ZEEÜWSCH DAGBLAD Nadere toelichting deblohkesringsbesluit. Hoe men zijn f 100 kan krijgen. Fiscaal recherchebesluit nog deze week te wachten. Een nieuwe Staatsleening De Londensche „vredesconferentie". Nieuwe Statenvorming in Duitschland. Werkloozen moeten aan het werk. Annexatie van Duitsch gebied. Afweerwapen tegen atoombom. 1e JAARGANG No. 150 CHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 29 Sept. '45 Provindcnieuws. f 10 biljetten in omloop. De Minister van Financiën, Prof, Mr P, Lieftinck, lichtte in een persconferentie, welke Don derdagmiddag gehouden werd, de te treffen deblokkeeringsmaatre- gelen toe. T.a.v. het giraalvrije deel der geblokkeerde rekening waarom trent bepaald is, dat op de girale rekening een bedrag van f 1000 plus 25 pet. van het saldo per 12 September 1945 wordt overge schreven, mits het totaal een be drag van f 10.000 niet te boven gaat, vertelde Z.E., dat de datum van 12 September is gekozen ten behoeve van degenen die op aan dringen van de regeering reeds voordat de geldvernieuwing offi cieel werd ingeluid vrijwillig hun overtollige kasmiddelen bij ban ken en dergelijke hadden gestort Tav. de f 100 biljetten deelde de minister mede, dat deze ge blokkeerde rekeningen voortaan geheel op een lijn zullen staan met alle andere geblokkeerde rekenin gen. De deblokkeering van tegoe den uit hoofde van de inlevering van f 100-biljetten kan alleen ge schieden, hetzij door een beschik king van den minister van Finan ciën, hetzij door middel van een vergunning der Nederlandsche Bank. Hos krijgt men lijn f100? Wat de deblokkeering van f 100 betreft, waaromtrent in de be schikking uitvoerig uitleg wordt gegeven, wees Z.E. op het feit, dat als op de geldkaart een klei ner bedrag dan f 100 staat inge schreven, men het ontbrekende ge deelte in contanten kan opnemen uit een geblokkeerde rekening. Voor gevallen, waarin iemand een rekening bezit bij den post- chèque- en girodienst, zullen nog nadere voorschriften volgen t.a.v. hen die op hun geldkaart minder dan f 100 of in het geheel niets bezitten. De banken zullen ten aanzien van credietverleening rechtstreeks instructies ontvangen. Indien men de banken zou vrijlaten in haar credietverleening, dan zou een lek in de regeling kunnen ontstaan, verklaarde de minister. Door de schaarschte aan papier geld, die voorloopig zal bestaan, is het niet in alle gevallen moge lijk, dat een debiteur zijn schulden kwijt in hetgeen tot dusverre als wettig betaalmiddel £old. Daarom is bepaald, dat overdracht van te goed op een girale of vrije reke ning van den crediteur beschouwd wordt als betaling in wettig be taalmiddel. De schuldeischer die bericht ontvangt, dat zijn schulde naar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overgeschre ven, moet hiermede dierhalve ge noegen nemen. Naar aanleiding van een ge stelde vraag, hoe het mogelijk was, dat op Woensdag 26 Sept. j.l. reeds nieuwe bankbiljetten van f 10 in omloop waren, deelde de heer Lieftinck mede, dat reeds f 10-biljetten aan Canadeezen zijn uitgegeven, die op 1 October a.s. hun soldij uitbetaald moesten krij gen. Daarnaast zijn ook aan uit het buitenland repatrieerende Ne derlanders zonder distributiestam kaart, voornoemde bankbilj etten uitgereikt. In verband met de mogelijkheid, dat er personen bestaan, die meer dan één bankrekening hebben, wees de minister er op, dat hier voor een aanvullende voorziening reeds gereed ligt. Dit is vooral van belang voor diegenen, die na 12 September dachten slim te zijn door het openen van meerdere re keningen Belastingpolitiek. Ten aanzien van een vraag over de in de toekomst te voeren belasting-politiek, wees de minister er met groote beslistheid op, dat heffingen in eens niet