Ware levenswijsheid. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Feestelijkheden op Koninginnedag. Ware wijsheid is levensdoor gronding. Het zoeken van een antwoord op de vragen waarvandaan, waarheen en waartoe. En het brengen van het leven in over eenstemming met het antwoord op deze vragen. In de Gemeente van Christus geldt hetniet vele wijzen, niet vele edelen, niet vele machti gen. De mannen van weten schap cn kunst met een naam, die over heel de wereld klinkt, ze worden in de kringen van de belijders slechts weinig ge vonden. En toch indien ware wijs heid beteekent levensdoorgron ding, een vragen naar het waar vandaan en het waarheen en het waartoe, wat zijn er dan onder hen die van wijsbegeerte niet anders dan den naam ken nen, velen die onder de wijs- geeren mogen worden gerekend omdat ze trachten te doorgron- der de raadselen van het Teven en zich niet tevreden stellen met de dingen die men ziet. Deze levenswijsheid beheerscht tenslotte heel ons leven. Wie gelooft dat de mensch van een dier afstamt, die zegt daarmee tevens, dat de mensch in den grond der zaak een dier is. Wel meer dan gewoon ont wikkeld, wel ver uitstekend menigmaal boven zijn voorge slacht, maar toch een dier, met dierlijke begeerten en dierlijke neigingen. Op alle terrein werkt deze levensbeschouwing door. Wie de vraag „waar vandaan en waartoe" beantwoordt met een „van en voor deze aarde", die kan ook niet in het leven van staat en maatschappij het oog gericht houden naar boven. Dan wordt alles herleid tot belangenkwesties. Het landsbe lang ikan dan worden gezocht naast het standsbelang en het persoonlijk belang, maar belan gen en niets anders geven dan toch tenslotte den doorslag. Er is dan geen behoefte om het belang ondergeschikt te maken aan hoogere beginselen. Men kan dan nog oog hebben voor zaken van cultureelen en reli gieuzen aard, maar deze dingen nemen dan toch niet een eerste, maar altijd een ondergeschikte plaats in. Wie daarentegen erkent, dat uit God en door God alle din gen zijn, dat wij niet ons eigen leven hebben te leven, maar dat het zoeken van de eere Gods het einddoel moet zijn van al ons handelen, die zal daarvan ook in het openbare leven blijk geven. Die zal niet tevreden zijn met de bevrediging van materiëele behoeften, maar zal ook het oog op hoogere dingen gericht houden. Het egoïsme zal wor den getemperd, het belang zal niet en kan niet de eerste plaats innemen; er zal zijn een vragen: geef dat wij en alle schepselen onzen eigen wil ver zaken en Uwen wil volbrengen. Dat zal een stempel zetten op ons leven, onverschillig welke positie wij overigens innemen, en welke taak ons is opgedra gen. Levenswijsheid, levensdoor gronding. Tot op zekere hoogte is er waarheid in het woord, dat „de mensch in raadselen wandelt op aard". Levensraadselen, och ze zijn er zooveel en ze kunnen het le ven zoo drukken en benauwen vaak. Maar toch, ons leven is niet een raadsel. Op de vragen van waar en waartoe hebben wij het antwoord gekregen. En nu komt het er voor ons op aan, niet alleen die levens wijsheid gegrond in de vreeze des Heeren te verdiepen, maar ook om die levenswijsheid in p r a k t ij k te brengen. Ieder op zijn plaats. Met veel zwakheid en veel gebrek. Maar toch, iets van die le venswijsheid, van die levens doorgronding moet uitschitte ren in ons leven, tot zegen van anderen, en tot Gods eere. ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef, 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonmprijs f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 et p. mm. De macht van China. In 1927 heeft Tsjang Kai Sjek een zwaren strijd moeten voeren tegen het opdringende communisme in China, met het gevolg, dat tenslotte de com munistische opstand werd on derdrukt. Toen echter in 1937 de Jappen hun aanvallen op China begon nen, verloor Tsjang Kai Sjek de controle over een deel van het rijk en het communisme kon zich weer organiseeren. Er kwamen weer communistische legers, die in feite in een deel van het land het heft in han den hadden. Zoo stonden de zaken, toen Japan ineen stortte, vlak nadat Rusland in Mantsjoerije bin nenrukte. Het scheen nu waar schijnlijk, dat de Russen en de Chineesche communisten elkaar de hand zouden reiken. Nu is evenwel een overeen komst tusschen Stalin en Tsjang Kai Sjek gepubliceerd, die de zaak zeer vereenvoudigt. Rus land verplicht zich in het ver drag, dat dertig jaar van kracht heet te zullen blijven, om in China aan geen andere regee ring steun te verleenen dan aan die van Tsjang Kai Sjek. Dat beteekent, dat de communisten zich hebben te schikken en dat een burgeroorlog in China waarschijnlijk wordt voorko men. Dit beteekent een groot suc ces voor den Chineeschen gene ralissimus. En als hij er werke lijk in mag slagen, nieuwe bur geroorlogen te voorkomen, dan kan China op den duur een ge weldige kracht in Azië worden. Het heeft een bevolking van 430 millioen en het geboortecij fer is hoog. Vroeger werd de bevolkings aanwas geremd door burger oorlogen, overstroomingen en hongersnooden, die vaak in nauw verband met elkaar ston den. Het aantal slachtoffers van de Faiping revolutie werd geschat op 40 millioen. De overstroomingen van de Hoangh-ho van 18531868 kostte China 50 millioen men- schenlevens. Het fiere volksbewustzijn van de Chineezen uit zich ook in hun opvattingen omtrent het burgerschap. Zij staan principieel op het standpunt, dat een Chinees al tijd Chineesch burger blijft. De tienduizenden Chineezen in Ne- derlandsch-Indië b.v. blijven dus volgens hun leer behooren tot het Hemelsche Rijk en mo gen niet zonder meer als Ne derlandsche onderdanen wor den behandeld. Wat dit niet alleen voor In- dië, maar vooral voor Indo- China en Singapore beteekent, is gemakkelijk te begrijpen. De sterke positie van Tsjang Kai Sjek zal in de eerstvolgen de jaren, als de teekenen niet bedriegen, een allesbeheerschen- de factor zijn in de binnen- en buitenlandsche politiek van ge heel Oost-Azië. DE DUITSCHE HERSTEL BETALINGEN. Duitschland moet zijn herstel betalingen aan de Vereenigde Volken gedaan hebben voor 15 Februari 1948, aldus kolonel Jefferson op den tweeden dag van de conferentie van mili taire besturen, die thans te Frankfort gehouden wordt Over het overbrengen van in dustrieën zeide hij, dat er een beslissing zal worden genomen welke industrieën naar de Oostelijke zone zullen worden overgebracht en wanneer dit zal gebeuren. De grondslag waarop de her stelbetalingen aan de kleinere volken zullen geschieden is nog niet vastgesteld. Waarschuwing van President Truman. President Truman heeft mee gedeeld dat iedere poging om een contante betaling of een ge lijkwaardige regeling van de 42 milliard dollarsahuld der ver eenigde naties voor de hulp die zij krachtens de Leen- en Pacht wet van de V. S. 