ZEEUW8CH DAGBLAD Verdere geldzuivering» Provmcienieuws. Kerk en School, 1e JAARGANG No. 134 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 11 Sept. '45 Door het Ministerie van Fi nanciën zijn en worden ver schillende maatregelen geno men in verband met de geld- saneering. En dat is noodig. Maar de geldsaneering zal tenslotte weinig beteekenis heb ben indien zij niet gepaard gaat met een saneering van de publieke financiën. Merkwaardig dat daarover niet gerept wordt. Het eenige wat we hierom trent weten is, dat het er met de financiën van het Rijk, de Provinciën en de Gemeenten ver van gunstig voorstaat. En daarnaast kunnen we eiken dag waarnemen hoe er met de pu blieke geldmiddelen om het nu maar zéér zacht uit te druk ken op uiterst royale wijze wordt omgesprongen. Het aantal bureaux en „in stanties" waar op grooten voet geleefd wordt en waar naar het schijnt soms salarissen betaald worden waaraan gewone amb tenaren niet kunnen tippen, neemt met den dag toe. Er gaat schier geen dag voorbij of we hooren van nieuwe diensten cn nieuwe benoemingen. De vraag komt opWie heeft deze zaak in de hand? Is er iemand, die deze zaak be- hcerscht? Is er een begrooting waarmee rekening wordt ge houden of wordt er wat dit be treft maar op los geleefd? Ook hieruit blijkt weer hoe dringend noodzakelijk het is, dat er komt een normale Volks vertegenwoordiging aan wie volledig opening van zaken moet worden gegeven en die op de publieke uitgaven controle kan uitoefenen. De opmerking kan worden gemaakt, dat de Volksverte genwoordiging als regel meer heeft gedaan om de uitgaven op te voeren dan ze te beper ken. En dat is juist. Maar dit neemt niet weg, dat het toch van de grootste beteekenis moet worden geacht, vooral in dezen tijd, dat de Volksver tegenwoordiging in de gelegen heid wordt gesteld, de uitgaven te controleeren. De publieke zaak ook de publieke geldmiddelen pu bliek- Vooral nu. In verband met de loopende ge ruchten, wordt gemeld, dat de mededeelingen van overheidswege betreffende dje verdere geldzuive ring op een zoodanig tijdstip zul len worden gedaan, dat het publiek tijdig op de hoogte zal zijn van de onderscheidene maatregelen. M.a. w. men zal niet, zooals met de in levering van bankbiljetten van honderd gulden min of meer het geval is geweest, door een en an der worden „overvallen". QUISLING TER DOOD VEROORDEELD. Radio Oslo heeft gemeld, dat Quisling ter dood is veroor deeld. Engelsche Unilever. In kringen van de Londen- sche effectenbeurs wordt ver wacht, dat het komende divi dend van de Unilever zal wor den verhoogd van 5 pet. tijdens den oorlog tot het vooroorlog- sche peil van 10 pet. of moge lijk 12% pet., hetgeen men in 1940 van plan was vóór de re geering de dividendbeperking invoerde. Eenige belangrijke onderhoorige maatschappijen hebben onlangs hun dividend verhoogd. Grooto Nazi-organisatie in Duitschland, In Duitschland werkt nog steeds een groote, wijd-vertakte nazi- organisatie, waarvan de geallieer den het leidend centrum nog steeds niet hebben kunnen ontdekken. Er wordt zelfs gefluisterd, dat Hit- Ier zelf aan het hoofd zou staan. Honderden, ja duizenden fanatieke nazi's, vermomd als buitenlandsche arbeiders of krijgsgevangenen, zouden zich nog vrij in Duitsch land bewegen. Generaal Mao Arthur heeft een order uitgevaardigd, dat met ingang van 15 Sopt. a.s. Jiot Koi- zorljjk Japnnscho hoofdkwartier opgeheven zal zijn. De Minister van Overzeesche gebiedsdeelen, de heer Logeman, is gisteravond in Australië aange komen. Nederland helpt Indië. Prins Bernhard heeft het eere voorzitterschap aanvaard van het dezer dagen opgerichte comité „Nederland helpt Indië" Hare Majesteit de Konin gin heeft gisteravond den Gouv.