Verkiezingen. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND AM ERI KA-NEDERLAND. Belastingmaatregelen» Vóór driehonderd jaar. De Nationale Advies-commis sie heeft thans aan de Regee ring advies uitgebracht met be trekking tot de bepaling van het tijdstip waarop verkiezin gen voor de vertegenwoordi gende lichamen moeten worden gehouden. Terecht heeft de Commissie van Voorbereiding uitgespro ken; het geheele Nederland- sche volk vraagt om herstel van zijn democratisch gekozen vertegenwoordiging in gemeen te, provincie en rijik. Zoo is het. Minister Schermerhom wil geen haast maken. Ons volk, zoo meent hij, is nog niet rijp voor verkiezingen. De Neder- landsche Volksbeweging heeft nog te weinig tijd gehad haar denkbeelden te propageeren. Ons volk moet eerst nog beter wor den ingelicht omtrent de nieuwe leuzen en de nieuwe gedachten. En Minister Beel heeft zich on langs in denzelfden geest uitge sproken. Daarom moeten wij het voor- loopig doen met een soort landsvaderlijk bewind, dat waakt voor de belangen van de onmondige kinderen. De Commissie van voorberei ding uit de N. A. C. dacht er- echter anders over en zij stelde voor, zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór April 1946 gemeenteraadsverkiezingen te houden en de verkiezingen voor Staten en Kamer in April 1946. De heer Bruins Slot, daarbij gesteund door den heer Tila- nus, adviseerde de raadsverkie zingen te houden vóór Decem ber a.s. en die voor de Staten en de Kamers in Januari. De heer Tilanus achtte het houden van verkiezingen, zoo spoedig mogelijk, zeer ge- wenscht voor de politieke rust van het volk, maar ook met het oog op de internationale positie van onze regeering. Tenslotte werd besloten de verkiezingen voor de gemeen teraden in December te houden en die voor de Provinciale Sta ten en de Tweede Kamer in April 1946. Een advies, dat maar ver trouwd mag worden, door de Regeering zal worden opge volgd. ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef, 2438 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Goes, Rimmelamdplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p, kw, bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 et, p, nun. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel, Telef, 2052 1e JAARGANG No. 124 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1945 Geheel dezelfde bezwaren gelden voor het maximum van viermaal den hoogsten aanslag voor belastingplichtigen, nict- natuurlijke personen. Zonder ling genoeg wordt dit bedrag verminderd met zestig maal het bedrag van den hoog sten aanslag in de vermogens belasting, welke in eenig vóór 1 Jan. 1946 geëindigd jaar is op gelegd. Eenige toelichting op deze volmaakt duistere wijze van be paling van het maximum wordt niet gegeven. Wat Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine vertelde. i. Onaanvaardbaar, acht Prof. Hellema de door de Regeering genomen belasting maatregelen. Hij begint in „Trouw" met te herinneren aan enkele eischen waaraan naar het oor deel van alle deskundigen, be lastingen behooren te voldoen. De belasting, welke men ver plicht is te betalen, moet zeker zijn en niet willekeurig. Het bedrag en de tijd en wijze van betaling behooren voor den be lastingplichtige en ieder ander volkomen duidelijk te zijn. In de tweede plaats moet de belasting worden geheven op zoodanige tijd en wijze als het beste uitkomt voor den belas tingbetaler. Een verplichte ze kerheidsstelling tot 15 Febr. 1949 kan men gerust met be lastingheffing gelijk