aan ons volk zullen worden op gelegd, zonder dat de volks vertegenwoordiging zich hierover zal hebben uitge sproken. Het ligt in het voornemen van de regeering, dat deze plannen, welke zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding be vinden, voordat deze tot uitvoering zullen komen, eerst in de volksver tegenwoordiging zullen worden be. sproken. Wat betreft de effectenregi stratie, deelde de minister mede, dat is overgegaan tot de instelling van een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de minis ters van Financiën en Justitie, aangevuld met deskundigen uit de praktijk. Het besluit van deze commissie staat op het punt zijn beslag te krijgen. Het fiscaal recherchebe sluit is nog deze week te wachten. Het zal veel ver rassing brengen voor hen, die trachten aan de bepalin gen van de beschikkingen te ontsnappen. Naar de meening van den mi nister, zal de geldzuivering, waar- voor in het buitenland zeer groote belangstelling bestaat, steun ge ven aan de waardeering voor onze valuta in het buitenland. Tenslotte deelde de minister mede, dat bij de regeering in stu die is de vraag, of het moment rijp is voor een nieuwe Staats leening. Telkens weer nieuwe moeilijkheden. De berichten over de „vredes conferentie" die thans te Londen vergadert, zijn nog steeds ver van gunstig. De heeren ministers van buiten- landsohe zaken, die daar vergade ren, kunnen het maar niet eens worden. Telkens weer doen zich nieuwe moeilijkheden voor. De Italiaansche kwestie is nog lang niet opgelost. Abes- s y n i heeft een memoran dum naar Londen gestuurd, waar in een uiteenzetting wordt gegeven van de eischen, die de regeering stelt; bovendien wil dit land ter conferentie zijn standpunt ver dedigen. Ten aanzien van B u 1 g a r ij e bestaan een Russisch, een Britsch en een Amerikaansch plan. Het is niet gelukt hiervoor een bevre digende oplossing te vinden, mede door de vele kwesties tussdien dit land en Griekenland. Rusland en de Westelijke ge allieerden hebben voorts verschil van meening over de vraag, of Roemenië, Bulgarije en Hongarije regeeringen hebben, die voldoende representatief zijn om vredesver dragen te sluiten. Ook Palestina vormt in toenemende mate een moeilijkheid. President Truman heeft bij de Engelsche regeering gepleit voor vergrooting van de immigratie mogelijkheden. De Joden willen deze immigratie geheel vrij zien en in Palestina een Joodschen staat in het leven roepen, waar tegen de Arabieren zich heftig vezetten. De toestand' in Palestina wordt reeds gespannen. Een der beste Engelsche divisies van het 8e le ger wordt van Duitschland naar Palestina overgebracht. En nu is tenslotte, buiten de vastgestelde agenda om, door Mo- lotov het Japansche vraagstuk aan de orde gesteld. De sensationeele geruchten, die dezer dagen de ronde deden, dat de conferentie zou moeten worden afgebroken, beginnen intusschen te luwen. En de verklaring van Molotov, dat deze conferentie een duur- zamen vrede moet waarborgen en dat alles „soepel" en „loyaal" uit gewerkt zal worden, heeft weer nieuwe hoop gegeven. In de Amerikaansche zóne van bezet Duitschland zullen drie sta ted, n.l. Hessen, Wurttemberg en Beieren worden gevormd, elk met een eigen bestuur. Dit was de in houd van een proclamatie van ge neraal Eisenhower, meldde het Alg. Duitsche Voorlichtingsbu reau. Lt. Generaal Clay verklaar de te hopen, dat spoedig de te Potsdam gedachte centrale Duit sche bestuursinstelling te Berlijn kan worden geïnstalleerd. De land- of staatsbesturen zullen on- der deze centrale bestuurslichamen werken, HET NIEUWE RUSSISCHE VIJFJARENPLAN. Gelijk men weet, hebben de Russen voor de periode 1946 1950 een nieuw vijfjarenplan ge maakt. Men wil in dat tijdperk het