'hebben ontvan gen te forceeren, een economische dhaos zou veroorzaken, die tot een derde wereldoorlog zou lei- dea Door de V. S. wordt gewerkt aan de opstelling van een over bruggingsplan voor de voedsel voorziening van Engeland en overig Europa in plaats van de Leen- en Pachtwet De vei schepingen naar Neder land tot 30 Juni 1945 hadden een waarde van 1.550.000 dollar. Hierbij komt nog 120000 ton goe deren ter waarde van 20.750.000 dollar die gedurende de maanden Mei en Juni voor Nederland werden geproduceerd maar niet voor 30 Juni zijn verzonden. Groeten en wenschen uit Amerika. Gisteren hebben 150 Ameri- kaansche - radiostations een pro gramma uitgezonden van groeten en beste wenschen voor Koningin Wil'hehnina onder den titelHul de der democraten aan een de mocratische Vorstin. De Belgische Radio. Sedert 4 Sept. van het vorig jaar zetelt de Belgische Natio nale Radio Omroep weer in het groote omroepgebouw te Brus sel. De Vlaamsche en Waalsche zenders werken er broederlijk tesamen, zij het elk met eigen personeel. In den bezettingstijd waren er in België 8 illegale zendstations in bedrijf. Ontevredenheid in Noorwegen. Men is in Noorwegen onte vreden over de langzame be rechting der oorlogsmisdadi gers, speciaal waar het Quis ling betreft. In antwoord op een manifestatie in de straten van Oslo heeft de voorzitter van het gerechtshof opgemerkt, dat men, nu men een paar maanden met het proces ge wacht heeft, over veel meer be zwarend materiaal de beschik king heeft gekregen. O.m. noemde hij het dagboek van Rosenberg en de verklaringen van Goering en Jodl. Een hersenonderzoek met x-sValen heeft aangetoond, dat Quisling geheel toerekenbaar is voor zijn daden. De Gaulle terug uit Amerika. Gen. de Gaulle is zeer tevreden over do besprekingen in Amerika. Do V.S. zullen Frankrijk eoa crediet verleenen van 1750 mil- lioen gulden. Canada zal eveneens een aanzienlijk crediet ter be schikking stellen. Voorts zullen beide landen groote hoeveelheden producten, materialen en grond stoffen naar Frankrijk uitvoeren. De Chineesche minister van oorlog heeft verklaard, dat over een maand alle Japausche troe pen ontwapend zullen zijn, m Generaal Eisenhower heeft aan een persvertegenwoordiger ver klaard, dat in den a.s. herfst ver kiezingen in Duitschlandl gehou den zullen worden. De keizer van Ethiopië heeft met vertegenwoordigers ^ran Engeland, Amerika, Rusland en Frankrijk besprekingen ge voerd over zijn aanspraken in verband met den Italiaan- schen overval. De Amsterdamsche brand weermannen zullen eenige hon derden ledikanten en andere artikelen voor Arnhem maken. In verband met de zuivering in Italië zullen 77 senatoren voor het gerecht moeten ver schijnen. Onder hen is ook Mi nister Badoglio. Door de uitschakeling van de oorlogsindustrie dreigen in de V.S. tegen het eind van dit jaar 6 8.000.000 werkloozen te zijn. •m H. M. Koningin Wilhelmina vierde haar eersten verjaardag na de bevrijding in den familie- kring te Soestdjk. Zeer binnenkort hoopt Minister Logeman naar Australië te ver trekken voor het voeren van uit gebreide besprekingen met Van Mook en den Raad van departe- montsdirectenren over don weder opbouw van Indië. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel. Telef. 2052 1e JAARGANG No. 126 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1945 AANVOER VAN GENEES MIDDELEN. Thans voor een half jaar voorraad. Zoo mogelijk nog zorgwek kender dan de voedselpositie in Nederland was de geneesmidde lensituatie gedurende de laat ste phasen der bezetting. Het vullen van het groote vacuum t.a.v. medische verzorgingsarti kelen heeft dan ook aan de me dewerkers van Regeeringsorga- nen heel wat moeite gekost. Des te meer stemt het tot voldoening, dat, mede door den belangrijken steun en aanvoe ren der geallieerden, de huidige voorraad, inclusief de reeds aan gekochte medicamenten, onge veer voor een half jaar