stellen. Voldoet deze heffing nu aan de hiervoren gestelde eischen? In geen enkel opzicht. Voor den belastingplichtige is het ten eenenmale onmogelijk om na te gaan of en zoo ja, tot welk bedrag hij zekerheid zal moeten stellen. Immers de ver plichting tot zekerheidsstelling kan, maar behoeft niet te worden opgelegd. Zelfs staat het te storten ma ximum niet vast. Immers de in specteur moet, zonder daarom trent over eenige gegevens te beschikken, de nog aan den be lastingplichtige op te leggen aanslagen schatten. Dit is, ge zien de oorlogsomstandigheden en de volkomen stagnatie van het bedrijfsleven, na Septem ber 1944 ten eenenmale -onmo gelijk. De inspecteur staat hier voor een onuitvoerbare taak en kan slechts een slag in de lucht doen. Boven deze schatting kan hij particulieren dan nog verplich ten tot betaling van den hoog sten aanslag opgelegd volgens het inkomstenbesluit 1941 over eenig vóór 1 Jan. 1946 geëin digd jaar waarin hij is of zal worden aangeslagen. Zelfs indien de inspecteur een keuze doet tusschen reeds tot stand gekomen aanslagen of voorloopige aanslagen is dit volmaakte willekeur, gezien het feit, dat in deze periode vallen fiscaal zeer gunstige en zeer slechte jaren. Maar het hek is geheel van den dam, wanneer de inspec teur zijn keuze laat vallen op een jaar waarvoor nog geen aanslag is opgelegd en waar voor hij dus vrij is in zijn schatting. Ten slotte moet hier dan nog bijgevoegd worden 10 pet. van het laatst bekende zuiver ver mogen. In het gunstigste geval zal dit het vermogen per 1 Jan. 1944 zijn. Dat speciaal in de periode van 19441945 het ver mogen van velen als sneeuw voor de zon is verdwenen door het aanhouden van personeel, hoewel de bedrijven stilston den, mag bekend verondersteld worden. DE BEZETTING VAN JAPAN BEGONNEN. De bezetting van het Japansche moederland is begonnen. Bij Tokio landden als eersten 10 transport- vliegtu'gcn met troepen. Het ligt in de bedoeling dagelijks 300 toestellen met soldaten op Hondo te doen dalen. De belang rijke marinebasis Yokosoeka zal Donderdag worden bezet. Ook zal Donderdag Generaal Mac Arthur bij Tokio landen. VERSCHRIKKELIJKE ORKAAN IN AMERIKA» Een orkaan, die boven de golf van Mexico en boven Texas woedt, wordt de hevigste genoemd sinds lange tijdea Er zijn reeds groote vernielingen aangericht. Menschelijke torpedo's ook door de geallieerden gebruikt Ook de Britsche Pacific-vloot heeft, naar thans bekend wordt, in den strijd tegen de Japansche scheepvaart van menschelijke torpedo's gebruik gemaakt. Er is echter verschil met de door de Duitschers toe gepaste methode. De Duitsche torpedo's be stonden uit twee deelen, waar van het eene werd afgeschoten, terwijl de bestuurder met het overgebleven deel zich verwij derde. Het Engelsche principe be rust echter hierop, dat de tor pedo onder water in haar geheel tot onder het vijandeijke schip vaart, waarna door den be stuurder een ontplofbare lading aan de kiel wordt bevestigd, waarna de torpedo zelf zoo snel mogelijik naar den „moe der-onderzeeër" terugkeert om daar de resultaten der explo sie af te wachten. Succesvolle bestrijding van de melaatschheid? Een regeeringsarts te Willem stad (Curagao) doet sinds Mei j.l. proeven met penicillin om gevallen van melaatschheid te behandelen. De resultaten zijn uitstekend. Men weet nog niet goed, welke de beste hoe veelheid is om in bepaalde ge vallen toe te dienen, maar in het algemeen kan men zeggen, dat men op den goeden weg is. In ieder geval maakt penicillin een einde