economische peil van vóór den oorlog niet slechts bereiken, doch aanzienlijk te boven ko- men. Dat men in de Sowjet- Unie tot snellen vooruitgang in staat is, bewijst wel het feit, dat tijdens een oorlog, waarbij toch zulke vitale deelen van het land bezet werden, de productie van vliegtuigen vier maal zoo groot werd en die van tanks ze ven of acht maal zoo groot. Van het nieuwe vijfjarenplan verwacht de „Izwestia" een ver dere versterking van de oorlogs macht der Sowjet-Unie, als mede een stijging van het mate- rieele en cultureele niveau der arbeiders. Vooral de woning bouw zal bevorderd worden. Molotov is optimistisch. Op een receptie, te zijner eere gegeven, heeft, naar Reu- ter meldt, Molotov tot Bevin gezegd, dat zelfs wanneer in deze conferentie een volledige overeenkomst ten aanzien van alle onderwerpen niet mogelijk Algemeene inschrijving bij Arbeidsbeurzen. De Regeering acht thans, naar Minister Drees verklaarde, het oogenblik gekomen om op grooter schaal arbeiders op te roepen, zoo wel voor den wederopbouw, voor al in de verwoeste gebieden, als voor oogstwerkzaamheden. Wie arbeid weigert ont vangt geen uitkeering meer. „Bovendien zullen uit een gezin, waaraan werkloosheidsuitkeering verstrekt moet worden, alle rede lijkerwijs in aanmerking komende gezinsleden (niet de vrouw en na tuurlijk niet degenen, die nog on derwijs genieten) zich bij de ar- beidsbureaux moeten doen in schrijven en bereid moeten zijn werk te aanvaarden. Nu het zwarte geld uit den om loop is genomen en de zwarte han del, vooral ook in sigaretten, stel lig sterk terug zal loopen, zullen vele jonge menschen, die geregel- den arbeid ontwend waren, of daartoe nooit waren gekomen, tot hun eigen heil gaan zien, dat dit weer een levensvoorwaarde is ge worden. Intusschen zou het in hooge mate onbillijk zijn de omvangrijke werkloosheid die er vooral in de groote steden nog is, aan de ar beiders te wijten.Zooals ik reeds eerder zeide, kunnen velen in de bedrijven waar ze werkten, niet aan den gang. Waar die mogelijk heid wel bestaat, wordt veelal weer flink aangepakt", besloot de minister. Naar „De Tijd" verneemt, is in de Dinsdag j.l. gehouden verga dering van den ministerraad' het voorloopige rapport van de door de regeering ingestelde commissie ter bestudeering van het annexa- tievraagstuk in behandeling ge nomen. De commissie blijkt geen eensgezinde meening over het vraagstuk gevormd te hebben. Het rapport beveelt geen annexatie aan, doch slechts bezetting van het grondgebied tusschen den Rijn en Limburg. Voorts stelt het rapport eenige grenscorrecties voor, o.a. hel ver wijderen van de bochten in de grens ten Zuiden van Coevorden en Zuidelijk Kleef, alsmede het rechttrekken van enkele gedeelten in de Limburgsche grens. Onze vloot in Indië De Kon. Marine neemt in sa menwerking met de geallieerden alle maatregelen om de bevrij ding van Indië in zoo kort mo gelijken tijd te voltooien. Vloot- eenheden, welke zich nog in Europeesche wateren bevinden, zijn op weg naar het Verre Oosten, of maken zich gereed daarheen te vertrekken. De Jan van Galen is reeds vertrokken met o.m. een extra lading ge neesmiddelen en medische in- 1 strumenten aan boord. Een aan tal marine-artsen is per vlieg tuig naar Indië vertrokken en anderen zullen per schip volgen. 1 Luitenant-admiraal Helfrich is gisteren op de Plancius uit Co lombo naar Batavia vertrokken, waar hij het hoofdkwartier van de marine zal vestigen. CENTRALEN-CONVENT A.-R. PARTIJ. Het Centralen-convcnt der A.R.