ZEEUWSCH DAGBLAD Het Kederlandsche Roods Kruis. Schandelijke Japansche wreedheden. De Voorloopige Staten-Generaal. 1e JAARGANG No. 140 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 18 Sept. '45 Het Nederlandsche Roode Krul -iec «ich dij.» tie bevrij ding van Indië een nieuwe taak toegewezen. Duizenden landgenooten zien vol spanning uit naar berichten omtrent het lot van hun ver wanten en vrienden, die een einde zullen maken aan de on zekerheid waarin zij thans ver- keeren. Het Roode Kruis wil ook hierin hulp verleenen. Maar het kan zijn veelomvat tende taaik alleen vervullen ah he,t daarbij gesteund wordt door heel het Nederlandsche volk. Sinds het begin van den oor log is het aantal leden geste gen van 40.000 tot 300.000. Een machtige vooruitgang. Maar gezien de enorme taak die het N.R.K. hier en in Indië wacht is het niet genoeg. Met grooten aandrang wek ken wij daarom onze lezers op zich voor het lidmaatschap aan te melden. Gedurende ons verblijf in i Buchenwald hebben wij begre pen wat het Roode Kruis voor de gevangenen en dit is maar een klein onderdeel van zijn arbeid beteekent. Zonder de hulp van het Roode Kruis zou de directe en indi recte ellende van den oorlog, nog veel grooter zijn dan nu het geval is. Daarom: Steunt het Neder landsche Roode Kruis. Meldt u aan als lid. Helpt mede het ideaal te verwerkelijken: „In ieder huis, een lid van het Roode Kruis". Leden der Nederl. Indische strijdkrachten, die in Melbourne aankwamen, verhaalden, dat de Japanners op Sumatra en Java een antal gruwelkampen had den, waar Britsche, Ameri- kaansche en Nederlandsche ge vangenen alsook Indonesiërs op de wreedste wijze werden mishandeld. De gevangenen werden er eerst zoodanig mishandeld tot ze het bewustzijn verloren, ver volgens werden ze weer bijge bracht en dan met knotsen be werkt en geschopt tot ze stier ven. De bevrijde gevangenen ver telden van geeselingen en expe rimenten, ondernomen door ja pansche doktoren, op krijgsge vangenen om te bepalen wat het menschelijk lichaam kon weerstaan. J. A. Wormser, de 38-jarige zoon van den bekenden Neder- landschen dagbladeigenaar op Java, toonde in Melbourne verschrikkelijk groote lidtee- kens op zijn armen, die-hij had opgeloopen, toen hij „medische behandeling genoot in het „Aye- kamp" op Java. Hij verklaar de, dat de Japanners met op zet zijn wonden hadden geïn fecteerd. Een Nederlandsche sergeant, die een paar eieren in het kamp poogde te smokkelen, werd op zijn handen gebrand, gegeeseld en met bamboestokken gesla gen. De heer Wormser zeide, dat de ergste martelingen ge schiedden in 't Dameoka-kamp op Java. Van. een Amerikaan hadden de Jappen de beenen geampu teerd. Uit Hongkong wordt bericht, dat de ergste Japansche oor logsmisdadigers gevangen ge nomen zijn. Australische leger-verpleeg- sters en vrouwelijke burger geïnterneerden, die in Darwin zijn aangekomen, vertelden hoe zij door de Japanners gedwon gen waren, de straten van Yokohama te vegen, hout te hakken, water te dragen, loop graven aan te leggen en sneeuw te ruimen. Zij hadden zulke slechte voeding gehad, dat in gewanden van katten en hon den tenslotte voor hen een lek kernij waren. Waarschuwing. Er wordt nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat het le vensgevaarlijk is om op eeniger- lei wijze munitie, enz. te de- monteeren of te hanteeren. Bij het vinden van munitie e.d. dienj zonder dat