ZEEUWSCB DAGBLAD Merkwaardig. 1 1e JAARGANG No. 127 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAID Maandag 3 Sept. '45 Het Communistische blad „De Waarheid"' spreekt zijn blijdschap uit over het optre den van de Nat. Adv. Comm. die besloot de Regeering van advies te dienen omtrent het tijdstip der verkiezingen. Het blad heeft n.l. ontdekt, dat het huidige Kabinet uit lou ter kapitalistische overwegin gen de verkiezingen wil uitstel len. „Als er iets is, waaraan deze regeering een hartgrondigen he kel heeft, dan zijn dat spoedige verkiezingen. De Unielever, AKU, Royal Dutch Shell, de financiers- en scheepvaartkrin gen, die in de regeering aan de touwtjes trekken, zijn alleen voor verkiezingen te vinden zoodra zij met hun goud in staat zullen zijn de groote druk kerijen te ikoopen, de papier lawine te ontketenen en de propaganda-machine op te bou wen die voor het voeren van een misleidingscampagne onder het volk onontbeerlijk zijn." Dat is een schandelijke in- sinuatie. Maar nu het merkwaardige. In de vergadering van de Nat. Adv. Comm. kwam een voor stel aan de orde om de verkie zingen voor Kamer en Staten niet in April, maar in Januari te houden. Dit voorstel werd verworpen. En onder de tegenstemmers waren ookde commu nisten. Uitbreiding Neder' landsch grondgebied. In een onlangs verschenen pu blicatie geeft Dr Ir F. Bakker Schut, directeur van den Rijks dienst voor het Nationale Plan, een zaakkundige motiveering van grenswijziging op grond van noodzaak uit hoofde van bevol kingspolitiek. De te verwachten groei van onze bevolking tot ruim 11.000.000 zielen in 1970 met ca. 3 millioen mensehen kan voor nog geen tien de gedeelte in Nederland zelf aan een behoorlijk bestaan worden ge holpen. De schrijver berekent, dat, wil men venderen achteruit gang van ons agrarisch volksdeel (door te ver doorgevoerdde be drijf ssplitsing) voorkomen, men hiervan ca. 100.000 menschen een bestaan elders moet verschaffen. Eenzelfde getal zal de zoo hard noodige saneering van den detail handel opleveren. En rer vermij ding der ellende van '.veer enkele honderdduizenden werkloozcn, zal voor de groep van 1.000.000 in woners, waarvan zij deel uitma ken, al evenzeer buiten 's lands grenzen levensonderhoud ge vonden moeten worden. Aldus dwingt ons onze be volkingsgroei, welke we toch voor geen geld zouden wil len missen, ca. 4 millioen voiksgenooten in een gean nexeerd stuk Duitschland een bestaansmogelijkheid te ver zekeren. In een der bladen zagen wij hierbij opgemerkt, dat we hier te dloen hebben met een stringent betoog, dat weinig tegenspraak duldt. Nederland is overbevolkt en een stuk van het aangrenzende Duitschland is de cenige kans om dit kwaad radicaal uit den weg te ruimen. Dit klinkt zeer overtuigend. Maar om de annexatie van Duitsch grondgebied te rechtvaar digen zullen toch andere en meer deugdelijke argumenten aange voerd moeten worden. Met 'n beroep op de behoefte aan „Lebensraum" heeft Hitler, zijn geweld-politiek verdedigd en heeft Japan zijn begeerige handen uitge strekt naar Nederlandsch Indië. Als rechtsgrond voor an nexatie zal onze bevolkingsgroei zeker niet kunnen dienen. Met de parapluie in bed. „Wanneer de stroom van mate riaal niet binnen zeer korten tijd yertienvoudigt, zal de bevolking van de Betuwe ten tweede male moeten evacueeren. De bewoners slapen des nachts met de para pluie boven hun bed. Deze zwaar getroffen streek gaat, indien niet onmiddellijk hulp geboden wordt, a.s, winter haar definitieve onder gang tegemoet", aldus de gevol machtigde voor de wederopbouw in de Betuwe, die hieraan een vriendelijke uitnoodiging koppel de voor de „groote heeren" om eens een week in een Betuwsch „huis" te wonen. Provincienieuws. Belastingverhooging. De drastische verhooging der belasting op „gebouwd" in het ge bied der Breede Watering al, van 1 yi op 4 pet. is door Ged. Staten goedgekeurd. MIDDELBURG. Krans- legging door de G. O. I. W. In den morgen van Koninginnedag waren de leden van de G.O.I.W. Middel burg op de algemeene begraaf plaats aldaar aanwezig, om op de graven van hen, die in den strijd voor de vrijheid vielen, kransen te leggen. De voorzitter van den kring Middelurg wees erop, dat juist op dezen dag eigenlijk heul ons volk cenige oogenblik- ken zou moeten vertoeven bij de graven van hen, die het vie ren van den 31en Augustus weer mogelijk gemaakt hebben