fle bedrijf sorileÉg WoHersom. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAN Waarom is de sigaret zoo duur? Max Blokzijl Verkiezingen voor '1 Parlement, Uit de S.D.A.P. Mr J. F. de Jongh, chef van het kabinet van het ministerie van Handel en Nijverheid, heeft een radio-rede gehouden over de z.g. organisatie-Woltersom, de organi satie van het bedrijfsleven met haar hoofdgroepen, bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen. Zij stond onder sterken Duitschen drang en druk met haar leidersbeginsel en hierarchischen opzet. Natuurlijk zijn uit de besturen onmiddellijk de N.S.B.-ers verwij derd; een aantal commissies zul len worden ingesteld om eventu- eele politieke bezwaren tegen ge handhaafde bestuurders te onder zoeken. De heele organisatie kon men echter zonder meer niet afschaf fen, omdat zij in enkele opzichten naar veler gevoelen een vooruit gang heeft gebracht. De regeering wil op dit punt de meeningen zich laten ontwikkelen en handhaaft daarom voorloopig de organisatie- Woltersom. Ook omdat zij zelf concrete plannen had voor een nieuwe pu bliekrechtelijke, democratische be drijfsorganisatie, wilde zij niet meer afbreken dan volstrekt nood zakelijk was. Als deze rede bedoeld was om de bezwaren tegen het optreden van de Commissie-Woltersom te weerleggen, dan kan worden ge zegd, dat dit doel niet bereikt is. De practijk is nu eenmaal, dat door de Regeering en de leiders dezer bedrijfsorganisaties geen on derscheid wordt gemaakt tusschen degenen, die op advies van onze Regeering te landen en de ille galiteit hier te lande geen mede werking verleenden en geen op gaven verstrekten van de persoo- neelsbezetting en goederen-voor raden hunner bedrijven en dege nen. die deze medewerking wel verleenden en de gevraagde op gaven tijdens de bezetting ver strekten. De eersten hebben, vaak ten koste van groote offers, het be lang van hun land gediend. Ten gevolge hiervan verkregen zij geen erkenningen of werder) deze MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 89, Telef. 2009 ■BUKEAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TEBNEUZEN: Littooy's Boekhandel. Telef, 2052 1e JAARGANG No. 135 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1945 e Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA, Goes, Bimmelandplein 1, Telefoon 2364 Bedactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Uitgave van de Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Abonn.prye ƒ3.30 p. kw. by vooruitbetaling. Advertantigprps 10 et. p. m Door deze commissie zijn alle bedrijven en beroepen georgani seerd, met vrijwel volledige nega tie van de toen bestaande organi saties van deze bedrijven en be roepen. Het geheele bedrijisleven is van bovenaf op autocra- tischewijze in elkaar gezet, zonder dat er voldaan was aan de daartoe bij de totstandkoming der art. 152154 der Grondwet ge noemde voorwaarden. Al de onder leiding van de Commissie Woltersom tot stand gekomen organisaties van het be drijfsleven zijn door den Duit schen bezetter opgelegd, naar zijn geest ingesteld, met geen an dere bedoeling, dan het belang van den bezetter te dienen. EEN „NATIONALE" OMROEP. Nu de regeering ons een staatsradio heeft bezorgd, al dus „Trouw", mag althans van haar verlangd worden, dat er niet al te grof tegen den goe den smaaik gezondigd wordt en in elk geval vermeden, dat een zeer groot deel van het volk in zijn heilige gevoelens wordt gekrenkt. Het programma van „Herrijzend Nederland" vol doet aan deze eischen dikwijls niet en Zaterdagavond was het stuitend. Met de Paradijsgeschiedenis werd op grove wijze de spot gedreven toen