Walcheren is in nood. In Soerabaja rijdt de tram De stad is onbeschadigd ie jaargang no. 122 CM. PRGT. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 27 Aug. '45 Klemmend beroep op de werkers. Bij een onderhoud met on zen correspondent te Vlissin- gen heeft de heer A. den Dool aard, die een Regeeringsop- dracht heeft te vervullen bij de droogmaking van Walcheren, het volgende medegedeeld: De vorige week is een poging gedaan om het gat in den Nol- ledijk te sluiten. De proefne mers konden geen succes voor spellen; in een dijkbreuk, waar het vloedwater met een snel heid van 5 meter per seconde doorheengiert, is men voor 'het slagen van dergelijke proe ven afhankelijk van gunstig weer. Bovendien waren de caissons, afkomstig van de kunstmatige havens in Nor- mandië, moeilijk te hanteeren voor menschen, die nog slechts weinig ervaring hadden met dit soort materiaal. Niettemin waren er Woens dagmorgen in totaal 13 caissons geplaatst, waarvan 10 aan de Noordzijde van het gat en 3 aan de Zuidzijde. De tijd had echter ontbroken om ze vol doende te belasten, terwijl ze evenmin alle van een dubbele verankering waren voorzien. In den loop van den morgen nam de wind in kracht toe. De drie caissons, die in den vroe gen morgen vlak voor den kei- leemdam geplaatst waren, die vanaf de Zuidzijde van het gat wordt opgeworpen door een groote kraan van de M.U.Z., werden stuk voor stuk losge rukt en door het gat hcenge- spoeld. Uit de rij van 10 cais sons aan de Noordzijde van het gat werden er drie door het stormachtige vloedgetij wegge rukt. Vier caissons, die naast de groote kraan gereed lagen om geplaatst te worden, bra ken los en dreven eveneens door het gat. Tot groote spijt van alle be trokkenen is gedurende dit „doode tij", hoewel een winst geboekt werd van pl.m. 100 M., de sluiting dus niet gelukt. Zoodra er echter over een dag of zes een aantal opeen volgende dagen komt met lage waterstanden, zal er opnieuw een krachtige aan val worden gedaan op het sluitgat. Het blijkt echter steeds duidelijker, dat de sluiting alleen krachtig doorgezet kan worden, indien alle be trokkenen er in toestemmen, tijdens het weekeinde door te werken. Dit najaar vallen de Zaterdag en de Zondag om de veertien dagen telkens' samen met de laagste waterstanden. Willen de gaten op tijd dicht komen, dan kan dat niet alleen gebeuren, indien alle werkers op 31 Augustus en 1 September a.s. door blijven ploeteren, zoo- i' wel bij het Nollegat als te I Westkapelle. Er wordt dus een I beroep gedaan op ieder, wiens aanwezigheid onontbeerlijk is. I Walcheren, is in nood; Wal cheren moet gered worden en Walcheren kan niet worden opgeofferd aan twee dagen ver lof. Bezwaren van godsdiensti- gen aard zouden in dit noodge val evenmin mogen gelden, hoe wel zij in normale omstandig heden ten volle worden erkend. Indien het werk geduren de 31 Augustus en 1 Sep tember stilgelegd werd, zijn, indien er een ruw najaar mocht komen, de gevolgen niet te overzien. Een ieder ga dus te rade met zijn eigen geweten. Er wordt een dringend be roep gedaan op aller verant woordelijkheidsgevoel. die geïnterneerden aan boord zul len gaan. De Japansohe regeering heeft tevens verzocht, deze zelfde as sistentie te doen verleenen o.a. in Mantsjoerije en Nederlandsch In- dië. Er zijn gedelegeerden van het Internationale Roode Kruis aan gewezen voor Singapore, Saigon, Bangkok, Batavia, Sumatra en Borneo, De Chincesche communisten hebben besloten alsnog overleg te plegen met Tsjang-Kai-Sjek. V erwacht wordt dat in Enge land in de eerstvolgende 2 maan den 1.150.000 arbeiders uit de oorlogsproductie zullen worden ontslagen. Vermoedelijk van 13 t.m. 16 Sept. zullen te Amsterdam de na tionale tenniskampioenschappen gespeeld worden. Krijgsgevangenen en geïnterneerden in Japansche handen. De Engelsche minister van Oor log, Lawson, heeft in het Lager huis verklaard, dat de Japannee- zen orders hebben gegeven, de rantsoenen van krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden te ver- hoogen, zij hebben er tevens in toe gestemd, dat cr vertegenwoordigers der beschermende mogendheden en van liet internationale Roode Kruis worden gezonden naar de zeven voornaamste kampen in Ja pan om toezicht te houden op de evacuatie naar de plaatsen, waar NOG 122 VAN DE 150 KAMERLEDEN OVER. De Tweede Kamer heeft sinds 10 Mei 1940 10 leden verloren wegens bedanken, 9 wegens overlijden en 4 wegens het aanvaarden van functies welke met het Kamerlidmaatschap on- vereenigbaar zijn. In 4 vacatu res is nog niet voorzien, zoodat de zuiveringscommissie voor de Staten-Generaal over 81 Twee de Kamerleden te oordeelen zal krijgen; 3 van hen zijn natio- naal-socialist. Van de Eerste Kamer zijn 8 leden na 10 Mei 1940 overle den; 1 lid heeft bedankt. Er zijn dus nog 41 leden over, waaronder 4 nat.