het gevon dene wordt aangeraakt on middellijke opgave te geschie den bij de Politie. Herdenking spoorwegstaking In de Domkerk te Utrecht vond gisterochtend een herden kingsdienst plaats in verband met het feit, dat het een jaar geleden is, dat de spoorwegsta king in ons land begon. Ds Oberman leidde deze dienst met enkele Engelsche collega's. De haven van Amsterdam. De voorzitter van den Am- aterdamschen Raad van Bij stand van de K. v. K. en Fabr. voor Noord-Holland, Mr van Eeghen, heeft verklaard, dat het herstel van de Amsterdam- sche haven en van haar toe gangswegen tot de zee sedert de bevrijding krachtig is aange pakt en dat daarin snelle vor deringen zijn gemaakt. Dit wet tigt de verwachting, dat binnen zeer korten tijd alle beperkin gen voor het gebruik van de haven zullen zijn vervallen, zoo- dat Amsterdam ten volle zijn taak zal kunnen vervullen als aanvoerhaven van hetgeen voor gebruik hier te landje noodig is. Hulp voor Nederland uit Zuid-Afrika. De overdracht van een bedrag van 15.331 pond sterling aan den Nederlandschen gezant te Pretoria heeft het totaal van het in Zuid-Afrika ingezamelde bedrag voor Nederand op 275.000 pond sterling gebracht. Canadeesche paarden voor Nederland. Duizend paarden als eerste contingent van de vijfduizend, die door Nederland in Canada worden gekocht, zijn onder toe zicht van paardenartsen op 2 Amerikaansche schepen gela den, die van Melbourne naar Rotterdam vertrekken. (A.A.) Provinrienieuws. Vooreerst geen „Zeeland"- booten van Vlissingen naar Engeland. Naar de „P. Z. C." verneemt, wordt door het s.s. „Oranje Nassau" van de Mij. Zeeland tusschen Rotterdam en Enge land reeds een vasten dienst uitgevoerd. De eerste drie jaar zal er zeker geen sprake van zijn, dat de booten weer van Vlissingen zullen vertrekken. MIDDELBURG. Daar de Bogardzaal a.s. Donderdagavond onverwacht voor een ander doel gebruikt moet worden, vindt de Evangelisatiesamenkomst dien avond in de Evang. Kerk, Simpel- huisstraat plaats. Geslaagd te 's Gravenhage voor het voorloopig Machinisten diploma: J, Carlier, Domburg; R. Clement Middelburg; F. Filius, Koudekerke; S. Kodde, Middel burg. Allen leerlingen van de Machi- nistenschool alhier. VLISSINGEN. De jongeman, die vorige week aan boord van de „Goliath" dn 'brand geraakte, is in het St. Jo3ephziekenhuis aan de verwondingen over leden. De ferryboot „Koningin Wilhelmina", die uit Hamburg is teruggekeerd, verkeert in zeer slechten toestand. De boot is ter reparatie naar „De Schelde" gebracht. De bond van buurtver. „Oranje en Vlissingen" kwam Vrijdagavond bijeen. De voorz- deelde mede, dat de voor drachtkunstenaar Aidrie van Oor schot op tournee is door Walche ren en de gemeente een voorstel ling voor de schoolkinderen heeft aangeboden op 27 Sept. Alleen kinderen van 8 tot 14 jaar komen in aanmerking. Voorts werd me degedeeld, dat de harmonie „Ons Genoegen" eerstdaags haar 55 j. bestaan viert. Ook werd de wen- schelijkheid naar voren gebracht om tot oprichting van een signaal- afdeeling te komen, waarvoor de financieele medewerking van de buurtver. wordt gevraagd. Binnenkort zal worden overge gaan tot een nieuwe wijkindeeling. Zaterdagmiddag om 4 uur werd door het gemeentebestuur van Vlissingen het Zwitsersche barakkenkamp aan de buitenhaven officieel geopend door den Weth. van Openb. Werken, dhr H. B. J. Knoop. Dit kamp is een be wijs van de actie van het