protestantsch-christel.uk blad voor zeeland S.D.A.P. en godsdienst. Dankbaar Vaderland. Gesprekken De schrijfwijze van onze taal. Hoe staat het met de volksgezondheid? Uit de redevoeringen, die de laatste dagen in den kring van de S.D.A.P, zijn gehouden blijkt, dat althans een deel van de leiding be reid is te streven naar breeder basis, wat dan tevens inhoudt, dat met de wenschen van de belijdende Christenen rekening moet worden gehouden. Natuurlijk niet in dien zin, dat zij daar hun Christelijk beginsel, het Christelijk beginsel op den voorgrond zouden mogen stellen. De heer Alberda heeft het nog- ecns duidelijk uitgesproken, dat de godsdienst als beginsel voor het politieke leven verkeerd is. Men wil zich niet laten leiden door den godsdienst, d.w.z. door het Woord van God, maar men wil rekening houden met de opvattingen van de belijdende Christenen, door b.v. niet op Zon dag te vergaderen. Er zullen er misschien in de S.D.A.P, zijn geweest, die een weinig geschrokken zijn, toen een aantal Ned, Herv. predikanten tot de partij toetraden, omdat dit tot een meer gematigde koers zou kunnen leiden. Wat dit betreft zijn zij echter door Ds Buskes in „Het Vrije Volk" gerust gesteld. „Het is, schrijft hij een sc-hroiucliike vergissing wanneer men denkt, dat 'n tamme en makke S.D.A.P. voor ons meer aan vaardbaar is dan een radicaal-so cialistische beweging. De ruwe proletariër van vroeger jaren, die zijn vuist balde en vloekte tegen het kapitalisme, ook wel tegen de kerk, is ons liever dan een ver burgerlijkt ambtenaar, die in een even nette buurt woont als wij, zich voor den echten arbeider schaamt en van den achtergrond van het socialisme geen besef heeft. Wij hopen op een radicaal- socialistische beweging, die zoowel wat haar programma als wat haar voorlichting en levensgedrag be treft, op haar hoede is voor het doodelijke gevaar van de verbur- gelijking". „Bij ons toetreden tot de S.D. A.P. willen wij het onomwonden uitspreken, dat wij niets voelen voor rose, maar alleen voor rood. Wij willen mede optrekken onder en achter de roode vlag". Bij het lezen van dergelijke ontboezemingen denkt men onwil lekeurig aan een Kerstrede enkele jaren geleden door den heer Al- barda voor de S.D.A.P. gehouden. Sprekende over den toenemen- den invloed van het religieus so cialisme, zeide hij: „Dat is niet een bekeering van de ongeloovige socialisten tot den godsdienst, maar het is veeleer het heerlijke verschijnsel, dat het socialisme den godsdienst gaat bezielen". En hij besloot zijn rede aldus „Als wij onversaagd blijven en voortgaan op onzen weg, dan zal d'e dag; komen, dat op den top de roode vlag zal wapperen en dat zal de dag worden, waarop voor het eerst werkelijk heid zal worden: „Vrede op Aarde I" Het applaus, dat op deze woor den volgde, zoo meldt het verslag, groeide aan tot een ovatie. Wel een bewijs, dat de heer Albarda vertolkt had wat er leefde bij de S.D.A.P. Vrede op aarde. Alleen en voor het eerst door de S.D.A.P. Zoo was het enkele jaren geleden. Is het nu anders geworden? Is er bij de S.D.A.P. niet al leen een Veranderde tactiek, maar ook een principieele ommekeer? Het is mogelijk, Maar de pas gehouden redevoeringen wijzen daarop niet. Het Japansche probleem. Japan is definitief verslagen. Al de veroverde gebieden zal het moeten loslaten. En straks komen millioenen gedemobili seerde soldaten naar het moe derland terug. Japan heeft den oorlog die het zelf heeft uitgelokt verlo ren en aan den machtsdroom is een einde gekomen. Maar daarmee is het Japan sche probleem niet opgelost. Als wij spreken van het Japan sche probleem, dan denken w.