in een cabaret programma gepraat- werd over onrijp fruit, dat Eva aan Adam ,T - zou hebben voorgezet, en daar- mgetrokken. an sommigen werd yo] de. e„ toen ;s Adam het geheele bedrijf met inventaris hcel terecht de huur van't hof je gevorderd. De laatsten verzetten zich niet tegen de voorschriften, welke door den diep gehaten vij and zelf, alsmede onder zijn toe zicht, werden uitgevaardigd.. Zij verkregen en behielden de benoo- digde erkenningen voor de uitoefe ning hunner bedrijven en voor de bevoorrading van grondstoffen en goederen. Men zou nu na de alge- heele bevrijding van ons land ver wacht hebben, dat degenen, die de tijdens de bezetting op economisch terrein uitgevaardigde voorschrif ten in landsbelang gesaboteerd opgezegd Daar wordt de draak gesto ken met het geweldigste drama van de wereldgeschiedenis: den val der menschen. En dat door 'it radio-omroep, die uitgaat van den Nederlandschen Staat. Dit is onduldbaar. Première van de film „Thuiskomst". De bekende cineast Rudi Hor- necker, bekend om zijn presta- ties op smalfilmgebied, heeft in hebben onmiddellijk den steun van opdracht van het gemeentebe de Regeering zouden ontvangen en stuur van Arnhem een docu- hun ingetrokken erkenningen te- mentaire film van de verwoeste rug zouden krijgen, alsook voor- stad gemaakt onder den titel rang zouden genieten, althans niet „Thuiskomst". De film toont ten achter zouden worden gesteld ons de terugkeer van de vele bij degenen, die alle voorschriften geëvacueerden en hun reacties opvolgden. Dagelijksch ervaart bij het aanschouwen van de men, dat het tegenovergestelde meer plaats vindt. Zeer ten onrechte beroept men zich hierbij op de art. 152154 van de Grondwet. Van de zijde der Regeering is daarbij toch sterk op den voorgrond gesteld, dat eerst wanneer in het maat schappelijk leven organismen zijn gegroeid, voor de overheid de tijd gekomen is, die te erken nen en ze een publiekrechtelijk karakter te geven. Maar hoe is het gegaan bij de totstandkoming van de bedrijfs organisaties zooals wij die nu kennen Eind 1940 is er een verordening van den Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied ver schenen, waarbij bepaald werd, dat het Nederlandsche bedrijfs leven georganiseerd zou worden en om dit tot stand te brengen, werd een organisatie-commissie ingesteld onder leiding van Mr Woltersom. Kerkgang van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Zondagmorgen op Schevenin- gen haar eersten kenkgang ge maakt. H. M. begaf zich te voet van haar woning aan de Nieuwe Parklaan naar de Nieuwe Badkapel alwaar voor ganger was ds A. Offringa, die het Woord bediende over Mar kus 2:14—17. Post naar Indië. De P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 10 September naar het Verre Oosten o.a. Ne- derlandsch-Indië de verzending mogelijk is van niet-geïllus- treerde briefkaarten en brieven. Deensche hulp voor Nederland. Op Koninginnedag is het Deen sche hulpcomité voor Neder land o.l.v. den bisschop van Ko penhagen, Fuglsang Damgaard, een grootsch georganiseerde actie begonnen. Overal prijken de affiches met een volgeladen Viking-schip, alle groote zaken hebben hun „Nederland-eta lage", vlaggetjes worden ver kocht door collectanten, enz. enz. Men is enthousiast over de radio-toespraak van Prinses Juliana ter inleiding van de itulp-actie, welke zij in het Deensch besloot. Ondanks de slechte Deensche textiel- en schoenenpositie komt er veel binnen. Ook huishoude lijke artikelen, gereedschappen en voedsel worden ingezameld. Tenslotte mogen we de 3.000 kinderen niet vergeten, die reeds in Denemarken zijn on dergebracht, en de t.b.c.