inister Lieftinck over is geldzuivering. Ai het zioh in omloop bevindende papiergeld verliest zijn geldigheid. Gedurende korten tijd vrijwel geen contant geld in omloop. Kat Minister Ir, Vds vertolk ZEEUW8CH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 137 ghr. prot. blad voor zeeland Vrijdag 14 Sept. '45 De Minister van Financiën, de heer Lieitinck, heeft Woens dagavond een radiorede gehou den ter toelichting van de ge nomen maatregelen in verband maximum. ren gedurende de inleverings- week niet meer mogen inleve ren dan f 300 per gezin. Voor alleenstaanden geldt hetzelfde met de geldomwisseliug. Een ieder moet er dus voor De Minister deelde mede, dat zorgen, dat hij, voordat de in- bij er dadelijk achter heeft ge- levering begint, zoo krap moge- zeten, om het door zijn voor- lijk bij kas is. ganger in Engeland bestelde Van nu af aan is het van papiergeld zoo snel mogelijk te het allergrootste belang, dat leveren. u zich volledig overtuigt van Aanvankelijk ging dit met de hoeveelheid geld, die u en voorspoedig, maar thans is de uw huisgenooten in contan- produotie in Engeland en Ne- ten hebben en dat u het over- derlamd y^n dien aard, dat bodige bedrag tijdig dus vóór 26 September a.s. stort bij de aangewezen in stellingen. Men kan eveneens gebruik maken van de mogelijkheid om zijn geld te bestemmen voor een vrijwillige zekerheidsstel ling wegens reeds vervallen of thans de inwisseling kan plaats vinden. Op Woensdag 26 Septem ber verliest al het thans zioh in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid. Deze maatregel heeft be trekking op; alle bankbiljet ten uitgegeven door de Ne- nog te heffen belastingen, wat derlandsche Bank, alle zil- het voordeel heeft, dat men dan verbons en alle muntbiljet- een rente kweekt, ten, die door de geallieerde Zoodra de inlevering is vol- troepen zijn medegebracht tooid, wordt met een verdere en die vooral in het zuiden j beschikbaarstelling van nieuw des lands in omloop zijn ge-papiergeld begonnen, terwijl te- bracht. Met ingang van den- veus de geblokkeerde bank- en zelfden dag worden alle te- girorekeningen volgens bepaal- goeden bij banken, spaar- de maatstaven, d.w.z. gcleidc- banken en giro-instellingen lijk en, naar behoefte, zullen geblokkeerd. Dit is de kern van de beschik king geldzuivering 1945. Het behoeft echter geen betoog, dat een zoo ingrijpende maatregel door vele andere voorzieningen moet worden aangevuld, wan neer men een ontwrichting van het economisch leven wil ver mijden. Gedurende de inleveriogsweek en waarschijnlijk nog enkele dagen daarna, zal er vrijjvel geen contant geld in omloop zijn. Het zou dus het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam voordat al het oude geld uit de markt is, dat is dus aan het eir.de van de m- leveringsweek. Wanneer dit beginsel in volle gestrengheid werd doorgevoerd, zou gedu rende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan; om dit te voorkomen zal ieder gezinshoofd in staat wor den gesteld vooraf, dat wil zeg gen vóór 26 September a.s., een klein bedrag aan oud geld te gen nieuw geld in te wisselen. Voor lien die niet leven in ge- zinsverbaitd wordt een gelijke mogelijkheid geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uitgereikt door de distributie diensten tot een bedrag van 10 gulden per persoon. Dit bedrag is bestemd om gedurende de m- levoringswcek de normale huis. worden vrijgegeven. Het spreekt van zelf, dat de geldzuivering niet mag leiden tot een vastloopen van het eco nomisch verkeer; daarom zal voor alle economisch gewensch- te en gerechtvaardigde trans acties volledige betalingsmoge- lijkheid worden geopend. On- gewenschte