toerei kend is (een klein aantal arti kelen, waaraan in de geheele we reld een absoluut tekort be staat, daargelaten). In totaal werden 900 ton geneesmiddelen aangevoerd, w.o. 60 millioen eenheden Insuline; 4216 kg. As pirine 4000 stuks codeïne-ta- bletten; 508.800 Digitalis-tablet- ten en 246.000 injectie-eenheden voor plaatselijke verdooving. Hugo de Groot-herdenking. Dinsdag is te Delft de 300-ste sterfdag van Hugo de Groot herdacht. De ministers van Kleffens en Kolfschoten en Prof. v. Eysinga, rechter aan het Permanente Hof van Justi tie legden kransen namens de Nederlandsche regeering op het graf in de Nieuwe Kerk. Ook wezig. Maria Montessori 75 jaar. Gisteren vierde Dr Maria Montessori haar 75sten ver jaardag. Voor het uitbreken van den oorlog vertrok zij vanuit Laren naar Britsch-Indië, waar zij intusschen meer dan 1000 leerkrachten in haar methode heeft opgeleid. Zij is van plan naar Europa terug te keeren. Provincienieuws. MIDDELBURG. Het bestuur afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is thans als volgt sa mengesteld: Voorz.Mr J. MoolenburghSecr.Mevr. Dr E. TielemanModderaar (Dam 40)Penningm.J. van Graaf- eiland (Turfikade 11)Vice- voorz. dhr L. W. de Waardt. Leden: J. Adriaanse, mej. N. Barends, mevr. H. C. Dentz van Hoek, W. Geertse, mevr. A. Laernoes, C. J. Malipaard, I. J. van Sluijs. Inspecteur dhr C. J. Jongepier (Rouaansche kaai 53). Asylbewaarder W. C. Baas (Schoorsteenvegerssingel 32) Minister Lieftinck over de saneering van ons geldwezen. „Door de intrekking van de bank- en muntbiljetten van honderd gulden is de positie van de schatkist veel sterker geworden en de regeering ziet, ondanks bepaalde onvermijde lijke moeilijkheden voor het bedrijfsleven, vol vertrouwen een spoedige algeheele sanee ring van het geldwezen tege moet". Aldus verklaarde de mi nister van financiën, prof. mr P. Lieftinck, in een uiteenzet ting aan ANP-ANETA over de saneering van ons geldwezen. De regeering had drie motie ven: 1. het ontnemen van ongerechtvaardigde winsten aan zwarte handelaars en collabora teurs, 2. inkrimping van de geldhoeveelheid, welke onder de Duitsche bezetting o.a. als gevolg van hooge bezettings- 'kosten en- een zeer eenzijdige handelsbeweging in het ver keer met Duitschland schrikba rend was toegenomen en 3. het scheppen van de basis voor bepaalde fiscale maatregelen, welke o.a. moeten dienen, om de in den oorlog vaat 5 milliard tot waarschijnlijk 23 milliard gulden gestegen staatsschuld eenigszins te verminderen. Hoewel de geldsaneering uiteraard een veel ruimer ge bied beslaat, moest in de eerste plaats worden gedacht aan het papiergeld, al was het alleen maar om het feit, dat de win sten van den zwarten handel nog voor een aanzienlijk deel daarin waren gestoken. Afge zien van de muntbiljetten was alleen reeds de hoeveelheid bankbiljetten gestegen van f 1 milliard in 1939 tot ca. f 5.5 millard aan het eind van den oorlog in Europa. Gaarne had de regeering tegelijk met een blokkeering van de bank- en girosaldi de inlevering van alle bank- en muntbiljetten gezamenlijk ge last, doch dit bleek op korten termijn onmogelijk. Wat het papiergeld be treft, werden zoowel in Enge land als in Nederland opdrach ten tot vervaardiging van bil jetten gegeven. Het verkrijgen van het daartoe benoodigde pa pier was het eerste probleem, terwijl verder ook de vereischte arbeidskrachten voor dit werk, dat bijzondere vakkennis vraagt, niet dadelijk beschik baar waren. Ten aanzien van het in het buitenland aangemaakte zil vergeld, dat geleidelijk naar opslagplaatsen