ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuwe regeling Textiel-disfributie. 1e JAARGANG No. 145 GHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 24 Sept. '45 Beroep op de Winkeliers. De Regeerinp doet een d:-:r>£ó.,sa beroep op ac. wiru keiiers om ondanks de daar aan verbonden moeilijkheden hun zaken open te houden. Economische overeenkomst tusschen Rusland en Hongarije. Noch Engeland, noch Amerika van te voren op de hoogte gesteld. Naar gemeld wordt, zou een overeenkomst tusschen Rusland en de voorloopige Hongaarsche regeering omtrent een vijfjaren plan van economische samen werking tot stand zijn gekomen. Een Engelsche correspondent schrijft, dat de Regeeringen van Engeland en de Vereen. Staten de verwikkelingen, welke door dit pact zijn geschapen, in overweging hebben genomen. Hij voegt er aan toe, dat noch Londen, noch Washing ton van tevoren op de hoog te waren gesteld omtrent deze overeenkomst, waardoor Rusland peliikwaardige part ner zou worden in een cos- mopolitische staatscontrole en exploitatie van Hongarije's groote industrieën, natuur lijke hulpbronnen, landbouw en transportwezen. De correspondent van de „Ob server" zegt, dat berichten uit Bulgarije er op wijzen, dat door de aankondiging van deze over eenkomst de politieke crisis in Hongarije is verscherpt en dat de ratificatie van het pact in vele kringen op bitteren tegen- stsnd stuitte. Politieke gevangenen. Aan het Ministerie van Justi- Aan het Ministerie van Justi tie is een tijdelijk directoraat- generaal ingesteld met de taak de verzorging van al hetgeen verband houdt met de opspo ring, inbewaringstelling en be rechting van politieke gevange nen. De instelling geschiedt in het kader der liquidatieplannen van het M.G., sectie juridische zaken. TWEE MILLIOEN GEVLUCHTE DUITSCHERS De geallieerde autoriteiten maker, ziet otij-ruet sver de ernstige situatie, welke is geschapen door het om zwerven van millieenen uit West-Polen gevluchte Duit- sehers over Duitsch gebied. Men schat het aantal dier omzwervende Duitschers op ruim 2 millioen. Geen verbroedering met Japanners. Admiraal Lord Louis Mount- batten heeft een dagorder uit gevaardigd, waarin verbroede ring tusschen geallieerde en Japansche officieren wordt ver boden. De dagorder zegt met name: „Geeft Japanschen of ficieren geen hand. Geallieerde en Japansche officieren moeten niet in hetzelfde vertrek den maaltijd gebruiken en elkaar geen dronk aanbieden. Japan sche officieren, die orders in ontvangst komen nemen of verslag uitbrengen, moeten op armlengte afstand gehouden worden. Zij mogen niet aan de zelfde tafel zitten. Elke Japan ner, onverschillig van welken rang, die zich halsstarrig toont, moet terstond gevangen geno men en scherp bewaakt wor den." Maatregelen in Duitschland. De geallieerde contróle-raad voor Duitschland heeft besloten, dat het land als een economische eenheid zal worden beschouwd. Den invoer in het geheels gebied wil men tot-een minimum beper ken. Zes en twintig wetten, die gebaseerd waren op nationaal-so- cialistische principes, zooals dis criminatie van een bepaald ras, zijn afgeschaft. Orkesten mogen geen militaristische of nationalis tische muziek meer spelen. „Deutschland über Alles" is ver- I boden. Spoorkaartjes tegen oud geld. De Spoorwegen en de reis- bureaux, welke spoorkaartjes verkoopen, nemen nog tot en met 2 October a.s. oud geld in ontvangst. De plaatsbewijzen voor 3 tot en met 6 October kunnen op alle werkdagen tot en met 2 October gekocht wor den. Dringende behoefte aan verpleegsters? Korten tijd geleden heeft Mi nister Drees een dringende oproep gericht tot de meisjes om zich be schikbaar te stellen als verpleeg ster. Met name in de groote steden zoo heette het, is er een schreeu wende behoefte aan personeel. Nu deelt ons echter een ver pleegster van „Vrederust" te Ber gen op Zoom mede, dat zij en twee collega's verschillende malen hebben gesolliciteerd naar ver scheidene groote stadsziekenhui zen maar steeds was het ant woord: „U kunt niet geplaatst worden of, de 2 jaarscursus is vol". Hoe zoo vraagt zij, is dit met elkaar te rijmen? Zij zou gaarne een adres hebben waar dan werkelijk verplegend personeel noodig is. Hier rijzen ook nog andere vragen. Officieel is meegedeeld, dat in verband met de dringende behoef te aan personeel ook meisjes zon der Mulo-diploma geplaatst kon den worden. Meerdere meisjes hebben zich daarop beschikbaar gesteld. Maar zij kregen prompt antwoord, dat plaatsing