ZEEÜWSCH DAGBLAD wesde phase van ie geidzuivering. Wolken pn donkerheid Japansche gruwelen. VV OlKen en ÜOUKerneiU. Langzamerhand komen meer, 't Ziet er nog donker uit in de Japansche gruweldaden aan het wereld. licht. Mevr. Van Mook heeft Minister Lieftinck over de deblokkeerings- maatregelen. Reeds dadelijk zal flOO.— worden vrijgegeven. Verder overschrijving van saldi mogelijk, Van allen zuilen zware offers worden gevraagd. Het invullen van de geldkaart. Rechtszaken. 1e JAARGANG No. 14t GHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 27 Sept. '45 Duitschland is verslagen en de verteld, hoe vrouwen met stok- DE TWEEDE KAMER VERGADERT. Het Kabinet voltallig aanwezig. Voor het eerst na 10 Mei 1940 macht van Japan is gebroken. En 1 ken bewusteloos geslagen wer- is gisteren de Tweede Kamer dat is een belangrijk liohtpunt. den, zoodat ze soms maanden Maar dit neemt niet weg, dat met een hersenschudding moes- er nog overal zijn wolken en don- ten blijven liggen, kerheid. In een interneeringskamp bij De oorlog is door de geallieerde Batavia zouden sinds Mei van volken gewonnen. Maar met de dit jaar 3000 kinderen zijn ge regeling van den vrede schijnt het hopeloos vast te loopen. De Ministers van Buitenland- sche Zaken van de vijf groote mogendheden zijn te Londen bij een, om verschillende kwesties te behandelen en een poging te doen om het Italiaansche vraagstuk op te lossen. Gelukt dit, dan zal men daaruit misschien de courage putten om ook het veel moeilijker Duitsche vraagstuk aan te snijden. Maar er zit nog niet veel schot in. Men draait te Londen al dagenlang om de zaak heen als een kat om de heete brei. Daar heeft men de kwestie van de Italiaansche koloniën. Italië, dat zioh immers als bongenoot be schouwt, zegtDie moeten wij behouden, desnoods als mandaat gebied. Maar Amerika schijnt hier niet al te veel voor te gevoelen. Het wil een internationaal trusteeship voor de Italiaansche koloniën, die dan echter over tien of twintig jaar onafhankelijkheid zouden krijgen, Engeland steunt dit plan. China eveneens en ook Frankrijk staat niet afwijzend. Maar Rusland heeft zijn eigen plannen. Molotov heeft daarover een proefballonnetje opgelaten en het ding is gebarsten met den knal van een atoombom. De Rus ver klaarde, dat de Sovjet-Unie be lang bij deze zaak heeft en in dit geval voorstander is van een individueel en niet van een collec tief beheer. De wijze waarop deze sugges tie door Amerika en Engeland werd ontvangen, was van dien aard, dat Molotov wel kan begrij pen, dat de heeren niet bepaald enthousiast over zijn voorstel waren. Hij haastte zich dan ook te verklaren, dat Rusland des noods wilde afzien van de Itali aansche bezittingen aan de Roode Zee (Erythrea) maar het beheer over Lybië, aan de Middellandsche Zee, toch erg op prijs zou stellen. Of dit ernstig gemeend werd is nog de vraag. Rusland weet, dat Engeland en Amerika er zich met alle kracht tegen zullen verzetten, dat Rus land zich in Noord-Afrika nestelt, aan den oever van de zee die de levensader van 't Britsche Rijk is. De Sovjet-Unie zal zijn aan spraken hier wellicht zoo hoog stellen, om ze straks des te voor- deeliger tegen iets anders in te kunnen ruilen. Wat zal dat andere dan zijn? Met zekerheid is het niet te zeg gen, maar onwillekeurig denkt men aan de Dardanelles Men herinnert zich dat Rusland, in het 'begin van dit jaar, plotse ling het vriendschapsverdrag met Turkije heeft opgezegd, voorname lijk omdat het een ander accoord over de Dardanellen wilde. Rusland eischt vrijen doorvaart voor zijn vloot door de zeeëngten en zou liefst het beheer van deze engten op zich nemen. Turkije is een beetje bang van den grooten buurman