aan secondaire infec ties en doet het de mogelijkheid van algeheele genezing belang rijk toenemen. De Indische onderkoning, Lord Wavell, is voor dringende bespre kingen omtrent de kwesties in Britsch-Indië, te Londen aange komen. In Kopenhagen is een vereeni- ging gesticht onder den naam: „Het genootschap 6 Mei", die be staat uit weer vrijgelaten Deen- sche Nazi's Wonderlijk I Engeland heeft te kampen met een groot tekort aan kolen, Een redacteur van „Trouw" had een vraaggesprek met Dr N. A. C. Slotemaker de Bruine, directeur van het Nederl. In formatiebureau te New-York, Wij doen een paar grepen. Hoe denkt Amerika over Nederland? Wij hebben 'n enorme goodwill in de Statesdat is vooral in de oorlogsjaren wel gebleken. Wij behoorden tot de geallieerden die de meeste sympathie genoten. Maar er is vaak weinig kennis van za ken.... Ziet men ons nog altijd als het volk van boeren in pof broeken, voorzien van den na- tionalen klomp? Dat nu niet. Dat weet men wel beter. Terecht denkt men bij Holland aan windmolens en klompen. Men doet dat graag en beschouwt dit als ons „sen timental trademark". We moe ten dit ook niet loslaten. Maar er zijn andere dingen, die de Amerikanen binden: onze his torie, onze liefde voor de de mocratie, ons aanpakken In den oorlog is dat versterkt. Onze oorlogsverklaring na Pearl Harbour? Ongetwijfeld. Maar dat zonk toch snel in het niet toen Amerika zelf kwam met zijn maatregelen. Neen.... later, toen onze marine eiken dag een Japansch schip kelderde (a ship a day) en we, vooral met den strijd in de Javazee, telkens weer „in het nieuws" kwamen, hebben we de grootste belang stelling en bewondering van alle Amerikanen ondervonden. En economisch? Amerika kijkt, als alle andere landen, eerst naar zich zelf. Er komen enorme massa's soldaten vrij, die in geconver teerde oorlogsbedrijven werk moeten vinden. Het omschake len der fabrieken naar de vre- desproductie zal natuurlijk even tijd vragen. Ook Amerika heeft de laatste jaren geen auto's meer gemaakt en geen gramofoons en geen radio's. Het land zal eerst zelf met deze begeerenswaardige dingen moe ten worden volgestopt. Maar dan zal men ook voor export willen gaan werken. Amerika heeft bepaald internationale be langstelling. Het wil voorlich ting, het wil marktresearch in Europa. Vandaar dat er ook een Amerikaansche ambassade ikomt in Nederland. Om te verkoopen, maar ook om te koopen? Het een kan niet zonder het ander. Onze bollen, onze kaas, onze kunstnijverheid ma ken een goede kans. Geeft het luchtverkeer hier nog nieuwe mogelijkheden? Stellig. Er komt een enorm venkeersnet van allerlei inter nationale lijnen over den Oceaan. Amerika wil vrijheid in de lucht en ook onze IC.L.M. kan daarvan profiteeren. En ik zie niet in, waarom onze primeurs uit het West- land en ons fruit uit Zee land en uit de Betuwe daar geen gebruik van zou kun nen maken, In enkele uren brengt men dat straks over. Vergeet niet, dat ons Neder- landsch fruit veel lekkerder is dan het Amerikaansche. Als men zorg besteedt aan sorteering en verpakking is daar een markt voor. Reeds nu zijn er zeer veel bestellingen gedaan op trans portvliegtuigen, die, voor oor logsdoeleinden gebouwd, thans voor vredesdoeleinden vrijko men. De verwoeste woningen in ons land. Zeeland het zwaarst getroffen. Volgens gegevens van het Dep. van Openb. Werken bedraagt het aantal door den oorlog verwoeste woningen In Zeeland 8,3 procent (5546 huizen), Z.-Holland 8.9 pct„ öelderlandi 4.7 pet., Utrecht 3.8 pet., N.