-Generaal van Nederl.- Indië, Jhr Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Bij zijn aankomst aan da villa waar de Koningin ver blijf houdt, werd de Land voogd door het publiek met gejuich begroet. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. In een persconferentie heeft de burgemeester van Utrecht mede gedeeld, dat waarschijnlijk ook in 't voorjaar van 1946 nog geen Ne derlandsche jaarbeurs kan worden gehouden. De gebouwen zijn n.l. nog in gebruik bij de Canadeezen. Jammer dat andere landen ons hierin voor zijn. Behandeling van geallieerde krijgsgevangenen. Bevrijde Amerikaansche krijgs gevangenen in een hospitaal te Calcutta verklaarden, dat ongeveer 20.000 van de 50.000 krijgsgevan gen militairen in Birma en Siam door honger en ziekte zijn ge storven. Mijnhout uit Duitschland. Ten aanzien van de voorzie ning van onze mijnen met mijnhout kan worden gemeld, dat in Duitschland reeds hout tot dit doel wordt gekapt. Do indruk bestaat, dat op liet oogenblik wel aan de behoefte wordt voldaan, doch met het oog op de stijgende productie van de mijnen zal de kap nog uitgebreid moeten worden. Troepen naar Indië. Evenals de uitzending van N.l. C.A-personeel zal ook die van troepen naar Indië in versneld tempo plaatsvinden. Reeds op 15 Sept. zal een contingent van de ge- zagsbataljons vertrekken, op 1 Oct. volgt een tweede groep. In totaal worden 27 bataljons van on geveer 800 man uitgezonden. Bo vendien zal een langer getrainde expeditionnairo macht ter sterkte van 2 divisies of 23.000 man naar de overzeesche gebieden ver trekken. S.D.A.P. en Communisten. Do Partijraad van do S.D.A.P. heeft het verzook van de Com munistische partjj om besprekin gen te openen, die tot samen werking en eventueel samensmel ting zouden kunnen leiden, op principipele gronden afgewezen. Thee aangekomen. Het Nederlandsche motorschip „Admiraal de Ruyter" is gis termiddag van Londen, te Rot terdam aangekomen met een lading rozijnen en thee, welke voor de Nederlandsche regee ring is bestemd. De lading thee is groot 80.000 kg. Raad van Bijstand Bedrijfsgroep Detailhandel. Vrijdag jJ. werd de Raad van Bijstand der Provincie Zeeland van de Bedrijfsgroep Detailhandel geïnstalleerd. De voorzitter van het provinciaal Bestuur, de heer L, J. van 't Westende, wees in zijn openingswoord op de enorme moeilijkheden, waarmee het eco nomisch leven in het algemeen en de detailhandel in het bijzonder te kampen hebben. Verder werd het woord gevoerd door den Landelijken Secretaris der bedrijfsgroep, Drs H. L. Jan sen en den Voorzitter van het Landelijk Bestuur, de heer ten Berg. Bij de discussie kwam ter sprake het al dan niet Nederland sche karakter der bedrijfsorgani satie. Verder kwam o.a. nog ter sprake de oprichting van een eigen Provinciaal Secretariaat voor Zeeland. Voorloopig blijft het secretari aat te Den Bosch. Wel zullen voortaan wekelijks in verschillen de plaatsen in Zeeland zitdagen worden gehouden. DOOD AAN RATTEN EN MUIZEN. Het Departement van Land bouw en Visscherij heeft de firma Lieve