transacties daaren tegen zullen met alle kracht worden belet. Het is mijn stel lige overtuiging, dat de geld zuivering de beste maatregel zal blijken, die tot dusverre ter bestrijding van den zoo geha- ten zwarten handel is genomen. Het zou, met dit doel voor oogen, onverstandig zijn de bij zonderheden omtrent het vrij geven van geblokkeerd geld reeds thans bekend te maken. Nadere mededeelingen daar over kan men tegen het eind van de inleveringsweek te gemoet zien. De maatrege len, die dan zullen worden getroffen, zullen er ten volle op gericht zijn om het eco nomisch leven weer vlot te doen vertoopen. Omtrent de bedoeling van de genomen maatregelen zeide de Minister, dat het er niet alleen om gaat om hen die zwarte winsten hebben gemaakt te treffen. Het is goed, dat ons ge- ten, waar het aan toe is en de kleine vaste inkomentrekkers, zooals de vele duizenden pen sioengerechtigden, hebben er recht op, dat de Regeering waakt voor de zekerheid van het toch al sobere bestaan, dat zij zich door een lang leven van arbeid hebben verworven. Ook in verband met onze in ternationale positie moet een stijging van het ikostenpeil aan zekere grenzen worden gebon den. (Slot volgt.) DE PRINSESJES GAAN NAAR SCHOOL. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben besloten, dat de Prinsesjes Beatrix en Irene binnenkort de school „De Werk plaats" te Bilthoven, die onder leiding staat van Ir C. Boeke, zul len bezoeken. Prijzen uit Engeland ingevoerde rijwielen. De uit Engeland ingevoerde rij wielen zullen blijkens een mede- deeling van het directoraat-gene raal van de prijzen, bij den rij wielhandelaar te koop zijn voor den prijs van f 97.50 voor heeren rijwielen en f 101.50 voor dames rijwielen. De grootsch-opgezette open lucht-filmvoorstelling op den Dam te Amsterdam is boven verwachting geslaagd. Men I projecteerde op een scherm van 9 bij 12 M. Naast „Thuiskomst heeft Rudi Hometker ook een docu mentaire film vervaardigd ovei de ellende in het bezette deel van ons land gedurende den af- geloopen winter en wel ondet den sprekenden titel „Honger" De Spaansche ministerraad heeft besloten het decreet van 1937 op te heffen, wat het einde beteekent van het tot nu toe bestaande partijverbod. Uit Japan wordt gemeld, dat het Keizerlijke hoofdkwartier is opgeheven. Er zijn al meer dan 100.000 geallieerde soldaten in Japan aangekomen. De bevolking van Curaqao is druk bezig paketten te ma ken voor ons land. Zij zullen in den loop van de volgende week worden verzonden en hebben een waarde van i2Yi millioen. Italië, daar dit land het eenige i was. dat ons in 1935 steun toe zegde in geval van een Duit- sche agressie. Hij kon toen geen socialisten in de regeering opnemen, daar Muusolini hem dan zeker zijn steun ontzegd zou hebben. INLEVERINGSTERMIJN SCHEERMESJES. Bon R 16 verlengd. Daar de nieuwe tabakskaarten voor de Zuidelijke provincies niet tijdig aan ieder uitge reikt kunnen zijn, wordt de m- leveringstermijn van bon R ló van de Tabakskaart, voor het verkrijgen van scheermesjes verlengd tot 20 September a.s'. Wanneer de scheermesjes ver krijgbaar zullen zijn wordt nog nader bekend gemaakt. De Nederlandsche Bank wordt genationaliseerd. Er is volgens den Econ. Voor lichtingsdienst een commissie van staatswege ingesteld om de statuten van de Nederlandsche Bank te herzien en deze te na- tiona liseeren. De Amerikaansche marine zou een vredesvloot willen aan houden van 1079 oorlogsbodems, w.o. 116 vliegdekschepen, d.w.z. dat deze vloot ongeveer even sterk zou zijn als die der an dere mogenheden tesameu. EINDE ZOMERTIJD. De zomertijd eindigt dit jaar Zondag 16 Septem