ZEEUWSCH DAGBLAD Kier nieuwe Grondwetten. Landverraad van de N. S. B. in 1940, Nederland, let op uw saeck I Sport op Zondag. De Noïi&dijSc doorgebroken. De toestand in Indië. De geldsaneering. Gesprekken 1e JAARGANG Mo. 145 GHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 26 Sept. '45 Prof. C. W. de Vries geeft in „Vrij Nederland" een fantastisch artikel over een nieuwe Grond wet. „Ieder weet, dat er zullen komen één korte hoogste Grond wet en daaronder lagere Grond wetten één als statuut van Indo nesië, één als statuut voor het an dere Indië, één statuut voor liet aloude lage land aan de zee." „Er komt voor het opstellen van de wezenlijke, kleine, nieuwe Grondwet (waarbij het gewone Nederlandsche Staatsrecht is uit geschakeld) een constitu- eerende vergadering, een „Constituant e". In deze vergadering is de organisatie van -het Koninkrijk aan de orde en dan verder alleen: de buiten- landsche betrekkingen (van het geheel) de defensie (van het ge heel), het rijksburgerschap; de rijksorganen; de Kroon en de Rijksraad; de financiën van het geheel. De Nederlandsche Grondwet zal er nu geheel anders gaan uitzien, Vele bepalingen zullen vervallen. In elk geval zullen de Nederlan ders twee Grondwetten moeten kennen. De Grondwet van den Opperstaat en de Grondwet voor Nederland alléén. Deze gedachte Is nu reeds gemeengoed." Dat klinkt vreemd. Ieder weet „Trouw" merkt echter op Daar weten wij niets van. „Dit heele verhaal is in strijd met de wet en door Prof. De Vries uit zijn duim gezogen. Wij weten niets van de vier nieuwe Grondwetten van Prof. De Vries. Wij weten niets van een naar de Fransohe revolutie riekende Constituante, die de grondwettige organen: Kroon en Volksverte genwoordiging, opzij zetl Wij weten wel, dat een Grond wetswijziging van het Koninkrijk der Nederlanden alleen op grond wettige wijze tot stand komen kan. En wij weten ook, dat de „een voudige werkelijkheid", die vol gens Prof. De Vries gemeengoed is en waarvan volgens Prof. De Vries iedereen weet dat zij op komst is, niets anders is dan een onbehoorlijke revolutionnaire her senschim. Daar is in Nederland geen plaats voor." Zoo is het inderdaad. Maar toch komt de vraag op: hebben wij hier te doen met een De beslissing omtrent de atoombom hij o-zpidf-nt Tfiimtm. President Truman heeft de volle verantwoording voor de toekomstige ontwikkeling en het gebruik van de atoombom op zich genomen. Hij zal te zij ner tijd een beslissing nemen omtrent de in dezen te voeren politiek. In de Amerikaansche zóne van Duitschland begint op 3 Oef. a.s. het eerste massa-pro ces tegen 7 mannen en 1 vrouw, die beschuldigd worden van moord op meer dan 40.000 Russen, Polen en Duitschers. Geallieerde troepen in Nederl. Indië. Dr van Mook binnenkort naar Batavia. Vermoedelijk zullen de gealli eerde troepen op 14 October bij Soerabaja aan land gaan. Ook Padang (Sumatra's Westkust) en Medan (Sumatra's Oostkust) zul len in de eerste helft van October worden bezet. Verwacht mag worden, dat de luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, Dr H. J. van Mook, begin October uit Brisbane zal vertrekken en gelijktijdig met de geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. In de buitenge westen zijn Makassar en Timor reeds bezet en vermoedelijk ook Ambon en Menado, Deze berichten zijn van groot belang in verband met de onrust die er in Indië bij sommige bevol kingsgroepen heerscht. Naar gemeld wordt is thans in Batavia de rust weergekeerd. In sommige havens wordt door de Indonesiërs gestaakt met het ge