-Brabant 3.1 pet., Limburg 1.1 pet., Drente 0.1 pet., Fries land 0.1 pet Zwaar beschadigd isI n Z e e - land 6.1 pet (4078 woningen), Utrecht 5 pet., N.-Brabant 4.8 pet., Gelderland 4.7 pet., Limburg 1.6 pet., de andere provincies min der dan 1 pet Licht beschadigd zijnIn Zeeland 47.5 pet (31.887 wo ningen), Limburg 37.5 pet., N. Brabant 30.7 pet., Gelderland 25.7 pet., Overijssel 11.2 pet., Utrecht 7.6 pet., de overige provincies min der dan 5 pet. Alles bij elkaar ge nomen, is Zeeland dus verreweg' de zwaarst geteisterde provincie. Posterijen. De Directeur van het P.T.T.- kantoor te Middelburg maakt be kend: Dit jaar zal op 31 Aug. de P.T.T. dienst (ook het postver voer) geheel als op Zondag wor den uitgevoerd. 28 Augustus 1645, dus gisteren drie eeuwen geleden, overleed te Rostock een Nederlander, die als geleerde een wonder was zooals de wereld er maar weinig heeft gezien, een man van wien Prof. Huizinga ge zegd heeft, dat men in hem den echt Nederlandschen aard aan bijna eiken trek van zijn per soonlijkheid kan demonstree- ren. Deze „door en door Neder lander" was Hugo de Groot, een degelijk kenner van de klassieke letteren, uitmuntend historicus en dichter, jurist van wereldnaam, theoloog en staats man, kortom de grootste ge leerde van zijn eeuw. Levensloop. Op 10 April 1583 werd Hugo te Delft geboren. Reeds als kind gaf hij blijk van een uit zonderlijke begaafdheid. Op 8-jarigen leeftijd schreef hij een Latijnsch gedicht op de verovering van Nijmegen door den Prins en toen hij elf jaar was vertrok hij als student naar Leiden, waar hij, naar het woord van Daniël Heinsius, den indruik maakte „een gebo ren man" te zijn. Binnen drie i jaar studeerde hij af en hij ver liet de Hoogeschool na een openbare verdediging van wis kundige en wijsgeerige stellin- 1 gen. Na een ambassadereis naar Frankrijk werd de 16-jarige ju rist advocaat bij het Hof van Holland en in 1613 volgde zijn benoeming tot pensionaris van Rotterdam. De politieke strijd van zijn dagen zag hem bij de aanhan gers van Oldenbarncvcld en hij moest diens lot in gevangen schap doelen. Zijn ontvluchting uit Loevestein in de befaamde boekenkist is ieder Nederlander bekend. Van 1618 af is hij vrijwel zonder onderbreking in balling schap geweest, afwisselend in Frankrijk en Zweden, uitge- j stooten uit het land, welks naam hij in de wereld heeft helpen groot maken. De Groot als theoloog. Op theologisch gebied heeft hij een groote bekendheid ver worven door zijn Bewijs van de ware Gods dienst, dat hij, tijdens zijn gevangenschap op Loevestein, geschreven heeft. Zijn Latijn- sche vertaling van 'dit geschrift maakte overal grooten opgang en deed den naam van den schrijver in alle werelddeelen klinken, een eer, die sedert Erasmus geen enkelen Neder landschen auteur ten deel ge vallen was. De Groot beleed in genoemd werk een soort moderne theo logie, welke hij door het gezag der Staten van Holland ver bindend wilde maken voor alle Gereformeerde staatsburgers in die provincie. Hij sloot zich aan bij de Remonstrantsche voorgangers Arminius en Vors- tius en toonde zich een vurig bestrijder van Beza en Calvijn. Hij geeft een Schriftverklaring uit de rede of het gezond ver stand en is hiermede een der wegbereiders van het rationa lisme. Over den oorlog. Zijn bekendste .werk De lure Belli ac Pacis, over het recht van oorlog en vrede, deed De Groot in 1625 het licht zien, een boek, dat een mijlpaal beteekent in de rechtskundige wereldlitteratuur. Niet alle oor logen, zegt hij hierin, zijn