vakbeweging. Kerk en School. Provincienieuws. 1e JAARGANG No. 152 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 2 Oct. '45 Het orgaan van het Nederl Vakverbond, „De Vakbewe ging", verweert zich tegen een beschouwing van Dr Verwey in „Het Parool" als zou de hoofd schuld van de conflicten in de Rotterdamsche haven bij het N.V.V. liggen, door zijn samen werking met de R.-K. en de Chr. Vakbeweging. „De Vakbeweging" voert hiertegen aan; dat de confessio- neele scheiding in de vakbewe ging naar zijn oordeel zinloos en hoogst ongewenscht is, maar dat dit aan de werkelijkheid niets verandert. En de werkelijkheid is, dat de Chr. Vakbeweging ondanks feilen strijd, gebleven is, en even hard groeide als het N.V.V. „De trouw aan de con- fessioneele vakbeweging zit er bij de geloovige arbeiders diep in." Zoo is het inderdaad. De scherpe bestrijding van de zijde van het N.V.V. heeft hieraan niets kunnen verande ren. En wij mogen daarvoor dank baar zijn. Met het oog op de belangen van de arbeiders en de verheffing van het bedrijfs leven,, maar ook uit nationaal oogpunt. Onze arbeiders zijn trouw gebleven. Ook in den bezet tingstijd. Moge die trouw ook in de toekomst steeds meer openbaar worden. Patton bij Eisenhower ontboden. Generaal Patton is door Eisen hower ontboden, daar hij in Beieren, in tegenstelling tot diens bevel, met vroegere Nazi's samenwerkte, „om alle Duit- schers tegen honger en dood dezen winter te beschermen". Het eerste toestel, dat na den oorlog zonder militairen pi loot in Engeland is geland, daalde Donderdag op een vlieg veld in Schotland. Het was de „American", een 4-motorig pas sagiersvliegtuig voor 40 perso nen, dat deel uitmaakt van een luchtvloot, die in de toekomst een regelmatige dienst Ame rika-Engeland-continent zal on derhouden. Dit jaar zal voor 't eerst na 5 jaar de Nobelprijs voor den vrede weer worden uitgereikt. Bolivia heeft de betrekkin gen met Franco-Spanje verbro ken. Aan een der stations der New-Yorksche „sub-way" wordt een „automatische kran- tenverkooper" bij wijze van proef in gebruik genomen. De machine kan tot 200 kranten uitdeelen en van 5 cent wissel geld teruggeven. Massa-arrestaties in Argentinië. Na een hernieuwde afkondi ging van den staat van beleg hebben in Argentinië arresta ties op groote schaal plaats Meer dan 150 leidende conser vatieven zijn in hechtenis ge nomen evenals nagenoeg alle socialist! che en communistische leiders. Voorts worden 54 le gerofficieren, die een petitie onderteekend hadden, waarin onmiddellijke terugkeer naar normale omstandigheden werd gevraagd, ter beschikking van de regeering gehouden. KONINGiN SCHENKT MEUBELEN VOOR WALCHEREN. Bij de H.A.R.K, te Middel burg ontving men vorige week een zending meubelen, geschon ken door H. M. de Koningin voor het getroffen Walcheren en afkomstig uit het paleis Het Loo. D.e schenking werd met 5 auto's vervoerd en bestond uit 10 tafels, 80 stoelen, 11 groote kasten, 1 boekenkast, 1 dres soir, 29 nachtkastjes, 10 ledi kanten, 1 driehoekkastje, 2 di vans, 2 bedden, 12 kleine kastjes, 1 kinderbad en 2 kisten textiel. Een prachtig voorbeeldil Pa van der Steur gestorven. Den 16en September is in zijn instituut te Magelang (N.O.I.) overleden de alom bekende „Pa van der Steur", filantroop en paedagoog. Hij had den leef tijd van 80 jaar bereikt. Er wa ren in zijn inrichting nog 500 Indo-Europeesche kinderen, waarvoor hij werkelijk tot het laatst toe een „vader" was. Verbond Prot. Chr, Werkgevers. Tot bestuursleden van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers zijn gekozen de heeren J. de Jong, Groningen; dr L. Kiers, Leeuwarden; G. J. ten Cate, Eibergen; J. P. van Apel doorn, Heerde; J. H. van Lonk- huyzen, AmersfoortJoost Sluis, Weesperkaxspel; J. W. Bonda, Leiden; mr M. H. Sam son, Alphen a. d. Rijn; A. Borst Pzn., Wassenaar; P. H. Verseveldt, s Gravenhage; T. Slavenburg, Schiedam; I. van Melle, Breskens, waarvan de heer A. Borst Pzn. te Wasse naar tot voorzitter werd herko zen, die mededeelde de benoe ming voor een jaar te aanvaar den. EISENHOWER KOMT. Generaal Eisenhower «al met de leden van zijn officieele ge volg, op Zaterdag 6 October a.s. een bezoek aan ons land brengen. Hij zal met zijn ge volg door H. M. de Koningin worden ontvangen. plet ligt in de bedoeling niet alleen de residentie, maar