Co. te Vlaar- dingen opgedragen de ratten en muizenplaag op het eiland Schouwen en Duiveland te be strijden. Alle bewoners worden verzocht hun volle medewer king te verlecnen ter bevorde ring van de Volksgezondheid en ter voorkoming van de enorme schade, welke aan voedsel cn materiaal door rat ten cn muizen kan worden, toe gebracht. De campagne duurt drie we ken. De bewoners van particu liere huizen of kleine zaken kunnen drie maal (éénmaal per week) gratis vergiftigd lok aas in ontvangst nemen. De da gen en, uren waarop dit zal wor den uitgereikt, zijn vermeld op alle aanplakborden in de ver schillende gemeen,ten. Boerderijen, openbare gebou wen, enz. worden door het per soneel van de firma L. Co., onder leiding van eenige des kundigen, behandeld. Tribunaal Middelburg. Het aantal kamers van, het tribunaal voor het arrondisse ment Middelburg is voorloopig bepaald op twee. Tot voorzit ter van de tweede kamer is J. J. Rus, inspecteur der belastim- gen te Oostburg benoemd; tot lid: G. Weijns, landbouwer te Terneuzën, dr A. C. Brouwer, arts en waarnemend burge meester van IJzendijke, D. IJs- selstein, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat te Sas van Gent, J. van der Staal, chef fitter van de Gem. Gas fabriek te Terneuzen, F. A- van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke. De eerste zitting van het Tri bunaal zal plaats hebben op 19 Sept. a.s., v.m. 10 uur in het gerechtsgebouw aan het Hof plein te Middelburg. Avondschool Nijverheids* onderwijs, Middelburg, De leerlingen, die zich reeds lieten inschrijven, worden op 17 Sept. om 6.30 u. aan de school verwacht en niet zooals aanvankelijk was bepaald op 1 Oct. Inschrijving van leerlin gen voor alle klassen is nog mogelijk. De lessen aan den Ty- pografencursus zullen beginnen op Zaterdag 22 Sept. can 12.30 u. MIDDELBURG. De Konij- nenfokvereen. „Nut en Sport" hield Vrijdag en Zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal een zomer- clubteatoonstelling van jonge dieren, door leden en jeugdleden der vereen, ingezon den. Het doel van de show was, behalve het aankweeiken van liefhebberij voor deze sport, te toonen wat er door goede ver zorging in de veredeling der rassen kan worden bereikt. Er waren een 150-tal inzen dingen, w.o. exemplaren, die op de a.s. prov- en nation, ten toonstellingen met Kerstmis zeker geen slecht figuur zullen slaan. Hieronder volgen de na men der leden, die eereprijzen behaalden: mooiste Haaskl. VI. reus, J. Maas, Nieuwlandi; mooiste Wit VI. reus, W. Mar- teijn, Arnemuiden; mooiste ko nijnengrijs VI. reus, A. Lou- werse, Arnemuiden; mooiste VI. reus andere kleuren, J. Ver- strate, id.; mooiste Lotharin- ger, P. J. de Visser, Nieuw land; mooiste Fr. Hangoor, J. A. Geuze, Middelburg; mooiste Gr. Chinchilla. W. Kosten, id.; mooiste Papïllon, A. P. Dinge- manse, Nieuwland; mooiste Havanna, J. C. Vogelenzang, Middelburg; mooiste Rex, Jac. Seymour, id.mooiste Tanko nijn, A. J. Mesu, id.; mooiste Hollander, P. C. Janse, id.; mooiste Pool, M. v. d. Weel, id.; mooiste fokpaar gr. rassen, J. Maas, Nieuwland, met hskl. VI. reuzen; id. middenrassen, A. A. Clement,M'burg, Witte Weeners. In de jeugdafdeeling mooiste dier, J. Joosse, Nieuw land, met W. VI. reus. Morgen zal de gemeente raad vergaderen, o.m. ter ver kiezing van een nieuwen wet houder in de plaats van dhr Onderdijfc. Zij hebben het verdiend