on rechtvaardig. Ze zijn niet alle tegen te houden. Maar geoor loofd zijn alleen die, welke of tot zelfverdediging gevoerd worden of ten einde weer in het bezit te geraken van het ons wederrechtelijk ontnomene. Het doel der samenleving is de vrede en de oorlog mag alleen dienen om dit doel nader te ko men. Maar dan moet deze oor log aan zekere, door allen ge- eerbiedigde regels worden ge bonden. Dit boek werd weldra een handboek aan alle Europeesche hoogescholensommige vorsten droegen het altijd bij zich en het kreeg dan ook een grooten invloed. Het vormt een der be langrijkste bouwsteencn, welke de Nederlandsche geest heeft bijgedragen voor het gebouw van het volkerenrecht. Hierom past het ons, juist in den tegenwoordigen tijd, nu wij bezig zijn met te pogen het oorlogsgeweld uit te bannen, dezen grooten Nederlandschen strijder voor de handhaving van het recht, ook tusschen de volkeren, eerbiedig te geden ken. II. S. lingen in West-Brabant het leven Qg m y DE PRIJZEN IN KAPPERSZAKEN. De kappers in Nederland weten met hun prijzen geen maat te hou den. Teneinde prijsopdrijving tegen te gaan, is thans door den Minister van Handel en Nijver heid een beschikking uitgevaar digd, volgens welke de kappers verplicht zijn op van dë straat af duidelijk zichtbare wijze hun ta rieven bekend te maken. Dit ver gemakkelijkt voor het publiek en den opsporingsdienst van hiet di rectoraat-generaal van de prijzen 't constateeren van prijsopdrijving. Gesneuvelde Canadeezen. Aan een stillen landweg tus schen Bergen op Zoom en het dorpje Moerstraten is een monu ment onthuld ter nagedachtenis van negen Canadeesche soldaten, die hier tijdens de gevechtshande- Verantwoording krijgs- gevangen officieren. Officieren (beroeps-, reserve-, gepensionneerde-) alsmede adspi- rant-of ficieren, na 15 Juli 1940 in krijgsgevangenschap gevoerd of gegaan, die van de „Commissie Verantwoording krijgsgevangen officieren der Kon. Landmacht", nog geen vragenlijsten toegestuurd kregen, worden verzocht naam, rang en adres schriftelijk op te geven aan: Secretaris C.V.K.O. Binnenhof 21, 's-Gravenhage. Lijders aan suikerziekte. Te 's-Gravenhage is opgericht de „Nederlandsche vereeniging tot behartiging van de belangen van suikerzieken". Doel is de be hartiging van de belangen van diabetici, o.m. door het bevorde ren van het onderzoek van de Suikerziekte en haar behandeling, het uitoefenen van controle op en den inkoop van voor suikerzieken noodige genees- en voedingsmid delen. Voorts zullen tot stand komen: een kliniek; een of meer hotels en;of restaurants voor suikerzie ken en een tehuis voor diabetische kinderen. Vierduizend brieven in het riool. Het was in den normalen tijd nauwelijks denkbaar, dat op het Hoofdbureau van Po litie te Amsterdam een brief spoorloos verdween. Alle „stukken", zelfs de eenvou digste briefjes, worden ge stempeld wanneer zij binnen komen en na behandeling keurig netjes in de archieven opgeborgen. In het hoofdbureau raakte voor den oorlog nimmer een brief wegl Dat was anders in den be zettingstijd, toen door lafhar tige spionnen, landverraders en andere duisterlingen honderden anonieme briefjes in de bus van het Hoofdbureau van Poli tie werden gedeponeerd, waar in nu eens 'n geheim wapende pót van de ondergrondsche strijders werd vermeld, een an dere maal het geheime adres van een onderduiker werd ver klapt, in de verwachting na tuurlijk, dat de politie onder leiding van den Nat. Soc. hoofdcommissaris de „noodige aandacht" aan deze duistere