volg, dat een boot met 1000 ton medicamenten aan boord, niet uit Melbourne is vertrokken, wat noodlottig moet worden geacht in verband met den precairen ge zondheidstoestand. Ernstig vermaan aan de mijnwerkers. Prestaties beantwoorden niet aan redelijke verwachtingen. Ir. Ch. Th. Groothoff, beheer der der Limburgsche steenkolen mijnen heeft een ernstig vermaan uitgesproken aan het adres van de mijnwerkers. Hun idividueele prestaties beantwoorden niet aan wat redelijk verwacht mag wor- MAX BLOKZIJL TER DOOD VEROORDEELD. Het Bijzondere Gerechts hof te 's-Gravenhage heeft Max Blokzijl overeenkom stig den eisch, ter dood ver oordeeld. Jhr D. de Blocq van Schel- tinga, oud-burgemeester van Wassenaar, tegen wien even eens de doodstraf geëischt was, is veroordeeld tot 20 Jaar gevangenisstraf. Beide veroordeelden mo gen beroep in cassatie aan- teekenen. Vanavond zal minister Lieftinck in een radio rede de deblokkeerings- regeling toelichten. Dambond. Cm hot kampioenschap ven MiddelburgUitslagen 2e ronde: E. F. MontenariL. J. Strooband Jr. C2; J. Stroo- baadF. do Ruiter 20; M. F. de JongeW. Boogaard 20. Uitgestelde partij le ronde J. StroobandL. J. Stroo band Jr. 02. Dit tournooi geldt tevens als voorwedstrijd voor het kam pioenschap van Zeeland. MIDDELBUR.G. Ten bate van het zoo zwaar getroffen Wcstkapellc hieid Maandag avond voor het Comité „West- kapelle Herrijst" dhr jac. v. Elsacker een declamatieavond in het Schuttershof. Hij begon met enkele gedich ten over Walcheren, w.o, één van P. C. Boutens, die meer dan 20 jaar geleden de ramp van dit eiland a.h.w. voorspelde. De hoofdschotel van dezen avond was het prozastuk van den Amerikaanschen schrijver John Steinbeck, getiteld „De Vliegenvanger". Het speelt zich af in een, klein stadje in Noor wegen gedurende de bezetting en geeft een, ook voor Neder land, zeer levendig beeld van den verbeten strijd tegen den bezetter. Op voortreffelijke wijze heeft dhr v. Elsacker de verschillen de personen ten tooneele ge voerd. Zoowel v/at zijn tech niek van voordragen als wat zijn mimiek betreft, voldeed Bewijsstukken te Hilversum ontdekt. In Neder land zou een revolutie worden ontketend. Een laatste appèl. De regen tikt gezellig tegen de ruiten van de „redactie". En met een zeker gevoel van beha gen kijk ik naar buiten, waar uit een egaal-grijze lucht de re gen. in stroomen neerplenst. En m al peinzend gaan er brokstuk- voordracht" aan zeer hocge ken van een lang geleden gele zen gedicht door mijn hoofd: „En over de daken regent de [regen En op het zinken platje van de [keuken...." En dan ineens besef ik, dat er op het oogenblik zoovelen zijn, die geen behoorlijk dak boven hun hoofd bezitten. En ook daar 3triemt de regen mee dogenloos neer. En ik voel me niet meer zoo behagelij;k in mijn beschutte veiligheid. Voor me ligt een „laatste ap pèl" van de H.A.R.K. En daarin lees ik: „Wij voeren een race met den tijd! Voor de winter invalt, moeten de huizen dicht en weer bewoonbaar zijn. Amsterdam hielp Arnhem, Rotterdam nam Den Bosch voor zijn rekening, actie op ac tie volgde, heel niet-getroffen Nederland „harkte". Het resultaat der inzamelin gen was prachtig. Gij hielpt eischen. Vooral in een stuk, dat eigenlijk als spel geschreven is, vraagt het uitbeelden van meerdere karakters door één man een buitengewoon expres sief vermogen. De heer v. Elsacker bleek over dat vermo gen te beschikken. Na de pauze werden enkele schetsjes gedeclameerd, die zeer in den smaak vielen, ter wijl de heer v. Elsacker besloot met eenige gedichten over