$ niet aan de moeilijkheden die het gevolg zijn van het Japan sche streven om in dat deel van de wereld de opperheerschappij te verwerven, en waardoor het een permanent gevaar is voor den vrede, maar dan denken wij aan het bevolkingsvraag stuk dat voor Japan een pro bleem van den eersten rang vormt. Japan is het dichtstbevolkte industriejand van de wereld. Voor den oorlog telde het een bevolking van 2774 mcnschen per vierk. mijl. Slechts 16 pro cent van den bodem kan voor landbouw gebezigd wordende rest bestaat uit borgen en rot sen. De boerderijen liggen zoo dicht bij elkaar, dat elke boer slechts 1 Vï H.A. bouwland be zit en dat dit kleine stukje grond 16 menschen moet voeden. De meest optimistische schat ting over het ontginnen van land bedraagt ongeveer 40.000 H.A., ongeveer de helft van de oppervlakte die noodig is om de bevolkingstoename van één jaar te voeden. Met recht kan hier van ge brek aan „Lebensraum" wor den gesproken. Hoe dit probleem op te los sen. ZEEUW DAGBLA HoofdredactfeurB. ZUTDEMA, Goes, Binunelandplein 1, Telefoon 2364 Bedactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telsf, 2438 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs ƒ3,30 p, kw. bjj vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 et. p. mm, MIDDELBUBG: Eouaansehe Kaai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: j VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef, 168 I TEBNEUZEN: Littooy's Boekhandel. Telef. 2052 1e JAARGANG No. 136 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 Er waren op een Rijksinstel- i ling o.m. drie reserve-officieren werkzaam. Toen de oproep kwam om zich als krijgsgevan- genen te melden wist een van hen een Ausweis te krijgen; de tweede ging zich melden, de derde deed zijn plicht: hij dook onder en maakte zich verdien stelijk in de ondergronds che beweging. Nu is de oorlog voorbij. No. 1, die rustig aan het werk bleef, maakte intusschen pro motie; No. 2 kreeg al dien tijd zijn salaris uitgekeerd en kan nu weer aan 't werk gaan; No. 3 die nog bij de B.S. diensten verricht, kreeg bericht, dat hij zich ten spoedigste diende te melden, daar hij anders als ontslagen zou worden be schouwd. Hieraan werd toege- j voegd de mededeeling dat, nu hij zoo langen tijd afwezig was geweest, zijn promotiekansen verminderd waren. Dankbaar vaderland I De Nederlandsche regeering zal haar nota inzake de van Duitschland te eischen schadever goeding vóór 1 Oct. a.s. bij de geallieerden indienen. De regeering van Ethiopië zou geheel Erithrea bij haar land in gelijfd willen zien. Min. Logeman is Maandag in Brisbane aangekomen. Hij werd o.m. verwelkomd door lt. gouv.- gen. v. Mook, met wien hij naar Camp Columbia is vertrokken. Sovjet-Rusland, Frankrijk en China zullen tot de vijf mogend- heden-conferentie van min, v. bui- tenl. zaken te Londen een verzoek richten om in het bezit te worden gesteld) van de atoombom-formule. Zwart geld over de grens. Naar uit de grensstreek wordt gemeld, worden aan de Neder - landsch-Belgische grens dagelijks talrijke menschen aangehouden, die clandestien naar België willen in de hoop daar hun geld veilig te kunnen stellen. Er komen er zelfs uit de Noordelijke provin cies. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een in dit nummer voorkomende pu blicatie betreffende de uitreiking van nieuw geld en van „geldkaarten". De toekomstige status van onze overzeesche gebieden. De min. van Overzeesche ge- biedsdeelen heeft in het kader van de voorbereidingen voor de a.s. rijksconferentie een commissie van onderzoek ingesteld. Deze heeft de in ons land bestaande wenschen en opvattingen na te gaan met be trekking tot de toekomstige plaats i van de overzeesche gebieden in het koninkrijk en hun politieke en i economische structuur. De eerste l stap is dus gedaan om tot de ver- wezenlijking te komen van wat H. M. de Koningin in haar ihisto-1 rische radio-toespraak van 7 Dec. 1942 