en voelt zich niet sterk genoeg om op zijn een tje met hem te onderhandelen. Het zegt: dit is een internationale kwestie. Moeten wij de souverei- niteit over de zeeëngten afstaan, dan kunnen we dat alleen doen aan de Vereenigde Volken. Zoo valt men van de eene kwes tie in de andere. Van een hartelijke samenwer king om tot betere verhoudingen te komen valt weinig te bemerken. storven; kinderen van 10 jaar moesten het werk van volwas senen verrichten en o.a. graven voor hun kameraadjes delven. In de Stille Zuidzee is op het eiland Babalthuap een Oostersch Belsen ontdekt, waar 500 ge vangenen zich in deerniswaar- digen toestand bevonden. HIMMLER OP BEZOEK BIJ EEN JOOD. Het bureau voor oorlogsvluch telingen dn de V. S. maakt in voorzoover nog intact, weer bij eengekomen. Het gëheele Kabinet was aan wezig. Msöiaahe ReMa Kpulaplwg naar indië. Dinsdagmiddag had te 's Gra- venhage in het gebouw van het hoofdbestuur van het, Roode Kruis een afscheid plaats van een medische specialistenploeg, bestaande uit 20 dames en hee ren, onder leiding van den oog arts A. H. Garrer. Wegens de verhindering van Prinses Juliana sprak de eerste onder-voorzitter van het Roode Kruis, de heer J. C. C. Baron van Lynden, de vertrekkenden toe, die per vüsgtuig eerst naar Londen en van daar naar Indië gaan. In zijn rede wees de heer van De voorzitter, M r J. R. H. Lynden op de groote taak, die van Schaik hield een rede, de ploeg, de eerste die in dit waarin hij allereerst de door den verband wordt uitgezonden, dood getroffen leden herdacht het Btaat te wachten. De mooiste verzet van ons volk beschreef en taak die op humanitair gebied ook eon enkel woord weide aan yveggelegd, staat de deelne- „de hand-en spandiensten van dat mers te wachten, namelijk door kleine gedeelte der bevolking dat inzet en opoffering van alle zich daardoor van de diepe en blij- lkrachteri bij te dragen in de le vende verachting van allen die het njgjng vail den nood, speciaal hart op de goede plaats dragen, medisch en hygiënisch ge- heeft verzekerd bied In het bijzonder herinnerde hij Veel moeiHjkheden zullen zij aan den steun m het geestelijk I mQeten overwinnen, maar zij verzet, „uitgegaan van Haar, die yan verzekerd zijn, zijn rapport o.m. bekend, dat het h^gstetods behng in'de Md- ^oode^Ws^achter^hun ongeveer veertien dagen, voor-l dagen van 1940 heeft gemeend dat de nazi's capituleerden Himmler een ontmoeting had met een vertegenwoordiger van Het Joodsche Wereldcongres. Het onderhoud had plaats te Berlijn en de bedoeling der nazi's was betere wapenstil standsvoorwaarden tc verkrij gen. De Joodsche vertegenwoor diger kwam per vliegtuig uit Zweden, Himmler kwam van Hitiers verjaarsfeest. Het rap port zegt: „Er is waarschijn lijk geen zonderlinger tooneel denkbaar dan Himmlers autorit van twee uur over Duitschlands vernielde wegen om een Jood uit Stockholm 'te ontmoeten.'' Het onmiddellijk gevolg van de samenkomst was, dat Jood sche geïnterneerden uit het con centratiekamp van Ravens- bruck naar Zweden mochten vertrekken. VOLKSVERHUIZING OP GROOTE SCHAAL. Tsjecho-Slowakije heeft zulke onaangename ervaringen met min derheden opgedaan, dat het land zich thans zoo veel mogelijk van alle minoriteiten wil ontdoen. Ook Hongaren worden thans verdreven waartegen de Hongaarsche radio met kraoht protesteert. Thans gaat het eerste team vertrekken. Het ligt in de be doeling in totaal 160 teams uit te zenden. niet uit den weg te mogen gaan voor een beslissing, die haar wel onnoemelijk zwaar moet zijn ge vallen". Na gewezen te hebben op de tal rijke slachtoffers en de groote lersch vee voor Nederland, verwoestingen, op de pogingen De (|Prins Willem van Oranje" die worden