in Nederland wordt overgebracht, ziet de re geering zich voor het gevaar geplaatst, dat bij uitgifte daar van een groot deel zal worden geëxporteerd of omgesmolten. Daar omstreeks 1% milliard gulden in den vorm van hon derd-guldenbiljetten in omloop was, is de papiergeldcirculatie al aanstonds met dit bedrag verminderd. Een verdere ver mindering trad in, doordat het publiek zich al heel gauw ook van ander opgepot papiergeld ging ontdoen. Het bracht dit geld naar de banken, die op haar beurt groote bedragen schatkistpapier kochten, met het aldus verkregen papiergeld kon de schatkist het recht streeks bij de Nederlandsche Bank ondergebrachte schatkist papier, daf begin Juli tot een bedrag van bijna f 500 millioen was opgeloopen, in enkele we ken geheel aflossen. Slechts voor het bedrag der niet ingeleverde biljetten, om streeks een half milliard gul den, kan men spreken van een beperking der totale geldcircu latie. KOUDEKERKE. Onder groote belangstelling is Maandagavond in de Ohr. Bewaarschool de twee de openbare bijeenkomst gehou den, waarin de burgemeester een aantal zaken, het gemeentebeleid betreffende, aan de orde heeft ge- 'steld. De financieële positie kan vol komen gezond genoemd worden. Er is weinig schuld en groote be dragen worden afgelost De over stroomingen hebben tot gevolg een groot verlies aan inkomsten en enorme extra uitgaven, zoodat het financieel beleid in de naaste toe komst sober gevoerd moet worden. Hoewel samenwoningen niet zullen kunnen uitblijven, mag ver wacht worden, dat na de droog making en na dien terugkeer der geëvacueerden, de huisvestings moeilijkheden, zonder de bouw van noodwoningen, opgelost zal kunnen wbrden. De voedselvoorziening gaat bo ven verwachting goedl Ook de gezondheidstoestand is zeer goed te noemen. Na de dichtmaking van den Nollendijk zal gestreefd worden naar een verbinding over land met Vlissingen. MIDDELBURG. „Dankt, dankt nu allen God". 's Morgens 8 uur van den 31en Augustus. Op de Oostkerk. Grau we wolken, die door het luchtruim jagen. Beneden een feestelijk ver sierde stad. Daarbuiten water, zoover het oog reikt Bij Ramme- kens druk de kranen in actie. Het zijn wel zeer gemengde gevoelens die ons bekruipen. Is die grauwe lucht, dat grijze water geen sym bool van de hopeloosheid van ons eiland? Maar dan worden wij uit deze overpeinzingen gestoord door de klok, die begint te luiden. Ju belende klanken worden over de stad uitgestrooid. En daarna doet dihr Joh) H. Caro met zijn staf koraalmuziek hooren. Het is als of het „Dankt, dankt nu allen God" een dieperen inhoud krijgt. Enkele psalmen worden daarna gespeeld. En rondom de kerk ziet men de menschen staan luis teren, het hoofd omhoog. Want er is reden tot dlahk nu onze Ko ningin na 5 bange jaren weer in ons midden Haar verjaardag mag vieren. In een gezellige gietbui vinden dan 3 reveilles plaats door „Ex celsior" en .Achilles", door „Cres cendo" en door „Juliana". Om 10 uur is er de Wijdings- dienst op de Markt. Ds C. F. Nolte leidt dezen dienst. Na schriftlezing van adjudant G. Kooistra spreekt drs A. H. Ous- soren over de leiding Gods van ons volk in de afgeloopen jaren door Koningin Wilhelmina. Zij is ons allen nader gekomen en wij Haar. Wanneer daarna dr W. H. Beekenkamp het woord neemt wijst hij er op, dat wij als volk moeten bididen om de leiding van H. M. de Koningin in de toe komst Wij moeten dat doen dankbaar, eendrachtig en geloo- vig. De zang wordt begeleid door het Middelburgsch Muziekcorps. Omstreeks I uur vindt op de Markt een parade plaats van een gedeelte der 6e