Een christelijk nationale partij. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Nationale Advies-Commissie stelt voor, zoo spoedig mogelijk algemeene verkiezingen te houden. UITBREIDING TREINVERKEER In een onlangs te Hilversum gehouden vergadering uitge schreven door de A.-R. en de C.-H. Kiesvereenigingen, heeft Prof. Mr Jhr B. C. de Savornin Lohman een krachtig pleidooi gevoerd, voor fusie van beide partijen. De heer Lohman wees er op, dat enkele bezwaren die er aanvankelijk in Chr.-Hist, kring waren tegen samengaan met de Anti-Revol.de min of meer dictatoriale partijleiding van Dr Kuyper en de plaats der politieke partij in ons con- stitutioneele bestel, thans niet meer bestaan. Nuances zijn er en zullen er blijven. Maar dat is juist een argument vóór de samen voeging der partijen. De deugden van groote begin selvastheid eenerzijds en het zich verbonden voelen met het geheele volk anderzijds kunnen tot sterkeren opbouw leiden; de ondeugden van zelfgenoeg zaamheid aan den eenen kant en het zich laten meedrijven met den stroom bij de Unie leden, moeten elkaar compen- seeren. Wat er fout was, wordt nu van weerszijden ingezien. Laat het tot eenheid komen. Ook met het oog op de jeugd bepleitte Prof. Lohman zeet krachtig de eenheid van A.-R. en C.-H. in een Chr. Nationale Partij. De goden van den tijd, waar voor Da Costa waarschuwde, zijn niet dood. Weer is er de poging om den rotsgrond van het Christendom en het drijf zand van het Humanisme met elkaar te vereenigen, wéér wordt gepropageerd een Chris- tendom-boven-geloofsverdeeld- heid, waartegen Groen zoo fel heeft gestreden, wéér streeft men onder nieuwe namen naar een Staatsabsolutisme, dat voor ons onaanvaardbaar is. Protestantsch Christelijke partij formatie is nu noodiger dan ooit, maar thans zal deze moeten worden gevonden in één Chr. Nationale Partij. In den aanvang van zijn rede had Prof. Lohman de carri- catuur van de antithese: heidenen eenerzijds en politiek georganiseerde Christenen an derzijds van de hand gewezen. De antithese die er is, is deze, dat er menschen zijn, die mee- nen, dat hun Christelijke roe ping zich ook uitstrekt tot het staatkundig terrein en anderen, die in het politieke leven niet van Schriftuurlijke beginselen willen uitgaan en zich daarop niet willen organiseeren. Ook zette spr. uiteen, dat Groen het isolement, waarin hij zijn kracht zocht nader ver duidelijkte als zelfstandigheid en beginselvastheid. Wij zijn tot samenwerking altijd bereid, ook als wij buiten de Regeering zijn gehouden. Uitvoerig betoogde spr. daar op hoe totaal onjuist het is de A.R.P. en C.H.U. te schilderen als verouderde partijformaties, die alleen om de onderwijs kwestie recht van bestaan had den. In de gezagscrisis, die wij nu doorleven en die onze jeugd dreigt te doen verzinken is het meer dan ooit noodzakelijk ons volk te bepalen bij de sou- vereiniteit Gods en overheid en onderheid samen te binden aan die souvereiniteit, die lijnrecht ingaat tegen de gedachte der volkssouvereiniteit, waarheen b.v. de Ned. Volksbeweging on herroepelijk afglijdt. In de na-oorlogsche razernij die wij thans zien is zeker het evangelisch getuigenis van de Kerk noodzakelijk, maar even zeer het Christelijk-staatkundig getuigenis, zooals dit door één Chr. Nationale Partij kan wor den gesproken. Spr. waarschuw de tegen de verwarring van de terreinen van Kerk en Staat, die maar al te zeer wordt ge zien. Wanneer een politiek blad als de „Nederlander" wordt omge zet in de „Nieuwe Nederlan der", die een bepaald kerkelijk karakter draagt, is dat al mis en wij beleven het nu .ook, dat de socialistische pers propagan da gaat maken