aangewend tot herstel, uit Rotterdam wordt uitge- en op de infecties van zekere rust Voor transport van vee dwang-en dreigmethoden, die nog voor Nederland. Vermoedelijk zijn overgebleven en op de pro- wordcn tweehonderd stuks ge- blemen die thans allereerst de aan- zon(ien, dje a)ie jn prima condi- dacht vragen, besloot Mr van tjfi zjj 11; om djrect na aankomst Schaik met den wensoh, dat het Nedcrandl geslacht te wor- parlementairc regiem op korten d D; trans°ort is ge0rgani- tTXn *r ge geld,ng «erd door den Nederlandsen m Tn G, k. r r,L.rm„, consul-generaal in het Iersche hfrs lil nn wCS.w departement van buitenl. za- oogenblik, dat thans wordt beleefd ambtmialenVa^hef'tesch/de' en gewaagde van het_ vertrouwen ^r^t\an landbouw. op hooger macht, bij Regecring en Volksvertegenwoordiging. Het wetsontwerp inzake de aan vulling der volksvertegenwoordi ging; is onmiddellijk door de af- deelingen in onderzoek genomen, Daar blijkbaar in sommige Als bet eindverslag tijdig gereed plaatsen ten onrechte het bericht is, komt de Kamer op 9 October is verspreid, dat men zelf zijn weer in openbare zitting bijeen. geldkaart zou moeten invullen, Pic rcA. I iccDncM ru wijst het Ministerie van Financiën GEALLIEERDEN EN er op> dat de inleveraar uitslui- OE GELDSANEERING. tend zijn naam op de geldkaart Aan de Canadeesche soldaten mag schrijven. Alle overige gege- in Nederland is een strenge vens moeten beslist door den To rn „„.„t,™ geldbeperking opgelegd betref- ketbeambte van het inleverings- S ienda de hoeveelheid „oud" kantoor worden ingevuld, van .rotsaam mag men volgens dej; f Hongaren alleen de Duitschers uit l J"0geI1 inlevere"' het land verdrijven en het is op- £s basis Hiervoor is genomen merkelijk, dat nu ook Hongarije beï bedraS dat volgens hun begonnen is, zijn Duitsohe minder- Hetaalboekje gedurende twee heid uit te bannen. maanden tot 4 October a.s. als j salaris hebben geïnd. - Tegen de atoombom is Het omruilen begint voor hen door Engelsche en Amerikaan- op 4 0ct i terwijl tot 9 Oct. het sche geleerden een afweerwa- oude ge{d door de m;kta;re jn. pen gevonden, meldt de „Daily stellingen geaccepteerd wordt, express - - Er is een Tsjecho-Slowaaksch- Russisch handelsverdrag gesloten, dat den export van Tsjecho-Slo- waaksche producten in ruil voor metalen, landbouwproducten en een kwart millioen ton Duitsche steenkool regelt. Rusland voert een diplomatieken oorlog. Zand in de politieke machine De diplomatieke correspon dent van het Labour-dagblad de „Daily Herald" schrijft in een artikel van de Londensche conferentie: „Molotov be schouwt klaarblijkelijk de heele conferentie niet als een bespre king van geallieerden, maar als een conflict tusschen het Oos ten en het Westen, waarbij het zijn taak is zooveel mogelijk doelpunten te scoren voor de leden van het Russische bloc. De politieke machine loopt traag en niet alleen traag, maar alsof er zand in zit." De correspondent zegt voorts „De Russische delegatie is er niet zoozeer op uit samenwer king te zoeken met de Weste lijke geallieerden dan wel om voordeelen te bereiken voor de landen, welke zij als „Ooste lijk bloc" onder Russische lei ding tracht te stellen. Het besluit van de Sovjet- Unie, 'om Europa te verdoelen In twee zones, waarvan de ooste lijke onder Russische leiding moet staan, is overduidelijk. Molotov voert geen besprekin gen over problemen, hij is vast besloten tot diplomatieken oor log in den raad, die een rechts lichaam zou zijn." HET SPELLINGVRAAG STUK. De huidige toestand kan niet voortduren. Het Belgische blad „La Laterne" is van oordeel, dat het spellingsvraagstuk in Nederland een eigenaardig aspect biedt. Op de scholen is de nieuwe