ZEEUWSCH DAGBLAD Ongeloof en Revolutie. Heeft Holland de wijsheid in pacht? 1e JAARGANG No. 133 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 10 Sept. '45 Het was in den winter van 18451846, dat Groen van Prin- sterer in kleinen kring eenige lezingen hield, welke later on der den titel „Ongeloof en Revolutie" zijn gedrukt. Grooten opgang maakte het bock niet, al was het een stan daardwerk. Daarvoor ging het te rechtdraads in tegen wat in dien tijd wèl opgang maakte. Niettemin werd het door zijn vrienden en door zijn tegen standers wel ter hand geno men. Onder de eersten nam sedert eenige jaren de Amsterdamsche deurwaarder J. A. Wormser een bijzondere plaats in. Hij was ook een bijzonder man. Da Costa riep eens in bewonde ring over hem uit: „Wat voor treffelijke kop, en wat karak ter daarbij 1" En Groen noem de hem zelfs zijn geheimraad. Welnu, deze geheimraad licht te Groen ook in over wat hij hier en daar opving omtrent „Ongeloof en Revolutie", dat hij zelf zoo nauwkeurig bestudeerd bad. Zoo schreef hij hem in 1854: „Het geringe volk begrijpt uw schrijven zeer goed; heden nog sprak mij een kantoorbediende uit eigen beweging over Uw „Ongeloof en Revolutie", ter wijl mij laatst een Medicinac Doctor, dien ik het geleend had, verklaarde, dat hij er niets van begreep, dat hem hooren en zien onder het lezen ver- ging." Aldus was het, bijna 100 jaar geleden. Zou het nu anders zijn? Misschien biedt de komende winter een goede gelegenheid om dit standaardwerk, dat in den winter van 18451846 tot stand kwam en dat nog steeds actueel is, ter hand] te nemen en te bestudeeren. Protestactie van kruideniers tegen de Unie-lever. In een vergadering van de kruideniersorganisatie te Kerk- rade is een uitvoerige bespreking gehouden over den verkoop van margarine, welke aan de winke liers wordt opgedrongen door de Uni-lever. Er werd en-bloc be sloten geen margarine van de Uni-lever meer te verkoopen. Max. gewicht poststukken verhoogd. De directeur der P.T.T. ver zoekt ons mede te deelen, dat ingaande 10 Sept. a.s. het max. gewicht der brieven, gedrukte stukken, nieuwsbladen en ge mengde zendingen in het bin- nenlandsch verkeer is verhoogd tot 1000 gram. ,De Tijd" acht het noodig er nog eens op te wijzen, dat er te weinig met de provincies aan den omtrek van ons land gerekend wordt. Het blad herinnert er aan, dat van de 54 leden der Nat. Adv. Comm. 45 afkomstig zijn uit N.- en Z.-Holland en Utrecht. Men Iran het den Zuider- en Oosterlingen moeilijk euvel duiden, dat zij niet tevreden zijn met deze politieke bevoog ding, die op geen enkele wijze goed te praten is met een be wering, dat het niet gaat om de quantiteit, maar om de qualiteit. Dit beroep immers is ofwel beleedigend voor het Oosten en 't Zuiden des lands, die tegen over de 45 belangrijke persoon lijkheden die het Westen ver tegenwoordigen, slechts 9 ge lijkwaardige figuren zouden kunnen plaatsen, ófwel beleedi gend voor het Westen, als men zou moeten aannemen, dat het Zuiden en het Oosten over 9 zulke uitnemende vertegen woordigers geschikken, dat het Westen, om aan zijn trek te komen, minstens door 45 perso nen moest worden vertegen woordigd. Trouwens, zóó personalistisch is onze democratie, die nog al tijd moet werken met cijfers en stemverhoudingen, nog niet. Bij de samenstelling van de Annexatie-commissie trekt het zelfde verschijnsel de aandacht. Hoewel in het Zuiden reeds diepgaande studie van dit vraagstuk werd gemaakt voor het Noorden bevrijd werd, heeft men het niet noodig ge oordeeld, het Zuidelijk deel van ons land een plaats in deze commissie te geven. De verdeeling van den buit. MINISTERS VAN BUiTEN- LANDSCHE ZAKEN NAAR LONDEN. In Londen wordt deze week een bijeenkomst gehouden van den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken, die be langrijke beslissingen hebben voor te bereiden o.a. betreffen de den toekomstigen status van Duitschland en andere landen. De agenda behelst plannen voor een vredesverdrag met Italië, de beschikking over Duitschlands steenkool dn het Ruhrgebied, Saargebied en el ders, stappen voor democrati seering van den Balkan en Zuid-Oost Europa en een plan voor een algemeene controle van de vier groote mogendhe den op de Europeesche water wegen. In Frankrijk doet de komen de bijeenkomst verwachtingen wekken inzake een gemeen schappelijke Engelsch-Fran- sche verhouding tegenover Duitschland. Men verwacht, dat Bidault, Frankrijks minis ter van buitenlandsche zaken, met