Geen wraak bezielt ons, aldus dhr Maljers, maar wij willen met Gods hulp een nieuwe we reld bouwen, die gegrond is op gerechtigheid. Daarna werden een 6-tal 'kran sen gelegd, n.l. op de graven van een illegalen werker, van 2 MiddelburgsChe jongens, die sneuvelden bij de bevrijding van ons land, van 4 militairen, omgekomen in de Meidagen van 1940 en van 12 geallieerde soldaten. De verzorging van deze laatste graven geschiedt door de G.O.I.W. Wij vernamen nog, dat door de G.O.I.W. een brief is gezon den aan de nabestaanden van hen, die werden gefusilleerd of in een concentratiekamp om kwamen. De kinderen van deze voor Vorstin cn Vaderland ge vallenen ontvingen t.g.v. dezen dag een spaarbankboekje met f25 en een zak toffee's. GOES. Woensdag hield de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Goes, een excursie voor de leden, waarbij de plantsoenen bij de Geref. kerk, op den hoek van de Wilhelminastraat en de Ter- welstraat en rond de jubileum- bank op het programma stonden. De belangstelling was niet bijster groot, docht degenen, die gekomen waren, zullen daarvan zeker geen spijt gehad hebben. Dhr Gouds waard wist op zeer interessante wijze allerlei omtrent de verschil lends plaritën- en öloemensObrtèn en over het werk der maatschap pij te vertellen. Gemeenteraad. De heer Jac. C. v. d. Hout heeft be dankt als lid van den Raad. In zijn plaats is benoemd de heer F. C. Sohog. Bij de zieken. Het was een goede gedachte van het dubbelmannen-quartet „Oc tavo", om waar de zieken niet in de gelegenheid zijn de Oran jefeesten bij te wonen een kiein stukje van het feest bij de zieken te brengen. Onder lei ding van den heer J. Kouse maker werden in de beide zie kenhuizen een aantal liederen gezongen. En „Octavo" deed het goed. Voor de verpleegden, die toch al zooveel moeten mis sen was het een aangename ver rassing die op hoogen prijs werd gesteld. In het ziekenhuis „Oostwal" gaf de directrice Mej. Ritter uiting aan de dank baarheid. KLOETINGE. Er is feest ge vierd op Kloctiuge, En goed 1 Het dorp bood al dadelijk bij het be treden 'n vroolijken aanblik. Er waren o.m. eenige eerepoorten, terwijl ook velen hun woning smaakvol hadden opgesierd. Op het ochtendprogramma kwa men o.m. voor een reveille en mu ziekuitvoering op de Markt. De schoolkinderen werden getrac- teerd. 's Middags was er een optocht met niet minder dan 30 wagens. Er waren werkelijke heel origi- neele vondsten en goede uitvoe ringen bij. Na den optocht waren er volksspelen en sportwedstrijden, 's Avonds maalde „Excelsior" na een concert gegeven te hebben, nog een rondgang door het dorp, waarbij het publick zich natuurlijk niet onbetuigd liet. De feestelijkheden werden voorafgegaan door een wij- dingsdienst in de overvolle Ned. Herv. Kerk onder leiding van cand. Elderenbosch. Vermeld dient ook te wor den de eenvoudige plechtigheid die plaats vond des morgens op het kerkhof waar namens de oud-illegale werkers en namens de Oranjevereeniging kransen en bloemen werden gelegd op de graven van onzen vroegeren dorpsgenoot H. F. Oele, die sneuvelde op den eersten dag van den verraderlijken Duit- schen inval in 1940, een der Ca- nadeesche militairen, die hier zijn leven gaf op den dag van Kloetinge's bevrijding en Ds H. Boersma, wiens nagedachtenis met eere blijft voortleven in den kring der oud-illegaliteit. De doodstraf geiischt. Donderdag hield het bijzondere gerechtshof te 's-Gravenhage zijn 2de zitting. Pres. was Mr Onnen, advoc.-gen. Mr Dyserinck. De doodstraf werd geëischt tegen E. de Kerf uit Axel en A. Ros te Katwijk, die in den Landstorm hebben dienst gienomen en tegen G. Vis te Alphen a. d. Rijn, die dn 1945 aan de Duitschers ver raden had waar wapenen en mu nitie verborgen waren tengevolge waarvan op 12 Maart 1945 4 per sonen te Rotterdam zijn gefusil leerd Veldmaarschalk Montgomery te Amsterdam. Maarschalk Montgomery heeft Zaterdag een kort be zoek aan ons land gebracht. Na de ontvangst in het paleis te Soestdijk, vertrok hij in gezelschap van Prins Bern- hard en Minister Schermerhorn naar Amsterdam. Het werd een ware zegetocht. In Amsterdam zag het zwart van de menschen die Montgo mery 'geestdriftig toejuichten. Bij het Amstelhotel stond een eerewacht van B.S. opgesteld. Tal van autoriteiten waren in het hotel ter begroeting aan wezig. Aan de daar gebruikte lunch werden verschillende toe spraken gehouden