Rot- terdam. Deze buitengewoon geslaagde avond stond onder leiding van ds W. Reus, voorzitter van het Comité. De muzikale om lijsting werd verzorgd door een strijkensemble. GOES. Het gasthuis aan den Oostwal heeft voor zijn gebrek aan plaatsruimte een tijdelijke oplossing gevonden. Een aantal aangrenzende perceelen is n.l. van de eigenaars gehuurd en verbouwd. Daardoor is de school aan de Beestenmarkt nu den en als daarin geen verande- onbehoorlijke fantasie van Prof. rjng komt, kunnen de consequen- De Vries of bestaan er in hoogere ties voor de mijnwerkers niet uit kringen Inderdaad plannen in die richting en is de Delftsohe pro fessor alleen wat loslippig ge weest? Waarom, zoo wordt gevraagd, Christelijke voetbal- en andere sport vereenigingen Is dat nu geen onnoodige verbrokkeling? Kunnen dergelijke schotjes nu niet worden afgebroken? Kan ons volk, kan onze jeugd, zich althans op dit terrein niet als een eenheid openbaren? Wij ontvingen van het Alg. Nederl. Persbureau de lijsten met de voetbal- en korfbalwed strijden welke Zondag 23 Sep tember j 1. werden gehouden. Op die lijsten werden ver meld 418 wedstrijden met de mededeeling, dat de opgaven in verband met de moeilijlke ver bindingen niet compleet zijn. In ons kleine landje ruim 400 officieel bekende wedstrijden op Zondag. Is het wonder, dat velen zich afzijdig houden of dat zij zich in afzonderlijke vereenigingen gaan organiseeren? Finland en de Sowjet-Unie. De betrekkingen worden beter. Finlands eerste minister Paasiviki, heeft een rede uitge sproken waarin hij den toe stand van Finland tegenover de geallieerde mogendheden be sprak. Hij heeft o.a. verklaard „Cnze betrekkingen met de Sovjet-Unie, die den hoeksteen vormen van onze buitenlandsche politiek, worden beter. Wij heb ben getracht vertrouwen te wekken, de verdenkingen van de Sovjet-Unie te onzen op zichte te doen verdwij'nen en tevens onze levensomstandig heden in 't algemeen in te rich ten. Dat zijn de onontbeerlijke voorwaarden /oor de verbete ring der betrekkingen, die vroe ger niet bevredigend en zelfs vijandig waren tusschen ons en de USSR, en het totstandko men van een duurzame vriend schap tusschen de twee landen. De Sabena gaat weer vliegen. Ook de Belgische luchtvaart maatschappij, de „Sabena.", zal weer gaan vliegen. Men ver wacht binnenkort enkele Dou- glas-toestellen uit Amerika. Men hoopt daarmee de diensten van Brussel naar de Kongo, Pa rijs, Londen, Amsterdam, Praag en Zurich weer te hervatten. blijven. Ir Groothof f wees er overigens op, dat Engeland en Amerika reeds gedreigd hebben met maatregelen als het aandeel der mijnwerkers in den wederop bouw niet grooter wordt. De vertegenwoordigers van alle bonden van beambten en arbeiders uit het mijnbedrijf, met uitzonde ring van die van den Communis- tischen Eenheidsbond, hebben hun instemming betuigd met Ir. Groot- {^1* Nederland hoffs uiteenzetting. saeck GESPANNEN TOESTAND Hebben snel. Toch vragen wij u, nog weer vrij voor het onderwijs, meer te willen geven. Wij zijn Geslaagd voor het practijk- niet ondankbaar. Maar werke- diploma Ned. Handelscorres- lijk, volk van Nederland, de pondentie dhr M. Geerse te Se- nood is nog steeds zeer groot, rooskerke (W.), tijdelijk te Goes. Steunt ons, dan steunt u de KAPELLE De Ghr Bewaar- oorlogsgetroffenen. Snelle hulp schooi kwam hier in alg, leden is dubbele hulp! vergadering bijc-en. Want vóór November moe- in zijn openingswoord deelde de ten er hoe dan ook voorz. Ds A. Scheele mee, welke voldoende dekens en matras- moeilijke tijden men ook met