met de uitingen van bepaalde, predikanten. Een politieke partij doet meer dan getuigen en gesprekken voeren: zij wil iets bereiken, invloed uitoefenen op het Staatsbeleid. Als er geen voormannen wa ren geweest als Groen, Kuyper en Lohman, wat zou er dan op schoolgebied zijn bereikt? De vruchten van hun werk zouden sommigen nu nog wel gaarne willen aanvaarden, maar de boomen omhakken? Er zijn menschen, die het een daad van geloofsmoed noemen de Christelijke school los te la ten, maar spr. noemt het overmoed, vooral wanneer men er dan nog aan toevoegt, dat men ze in geval van nood wel weer uit den grond zal stampen. In den strijd voor de Chr. so ciale gedachte, in den strijd te gen de onder andere namen voortwoekerende nationaal-so- cialistische besmetting waarbij men overheidspropaganda voor gemeenschapsbesef en zelfs ge dwongen leermiddelen op de scholen voorstaat, moet met DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zccuwsch Dagblad" Abonn,prijs 3.30 p. kw, bij vooruitbetaling, Advertentieprijs 10 et, p, mm, MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef, 168 TERNEUZENLittooy's Bockhandel, Telef, 2052 1e JAARGANG No. 121 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945 kracht daartegen worden opge komen. Onnoodige verdeeldheid is nooit goed, want het is scha delijke energieverspilling, maar tusschen twee partijen waarvoor men de verschillen moet gaan opzoeken om ze te kunnen verklaren is een heid geboden. Overname van dit aan „Trouw" ontleende verslag be- tcekent tevens hartelijke in stemming. Inderdaadde breuk k 4 n en moet worden geheeld. De heer Loudon over de Japanneezen. De geallieerden hebben een moeilijken tijd voor den boeg De heer Loudon, Nederlandsch Ambassadeur te Washington, heeft verklaard, dat de Japanners het voorbeeld volgen, dat de Duit- schers na den vorigen wereldoor log gaven teneinde de gevolgen der nederlaag te ontgaan. De Japanners zijn perfecte na- bootserszij volgden het Duitsche recept na den eersten wereldoor log; niets doem Daarna gaven zij iemand de leiding die oppervlak kig bezien een democraat maar in feite militairist was. De geallieer den, aldus de heer Loudon, zul len een moeilijken tijd voor den boeg hebben. Wij dienen alle Ja- pansche manoeuvres te verhinde ren om Japan ontwapend en vreedzaam te kunnen houden. Gestolen schilderijen en goudstukken. Professor Charles Kuhn, plaatsvervangend hoofd van de sectie monumenten, kunst en archieven in de Amerikaansche zóne in Duitschland, vertelde het volgende interessante ver haal. In Laufen, een klein plaatsje aan de Oostenrijksche grens, is een bergplaats van belangrijke Weensche kunstschatten. Kort I voor de capitulatie, toen de om- geving reeds hevig gebombar- deerd werd en onder artillerie vuur lag, verscheen er plotse ling een Duitsche officier met twee vrachtwagens en laadde tientallen kisten met de aller mooiste schilderijen op. Waar schijnlijk deed hij dit, zooals later is gebleken, in opdracht van Baldur von Schirach, de gouwleider van Oostenrijk. I Toen de Amerikanen korten tijd later Laufen bezetten, werd er dadelijk een klopjacht geor ganiseerd op de twee vrachtwa gens met hun kostbaren last. Tenslotte bleek, dat zij al door een ander legeronderdeel achterhaald waren. Dit onder deel had nog meer goede buit gemaakt, want toen de officier die achter de vrachtwagens aanzat er kwam, toonde de commandant hem vol trots eeni- ge zakken met gouden munten. „Hier", zei hij, „in deze aard- j appelzakken zit voor meer dan 6 millioen dollar aan goudstuk ken". „Ik wil het best gelooven", zei de ander, „maar je had slechts een paar van deze schil derijen