ZEEUWSCH DAGBLAD Eenheid en eendracht. De harde feiten. Radicale wijziging van het Leger-cpbouwplan. Provinrienieuws. 1c JAARGANG No. 151 PROT. GHR. BLAD YOOR ZEELAND Maandag 1 Oct. '45 Van de zijde van hen, die ten koste van allo een z.g. eenheid willen bereiken, wordt er steeds weer op gewezen, dat er gedu rende de bezetting toch zoo'n prachtige samenwerking was en dat in sommige kampen zoo heerlijk de eenheid van alle goede vaderlanders openbaar werd. Waarom zoo wordt gevraagd, zou wat toen mogelijk was, nu niet meer mogelijk zijn? Als men één was in de ure des ge- vaars toen het er op aankwam het verzet levendig te houden, zou men dan niet één kunnen zijn nu het er op aankomt te bouwen aan het nieuwe vader land? Als men samen als het moest kon sterven voor de goede zaak, zou men dan ook niet samen kunnen leven? Het antwoord schijnt cats niet moeilijk. Wanneer brand uitbreekt en het vuur dreigt naar alle kan ten om zich heen te grijpen, dan loopt alles te hoop om te blusschen. Dan wordt er als het goed is niet gepraat, maar aan gepakt. Dan spreekt men niet over geschillen, maar dan ken nen allen slechts één doel: het vuur te stuiten. Maar de zaak komt al dade lijk anders te staan, als wat verbrand is moet worden opge bouwd. Dan wordt verschil van meening openbaar, niet omdat er geen bereidheid is om samen te werken, maar omdat de di verse bouwers verschillende op vattingen en doelstellingen heb ben. Bovendien, men moet zich die eenheid in den bezettingstijd niet zóó voorstellén, alsof er toen geen verschillen waren. Men was één in het verzet. En er was vaak een prachtige samenwerking. Maar de eene groep had behoefte aan een blad als „Het Parool", een an dere groep gaf de voorkeur aan „Trouw" en een derde prefe reerde., te werken met „De Waarheid". Er was ook toen verschil van inzicht, verschil van overtui ging- In kampen als Buchenwald en St. Michielsgestel openbaar de zich inderdaad een grootere eenheid dan in het gewone leven, mede aU gevolg van het feit, dat men gedwongen was op een beperkt terrein samen te leven. Dit neemt echter niet weg, dat ook hier de principieels verschillen tot openbaring kwe- mcn. In Buchenwald w&i het een man als Dr Eykman, die met kracht opkwam voor de majes teit van Gods Woord en van het vleesch-geworden Woord. Toen in St. Michielsgestel waar aan de mogelijkheid om tot meer eenheid te komen groote aandacht werd geschonken, aan Dr Banning, een der meest gevierde sprekers, de vraag werd gesteld „Wat dunkt u van den Chris tus?" luidde het antwoord: „Ik geloof niet, dat Hij is gestor ven, dat Hij is opgestaan en op gevaren ten Hemel". Hier openbaarde zich de kloof, de tegenstelling. „Wat dunkt u van den Chris tus?" Dat is de vraag die heel het leven beheerscht en die altijd I weer scheiding brengt en naar het woord van Christus zelf, brengen moet. En het antwoord op die vraag is ook van invloed op het so ciale en het politieke leven. Het brengt als, het goed is, aan de eene zijdeeenheid en samen binding en aan den anderen kant scheiding. Uit den aard der zaak wil dit niet zeggen, dat geen samen werking in 's lands belang mo gelijk zou zijn en geboden. „Gij hebt o albesturend Ko ning; de plaats bepaald voor ieders woningde kring waarin men werken moet." Als burgers van het Ko ninkrijk der Nederlanden heb ben wij zooveel mogelijk te be vorderen de nationale saamhoo- righeid en met elkaar te zoeken het goede voor ons volk. Gemeenschappelijk en een drachtig. Maar met behoud van eigen zelfstandigheid. Geen offerfeest van beginse len. Geen vermenging van ijzer en leem, die innerlijke zwakheid tengevolge heeft. Willen wij waarlijk het belang van land en volk dienen, daar zoeken wij, waar eenheid niet mogelijk is, de een