-patiën- ten, die in Deensche ziekenhui zen voor den tijd van een jaar zullen worden opgenomen. I die met een fraai schot de stand op 12 bracht en later op 22. Na de rust had het Zeeuw- sche elftal het spel geheel in handen. Hevige öoelworstelin- gen hadden echter geen succes. 10 min. voor 't einde wist Sa- bini de stand nog op 2—3 te brengen. Het spel stond niet op hoog peil. Een gelijk spel had de verhoudingen beter weergege ven. De opbrengst ikomt ten bate van de gedupeerde voet- balvereenigingen in Zeeland. Zeeuwsche Volksuniversiteit De Z.V.U. deelt ons mee, dat de bekende schrijver en radio spreker A. den Doolaard voor haar leden zal spraken over: „In wat voor wereld leven wij Beschouwingen over interna tionale politiek". Voorloopig programma: 17 Sept. M'burg, 18 Sept. Goes, 26 Sept. Vlissin- gen, 27 Sept. Ter neuzen. Men lette op de betreffende adver tenties. MIDDELBURG. De H.A.R.K.- collecte op 31 Aug. bracht f 1582,26 op. VLISSINGEN. Dinsdagmor gen is bij het puinruimen een ernstig ongeluk gebeurd. Een 2-tal arbeiders van den puin- opruimingsdienst van den We deropbouw waren in perceel Boul. de Ruijter 82 aan het werk. Zij vonden daar een klein voorwerp, dat zij wat nader wilden bekijken en prutsten er wat aan, met het gevolg, dat een explosie ontstond, waarbij de vroegere gemeentewerkman R. Daane op slag werd gedood en de gepensionneerde fabrieks arbeider P. Huijssoon met ern stige buik- en beenwonden door de brandweer naar het zie- ikenhuis „St. Joseph" overge bracht. Vermoedelijk is het ge vaarlijke voorwerp een hand granaat geweest. DE ENGELSCH-NEDER- LANDSCHE MONETAIRE OVEREENKOMST. Omtrent de te Londen geslo ten monetaire overeenkomst is rafelden: Nederland en het Nederlandsche rijk overzee zullen voortaan een Neder- landsch monetair gebied yor- dhrn A M, .Samp0n, W, Dek" GOES. De buurtvereen. Schen- .i"??. 'r-jfji1?6 v,erI gestraat is weer in het leven geroepen en telt 30 leden. Voorz. is P. Kosten. Verder hebben in het bestuur zitting ruïnes van hun stad. Het ligt in de bedoeling deze film nog deze maand in Am sterdam, de stad, welke Arn hem heeft geadopteerd, te laten draaien. Vervangingsmiddelen zonder bon. Alle artikelen, die op den bon „vervangingsmiddelen" werden verstrekt, zijn nu vrij verkrijg baar, uitgezonderd vermicelli- soep. Luchtpost weer over heel de wereld. Met ingang van vandaag zal er weer luchtpostverbindirig mo- gelijk zijn met nagenoeg alle deelen van de wereld. Uitge zonderd zijn o.m. nog Ned.- Indië, Britsch Nw-Guinea, Britsch Borneo, Honkong, Indo- China, Japan, Irak, de Malei- sche staten, Mandsjoerije, Li beria. Nog een Duitsche erfenis. door middel van opcenten-heffing verhoogd van 100 procent tot on geveer 230 procent op de prijs- zonder-belasting. Die prijs is reeds door de duurdere grondstoffen, de 25 pet. loonsverhooging en de ver hoogde belooning voor grossiers en winkelier gestegen van 10 cent men. Inwoners van dit gebied zullen hun sterlingbezit vrije lijk overal in het sterlinggebied kunnen uitgeven, terwijl inwo ners van het sterlinggebied vrijelijk hun guldens overal in het Nederlandsche monetaire gebied zullen kunnen uitgeven. Voorts is bepaald op grond van de besprekingen te Londen, dat eventueele voorraden rub ber, tin, oliezaden, suiker enz. welke zich in Ned. Oost-Indië bevinden naar de wereldmark ten verscheept zullen kunnen worden, met gebruikmaking van Singapore als entrepot. De Nederlandsche Bank zal een bedrag in Sterling aanhou den van maximaal 5 millioen pond sterling, terwijl de Bank of Engeland dienovereenkom stig een bedrag in Ned. guldens zal aanhouden van maximaal f 53.450.000 (dit bedrag laat on aangetast Nederland's reeds be staande sterlingsaldi, welke tij dens den oorlog zijn ontstaan, welke saldi echter thans voor namelijk worden gebruikt vooi het betalen van de meest drin genden invoer). Provincienieuws. j tot 22!4 cent. Had de fiscus hier- noodverlichting te nn haar vrnperp-r o-fht-nih-pliitr- ner. TArzT i.