Compagnie Ge nietroepen. De Commissaris der Koningin spreekt de manschappen toe en bedankt den majoor Har deman voor deze parade. Als om 2 uur het Middel burgsch Muziekcorps de verhoo ging op de Markt weer betreedt, staat een groote menigte daarom heen klaar om te zingen. En de aanwijzingen van den heer Caro worden stipt opgevolgd, zoodat deze aan het slot van de massa zang kan zeggen: „Het was een succes; laat niemand meer bewe ren, dat ze in Middelburg niet zingen kunnen I" Reeds wordt een gedeelte van de Markt ontruimd voor dé ge- costumeerde korfbalwedstrijd tus schen 2 Swift-clubs. 't Is een kos telijk gezicht, deze meestal zeer origineele figuren gade te slaan. Het publiek heeft het dan' ook j best naar den zin. Om half 5 marcheert de groote optocht af van de Blauwedijk. Aan dezen optocht zijn kosten, moeite noch materialen gespaard. Het is niet doenlijk, alle mede werkenden op te sommen. Toch meenen wij niemand tekort te doen, wanneer wij wijzen op de drie verschillende „vredes"-wa- gens, die van de Zeeuwsche Landbouw Jeugdgemeenschap en de diverse Indische tafereelen. Na een onderbreking van 5 ja ren vindt op dezen dlag de tradi- tioneele ringrijderij weer plaats op het Molenwater. Er wordt door plm. 90 deelnemers op 3 ba nen gereden, in het geheel 27 ron den. De namen der prijswinnaars zijn: le prijs (van f20) A. de Visser, Kleverskerke, die 20 rin gen behaalt. De eerste van de 3 speciale prijzen (een zilveren lepel beschikbaar gesteld door Mr P. C. Adriaanse) wondit gewonnen door G. Wattel te Aagtefcerke. De andere 2 prijzen (van de Prov. Ver. voor Vreemdelingen verkeer) door J. Reijnierse Pzn. te Koudekerke en J. Reijnierse. De bekende pollepel gaat naar W. Dekker te Middelburg. Voorts waren er nog een 60-tal geldprij zen. Het is een goed geslaagde rijderij, georganiseerd door „Uit het VolkVoor het Volk". De avond wordt gevuld met een concert op de Markt door „Excelsior" en een gondelvaart vanuit de Maisbaai naar de Stati- onsbrug eir omgekeerd. De organi satie hiervan berust bij de Ver, „Schuttevaer". Er zijn bij elkaar ongeveer 20 deelnemers. Buitenge woon geslaagd lijkt ons de sym bolische voorstelling van Vrijheid, Vrede en Recht. De kanaaloevers zijn zwart van publiek, dat geniet van dit niet-alledaagsche schouw spel. Tot 11.30 concerteert dan weer „Oefening na den Arbeid" op de Markt en tot in de kleine uurtjes is het druk van dansende en hos sende menschen. Zoo viert Mid delburg Koninginnefeest '45. Op de feestelijkheden van he den hopen wij Maandag terug te komen. Uitslag Ringrijderij: 16 ringen behaaldenJ. Reijnierse Pzn, Kou dekerke en J. Gastei, Souburg; 13 ringen L. Huissoon, Seroos- kerke; 12 ringen P. de Visser, Ritthem en P. Castel, Souburg; 11 ringen: J. Geschiere, Klevers kerke, J. Reijnierse, Koudekerke en C. L. Polderdijk, Nw en St. Joosland. Uitvoering Herv. K e r k k o or. Het was een goede gedachte van de ledlen van liet Ned, Herv. kerkkoor te Middel burg, om aan den vooravond van 31 Augustus in de Oostkerk de goede toon aan te geven voor de feestelijkheden. Ondier de bekwame leiding van Mevr. Betsy Bonthuis-Dhont voerde het koor een programma uit, bestaande uit eenige vader- landsohe liederen en enkele num mers voor dames- en mannenkoor. Bijzonder geslaagd was Psaltn 103 van E. Mobacht waarbij de so list een eere-saluut verdient. Het was de eerste openbare uit voering van dit kerkkoorwij ho pen, dat het op dezen weg zal blijven voortgaan. De heer Th. Ferwerda verzorg de het muzikale gedeelte en gaf speciaal in de Allegro van Franck blijk van zijn