de sen zijn, moeten de geschon- bewaarschool heeft doorleefd, den huizen met Uw gereed- Het plan bestaat de school schappen zijn gedicht, wiHen weer te heropenen op 2 Oct. a.s. De P.O.D. te Hilversum heeft een belangrijk stuk in handen geikregen, dat een schel licht werpt op de landsverraderlijke houding van de nationaal-socia- listen en van hen, die zich on der Mussert's bevel hebben ge plaatst. Het is, zegt „Trouw", geda teerd 9 Juli 1940 en opgesteld door een adjudant van de z.g. Mussertgarde. Deze man was sinds 1933 een groot vereerder van Hitier, nauw bevriend met Feldmeyer en Rost van Ton- ningen en hoog in aanzien bij Rauter en Seyss Inquart. Het stuk vermeldt de volgen de bezwarende gegevens De nat.-soc. bond voor Neder landers in Duitschland, een on- derafdeeling van de N.S.B. met zetel Düsseldorf, had een W.A. onder leiding van den Nederlan der Koehler, die daartoe werd bijgestaan door den reserve officier van het Nederlandsche leger Sprey (later overgegaan als officier bij de Waffen S.S.) Op 17 Maart 1940 werden een aantal vertrouwde leden van den bond en van de W.A. door Koehler opgeroepen om een op leiding tot Unterführer bij de 4e Comp. der S.S. Brandenburg in Miihlenbusch bij Asperden te volgen. Voor het vertrek werd in te genwoordigheid van Duitsche officieren een eed van zwijg zaamheid en een eed van trouw aan Mussert afgelegd. Den 9en Mei kwam Koehler in het kamp en zeide, dat zij op bevel van Mussert moesten vechten voor de Nederlandsche nationaal-so- dalistische beweging. Gelijktijdig met den Duit- schen inval zou in Nederland zelf een revolutie worden ontke tend. Ook de commandant, Ober- leutnant Walther, hield een toe spraak waarin hij zeide, dat het oogenblik was aangebroken, waarop zij moesten toonen „ganze Kerïe" te zijn. De man nen werden in ploegen van twee verdeeld en kregen nauwkeurig uitgewerkte opdrachten om te. verhinderen, dat de bruggen werden opgeblazen. Voorts moesten zij verwarring stichten en daardoor zoo min mogelijk bloed doen vergieten. Zij zou den in de voorste linie opruk ken, velen van hen gestoken in Nederlandsche uniformen en voorzien van valsche papieren. Inderdaad zijn deze „Neder landers" met de Duitsche troe pen Nederland binnengerukt en hebben zij hun verraderswerk, naar uit het rapport blijkt, vol ledig verricht. Zij trokken door Noord-Bra bant over Breda naar Vlaande ren tot aan Ostende waarna zij via Nederland naar Keulen te rugkeerden. Velen van hen zijn echter gesneuveld. In Keulen werden zij opnieuw toegespro ken, waarbij hun gezegd werd, dat zij zich kranig gehouden hadden en allen het ijzeren kruis en bevordering hadden verdiend. Maar om deze onder scheiding deelachtig te worden, moesten zij eerst tot Duitscher worden genaturaliseerd. Eerst op dat oogenblik drong het tot hun botte hersens door, dat zij als landverraders waren opgetreden. Volgens het rap port waren zij allen uitsluitend voor Mussert in den strijd ge gaan en voelden zij er niets voor om Duitschers te worden. Zij kregen tien dagen verlof, moesten in Aken hun unifor men inleveren, maar werden op 3 Juni weer opgeroepen. Hun werd meegedeeld, dat in München een Nederlandsch S.S.