ber. In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. worden derhalve alle klok ken één uur achteruit gezet. Sportnieuws. houdelij keuitgavente doen. I tordt^daï Groote betalingen, die in de in-1 t leveringsweek vervallen zullen „L af JrJn„e" 2" noodgedwongen tot na die week moeten worden uitgesteld. sche afpersing en bankroe tiers-politiek zoo berooid zijn als niemand voor mogelijk had gehouden. Op den Zaterdag in de in- leveringsweek zal de normale Aan den eenen kaat staat een wekenjASChe loonbetaling buiten alle verhouding gestegen met kunnen plaats vinden, hoeveelheid betaalmiddelen, die om de eenvoudige reden, dat bij de bezitters de illusie wekt er. ,°p d,er? dag 9een b,etf,al' van rijkdom; aan den andereu middelen beschikbaar zullen j kant is het ,;ationaaI vermogea -'n* in goederen gemeten De werkgevers worden uit- sterk gedaald. De staatsschuld genoodigd om, voor zooveel kan nog niet nauwkeurig wor- zulks verantwoord is, loonvoor- den bereikend, doch bedraagt schotten te verleerten, opdat b.v. f 20 f 25 milliard, groote gezinnen inderdaad inDe geldzuivering, tezamen staat zullen zijn per hoofd f 10 met verscheidene andere maat- oud geld tegen nieuw geld in regelen, die nog zullen worden te wisselen. Verder zal al het bekend gemaakt, heeft drie- noodige worden gedaan om er ledig doel. In de eerste plaats voor te zorgen, dat zoo spoedig stelt, zij de regeering in staat mogelijk na het eind van de in- de hoeveelheid geld in omloop leveringsweek op 4, 5 of 6 binnen de gewenschte perken October dus een dubbele te brengen. In de tweede plaats loonbetaling zal kunnen ge- biedt zij de gelegenheid een schieden. Ook de maandsalaris- momentopname te maken van sen over September zullen pas de liquide vermogensposities en in de tweede helft van de eerste een onderzoek in te stellen week van October kunnen wor- naar de zuiverheid van de bron den voldaan, evenals de uitbe taling van wachtgelden, pen- waaruit dit bezit is ontsproten In de derde plaats verschaft zij sioenen en lijfrenten e.d., alles de regeering controle over de natuurlijk in nieuw geld. besteding van het geaccumuleer- Wanneer iedereen in de inle- j de geldbezit, veringsweek zijn volledigen j Wat de beperking van de kasvoorraad ter inlevering zougeldsomloop aangaat, is het aanbieden, zou het in hooge streven van de regeering er op mate twijfelachtig zijn of de gericht om te verhinderen, dat kantoren, die daartoe zijn be- haar door een overmaat van stemd, snel genoeg den stroom geld de beheersching van het zouden kunnen verwerken prijs- en loonpeil uit de hard het in te leveren geld immers wordt geslagen. Nog altijd bestaat uit verscheidene hou- worden de bestaande prijs- en derden millioenen biljetten. Het loonnormen op schrikbarende departement van financiën heeft wijze overtreden. Dit brengt u reeds herhaaldelijk aangera- niet alleen hen, die zich aan. die den uw overtollige kasgeld niet normen loyaal willen houden, in huis te houden, maar dit ernstig in het nadeel tegenover naar een bank, commissionnair diegenen, die door brutale over- of spaarbank te brengen, dan biedingen de beschikbare goe- wel te storten bij een giro-in- deren en arbeidskrachten tot stelling. Deze handelwijze moet zich trachten te trekken, het thans zooveel mogelijk worden vormt in het algemeen een ge- toegepast om te voorkomen, vaar voor de rust op de ver-' dat men gedurende de inleve- schillende markten, in de eerste ringsweek het werk niet aan plaats op de arbeidsmarkt, en zal kunnen. een bedreiging voor de waarde- Er is daarom bepaald en bestendigheid van het geld. ik deel u dit met bijzonderen Het bedrijfsleven moet met nadruk mede dat particulie- het