ook de hoofdstad te bezoeken. NIEUW SPAARGELD IS VRIJ GELD. Contanten in nieuw geld welke men van nu af aan naar een bank of spaarbank brengt, en in het algemeen alle con tante gelden, die na 26 Septem ber op een of andere rekening worden gestort, vallen volko men buiten de blokkeerings- maatregelen. Over hetgeen men voortaan b.v. uit loon of salaris overspaart en aan het bankwe zen toevertrouwt, zal men dus steeds de vrije beschikking hebben. ALS SEYSS INQUART TERECHT STAAT. Mr A. M. baron Tuyl van Serooskerken, president van de arrondissements-rechtbank te Alkmaar en procureur-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie te Den Haag, zal voor Nederland als openbaar aankla ger optreden bij het Internatio naal Militair Tribunaal te Ber lijn en als zoodanig binnenkort zijn oordeel uitspreken ö.a. over Seyss Inquart. Hij is reeds met een kleine staf van medewer kers vertrokken. Brandstof Kamerver, huurders. Voor kamerverhuurders en pensiongasten zal voor dezen winter een beperkt brandstof fen-rantsoen worden beschik baar gesteld. DAGELIJKSCHE VLIEG- DIENST NEDERLAND— INDIË. Naar de directeur van de K.L.M., de heer Piesman, mededeelde, worden op het oogenblik plannen uitgewerkt tot het instellen van een dagelijksche vliegverbinding met Nederlandsch Indië. Gevlogen zal worden met □ouglastoestellen, die aan 41 passagiers plaats bieden. De overtocht zal vier dagen duren. Minister Logeman uit Austra lië teruggekeerd - Na een bijzondere ministerraad opnieuw naar Engeland - De Regeering niet bereid met Soekarno te onder handelen, Prof. Dr J. K. E. Logoman, Minister van Overzeescho Gebie den, is Zondag per vliegtuig teruggekeerd van zijn reis naar Australië, waar hij besprekingen heeft gevoerd mot de Nederl.- Ihdisehe overheid. Minister Loge man woonde een bijzondere mi nisterraad bjj van zeer langen duur. Gisteren is hq wederom per vliegtuig naar Engeland vertrok ken, waar hjj met de Engelaehe regeering nadere besprekingen zal voeren, in verband met de jongste ontwikkeling. De Minister wordt Woensdag hier te lande terug verwacht. De regeeringsvoorlichtingsdionst heeft over don toestand op Java een regeringsverklaring gepubli ceerd, waaraan wjj het volgen de ontleonon: De moeilijkheden, waarin men is geraakt, verklaart vermoede lijk de neiging, die bij sommige Britsche instanties zou bestaan, om het z.g. Boekarno-bewind als de de-facto regeering te erken nen en onze Begeering over te halen daarmee besprekingen te voeren. De Nederlandsche regeering kan hier niet op ingaan. Soekarno heeft er zich toe geleend werktuig der Japan ners te zijn. Met deze figuur kunnen zich vertegenwoor digers van het wettig gezag niet aan de conferentietafel zetten. Al hetgeen er de laatste dagen is voorgevallen en gezegd, zal de Nederlandsche regeering niet af brengen van het weloverwogen beloid, zooals dit o.m. is uitge stippeld ift de bekende rede van de Koningin van 7 Dee. 1942, waarin volledige deelgenootschap aan Nederl.-Indië en het Konink rijk en zelfstandigheid in aan- .wendige aangelegenheden in uit zicht zqn gesteld. Lat was de lijn en de drijflijn. De Begeering heeft hieraan thans niets toe te voegen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Loosduinen (Vrijz. Herv.), H. Visser te Terborg; te Woubrugge, Dr D. Harteveld te Vleuten; te Steen- wijk, S. v. Sinderen te Sua- meer; te Schiermonnikoog, P. Simoons, cand. te Epe; bij de kerk in N.O.I., G. A. Waarden burg te N.- en S. Joosland. Aangenomen: naar Honselers- dijk, D. C. v. Wijngaarden te Hooge-Zwaluwenaar Veenen- daal, R. de Bruin te Noorde loos; naar Deil, H. J. v. Druten cand. te Culemborg. Bedankt voor Amersfoort, A. Braakman te Zuilen (U.)voor Groot-Ammers, H. Roelofsen te Reeuwijk. Geref. Kerken. Drietal: te Oenkeric, M. Feitsma te Beverwijk, N. B. Knoppers te Lollum en W. J. Meister te Wommels.. Tweetal te Garijp, A. Brou wer te Nes en K. G. Idema te Delden-Borne. Beroepen te Veenendaal (2e pr.pl.), R. C. Harder te Leiden; te Leimuiden, H. Schut, cand. en hulppred. te Weesp.. Aangenomen naar Eefde- Gorssel, R. D. Beukema, cand. en hulppred. te s Gravenhage Loosduinen, die bedankte voor Valkenburg (Z.-H.)naar Schipluiden, Joh. P. Boer, cand. te Boskoop; naar Siculo-Kloos- terhaar, H. WiUems, cand. en hulppr. aldaar. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Tweetal te Enschedé (4e pr. pl.), G. v. Dooren te Wezep en A. Veldman te Leiden; te Kam pen, (3e en 4e pred.pl.), J. v. Bruggen te Assen, F. Kouwen- hoven te Zonnemaire, C. v. Om men te Maastricht en J. P. v. d. Stoel te Overschild. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Midwolda (Old), P. Dijkstra te Broek o. d. Ak- kerwoude en L. Holtrigter te Hariingen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rijssen, T. Dorre- steijn te Opheusden en J. B. Bel te Dirksland. Beroepen te Boskoop, W. C. Lamain te Rijssen, die bedankte voor Genemuiden. Vrij Evang. Gem. Beroepen te Groningen, S. G. v- d. Haagen te Winschoten. Ds J. W. Hannema t. Te Buitenpost is in den ouder dom van 73 jaar overleden ds J. W. Hannema, em. pred. bij de Ned. Herv. Kerk. Uit hun ambt ont zet. De Ned. Herv. predikan ten ds C. Mulder te IJzendoorn, ds W. Okken te Nijbroek en ds J. J. H. Visch te Varsseveld zijn om politieke redenen uit hun ambt ontzet. -Ds G. H. Kersten. Nadat hij 's morgens Woord en Avondmaal bediend had in zijn gemeente is ds G. H. Kersten te Rotterdam Zondagmiddag opnieuw door een hevigen aan val van hartkramp overvallen. Op medisch advies is ds Kersten eenigen tijd buitenaf gegaan tot herstel. Hij vertoeft thans in Zeeland. Afscheid Dr Schmidt. Zondag j.l. nam Dr D. J. Schmidt, pred. der Ned. Herv. Gem. te K a p e 11 e, na een verblijf van 36 jaar, afscheid van zijn gemeente. De groote schare, die het kerkgebouw vul de, getuigde van de waardee ring en liefde, die men den grij zen dienstknecht des Heeren toe draagt. Vele predikanten uit de omgeving spraken door hun aanwezigheid evenzeer van de groote achting, welke zij voor den scheidenden collega hebben, Na de afscheidspredikatie naar aanleiding van Romeinen 8 38 en 39 werd de vertrek kende leeraar toegesproken door ouderling Groenleer na mens den kerkeraadnamens de Kerkvoogdij door den heer v. Wingen. De wnd. Burgemees ter, dhr Balkenende, sprak met groote waardeering over het vele werk dat Dr Schmidt voor de burgerlijke gemeente heeft gedaan, terwijl Ds Mortier en Ds Hulsbergen hartelijke woor den spraken namens den Ring en het Classicaal Bestuur. Niet sociaal. Een landbouwer te Ouwer- kerke (Z.) heeft, naar de Prij- zencontrole meedeelt, 'n proces verbaal gekregen omdat hij voor een bepaalde transactie een veel hoogere prijs dan redelijk ge acht kan worden bedong. Hij verhuurde n.l. aar. een loondor- scher een graanmaaier tegen f 12 per gemet, zoodat die ma chine hem in een bepaalde week f 720 opbracht. Na aftrek van eventueele kosten van dergelijke blijft er dan een bedrag over, dat het redelijke zeer zeker te boven gaat. MIDDELBURG. „De Ko ningin van Saba". Char lotte Kohier, de bekende voor drachtskunstenares, declameer de Vrijdagavond en Zaterdag middag voor de leden van de Z.V.U. in de Schuuersbofzaal het verhaal van de Koningin van Saba, geschreven door den fijnzinnigen kenner der Arabi sche literatuur, dr J. C. Mar- drus. Het verhaal is ontstaan door da bijeenvoeging van verschil lende overleveringen, die de vertellers van Arabië verhalen over de lotgevallen van de schoone Koningin van Saba en hoe Koning Salomo haar liefde wist te winnen. Wat met al dit soort stukken, die gedeeltelijk ook ontleend zijn aan de bijbelsche verhalen, het geval is, merkten wij ook hierin oper komen passages in voor, die we er liever niet in hadden gehoord. Dit is een zoo uitermate moeilijk te bewerken stof, dat het gevaar voor op pervlakkigheid en een niet juiste beoordeeling der bijbel sche gegevens wel zeer groot is. De voordracht was, wat men van Charlotte Kohier kou ver wachten: een stem, die zij wonderlijk wel beheerschte en waarmee zij vaak het ongeloof lijke bereikte. Aan het einde kreeg mej. Kohier bloemen. De totale op brengst van de beide voorstel lingen is bestemd voor noodlij dend Walcheren. VLISSINGEN. Begunstigd door heerlijk Septemberweer trok Zaterdagmiddag het Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" uit Middel burg door de stad Reeds bij de keersluis had zich een groot aan tal belangstellenden opgesteld om ed aankomst van het corps af te wachten. Voorzien van vaandel en vlaggen en gevolgd door een steeds grooter wordende menigte trok de signaalafdeeling stad-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1