ZEEUWSCH DAGBLAD Regeerfng en volk. Selssting-verrgssingoiL 1e JAARGANG No. 123 GHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 28 Aug. '45 Wij hebben indertijd een mi nister van Oorlog gehad, die in verband met zi;n vele reizen als reis-ministcr werd aange duid. Zoo zouden we nu minister Schcrmernorn kunnen noemen de spreek-minister. Er is waar schijnlijk geen minister ge weest die zoo vaak en zoo lang tot het Nederlandsche volk heeft gesproken als de heer Schermerhorn gedurende de 9 weken die hij aan het bewind is. .Dit vele spreken heeft zijn goede zijden. Het volk wil graag weten wat er gebeurt en waarom het gebeurt. Maar het heeft ook zijn be zwaren. Wie veel zegt aldus het spreekwoord heeft ook veel te verantwoorden. Wie werkt maakt fouten. Maar wie veel spreekt geeft aanleiding tot misverstanden. Minister Schermerhorn heeft onlangs een lange radiorede gehouden over de behandeling van de politieke gevangenen. Naar het ons voorkomt heeft hij daarin zeer goede oingen gezegd. Er is met de behande ling van die gevangenen inder daad iets niet in orde. Het is dringend noodig, dat zooals de Minister verklaarde op korten termijn al diegenen worden uitgeschift, waarvoor termen tot vrijlating, zij het voorwaardelijk, in afwachting van hun berechting in overwe ging kan worden genomen. Het verdient o.i. toejuiching, dat de Regeering zich hierover in verbinding heeft gesteld met dé Nationale Adviescommissie en met de groote Advies-com missie der illegaliteit. En het is ons niet duidelijk, waarom de Minister over deze kwestie met protest-telegrammen moet wor den bestookt. Aan den anderen kant is het misschien goed dat de zaken zoo loopen. Minister Schermerhorn die het volk wil opvoeden alvorens verkiezingen worden gehouden, moet verstaan, dat, hoe goed een radio-rede op zichzelf ook moge -zijn, behoorlijk contact tusschen regeering en volk al leen tot stand kan komen, wanneer daar is een wettige Vrijlating van politieke gevangenen. De Regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede Zooals bekend, ligt het in liet voornemen van den ministerraad, door snellen rechtsgang, een eerste schifting te maken onder de poli tieke gevangenen. In de kampen bevindt zich een betrekkelijk groot aantal personen, van wie men aan nemen kan, dat hun berechting zou leiden o f tot vrijspraak o f tot een zoodanige geringe vrij heidsstraf, dat deze reeds door de voorloopige hechtenis zou zijn ge boet. Alleen op deze gevallen lieeft de minister-president gedoeld in zijn laatste „praatje op de brug". Hoeveel personen hiermede ge moeid zullen zijn, is nog niet te zeggen, maar wel staat vast, dat de hooge cijfers, die hier en daar de ronde doen, iederen grond missen. Voor het overige zal deze zaak behandeld worden in nauw over leg met de bevoegde instanties der illegaliteit en met de leiding der verschillende kampen. Zuivering van Kamerleden. De zuiveringscommissie voor de leden van de Staten-Generaal is met haar werk begonnen. Het schijnt, dat er echter Ka merleden zijn, die met de Zuive ringscommissie niets te maken willen hebben, omdat zij van oor deel zijn uitsluitend aan hun kie zers verantwoording schuldig te zijn. Op de keper bezien schijnt heel deze zuiveringsactie nauwelijks als ernstig te nemen. DE NIEUWE BUSDIENSTEN. De busdiensten die met medewer king van de Canadeezen