oog op zijn calculaties we Hitler in Hamburg? Hardnekkige geruchten, dat Hitler en Bormann in Ham burg gezien zouden zijn, heb ben de Britsche politie er toe gebracht, gedurende de laatste 6 weken een uitgebreid onder zoek in te stellen. Ondanks tientallen ondervragingen heeft men tot nu toe nog geen enkel spoor kunnen ontdekken. Goering wilde Londen bezoeken. Naar in een weldra te Stock holm verschijnend boek wordt medegedeeld, zou Goering het plan hebben gehad in Sept. 1939 naar Engeland te vliegen om een laatste poging te doen om Engelands deelneming aan den oorlog te voorkomen. Hij be sprak de mogelijkheid van een dergelijk bezoek telefonisch met Hitier op hetzelfde oogenblik, dat Chamberlain voor de radio de wereld meedeelde, dat het Britsche rijk met Duitschland in oorlog was.... Tojo had zelfmoordplannen. Toen Amerikaansche officie ren het landhuis van den Ja- panschen oud-premier betraden om hem te arresteeren, tracht te deze zichzelf met een revol ver van het leven te berooven Hij werd met een schot in de botst in een feauteuil aangetrof fen. Tojo maakt echter een goede kans er weer bovenop te komen. Ook andere Japansche autoriteiten zijn gearresteerd w.o. oud-minister Togo. Televisie in kleuren. Een zender op den top van het „Chrysler Building" te New-York zal voor het eind van dit jaar een televisie-p'o- gramma in kleuren uitzenden. Ontvangtoestellen voor kleuren televisie worden eveneens reeds gefabriceerd. Engelsche hulp voor Europeesche kerken. De Engelsche Christenen heb ben aan de kerken in N e d e i - land, België, Frankrijk. Fin land en Griekenland bedragen in geld doen toekomen tot een totaal van 125.000. De Ned. Herv. Kerk ontvangt hiervan 14.000, de Oud-Kath. Kerk in ons land 1.0C0. Voor aankoop van gedurende den oorlog in Engeland verschenen theologi sche werken is een bedrag van 500 gereserveerd. Schussnig verdedigt zich. Schussnig, de Oostenrijksche oud-kanselier, die den in 1934 vermoorden Dolfuss opvolgde en in 1938 door de Duitschers in gevangenschap werd wegge voerd, heeft na zijn bevrijding door de geallieerden vertoefd in Tirol, op Capri en te Rome. Bij een interview heeft hij zijn destijds gevoerd beleid verde digd. Hij had steun gezocht bij Zaterdag-competitie 1945- Op verzoek van ,,'s H. Arends kerke" en „Luctor" zijn ongel dig verklaard de wedstrijden ,,'s H. Arendskerke I"„Nieuw dorp I" en „Nieuwdorp I" „Luctor II". Wedstrijdprogramma Zater dag 15 Sept.: Kampioenswedstrijden: Cort- gene IKloetinge I, 6 u. Afd. B: Patrijzen IIILuc tor II, 5 u.. Terrein: Luctor; 'sH. Arendskerke INieuwdorp I, 6 u. Afd. C: Hansw. Boys I ICruiningen I, 6 u. Zaterdag 22 Sept. Kampioens wedstrijden: Kloetinge ICort- gene I, 5 u. Afd. BNieuwdorp ILuc tor II, 5 u. Terrein Luctor; 's H. Arendskerke IPatrijzen III, 5 u. Zaterdag 29 Sept.Afd. B Patrijzen 111—'s H. Arendsker ke I, 5 u. Provincienieuws. COMMISSARIS MIL. GEZAG. Tot opvolger van Overste Slot als Commissaris van M. G. te Middelburg is benoemd jhr de Casembroot, majoor van het M. G. en tot voor kort lid van Ged. Staten. Gemeenteraad v. Middelburg Woensdagmiddag kwam voor de tweede maal de tijdelijke gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester A. J. v. d. Weel bijeen. Aanwezig waren 19 leden. Allereerst wordt overgegaan tot de beëediging van den heer J. J. de Reij (S.D.A.P.), die benoemd is in de vacature van den heer L. Onderdijk. De voorzitter spreekt hierna eenige woorden van dank aan het adres van den heer Onderdijk, die vele jaren met groote deskundigheid en onpartij digheid de gemeente heeft gediend. Door den voorz. wordt daarop de verheugende mededeeling ge daan, dat de klok