heeft aangekondigd. Zij heeft to?n een rijksconferentie in het vooruitzicht gesteld, bestaande uit 15 vertegenwoordigers van Nederland, 15 van Indonesië, 3 van Suriname en 3 van Curasao. De bedoeling is, dat het rapport der Nederlandsche commissie en dat van een reeds in 1940 in Indië benoemde commissie aan de Rijks conferentie zullen worden voorge legd. Provincienieuws. Gen. Mac Arthur heeft de ar restatie gelast van Tojo, die ten tijde van den aanval op Pearl Harbour Japan's eerste min, was. Te Singapore hebben 500 Ja pansche officieren harakiri ge pleegd. Rumoer rondom Westkapelle. Het gerucht is een gevaarlijk ding. Juist, omdat niemand het rechte weet maar -ieder zich ver beeldt, een oordeel te kunnen vel len, viert het hoogtij. Als men de menschen afvraagt, hun critiek te motiveeren, halen ze de schouders op. Het gevolg van deze geruchtencampagne is, dat het vertrouwen in hen, die de leiding hebben en op hun gebied 100 procent deskundig zijn, wordt ondermijnd. Zoo is het ook met de West- kapelsche zeedijk. Voor het feit, dat de vorige week het gat niet gesloten werd, worden woorden gebruikt, die we maar liever niet noemen. Maar ieder, die iets af- I weet van de geweldige problemen, aan dit werk verbonden, zal on middellijk inzien, dat er vorige week van een dichting onmogelijk sprake kon zijn. Dat dit voor de dijkwerkers, die dag en nacht in touw zijn en met de laatste feest dagen ook hebben doorgewerkt, j even een teleurstelling is geweest, I is te begrijpen. Maar vooral zij, die reeds jaren aan den dijk heb ben gewerkt, zullen toegeven, dat men geen ijzer met handen kan breken. Er wordt hard gewerkt aan den dijk, Enkele caissons zijn er nu aangekomen, die een dezer dagen nog tot zinken zullen worden ge bracht. Intusschen worden on-on- derbroken stortingen van basalt- steen in de dijkopening gedepo neerd. Er bestaat een redelijke kans, dat met het volgende doode tij, dat samenvalt met het week end, een ernstige poging kan wor den ondernomen, om tot dichting over te gaan. Allen, die aan het gat te West kapelle werken, van hoog tot laag, zijn vol goeden moed en niemand laat zich leiden door geruchten en verdachtmakingen, die iederen grond missen. Het kan niet goed zijn, dat een zoo groot volk op een naar verhouding zoo kleine opper vlakte wordt saamgedrongen, terwijl b.v. in Australië groote i oppervlakten onbenut blijven door gebrek aan menschen. Voor de groote mogendheden een moeilijke taak om hier naar recht en billijkheid te handelen. Afscheidsavond Overste Slot In verband met het vertrek van overste C. W. Slot als mi litaire commissaris van Zee land en de aanstaande liquida tie van het Militair Gezag werd Maandagavond j.l. in het Schut tershof te Middelburg een ge zellige avond gehouden met het personeel van het M. G. Meisjes van het Vrouwen Hulp Korps brachten enkele liedjes ten gehoore, terwijl le den van het personeel met di verse sketches en liedjes voor den dag kwamen. Op dezen avond is door jhr A. F. C. de Casembroot na mens het personeel aan den overste een zilveren sigaren kistje aangeboden als uiting van dank en bewijs van vriend schap. Jhr de Casembroot wees er op, dat de overste, hoewel als vreemdeling gekomen, spoe dig het vertrouwen heeft weten te verwerven, niet in het minst, doordat hij uit alle kringen zijn medewerkers heeft gekozen. Als oudste adviseur sprak daarna nog de heer A. de Jonge, die speciaal aan de jongeren Overste Slot ten voorbeeld stel de als iemand, die zijn volle persoon heeft ingezet. Met enkele passende woor den dankte de overste de aan wezigen. Nu de taak vap. overste Slot hier in Zeeland is geëindigd, zal hij spoedig naar Indië vertrek ken. De naam van zijn opvolger is nog niet officieel bekend. MIDDELBURG. Dezer dagen is opnieuw een groep N.S.B.