niet mogelijk was. Aanstelling belasting* rechercheurs. In zijn welkelijksche radio praatje heeft de Patriot mee gedeeld, dat er nog belangrijke maatregelen op stapel staan, die ten doel hebben: ten eerste, dat de belastingautoriteiten te allen tijde alle inlichtingen kunnen verkrijgen die voor een zuivere, eerlijke, sociaal-rechtvaardige heffing onontbeerlijk zijn, en ten tweede, dat 't bonafide pu bliek betrokken wordt bij den nationalen strijd tegen belas tingontduiking. Zoo heeft minister Lieftinck besloten, dat in elke inspectie personen uit de burgerij wor den aangetrokken, die behulp zaam zullen zijn bij de opspo ring van eventueele gelden, die men aan het land zou willen onttrekken. Naar analogie van den onbezoldigden rijksveld wachter zou men een dergelij- ken functionaris een onbezol digden belastingrechercheur kunnen noemen. De geldsaaeeraig. Bij vfe.c vviakeEers er, en- der.e «crinydocndcn, die ap eigen naam handelen, schijnt de opvatting 4e heerschen, dat zij oolk na 25 September, in de inleveringsweek van 26 Septem ber tot en met 2 October, gei den tot onbeperkte bedragen kunnen inleveren. Deze opvat ting is onjuist. Deze mogelijk heid bestaat alleen voor niet natuurlijke personen, zooals naamlooze vennootschappen, commanditaire! vennootschap pen, firma's, vereenigingen, maatschappijen enz. Alle zaktnmenschen, die op eigen naam handelen, kunnen in de inleveringsweek uitslui tend op hun geldkaart inleve ren en tot geen hooger bedrag dan driehonderd gulden. Het meerdere moet uiterlijk op 25 September worden gestort. BRIEVEN PER LUCHT POST ZONDER EXTRA KOSTEN. Voor drukwerken nog lucht recht verschuldigd. Brieven en briefkaarten vooi Denemarken, Finland, Noorwe gen, Polen, de USSR, Zweden en Zwitserland, worden voort aan per luchtdienat verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht verschuldigd is. Voor drukwerken, zakenpa- pieren en monsters naar deze landen, met uitzondering van Zweden en Zwitserland, blijft, bij verzending per luchtpost een luchtrecht verschuldigd van 10 cent per 20 gram. Naar Zwe den en Zwitserland kunnen voorloopig nog geen drukwer ken, zalkenpapieren en mon sters worden verzonden. Het onvoorzichtig rijden door militaire auto's. Teneinde het onvoorzichtige en in strijd met de verkeersbe- patmgen zijnde verkeer met militaire motorrijtuigen tegen te gaan, heeft de A.N.W.B. zich gewend tót den korpscom mandanten van het Mil. Ge zag. Deze heeft daarop veror dend: „Ik draag allen Commandan ten op hun onderhebbenden er nogmaals zeer nadrukkelijk op te wijzen, dat zij zich zonder uitzondering hebben te hemden aan de voorgeschreven ver- keersbepalingen en dat overtre ding aan de Krijgstucht zal worden getoetst. Een en ander dient te geschie den in een theorieles, waarbij de verkeersregelingen dienen te worden behandeld." Werkkieedlng slechts bij uiterste noodzaak. De aangekondigde textieldistri butie is vereenvoudigd. Maar niet een ieder zal er van profiteeren. Kleeding zal worden verstrekt aan oorlogsslachtoffers, aan hen, die daarmee gelijk kunnen worden gesteld en tenslotte aan bijzondere categorieën. Aanstaande moeder;, 3 maan den voor den vcrmoodelijken da tum van bevallingpersonen die in een klooster treden; personen, die in een sanatorium of ziekenhuis moeten worden opgenomen; per sonen, die uit hun kleeding ge groeid zijn; lijders aan een rheu- matische ziekte en zieken (deze personen kunnen een aanvraag bij de distributiediensten indienen on der overlegging van deugdelijke bewijsstukken.) enz. Een zeer klein gedeelte van de arbeidende klasse kan van werkkleeding worden voor zien. Alleeen bedrijven, die werkzaam zijn bij den weder opbouw van ons land, worden gerekend tot de zware indu strie, zooals o.a. de scheeps bouwbedrijven en komen daarvoor in aanmerking. De bedrijven moeten voor hun arbeiders een aanvraag in dienen. Verder komen voor werkklee ding in aanmerkingchirurgen, die niet gebonden zijn aan een zieken huis adspirant-leerling-verpleeg- sters, leerling-verpleegsters en kraamverzorgsters, kellners, ser veuses, enz., in rijkshorecabe drijven. Al de vermelde bijzondere ge vallen zoowel voor onder- of bo- venkieediug, als voor werkklee ding komen slechts b ij u i t e r - stenoodzaak in aanmerking voor textielgoederen. De distributiedienst reikt de noodige textielpunten uit. Met deze punten dient de betrokkene zich te wenden tot een winkelier, alwaar de goederen waarvoor punten zijn verstrekt voorradig