dracht van ons volk over heel de linie te sterken. Hei zinken geld. Het schijnt voor te komen, dat sommige zaken op grond van het voorgeschreven maximum zink, dat men in voorraad mag hebben, weigeren zinken geld aan te ne men, Min, Llcitlnck verklaarde, dat het niet ifi de bedoeling ligt bonafide overschrijdingen van dit maximum te vervolgen. Het wordt steeds beter. Alle pessimisten ten spijt, gaan we langzaam maar zeker vooruit. In de laatste helft van October begint de distributie van cacao, voorloopig 100 gr. per persoon. Nu is het wachten nog op bana nen, pinda's en cocosnooten. Sigaretten voor onze strijd krachten. Prins Bernhards hoofdikwartier heeft uit Engeland een geschenk ontvangen van een millioen siga retten, ter verdeeling onder de soldaten van de Nederlandsche strijdkrachten. NEDERLANDSCHE MILITAIREN OP JAVA. Een detachement van meer dan 100 Nederl. militairen van den Kruiser „Tromp" heeft gisterenmorgen deel- fienomen aan de Geallieerde anding bij Batavia. ZIJ heb ben zich gevestigd in de leege kamers van het eenige krijgsgevangenkamp in Ba tavia, waar zij de wacht diensten overnemen. Toen in 1939 Hitler-Duitsch- land zich gereed maakte tot den aanval op Polen, sloot Rusland met dét Duitschland een ver drag van vriendschap. De na- tionaal-socialistische en de com munistische pers in Nederland gaven uting aan hun groote vol doening over dit feit. Toen Polen in doodsstrijd neerlag, sprongen de Russen dit land op den rug. Toen Ne derland in 1940 werd overwel digd, hebben de communi ten zich afzijdig gehouden van, het nationale verzet, omdat deze oorlog hun niet aanging. Het heette slechts een oorlog tus- schen imperialistische machten. Eerst, toen Hitier óók Rusland aanviel, werden zij actief, om dat nu het „socialisme" werd bedreigd. De strijd van Rusland beteekende voor hen meer dan het verzet van ónze jongens op zee en in de lucht. Toen het half doodgehonger de Holland snel moest worden geholpen, staakten de havenar beiders te Rotterdam, aangedre ven en geleid door de commu nisten. Nu er een Quisling-regeering in Indië dreigt gevormd te wor den, nu staken de havenarbei ders in Australië en verraden de zaak van de vrijheid. De Waarheid komt er openlijk voor uit, dat we hier met communis tische actie hebben te maken. Zij belet de meest dringende hulp aan onze land- en rijksge- nooten. Zoo zijn de feiten. En die veranderen niet, zegt „Fr. Dagbl.", doordat de com munisten in sommige plaatsen bij de bevrijdingsfeesten voor den dag komen met praalwa gens. Ze komen slechts in een schriller licht te staan. WONDERLIJKE TEGEN- ^STRIJDIGHEID. Geen brandstof voor kerkelijk Jeugdwerk. Op allerlei wijzen wordt ge wezen op de noodzaak, het op groeiend geslacht de rechte be ginselen van orde en moraal bij te brengen. Maar hoe rijmt zich dan daar mee de officieele bekendmaking van het Rijkskolenbureau, waarin met name de catechisa- tielókalen van predikanten uit gesloten worden van brandstof voor den komenden winter? Met één slag wordt door dezen onbillijken maatregel 't heele kerkelijke jeugdwerk onmoge lijk gemaakt. Is dit misschien de dank aan de kerken voor haar beginselvaste houding in de jaren der bezetting. De bioscopen, die de gewillige instrumenten der Duitsche pro paganda geweest zijn, worden behoorlijk van kolen voorzien, maar de kerken zullen straks haar leslokalen moeten sluiten. Het is hoog noodig, zegt de „N. Pr. Gr. Crt.", dat deze on billijkheid spoedig door de auto riteiten ongedaan gemaakt wordt. TECHNISCHE BEZWAREN TEGEN HET HOUDEN VAN VERKIEZINGEN. In de vergadering van de Na tionale Advies-Commissie van Vrijdag j.l. kwam een door den minister van Binnenlandsche Za ken overgelegde nota aan de orde, opgesteld door het