zaken zou schenken. Heel veel van deze verra ders zullen in die dagen nooit hebben begrepen, waarom de politie toch niet zoo'n onder gedoken Jood, waarvan het adres zoo precies was opge geven, arresteerde, en waarom een „gegronde" anonieme klacht niet werd uitgezocht. Zij kunnen het „waarom thans vernemen. Er verdwe nen.... ruim vierduizend van deze gemeene, lafhartige brie ven, nog vóórdat zij ter „be stemder plaatse" in het bureau waren aangeland. Honderden goede vaderlanders zijn door dit stille ondergrondsche werk, waarvan slechts enkele inge wijden iets wisten, gered. De vierduizend brieven verdwenen naar de plaats waar zij behoor den n.l. in een groot riool onder het nieuwe Hoofdbureau. IV. De nieuwe spelling wordt, met name in onderwijskringen, her haaldelijk aangeprezen met de be wering, dat zij voor het school- kind zooveel gemakkelijker zou I zijn. Dit is in zijn algemeenheid ten stelligste onjuist. Experimen- teele onderzoekingen hebben uit gewezen, dat de visueele opneming van veel meer belang is dan de auditieve, met andere woorden, dat het kind eerder naar het woord beeld kijkt dan dat het luistert. In het laboratorium van het Pae- dologisch Instituut te Amsterdam is proefondervindelijk aangetoond, dat de tijd, die een kind noodig had om „lus" van „mus" te on derscheiden grooter was dan die om het verschil te zien tusschen „lus" en „musch". De meeste Nederlanders beheer- schen de gesproken algemecne taal maar ten deele. Allen echter stel len er prijs op( deze in het schrij ven meester té zijn. En nu is de natuurlijke weg, dat men niet zoo gaat schrijven omdat men zoo spreekt, maar men vindt, voor het zóó gaan spreken aanleiding en I steun in hetgeen men zoo reeds schrijft. Het goed geschreven woord is houvast en norm voor het goed gezegde. Uitgangspunt der voorstanders van de nieuwe spelling was de leuze: „Schrijf zooals je spreekt". Het bezwaar tegen Kollewijn en Marchant is echter, dat zij de Hollandsdhe „beschaafde uit spraak" als norm voor Nederland sche spreek- en schrijfwijze aan alle Nederlanders willen opleggen. De bekende Vlaamsche schrijver Stijn Streuvels schreef eens „Hier over heel Vlaanderen, leeft en bestaat nog in dagelijksch ge bruik 't geen die onbezonnen lie den willen afschaffen of vermin ken. Geen enkele ongeletterde boer gaat hij verder zal ooit nalaten de uitgangs-n in den ac cusatief te gebruiken. Hij hoeft de regels der spraakkunst niet te kennen om te weten, dat hij zeg gen moet: „Geef dat aan dien man", „ik heb het van den boer gekregen". En dat moet nu hier ook alles wegvallen omdat do Hollanders hun uitgangs-n inslik ken?" Zijn slotsom is dan ook: „Voor 't Vlaamsch vind ik de vereenvoudiging een castratie, een moord; ik begrijp maar niet hoe één Vlaming daaraan wil mee doen I" En ook de onlangs over leden leider der Vlaamsche Iette ren, August Vermcylen, gaf al» zijn mecning te kennen, dat do vereenvoudigers „de Nederland sche taal, zooals ze in heel Zuid- Nederland leeft, eenvoudig ver krachten en verminken". Hij uit de verwachting, dat, mocht de vereenvoudiging in Noord-Neder land winnen, dit zal bijdragen tot vervreemding tusschen Noord en Zuid. Hoe komen de vereenvoudigers nu aan hun denkbeelden? Deze vraag leidt tot de beoordeeling van hun systeem. Marchant grond de zijn vereenvoudiging op Kol lewijn en deze vond zijn bezieling in den Deenschen taalgeleerde Jespersen. Deze gaat uit van de stelling, dat or in den beginne, bij de onbeschaafde volken, een zeer ingewikkelde taal