-regiment was opgericht, de S.S. Standarte „Westland". Na hun opleiding zouden zij ter be schikking van Mussert worden gesteld en in Nederland bij de politie worden ingedeeld. In Juli werd echter een vier jarige verbintenis bij de Waf fen S.S. van hen geëischt, ter wijl zij ook den eed van trouw aan Hitier moesten afleggen. Welke rol Mussert bij het in Duitschland voorbereide ver raad heeft gespeeld, zal straks bij zijn proces in Den Haag kunnen blijken. Kennelijk werd hij in Berlijn reeds toen geheel als marionet beschouwd en ge bruikt, goed genoeg om Neder landers in Duitschland voor hun landsverraderlij k werk te werven. Uit een brief van den kring leider Jan Visser te, Berlijn blijkt, dat Mussert later Koeh ler niet meer wenschte te zien en dat men in N.S.B.-kringen wel eenigszins geschrokken is van het verraad dat op zijn ge zag en onder zijn naam was gepleegd en dat men in het jaar 1940 in het openbaar in ons land zoo halsstarrig ontkende. EEN ZWARTE DAG VOOR DE WALCHERSCHE DIJKEN. Gisternamiddag is bij zeer hoog tij een gat in den Nolle- dijk bij Vlissingen geslagen. Het water drong met kracht binnen. De dijk, die 4 M. N.A.P, lag, kon den krach- tigen druk van het water, dat door den sterken N.W.- wind werd opgedreven, niet houden. Men kon gisteravond de schade nog niet overzien. Nu echter het springtij voorbij is en de weerberichten gun stiger luiden, hoopt men spoedig de schade te herstel len. De schuld van dezen tegenslag treft niet den Waterstaat, doch is alleen toe te schrijven aan een zeer ongunstigen samenloop van weersomstandigheden. De toestand in Indië is ver van gunstig momenteel. Doordat de havenarbeiders in Australië zich solidair hebben ver klaard met de oproerige elemen ten in Indië, ligt alle vervoer stil, en wordt de voorziening in den nood van de vele gevangenen enz. in gevaar gebracht. Vandaag, precies 9 jaar na dat onder den druk der omstandigheden de gouden standaard moest worden losge laten is het oude geld waarde loos. We beginnen nu met nieuw geld. Voor een oogenblik zijn alle Nederlanders even rijk. Af gezien van de zinkpotter., bezit niemand meer dan een tientje. Over de deblokkeering van het geld spreekt vanavond Minister Lieftinck. wij ons niet geplaatst zien voor een nieuwe nationale ramp." En dan eindigt deze oproep „Daarom een laatste appèl.. in pers, in radio en op het witte doek. Nederland brengt uw of- let op uw IN BRITSCH-INDIë. Het congres vraagt onafhankelijkheid. De toestand in Britsch-Indië blijft nog altijd gespannen. Het comité van het al-Indi sche congres heeft een resolu tie aangenomen, waarin Wa- vell's voorstellen ontoereikend en onbevredigend worden ge noemd. Het congres zal niet tevreden zijn met minder dan Indië's onafhankelijk- h e i d.. Het eischt tevens de vrijlating van de Indische troe pen, die onder de Japanners hebben gevochten. Lord Wavell heeft nu voor den Indischen omroep een plan bekend gemaakt voor de spoedige verwezenlijking van de onafhankelijkheid van Britsch- Indië. De Engelsche regeering heeft besloten zoo spoedig mo gelijk een constituante bijeen te roepen. Spoedig zullen de verkiezingen worden gehouden voor de centrale en provinciale lichamen, en het beginsel van ministerieele verantwoordelijk heid zal worden ingevoerd. ZOO SPOEDIG MOGELIJK VERKIEZINGEN. De Regeering schijnt nu toch tot de overtuiging te zijn ge komen, dat het gewenscht is zoo spoedig mogelijk algemeene verkiezingen te houden. In een dezer dagen in een vergadering der Ned. Volksbe weging te Enschedé gehouden rede heeft de minister-presi dent prof. :'- W. Scbèrr-erhorr. o.m. medegedeeld, dat de regtc- ring 't houden van verkiezingen zooveel mogelijk zai bespoedi gen. Voor het onderzoek naar de mogelijkheden der saneering van de verschillende administra ties heeft de regeering een spe- cialen functionaris benoemd. Deze heeft de regeering ge vraagd, wat zal moeten voor gaan de saneering