spelling verplichtend gesteld, doch op de ministerieele departementen en openbare lichamen gebruikt men nog steeds „de Vries en, te Winkel". De dagbladen volgen over het algemeen de oude schrijfwijze, aldus constateert het blad, doch de meer linlks georiënteerde kranten geven voorkeur aan de nieuwe spelling. Het Brussel- sche blad is van oordeel, dat de bevolking in haar geheel niet gunstig staat tegenover de ver eenvoudigde spelling. Wanneer een jong ambtenaar in staats dienst treedt, moet hij dadelijk van spelling veranderen, wat hij op school daarvan geleerd heeft, kan hem niet meer van dienst zijn. De toestand, zooals hij nu is. kan niet voortduren. Het schijnt evenwel, dat ei geen veranderingen zullen plaats vinden, zoolang deze kwestie niet met België geregeld is. Bo vendien is tijdens den oorlog de zaak reeds te Londen te berde gebracht. Er zullen commissies moeten komen, samengesteld uit Hollanders en Vlamingen. Dit zal nog wel een poosje duren, meent „La Laterne", want ten eerste is de toestand in Holland nog niet genormali seerd en ten tweede moet de kwestie opgelost worden langs diplomatieken weg, terwijl de Belgische ambassadeur nog steeds niet op zijn post is. De legerautoriteiten spreken hun voldoening uit over dezen maatregel. Zij hopen, dat een LANDBOU W-MOEILIJK HEDEN. Een „agrarisch bestemmingsplan". Min. Mansholt heeft Dinsdag avond de reeks radio-praatjes in geleid die door het departement van Landbouw en Visscherij zul len gehouden worden. Hij heeft daarbij een overzicht gegeven over de moeilijkheden waarmee de landbouw thans te groot deel van het door onwet- heeft en de plajinen die tigen verkoop van eigaretten t>eraamd zijn om den landbouw er Otliravrl.nfIHn rvAlg n weer bovenop te brengen. De mi nister wees er op, dat er bij het herstel van de geteisterde gebieden meer dan voorheen rekening ge houden zal worden met de ruilver kaveling en met de ontginnings mogelijkheden. Meer dan ooit moet er gedacht worden aan ex port van landbouwartikelen. In dit verband worden er maatregelen genomen die verbetering der kwa- enz. verdiende geld gevangen wordt. HET WONINGVRAAG STUK IN ONS LAND. Een ontstellend tekort. In 1940 bedroeg het aantal woningen in Nederland Z.100.000. Hiervan werden tot Mei van dit jaar verwoest of afgebroken 440.000; zwaar beschadigd 90.000licht beschadigd 270.000. liteit der producten beoogen. In Augustus waren voorloo- De boer en de tuinder zullen pig hersteld 180.000 woningen,hun bedrijven zoo moeten gaan in- zoodat het totaal verlies be- richten, dat zij zoo goedkoop mo- draagt 620.000. i gelijk kunnen produceeren. Ook En kort geleden werd in Je veehouder moet niet alleen aan „Voorlichtingsdienst" van de winst doch ook aan kwaliteitsver- Provincie Zeeland, meegedeeld, betering denken. Er zullen cursus dat het woningtekort, dat sen etc. georganiseerd worden ter zijn oorzaak vindt in het opvoering van de vakbekwaam- vijf jaar practisch, stilliggen heid. der bouwnijverheid, enkele ma- Een speciaal orgaan zal met de len grooter is, dan dat, ontstaan overheid een onderzoek instellen door oorlogsverwoestingen. I naar de afzetmogelijkheden van Waaruit zou volgen, dat er akkerbouw- en veeteeltproducten, in totaal in ons land een tekort Z-oo hoopt men te komen tot een is van zeker 150.000 woningen, „agrarisch bestemmingsplan". Gisteravond Heeft Minister Lieftinck in een radiorede een uiteenzettng gegeven van de deblokkeeringsmaatregelen. Aan deze rede is het volgende ontleend Het veldtochtsplan inzake de geldvernieuwing is bezig zich te voltrekken. Gedurende de afge- loopen veertien dagen heeft t Nederlandsche voIik zijn bank papier en zilverbons voor het grootste deel reeds