gesproken werd en dat, met het toenemen der beschaving, de taal eenvoudi ger wordt. Deze hypothese komt voort uit een levens- en wereld beschouwing welke zuiver materi alistisch is, omdat zij voorkomt uit de evolutie-theorie. Professor Wille, de taalkundige van de Vrije Universiteit, heeft enkele jaren geleden terecht ge zegd „In elk geval kan de chris ten, voor wien de goddelijke openbaring richtsnoer van leven en denken is, zoomin als voor godsdienst, zede, staatkunde, recht of moraal, voor taalbeschou wing zich laten leiden door deduc ties uit een anti-goddelijk begin sel. Hij zij integendeel altijd op zijn hoede, juist om dien oor- I sprong, zelfs waar zulke stellin gen, op zich zelf beschouwd, on schuldig of aannemelijk mochten lijken". Sommigen achten het ab surd de nieuwe spelling als een beginsclkwestie te beschouwen, maar in den grond der zaak valt niet te loochenen, dat de taalbe schouwing, waarvan zij uitgaat, in 'haar beginselen en bedoelingen in strijd is met de christelijke I wereldbeschouwing, die zich grondt op de Heilige Schrift. Het zijn echter ni?t uitsluitend principiëele bezwaren, welke kun nen worden ingebracht tegen de vereenvoudigers. Er zijn ook prac- tische bezwaren tegen hun stellin gen in te brengen. Hierover in ons volgend en laatste artikel. Treinen en spoorwagons. 15000 goederenwagons zullen door do goalliöerdon to onzer beschikking wordon gostold, benovons 8 roizigorstroinon mot 800 zitplnutHon. Vijf hior- van zullon in het westen van ons land dienen, 2 in het ooston on noord-ooaton on 1 in hot zuidon. Provincienieuws. De schoonheid van Zeelands tuin. Er worden door den Prov. Planologischen Dienst v. Zee land reeds plannen uitgewerkt om Walcheren na de droogma king weer in den ouden luister te doen herrijzen. Daartoe wordt ieder, die dezen dienst met foto-materiaal, teekenin- gen, schilderijen enz. van het Walchersche landschap kan helpen, opgeroepen, deze voor den tijd van een jaar te willen afstaan. Het adres, waar men zich kan vervoegen isNieuw- straat 27, Middelburg. MIDDELBURG. De Geref. Gemeente houdt op 31 Aug. a.s. om 2 uur in de kerk aan de Segeerstraat een herden kingsdienst, waar ds v. d. Berg van Krabbendijke voorgaat. Op 1 Sept. is er om 2.30 uur een bijeenkomst met de schoolkin deren. GOES. De werkgroep voor Maatschappelijken Wederopbouw heeft besloten met ingang van 1 September a.s. haar werkzaam heden te beëindigen en het kan toor Beestenmarkt 18 te sluiten. Maandagavond omstreeks half acht werd de wielrijder V., die hier is geëvacueerd, op den Westwal door een juist passeeren- de auto gegrepen. Met een hoofd wond en een gebroken bovenbeen werd hij door een Eng. Roode Kruis-auto naar St Joanna ge bracht. Op 27 Augustus had onder leiding van den wnd. Burgemees ter ten stadhuize te Goes een samenkomst plaats van de particu liere secretaresse en den particu lieren secretaris van H. M. de Koningin met een veertiental per sonen uit diverse kringen der Goessche samenleving, waarin de verschillende vraagstukken en moeilijkheden van den dag wer den besproken en toegelicht en mededeelingen werden gedaan De besprekingen droegen een aange naam en geanimeerd karakter. „Grootvaders klok". A.s. Zaterdag zal „Euphonia" in het concert op de muziektent o.m. ten gehoore brengen het bekende en door haar directeur, dhr de Rooy, speciaal bewerkte „Groot vaders klok" Een en ander in verband met den terugkeer van de klok in onzen stadhuistoren. KLOETINGE. Programma 31 Augustus 7.45 Reveille van den toren; 