-partij dat aanvankelijk op 11 October was vastgesteld, is in ver band met de vergaderingen van de Tweede Kamer tot nadier order uitgesteld. Lammeren en schapen. Door het Bedrijfschap Vee en Vleesch te 's-Gravenhage is be paald, dat de handel en het ver voer van schapen en lammeren weer is opengesteld. Max Blokzijl heeft cassatie aangeteekend. Max Blokzijl heeft na zijn ter dood veroordeeling cassatie aangeteekend. In de zaak van de Blocq van Scheltinga is dit ook geschied, doch hier door den proc. fiscaal, die de dood straf geëischt had. B. van S. is n.l., zooals men weet, tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld. Militaire commissarissen. Met 1 December zal de werk zaamheid der militaire commis sarissen in Nederland worden beëindigd. Emigratie uit Zeeland. Er zijn bij de emigratie-com missie tot nu toe 3000 verzoe ken uit onze provincie binnen gekomen van menschen, die naar Canada of Australië zou den willen emigreeren. Hiervan zouden er 500 liefst naar Cana da gaan. De Canadeesche regee ring neemt echter geen emi granten op, Australië doet dit wel. Men moet echter nog wat geduld oefenen. De Nederland sche regeering heeft de kwes tie op het oogenblik in studie. Schade-enquête-commissid. De seor.-peimmgm. der Schade- enquête-commissie Middelburg maakt bekend, dat bij K.B, van 16 Juni 1945, no. F 98, houden de vaststelling van het Besluit Overgangsregeling Oorlogsschade als Oorlogsschade het volgende wordt aangemerkt: Alle schadb als reehtstreeksch gevolg van oorlogsgeweld, van handelingen of maatregelen van den vijand, of van oorlogsomstan digheden, ontstaan aan onroeren de goederen of aan zoodanige roe rende goedoren, die tot een bedrijf bohooron of tot hot uitoefenon van oen beroep dienen, daarondor begrepenbinnenvaartuigen, ve ren, vaarbaar materieel, drijven de inrichtingen, alsmede door On zen Minister aan te wijzen zee schepen, dan wel aan huisraad, voor zoover die goederen ten tijde van het ontstaan der schade toe behoorden hetzij aan Nederlan ders, Nederlandsche onderdanen uit anderen hoofde of Nederland sche rechtspersonen en zich be vonden binnen de grenzen van het Rjjk in Europa. Ondar bovenstaande schade is mitsdien te begrijpen schade aan goederen, toegebracht tengevolge van oorlogsgeweld, be zetting of evaouatie. Deze schaden dienen voor N.- Beveland en de n i e t geïnun deerde stukken van Walcheren vóór 1 November a.s. te mijnen bureele, L. Noordstraat 39, Mid delburg, te worden aangegeven. Met betrekking tot de g e n u n- dee r d e gebieden dient de aan gifte te geschieden 4 maanden na het droogvallen. Nadere aan duiding van dit tijdstip volgt later. Middelburg, 27 September 1945. De Secr.-Penningm. vnd. Dammen. In Yerseke werd een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de Yersekesche Dam club en D.I.D. uit Goes. De wedstrijd werd door Yerseke gewonnen met 1715. De uit slagen waren als volgt J. BlomM. J. v. d. Weelo 11; G. O. YeenendaalH. J. Slabbekoorn 20; A. Goeman K. Schoesters 02; C. de Rooij G. Foudraine 1—1; J, Zuid- wegH. Weezepoel 2—0D. v. BovenD. v. d. Kreeke 0—2; M. J. Huissoon—J. Stokman 0 2; C. StaalW. Dekker 2—0; P. v. AnrooijPh. Fokke 11; J. LindenbergB. Foudraine 11; F. v. d. BoomgaardJ Fokke 11I. v. BovenA. Si- monse 20; A. de MunckJ. Bliek 20; J. v. d. PasP. Lip- lijn 0—2; H. LacorJ. v. d. Hei den 0—2; A. OomT. v. Boven 2-0. Vriendschappelijk buiten club verband: P. Flikweert, Zierik- zeeJ. Knuist, Goes, 20. VLISSINGEN. Weer wit brood. Gisteren werd door de bakkers weer zuiver wit brood gebakken. Bij informatie bleek ons dat nog niet alle bakkers dit voor- oorlogsche brood kunnen bakken. Velen zitten nog met hun voor raad inlandsche tarwe en besloten voorloopig nog op den ouden voet voort te gaan dus 75 pet. Amerik. en 25 pet inlandsche tarwe, terwijl anderen half om half zullen ver werken. Ds G. Smeenk, beroepen pre dikant te Breda, hoopt 4 Novem ber a.s. aldaar zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn broer Ds B. P. Smeenk. ARNEMUIDEN. Als postcom- mandant der marechaussee is al hier gestatiomieerd dhr Ph. J. Schults, zulks in de plaats van den Wachtmeester marechaussee Baas, die naar Vrouwenpolder werd overgeplaatst. De Wachtmeester der mare chaussee M, C. Slootmaker (oud gemeenteveldwachter) werd gede tacheerd naar Wemeldinge. THOLEN. Donderdagmorgen is de veerdienst over de Een dracht weer ingesteld. Dit in ver band met de herstelwerkzaam heden aan de pont. Rechtszaken. Ingez. Stukken zal zijn, alles bij een volgende „soepel en loyaal" uitgewerkt zou worden. Geachte Redactie, Mag ik eens even mijn ge moed bij U ontlasten? Ik ben moeder van 8 kinde ren, wat in dezen tijd een hcele zorg is. Niet zoozeer wat het voedsel betreft, maar de kleeren. Vier kinderen zijn in den oor log geboren. Daar heb ik dus practisch geen kleeren voor. De oudste is 15 jaar en groeit ge weldig. De jongen heeft zoo hard kleeren noodig, vooral een pak. en jas. Daarom was ik erg blij toen ik gisteren in de krant las-, dat er battle-dresses te krijgen zijn. Eerst een bereidverklaring van den winkelier, daarna het stempel van den distributie- dienst, en we kunnen koopen Dus toog ik vanmorgen op weg. Bij de eerste zaak stond tot m'n verwondering: battle dresses uitverkocht. Bij de tweede idem, de derde net zoo, en het slot van de zaak was nergens een pak te krijgen. Wel hoorde ik, dat verleden week Woensdag alles al ver kocht was zonder dat er een kennisgeving in de krant had gestaan. Het publiek dwong ons er toe werd er gezegd. Maar is het publiek dan baas? Waarom be staat er dan nog zooiets als een „sterke arm"? Tweede zitting van het Middelburgsche Tribunaal. (Vervolg.) Na de behandeling van de ge vallen Fröberg en, Kwekkeboom kwamen nog de volgende per sonen voor: JulieneC. M. Denevers, zonder beroep, te Middelburg, werd beschuldigd van hulpverlee ning aan den vijand, doordat zij in September en November 1944 aan een Duitsch militair een per soonsbewijs en onmiddellijk na de bevrijding een permit heeft ver schaft, teneinde dien Duitschcr in de gelegenheid te stellen, Walche ren te verlaten, om zich op die manier aan krijgsgevangenschap te kunnen onttrekken. Uit haar verklaringen bleek, dat zij reeds gedurende de geheele be zetting connecties met Duitschers heeft onderhouden. In een gevon den brief stond zij een algeheele verbroedering met de Duitschers voor. Zij had het persoonsbewijs van haar vader weggenomen, om den Duitscher in de gelegenheid te stellen, te ontsnappen. Mr F. Adriaanse, verdediger in deze zaak, zag dit geval meer als een liefdesdrama dan als een strafrechterlijke kwestie. Hij gaf een interessante beschouwing, om deze zaak psychologisch te be naderen. J. J. W a 1 r a v e, sjouwerman, te Ritthem, werd als 4e voorge leid. Zijn dagvaarding hield in:\ a. hulpverleening aan den vijand doordat hij tot Febr. '44 op het vliegveld heeft gewerkt en daarna nog bij de Meelfabriek aan een munitie-opslagplaats der Duitsche Weermacht; b. zijn vrouw deed de wasch voor Duitsohers; c. hij gaf blijk van een Nat. Soc. ge zindheid door omgang met N.S.B.- ers, het brengen van den Hitler groet en het roepen van „heil". Op een feestavond van het N.A.F, in Britannia dronk hij op Hitier en sprak den wensch uit, dat de overvliegende Engelsche vliegtui gen „naar beneden mochten donde ren". Hij dreigde meerdere per sonen met aangifte bij de Duit schers; d. hij was lid van het N.A.F. Mr Vlaming noemde dezen per soon een „verkapten" N.S.B.