zijn. De winkelier geeft een be reidverklaring af, geldig geduren de een week. Deze bereidverkla- j ring moet zoo spoedig mogelijk aan den distributiedienst worden voorgelegd, ten einde deze te doen waarmerken. Met deze gewaar merkte bereidverklaring, thans aankoopvergunning, en met de reeds verstrekte punten kunnen dc gevraagde goederen bij den leve rancier worden afgehaald. noodig hebben of b.v. ten behoeve van geneesheeren. Bij vordering zal men den wagen over het alge meen «iet kunnen verhuren, maai dezen moeten verkoopen. Het M. G. en de B.S. vallen ook onder de registratie. IN LOCKHEEDS OVER DEN OCEAAN. In de naaste toekomst zal de afstand tusschen New York en Londen ir. 11 uur kunnen worden afgelegd. Daartoe zal gebruik gemaakt worden van Lock- heedvliegtuigen, toestellen met 4 motoren die orp groote hoogte vliegen, een snelheid bereiken van 550 km. per uur en 42 pas sagiers kunnen vervoeren. Vier Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen hebben 426 machi nes van dit type besteld. De af levering zou begin October aanvangen. Luitenant-Generaal Prins Bern- hard is bij K. B. benoemd tot in specteur-generaal der Kon. Land- macht. TOENEMING T.B.C. TE ROTTERDAM. De cijfers betreffende de T.B.C.-gevallen te Rotterdam zijn schrikwekkend omhoog ge kropen. Was het gemiddelde sterftecijfer aan T.B.C. „oor 1944 8.5 per 10.000 ingeschreven patiënten, voor de eerste 8 maanden van 1945 is dit cijfer opgeloopen tot circa 11. Het aantal lijders aan actieve T.B C. bedroeg per 1 Aug. 1945 on geveer 8000, terwijl het aantal nieuwe gevallen van long- tuberculose in de eerste 8 maanden van 1945 reeds 1209 bedroeg, tegen 270 over 1939. Deze toename is niet alleen een gevolg van den honger, maar ook van de slechte levensom standigheden van de Ned. ar beiders in Duitschland Hamster geen zinken pasmunt. Bij beschikking van den minis ter van financiën is verboden zinken pasmunt op te potten of opgepot te houden tot hoogere bedragen dan f 10 in kwartjes en dubbeltjes, f 1 in stuivers, f 0,25 (dus niet f 1) in 2% cent stukken en centen. Op overtre ding staan de strengste straffen. Registratie van motor voertuigen. In een te Rotterdam gehouden persconferentie is namens het Regeeringsdirectoraat Motorvoer tuigen medegedeeld, dat binnen kort wordt overgegaan tot regi stratie van alle motorvoertuigen, ook van die, welke niet rijden. Daarbij zullen de wagens worden geïnspecteerd, teneinde een over zicht te verkrijgen van de onder deden, waaraan behoefte bestaat. Verzekerd werd, dat bij de regis- stratie geen vordering van wagens zal geschieden. Een registratiebewijs zal worden verstrekt. Wagens, die zonder dit ■bewijs worden aangetroffen, wor den in beslag genomen. Een intensieve controle zal langs den weg worden gehouden, terwijl ook een opsporingsdienst aan het werk gaat, zoodat het wel niet zal gelukken auto's te laten onderduiken. Bovendien zal een administra tieve enquête worden gehouden, om in samenwerking met de Rijksverkeersinspectie na te gaan of er voertuigen in handen van hen zijn, die ze niet dringend noo dig hebben. Is dit het geval, dan zullen deze wagens gevorderd worden ten behoeve van hen, die ze wel om economische redenen F1NANC. BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Zooals bekend onderscheidt 'de geldzuivering twee catego- riën, die na 25 September nog gelden kunnen inleveren. De eerste categorie zijn naamlooze vennootschappen, coöp. vereenigingen, firma-ven nootschappen, stichtingen en vereenigingen, weeshuizen enz die met een volmacht een hoo ger bedrag dan f 300 kunnen in leveren. Deze volmacht wordt door de banken gratis beschik baar gesteld. De tweede categorie zijn alle natuurlijke personen, die een bedrag van ten hoogste f 300 na 25 September kunnen inle veren. Hieronder vallen ook de eige naren van z.g. eenmans-zaiken. De eigenaar van een, dergelijke zaak kan dus zijn contanten niet splitsen in privé-gelden en zaak-gelden, doch dient al zijn contanten te beschouwen als privé-gelden, derhalve tcebehoo- rende aan natuurlijke perso nen. Hij kan dus na 25 Septem ber ten hoogste f 300 op zijn geldkaart A en/of B inleveren en dient dus zijn overig papier geld, ook al vormt dit het kas saldo zijner zaak, uiterlijk op 25 September a.s. op zijn bank rekening te storten. In verband hiermede zijn de bankinstellingen te Goes op Dinsdag 25 September geopend van des morgens 9 uur tot des avonds 7 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1