8.158.45 Concert van „Excel sior" op de tent; 9.00—10.00 Wij- dingsdienst in de Ned, Hcrv. kerk, Ds Elderenbosch10.3011.30 Tractatie schooljeugd; 12.30 Op stelling optocht in de weide van dhr C. v. Iwaardcn, Noordeinde 1.00—3.00 Optocht3.15-4.00 Stoeltje rijden (wei Aarnoutsc); 4.00—5.00 Ringrijden (Markt), Zakloopen (Aarnoutsc), Behendig heidswedstrijden, (id.)5.00—6.00 Touwtrekken, aardhppclloopen cn I ringrijden per fiets (Markt)5,30 6.30 I-Iardloopen en bcugclgooien (Markt)7.00—8.00 Voetbalmatch Unitas IVolharding I op het Unitas-terrein; 8.009.00 Concert „Excelsior" op de tent. Volkszang; 9.00 Muzikale rondwandeling. KAPELLE. Door het fanfare korps „Ons Genoegen" te Kapelle werd aan den Secr.-Penningm., dhr L. Willeboer, een serenade gebracht, in verband met diens zilveren bruiloft. Dhr W. K. C. Schrier hield als oudste der oprichters een korte toespraak, waarna dhr Willeboer bedankte. Zondagmorgen reed de chauffeur van de melkauto in de Weststraat, verblind door het zon licht, tegen de woning van dhr L. Klap, toen hij voor een aldaar geparkeerde auto moest uitwijken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie onder zoekt de zaak. WEMELDINGE. Donderdag 30 Aug. heeft 's avonds om 8 uur in de Geref. kerk een bidstond plaats voor Vorstin en Vader- Hoog water te Vlissingen. Donderdag 30 Aug.7.53 u., 1.83 M. N.A.P.; 20.13 u., 1.74 M. N.A.P. Op-, en ondergang van zon en maan. Donderdag 30 Aug.Zon op 6.54 u., onder 20.38 u.Maan op 22.22 u., onder 13.43 u. Laatste kwartier om 5.24 u. land, waarin voorgaat Ds van Dijk. BORSSELE. De Cal. polder „Borssele" hield zijn alg. verga dering. De ontvangsten bedroegen f 92.801,10, de uitgaven f84.868,91. Voor 1945/46 is voor belastbare grond een bedrag van f 79 per H.A. vastgesteld, voor vroon- gronden f 11 per H.A. In plaats van dhr C. M. Nijsten, die wegens het bereiken van den gestelden leeftijdsgrens niet her kiesbaar was, werd tot gezworene benoemd dhr J. C. Vermue. In de gehouden gemeente- raadsvergadering werden tot wet houder benoemd dhrn A. v. Over- beeke en St. Almekinders. Het ambtsgebed zal gehandhaafd blij ven. WESTKAPELLE. Zondag middag werd hier de houten nood kerk van de Ned. Herv. gemeente bij de Papestraat ingewijd. Dr W. Reus leidde den dienst cn sprak over Exod. 20 24. Voorts ver leende het Chr. Zangkoor zijn medewerking, terwijl de gemeente hetzelfde lied zong, dat bij de in gebruik neming van de nu afge brande kerk werd gezongen, n.l. Psalm 84 1, 3 en 5. licit der schoonste momenten van dezen dienst was wel de inwijding van den uit den brand geredden Bijbel, van het avondmaalszilver en het doopvont. Ds Reus dankte daarna allen, die aan dien bouw van de noodkerk hebben meegeholpen. Ouderling Fijn en Ds Nicolaï voerden vervolgens nog het woord. Aanwezig waren o.m. de wnd. burgemeester en de wnd. ge meentesecretaris. KORTGENE. Maandagavond kwam een hier logeerende Rotter- damschc jongen van een paard te vallen. Hij moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden ver voerd. EERVOLLE ONDER SCHEIDING VAN PRINS BERNHARD. Z.K.H. Prins Bernhard heeft dezer dagen uit handen van ge neraal Eisenhower de medaille van de Bronzen Ster ontvan gen voor de vele diensten in verband met de militaire pres taties van 31 Aug. 1944 tot 8 Mei 1945 als commandant van de N.B.S. In de eervolle vermelding staat, dat Prins Bernhard zeer veel heeft bijgedragen tot het oprichten van de weerstands beweging en dat hij in hooge

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1