waarnemend hoofd van de rijksinspectie van de bevolkingsregisters, waarin de technische bezwaren verbonden aan 't reeds thans houden van ver kiezingen worden uiteengezet. De Commissie besloot aan de regeering mede te deelen, dat zij door deze nota er niet van over tuigd is geworden, dat de bezwa ren een beletsel zouden zijn om de verkiezingen te houden op de tijdstippen, door de Nationale Ad vies-Commissie aanbevolen. Overdragen van gouden munten verboden. In een kort geleden gepubli ceerde beschikking van den mi nister van financiën is het over dragen van 's rijks munten in zilver, nikkel, brons en zink an ders dan tegen de normale waarde verboden. Het ministe rie van financiën wijst er in dit verband op, dat gouden mun ten in die beschikking niet wor den vermeld, daar het krachtens het besluit deviezenblokkeering van 16 Sept. 1944 zelfs geheel verboden is op eenigerlci wijze over gouden munten, fijn goud en alliages van goud te beschik ken. Garantie voor Indische leening. Naar ons ter oore komt heeft de Nederlandsche regeering zich accoord verklaard met een te verleenen garantie voor een lee ning van 65 millioen dollar, te sluiten door de Bank voor Ned.- Indië bij de Import- and Ex- portbank in Amerika. Geen export van boter. In sommige ikringen heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de export van boter uit ons land is hervat. De moeilijke boterposi- tie in aanmerking genomen, kan daarvan echter geen sprake zijn. De geruchten missen dan ook eiken grond. De Nazi-partij vernietigd. Generaal Eisenhower heeft in een rapport aangekondigd, dat de maatregelen tot de-nazificeering van Duitschland in de Amerikaan- sche bezettingszone met grooter doortastendheid zouden worden toegepast naarmate het militaire gezag aldaar meer ervaring zal opdoen. In het betreffende rap port heeft generaal Eisenhower de verzekering gegeven, dat de nazi-partij als politieke en mili taire organisatie vernietigd is. Onteigening Duitsch grondbezit. Volgens een bericht van den Berlijnschen correspondent van het Éngelsche blad „Opserver" is in de Russische bezettingszone deze week een begin gemaakt met onteigeningen op groote schaal van het grondbezit der Duitsche jonkers. De gronden worden onder de Duitsche boeren verdeeld. Deze onteigeningspolitiek wordt door de Communisten en Sociaal-Demo craten energiek gesteund. 27 bataljons lichte infanterie naar Indië. De bezetting van Japan en Duitsohland. Het legeropbouwplan, dat zeven weken geleden werd bekend ge maakt, moest door de snelle op eenvolging van feiten in het Verre Oosten radicaal gewijzigd worden, aldus de minister van Oorlog in zijn Vrijdagavond gehouden radio rede. In den* loop van de komende 5 maanden zullen 27 bataljons lichte infanterie iiaar Indlê worden ver scheept Bovendien zullen eenhe den worden gevormd, welke voor de ravitailleering de verbindingen en de lichamelijke verpleging de zer bataljons zullen zorg dragen, waardoor het totaal der troepen verschepingen 27000 man zal be dragen. Ter completeering dezer troe penmacht zijn nog ongeveer 15.000 oorlogsvrijwilligers noodig, welke allereerst worden geselecteerd uit degenen, die op dienstnemingin het Oosten hun kans bepaalden. Sprekende over de oplei ding van de eerste divisie onzer expeditionnaire macht, welke in November en De cember zou geschieden, deel de Z.E. mede, dat zij wegens huisvestingstekort moet op- ffeschoven worden tot de a.s. ente. Voor de vorming van de eerder genoemde 27 bataljons zijn op zeer korten termijn nog 15000 oorlogs vrijwilligers noodig. Aan deze 15000 der jongste oor logsvrijwilligers plus een bepaald percentage dat waarschijnlijk zal worden afgekeurd, zal een aan-, schrijving uitgaan, waarin hen wordt medegedeeld