van den Raad huistoren aan den smeltkroes der Duitschers is ontkomen. De klok ligt momentcel in Groningen met enkele honderden klokken uit het Westen des lands en zal zoo spoe dig mogelijk naar Middelburg „repatrieeren". Dan gaat de Raad over tot stemming voor een wethouder van Sociale Zaken in de plaats van den heer Onderdijk. Met 14 stem men wordt als zoodanig gekozen de heer A. J. Beerenpas, (S.D. j A.P)., die deze benoeming aan- i vaardt. i Na een zitting in comité-gene raal wordt met alg. st. gekozen tot directeur van gemeente-wer ken de heer A. J. W. Mathijssen. Tot onderwijzer aan de U.L.O.- sohool voor meisjes wordt be noemd W. A. Janssen. Den heeren A. Beeftink en J. v. d. Hulst wordt door den Raad eervol ontslag verleend als leeraar aan de Avondschool voor Nijver- j heidsonderwijs te Middelburg, Eveneens met algemeene stem men vet leent de Raad rechtsher stel per 1 September 1945 aan Dt C. Stork als leeraar aan het Gym nasium. Deze was n.l. in Maart 1941 door een maatregel der be zetters als zoodanig ontslagen. Nu komt aan de orde de vast stelling van de gemeente- en be drijf srekeningen over 1943. Na eenige discussie wordt besloten, deze gegevens aan Ged. Staten aan te bieden met de mededeeling, dat de Raad geen verantwoorde lijkheid kan dragen voor het be leid der regeerders van 1943 en zich niet bevoegd acht tot vast stelling over te gaan Engelsche sigaret ten. Meer 'kolen. Glas uit België. De minister van Handel en Nij verheid, Ir H. Vos, deelde in een gehouden persconferentie o.m. mede, dat de moeilijkheden, ont staan door de beëindiging van de leen- en pachtovereenkomst, zoo veel mogelijk zijn ondervangen, doordat automatisch een 30-jarig credict tcger, een rente van 2 3,8 procent is ingegaan voor den in voer van die goederen, die reeds aan ons land waren toegewezen, alsmede voor die voedingsmidde len, welke tot 't einde van dit jaar naar ons land verscheept zou den worden, De minister deelde voorts mede, dat hij had vernomen, dat presi dent Truman van plan is de kos ten van de leen- en pachtwet voor Nederland alsmede voor alle andere mogendheden te schrap pen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal Nederland deze geste zeer waardeeren. Wanneer echter betaling zou worden gevraagd, dan zou Nederland zijn verplichtingen nakomen. Binnen het raam van „herstel en vernieuwing" deelde minister Vos mede, dat zeer binnenkort 2 extra rantsoenen Engelsche I sigaretten zullen worden I toegewezen. I Overwogen wordt of ook aan de dames wat beschikbaar kan wor den gesteld. De kolenproductie en -invoer is stijgende. Het is evenwel nog niet mogelijk rantsoenverbe tering van gas en electriciteit voor kookdoeleinden op korten termijn aan te kondigen. De textieldistributie begint aan 't einde van de maand, maar zal niet boven een noodvoor- j ziening uitgaan. Voor oorlogs slachtoffers zullen in zeer be- I perkte mate o.m. damesondergoed, heeren ondergoed, costumes, over jassen, japonnen en regenjassen kunnen worden verdeeld. Over een tijd hoopt men baby- paketten in geringen omvang in de distributie te kunnen brengen. Gedurende September zal met de schoenendistributie in het eerste district begonnen worden. Aan ieder district wordt de productie van 1 maand on geveer 34000 paar toegewezen. Per district wonen 1.400.000 men- schen. De banden-productie bedraagt 75.000 buiten- en 60.000 binnenbanden per maand. In de V. S. zijn 500.000 binnen- en bui tenbanden aangekocht. Tot dusver zijn er 75.000 van aangekomen. Plannen zijn opgesteld om in 1946 200.000 rijwielen gereed te maken. Met den invoer van geheel gemon teerde en in onderdeden aange voerde rijwielen kan in 