een plan zal komen inzake Duitschlands toekomstige gren zen in het Westen. Hierin zou o.a. worden voorgesteld om het Ruhrgekiedi cn den westelijken Rijnoever permanent van cen traal Duitschland te scheiden. Daartoe zou een westelijke de marcatielijn moeten worden vastgesteld, waarbij het gebied ten Westen van deze lijn de Duitsche nationaliteit zou ver liezen cn onder gemeenschap pelijk geallieerd bestuur zou komen. Naar gemeld wordt verlangt Egypte uitbreiding naar het Western Griekenland wenscht eveneens gebiedsuitbreiding en wel ten koste van Italië. Frankrijk maakt aanspraken op Tirol. Het zal nog heel wat moeite kosten om een alle partijen be vredigende oplossing te vinden, om van een rechtvaardige regeling maar niet te spreken, In Italië neemt men aan, dat dit land de koloniën, die het land had voor Mussolini aan het bewind kwam, zal mogen behouden» De Landvoogd van Nederl.-Indië in ons land teruggekeerd. Gistermorgen om half 12 is de gouverneur-generaal van Nederl. Indië, vergezeld van luitenant- generaal ter Foorten per vliegtuig te Eindhoven aangekomen. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig Frinses Ju liana en de Ministor-President. Ook da Britsehe ambassadeur te Den Haag was aanwezig. De eere- wacht werd gevormd door het korps Mariniors. De Landvoogd werd door de Prinses, namens de Koningin, kartolqk verwelkomd. Do hoor Tjarda zag er gezond en opgewekt uit, maar h^j was wel sterk vermagerd. Een van zijn eerste vragen was of er iets be kend ia omtrent zjjn eehtgenoote, die nog steeds in Indië vertoeft, maar dit bleek niet het geval te zjjn. Do gouvernour-generaal is daaT- na via Schiphol naar Den Haag vertrokken. H\j heeft voorloopig z(]n intrek genomen in de ambts woning van den Minister van BuitenlandschB Zaken op het Plein 1813. dat opnieuw een groep onder voede Nederlandsche kinderen te Bazel is aangekomen. De bezetting van geheel Japan ia thans begonnen. Op tal van punten worden geallieerde troe pen ontscheept, die zich snel over iet land verspreiden. Amerikaansche troepen ten ge tale van 15000, zijn in Tokio aan gekomen. Het grootste deel van hen is ondergebracht in de barak ken van de Keizerlijke garde. In de haven van Singapore heeft men bij de bezetting twee Duitsche onderzeeërs aangetrof fen, die daar sedert een jaar lagen. De Regeering heeft een bedrag van f 2 millioen beschikbaar ge steld voor de opleiding van jonge mijnwerkers. In Canada gaat vandaag het vleesoh opnieuw op den bon. Dit staat in verband met de hulpver leening aan Engeland en de andere getroffen landen. Volgens Radio-Luxemburg hebben de geallieerden besloten het beheer van de Duitsche spoor wegen aan de Duitschers over te dragen. Vandaag zal het vonnis tegen Quisling worden geveld. Arrestaties in Duitschland, Gedurende de laatste 24 uur heeft de geallieerde bestuurscom missie voor Duitschland ongeveer 40 vooraanstaande leden van het Rheinisch Westfalisches Kohlen- Syndikat gearresteerd. Onder hen bevindt zich Hugo Stinnes. Het Syndikat behecrschte distributie en verkoop der kolen totaal en mis bruikte ten zeerste de macht om twijfelachtige politieke stroomin gen te steunen. Zij beïnvloeden het aan de macht komen der Nat So cialisten ten sterkste, - Alle Japansche troepen op Borneo en ten Oosten van Lombok, hebben zich formeel overgegeven. Java en Suma tra vallen hier buiten, even als Bali. -• Naar gemeld wordt is de toestand van de Protestant- sche kerken in de gebieden, die aan Polen zljin afgestaan, zeer ernstig. De predikanten worden gedwongen dit ge bied te verlaten. Do vroogoro Duitsche loidore worden nu als gewone gevangenon bohandold. Allo onderscheidings- teekenen zjjn verdwenen. Als offi cieren passooren moeten zij de houding aannemen, maar zfj mo- gon niet het militaire saluut bren gen. Por maand mogen zjj twoe brieven en 2 briefkaarten ont vangen, die natuurlek gecensu reerd worden. m De Zwiteexsche radio meldt, VAARWEG NAAR DE ROER VRIJ. Naar wij vernemen is in tegen stelling met andere berichten reeds thans de vaarweg naar het Roer gebied in gebruik genomen. De eerste leege schepen zijn van Rot terdam naar Duitschland vertrok ken, terwijl een aantal schepen met kolen uit het Roergebied naar Rotterdam op weg zijn. Eiland helpt eiland. De padvindersgroep der N.C V.P. Maarten Luther heeft haar vacantie goed gebruikt. Gedachtig aan het padvindersdevies „Vriend helpt vriend", hebben deze pad vinders ten bate van Walcheren zes voorstellingen gegeven