aan dë aangewezen instellingen afge dragen. Heden begon de laatste inleveringsweek, waarin men nog tot oen bedrag van f 300 het oude geld kan aanbieden Voor N.V. s, Firma's e.d. kan dit nog tot een onbeperkt be drag. De volgende week Dins dag zal het inleveringsproces zijn voltooid. Inmiddels zijt ge in het bezit gesteld van f 10 aan nieuwe zil verbons per hoofd en daarmede is het nieuwe onbesmette geld in een kleine hoeveelheid in omloop gekomen. Een week van beperkingen staat voor de deur. Voor het eerst in de geschiedenis van 0119 volk staan allen in koopkracht gelijk. Ik hoop dat dit enkele icit, al was het slechts door een technische noodzaak geboden, zal medewerken tot versterking van het besef, dat iedere Neder lander ook in dit opzicht een ovenredige bijdrage zal hebben te leveren tot het financieele herstel van ons land en dat daardoor het gevoel van saam- hoorigheid en gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid bij u allen zal worden verstevigd. Voor hen, die zich door den zwarten handel hebben verrijkt of op andere wijze van een na tionaal oogpunt uit gezien on toelaatbare inkomsten hebben genoten, is dit een slechte tijd. Zij hebben zich in de achter ons liggende jaren tot op zekere hoogte buiten de gemeenschap geplaatst en moeten daarvan thans de gevolgen dragen. Zij zien zich de voordeelen, die zij hebben genoten, voor een be langrijk deel ontgaan en vele sprekende bewijzen toonen aan, dat een groote onrust over hen is gevallen en dat zij gedreven worden tot daden die bij ieder mensch met moreel besef slechts afschuw en verachting kunnen wekken. Nadat de Minister verder een overzicHt had gegeven van de maatregelen van de laatste we ken, kwam hij aan de tweede phase van de geldvernieuwing die op 3 October a.s. ingaat, de phase der deblokkeering. De hoofdgedachte, die aan de a.s. deblokkeering ten grondslag ligt, is deze: dat wij allen, om het dreigende gevaar van een voortschrij dende vermindering der Van het Zendingsveld. Een groot verlies leed de Bas- Ier Mission". Zooals eerst thans bekend werd, werd reeds twee jaren geleden haar voorzitter, tevens zendeling-arts op Bor neo, Dr Matthaus Visschcr, met zijn vrouw, wegens deelneming aan een complot tegen de Ja pansche bezetting, ter dood ver oordeeld. Het vonnis werd 20 December 1943 voltrokken. Een lichtpuntje. Op het oogenblik zijn we in theorie althans allen even arm. En dus kankeren we allemaal, waar het de mannen betreft ten minste, dat de sigaretten zoo duur zijn. Nietwaar, als je heele rijkdom uit een tientje be staat I Nu komt er echter een heel klein lichtpuntje. De „Rhodesia's" worden in prijs verlaagd en wel van f 0.75 tot f 0.60, 't Maakt nog niet veel ver schil, maar 't is toch wat. Jammer De minister deelde mee, dat t.a.v. veevoer en kunstmest maat regelen zijn genomen. Wat kunst mest betreft, in 1946 zal de helft van het verbruik in normale jaren disponibel zijn. Provincienieuws. TOESTAND NOLLEDIJK. De toestand aan den Nolle- dijk is niet onrustbarend. Het gat is van vrij grooten omvang, doch hedenmiddag genoeg olijven de import-sigaret- hoopt men reeds een caisson ten nog f 1.20|aten zinken. Er wordt uit In beslag genomen Duitsch al|e macht gewerkt om erger geld van repatrieerenden. te voorkomen. De repatrieerende arbeiders, die Wonder op Walcheren, in Nederland aankwamen, hadden T vaak nog een bedrag aan Duitsch S??ieente Koudekerke bij geld, dat ze hadden weten over te din heir D«.Lanse, wonende op sparen en dat ze toen aan het re- patrieeringsccntrum moesten inle veren. Mettertijd zou hierover een nadere regeling bekend gemaakt worden, werd toen gezegd. De Raad van vakcentrales heeft nu deze kwestie met