„— De sigaret, die vóór den oorlog door de groote massa werd ge rookt, kostte f 0.20 per pakje. De sigaret, die thans door een nog grootere massa wordt ge rookt, wijl er slechts een merk in den handel wordt gebracht, moet een prijs van f 0.75 per pakje op brengen. Vanwaar deze enorme prijsver- hooging, die in geen verhouding staat tot de helaas normale stij ging der prijzen van andere le vensbehoeften? Hierop geeft het „Vrije Volk" het volgende antwoord: Van de twee dubbeltjes van vroeger kreeg het Rijk er een in de vorm van accijns. Het andere dubbeltje w-d verdeeld tusschen winkelier en grossier eenerzijds en den fabrikant anderzijds. Zij markt. De arbeiders en oe meer kregen resp. 4K en 5H cent. De bezittenden betalen dus hetzelfde groote profiteur was de fiscus. De bedrag aan belasting. De kwaliteit man, die een pakje sigaretten van dit merk is niet beter dan die kocht, betaalde, zonder het zich i van de goedkoopste sigaret, die bewust te zijn, een dubbeltje be- vóór den oorlog voor vijftien cent lasting. De verdeeling van de per pakje verkocht werd. Het kost f 0.75, die men aan den winkelier alleen f 0.60 meer I moet betalen, geschiedt in de vol-Wij hebben hier te doen met gende ver-houding: een Duitsche erfenis. De bezetter op haar vroeger gebruikelijk per centage van 100 geheven, dan zou den haar inkomsten van 10 tot 221-6 cent zijn gestegen en dus in de normale verhouding zijn ge bleven. Een pakje sigaretten had dan f 0.45 gekost. Thans zal de ge bruiker echter f0,30 belasting extra moeten betalen. Gel'jk reeds gezegd, komt er voorloopig slechts één merk op de LICHT IN DE DUISTERNIS Naar ons bij informatie is ge bleken, wordt momenteel de moge lijkheid onder het oog gezien om in den komenden winter zij het wellicht op beperkte schaal de straatverlichting te doen func- tiormeeren. Daar de gasverlich ting nog groote problemen geeft, zal men er misschien toe over gaan hier en daar een electrische construeeren. Fiscus: f 0.51 winkelier en grossier f 0.1316, fabrikant f 0.10. Men constateert dus een uitzon derlijke stijging van het bedrag, dat door accijns en omzetbelasting wordt opgeslokt. In het begin van den oorlog heeft de schatkist haar inkomen op het sigarettenverbruik wenschte niet, dat de sigaret in Nederland minder kostte dan 'n Duitschland en gelastte daarom een drastische verhooging van de accijns. De Nederlandsche auto riteiten zouden stellig niet tot deze ingrijpende maatregel zijn over gegaan. Definitief kan echter nog niets worden meegedeeld. Maar er wordt aan gewerkt I Zeeuwsche kinderen uit Zwitserland terug. Een 120-tal kinderen uit onze provincie is na een vacantie van 3 maanden uit Zwitserland te ruggekeerd. De kinderen waren op 29 Mei vertrokken. Voetbalwedstrijd EngelandNederland. Zaterdagavond vond achter de Meelfabriek te M'burg voor ruim 2000 toeschouwers de wed strijd plaats tusschen een En- gelsch en een Zeeuwseh elftal. Voor de rust waren beide par tijen tegen elkaar opgewassen. Van weerszijden kwamen er snelle, gevaarlijke aanvallen, waaruit Caves met een hard schot de stand op 01 wist te brengen. Enkele minuten later was het nogmaals Caves, die den bal in de touwen, kon wer ken. Bij een aanval van het Zeeuwsche elftal was het Smit, BROUWERSHAVEN. Zater dag 8 Sept. was voor ons stadje een heuglijke dag. De laatste van onze mannen, die waren weggevoerd door de Duitschers, dhr Constanse, ikeerde' nog on verwacht terug. In een oogen- blik waren de huizen weer ge tooid met vlaggen, 's Avonds trok de muz.vereen. „Apollo" met alle teruggekeerden door de straten. ST. MAARTENSDIJK. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is tot secr.-ontvanger be noemd dhr J. Oudesluijs Cz. Sportnieuws. Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagenW.H.S. I.V.O. 08; Smerdiek I.V.O. 34I.V.O.—S.V.S 2—1. Beslissingswedstrijden -kam pioenschap afd. G: Swift II S.I.W. S4; S.I.W.—Swift II 3—1. Kampioenswedstrijd: Swift (afd. A)Volharding (afd. B) 3—1. voor den Rechter! DE DOODSTRAF GE2ISCHT. Dinsdagmorgen kwam het Bijz. Gerechtshof bijeen om een oordeel uit te spreken over het doen en laten van Max Blokzijl en Jhr Block van El- singa, oud-burgemeester van Wassenaar gedurende de oor logsjaren. Het Bijz. Gerechtshof was sa mengesteld uit; Mr A. L. M. van Berckel, president, Prof. Mr J. C. van Oven en Mr H. Burgersdijk. Juridische leden: Gen. Majoor H. Ph. G. Baron van Lawick en Luit. Gen. P. W. Bert, mili taire leden. Als proc. fiscaal fun geerde mr J. Zaaier. Officier was C. K. Jorden. Verdediger: mr A. P. de Lauwre. Het voor naamste punt, dat mr Zaaier Blokzijl ten laste legt, was, dat hij gedurende de bezet tingsjaren opzettelijk, terwijl Nederland in oorlog was met Op 22 Sept. hoopt de Z.K.B. Duitschland, in het openbaar in Algem. Vergadering bijeen te komen. Aanmelding Reserve-officieren. Zij blijken er niets voor te voelen. Reserve officieren zijn voor een vrijwillige melding opgeroepen om hun krachten te geven aan de re organisatie van ons leger. „Het resultaat was betreurens waardig, meldde het „Binnenhof". Van de 10.000 reserve-officieren hebben zich er slechts 50 gemeld, waarvan er 30 geschikt bleken. Toen 400 reserve-officieren ver plicht werden gesteld om zich te melden, kwamen circa 400 reques- ten om vrijstelling. Is het won der, dat aan het departement van Oorlog een sombere stemming lieerscht?" Dit is inderdaad niet fraai. Maar de zaak heeft ook een an dere kant. Het is ons bekend, dat meerdere reserve-officieren, die zich onmiddellijk na de bevrijding -beschikking hebben gesteld, ker, Neels eti Lepoeter Textiel-revolutie. Gistermiddag ging het van mond tot mondAlle textiel-producten zijn vrijgegeven. Bij Wilking ver krijg je allies zonder punten". En in een ommezien zag het zwart van huismoeders, die de zaak in de Klokstraat bestormden. Doch de pret duurde niet lang. De po litie greep in en sloot de zaak voorloopig voor het publiek. Als we goed zijn ingelicht, be treft het hier een protest-actie tegen de nieuwe gecompliceerde distributie-regeling voor textiel producten. Ook in Hulst, en op sommige plaatsen in Limburg en Holland schijnt reedis iets soortge lijks te hebben plaats gelhad. Dat er tegen een dergelijke re geling protest moet komen, is ook niet te verwonderen. En we hopen, dat liet gebeurde voor het centrale distributiekantoor aanleiding zal zijn om op een minder ingewik kelde wijze de aanwezige goederen onder de menschen te verdeelen. Een „onfortuiti- 1 ij k e" juffrouw. Bij de dames K. aan het Nisse- padje vroeg vorige week een juffrouw zich even te mogen verkleeden, daar ze een onge luk had gehad met haar onder jurk. Natuurlijk werd dit toe gestaan en de juffrouw ver dween in een. zijkamertje. Spoe dig was ze met de verkleed, partij gereed en vertrok, over vloeiende van dankbaarheid, 's Avonds bleek echter, dat er een snoer bloedkoralen en gou