zullen worden ingesteld en wel op de trajecten 's-Hertogenbosch-Gel- dermalsen, M eppel-Hatfemer- broek, Arnhem-Nijmegen-Deven- ter, Amersfoort-Ede en Zwolle- Deventer. Handbagage mag worden mede genomen tot een gewicht van 25 kg. volks-vertegen- woordiging. SCHEEPSRAMP „CHRISTIAAN HUYGENS" Nader wordt nog vernomen: De oorzaak van de ontploffing is vermoedelijk toch een mijn ge weest. Er valt één doode te be treuren cn één man werd gewond. Hot is nog niet feekendl, waar heen het schip gesleept zal worden. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSWET 1919. Op 1 Augustus 1944 werden 57.245 weduwenrenten en 18.837 weezenrenten krachtens de invali diteitswet genoten. Voorts ontvingen 96.409 perso nen een rente wegens blijvende of tijdelijke invaliditeit. Van degenen, die in het tijd vak 19191923 gebruik hebben j gemaakt van de voor hen ge opende gelegenheid om, tegen een wekelijksche premie van 39 cent, een verzekering aan te gaan, wa ren op 1 Augustus 1944 71.767 personen in het genot van een ouderdomsrente van drie gulden per week. VERSCH VLEESCH BIJ DEN KRUIDENIER. De slagers te Tilburg hebben geprotesteerd tegen het feit, dat versch vleesch uitsluitend naar de vleeschwarenfabrieken gaat, van waar het, in den vorm van vleeschwaren, wordt geleverd aan kruideniers, terwijl de slagers blikvleesch moeten verkoopen. In de drie Zuidelijke provincies zal een actie tegen dezen toestand worden ontketend. ROTTERDAM WORDT WEER WERELDHAVEN. In de laatste jaren voor het begin van den oorlog werden in de Rottcrdamsche haven da gelijks gemiddeld 80.000 ton goederen ingevoerd. Thans zijn er reeds weer dagen, dat 35.000 ton aankomen en Rotterdam is in staat belangrijke hoeveelhe den te verwerken. Er is nog ongeveer 14 K.M. kade volledig intactvan de vroegere vloeroppervlakte voor opslagruimte is nog ongeveer 3/5 deel bruikbaar, ondanks de vele laadbruggen, welke ver nield zijn of weggevoerd, is de aanwezige drijvende outillage voldoende om 2 a 3 maal zoo veel goederen te verwerken als thans worden aangevoerd. Wat graan betreft, kan de haven zelfs volledig op de vroe gere capaciteit werken, zoowel wat overslag als opslag betreft. Nog steeds onrust over de vrijlating van politieke gevangenen. Er worden nog steeds protesten aan de regeering gezonden in verband1 met de vrijlating van een deel d.cr geïnterneerden. Zoo heeft de Chr. Dem. Unie een telegram aan Prof. Schermerhorn gezonden evenals de Amsterdamsohe bond van oud-illegale strijders. In de hoofdstad zijn opstootjes ontstaan vooi" do 'huizen van en kele N.S.B.-crs, die reeds zijn vrijgelaten. Op het Hoofddorp plein ontstonden zelfs vechtpar tijen. Op den Amstelveenschehweg kwam het eveneens tot relletjes. In de stampvolle zaal van „Kunsten en Wetenschappen" te Den Haag werd door de Commu nistische Partij besloten een één-uurstaking af te kondigen, indien de regeering niet spoedig op het genomen be sluit terugkomt. Provineienieuws. He,t tramverkeer met onze Zuiderburen is hervat. Er ver trekt nu vanuit Sluis weer drie maal per dag een tram naar België. Voor Zeeuwsch-Vlaande- ren is een bon voor schoen reparatie aangewezen en wel nr. 236 Algemeen a 25 gram. VLISSINGEN. Protest- telegram O. I. W. Het bestuur van de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers Neder land, afd. Vlissingen, heeft qan den