-er. Aangesloten was hij niet; zijn levenshouding was wèl zoo. Wan neer beschuldigde maar te eten had, dan gaf hij er niet om, bij de moffen te werken, verklaarde verdachte zelf. Bovendien was hij „maar" bij de Landwirtsohaft op het vliegveld'. Het kan best zijn, aldus besch., dat verschillende menschen gedacht hebben, dat ik den Hitler-groet bracht, maar ik bedoelde het als een gewone groet, het z.g. „bonjouren", wat ik trou wens tegen iedereen deed 1) Ove rigens heeft hij er nog aan gedacht, bij de Landwacht dienst te nemen, maar heeft het gelaten, omdat men hem dan zeker voor N.S.B.-er zou aanzien. Mr P. C. A d r i a a n s e (ver dediger) vroeg, wat van de feiten nu eigenlijk bewezen is. Hij vond de gang van zaken zeer logisch; verdachte was krijgsgevangen ge weest, daarna in den Opbouw- dienst en vervolgens door het ar beidsbureau op het vliegveld te werkgesteld. Hij oordeelde, dat het Tribunaal aan deze dingen niet teveel aandacht moest besteden, want wie heeft er nu niet voor de Duitschers gewerkt? Het Tri bunaal moest zich bepalen tot het voornaamste: den feestavond van het N.A.F., hetgeen verdachte ook reeds toegegeven heeft. Tenslotte kwam voor J. W i e - 1 e m a k e r. groenteteler te Kou- dekerke, Deze is vanaf 1937 lid der N.S.B. geweest, heeft Nat. Soc. literatuur verspreid, is lid van de N.V.D. geweest en heeft voor W.H.N, gecollecteerd, Alles werd toegegeven, Uit heel het verhoor bleek, dat het hier een principieel N.S.B.-er betrof, die het niet onder stoelen of banken stak. Een houding, die te respec teeren is. De Jodenvervolging kon de besch. niet billijken, maar „men moest deze zaak van Duitsch standpunt bezien". Hij gaf toe, deze dingen voor zijn beginsel te hebben gedaan. In deze zaak was er geen verdediger. Voor al deze zaken is de uit spraak bepaald over 14 dagen. Gisteren had ook te Goes de eerste Tribunaalzitting plaats, on der voorzitterschap van Mr Vlaming. Behandeld werden de volgende gevallen: Mar. G o e t 'h e e r, landarbei der te Wolfaartsdijk. Was sinds 1935 lid der N.S.B,, colporteerde met Vova en werkte voor de W.H.N. Dav. Joh. Lindenbergh, landbouwer te Wolfaartsdijk. Deze was N.S.B.-er geweest van 1936 tot 1941, en in 1941 geduren de een maand bij de W.A. aange sloten. Voorts had hij met zijn auto Nat. Soc. literatuur ver spreid. Petr. Corn. Ch. van Leeuwen, inspecteur levens verzekering te Wolfaartsdijk. Was sinds 1940 als chauffeur in dienst der Duitsche Marine, was behulpzaam bij het inslaan van be- noodigdheden voor de Wehrmacht en reel daarvoor met een Duitsch militair geregeld de grossiers af. Nam voorts in 1941 dienst bij het Duitsche deviezenbureau te R'dam en hielp bij de opsporing van ket tinghandelaars in gouden tientjes, waarvan er verscheidene door zijn toedoen zijn ingerekend. Willem de Jonge, landarbeider te Ovezande. Had zich in 1944 nog bij de partij aangesloten en was sinds 1942 in het N.A.F. werkzaam, waar van hij ook wnd. plaatselijk leider geweest is. Voorts was hij ook gedurende 3 mnd. lid van de N.V.D. en heeft hij een onderduiker aangebracht. Mar. Corn. B a i - rends, werkman te Goes. Was sinds Febr. 1942 lid, later sympathis. lid der N.S.B. Joh. Walhout, hor logemaker te St. Annaland. Deze werd in Nov. 1940 partij lid en heeft voor de W.H.N. ge collecteerd. Wij komen Maandag op deze zitting uitvoeriger terug. Als er iets ontvreemd wordt uit een zaak is de eigenaar toch handig genoeg de politie er bij te halen. Waarom dan nu niet? Bovendien had de distributie- dienst moeten weigeren er een stempel op te zetten. Alles wordt toch vooruit geregeld? En 't is wel typeerend, dat alle zaken verkocht hebben, 't lijkt me zoo afgesproken. Ik vind het schandelijk on rechtvaardig zooals het hier gaat met distribueeren. En dat bericht gisteren in de krant is het paard achter den wagen spannen. Dan wordt er gezegd op het distributiekantoor vooral goed de krant te lezen Maar je mag hier wel