op Terschelling, die buitengewoon succes hadden. Het resultaat was, dat zij aan den commissaris der Koningin in Zeeland een bedrag van f 2700 konden overmaken. H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Dahlia-tentoonstelling die in de stadsgehoorzaal te Leiden gehouden wordt. Provmcicnicuws. MONETAIRE OVEREEN KOMST NEDERLAND— ENGELAND. In Londen is vandaag een En- gelsch-Nederlandsche monetaire overeenkomst geteekend. Hierbij worden op financieel gebied de maatregelen getroffen voor een hervatting van den handel tus- schen het Sterling-gebied en Ne derland met het Nederlandsche Rijk over zee. In deze overeen komst wordt dc wisselkoers van 10.691 Ned. geld op 1 pond ster ling voor Nederland cn Ned. W.- Indië vastgesteld, hetgeen de voortzetting beteekent van de tot dusver voorloopig vastgestelde ver houding, terwijl voor Ned. Oost- Indië de koers gehandhaafd blijft op f 7.60 in het Pond Sterling. OPTIMISME IN ZAKE DEN GULDEN. Engelsch-Ned. monetaire overeenkomst. Reuter seint uit Londen, dat do directie van het Nederlandsche Deviezen!nstituut to Amsterdam heeft verklaard, dat een Engelsch- Nederlandsche monetaire overeen komst zal worden gesloten cn dat een decreet inzake buitenlandsche valuta vóór 15 September a.s. zal worden gepubliceerd. De directie van het Deviezenin- stituut verklaarde zich optimis tisch ten aanzien van de handha ving van den koers van den gulden. dronken stadsge deelte. Naar wij vernemen heeft men het plan gevormd rondom het verdronken stads gedeelte met spoed een nood- dijk te gaan aanleggen. Hier door zal heel VHssingen binnen een maand droog komen. Het werk wordt uitgevoerd door Duitsche krijgsgevangenen on der leiding van Ned. en Geal lieerde militairen. Reeds dezer dagen zal met het werk wor den begonnen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oudelande, L. Heymans, cand. te W. Breda. VLIEGVELD VOOR Z.-VLAANDEREN. Te Terneuzen heeft zich ge vormd een commissie die zich ten doel stelt, de verbinding van dit deel van Z.-Vlaanderen met het overige Nederland te verbeteren door het aanleggen van een vlieg veld, aldus meldt „De Vrije Zeeuw". Deze commissie geheeten Commissie Vliegveld Oost ZeeuwschVlaanderen bestaat, on der voorzitterschap van den bur gemeester van Terneuzen, uit de navolgende heeren: P. Standaert, secretaris, H. Ribbens penning meester. G. J. W. v. d. Peijl, Mr Dr C. J. M. van Rooy en B. A. Th. M. Truffino. Zij stelt zich voor belangstelling voor haar doelstelling te wekken, zoowel bij de verschillende gemeenten van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als bij de in dit gedeelte gevestigde indu strie en middenstand. MIDDELBURG. Zaterdag on geveer 12 uur is oen dukw in den winkel van den heer B. C. Gcers op den hoek Noordpoortstraat Molenwater gereden. De Engel- scho chauffeur, komende van het Molenwater raakte op een onver klaarbare wijze de macht over het stuur kwijt. Persoonlijke ongelukken deden 'zich niet voor, De gevel werd ech ter finaal weggedrukt, terwijl de bovenbouw werd ontzet. VLISSINGEN. Droog legging va» het v e r- Chr. Geref. Kerk. Beroepen te VHssingen, R. Slofstra te Noordeloos. De heer D. Kuiper, cand. te Goes, beroepen pred. bij de Geref. Kerk te Rilland-Bath, is door de classis Tholen toegela ten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. 's-GRAVENPOLDER. De dienst in de Nederd. Geref. Gem. op 11 Sept. (onder de predikbeur ten abusief onder Ned. Herv. Kerk vermeld) kan niet doorgaan, maar wordt nu gehouden 12 Sept 8 uur. Voorg. Ds Bijl, te Baren- drecht. DE KERKEN IN WEST Z.-VLAANDEREN. De Hervormden van Bres- kens behelpen zich met een te klein schoollokaal, doch er wordt hard gewerkt aan het herstel van het Jeugdgcbouw. De Gereformeerden aldaar ker ken in het gebouw der Evang. Luth. Gemeente te Groede. De R.K. van Sluis kerken in een Duitsche paardenstal I De Hervormden van dit geteis terde stadje begeven zich naar St. Anna ter Muiden ter kerk. In Cadzand is een barak tot noodkerk ingericht. Het lekt er vreeselijk. Te Schoondijke komen Hervormden, Gereformeerden en R.K. ieder op een eigen uur samen in een DuitBchen bunker. Te Oostburg behelpen de R.K. zich met een kapel cn de Protestanten met schoolloka len. In Zuidzandc dient een garage als ikerk. De Hervorm den van Hoofdplaat en S t. Kruis komen in een ka mer samen. De toegezegde noodkerken uit Zwitserland heeft men dus wel bitter noodig I

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1