-ers e.d. in het Mil. Hospitaal aan gekomen, n.l. de heeren A. J. v. d. Sprundel, ex-burgem. van Arnemuiden, H. v. d. Wel, id. van Oostkapelle, J. J. Back en J. H. v. d. Ven, beiden uit Vlis- singen, A. D. H. Broaksma, landwachter, D. Belois en A. Frederiks, N.S.B.-ers, allen te Middelburg en J. J. Maas, sympathiseerend lid van de partij uit Domburg. VLISSINGEN. Het terrein, waar eens het aardige Nollebosch zich uitstrekte, zal na opgespoten te zijn, worden bestemd voor den woningbouw. Meer landwaarts zal een nieuw bosoh worden aange legd. 's HEER HENDRIKSKIN DEREN. Het ontbrak Zateidag j.l. niet aan belangstelling op het Koninginnefeest alhier. Het was prachtig weer en nadat 's morgens de kinderen hun spelen l hadden gehad en waren getrac- tec.d, kregen we 's middags een goed verzorgden optocht te zien. Bij de volksspelen vonden vooral de gecostumeerde korfbal- en voetbalwedstrijden grooten bijval. Een bijzonder nummer was ver der een wielerconcours op „surro gaat". i Des avonds na den lichtstoet gaven liet Tamboers- en'Pijpers- corps „Excelsior" cn ilict muziek gezelschap „Hosanna", beiden uit Goes, een concert op het dorps plein, THOLEN. Maandagavond had de herdenking plaats van het 20-jarig bestaan van de school der Geref. Gemeente. Spreker was ds v. d. Berg van Krab- bendijke. Hij gedacht naar aan leiding van Ps. 48: 10 de wel daden, die God in al die jaren heeft bewezen. Er was veel zonde, maar ook veel zegen. Er was ook steeds een goede sa menwerking onder het perso neel, dat pal staat voor de be langen van de jeugd. Herdacht werden voorts de onderwijze res, mej Cijsouw en de kinde ren, die op zoo vreeselijke wijze om het leven zijn geko men. BRANDSTOFFEN VOOR GEËVACUEERDEN. De heer G. v. d. Louw te Goes schrijft ons: ik ben evacue. Nu zijn ruim 2 maanden geleden de koien- kaarten uitgereikt. Maar de evacue s ontvingen er gten. Nu zijn reeds 4 bonnen van die ko- lenncaart geldig verklaard, maar wij hebben nog zelfs geen kaart. Is de regeling, die voor ons getroffen zou worden, nog niet voor elkaar? Volgend jaar April misschien. Zijn wij geen Ne derlanders? Zijn we al niet ge noeg getroffen en moeten we nu van den winter ook nog kou lijden? Van harte hoop ik, dat dit stukje aan de betrokken in stantie de oogen zal openen, op dat ze spoedig recht doet en ons een kolenkaar.t en kolen bezorgt. De heer v. d. L. spreekt hier uit, wat onder vele geëvacueer- den leeft. Want wel heet het, dat de geëvacueerden bij den aanvang van het stookseizoen van kolen zullen worden voorzien, maar het ligt voor de hand, dat deze toezegging als een wel wat al te schralen troost wordt be schouwd. Men vraagt zich afwelke redenen zijn er, om hierin de geëvacueerden bij andere bur gers achter te stellen en welke zekerheid is er, dat als straks het stookseizoen aanbreekt, de be- noodigde kolen aanwezig zullen zijn? Wij onderstreepen dan ook den wensch om de geëvacueer den ten spoedigste van een ko- lenkaart te voorzien. Zeer vele en zeer ernstige misverstanden zouden ontstaan, indien in contracten en in wet telijke bepalingen de nieuwe spelling zou worden toegepast. Met hoeveel ernst de regels voor de nieuwe spelling zijn vastgesteld, blijkt overduidelijk uit het feit, dat Prof. Verde- nius, een der vijf taalgeleerden, die den toenmaligen minister van advies dienden, en dus een man, die behoorde te weten hoe het moest, in den eersten druk van zijn „Toelichting" be weerde, dat men moest spellen: Balise of Bali'se tempels, en dat hij in den derden druk,4die slechts twee of drie weken la ter uitkwam, de schrijfwijze Balische tempels aangaf, dus weer met sch, iets wat nu wel al lang weer omvergeworpen zal zijn. Zoo wordt er met onze taal geknoeid! Want men meene niet, dat het enkel een kwestie is van