1946 een j totaal van 1 millioen rijwielen be- I reikt worden, de helft van het be- noodigde. Aan g 1 a s is 1 millioen Ma per maand noodig. Uit België hoopt men 100.000 Ma per maand te ont vangen. Op de tuinders is een be roep gedaan om glas beschikbaar te stellen. Zij zullen straks voor rang krijgen bij de verstrekking van tuindersglas. Op 1 October wordt een bon voor scheerzeep aangewezen. Doordat de firma Van Geldev weer papier gaat produceeren, zul len de kranten grooter gaan worden. Bij de dag bladen zal een voorraad aan papier worden aangelegd. De rondvraag levert een serie vragen op. De heer p. Meliefste (A.R.), opent de rij en informeert, hoe het staat met het verzoekschrift van de textielbranche tot het ver kenen van een vrijen Dinsdag middag. De voorz. antwoordt, dat deze zaak nog in onderzoek is, doch dat het gemeentebestuur deze regeling toejuicht. Op een vraag, of ter aanvulling van het kolenrantsoen in den ko menden winter brandhout ter be schikking kan worden gesteld, ant woordt de burgemeester, dat alle hout ter beschikking staat van den Dienst Wederopbouw, doch dat het gemeentebestuur terzake de noodige stappen zal ondernemen. Vervolgens vraagt dhr Melief ste, hoe het straks zal gaan met het herstel der woningen, wan neer het water zal zijn verdwenen. Geantwoord wordt, dat reeds een commissie is ingesteld, die heel deze materie zal onderzoeken. Om de eenheid op het gebied der goederendistributie te bevor deren, stelt dhr Meliefste voor, de werkzaamheden van de H.A.R.K. uit te schakelen. De voorz. wijst er echter op, dat de H.A.R.K. een instelling is, die door het Rijk als centraal lichaam voor de distributie van goederen is erkend. Tenslotte informeert dhr Me liefste naar de overbruggings- steun, die vele bouwvakarbeiders zouden ontvangen, nu ze niet vol doende vacannebonnen verzilveren konden. Deze zaak zal zoo spoe dig mogelijk haar beslag krijgen. Dhr A. J. v. d. Pas, (Com.) vraagt, of zijn inlichtingen over het verdwijnen van de tram Mid delburgVlissingen op waarheid 'berusten. Hij meent daartegen dan bezwaar te moeten maken vooral i.v.m. het vervoer der Schelde- menschen. Ir de Vink antwoordt hem hierop, dat opheffing inder daad in de bedoeling ligt, maar j dat z.i. de vervoerskwestie met autobussen gemakkelijk kan wor- den opgelost. De burgemeester zegt toe, deze zaak onder de aan dacht van het Provinciaal Bestuur te zullen brengen. Vervolgens stelt dhr v. d. Pas voor, een commissie uit de burge rij te benoemen ter rechtvaardige verdeeling van de woonruimte. De voorz. zegt, dat de woningtoestand in Middelburg een teer punt is. Bovendien is reeds maanden gele den een woningcommissie inge steld. De plaatselijke evacuatie commissie heeft practisch reeds lang de woningdistributie inge voerd, al geeft spr, toe, dat er haken en oogen zullen blijven. Wanneer echter straks enkele wijken zullen droogkomen, kan de binnenstad worden ontlast. Dhr J. S. Hoek (A.R.) wijst daarna op een badinrichting als van groot belang zijnde voor de volksgezondheid. Ir Rothuizen antwoordt, dat binnen zeer korten tijd de nieuwe badinrichting tus- schen Wal en Lange Delft in ge bruik zal komen. Dhr L. P. J. Sulkers (S.D. A.P.) informeert naar het weder om beschikbaar stellen van wo ningen voor ouden van dagen, waarop de Burg. antwoordt, dat ook deze zaak opgelost zal wor den, zoodra meer woningruimtc beschikbaar komt. Na eenig debat over de verhoo ging van de rantsoenen gas en electriciteit besluit de Raad het voorstel van den heer G. H. Luijendijk (C.H.), dat deze in concept voorleest, zonder amende ment over te nemen en deze motie aan de betrokken autoriteiten ter kennis te brengen. Het voorstel bevat een dringend verzoek, om, gezien de uiterst moeilijke wo ningsituatie, de rantsoenen te ver- hoogen of aan te vullen. De heer A. J. Schot (S.G.) stelt hierna een vraag over de ■huurvergoeding van in het water staande woningen. Aan deze zaak wordt nog steeds gewerkt. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) dringt erop aan, enkele bordjes, die in Middelburg nog aan den bezettingstijd herinneren, zoo spoedig mogelijk te verwij deren. Dhr J. H. Schenk (V.D.) wil de straatverlichting des nachts graag aan hebben. Ir Rothuizen deelt mede, dat a.s. winter de ver lichting op beperkte schaal weer zal branden. Dhr I. v. Loo (S.D.A.P.) wijst op enkele huizen in de Baanstraat, die een groot gevaar voor de om geving opleveren. De burgem. zal deze zaak ter kennis brengen aan de gemeentewerken. Tenslotte deelt de burgemeester nog mede, dat het niet waarschijn lijk is, dat reeds op 1 October a.s. een voorziening zal zijn getroffen ter venvulling van het burgemees tersambt. Er is nu een regeling getroffen, waarbij burgemeester v. d. Weel den eersten tijd nog aanblij ft. Na deze mededeeling wordt de vergadering gesloten. MIDDELBURG. „D r o p O f dr onder". Voor de 2e maal had Woensdagavond in het Schut tershof de uitvoering plaats van „D'r op of d'r onder". In groote trekken was het weer hetzelfde programma als de eerste maal. Voor de pauze toonden de gerepa- triëerden hun lagerleven en na de pauze gaven onderduikers enkele episodes uit hun leven weer. Tusschen enkele bedrijven las J, A. ICabboord enkele gedeelten uit zijn in Duitschland geschreven dagboek. Zijn broer J. Kabboord deed de aanwezigen genieten van zijn snelteekenen. Het muzikale gedeelte was zeer goed verzorgd. Door den heer A. Vos werd deze, wederom geslaagde avond, gesloten. VLISSINGEN. Woensdag werd hier met de visschersboot „ARM 1" binnengebracht het lijk van den schipper van de „ARM 35", welk vaartuig ter hoogte van Westkapelle met een mijn in aanraking is geko- Drie andere opvarenden wor den vermist. Nader vernemen wij, dat de explosie om ongeveer 12 uur 's middags plaats had. De be manning van de „ARM. 3" hoor de den knal, doch ontdekte toen men naar de plaats van het onheil voer, nog slechts het stuurhok en wat wrakhout. De schipper van de „ARM. 35", wiens lijk werd opgevischt, is L. Schroevers. De vermisten zijn L. v. d. Ketterij, J. Blaas- se en W. Dingemanse, allen uit Arnemuiden. Een vijfde op varende, n.l. J. v. d. Ketterij, kon worden gered en is naar zijn huis vervoerd. Gisteravond was aan boord van de sleepboot „Goliath", liggende op de reede te Vlissingen, de opvarende A. I. bezig zijn kleeren te wasschen met benzine, met het gevolg, dat de man in brand geraakte. Met bran dende kleeren, vloog hij van het vooronder naar d-n stuurhut >an den kapitein en daarna sprong hij te water. Met vereende krschten werd de drenkeling weer op het drooge gebracht. Per sleepboot Tits 119 werd de ongelukkige naar de haven en door de brandweer naar het „St. Joseph" ziekenhuis overgebarcht, waar hij in zeer ernstigen toestand werd op genomen. Men vreest voor zijn leven. GOES. Volgens bij de familie ontvangen berichten moet thans als zeker worden aangenomen, dat de heer J. H. van der Veen, ar chitect te Amsterdam, zoon van wijlen Ds v, d. Veen, op 6 Sept. te Vught is gefusileerd. Hij of- Hoog water te Vlissingen. Zaterdag 15 Sept, 8.20 u., 1.34 M. N.A.P.; 20.50 u., 1.25 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Zaterdag 15 Sept. Zon. op 7.19 u., onder 20.02 u.Maan op 14.27 u., onder 22.25 u. Volle maan op 21 Sept. a.s. ferde zich voor de vrijheid van zijn. beide zoons, WEMELDINGE. Aan de modevakschool „Ensaid" te Dord recht slaagden de dames: S. de Schipper, Leerares, A. van Elsacker, coupeuse, L. de Schip per Costumiére, M Glcrum, Cou peuse, allen leerlingen van Mej. J. Lagendijk, WAARDE. Op initiatief van dhrn C. W, Braam, A. Klap, P, v. d. Maas, J. Blauwkamcr, J. Griep, A. de Leeuw en M. A, Blauwkamer, is alhier weer een gymnastiekvereen. opgericht. 