hoeven te verkoopen om hetzelfde bedrag te hebben." In de kisten die door den Duit- schen officier in de gauwig heid op de vrachtwagens waren geladen, zaten n.l. tientallen j schilderijen van Velasques, Michel Angelo, Leonardo da Vinei, en vele andere groote meesters. Het was de creme de' la creme van het rijke Weensche kunstbezit. INZAMELING VAN BLIKKEN. Tot 1 Augustus waren door het Rijksbureau oude materia len en afvalstoffen 1.264.000 biscuit- en t chocoladeblikken ingezameld. Op 15 Aug. was dit aantal gestegen tot ongeveer 2.000.000; deze zijn bestemd voor den aanmaak van petro- leumkooktoestellen, welke eerst daags beschikbaar gesteld zul len worden aan de daarvoor in aanmerking komende personen, alsmede voor de vervaardiging van jamemmers, stroopblikken en andere emballage voor le vensmiddelen. Op kleine schaal worden er ook fluitketels, stofblikken, drinkbekers, borden en andere huishoudelijke artikelen van vervaardigd. Deze goederen worden, althans voorloopig, voornamelijk ter beschikking gesteld van de gedupeerden in de geteisterde gebieden. Een schip met hout. Woensdag arriveerde te IJmuiden het Deensche stoom schip „Katholin" uit Sundsvall met als bestemming Zaandam. Het schip is geladen met 870 standaard gezaagd hout., Nuttige bestemming voor winterhulploten. Door het Rijksbureau oude materialen en afvalstoffen kon den 6 ton onverkochte winter hulploten ter beschikking van de papierindustrie worden ge steld. Na bewerking kunnen hiervan ongeveer 300.000 cou ranten gedrukt warden. De heeren van de winterhulp zullen nooit hebben kunnen denken, dat hun loten voor onze vrije pers gebruikt zouden worden. „Nederland dankt de B.B.C." De verschillende comité's, die zich ten doel stellen den dank van de Nederlandsche luiste raars aan de „British Broadcas ting Corporation" in een zicht baren vorm over te brengen, hebben zich nu landelijk ver- eenigd in het comité „Neder land dankt de B.B.C." Het zal in de grootere plaatsen van ons land ontwerpen voor het aan te bieden huldeblijk expo- seeren en inteekenlijsten open stellen om zoo een fonds te vormen. Mogelijk zal een bron zen plaquette of een gebrand schilderd raam, worden aange boden. Onze groote verkeersbruggen in den komenden winter. Mocht in den komenden win ter ijsgang optreden dan be staat ernstig gevaar voor be schadiging of vernieling van de door de geallieerden over onze groote rivieren gebouwde z.g. Bailey-bruggen. Van het Brug- genbureau van Waterstaat ver neemt de K.N.A.C., dat uit alle macht wordt gewerkt om voor het eind van het jaar althans één ijszekere oeververbinding in de richting Noord-Zuid tot stand te brengen (Arnhem) en één in de richting Oost-West (Zutphen). Ook kan wellicht de herstelling van de vernielde brug in Kampen vóór den critie- ken tijd worden tegemoetge- zien. Er bestaat overigens nog de mogelij kheid, dat evenals lang geleden de spoorbrug bij Deventer in noodgevallen voor het wegverkeer zal kun nen worden gebruikt. Men vangt meer vliegen met stroop dan met azijn. Maar toch is ook het laatste on ontbeerlijk. Vele huismoeders zul len dan ook met vreugde het be richt begroeten, dat binnen niet al te langen tijd een grootere be voorrading der winkels zal kun nen plaatsvinden. Koning Leopold zal zich voor loopig in Genêve vestigen. niet zijn teruggevonden en er dagelijks nog gewonden sterven. De atoombom schijnt een zoo danige uitwerking op het men- schelijk organisme te hebben, dat men ook bij betrekkelijk lichte verwonding sterft. Tekort aan personeel in de Schoenindustrie. Hoewel thans alle schoenfabrie ken weer in de gelegenheid zijn gesteld de productie te hervatten zij het