Min. Drces besproken. Deze heeft meegedeeld, dat na de geidzuivering deze gel den in Nederlandsche munt zullen „Der Boede", staat in zijn nu droog, maar voorheen ondergcloo- pen land, tussohen doode fruit- boomen, een appelboom welke dit jaar nog vruchten heeft gedragen, in vollen bloei. Ook een witte seringen boom draagt aldaar, dit jaar voor den tweeden maal zijn witten blocmcntooi, evenals een rereboom die nu nog aan het ui i-vvAivi luiiuaiiu; mum zauiuii worden uitbetaald. Dit zal echter eerst mogelijk zijn, wanneer goederen voor de vrijgegeven gel den gekooht kunnen worden. Deze maatregel is noodig om het nieuwe geld op peil te houden. Hetzelfde is van kracht voor andere buitenlandsche gelden. Wel wonderlijk, nu de herfst is ingetreden, en dan nog wel op land, waar de zee zoo'n langen tijd heer en meester is geweest. VLISSINGEN. Krijgsge vangenen. Naar wij vernemen gaan de Duitsche krijgsgevange- 2e zitting Tribunaal Middelburg. Gisterenmiddag vond de 2e zit ting van het Tribunaal plaats. Voorzitter was Mr Vlaming. In deze zitting, waarvoor een groote publieke belangstelling was, kwamen lichte gevallen aan de orde. Van de 5 personen, die moesten voorkomen, was er slechts één die ruiterlijk bekende en erkende. De andere 4 trachten zich er uit te praten. H. S. Fröberg, Middelburg; van Sept. 1942 sympathiseerend lid van de N.S.B., hulpverleening aan den vijand in de jaren 1942 en 1943. De voorz. sprak als zijn oordeel uit, dat over het algemeen sym- pathiseerende leden der N.S.B. grooter laf f aards zijn dan gewone leden. Men durfde er niet voor uit te komen. Verdediger Mr Kuypers. F, Kwekkeboom van St. Lau rens wnd. burgem. vanaf 1941 boerenleider Ned. Landstand. Ver dediger Mr Van Hasselt, Bergen op Zoom, Julienne C. M. Denevers, hulp verleening aan den vijand. Verde diger F, Adriaanse, J. J. Walraven, Sjouwerman te Ritthem, hulpverleening aan den vijand, Nat. Soc, gezind, eigen lijk verkapte N.S.B.-er. Verdedi ger P. C. Adriaanse. J, Wielemaker groenteteeler te Koudekerke, van 1937 af lid der N.S.B. Deze stak zijn mccning niet onder stoelen of banken, Hij handelde uit beginsel. Geen verdediger. In alle gevallen uitspraak over 14 dagen. nen die ondergebracht zijn op het haventerrein en gebruikt worden voor 'het werk aan den ringdijk rond Vlissingen, binnenkort naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Zij zullen daar worden tewerkgesteld bij het opruimen van de duizenden mij nen, die nog op de boerderijen al daar aanwezig zijn. geldswaarde te ontgaan, m.a.w. om een steed3 duur der worden van het leven te voorkomen, voortaan zullen moeten leven uit het loopen- de inkomen, dat een ieder onzer ontvangt in den vorm van belooning voor arbeid, die verricht wordt in loon dienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verworven vermogen. Dit beteekent, dat terstond na afloop van de inleveringsweek een algemeene deblokkeering zai plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, salarissen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeeringen, alsmede voor beta ling van renten, in welken vorm dan ook. Op deze wjjze komt er een j stroom van nieuw geld in het verkeer in den vorm van bank en muntbiljetten, waarover men vrjj zal kunnen beschikken. Als deze geldstroom eenige weken zal hebben gevloeid, zal de circulatie geleidelijk een zoodanigen omvang hebben verkregen en zich zoo door de verschillende kanalen hebben verspreid, dat de onder- nemingen on bedrjjvon, die loo nen, salarissen en renten betalen, door den verkoop van hun pro ducten aan het publiek over vol doende middelen de beschikking krijgon om zonder een verdere deblokkeering aan hun betalings verplichtingen