kunnen. Mevr. Bonthuis (viool) speelde nog een Sonate van Handel, VLISSINGEN. Viering Koninginnedag. Ondanks de regenbuien in den ochtend is de verjaardag van de Koningin te Vlissingen met veel vreugdebetoon ge vierd. Het begon al met een re veille der buurtvereenigingen met vlaggen. Het is vooral aan deze vereenigingen te danken, dat de stad er zoo feestelijk versierd uitzag. Verschillende winkeliers hadden ook bijzonder veel wenk van hun étalages ge maakt. Om 10 uur heeft de Kon. Ma rine een marsch door de stad gemaakt. lij het Bellamypark was er een militair défilé voor de autoriteitengemeentebe stuur, marinecommandant over ste Quant en garnizoenscom mandant majoor Peters. De deelnemende troepen be stonden o.a. uit een detache ment der Kon. Marine met of ficier aan het hoofd, leden der Britsche Marine en de 7e com pagnie der Ned. Pioniers. De stoet werd voorafgegaan door trommelslagers vau de Royal Engineers. Van 's morgens vroeg tot laat in den middag komdlen de liefheb- j bers van ringrijden volop genieten van de wedstrijden met keurig versierde paarden in 'het Bellamy- park. Er werd 'hard gekampt en de spanning zat er goed in. De bond van buurtvereenigingen heeft 's middags om 1 uur een groot kinderfeest georganiseerd in de groote hal van de K. M. S. De schooljeugd, wier vacantie daarmee waardig besloten werd, heeft er volop van genoten. De heer A. Schout voerde het woord voor de talrijke kinderschare. In den Spuiboezem werd er voor liefhebbers van de water sport een geanimeerde kanowed strijd gehouden onder leiding van dén gymnastiekleeraar v. d. Steen, die een en ander goed had voor bereid. Om 5 uur is er een grootsche optocht van buurt- en jeugdver- eenigingen, instellingen en zaken door de stad gehouden. Er waren praohtig versierde wagens in den stoet en vanzelfsprekend! een me nigte vlaggen, vaandels en span doeken. Half Vlissingen was uit- geloopen om de andere helft in den optocht te zien. Des avonds heeft „Ons genoe gen" een concert gegeven in het Bellamypark. Naast de tent wer den aardige volksdansen uitge voerd. Deze mooie Oranje-dag werd besloten met een muzikale wan deling. GOES. Goes viert Koninginnedag. De feestelijkheden begonnen in Goes op Donderdagavond j met een dienst in de Groote Kerk. Dhr van Ballegoijen de Jong sprak voor het stampvolle kerkgebouw als voorz. van de Oranjever., terwijl Dr Dank baar een overdenking hield met als titel „Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Ne derlanden". Spr. zei, dat we niet dankbaar genoeg kunnen zijn, dat we een Vorstin bezit ten, die weet te regeeren bij Gods gratie. Voor velen is dit een starre formule geworden. Doch onze Koningin weet het, dat zij slechts een taak heeft te vervullen in opdracht van „den Heer der heeren". Dhr F. Dieleman zong voorts met or gelbegeleiding eenige toepasse lijke liederen. Vrijdagochtend zullen velen bij het opstaan hun hoofd vol verwachting uit het raam ge stoken hebben. Maar het zon netje, waarop gehoopt was, hield zich schuil en de regen ruischte op de straten. Doch de Goesenaren lieten zich daar door niet uit 't veld slaan. Het programma werd 's morgens vlot afgewerkt. Nadat de dag was begonnen met klokgelui en koraalmuziek van den toren door het muziekcorps van het Leger des Heils, traden de schoolkinderen aait en werden het hntenspel en de klepper- marsch uitgevoerd, afgewisseld door samenzang. Een compli mentje voor onze jongens en meisjes, 't Was af I Daarna ging het met de muziek naar den Westwal en het Rimmeland plein, waar de herdenkings bordjes herplaatst werden bij den Wilhelmina- en den Ju- lianaboom. 