o.a. door Minister Schermerhorn, die hulde bracht aan het Engelsche leger. Montgomery zeide, dat hij diep getroffen was door de geestdriftige ontvangst. Hij bracht warme hulde aan de mannen van het ondergrond- sche verzet, waarvan de geal lieerden in niet geringe mate hebben geprofiteerd. Bij het vertrek werden door zusters uit de Amsterdamsche ziekenhuizen bloemen aange boden, waarmee do auto ver sierd werd. Ook in de buurt van Schiphol vanwaar Montgomery naar Duitschland vertrok had zich een groote menigte opgesteld, die den veldmaarschalk een ge weldige ovatie bracht. DE AANVAL OP POLEN VOOR ZES JAREN. Zaterdag was het zes jaar ge leden, dat de Duitsche legers Polen binnenrukten. Polen, zoo verklaarde Hitier toen, zal nooit meer herrijzen, een verklaring die door den Rijksdag met geweldige toejuichingen werd ontvangen. Het Westen, zoo voegde „de grootste leugenaar van alle tijden" Hoog water te Viiesirtgen. Dinsdag 4 Sept.1.26 u., 1.68 M. N.A.P.; 13.44 u„ 1.65 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Dinsdag 4 Sept.Zon op 7.02 u., onder 20.27 u.;Maan op 2.11 u. onder 18.02 u. Nieuwe Maan op 6 Sept. a.s. VORSTELIJKE GIFT VOOR VOLKSHERSTEL. Haro'Majesteit de Ko- ningintj heeft aan twee meisjes uit Baarn, die op Soestdijk kwamen collec teeren, een brief ter hand gesteld, waarin H. M. mee deelt, aan Nederl. Volks herstel een bedraq van 75.000 te schenken. Ook Prinses Juliana overhandigde de meisjes een enveloppe, waarin zich een groot bedrag voor Volksherstel bevond. De Prinsesjes Beatrix en Irene haalden ieder wat uit haar spaarpot en deden dit in het busje. dharaan toe, heeft van Duitsch land niets te vreezen. HITLER-GERUCHTEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat daar Vrijdag gedurende twee minuten een radio-uitzending van Hitiers vertegenwoordiger Bor- man over een geheime zender is gehoord, volgens welke Hitier zich levend en wel ergens in Duitschland zou bevinden en men wederom van de Nazi-veteranen zal hooren, zoodra de processen tegen Göring en andere Nazi's zouden beginnen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Middelstum, J. Scholten te Meedhuizen. Aangenomen: naar St. Jo- hannesgaDelfstrahuizen, G. Pettinga, hulppr. aldaar; naar Schoonrewoerd, I. Schipper te Bunschoten. Bedanktvoor Benschop, J. C. Terlouw te Wezep. Geref. Kerken Beroepente Schiebroek Hillegersberg, E. Pijlman te Lopik; te ZwijndrechtGroote- lindt, T. Fossen te Westmaas. Aangenomen: naar Thesinge, C. Lugtigheid te Nijemirdum. Bedanktvoor Drachten, C. V erspuij te Ruinerwold Koekangevoor Middelstum, D. de Boer te Munnokezijl. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Bedankt voor Veendam, F. Kouwenhoven te Kampen. Clir. Geref. Kerk. Aangenomen naar Dordrecht, N. de Jong te 's Gravenhage- West. Jubileum. Ds G. O. Donner, pred. bij de Geref. Kerk te Scheveningen, hoopt op 5 Sept. zijn 25-jarige ambts bediening te herdenken, Bevestiging en in trede. Zondagmorgen werd cand. P, A, Eidcrcnbosch in de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge in het ambt bevestigd door Ds van Hoogstraten te 's-Gravenpolder, die tot tekst had gekozen Openb. 1 6a. Aan de handoplegging namen deel Ds Van Voorst Vader Sr. en Jr., Ds Spijkerboer en Ds van Voorthuijsen. Des namiddags deedl Ds Elde renbosch zijn intrede met een pre dikatie over Openb. 3 10. Hij werd toegesproken namens de de classis door Ds v, d. Waa, na mens den Ring door Ds Korc- vaar en namens ICerkeraad en Gemeente door den scheidendten consulent Ds van Voorthuijsen. In beide diensten was het kerk gebouw geheel gevuld. CORRESPONDENTIE Plaatsgebrek was oorzaak, dat veel copie moest blijven liggen, o.a. verslagen van de feestelijk heden, de capitulatie van Japan., enz. Officiëele Publicaties. NIEUWE BONNEN. Geldig t.m. 8 Sept. 1945. AARDAPPELEN: A37, B37, C37, M37, Aardappelen, per bon 1%kg.; D37, E37, Aard appelen, per bon 1 kg. ROOKARTIKELENbon 12 van de tabaikskaart. Geldig t.m. 15 Sept. 1945. VLEESCH; A37A, B37A, C37A, D37A, E37A, M37A, A37B, B37B, C37B, D37B, E37B, vleesch, per bon 100 gr. vleesch zonder been. Geldig t.m. 17 SepL 1945. ENG. BLOEM: 237 Alg., per bon 200 gr. GORTMOUT :238 Alg., per bon 250 gr. VERMICELLI OF AARDAP PELMEEL: 241 Alg., per boa 50 gr. JAM242 Alg., per bon 250 gr. of 150 gr. hagelslag. KAAS: 245 Alg., per bon50gr.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1