Zwit sersche Roode Kruis, de bedoeling is hier werkers onder te brengen, die helpen bij den wederopbouw van Walcheren. De exploitatie van het kamp is opgedragen aan de gemeente Vlis singen, de commissie van beheer o-l.v. Weth. Knoop bestaat uit 2 vertegenwoordigers der vakbewe ging, n.1. dhrn Post en Marijs, 2 van de Patroonsorganisaties dhr G. M. de Nooijer en dhr Smit van de Mij. „De Schelde", ter wijl uit de kampcommissie, die uit 7 leden zal bestaan, er één. aan de commissie van beheer zal wor den toegevoegd. Da Vdorz. sprak o.m. de hoop uit, dat de kampbeheerder, dhr de Ries, en de leider van de keuken, dhr Tits, er in zullen slagen, de menschen die uit Holland hier ko men werken iets van de gezellig heid van het gezin terug te geven. Nadat aan de aanwezigen thee was aangeboden werd een rond gang gemaakt. Het kamp bestaat uit 13 groote barakken, w.o, 7 slaapzalen, 3 cantines, 1 kantoor, 1 keuken en 1 toiletbarak. Het biedt plaats aan 400 man, waarvan reeds 100 man aanwezig zijn. De electrische ver lichting is nog niet gereed, maar wordt zoo spoedig mogelijk aan gebracht. Alles ziet er keurig verzorgd uit en is practise!» inge richt Zaterdagavond gaf de Har monie „St. Caecilia" haar laatste concert. Dit was tevens het eind van de openluchtconcerten in dit seizoen. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat er aandachtig geluisterd werd. Een gul applaus was de dank van het publiek voor het muzikaal genot dat de muziek- vereenigingen hebben geboden. GOES. Voor de gevallen stadgenoaten zal hier een luid- kloib gegoten worden met een randschrift, waarin de namen der gesneuvelden zullen worden vermeld. Men zal deze klok m den Stadhuistoren aan de zijde van de L. Kerkstraat ophan gen en haar op bepaalde dagen luiden. Binnenkort volgt een collecte voor dit doel. Alhier werd een „pinda Chinees" door de Prijzencon- troie bekeurd, omdat hij zijn snoeperijen voor f 0.50 per ta blet verkocht. De pinda was gemaakt van siroop en onge- malen tarwe en uit Breda ge ïmporteerd. Er werden er nog ruim 900 in beslag genomen en tegen den juisten prijs ver kocht. BORSSELE. Aanbesteding Cal. polder Borssele. Raming f 8450. Inschrijvers L. v. Bo ven, EUewoutsdijk, f 10759; J. Hoogesteger, Wemeldinge, f 10950; H. Klaassen, Zaam- slag, f 13000; L. v. d. Klippe la Gasse, Nieuwerkerk, f 10530 Gebr. Verheijke, EUewoutsdijk, f11200. Behoudens nadere goed keuring gegund aan den laag stelt inschrijver. WAARDE. Zaterdag gaf de muziekver. „Vooruit" haar laatste zomerconcert. Er was groote be langstelling, alleen jammer, dat de jeugd zoo luidruchtig was. GRIJPSKERKE. Op uitnoodi- ging van de Oranjever. alhier hebben M'burgsche onderduikers De Eerste en Tweede Kamer thans gezuiverd. De leden Steger, De Zeeuw en Ds G. H. Kersten keeren niet terug. Bij de thans gezuiverde Twee de Kamer is aanhangig gemaakt het aangekondigde wetsontwerp, houdende regelingen omtrent de voorloopige Staten-Generaal. Volgens de in het wetsontwerp overgelegde structuur zullen de nieuw te vormen Staten-Generaal in de eerste plaats bestaan uit de leden der tijdelijke Staten- Generaal. In de overblijvende plaateen wradt voorzien door benoeming van leden, door een commissie, waarin zoowel do tijdelijke Staten- Generaal als de Nat. Advies-Com missie, zijn vertegenwoordigd. De N.A.C. wordt in do gelegen heid gesteld een aanbeveling voor elke te vervullen plaats in te