wanneer zij in den loop der volgende maanden op hiun oproep kunnen rekenen, zoo zei de minister. Zij, die na een bepaalden datum, welke ik in de krant zal publicee- ren, geen aanschrijving ontvangen hebben, weten hierdoor, dat zij voor opname in de voor Indië be stemde troepen niet in aanmerking zullen komen. Ik doe hierbij dan ook een drin gend beroep op alle werkgevers, die oorlogsvrijwilligers ontslagen hebben, omdat zij toch in dienst zouden gaan, deze mannen weer terug te nemen, wanneer blijkt, dat ?e nu verder voor oproeping niet in aanmerking komen, Ons koninkrijk zal voorts als gealliëerde mogendheid met een regiment deelnemen aan de bezettingstaak van Japan. Als deze opdracht aan de koninklijke landmacht ten deel valt, zullen ook voor dit doel oorlogsvrijwilligers en officieren uit bovenge noemde groepen worden ge selecteerd, de mogelijkheid bestaat echter ook, dat het korps mariniers deze taak te vervullen krijgt. Bovengenoemde maatregelen 1 gelden niet voor oorlogsvrijwilli ge^ die zich voor de marine of mariniers opgaven. Over deze ca- 1 tegorieën zal de minister van Ma- 1 rine te zijner tijd mededeelingen doen. Voor Nederlands bezet tingstaak in Duitschland zijn twee divisies noodig, die ter aflossing van sikaar voor deze taak dienen te worden gevormd. De regeering wil de reserve officieren en onderofficieren, wel ke zij voor dit doel onder de wape nen roept, niet langer aan hun werk onttrekken dan strikt noodig is. Hun militair technische ken nis zal zoo spoedig mogelijk in aanvullende cursussen worden aangevuld. Er zullen circa 3000 der jongere reserve-officieren noodig zijn, wier dienstverband door een aflossingssysteem zoo kort mogelijk zal worden ge houden. HET VERKEER IN ZEELAND. De Prov. Voorlichtingsdienst meldt Het is wegens een tekort aan voldoende hulpwerktuigen nog niet gelukt de ponton van de Provinciale aanlegplaats te Zie- rikzee drijvende te krijgen. De gedeeltelijk bij de Provin cie in onderhoud zijnde weg ZierikzeeZijpe is voor het doorgaande verkeer weer geheel bruikbaar. Door het later droogkomen van het waterschap Schouwen dan de overige polders en wa terschappen op Schouwen-Dui- veland, kunnen de herstellingen aan de in genoemd waterschap gelegen Provinciale wegen eerst thans met kracht worden aan gevat, voorzoover gebrek aan personeiel en materiaal niet ver tragend werkt. Het herstel der inundatie- schade aan de Provinciale we gen op Tholen is voltooid. De vernielingen van de bestra ting van den Provincialen weg SchoondijkeIJzendijke, in de kom van Schoondijke, zijn her steld, waarbij tegelijkertijd de tramlijn weer in orde is ge bracht. Evenzoo is hersteld de vrij ernstige beschadiging in twee vakken van de bestrating van den. Verbindingsweg West-Oost Zeeiuvsch-Vlaanderen, nabij de Isabellasluis. Deze weg biedt voor het verkeer geen bezwaar meer, behoudens het rijwielpad, dat op den dijk van den Clara- polder nog, niet bereden kan worden en waarvan het herstel nog niet kan plaats hebben, zoolang de vernielde boomen aldaar, wegens gebrek aan ar beidskrachten, niet opgeruimd zijn. Overigens wordt met het her stel der Provinciale wegen ge regeld voortgegaan. WATERVERKEER OP WALCHEREN. Verbinding Middelburg Biggekerke.