I Zooals bekend hebben de dijk werkers gedurende de jongste Zon- en feestdagen ijverig doorgewerkt om het Nollegat dicht te krijgen en ie houden. Als waardeering daarvoor biedt het Gemeentebestuur van Vlissingen deze mannen mor gen een feest aan. VLISSINGEN. Hier moet ingegrepen worden. Zaterdagavond gaf de mando line-vereen. o.l.v. dhr M. P. Ventevogel een concert op het Bellamypark. De belangstelling was buitengewoon goed, doch door het heen en weer loopen en het geschreeuw van de op geschoten jeugd, die blijkbaar gekomen was om zich te ver maken, was er van het rustig genieten van de muziek geen sprake, zoodat vele luisteraars teleurgesteld huiswlaarts keer den. Wij vragen ons af, of er nu geen mogelijkheid is, dat er aan dit ontoelaatbaar spel, dat zich herhaalde malen reeds heeft voorgedaan, op afdoende wijze een einde wordt gemaakt. Het zou én de musicccrenden én het luisterend publiek tot groote voldoening strekken. Met ingang van. 1 Oct. is benoemd tot 2e ambtenaar ter gem.-sccretarie te Spijketiisse dhr A. H. Izeboud te VEsbIü- gen. THOLEN. Vordering rijwielen. Degenen, wier rijwiel is gevorderd door de Duitschcrs kannen dit vóór 15 Sept. opgeven ter secretarie, onder overlegging van het vor- deringsbewijs. Naar wij vernemen vertrek ken IS Sept. alle Thoolsche oorlogsvrijwilligers beneden 36 jaar via Engeland naar Indië. Tegen een dienstbode, wel ke zich heeft vergrepen aan winkelgoederen is proces-ver baal opgemaakt. STAVENTSSE. Tegen J. C. G., alhier, is proces-verbaal op gemaakt wegens prijsopdrij ving. Een partij goederen werd in beslag genomen. - Bij J. J. V. en J. N., alhier werd beslag gelegd op een partij appelen, af komstig uit den boomgaard van dhr Droogendijk. POORTVLIET. Ook hier hoopt men deze week alsnog feest te vieren. Reeds heeft men een aanvang gemaakt met het versieren der straten. MAX BLOKZIJL, Vandaag zal Max Blokzijl voor het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan. Bedrijfsunie voor het bouw bedrijf, In de te Utrecht gehouden ver gadering van bondsbesturen van de Algemeene Nederlandsche Bouwvakarbeidersbond „St. Jo- seph"en de Ned. Christelijke Bouwarbeidersbond werd besloten tot het vormen van een bedrijfs unie voor het bouwbedrijf. Het bestuur der bedrijfs-Unie werd samengesteld als volgt: G. Klein, A. -Leus ink, H. Rin- gersma voor de Alg. Ned. Bouw arbeidersbond. J. W. Andriessen, Th. de Brou wer, G. A. Collingnon voor de R. K. Bouwvakarbeddersbonidi „St Joseph". J. A, Schaafsma, J. Veldwijk en G. Moll voor de Ned. Christ. Bouwvakarbeidersbond. Tot leden van het dagelijksdh bestuur werden benoemd de hee- ren: J. W. Andriessöi, voorzitter; G. Klein, secretaris en J. A Schaafsma vice voorzitter. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scheveningen (7e pred.pl.), A. Blanson Hen- kemans, veldpred. der Prinses Irenebrigadete Warmond (Z.-H.), J. Zattdeo te 'sHeer Hendrilkskinderen. Geref, Kerken. Beroepen to Mcppel, D. A. Zijlatra te Uithuizen. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Vlissinge», R. Slofstra te Noordeloos, Van hot Zendings- vold. Van de volgende op het Zendingsterrcin van de Geref. Kerken werkzaam zijnde personen is berioht van goeden welstand binnengekomen: Mevr. Dr F. L, Bakker, Mcj. Dora Pruijs, Mevr. Dr K, P. Groot cn Mevr. Ds A. Pos, allen uit Djokjakarta.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1