uit kasgeld te kunnen voldoen. Dit proces zal pas na eenigen tyd zjjn voltooid en naarmate het voortschrijdt, zal het bedrag, dat tot deblokkeering wordt toegela ten, van week tot week kunnen worden verminderd. Het eene bedrijf zal eerder in staat zijn dan het andere om zijn loonen en aanschaffingen j van voorraden te betalen uit voor j zpn producten ontvangen gelden en daarom zult u telkenmale voor een verdere deblokkeering slechte met Bucces kunnen aankloppen, indien u ten genoege van de daar voor aangewezen instantie kunt aantoonen, dat de terugontvangen middelen ontoereikend zjjn om daarmede de uitgaven te bestre den, die de voortzetting van de bedrefsuitoefening vereiseht. Deze procedure, die de strek king heeft om niet meer nieuw geld in het verkeer toe te laten dan de hoeveelheid, waaraan in derdaad behoefte bestaat om de goederenomzetten te financieren en de geleverde diensten te be talen, heeft nog het bijkomende voordeel, dat zij een bruikbaar middel verschaft om een strenge controle uit te oefenen op de in achtneming van de door de re geering vastgestelde loon- en sajarisnormen, waarmede nog te veel de hand wordt gelicht. Bij elk verzoek om over geld te mogen beschikken voor loonen- of salarisbetalingen, zal van den werkgever de verklaring worden geëischt, dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen, die met inachtneming van deze normen zjjn vastgesteld. Het ontoelaatbaar tegen el kaar op concurreeren van sommige werkgevers op de arbeidsmarkt, waardoor de loonverhoudingen in ons land dreigen te worden verstoord en de loyale werkgevers in het nadeel geraken, kan op deze Wijze doeltreffend wor den bestreden. Op de hoofdgedachte, dat niet meer geld in het verkeer wordt gebracht dan noodig is voor ho pende inkomensvorming en in komensbesteding uit arbeid en eer lijk verkregen vermogens, moeten echter een aantal correcties wor den toegepast. In de eerste plaats is het noo dig, dat de huishoudingen en be drijven zo spoedig mogelijk weer de 'beschikking krijgen over nor male kasreserve. Het doorloopend in kas hebben van een zekere hoe veelheid geld verschaft nu een maal een zeker gemak en een zekere gemoedsrust, vooral omdat men in dat geval bijzondere kan sen, die zich kunnen voordoen om iets voordeelig aan te schaffen, 'benutten kan en voor onvoorziene omstandigheden, die tot extra uit gaven nopen, iets achter de 'hand Heeft. Teneinde hieraan tegemoet te komen zal terstond, wanneer met de deblokkeering wordt begonnen, op elke geldkaart, die tenminste een zoodanig bedrag aanwijst, de som van f 100.worden vrijge geven, welk bedrag zal worden uitbetaald in bank- cn muntbiljet ten. Voor zoover de geldkaart dit bedrag niet mocht aanwijzen, maar men wel een saldo bezit wegens eerdere storting, zal het inlcver- kantoor uit dit saldo een over eenkomstig bedrag ter beschikking stellen. Daarnevens zal ten behoeve van hen, die bij een bank, een spaar bank of een giro-instelling een credietsaldo hadden uitstaan, een bedrag ter grootte van f 1000. plus 25 procent van het saldo naar den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van f 10.000 in dezen zin worden ge deblokkeerd, dat daarover door overschrijvingen zal kunnen wor den beschikt. Deze bedragen zal men niet in bank- of muntpapier kunnen opnemen, men zal er alleen over kunnen be schikken in wat men pleegt te noemen, „giraal verkeer", d.w.z. door overschrijving van de eene bank- of giro rekening op de andere. Deze correctie is noodig omdat vele particulieren met hoogere in komens en het meerendeel der be drijven en instellingen hun kasre- serves niet in contant geld maar in den vorm van een banksaldo ple gen aan te houden en in