den stukken van de mutsen der gezusters K. verdwenen waren. Maar de juffrouw, die zoo on fortuinlijk was met haar onder jurk, heeft op andere wijze „haar fortuin gevonden" en is tot nu toe nog niet opgespoord. WOLFAARTSDIJK. Hier werd j.l. Vrijdag eerst het Kö- ninginnefeest gevierd. De ope ning geschiedde met muziek van den toren, 's Morgens wa ren er kinderspelen, terwijl er 's middags een mooie optocht was. De verdere middag weid gevuld met volksspelen, 'sAvonds werd er gemusiceerd! hoofdzaak door middel van de radio propaganda heeft gevoerd gericht op het breken van het geestelijk verzet van het Ne- dcrl. volk en het ontrouw doen worden van dat volk aan zijn regeering en de gemeenschap pelijke Geallieerde zaak. Mr Zaaier staafde dit met het aanhalen van een aantal passages uit radio-redevoeringen en ge schriften van Blokzijl. Blokzijl hoorde de opsomming van de 13 citaten uit zijn geschrif ten door Mr Zaaier staande met gebogen hoofd aan. Toen de proc. fiscaal was uit gesproken steldé Mr van Berckel verdachte de vraag of hij toegaf de geestelijke vader van deze ci taten te zijn geweest. Het ant woord van Blokzijl was: dat hij de verantwoordelijkheid van de samenstelling van het boekje waaruit de radio-citaten waren aangehaald, niet op zich kon ne- men. Het boekje was niet door hem verzorgdl. Na een korte dis cussie gaf Blokzijl echter toe, dat wanneer de letterlijke inhoud dan al niet döor hem verantwoord kon deeld zou kunnen worden. Sub sidiair verzoekt hy vergunning tot het aanteekenen van cassatie. Blokzijl verkreeg hierna zelf het woord te zijner verdediging. Ik heb steeds zoo min moge lijk contact met de Duitschers gehad, zoo zeide hij, en na Dol len Dinsdag in feite totaal met hen gebroken. Blokzijl ging wel zoo ver in zijn verdediging, dat hij durfde te beweren, dat zijn praatjes van nut zijn geweest voor de Londerasche regeering en de illegale pers, omdat hij wel eens een beeld gaf van de stemming in het kamp van de Nat. Socialisten. Hij besloot zijn betoog met de mededee- ling, dat hij steeds geleid is ge weest door idealisme en vader landsliefde. Hij verzocht het Hof hem van het ten laste ge legde vrij te spreken. In de middaguren heeft het Bijz. Gerechtshof zijn zitting voortgezet met de behandeling van de zaak tegen Jhr D. de Block van Elsinga, oud-burge meester van Wassenaar. Mr. Zaaier, de proc.-fiscaal, be schuldigde verdachte er in zyn dagvaarding van, dat hy zyn functie uit de handen der Duit schers had aangenomen en dus met doze had samengowerkt. Voorts, dat liij verzocht heeft do in Wassenaar wonende Joden uit deze gemeente uit te wijzen en dat hy gelegenheid hoeft gegeven tot het samenstellen van lysten door N.S.B.-ers van personen, die later by een razzia zyn opgepikt en naar Duitschland gevoerd om daar te werken. Tenslotte werd de Block van Elsinga er van. beschuldigd een gemeente-ambtenaar te hebben ontslagen, omdat hy gelachen had by hot zien van een begrafe nisstoet van eon N.S.B.-er. Dit laatste foit ontkende verdachte. Nadat enkele getuigen waren gehoord zeide Mr Zaaier in zijn requisitoir, dat de algemeene lijn van verdachte fout is geweest. Hij was niet een bijloopertje, maar één der kopstukken van de N.S.B. en heeft als zoodanig veel kwaad gedaan. Op grond hiervan eischte hij den doodstraf. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. ter zoodanig van het kastje naar den muur zijn gestuurd, dat tenslotte worden, de zakelijke inhoud toch de warme geestdrift tot beneden in ieder geval overeenstemde met het nulpunt is gedaald. hetgeen hij destijds gezegd had. Het laatste wat zij vernamen Als getuige was opgeroepen de is, dat ze misschien binnenkort een opsporingsambtenaar H, Kamp oproeping zullen krijgen. Tito onderscheiden. Maarschalk Tito heeft van de Sovjet-Unie de hoogste Sovjet onderscheiding ontvangen, de z.g. „orde van de victorie". De nieuwe Amerikaausche luchtreus, de D.C. 74, een 4-mo- torig toestel, dat 108 passagiers kan vervoeren buiten de 13 le den van de bemanning en de vracht en dat een snelheid van 450 ikm. per uur kan ontwikke len, heeft in Californië een ge slaagde proe; vlucht gemaakt. Inplaats van Le Bourget zal Orly, ten Z, van Parijs, de eerste luchthaven van Frankrijk worden. Men wil een helicop- tère-verbinding van deze vlieg- haven naar het dak van de Pa- rij sche regeeringsgebouwen con- over strueeren en tevens een regel- tonden zeide BlokzijL rechte „metro"-dienst naar het centrum van de hoofdstad, De Japanners op Luzon heb ben toestemming gekregen om de asch van hun 6000 dpoden naar Japan over te brengen. stra, In zijn antwoorden op een aan tal vragen die de pres. vervol gens aan verdachte stelde, ont kende deze dat zijn propaganda er op gericht was, dat Nederland met Duitschland zou samengaan. Het standpunt, dat hij steeds in nam, aldus Blokzijl, was een sa mengaan met de Duitsche Nation, socialisten die volgens zijn mee ning misschien 10 pet. van het Duitsche volk uitmaakten. Hij had wel het Nederl. volk de Nat. Soc. principes willen bij brengen. Ltdion er werkelyk een homo geen geestelijk verzet zou zijn goweest, aldus Blokzijl, lind ik dit toegejuicht. Doch het Nederl. volk was verdeeld in tal van klei ne groepen. Van het breken van een geestelijk verzet was dus eigenlijk geen sprake. Sprekende de Nederl. regeering in dat het verlaten van Nederl. grondgebied door de regeering het verbreken van een aantal bepalingen uit de Grondwet was. I Op een vraag van den president over zyn verzet tegen de Gealli eerde zaak, antwoordde Blokzyl, 1 dat hij ziSi nimmer tegen Londen doch uitsluitend tegen politieke Btroomingen had gericht. I Nadat ook nog Prof. M, van Oven verdachte enkele vragen had Het nood-Parlement zou een Jaar blijven zitten. Uit wat Minister Drees in 1 gesteld, hield de proc.-fiscaal, Mr de gehouden conferentie van de Zaaier, zijn requisitoir. S.D.A.P. meedeelde, kan wor- 1 Als or iemand is, dit zich er in den afgeleid, dat de Regeering dezen oorlog in heef gepraat, is niet accoord gaat met het ad- Blokzijl het wel, aldus begon Mr. vies van de Nat. Adviescom- Zaaier zyn betoog. Nogmaals ci- missie om uiterlijk in April 1946 l teerde hij enkele zeer duidelijke verkiezingen te houden. j en zeer bezwarende passages uit De gedachte was, zoo zeide den bundel „Brandende kwesties", de heer Drees, te reke- i Hierna was hét woord aan den nen met een parlementaire verdediger, Mr A. O. de Lauwere, periode waarin een niet-ge- Deze deelde mede, zich volko- kozen parlement zitting had men aan de juridische kanten van en dan op ongeveer normale deze zaak te willen houden. De tijd, MeiJuni verkiezingen dagvaarding, aldus Mr de Lau- te houden voor een parlo- werr zogt in huiselijk Neder, ment, dat een normale z:t- landsch. da+ Blokzijl getracht tingsperiode tegemoet ging. heef het geestelijk verzet van het Sprekers hoop, dat op den Nederlandsche volk te brelio: - - «oop, oat op den N ederlandsche volk te m het dorp. Versiering en ver-1 derden Dinsdag In September MaaT deze oprot, is niet. gelukt. lichting waren keurig verzorgd, 's Zaterdags waren er voorts een gecostumeerde voetbalwed strijd en verschillende volks spelen. DRIEWEGEN. Onder groote belangstelling is Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dhr