op een capaciteit, die slechts een vierde van de normale is, kampt deze industrie met vele moeilijkheden. Het voornaamste euvel is wel dat van het gemis aan voldoende vrouwelijke en jon ge werkkrachten. Terwijl er weer 75 procent van de vooroorlogsche mannelijke bezetting terug is, is er slechts 45 procent vrouwen en 20 procent jeugdigen, zoo wordt in een officieel rapport geconsta teerd. Zelfs nu er slechts een vier de deel der normale productie ge maakt mag worden is er rteeds een aanzienlijk tekort aan stik- sters. Het tekort aan vrouwelijke arbeidskraohten is thans zoo groot dat er ernstig gevaar bestaat, dat binnen afzienbaren tijd het pro ductieproces er door zal vast loo- pen, wat eenerzijds werkloosheid en anderzijds te lage productie tot gevolg zal hebben. Verschillende bedrijven trachten het specifiek vrouwelijke stikwerk door man nen te doen verrichten, die welis waar een hoogere productie berei ken, doch ook aanzienlijk meer moeten verdienen. Het tekort aan schoenstiksters sahijnt zich ook te uiten in mis toestanden op het gebied der loo- nen. In het boven geciteerde rap port wordt namelijk ook gezegd, dat vele bedrijven buitensporige hooge loonen betalen. Zoo is een weekloon van 25 gulden voor een stikster van minder dan 21 -jaar geen uitzondering, afgezien van de vergoedingen in natura, die deze jongedames daarbij nog we ten af te dwinger (schoenen, kou sen ejdL). Onze literatuur zwaar getroffen gedurende den oorlog. Vele markante persoonlijk heden zijn ons ontvallen. Aan een artikel van C. J. Kelk in het letterkundige tijdschrift „Ad Interim" ontleenen wij de volgende namen van figuren, die in onze Nederlandsch literatuur een rol speelden eti die gedurende de oorlogsjaren zijn heengegaan: Allereerst D r M e n n o ter Braak, wijsgeerig criticus, die met Mr Hendrik Mars- ma nenCharlesEdgardu Perron, welke ook beiden zijn overleden en S. Vestdijk, die nog in leven is een zeker „blok" in onze letterkunde vormde, waarvan het streven eenmaal in het tijd schrift „Forum" tot uiting kwam. Marsman, één onzer vurigste dich ters, kwam op zee om bij 'n poging om vanuit Frankrijk haar Enge land uit te wijken. Zijn bundels: „Paradise regained", „Witte Vrouwen" en „Tempel en Kruis" zullen het vitalisme onder ons doen voortleven. Du Perron werd indirect tijdens zijn ziekte slacht offer van den strijd. Van zijn ge dichten moet vooral genoemd wor den het „Gebed bij de Harde Dood". Voor zijn woning te Blaricum werd de populaire schrijver van „Merijntje Gijzen", A. M. de Jong door den bezetter neerge schoten. En wie herinnert zich niet den naam van Herman Salo mo n s o n, die onder het pseudo niem Melis Stoke als schrijver van humoristische poëzie blijk gaf van zoo groote oorspronkelijk heid? Hij viel als slachtoffer van de Jodenhaat Eveneens om zijn Joodsche af komst werd de 72-jarige J. K. Rensburg naar Polen gede porteerd. Sindsdien werd niets meer van hem vernomen. Omtrent Herman de Man, Siegfried van Praag en Sam. Goudsmit verkee- ren we evenzoo nog dn onzeker heid. Van de ProL Chr. auteurs moet vermeld worden Tom de Bruin die, gedurende den oor log gemobiliseerd, door een nood lottige vergissing door een eigen wachtpost werd neergeschoten. Zijn roman „Tussahen hemel en aarde" had goede verwachtingen gewekt. Eveneens tot deze groep behoorde H. van der Leek, die in 1941 gefusilleerd werd. Voorts moeten genoemd worden de essayist Gerth Schrei- n e rde proza-schrijver D r J. F. 011 en; D r Joh. G. Brouwer, schrijver o.a. van den historischen roman „Philips Willem", die in '42 om z'n illegale actie werd gefusilleerd; W. A. Arondeus, die ook voor het peleton gevoerd