30 leden gaven zich op. Het ligt in de bedoeling om bovengenoemde personen voorloopig als bestuur te laten functionheeren. KAPELLE. Voor de afd. van de Ned. Chr. Vrouwenbond tiad op dhr C. J. Dalcboudt uit Goes met het onderwerp: „Opvoeding der rijpere Jeugd". Met aandacht werd deze spreker gevolgd. ARNEMUIDEN. Alhier is overleden dhr A. Schuit, die vele jaren voor de A.R.-partij zitting had in den gemeenteraad, Hij was bestuurslid van de A.R. Kiesvereen. en nam op politiek gebied een zeer vooraanstaande plaats in. KAMPERLAND. Met ingang van 16 Sept. a.s. is aan den wachtmeester der marechaus see, D. v. d. Vreugde, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd eervol ont slag verleend. ST. MAARTENSDIJK. Maan dagavond reed een met twee paarden bespannen wagen van den landbouwer A. v. G., gela den met ongedorschen graan, in de kom der gemeente van een afrit, toen er iets aan, het tuig defect raakte. De wagen was niet meer te besturen en één der paarden ging met den kop door het raam van een wo ning heen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Ook de paarden zijn er goed afge komen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blauwkapel, G. Haring te Lage Vuursche; te Loosduinen, J. v. d. Velden te Weesp; te RotterdamVree wijk (3e pred.pl.), J. de Vos te Beesd en 4e pred.pl. A. v. d. Most te Nieuwe-Pekelate Spaarndam, H. J. Flink te Voorhout. Beroepen en aangenomen naar Naaldwijk, P. M. Mentsel te Hoogkarspel. Aangenomen naar Lopik, Jac. de Vries te Wouterswoude, die bedankte voor Schoonhoven. Bedankt voor Heemstede (4e pred.pl.), K. Strijd te Hengelo (O.)voor Oldcmarkt en I-'aas- loo, G. M. v. d. Vlugt te Kol derveen en Dintherveen; voor Utrecht en voor Amsterdam— Sloterdijk, J. de Groot te Drie bergen; voor 's Hertogenbosch, W. C. Ligthelm te Eext (Dr.) voor Boskoop (2e pred.pl.), J. H. de Vree te Rijnsaterwoude; voor Amsterdam (vac. jeugd- pred.) en voor 's Gravenhage, A. Oskamp te Velp. Geref. Kerken. Beroepen te Berkel-Rodenrijs, B. J. A. Streefkerk te Glaner- brug; te Leimuiden, J. E. Hen driks, cand. te Badhoevedorp te Nijverdal, W. P. den Brave te Wagenborgen; te Driebergen, A. de Bruin te Opperdoes. Aangenomen naar Honsclers- dijk, C. v. d. Tas te Spijkenis- se, die bedankte voor Zwijn- drecht. Bedankt voor Kollum (2e pred.pl), D. de Boer te Mu'n- nekezijl. Chr. Geref. Kerk. Tweetallente Haarlem-C., M. Baan te Bussum en H. v. Leeuwen te Ermelo; te Mep- pel, P. Westerloo te Thesinge en H. W. Eerland te Dokkum te Zwaagwesteinde, J. C. Maris te Oud-Beijerland en J Over- duin te Franeker. Bedankt voor Drachten, D. Biesma Jr. te Nieuwe-Pekela. Ds J. Polhuys t. In den ouderdom van ruim 74 jaar is te Zeist overleden ds J. Pol huys, em. pred. der Nsd. Herv. Kerk. Predikbeurten. ZONDAG 16 SEPT 1945, Ned. Herv. Kerk. Goes9.30 ds Odé, 5 dr Dank baar; Wilhelminadorp10 rit Zandee, 3 ds Odés H. Arends kerke: 10 en 2.30 ds v. d. Waa; Wolfaartsdijk: 10 en 2.30 ds v Dijk; 'sH. ILkinderen10 dhr Hoogerheide, 2 ds Zandee's H. Abtskerke: 10 ds v. Voorst Va der, 2 dhr I.ouwerse; ICloetin- ge10 en 2.30 ds Elderenbosch Kattendijke; 10 dr Dankbaar, 2.30 ds ElzengaKapelle10 dr Schmidt, 2.30 ds Hovy; Arne muiden: 10 en 2 ds Vroeginde-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1