- De verbinding tusschen Mid delburg en Biggekerke wordt thans ook door middel van een motorboot verzorgd. De hier voor gebruikte boot laat echter veel te wenschen over; her haald el ij k moet zij worden ge repareerd. Met deze verbinding worden o.m. leerlingen, die on derwijsinrichtingen te Middel burg bezoeken, vervoerd. Veel moeilijkheden worden ondervonden doordat de moto ren, enkele uitzonderingen daar gelaten, oud zijn en herhaalde lijk moeten worden gerepareerd, terwijl onderdeden ontbreken en niet of niet dan na lang zoe ken kunnen worden verkregen. De boot voor het personen vervoer op Donderdag is gezon ken; personlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor. Nadien is de boot reeds tweemaal lek gestooten. Pogin gen worden gedaan om voor deze boot een andere te verkrij gen. Tot zoolang worden passa giers vervoerd met de zolder schuiten, waarmede goederen naar Domburg worden ge bracht. Getracht is een verbinding MiddelburgVeere tot stand te brengen. Toen bleek, dat dit traject zeer binnenkort door een busdienst zal worden ver zorgd, zijn verdere pogingen ge staakt. De veel voorkomende lage waterstanden zijn een belemme ring voor de verbindingen, in het bijzonder voor die op Dom burg, Zoutelande en Bigge kerke. Door de voedselvoorziening enz. wordt een deel van de kosten van het vervoer gedra gen. Van die zijde werd het onjuist geacht, dat het goede renvervoer geheel gratis plaats vond. Immers zou dit vervoer ook kosten medebrengen, indien Walcheren niet was geïnun deerd geworden. Daarom is met ingang van September een zeer matig goederentarief ingevoerd n.l. van f0,25 per 100 kg. De opbrengst strekt tot dekking van een zeer gering deel van de kosten, welke door derden voor dit goederenvervoer worden vergoed. Vervoer per dukw van MiddelburgDomburg. Het provinciaal bestuur heeft klachten van eigenaars en be woners van woningen, gelegen aan den Noordweg, ter kennis gebracht van den Militairen Commissaris in Zeeland, met het verzoek te willen aandrin gen op een langzamer rijden en/of varen, teneinde de ver dere beschadiging van in het water staande woningen door golfslag zooveel mogelijk te ontgaan. Voorts is herhaaldelijk aange drongen om dukw's voor het vervoer van leerlingen van scho len te Middelburg uit Domburg en omgeving beschikbaar te stellen. De Militaire Commissa ris voor Zeeland is te dezen diligentde kans bestaat, dat zeer binnenkort dit zoo noodza kelijke vervoer zal kunnen plaats vinden. De bad-inrichting bestaat uit 8 keurige cabines, ieder verdeeld in een kleed- en doucheruimte, waar men een gratis bad' kan nemen. De stoomketel in den wagen ver warmt het water tot een heerlijke temperatuur en iedere bezoeker- (ster) ontvangt een stukje Sun- lightzeep. De waschmachines draaien den geheelen dag. Er wordt gewas- schen met Radion, en alles gratis. Het is gewenscht, dat de huis vrouwen om half tien 's ochtends hun geweekte wasch van plm, 15 stuks brengen. De gratis douchebaden kunnen eiken dag genomen worden door .dames, heeren en kinderen. Maandag, Dinsdag en Woens dag van 10—12.30 en van 26 u. Donderdag en Vrijdag van 10— 12.30 en van 48 u.Zaterdag om de 14 dagen van 10—12.30 en van 26 uur. De Donderdag en Vrijdagavond zijn speciaal voor werklieden. Aangezien reinheid een eerste vereischte is voor de volksgezondheid rekent het Roode Kruis er ook op, dat men van deze unieke gelegenheid een gretig gebruik zal maken. Ronde van Kapel Ie. Zaterdag werd onder groote j belangstelling en begunstigd door mooi weer de Ronde v. Kapelle (Z.-B.) voor nieuwelingen ama teurs en onafhankelij ken verre den over 70- K.M., bestaande uit 30 ronden, waaraan werd deelgenomen door renners uit Zeeland, N.-Brabant en België. Om half 2 had de start plaats der voorwedstrijden voor ge wone fietsen over 8 ronden, welke werd gewonnen door C P. Gijzel. Drie uur loste de Bur gemeester van Kapelle het startschot voor de officieele cours. Vrij spoedig vormde zich een kopgroep bestaande uit de renners Kloosterman (Bie- zelinge), M. Thijsman (België) en Dietvorst (B. o. Z.), die tot het einde toe deze plaats bezet hielden. Winnaar werd de 17-jarige M. Thijsman (St. Niklaas, B.), I welke dit seizoen reeds 7 cour- sen heeft gewonnen. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat practisch geen enkele ronde zonder premies was. VLISSINGEN. Wie sprak daar van de vuile wasch Vlissingen kan weer profiteeren van het Roode Kruis. In samenwerking met de Sunlight- zeepfabrieken heeft deze organi satie het plan oogevat om de ge teisterde gebieden te helpen met een bad- en waschinrichting. Vanaf heden, 1 Oct. zijn hier twee grootewagens voor de be volking ter beschikking, n.l. één voor douchebaden en één voor de wasch. Deze wagens zijn, evenals de zeep, gratis ter beschikking ge steld door de Sunlightzeepfabrie- ken en staan op den Nieuwendijk. Rechtszaken. Eerste zitting Goessche Tribunaal Zooals we reeds Zaterdag in het kort hebben vermeld, vond Vrij dag in het perceel Kcizcrstrat 1 de eerste berechting van N.S.B.- ers e.d. door het Goessche Tribu naal plaats, bestaande uit Mr Vla ming, voorz., Mr Kegge, secr. en de leden Jhr Mr Schorer en van 't Westeinde. De eerste die voorkwam was Mar. G o e t h e e r, landarbeider te Wolfaartsdijk, die reeds vanaf 1935 lid van de N.S.B. was ge weest, gecolporteerd had met Vova en ook zijn krachten aan het Win- terhulpwerk had gegeven. Hij ver klaarde, dat hij gemeend had, dat het Nat. Soc. stelsel de sociale positie der arbeiders zou verbete ren. Hij vond, dat de Duitsche inval in 1940, de Jodenvervolging i en de gijzeling, waarvan hij „wel eens iets gehoord had", daaraan niets afdeden. Eerst toen de lei dende figuren der beweging er van door gingen begon hij te be seffen, misleid te zijn. Het tweeie geval betrof den landbouwer Dav. Joh. Lin de n b e r g h, eveneens van Wol faartsdijk. Deze was in 1936 lid van de partij geworden er, dit tot Juni 1941 gebleven. Hij bedankte toen niet uit principiëele over wegingen, doch omdat hij met een meisje wilde trouwen, wier ouders fel tegen het Nat. Soc. gekant waren. Een heftige woordenwisse ling deed hem toen het besluit nemen, Bekl. wilde dit echter niet toegeven. Hij beweerde, dat hij vm uitgetreden omdat men hem W.A.-man wilde make", Het doe! van de W,A, wist hij niet I Mr Vmffllfijf merkte op, dat verd, in 't algemeen weinig scheen geweten te hebben en een zeer onsympa- thieken indruk maakte. De verdediger, Mr A. H. Kui pers, wees er op, dat de bekl. lid is geworden onder invloed van zijn ouderen broer en van zijn zwager, den lateren burge meester van Wolfaartsdijk, Uit 't feit, dat hij om zijn vrouw het lidmaatschap liet varen, conclu deerde Mr Kuipers, dat hij geen fanatiek partijlid is geweest. Hij meende dan ook, dat hij door zijn interneering reeds genoeg gestraft is. Anders was het gesteld met het volgende geval. Het betrof hier Petr. Corn. Ch. vanLeeu- w e n, inspecteur levensverzeke ring te Wolfaartsdijk. Deze was reeds in 1936 bij de N.S.B. ge weest, doch na een oneenigheid weer uitgetreden. Tegen het einde van 1940 trad hij in dienst van de Duitsche ma rine en we! als chauffeur. Volgens bekl. deed hij dit om zijn gevor derde auto, die niet van hem was, niet geheel kwijt te raken.- Later need hij met een Duitsch militair regelmatig de grossiers af om be- noodigdheden voor de Duitsche troepen in te slaan. In 1941 wordt hij dan opgeroepen zich te melden aan de arbeid sbureaux te Utrecht en A'dam. Eerst na 3 „dreigbrie ven" had hij hieraan gevolg gege ven, beweerde verd. Hij zou toen naar Duitschland moeten, maar kon hieraan ontkomen door het Duitsche Deviezenbureau te R'dam behulpzaam te zijn -bij het opsporen van handelaars in gouden tientjes. Deze lokte hij z.g. voor een verkoop-transactie naar B. o. Zoom, waar hij ze dan door de Duitsche politie liet inrekenen. Salaris heeft hij hiervoor nooit gezien, beweerde bekl. Zijn vrouw verklaarde, dat zij nooit eenig geld van haar man heeft