van de dis- tributiestamkaarten, of de sa neering van de verkiezingsad ministratie. De regeerng heeft daarop beslist, dat de verkie zingsadministratie prioriteit zal genieten. wij het begrepen? Buiten ruischt de regen als onderwijzeressen zijn benoemd Mej. Massa en Mej. de Kroo. Het lokaal Obadja is afgestaan, 2 lokalen zullen in gebruik wor den genomen. Het schoolgeld wordt bepaald op f 2.p. mnd p. kind. In het bestuur kwam verande ring, Dr J, D. Schmidt bedankte als bestuurslid wegens vertrek. Ook Ds Soheele wensohte jongere krachten. Provincienieuws. Gekozen werden dhm S. P. „ii-,n= Groenleer en L. Ribbens. VHiwiMinPr^ J De voorz- deelde ™orts Plf rnlo n Tf /Ja dat 6en 6"1 VaI1 ^5.Was De colonne Gezinshulp van de h 8 Goesche U.V.V. heeft de maan- Na f," be_ den Juni en Juli te Dordrecht nQemde t* voor|_ uitstekend werk verricht. p M Keim g L Thans .icht zich de U.V .V. op Rubens de nooden in naaste omgeving ,.TTTT._AT en doet hierbij een dringend ?e ,i?decte beroep op U, vrouwen en meis- vRor T-B.C.-fond» „Draagt jes van Goes en omstreken, om f *asten bracht op een ochtend, middag of avond, 183,4973 op. een heelen dag of slechts enkele ZOUTELANDE. In de dui- uren per week Uw tijd beschik- nen werd hier Vrijdag een baar te stellen voor hulp aan tanikmijn ontdekt, die gevaar anderen: Zieke huisvrouwen, opleverde, daar hij niet ver van moeders die het werk niel de bebouwde kom lag. Men meer aan kunnen, gebrekkige transporteerde de mijn naar alleenwonenden en dergel. Ook een minder gevaarlijke plaats administratieve werkzaamheden en de 30-jarige J. D. zou er op worden bij tijd en. wijle van U schieten om dan dadelijk in een gevraagd. Zoo werken op hel bunker dekking te zoeken voor oogenblik vele U.V.V. leden op de gevolgen van de explosie. Bankinstellingen, die in deze Het eerste schot was al raak, weken handen tekort hebben maar alles speelde zich zoo Tegelijk vraagt de U.V.V snel af, dat D. reeds te laat Uw aller aandacht voor haar was en een scherf tegen het actie tot hulpverleening aan a.s hoofd kreeg. Kort daarop is hij moeders, die, bij gebrek aan de overleden. noodigste kleertjes en luiers, de komst van haar baby met angst tegemoet zien. Hiertoe verzamelt zij flanel, katoen, in terlock, bolletjes wol of katoen STAVENISSE. Alhier is L. M. door de politie aangehouden wegens diefstal van een rijwiel. Bij J. W. H. en M. S. te Poortvliet zijn vuurwapens en (nieuw of oud, het kleinste munitie, welke daar waren opge- stukje is welkom). Ook hier-slagen, in beslag genomen, voor vraagt zij Uw medewer-1 THOLEN. Voor het midden- iking, zoowel door het leveren standsdipl. Handelskennis slaagden van maten??., ai» 'by de ver-^cZc week te Roosendaal P. De r- vaardiging, thuis of in groeps- j, Deurloo en P. Geluk en verband t M. Bijnagte van Scherpenisse. i °P' 1n Vrijdagmorgen is de wnd Ce- werk. Geeft U dus nu op als meente-opzichter van Poortvliet, lid (min. contr. f 1 p. j.) of be- dhr J. Blaas, op den dam te St. gunstiger (min. contr. f 2.50 p. j.) Pliilipsland ernstig aangereden bij de leden van het nieuwe be- door een militairen wagen. De stuurde dames L. Kuenen, auto kwam in de sloot terecht. voorz., Zr T. Ouwehand, secr., Dhr Blaas werd per auto naar zijn J. Snoek, penningm., A. Israël, huis vervoerd. Naar wij vernemen C. Buys, _E. de Kruyter, E. v is hij niet ernstig gewond. Geestelijk verval. De aartsbisschop en de bis schop van de R.K. Kerk in Ne derland hebben een herderlij ken brief uitgegeven waarin o.m. wordt gezegd: „De teekenen van dezen na- oorlogschen