een helderzienden blik hebben om te weten wat nu weer verkocht mag worden. Ik hoop, dat alles beter gere geld wordt, opdat iedereen in staat gesteld wordt iets te koopen. Met dank, N. v. MOURIK—VAN RIJ. Goes, 27 Sept. 1945. Jaarvergadering van den Geref. Zendingsbond. Onder voorzitterschap van Ds H. J. v, d. Berg, Ned. Herv. pre dikant te Garderen kwam de Geref. Zendingsbond te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Na ope ning der vergadering op gebruike lijke wijze werd als nieuw lid van het hoofdbestuur gekozen Ds A. Meijers, Ned. Herv. predikant te Utrecht. Dr S. van der Linde, die als missionnair-predikant naar Indië (Celebes) hoopt te gaan voor de opleiding der Inheemsche zende lingen. („Volk en Vaderland" dreef een paar jaar geleden de spot met zijn benoeming voor het werk in Indië, waar de Japanners „eeuwig" zouden regeerenl) refe- reerde vervolgens over het onder- werp: „Zending naar Gerefor meerd beginsel". Uit het financieel overzicht van de laatste jaren bleek, dat er zeer goed voor het zendingswerk ge offerd wordt, maar dat men moet rekenen op uitkeering van enorme bedragen als Indië weer bereik baar is. De heer J. Tanis, zendeling onderwijzer, hield een korte toe spraak, waarin hij de hoop uit sprak spoedig naar Indië te kun nen afreizen en voor de toekomst Gods nabijheid inriep voor het zendingswerk. In de bespreking kwam met na me de vraag naar voren, hoe de gedragslijn van den bond zal zijn in de kerk, als het zendingswerk kerkelijk zal worden ingeschakeld. De meeningen en verlangens loo pen zeer uiteen, maar allen zijn het er over eens, dat als de kerk werkelijk weer als kerk fungeeren gaat, levend uit Schrift en Be lijdenis, de tijd gekomen is, waar op alle zendigsorganisaties en bonden kunen vervallen. De zendingsdirector Ds J. Ba telaan van Tholen wees ten slotte in een korte toespraak op de vele moeilijkheden, die wachten, de tegenwerking, die er van vele zijden reeds is en er zal zijn vooral als in den Volksraad het Mohammedaan- sche element sterk vertegen woordigd zal zijn. Daarom wek te Spr. op om evenals eens Nc- hemia in zijn strijd tegen Tobia en Sanballat, het voor de toe komst te zoeken in het gebed bij God en in zijn naam en kracht het werk onvervaard te hervatten en voort te zetten. Amarikaansch predikant bezoekt ons land. Bijzondere groet voor Vlissingen. Rev. Dr Milton J. Hoffman, gewezen president van de Alge meene Synode der Hervormde kerk in Amerika, die in 1932 in (het Engelsch in Den Haag ge predikt heeft en nu professor ia kerkgeschiedenis aan het „New Brunswick Theological Seminary" in de Vereenigde Staten is, heeft Nederland in de afgcloopen weken bereisd. Het doel van zijn reis was een nauwkeurige studie te maken var. het leed en de behoeften van het Nederlandsche volk als gevolg van de Duitsche bezetting, voor namelijk met betrekking tot het kerkelijke leven. Na zijn terug keer in de Ver. Staten zal hij daar een bezoek aan de Hervormde kerken brengen om mee te deelen wat hij in Nederland gezien heeft en een hulpfonds van dlr, 300.000 bijeen te brengen, dat aan de kerk in Nederland zal worden gegeven. Dr Hoffman, wiens voorouders uit Nederland zijn gekomen zijn overgrootvader stak indertijd naar Amerika over trof in dit land tal van oude relaties aan. In sommige gevallen waren de toe standen, die hij vond, iets slech ter en in andere gevallen weer iets beter dan hij verwacht had. De vernielde gedeelten van Den Haag en Scheveningen, de ver woestingen van Nijmegen en Am- hem en de tragische inundatie van duizenden hectaren van den meest vruchtbaren grond maakten diepen indruk op hem. Maar de geeste lijke houding van het volk ver raste hem. „Na vijf Jaar van onver draagzame bezetting