spelling, maar ook onze schoone taal is in het geding, getuige bijv. wat ik opmerkte over de bijbelteksten. met JONGE MENSCHEN Een onzer lezers schrijft ons: Blijkens uw artikel IV over bovengenoemd onderwerp wordt de nieuwe spelling met name in onderwijskringen herhaaldelijk aangeprezen met de bewering, dat zij voor het schoolkind zoo veel gemakkelijker zou zijn. Reeds deed U opmerken, dat dit in zijn algemeenheid ten stelligste onjuist is. Gaarne zou ik hetgeen U als bewijs daar voor aanvoert, ietwat willen aanvullen. Daartoe zou ik aan de voorstanders der nieuwe spelling willen vragen hoe men het kind het verschil in klem toon aan zijn verstand brengt van woorden als boteren en no teren, beverig en begerig, an keren, kankeren en frankeren, naderen en nadelen, demonstre ren en bemonsteren, ganzepen en inzepen, zoemen en zoeven, om het bij deze enkele voor beelden maar te laten. In de spelling van De Vries en Te Winkel hebben we een woord legering en een woord legee ring, die in de nieuwe spelling beide als legering moeten wor den geschreven. Welke zijn nu uitspraak en beteekenis van het woordt legering in de nieuwe spelling? Ook het weglaten van de bui- gings-n leidt tot de gekste din gen. Vooral schoone bijbeltek sten worden er totaal door ver knoeid, als bijv.De(n)gene, die weinig verzameld had, ont brak niet; En daar stond geen profeet meer op in Israël gelijk Mozes, die(n) de Heere gekend had van aangezicht tot aange zicht; Want de(n) dwaze brengt de toornigheid om; Als een, die(n) zijn moeder troost; Deze(n) doet de deurwachter open; De discipel, dic(n) Jezus liefhad; Welke(n) God opge wekt heeft, de smarten des doods ontbonden hebbende enz. enz. Nog enkele andere voorbeel den,. geen bijbelteksten zijnde Ik ben de man, die(n) U zoekt; De zonde, die David heeft be gaan door zich te vergrijpen aan de vrouw van Uria, en de- ze(n), ter bedekking van zijn zonde, te dooden; De training geeft een geheel, dat elke(n) jongen ->akt; In de bank der beklaagden zat de bakker, die(n) de(n) handelsreiziger ervan beschuldigde het feit te hebben gepleegdDe man, die(n) niemand kent; Als de arbeider iets breekt, dan is de(n) werkgever schadevergoe ding verschuldigden zoo kan ook hier tot in het oneindige worden doorgegaan. Wedstrijduitslagen. Zaterdag 1 en 8 Sept. 1945 Afd. A; Colijnspl. Boys I Bevelanders I, Bev. n.o.g.Co lijnspl. Boys IBevelanders I 0—2; Zeeuwsche Boys IWis- senkerke I O6. Afd. B; Patrijzen IINieuw- dorp I 24; Luctor II's H. Arendsk. I 11; Patrijzen IIILuctor II, Luctor II n.o.g. Afd. C: Kruiningen IKrab- bendijke I 13; R.-Bath I Yerseke II 42. Ranglijsten tot en met 8 Sept. 1945 Afdeeling A: Kortgene I 8 5 1 2 34—27 11 Zeeuwsche B. I 8 5 0 3 23—23 10 Bevelanders I 8 3 3 2 24—19 P Wissenk. I 8 2 3 3 16-20 7 Colijnspl. B. I 8 0 3 5 13-21 3 l) Bevelanders 2 winstpunten in min dering wegens niet opkomen tegen Colijnspl. Boys I op 1 Sept. Afdeeling B: Nieuwdorp I 8 6 1 1 33—17 13 Luctor II 7 3 3 1 45-13 P 's-H. Arendsk. 1 6 2 2 2 25—17 6 Patrijzen H 7 0 2 5 17-37 2 Patrijzen Hl 4 1 0 3 7-43 0» l) Luctor II 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Pa trijzen III op 8 Sept. D) Patrijzen III 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Luctor II op 28 Juli. AideelingC: Krabbend. I 8 6 2 0 31-17 14 R.