ontvangen. De verdediger, Mr Kuipers, verklaarde in deze zaak weinig ten gunste van den bekl. te kun nen zeggen, waar het hier een ge val van ergerlijk verraderswerk betreft en verd. zelfs nu nog zeer brutaal optreedt. Hij meende, dat v. L. moet gezien worden als een man met een zeer egocentrisch ka rakter en vond, dat dergelijke personen vooreerst niet geschikt zijn om weer in de normale sa menleving te worden opgenomen. De volgende, die voorkwam, was Willem de Jonge, landarbeider te Ovezande, die zich nog in 1944 bij de partij had aan gesloten. In 1943 was hij reeds tot het N.A.F. toegetreden en zelfs 'n tijd wnd. plaatselijk leider geweest. Voorts was hij ook lid geweest van de Ned. Volksdienst en had o.m. van dezen dienst een 12-tal luiers ontvangen. De bekl. verklaarde N.S.B.-er te zijn ge worden op aandringen van dhr Klooté uit Goes, die zei, dat hij dan niet naar Duitschland zou moeten. Hij had na een maand reeds bedankt, daar hij inzag, dat de Nat. Soc. beginselen niet met zijn R.K. overtuiging klopten. De N.S.B. had zijn bedanken echter genegeerd. Hij gaf toe, fout te hebben gehandeld. Voorts werd verd. ten laste geleegd, een onder- I duiker bij bakker Remijn te heb- ben aangegeven in Maart 1944. Hij antwoordde hierop, dit uit zijn mond te hebben laten vallen. Als verraad zijn bedoeling geweest was, had hij nog wel vele andere onderduikers kunnen aanbrengen. De verdediger, Mr Kuipers, merkte op, dat bekL en zijn vrouw eigenlijk beide niet geheel toere kenbaar zijn. De vrouw is zelfs een tijd lang in een inrichting voor zwakzinnigen verpleegd. Voorts is verd. „voor 't zoete gefluit van den vogelaar Klooté bezweken" en heeft zich in letter lijken en figuurlijken zin „in de luren laten leggen"Hij raad de het Tribunaal dan ook, clemen tie te gebruiken. Vervolgens kwam Mar. Corn. Baarends, werkman uit Goes voor. Deze was sinds Febr. 1942 eerst lid en later sym- pathiseerend lid van de beweging geweest. Eveneens uit vrees van naar Duitschland te moeten. Kam. Gccnsc had hem overgehaald. Zijn echtgcnootc had gepoogd hem van zijn voornemens af te brengen, De laatste die berecht werd, was Joh, Walhout, horlogemaker te St. Annaland, sinds Nov. 1940 lid der Nat. Soc. beweging. Hij was dit uit sociale overwegingen geworden. Toen men hem W.A.- man wilde maken, weigerde hij dit en werd toen „gedegradeerd" tot sympath. lid. Hij durfde echter niet bedanken, daar hij dit te ris kant vond. Hij ontkende als taxa teur van metalen voorwerpen te zijn opgetreden voor de Duit- schers. Wel had hij korten tijd voor de W.H.N. gecollecteerd. De uitspraak in al deze geval len, heeft over 14 dagen plaats te Goes, Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, W. Baay te Tholen. DE HEER SCHOUTEN TE GOES, Zaterdag hield de heer J. Schouten op uitnoodiging van het Provinciaal Contact der A.R, par tij te Goes een politieke rede. De voorzitter Dr K. Huizinga herdacht allen, die voor de goede zaak hebben gestreden en hen die daarvoor gevallen zijn, in 't bij zonder de heeren Colijn en Rut gers, en voorts de weidaden die God ons heeft geschonken, door ons de vrijheid te hergeven, De heer Schouten, die daarna hei woord verkreeg, wees er op, dai dodelijk na de Bevrijding be gonnen is met het herstel der A.R, partij, niet omdat men alles bij het oude wilde laten, maar om dat, al is de toepassing verschil lend, de beginselen tocbi altijd de zelfde blijven. De leiding van de A.R. partij is van meening dat gestreefd moet I worden naar grootere eenheid tusschen de Prot. Chr. belijders, waarom dan ook zoowel plaatse lijk als landelijk besprekingen worden gevoerd met de C.H. Unie. De eenheid van beide groe pen kan echter alleen tot stand komen, als beide partijen zich daarvoor