en een jaar van geheel of gedeelte lijk verhongeren", zoo zei hij, „toonen de Nederlanders, dat z(J een onoverwonnen en een onoverwinbaar volk zijn". „Weinig naties zien de vraag stukken op waardiger wijze onder oogen. Nederlands industrieele le ven is tijdelijk lamgeslagen, het stelsel van .''"yoer verkeerde in een zeer betiv '.cvs vaardigen toestand, maar overal kan men' zien, dat het land zich herstelt. Hoogescholen, die door de Duit. schers gesloten waren, openden haar deuren, en de kerken, die zoo bewonderenswaardig waren in hun trotsohe verzet, hebben een aanzienlijk aandeel bij het weder - opbouwen van een gezond moreel en geestelijk leven. De Nederlanders lieten zichzelf niet door droombeelden verleiden. Zij weten, dat alleen eerlijkheid, geloof en hard werk hun geteis terde land opnieuw kan doen ver rijzen. De geest van Willem de Zwijger vertoeft nog steeds bij dit volk. Deze geest weet van geen overgave." Dr Hoffman moest een bij zonderen groet van de Gere formeerde Kerk van Flus hing in den staat New-York aan de moeder-kerk te Vlis singen („Flushing") over brengen, aan welke de kerk van New-York een gift van dir. 1.000 gezonden heeft Hij is van plan op 26 Sep tember naar Amerika terug te reizen. Briefpost weer normaal. Met ingang van 1 October a.s. worden alle bestaande tij delijke gewichtsbeperkingen in het binnenlandsche briefpost- verkeer opgeheven. Dan zal dus alle briefpost weer verzonden kunnen worden op de vroegere voorwaarden en tarieven. Naar Reuter uit Londen meldt, hebben Engelsche en Ameri kaansche geleerden een nieuw afweerwapen tegen atoombom men ontworpen, dat zich reeds in een vergevorderd stadium van ontwikkeling bevindt. De gedachte, die er aan ten grondslag ligt, is de volgende. Een raket wordt in de richting van het doel afgeschoten, dat door middel van een radio-peil- inrichting is bepaald. Deze ra ket bevat een kleinen radio-zen der voor ultra-korte golven. De (Zie vervolg pag. 2.) FÏNANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Nogmaals de geldkaart. Wie een bedrag van f 100 of meer op zijn geldkaart A. of B heeft gestort kan daarvan in de periode van 8—13 October f 100 in nieuw geld 'terugontvangen. Wie een bedrag van minder dan f 100 heeft gestort, maar bij zijn bank een tegoed heeft, kan eveneens in de periode van 813 Oct. f 100 in nieuw geld ontvangen. Voorbeeld: Iemand heeft bij de bank op zijn geldkaart ge stort f45. Zijn tegoed bij die bank is f 500. Hij neemt nu van dit tegoed f55 op, dat tezamen met het tegoed op zijn geld kaart f 100 vormt. Heeft hij geen tegoed dan ontvangt hij slechts het bedrag van zijn geldkaart terug. Heeft hij nu bijv. de in ons voorbeeld ge noemde f45 gestort bij een in stelling waar hij geen tegoed heeft, dan ontvangt hij slechts f 45 in nieuw geld ook al zou hij bij een andere instelling wel een banktegoed hebben. In onze vorige berichten hebben wij er herhaaldelijk op gewe zen, dat het gewenscht is om zijn geld op de geldkaart A. of B. te storten bij de bank waar men een tegoed heeft. Wie geen enkel bedrag op zijn geldkaart heeft gestort maar een banktegoed van f 100 of meer kan eveneens van dit te goed f 100 in nieuw geld ont vangen. Hij dient dan bij de bank in de periode van 36 Oct. (let op de data) een schrif telijk verzoek in, vergezeld van bon één van zijn geldkaart, om f 100 te mogen ontvangen. A.s. Dinsdag is de laatste dag waarop men met de geldkaart zijn oud papiergeld kan in leveren. Het Ministerie van Financiën wijst er op, dat de houder van een geldkaart alleen zijn naam daarop mag schrijven. Alle ove rige gegevens moeten beslist door den beambte van het inle- veringskantoor worden inge vuld.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1