-Bath I 8 6 1 1 32—11 13 Yerseke H 8 2 1 5 15—24 5 Hansw. Boys I 7 2 0 5 1419 4 Kruiningen I 7 1 0 6 8—29 2 Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Velp, Dr W. F. Dankbaar te GoesWilhel- minadorp. Geref. Kerken. Beroepen te EefdeGorsel, R. D. Beukema, cand. en htilp- pred. te 's Gravenhage-Loos- duinen. Bedankt voor Hengelo (O.) (2e pred.pl.), D. A. Zijlstra te Uithuizen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Werkendam, J. C. Lamain te Rijssen en J. v. d. Berg te Krabbendijke. Beroepen te Middelburg, J. v. d. Berg te Krabbendijke. WAAR GAAN WIJ HEEN? Denk je daar ook wel eens over na? Mij kan het soms in eens overvallen, als ik 's avonds naar huis wandel en ik alleen ben met de sterren en de stilte. Dan, als het rumoer van den dag tot zwijgen is gekomen en alle geluid is verstild, zie je de dingen helderder en duidelijker. En dan komt bij mij vaak die vraag: Waar gaan wij heen? We zijn hier nu bijna een jaar bevrijd. Er is langzamer hand eenige afstand gekomen tusschen die vreeselijke periode van den oorlog en het heden. De kruitdamp is opgetrokken van het slagveld en we gaan de balans opmaken. Materieel .staat het er droevig voor. We staan bij de puinhoopen van ons bezit. Maar hoe is het gees telijk. Zijn we rijker gewor den? Hebben we iets geleerd? Gaan we het nu beter doen dan voor 1940? Ik weet het niet. Er is overal een drang naar vernieuwing. Wederopbouw is het slagwoord van onze dagen. En toch, ik ben zoo bang, dat het bij velen enkel maar een mooie leus is. De practijk is nog zoo heel ver van de theorie verwijderd. Ook bij ons jongeren. Inplaats van onze mouwen op te stroopen en ons geheel te geven, is er een verontrustende arbeidsschuw- heid. In honderden, ja duizen den gezinnen is dringend hulp noodig. Er is één groote nood kreet om verpleegsters en onze volksgezondheid loopt gevaar I Maar onze meisjes melden zich voor de Marva. 70.000 geven zich op, waar er slechts 1500 I noodig zijn. In een vlot uni form rondwandelen en „Ca mels" rooken is interessanter dan in een huishouding helpen, waar de moeder al maanden ziek ligt En bij onze jonge mannen is het vaak niet beter. Hoevelen, die zich indertijd met groot en thousiasme als vrijwilliger heb ben gemeld, kankeren niet, nu ze naar Indië moeten. Die con sequentie hebben ze toch inder- 1 tijd aanvaard? Zijn we dan zulke futlooze lui geworden, dat we enkel maar een gemakkelijk leventje willen lijden en den weg van den minsten weerstand zoeken. Hebben we geen idealen meer? Je zou het soms denken. Volgens de berichten uit Rot terdam wordt daar nog steeds gefeest. De eene buurt na de andere zet festiviteiten in eikaar en de jeugd trekt van het eene einde van de stad naar het an dere. En is het bij ons beter? Nauwelijks zijn de feesten op Koninginnedag voorbij of er wordt al weer gesproken over een nieuwen herdenkingsdag, den 29sten October I Dus weer maar feesten, jongens. En ca baret en revue bloeien als nooit 1 tevoren. Zoo gaan we naar de haaien I Er moet gewerkt worden, hard gewerkt. En wij hebben als jongeren een grootsche taak. We moeten ons vaderland weer opbouwen. Materieel, maar ook geestelijk en moreel. Van ons hangt de toekomst ai. „God roept ons, broeders, tot [den daad, Zijn wenk wacht, treedt dan [aanl" Daarom niet kankeren, maar aanpakken. Bovenstaande teekening geeft een beeld hoe het momenteel met de bruggen over onze rivieren gesteld is. De gegevens z\jn ver- j strekt door het Ministerie van Openbare Werken. De Schipbrug te Zwolle is inmiddels vervangen door een Baileybrug. Nu de oorlog met al de daar aan verbonden verschrikkingen achter den rug is, komt de vraag op, welke invloed dit alles op den algemeenen gezondheidstoe stand van ons volk heeft gehad. Is hier een blijvende en dus on herstelbare schade te verwachten? Het is moeilijk, aldus het „Vrije Volk", hier tot een juist oordeel te komen. Waar de honger niet tot den dood leidde, veroorzaakte hij vaak een uitputtingstoestand vergezeld gaande van een physieke stoornis: het zoo zeer gevreesde hongeroedeem. Zeer groot was voor en kort na de bevrijding van het Westen het aantal slachtoffers in de groote steden. Het aantal slachtoffers was het grootst onder de alleenwonenden en minder draagkrachtigen. Merk