J. G. Nieu- wenhuize. Aan het graf werd gesproken namens de Boeren leenbank door dhr G. A. v. Noort en verder door dhr G. J de officieele opening van het noodparlement zou plaats heb ben, zal naar te vreezen staat, niet in vervulling gaan tenge volge van de zuiveringsmaatre gelen. Doel Was dat in dit nood parlement nieuwe en oude menschen naast elkaar een jaar zouden werken. In de gedach- tenwisseling tusschen de verte genwoordigers der politieke partijen en der verzetsgroepen En daarmede is het optreden van Blokzyl beperkt gebleven tot een pogen om propaganda te voeren en is geen feit in den zin van het Wetboek van Strafrecht. Op grond hiervan concludeerde de verdediger, dat op grond van deze dagvaarding Blokzijl niet veroor- de Jager, wnd. burgemeester en zou dan 'kunnen blijken wat de ds Burgeler. menschen en wat de denkbeel den waren." Goed gezien komt het dus hierop neer, dat niet het Par lement de Regeering contro leert, maar dat de Regeering het parlement controleert. Naar een breedere basis! De gods dienst geen grond slag voor het poli tieke leven. In de dezer dagen gehouden partijconferentie Van de S.D.A.P. heeft de voorzitter KoosVor- rink er den nadruk op gelegd, dat bet verlangen naar een ver breking van de oude partij-indee ling zeker niet kan betcekenen, dat de S.D.A.P. zou moeten ver dwijnen De verbreeding van de basis der partij mag er niet toe leiden, dat deze een politiek zou gaan voeren, die haar een zekeren nieu wen aanhang zou verschaffen, ten koste van een min of meer be langrijk deel van haar anderen aanhang. Naast de symbolen van de internationale gezindheid kun nen z.i. ook de symbolen van de nationale gezindheid, de rood-wit- blauwe vlag bij passende gelegen heden een plaats in de beweging innemen. Als men ook belijdende Christenen in de beweging wil halen, dan zal men niet meer op Zondag moeten vergaderen. Een beweging als de N.V.B. werd met sympathie begroet, aan gezien deze ongetwijfeld menschen irt de steer van het socialisme zal trekken. Een zekere vorm van samenwer king met de N.V.B. werd door Spr. niet onmogelijk geacht. Ook dc 'heer Drees, die daar na het woord voerde, toonde zich van een verbreeding van den grondslag niet afkeerig. Het soci alisme is geen volledige levens beschouwing. Er moet bereidheid zijn tot overleg met ieder die so cialistisch en democratisch denkt. Samenwerking met de Communis ten achtte Spr. niet mogelijk. Wat het tegenwoordige Kabinet betreft merkte Spr. op, dat het geen ander recht heeft dan het treffen van voorbereidingen. Het eigenlijke werk moet wachten tot na de verkiezingen. In een bijeenkomst van de Fe deratie te Rotterdam heeft o.a. de oud-partijvoorzitter M r A1 - b e r d a het woord gevoerd. De partijen, zoo betoogde hij, zullen en kunnen niet verdwijnen. Wel kunnen nieuwe groepeeringen ontstaan. De antithese noemde spr. „af grijselijk". De godsdienst als be ginsel voor het politieke leven is verkeerd. De S.D.A.P, werkt thans op breedere basis. Het zou een ramp zijn aldus spr,, als er met de N.V.B. geen overeenstemming zou worden bereikt. Als het moet zal zelfs de dierbare partijnaam ais middel opgeofferd worden voor et doel: het democratisch socia lisme. Kerk en School» Ned. Herv. Kerk. Vijftal te Groningen (vac. lie pred.pl.), H. Boiten te Roode- school, K. J. v. d. Brug te Let- telbert-Enumatil, S. Loos te Workum, J. W. y. Petegem te Aalten en H. B. Spijkerboer te Woudsend. Beroepen te Honselersdijk, D. C. v. Wijngaarden te Hooge- Zwaluwete Woerden (3e pred.pl.), P. A. Lefeber te Rijs-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1