die nen. Voorgesteld wordt vast te leggen, dat bij de benoemingen en aanbevelingen er naar dient te worden gestreefd, dat in de voorl. Staton-Genoraal de ver schillende belangrijke staatkundi ge stroomingen zooveel mogelijk tot haar recht komen en dat de voorl. Staten-Generaal ook uit een oogpunt van regionale geleding des lands op zoo breed mogelijke basis zijn samengesteld. De Regeering streeft er met volle kracht naar de verkiezingen zoo spoedig mo gelijk te doen houden. Zij vertrouwt, dat in het voor- Jaar van 1946 de technische en politieke voorwaarden daartoe vervuld zullen zijn. Zouden reeds op dit oogenblik hetgeen in sommige kringen wordt gewenscht verkiezingen worden gehouden, dan zou het vertegenwoordigend lichaam op een technisch al te onvolmaakte basis komen te berusten. Zwaarder weegt echter nog, dat het Nederl. Volk nog onvol doende gelegenheid heeft gehad voor staatkundige bezinning. De verschillende staatkundige stroo mingen hebben zich nog onvol doende in politieke partijen ge formeerd. De politieke meeningen van het Nederlandsche volk vormen nog niet haar rustpunt. De benoemingscommissie be staat uit den vice-president van den Raad van State, tevens voorz. van de Commissie, twee door de Eerste- en drie door de Tweede Kamer aan te wijzen personen, die van deze colleges deel uitma ken, vijf door de N.A.C. aange wezen personen en een secretaris benoemd door den voorzitter der Commissie. Als gevolg van de zuivering zullen niet terugkeeren de heeren Dr Steger en de Zeeuw (Eerste Kamer) en Ds G. H. Kersten (Tweede Kamer). en gerepatrieerden in de Geref. Kerk te Grijpskerke (welke dien dag juist droog stond) op Zater dagavond j.l. het programma „D'r op of d'r onder" uitgevoerd, waar mede ze in Middelburg zoo'n suc ces hebben geoogst. Het gebodene werd 'hier ook zeer gewaardeerd, en Ds v. Loon, Herv, pred. te Grijpskerke, ver tolkte aller gevoelens, toen hij in zijn slotwoord de medespelenden dankte voor hun bereidwilligheid, hierheen te komen. ARNEMUIDEN. Zondagmid dag kwam een Marva-meisje, dat in Engeland haar opleiding ont ving en met verlof in Nederland was gearriveerd, met het vlieg tuig van den persdienst uit Am sterdam in Arnemuiden aan. Van hieruit zou ze haar fam. bezoeken in EUewoutsdijk. Op nog niet opgeloste wijze kwam ze op het vliegveld echter in aanraking met den propeller van het toestel en werd op slag gedood. STAVENISSE. Benoemd tot ontv.secr. van de waterkeering Moggerhol en Oud-Kempens- hofstedepolder de heer M. J. Uenne alhier. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Gravenhage, P. Lugtigheid te Deventer; te Pa- pendrccht, A. den Hartogh te Langerak bez. de Lek; te Fra- neker, F. Oost te Oostburg; te Oud-Vossemeer, G. J. Govers, cand. te Utrecht. Bedankt voor Makkum, A. J. van Heuvei» te Waarde. Geref. Kerken. Tweetal: te Almelo, D. v. Enk te Veenendaal en D. A. Zijlstra te Uithuizen.' Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Zuid, A. de Blois te Gouda. Bevestiging en in trede. Zondag deed in de Geref. Kerk te Rilland-Bath Ds Kuiper zijn intrede. In den morgendienst werd hij bevestigd door Ds Booy van Heinkenszand, die sprak n.a.v. 2 Cor, 2 15-17. De handopleg ging geschiedde mede door Ds C. A. Vreugdenhil van Oud-Vos semeer. 's Middags sprak Ds Kuiper over 1 Cor, 9 24 en 25 hij spoorde de gemeente aan tot

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1