waardigerwijze moest worden ge constateerd, dat onder de minst- draagkrachtigen het oedeem in ge ringer mate optrad. Misschien speelde hierbij een rol het feit, dat deze sociaal slechtste groepen reeds tot op zekere hoogte aan een slechte voedseltoestand waren gewend. Men constateerde vaak, dat de gevolgen van het oedeem hals starrig konden zijn en na gene zing opnieuw kunnen optreden. De tijd is nog te kort om zich een definitief beeld te vormen. Er is echtfr reden de blijvende gevolgen van de hongcrpcriode met optimis me te beoordeeleti. Het vitaininevraag- s t u k vroeg tijdens de bezetting en vraagt ook nu nog een voort durende speciale aandacht. Door het verstrekken van extra vitaini- nen-dosecringen aan zwangeren en jonge moeders, zuigelingen, kleu ters en schoolkinderen werd en wordt doorloopend getracht het te kort aan vitaminen in het „nor male" voedsel aan te vullen. De resultaten hiermede bereikt zijn gunstig, terwijl langzamerhand het voedselpakket ook in de be hoefte aan vitaminen kan voor zien. Wat dit betreft hebben wij het ergste reeds achter den rug. Wat de gevolgen-zullen zijn van degeestelijke stoornis- s e li, die door te lang voortgezette psychische overspanningen zijn veroorzaakt, valt nog niet geheel te bevroeden. Het aantal geestes- en zenuwzieken is onrustbarend toegenomen. Het zijn hier echter in de meeste gevallen ziektepro cessen van langen adem, zoodat wij veelal zullen moeten afwach ten in welke mate hier blijven de stoornissen zullen blijken. Zoo behoeft het algemeene beeld van den gezondiheidsachteruitgang niet al te pessimistisch te worden beoordeeld. Wel kregen verschil lende de volksgezondheid belagen die ziekten kans ruimer om zich heen te grijpen. De tuberculose verveelvoudigde in aantal patiën ten. Hier zal opnieuw den strijd, moeten worden aangebonden om het verloren terrein te herwinnen. Een zeer bedenkelijk verschijn sel is intusschen, dat met 'name in de groote steden door den los sen omgang van meisjes en vrou wen met geallieerde soldaten het aantal geslachtsziekten onrustba rend toeneemt. Als hierin geen verarodiering komt en niet krachtdadig wordt ingegrepen zullen de gevolgen misschien nog generaties merk baar zijn. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Leenden, z. v. L. Schipper en A. P. Kole Jan J., z. v. C. v. d. Pijl en M. Mol, te Oudelande; Johannes C., z. v. J. J. C. Kuijper en M. G. Leendertse; Anthony P., z. v. M. P. Bruynzeel en J. A. Franke. Officiëele Publicaties. Uitreiking van nieuw geld en van „Geldkaarten A" door de plaatselijke distri butiediensten. Do Directeur van het Centtaai Distributiekantoor tc Vught maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 19 September tot en met Dinsdag 25 September a.s. de bevol king in stuot wordt gesteld de thans in omloop zijnde bankbiljetten bij de plaatselijke diatributiediensten om te wisselen in nieuwe muntbiljetten van één gulden en 2Yt gulden tot een be drag van tien gulden per persoon, De dagen, waarop men zich aldaar moet vervoegen, zullen plaatselijk na der worden bekend gemaakt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat na 25 September a.s. geen na-uitreiking zal plaats vinden. Een ieder boude zich dus aan den voor hem gestcldcn datum. Op den daarvoor bepaalden dag dient per gezin een der gezinsleden (IS jaar erf ouder) zich bij den distri- butiedienst te vervoegen met: le. de 6tamkaart van het gezins hoofd 2e. de bonkaarten 10e periode van alle gezinsleden 3e. de brandstoffenkaart T 505 van het gezinshoofd. Voorts moet per gezinslid tien gul den worden ingeleverd in bankbiljet ten van f 10, f 20, £25 of f 50; inleve ring van muntbiljetten van f 1, f 2.50 en f5 is niet geoorloofd. Er dient

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1