Raad van Ministers een telegram verzonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het vrijlaten van een gedeelte der gevangen N.S.B.ers. Ncd. Pioniers! aangekomen. Ter aflos sing van de Engelsche genie troepen zijn hier voor oprui- mings- en herstelwerkzaamhe den aan de haven Nederland sche pioniers aangekomen. Het is de 7e Compagnie van de 2de Ned. Pioniersgroep. Comman dant van deze compagnie is majoor Peters. Ds M. L. W. Schoch, van de Ned. Herv. Kerk te Vlissin gen, die in 1939 benoemd was bij de Indische Kerk en die -nu kort geleden hieraan door de „Haagsche commissie" werd herinnerd, heeft voor deze be noeming bedankt. Palest ij nsche artil- lerio-oonltaid in Zee land, De D-company van de Joodsche brigade op Walcheren zal heden worden afgelost door een artillerie-eenheid van dit Pa- Ie, dijnsche leger. Collecte Nat. Volksherstel. Van harte bevelen wij de huis- cn straatcol lecte aan, die o.a. Zaterdag van wege Nationaal Volksherstel (N.V.H.) ook te Vlissingen wordt gehouden. Vergadering oude Gem eenteraad, Ofschoon Vlissingen niet over een „tijdc- 1 ijken gemeenteraad" beschikt, ge voelt het college van B. en W. er toclh belloc f te aan, van tijd tot tijd verantwoording af te leggen voor de vertegenwoordigers van de burgerij, i.e. de oude raads leden. Zoo is dan j.l. Vrijdagmiddag de oude raad met het dagelijksch bestuur der gemeente op het stad huis bijeen geweest. Deze ver gadering was in hoofdzaak gewijd aan den herbouw van Vlissingen. De resp. wethouders hebben elk op hun gebied de plannen van het gemeentebestuur uiteengezet en de raadsleden kregen ruimschoots ge legenheid hierover vragen te stel len of opmerkingen te maken. Aan het slot van de „raadsver gadering" werd de heer C. Ouwehand, directeur van „Ge meentewerken" in de gelegenheid gesteld de plannen voor den her bouw van Vlissingen aan de hand van teekeningen toe te lichten. Tevoren had wethouder Knoop over dit onderwerp reeds een uit eenzetting gegeven. Hij deed dit als commentaar op het door hem voor de gemeente samengestelde boekje. „De herbouw van Vlis singen", dat in ons blad reedis be sproken werd. GOES. Door de Kon. ITand- boogsoc. „Jacoba van Beieren" werd Zaterdag het jaarlijksch concours gehouden, waaraan dtoor 101 schutters werd deelgenomen, Uitslagen: Hoofdvogcl: P. v. d. Dries, „Eensgezindheid" 's H.- hock. Ie idepprijs: H. üricdijk, „Doel naar hooger", W'dijk; 2e icL, J. Smallegange, „Zorgvliet", E'dijk; 3e id., J. Looij, „Zorgvliet", E'dïjk; 4e id., L. Meijaard, „Juliana", Oudelande. Ie ZijvogelW. Reierse, „Willem Teil", Kapelle1 2e id., W. Ilengeveld, „Jacoba van Beieren" Goes; le bovenkal: J. Priem, „Vrije Schutters", 's H.- hoek; 2c id., J. Werrie „Eensge zindheid", 's H'hoek. le ondferkal J. Rijk, „A. D. L. M." Kw'dammc 2e id., W. de Jonge, „Jorianus" H'zand. Meeste kleine vogels Hoondert, „Willem Teil". De schieting werd door een talrijk publiek gadegeslagen. Klokkeklankan 'over de Ganzestad. i Na langen tijd van stilzwijgen daalden gisteren weer de eerste klokgeluiden over de Goessche daken. De klok van den stadhuis- toren is op zijn oude plaats terug gekeerd. Velen zullen een oogen- blik blij omhoog gekeken hebben, toen deze oude, vertrouwde klan ken weer over de stad zweefden, Ongetwij feld zullen zij ook aan de komende feestdagen een nog grooter luister geven. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Harderwijk (vac. v. Mastrigt), H. Harkema te Wijk bij Heusden; te 's Her togenbosch, W. C. Ligthelm te Eext (Dr.)te Breda, C. E, V. Voorthuijsen te Kattendijke. Aangenomen naar Pulters- hoek, W. A. B. Hagen, cand. te Den Ham (O.)naar Wijk bij Duurstede, C. Jongeboer te Valkenburg (Z.H.) Bedankt voor Hoogeveen, H. Harkema te Wijk bij Heusden. Benoemd en aangenomen als predikant in algem. dienst van wege de synode, voor persaan gelegenheden, L. H. Ruyten- berg te Franeker en G. v. Veld huizen te Kralingen. Geref. Kerken. Beroepente Goes en Hengelo (O.), (2e pred.pl.), D. A. Zijlstra te Uithuizente Zuidhorn, K. M. R. v. d. Beek te Doczum. Chr. Geref. Kenk. Beroepen te Zaandam, H. v. Leeuwen te Ermelo; te Rijns burg, N. Brandsma te Harder wijk.. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Tweetal: te Sliedrecht, L. L. v. d. Vliet te Hij ken en A. W. Boxman, cand. te Zwolle. Geref. Gemeenten. Beroepente Schcrpenisse- Poorl vliet, A. Visser te Oost- kapelle. Bedankt voor Kampen, W. C- Lamain te Rijssen. L D s W. B. a a y. De classis Dordrecht van de Chr. Geref. Kerk heeft met algemeene stemmen beroepbaar gesteld Ds W. Baay, voorheen pred. bij de Vrije Geref. Gem. in Tholen. Vrije Universiteit. Naar wij vernemen hebben Dr W. H. Gispen te Delft en Dr G. C. Berkouwer te Wa tergraafsmeer hun benoeming to.t hooglecraar aan de Vrije Universiteit aangenomen. De minister van Financiën zit met niet geringe moeilijk heden. Plet is niet mogelijk de-aan giftebiljetten Inkomstenbelas ting en andere belastingen tij dig te doen drukken. Maar er is een dringende be hoefte aan geld. En bij de hef fingen is er een groote achter stand. Daarom is nu een K.B. ver schenen, dat het mogelijk maakt de belasting te vorderen voordat de aanslagen worden opgelegd. Verder is een besluit versche nen inzake vrijwillige zeker- heidsstelling etv één betreffende door den inspecteur te bepalen verplichte zekerhcidsstellingen. Deze zullen - aldus de „Maas- en Roerbode" niet malsch zijn. Zij zuilen omvatten, be halve de gewone voorloopige aanslagen in inkomsten, ver mogens- en ondernemings belasting voor het loopende jaar, een voorloopige ver mogens heffing van 10 pet. en bovendien als voorloo pige oorlogsheffing, één keer het hoogste bedrag sedert 1941 aan inkomstenbelasting betaald. Bij de vermogensbelasting blijven de eerste f 15000 vrij. Voor de lichamen, welke aan de vennootschapsbelasting zijn onderworpen, gelden andere, niet minder strenge bepalingen, De bedragen der verplichte ze- kerheidsstelling blijven voor- loopig tot 1949 geblokkeerd. In tegenstelling met de vrijwillig gestorte zekerheidsstellingen, zal over deze bedragen geen rente worden vergoed, behalve 3.6 pet. over hetgeen achteraf blijkt teveel te zijn gevorderd. Van cenig recht van beroep van beslissingen van den in spector wordt niet gesproken. Prof. Mr H. J. Hellema, een deskundige op dit gebied heeft, op deze regeling scherpe cri- tiek uitgeoefend. Hij noemt ze kortweg: on aanvaardbaar. Hoog water te Vlissingen. Woensdag 29 Aug.6.58 u., 2.07 M. N.A.P.; 19.13 u„ 1.95 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Woensdag 29 Aug.Zon op 6.53 u., onder 20.40 u.Maan op 21.47 u., onder 12.25 u. Laatste kwartier op 30 Aug.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1