uitspreken en daarom is het herstel der A.R. partij van primair belang. Dat de A.R. partij niet star vasthoudt aan het oude blijkt wel uit bet feit dat een viertal com missies zijn ingesteld om over belangrijke vraagstukken van ad vies te dienen. Met bekwamen spoed wordt gewerkt aan de tot standkoming van een urgentie program, waarin richtlijnen wor den gegeven volgens welke ge tracht zal worden tot oplossing van de huidige" moeilijkheden te komen. Vervolgens stónd spreker stil bij de Ned. Volksbeweging, welke propageert dat positieve Christe nen en Humanisten in een partij samen kunnen gaan, wat echter volstrekt onmogelijk is omdat de Christen erkent de absolute auto riteit Gods, terwijl bij de huma nisten alles uitgaat van den mcnsch. Hier wordt een valsche eenheid gepropageerd, die nergens anders op uit kan loopen dan tyrannie en dwingelandij. Na verder aandacht geschonken te hebben aan het wezen en de werkelijkheid van de antithese, be toogde Spr. dat nog steeds in iso lement onze kracht ligt, maar dan in den zin zooals Groen van Prin- sterer het bedoelde, vasthouden aan, organiseeren naar eigen be ginsel, om ons dan ook met onze beginselen te richten tot het ge- heele volk. Tenslotte stond spreker stil bij het huidige kabinet, dat allerminst nationaal is, maar duidelijk het stempel draagt van de N.V.B. en de S.D.A.P. Dit beteekent niet oppositie zonder meer. De Regee ring staat voor een ontzaglijk moeilijke taak, waarom er de be geerte moet zijn haar te kunnen steunen. Helaas is dit niet moge lijk omdat zij niet voldoende mee werkt aan het herstel van Neder land als rechtsstaat. In dit ver band wees spr. op het noodparle- ment, waartegen hij ernstige be zwaren heeft evenals tegen de noodgemeenteraden. Hier kan geen beroep op Staatsnoodrecht worden gedaan, omdat het zeer goed mo gelijk was geweest door verkie zingen tot een wettige samen stelling te komen, waarom onze mannen zich ook van alle mede werking hebben te onthouden. Spr. eindigde met te wijzen op de toenemende moreele decadentie van ons volk, als geheel, die voor de toekomst het ergste doet vree zen. Daaróm, tot de Wet en de Getuigenis, of er is geen dage raad voor land en volk. FINANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Een groot aantal rekening houders bij de banken zullen in het vervolg drie soorten reke ningen. kennen1. de geblokkeerde rekening2. de girale rekening3. de nieuw-vrij-geldi rekening. We zullen deze rekeningen met een voorbeeld toelichten. Iemand heeft vanaf 12 Sept. j.l. bij de bank een tegoed van laten we zeggen f6.000. Vol gens het deblokkeeringsbesluit mag hiervan op girale rekening worden overgeboekt een bedrag ad f 1000 25 van het saldo ad f 6000 is dus f 1500. In totaal wordt zijn girale reke ning dus gecrediteerd voor f2500. De rest ad f3500 blijft op geblokkeerde rekening staan. Over het tegoed van zijn girale rekening kan hij niet in contan ten beschikken. Hij kan daar mede betalingen per giro doen. Ontvangt hij betalingen in nieuw geld dan kan hij dit stor ten op zijn nieuw-geld rekening. Over dit saldo kan hij ten allen tijde naar verkiezing in contan ten beschikken. Voor grootere overschrijvin gen van de geblokkeerde reke ning naar de girale rekening dan f 1000 en 25 van het saldo is de toestemming van den Minister of De Nederl. Bank vereischt, evenzoo voor betalingen in contanten van de girale rekening. Heeft een rekeninghouder een tegoed van f 1000 of minder dan wordt dit bedrag overge boekt op girale rekening. Op het eerste gezicht lijkt dit alles misschien wat ingewikkeld, spoedig zal blijken dat dit in de praktijk .meevalt. De banken zullen hun clënten hier spoedig aan wennen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1