werd en de in 1943 eveneens geëxecuteerde Walter Brandligt. En dan tenslotte Jan R. T. Campert, die in een concen tratiekamp zijn droevig einde vond. Campert zal voortleven in zijn romans „Die in het don ker. en „Wier" en in zijn be kende „Lied der achttien Dooden." Dit is de droevige verlieslijst van onze Nederlandsche litera tuur. Onze letterkunde heeft wel groote verliezen geleden. Vooral op het gebied van het proza zijn ons vele markante figuren ont vallen. Het moge voor die overgebleven dichters en schrijvers en vooral ook voor de jongeren een aan sporing zijn om hun uiterste krachten aan onze letterkunde te geven en zoo tevens de nagedach tenis der gevallenen waardig te DE UITWERKING VAN DE ATOOMBOM. „D'omei" heeft bekend ge maakt, dat bij den atoombom aanval op Hirosjima .tenminste 60.000 menschen werden ge dood en 100.000 gewond. Voor Nagasaki moeten deze getallen resp. 10.000 en 200.000 luiden. Deze cijfers zijn onvolledig aangezien vele lichamen nog BEZET VERZET ONTZET. Onder dezen titel verscheen bij de Algemeene Boekhandel J. de Jonge te Goes, een keurig uitge voerd boekje, waarin Nic. J. Kar- hof een beschrijving geeft van Goes cn omgeving in de bewogen jaren 19401944. De schrijver begint met die ge beurtenissen op 10 Mei 1940, toen ook hier het oorlogsrumoer voor het eerst gehoord werd en hij ein digt met 30 October 1945, toen de feestvreugde van de bevrijding nog in vollen gang was. Met belangstelling hebben wij van den inhoud van dit werkje kennis genomen. Bekende dingen gaan weer opnieuw leven, onbe kende dingen hier verteld', geven een beteren kijk op wat gebeurde. Aan de vier in den ondergrond- schen strijd gevallen makkers, Kees de Graaff, Nico Corstanje, Adrie Meyler en Job van Melle Gisteren hield de Nationale Advies-commissie een openbare vergadering ter bespreking varf de vraag welk tijdstip het meest geschikt moet worden geacht voor het houden van al gemeene verkiezingen. De Commissie van voorbe reiding stelde voor, uit te spre ken, dat zoo spoedig mógelijk I normale algemeene verkiezin-1 gen moeten worden gehouden, zij 't dan niet op technisch vol- j maakte wijze. Zij stelde voor de Regeering te verzoeken de verkiezing I voor de Kamer te houden in de tweede helft van April 1946I die voor de Provinciale Staten in de eerste helft van die maand en die voor de Gemeen teraden in elk geval vóór 1946. Verder er bij den Min. van Binnenl. Zaken met klem op aan te dringen een begin te maken met de technische voor bereiding. De lieer Bruins Slot stelde voor de Statenverkiezingen te houden begin Januari 1946 en die voor de Kamer einde Ja nuari 1946. Mr Joekes achtte het niet mogelijk de verkiezingen te houden vOór April. Tenslotte werd met 24 tegen 21 stemmen het voorstel van de Comm. van voorbereiding aangenomen. BERGEN OP ZOOM-NIJMEGEN Het treinverkeer tusschen Til burg en Bergen op Zoom is be langrijk uitgebreid. Naast den trein van 7.10 uur des morgens uit Roosendaal, welke trein van Vlissingen komt, zal om 7.40 uur vanuit Roosendaal een trein vertrekken richting Bre da, Tilburg, die doorloopt tot Nij megen. Vanuit Bergen op Zoom gaat er 's middags om 12.20 uur een trein rechtstreeks naar Nij megen, terwijl er naast den trein van 16.14 uur uit Bergen op Zoom welke trein uit Zeeland komt, om 16.50 uur nog 'n trein uit Ber gen op Zoom vertrekt, die even- Bergen op Zoom Roosendaal i. Breda i Gilze-Rijen Tilburgj. Den Bosch Nijmegen De laatste trein uit B. o. Z. min. vervroegd. Nijmegen ...y Den Bosch Tilburg Gilze-Rijen Breda Roosendaal Bergen op Zoom RECHTSTREEKS. eens rechtstreeks tot Nijmegen loopt Ér komen nu 3 rechtstreeksohe verbindingen met