-socialisten. Orgelist Nieuwe Kerk Delft. Na een vergelijkend examen ten overstaan van een jury, bestaande uit die heeren J. H. Besselaar te Rotterdam en van Lieuden te Delft, is benoemd tot orgelist van de Nieuw Kerk te Delft, de heer D. J, Zwart te Zaandam. Zooals bekend, bevindt zich in de Nieuwe Kerk liet mausoleum der Oranjes. Als de bestrating verstookt is Van de 60,000 vierk. m. bestra ting, die in Amsterdam als gevolg van het brandstofgebrek dezen winter vantusschen de tramrails verdwenen is, is reeds weer 38.000 vierX. m. hersteld. Gedeeltelijk men zich momenteel met beton behelpen, daar de benoodigde houtblokjes niét in voldoende hoe veelheid te krijgen zijn. Er zijn slechtere pleegmoeders. De stad. Amsterdam heeft het zwaar getroffen Arnhem geadop teerd. En het zorgt goed voor haar pleegkind. Dat bewijzen de heuvels liefdegaven, die aan den Cruquiusweg liggen opgestapeld. 140 vrachtauto's rijden af en aan, en dagelijks komen 30 schepen langs de kade, waar met 350 man personeel alles deskundig wordt uitgeladen en gesorteerd. Ook de gemeente Rotterdam heeft haar pleegkind cn wel Den Bosch omtrent de origineele wijze, waarop in de Maasstad die hulp actie georganiseerd is, vertelt A-N.P.-Aneta het volgende: We staan aan het loket bij een voetbalwedstrijd te Rotterdam. Een heer deponeert een emmer en de man in het hokje overreikt hem, een critische blik op het nut tig voorwerp, een kaartje. Een huisvader legt een w.c.- borstel, een bierglas, een zeepbak je en een aardappelmesje neer. Hij incasseert vier kaartjes en zegt dan tot zijn gade en zijn spruiten: „Jongens, kom mee naar de match". Hoeveel kaartjes krijg ik voor een strijkplank?" vraagt een vriendelijke dame. „Hup Feijenoordl", loeit het in hte stadion. Zoo helpt Rotterdam Den Bosch. En op de Rotterdamsch strijk plank zal een Bossche broek wor den gefatsoeneerd Meer zeep te verwachten. Daar de regeering er in ge slaagd is, invoer van zeep uit En geland .te werkstelligen, kan men esa wat ruimere distributie van zeep in de toekomst verwachten. Vermoedelijk zal begin October weer een bon voor'zeeppoeder en scheerzeep kunnen worden aange wezen. Geen verhooging der huren. Geruchten deden de ronde, dat binnenkort een algemeene verhoo ging der huren met 20 a 25 pro cent zal worden toegestaan. De directeur-generaal der prijzen deelt, naar aanleiding hiervan mede, dat alle grond voor deze geruchten ontbreekt. Schurft in Glanerbrug. In Glanerbrug, een van de voornaamste grensovergangen, waarlangs repatriecrendcn in ons land terugkeerden, openbaart zich op groote schaal schurft. Er is een polikliniek om de ziekte snel en afdoende te kunnen 'bestrijden. Bruidjes voor Canada. Sedert het einde der vijande lijkheden zijn in Canada reeds 14.340 Engelsche bruidjes gear riveerd, die tijdens den oorlog met Canadeesche soldaten in liet huwelijk zijn getreden. Welke autopapieren zijn nog noodig? j Daar er onzekerheid bestond over de vraag, of het bijhouden van het rittenboekje en de ban- denkaart door automobilisten nog verplicht was en of bij aan koop van een wagen een waar- debewijs moestworden aange vraagd, heeft de A.N.W.B. bij het departement van verkeer en energie geïnformeerd. Men ontving ten antwoord, dat het rittenboekje en de bandenkaart zijn afgeschaft, maar dat het waardebewijs gehandhaafd blijft Soerabaja geeft uit <le lucht gezien een beeld van vreemde stilte en normale omstandig heden. Adus meldt een A.N.P.