tijd wijzen duide lijk op /en zorgwekkend gees telijk verval. Het leven lijkt soms meer heidensch dan chris telijk. De eerlijkheid en waar heid is bij velen zoek. De rechtvaardigheid en gerechtig heid hebben veel geleden. De geest van zedigheid en zuiver heid is verzwakt onder den. zin- nelijken drang naar genot. De kleeding van velen spot met al len zin voor christelijke zedig heid en neemt zelfs uitdagende vormen aan. De lectuur is in het algemeen besmet. De fiim is van inhoud en strekking zwoel en gevaarlijk. In zijn in tiemere verhoudingen van om gang en verkeering blijkt het leven besmet. Het gedrag van vele meisjes, ja zelfs van ge huwde vrouwen, is ergerlijk en verleidend. De huwelijkstrouw heeft aan heiligheid en hecht heid ernstig ingeboet en net aantal echtscheidingen, van ge- loovigen als van ongeloovigen, schijnt angstwekkend te groeien. De kanker van de schending van het eigenlijke huwelijksleven woekert verder en vernietigt steeds meer den zin en den eerbied voor de hei ligste plichten. Het gezag, dat alle opvoeding en ordè moet schragen, heeft merkbaar ingeboet aan eerbie diging en kracht. Wie scherp toeziet,, moet zich bezorgd afvragen of de geest der wereld, de geest van hei dendom er. ongeloof, niet bezig is ons oude en echte christen dom te ondermijnen en lang zaam te vernietigen." De brief besluit met de op wekking weg met alle halfheid en met de eindelooze compro missen met de wereld. Het moet weer duidelijk worden, wie Christus volgt en wie niet. met Heelv. Dissel, H. v. d. Geest, J. E. Korevaar—Stolk. Bezorging van materiaal voor de babygoederen (ook dat van Uw familieleden, kennissen en buren 1) uitsluitend bij Mevr. Israël, Oostsingel 92, Goes vóór 5 Oct. a.s. De visschersvereen. „Helpt elkander" alhier, mag zich in een gestadigen bloei verheugen. i De laatste maanden konden 50 nieuwe leden worden ingeschreven. Het houten schuilhuisje zal wor den afgebroken en door een stee- nen vervangen. o 1. ANN .'ualh D, Ais post- commandant der marerticiisstf te I St. Annalar.d ie geetatiocneerd dhr J. J. ae Muunck van St Laurens. De collecte Stichting 1940 1945 heeft f 1372,20 opgebracht. Per 10 Oct, a.s. heeft dhr J. de Visser ontslag gevraagd als havenmeester dezer gemeente. Door de politie alhier is in samenwerking met de rivierpolitie te Rotterdam huiszoe king gedaan in de woning van V. Aangehouden werden W. en Th. v. V. bij wien een flinke voorraad levensmiddelen, afkomstig van het Deensche Roode Kruis en be stemd voor onze bevolking, in be slag werd genomen. [JONGE MENSCHEN GEREPATRIEERD. Voor me ligt een brief van een vriend, die samen met mij in Duitschland was. Hij is nu reeds maanden gerepatrieerd, zooals het met een mooi woord heet. Maar hoe weinigen besef fen wat er achter dit woord schuil gaat. De brief, die voor me ligt, is een noodkreet 1 De noodkreet van een, die is thuis gekomen en zich toch niet „thuis" voelen kan. En hij is niet de eenige. Haast al die jonge menschen, die door den bezetter zijn weg gerukt uit hun oude, vertrouw de omgeving en die daarginds in het gevangenkamp zuchtten of moesten werken in de fabrie ken, kunnen zichzelf maar niet terugvinden. O, zoo oppervlakkig lijkt het, of ze zich weer al aardig aan gepast hebben. Maar het is niet waarl Het is één groote mas kerade. O, ais die moeder toch eens besefte, dat haar Jan met meer dezelfde is van twee jaar geleden. O, als die verloofde hei eens eerlijk wilde zien, dat haar jongen niet meer dezelfde is, van wien zij toen op het perron afscheid nam. Zij zijn