's Middags trok men naar het sportveld. Den Bilt had in een extra-bericht verbetering van weer voorspeld. En inder daad: De zon brak door en gaf aan het terrein een vroolijken aanblik. Sport en spel werden hier onder groote belangstelling wel zeer veelzijdig beoefend. Vermelding verdient zeker de gecostumeerde korfbalwedstrijd. Het bleek, dat onder de korf ballers geboren komieken wa ren Ook de volksspelen, ge organiseerd door de padvinders werden door de jongens en meisjes met animo beoefend. 's Avonds waren er op de Markt keurige gymnastiek- demonstraties o.l.v. dhr Kooy, „Hosanna" en „Excelsior" lie ten zicïi hooren, terwijl het laatste den avond besloot met een uitgebreide taptoe. Op den hoek Klokstraat-Lange Vorst straat ging het feest echter nog een tijdje door „onder het licht van den schijnwerper De eerste dag van de feesten is voorbij. Opvoering „Het drama der bezetting". De viering van Koninginnedag bereikte te Amsterdam 't hoog tepunt in de opvoering van „Het drama der bezetting Dit stuk, samengesteld door A. den Doolaard, werd gespeeld in het Olympisch Stadion. De uitvoering werd bijgewoond door Hare Kon. Hoogh. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Bern- hard, Minister-Pres. Schermer- horn, Minister van Buitenland sche Zaken Van Kleffens, Mi nister van Oorlog Meijnen, oud- Minister Gerbrandy, Generaal Winkelman, den Burgem. van Amsterdam en tal van Nederl. en Geall. Opperofficieren. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Makkum (Fr.), A. J. van Heuven te Waarde; te Aalten, C. X. Dijkhuis te Bergentheim. Bedanktvoor Alkmaar, H. Bout te Rotterdam-Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen: te Zwijndrecht, C v. d. Tas te Spijkenisse; te Ommen (2e pred.pl.), K. J. Schaafsma te Ruinerwold— Koekange. Aangenomennaar Murmer- woude, C. Bos te Oudega (W.) naar Zeist, P. Kuiper te Aalten. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Ten Post, L. L. v. d. Vliet te Hijken; te Warf- fum, J. v. d. Wielen te Wierum. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen; te Franekér, J. v. d. Werfhorst te Cadzand.. Evang. Luth. Kerk. Tot voorz. van de Alg. Sy node is gekozen dr P. Boender maker te Hilversum. Besloten werd het aantal Synode-leden te brengen van 21 op 30. Intrede. Op Zondag avond 23 Sept. a.s. hoopt ds W. B. A. Smits uit Deil (Gelderl.) bij de Ned. Herv. Kerk te Mid delburg zijn intrede te doen. Hij wordt des morgens in de Oostkerk bevestigd door ds P. J. F. van Voorst Vader. Ds Smits zal de plaats innemen van Ds Kelder. Ds C. Spaans t. In den ouderdam van 74 jaar is overle den Ds S. Spaans, die in 1899 zijn ambt bij de Doopsgez. Gem. te Goes aanaardde. Ds A. Vrijlant 1. In den ouderdom van 70 jaar is te Someren overleden ds A. Vrij- landt, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, laatstelijk te Bier vliet. Predikbeurten» ZONDAG 2 SEPTEMBER 1945 Ned. Herv. Kerk. Goes: 9.30 ds Korevaar (H.D.), 5 ds Odé. Wilhelminadorp: 10 dr Dankbaar, 's H. Arendskerke: 10 ds v. d. Waa, 2.30 dhr Buijs, M'burg. WolfaartsdSjk: 10.30 ds v. Dijk, 3 id. (H.D.). 's-H. H- kinderen: 10 en 2 ds Zandee. 's H. Abtskerke: 10.30 ds Evelein. Kat- tendijke: 10 en 2,30 dhr Corbijn, Willemswaard. Kloetinge: 10 ds v. Hoogstraten, bevest. cand. El- derenbosoh, 2.30 ds Elderenbosch. 's Gravenpolder: 10.30 dhr Lou- werse. St. Maartensdijk: „Reho- both"8 n.m. dr Terlaak Poot, Den Haag. Nieuw, en St. Joos land: 10 dhr van Sabben, 's mid dags geen dienst.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1