- Aneta correspondent in een Nederlandsch-Indische Mitchell, bestuurd door luitenant-vlieger R. M. Swane (Boxtelscheweg, Vught). Een Australisch onder officier deelt juist mede, dat de laatste strooibiljetten, waarin instructies en waarschuwingen worden gegeven aan de bevol king in verband met de Japan sche capitulatie, zijn uitgewor pen. Wij zijn niet meer dan 50 meterboven den grond en ik kan gemakkelijk de trams zien rijden, terwijl ik meer auto's op straat zie dan feitelijk ver- kacht kon worden. Ook de stad zelf ziet er ordelijk en onbe schadigd uit. Ook zie ik veel door karbouwen getrokken voertuigen. De voetgangers kijken allen naar boven. Nie mand doet een poging om te gaan schuilen, met uitzondering van een Japanschen legerauto, die er potseling met een vaart van doorgaat, fërwijl een paar Japansche soldaten, die voor een gebouw staan, naar binnen snellen. Serviesgoed, maar.... niet voor het Zuiden. Een Grossiersfirma in kera mische producten deelde vol gens „Oost-Brabant" in een circulaire aan haar afnemers mede „Door een regeling getroffen door het Rijks Bureau Kerami sche Industrie kunnen wij van af heden beginnen met het af leveren van serviesgoed voor het gebied boven de rivieren en wel 75 pet. naar plaatsen, welke getroffen zijn door oorlogsge weld en 25 pet. naar die plaat sen, welke van het oorlogsge weld niet geleden hebben. Aan Brabant, Limburg (met uitzondering van Noord- en Midden-Limburg) en Zeeland mogen voorloo- pig geen goederen meer worden afgeleverd." Dit klinkt al zeer onwaar schijnlijk. Maar als 't juist is wat deze grossier aan zijn af nemers meedeelt en er is veel mogelijk in dezen tijd dan heeft „De Stem" volkomen gelijk als zij schrijft: Voor de uitzondering bestaat ook geen enkel motief. Ze dient onmiddellijk opgeheven te worden, als men de billijk heid wil betrachten tegenover alle landsdeelen en geen volko men gerechtvaardigde veront waardiging in het Zuiden wil wekken. Provineienieuws. Visschen op de Oostersohelde Het visschen op eigen ri sico is toegestaan in de Oos- terschelde ten oosten van een lijn, gaande van Burghsluis naar Wissekerke en in het Veersche Gat en de Zandkreek ten oosten van een lijn, ge trokken van Vrouwenpolder naar Anna Frisopolder. Belanghebbenden worden met nadruk erop gewezen, 'dat deze wateren voor het groot ste deel nog niet mijnenvrij zijn gemaakt en dat zij voor- loopig nog niet kunnen worden schoongeveegd. Binnenkort zal hieromtrent nog een nadere bekendmaking verschijnen. Zuivering bij de S.D.A.P. Voor de S.D.A.P. in het ge west Zeeland is een zuiverings commissie benoemd, die be staat uit de heeren L. Onder- dijk, Middelburg; A. Buijs, Goes en U. Sijtema, Axel. Canadeesche hulp aan de Ned. Spoorwegen. De Britsche militaire missie in Nederland', deelt mede, dat tijdens een conferentie van Nederlandsche en Britsohe autoriteiten een over eenkomst werd gesloten, volgens welke de Canadeesche strijdkrach ten in Nederland voertuigen, chauffeurs, benzine, olie en smeer middelen zullen leveren om de Nedierlandscihe spoorwegen te hel pen bij de organisatie van 5 nieu we busdiensten. De Nederl. Spoorwegen hebben het aanbod aanvaard, met de con ditie, dat de Canadcezen vrij zou den zijn van aansprakelijkheid bij vorderingen voortkomende uit on gelukken en dergelijke welke bij het gebruik van de voorgestelde busdiensten zouden kunnen ge- sohieden, TERUG NAAR CANADA. De beroemde Eerste Cana deesche Divisie die zich heeft onderscheiden bij de bevrijding van Nederland en bij den eind strijd in Duitschland heeft de terugtocht naar Canada aan vaard. KOLEN UIT HET SAAR- GEBiED. In het Saargebied zijn 12 van de 18 Steenkolenmijnen weer in gebruik. De produc tie, die geheel stilgelegd was, bedraagt thans 13000 ton per dag, dat is een kwart van de voor-oorlog- sche productie. BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA. Zaterdag is het S.S, „Tiba" van de N.V. Vrachtvaartmij. onder auspiciën van de Hoil. Amerika- lijn naar de Vereen. Staten ver trokken met een lading bloem bollen aan boord. Dit is de ^eerste export-zending van Nederland, na den oorlog. Verdrag ChinaRusland. Volgens het twee weken ge laden gesloten verdrag zal de Russische regeering in China uit sluitend de centrale regeering van Tsjaug Kai Sjek steunen. De Russische troepen zullen binnen drie maanden geheel Mantschoery'e ontruimen. Port Arthur zal door beide partijen worden gebruikt als vlootbasis. Te Rangoon zijn Japansche afgevaardigden gearriveerd om de overgave van Birma te re gelen. In Frankrijk wordt met in gang van 1 September de broodrantsoeneering opgeheven.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1