anders geworden. Ze hebben iets ge zien van het leven, van de we reld. Maar meestal van de don kere zijde van dit leven en van de rotheid en vermolmdheid van onze samenleving. Dat laat zijn sporen na. Vele van onze jongens en mannen in Duitschland hebben de dingen leeren zien in hun schrijnende naaktheid Hoe realistisch zuiver spreekt dat niet uit het volgende gedicht, dat als onderschrift draagt Berlijn 1944: Een wereldbouw van ijzer en [graniet, Staal en bazalt werd om ons [opgetrokken. Maar saamgeperst in strakke [woningblokken, «aar huis aan tuis het Boek [de schouw verliet, leefden wij mak en bij geea [ding betrokken, dan wat des daags aan diefstal [was geschied. Eerst als het staal naar onze [halfheid stiet, zijn wij ontzind en eindlijk [opgeschrokken. Wie in zijn nood tot God riep, [vond hem niet. Zoo, zwaarbelast van geld en [waarden, hokken wij huivrend saam in kille [kelderkloldken, waar een betongod heul en [toevlucht biedt, en waar met nauw bedwongen [schouderschokken iemand zich soms door 't starre [voorhoofd schiet. Deze jongeman heeft door schouwd de beangstigende ar moede van ons heele bestaan. En hij heeft het in bijtende woorden weergegeven. Zoo heb ben zij het allen gezien, die honderdduizenden. En ze zijn er anders door geworden. De meesten cynisch en sarcastisch. O, er zijn er gelukkig ook, die er door gelouterd zijn. Maar zoo heel velen zijn ten prooi aan een geestelijk nihilisme. En nu een vraag aan jou, die dit leest. Je hebt wellicht ook van die jonge menschen in je naaste omgeving, misschien be hoort je beste vriend wel tot die gerepatrieerden. Denk dan eens over deze dingen na. Spreek eens heel eerlijk met hem. Doe niet, alsof er niets gebeurd is. Speel geen struis vogelpolitiek. Dan gaat hij zijn problemen verdringen, zooals het in de zielkunde heet. En dat kan catastrofaal zijn voor zijn heele leven. Daarom, toon je een echte vriend en tracht samen, met Gods hulp, te bou wen aan een nieuwe toekomst. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ede, H. K. v. Win gerden te 's-GrevelduinCapelle; te Leeuwarden (8e pred, pl.) J. M. de Jong te Stonipetoren (N.H.). Bedankt voor Spaarndam, J. A. Flink te Voorhout. Gerei. Kerken. Beroepen te Amenmiden, J. A. Tieinens te Aardenburg. Aangenomen naar Wesibroek, J. E. Hendriks, cand. enhulppred. te Badhoevedorp, die bedankte voor Leimuiden en voor Wou- brugge, Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Nieuwpoort. M. Overduin te Werkendam. Geref. Gemeenten, Beroepen te Genemuiden en te Werkendam W. C Lamain te Rijssen. Afscheid. 13 Sept. j.l. nam Ds B. v. Neerbos af scheid van de Geref. Gem. te Rilland. De Zeeuwsche vrienden waren van alle kanten toegestroomd, wel een bewijs, dat Ds van Neerbos door zijn eenvoud en hartelijkheid een plaats veroverd had in de har ten van het Zeeuwsche volk. Spreker bepaalde zijn gehoor bij Hebt. 1320 et 21. Na de predicatie werd Ds v. Neerbos hartelijk toegesproken door ouderl. L. v. d. Dool, namens gemeente er. kerkeraad, door ds I A. v. Stuyvetberg namens de 1 Part. Synode en de Classis Goes en door ds J. v. d. Berg namens de comm. voor inw zending. Ds B. v. Neerbos heeft zich metterwoon gevet tigd te Kat wijk a. d. Rijn, Molentuinweg 15, en is bereid voor zoover zijn krachten hettoelaten de gemeenten des Zondags te die nen in de prediking des Woords. Predikanten naar Indië. De „Commissie tot beharti ging in Nederland van de be langen der Protestantsche keilk in Nederlandsch-Indië" heeft

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1