de tweede plaats omdat de hoeveelheid bank en muntpapier waarover wij op het oogenblik kunnen beschikken, nog onvoldoende is om ten beloope der met deze grootere kasreserves gemoeide bedragen in papiergeld ter beschikking te stellen, Bovendien is het niet twijfel achtig, dat er zich onder deze bank- en girosaldi een zekere hoe veelheid besmet geld bevindt. Indien wij in de gelegenheid waren om op zeer korten termijn al deze saldi op hun ontstaan te onderzoeken, zou er op zichzelf geen bezwaar tegen bestaan ojn bij gebleken „zuiverheid" deze tot het bedoelde bedrag indien daarvoor het noodige papiergeld aanwezig was voor uitbetaling vrij te geven, Het onderzoek naar het besmette geld, dat met groote nauwkeurigheid zal geschieden, vereiseht echter een zekeren tijd. Dit pleit er zeer voor om met betrekking tot deze saldi slechts een overschrijving van de eene rekening op de andere toe te la ten, waardoor elk bedrag wordt vastgelegd en te allen tijde is na te speuren, wie er op het moment van de deblokkeering de houder van was. Deze houder kan, al heeft hij over bedoeld bedrag be schikt, te allen tijde aan een on derzoek worden onderworpen. De rest van zijn saldo blijft in ieder geval staan als onderpand en ook voor Het ontstaan van het eerste gedeelte waarover hij giraal lean beschikken, blijft hij aansprakelijk in dezen zin dat, indien komt vast te staan, dat dit besmet geld was, hij voor een overeenkomstig be drag zal kunnen worden aange sproken te betalen uit andere ver- mogensbestanddeelen of eventueel nieuw te verdienen inkomen, Het doel, dat met de geld vernieuwing wordt beoogd, mag niet op zoodanige wijze worden bereikt, dat daardoor het bedrijfsleven wordt ont hand. De geldvernieuwing zelf toch is er Juist op ge richt om het bedrijfsleven weer gezond te maken en dit moet, als het er op aankomt, den voorrang hebben boven een, overigens volmaakt ver dedigbaar, streven naar een perfect systeem. Als sluitstuk zal de belastingin spectie bevoegd zijn om in elk geval, waarin zij reden 'heeft om te veronderstellen, dat een saldo besmet is, een aanwijzing te geven, die er toe leidt, dat dit saldo voor de volle 100 procent geblokkeerd blijft. Een tweede correctie, die zal worden toegepast, is er op ge richt om voor hen, die door de oorlogsomstandigheden schade hebben geleden in hun goederen, de mogelijkheid te openen tot her stel en aanvulling van het geroof de, beschadigde of vernietigde over te gaan. Met betrekking tot de bedrijven zal dit moeten worden uitgebreid tot 'hetgeen noodig is voor herstel van voorraden en inventarissen. De .uitkeeringen wegens geleden ma- terieele oorlogsschade zullen dus, voorzoover daarvoor een directe bestedingsmogelijkheid is, op basis van de toelaatbare besteding in vrij nieuw geld worden beschik baar gesteld, terwijl het overige bij gebrek aan directe bestedings mogelijkheid aanvankelijk op ge blokkeerde rekening zal worden bijgeschreven en in de toekomst zal worden gedeblokkeerd naar mate er zich bestedingsmogelijk heden voordoen. Hetzelfde geldt voor kassaldi gekweekt uit afschrijvingen en besparingen, die men in reserve heeft gehouden om mettertijd daarmede de uitgestelde aan- koopen te betalen om kapitaal bezit in den vorm van duurza me gebruiksgoederen, voorraden, inventarissen en gebouwen aan te vullen, te vernieuwen en op het gewenschtc peil te brengen Deze correctie zal ook moe ten worden toegepast t.a.v. de uitkeeringen uit de aanwezige saldi door liefdadige instellingen en door de diensten der chari- tas, voorzoover deze mede be hulpzaam zijn om het oorlogs leed te verzachten. Een derde correctie, die tot

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1