Nijmegen. Reizigers vanuit Zeeland en Bergen op Zoom kunnen voor richting Den Bosdh-Nijmegen 's morgens dus te Roosendaal over stappen. De Zeeuwsche reizigers, die om 15.59 uur te Bergen op Zoom aankomen, kunnen daar overstappen in den trein naar Nij megen. Drie treinen vanuit Nijmegen zullen eiken dag rechtstreeks tot Bergen op Zoom doorloopen. De dienstregeling is als volgt uitgebreid: V V 12.20 V 16.50 V 20.30 V 7.40 V 12.55 V 17.27 A 20.52 V 8.14 V 13.29 V 18.01 V 8.30 V 13.45 V 18.17 V 8.52 V 14.08 V 18.40 V 9.28 V 14.44 V 19.21 A 10.32 A 15.48 A 20.27 van 20.56 naar Roosendaal is 26 Wankel en vergankelijk. De dagen des menschen zijn als het gras, als een bloem dies velds. Als de wind daarover gegaan is zoo is zij niet meer, en hare plaats kent haar niet meer. Aan deze waarheid worden wij in onze dagen wei zeer sterk her innerd. Een mensch kan zooveel betee- kenen en toch..,, als het gras, als een bloem. Wie spreekt er nu nog over Hitler cn Mussolini en zooveel andoren wier namen tot voor kort op aller lippen waren, Met intense' belangstelling wer den hun gangen gevolgd. Hun redevoeringen werden over heel de wereld uitgezonden en overal in Europa en ver daarbuiten met groote belangstelling beluisterd. Nu zijn ze gestorven. Wegge slagen als een bloem des velds. En hun naam is met hen vergaan. Wij denken in dit verband aan andere klinkende namen. Wat schijnt het nog kort geleden, dat zich overal comité's vormden om Chamberlain den redder van dcu wereldvrede te huldigen. Nu, ja, Chamberlain 1 Maar Roosevelt dan en Churchill, twee van de „groote drie" die tot voor kort de wereld beheerschten. Roosevelt is gestorven. En Churchill is door het Engelsche, volk terzijde geschoven. Zeker, de geschiedschrijvers zullen zich later met deze man nen bezig houden, maar overigens, wie denkt nog aan cn spreekt nog over deze leiders van de volken? Hier past het woord van den Prediker: Het is alles ijdelheid. Voorwaar het volk is gras. Maaren dat geeft rust in deze wankele en vergankelijke wereldhet Woord onzes Gods bestaat in eeuwigheid. 6.46 V 7.50 V 8.35 V 8.52 V 9.11 V 9.38 V 10.12 A 12.03 V 16.25 13.12 V 17.44 13.50 V 18.22 14.07 V 18.39 14.26 V 18.58 15.05 V 19.38 15.27 A 20.— is een sympathiek „In memoriam" gewijd. De waarde van dit boekje, dat uit den aard der zaak niet volledig is, wordt niet weinig vehoogd;, door die opname van een dertigtal foto's uit de rijke en vaak met veel ge vaar samengestelde collectie van den heer J. Vissers. PRINS BERNHARD KRIJGT BRONZEN STER. Generaal Eisenhower heeft Woensdag Prins Bernhard met de Bronzén Ster gedecoreerd voor zijn werk om een ondergrondsche strijdmacht in Nedlerland te orga niseeren en omdat hij „in hooge mate verantwoordelijk was voor de daadwerkelijke uitvoering van plannen van actie voor deze strijdkrachten." Kerk en School. Provincienieuws. VLISSINGEN. Ten dienste van het publiek hebben wij in de hal van ons Bureau de of ficieels dienstregeling der Ne derlandsche Spoorwegen voor gehangen, terwijl ook dienstre gelingen van onderscheidene bootdiensten in Zeeland op ons kantoor beschikbaar zijn. Voorts is een lijst van Vlis- singsche ingezetenen, wier adressen door inundatie gewij zigd zijn en voor wie een schoenenbon ter beschikking werd gesteld, aan ons Bureau aangeplakt. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Ook de oude torenklok van ons dorp is te Groningen terugge- vonden. De klok draagt het op schrift: „lek ben gegoten van Adriaan Scheijlaert in 't jaar ons Heeren 1579." SINT LAURENS. In de Bo- gardzaal te Middelburg had Don- derdlagavond de jaarvergadering van de Coöp. Boerenlenbank plaats. De wnd. voorz., dhr Lo- rier wees mede op de vele pro blemen in verband met de inun datie en herdacht den overleden oud-kassier,, dhr P. Vader. Uit ihet verslag van den kassier bleek, dat een omgezet bedrag van f 2.466.942,36 was. De netto-winst bedroeg f 674,32. Dhr Lorier werd daarna als bestuurslid herkozen, dhr J. Koole werd lid van den Raad van Toezicht. O.- EN W.-SOUBURG. Het programma voor 31 Aug. is als volgt samengesteld8 Reveille 9 Samenzang Gem.huis1012 Kinderspelen Oranjeplein; 34 muziek op de tent45 zang op de tent; 7—8 Kerkdienst (Oranjeplein) ds Spijkerboer; 8 Rondgang met muziek; 9 Tap toe 9.30 Muziek v. d. band Houwekes op de tent. THOLEN. Woensdag j.l. kwam de tijdelijke gemeente raad onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, dhr v. d. Berge, bijeen. Na de be- eediging der raadsleden werd het vele leed gememoreerd, dat de bezetting over ons gebracht heeft en werd tevens de wensch .uitgesproken, dat de burge meester spoedig in zijn eer her steld zal worden. Voorts her dacht de voorz. de oorlogs slachtoffers der gemeente, waarna een minuut stilte be tracht werd. Dhr B. v. Westen dankte den voorz. als oudste raadslid. Tot wethouders werden gekozen dhrn C. v. d. Berge en J. Franke, terwijl dhr A. J, Wa- gemaker als tij del. weth. zal fungeeren, zoolang de burge meester nog niet is terugge keerd. In de gascommissie zul len zitting hebben dhrn B. v. Westen, G. de Hond en Jac. Berrevoets; naar de waterlei ding wordt afgevaardigd dhr C. v. d. Berg, terwijl dhrn Looy- sen, Kieft en Zachariasse de ge meenterekening zullen nazien. Sportnieuws. Wedstrijduitslagen N.V.B., afd. Zeeland. Stand op 18 Aug. 1945 Afd. A:Zeeuwsche Boys I Colijnspl. Boys I 21; Wissen- kerke ICortgene I 15. Afd. B: 'Nieuwdorp IPatrij zen III 90; Patrijzen II Luctor II 33. Afd. C: Rilland-Bath I— Krabbendijke I 22; Yerseke IIHansweertsche Boys I 13. Afd. DRobur IKapelle I 7—0. Inplaats van den return-wed- i strijd VlissingenMiddelburg vindt morgen te Middelburg een ontmoeting van Vlissingen met een Zeeuwsch B-elftal plaats. Wedstrijdprogramma. Zaterdag 1 September 1945: Afd. A: Colijnspl. Boys I Kamperl. I 6 u.Zeeuwsche Boys IWissenk. I 6 u. Afd. B: Patrijzen IINieuwd. I 6 u.Luctor II's H. Arends- kerke I 6 u. Afd. C: Kruiningen IKrab bend. I, 5 u. /R.-Bath IYer seke II 5 u. Zaterdag 8 September 1945: Afd. BPatrijzen IIILuc tor II, 6 u. Afd. CHansw. Boys I Kruiningen I, 6 u. Kampioenswedstrijden Kampioen CKloetinge I, 6 u. Kampioen AKampioen B, Ned. Herv. Kerk. Aangenomennaar Dedems- vaart (toez.) H. Wendte te Ter- horne. Geref. Kerken. Drietal: te de Krim (O.) K. G. Idema te Delden, F. J. B. Schie- baan te Heinenoord en E. J. Wassink te Nieuwleusen. Beroepen: te Holwerd N. B. Knoppers te Lollum. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Kampen W. C. Lamain te Rijssen. De Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken (in H. V.) De alg. Synode besloot de con clusies van een desbetreffend rap port te volgen cn „open deur te geven aan deelen, die van de Hervormde Kerk zijn afgeraakt." Hiermede is het mogelijk gemaakt dat een precl van de Geref. Ker ken (in H.V.) zonder colloquium doctum, alleen door belijdend lid te worden, volgens een voorge schreven zeer eenvoudige proce dure, dienstdoend predikant kan worden bij de Ned. Herv. Kerk. Prof. v. d. Leeuw over de Studentenkwestie. In het wekelijksche radio praatje sprak gisteravond Prof. v. d. Leeuw over de studenten kwestie. Hij deelde mee, dat aan de studenten, die indertijd de loyaliteitsverklaring getee- kend hebben en die daardoor een voorsprong op de andere studenten gekregen hebben, een wachttijd van 9 maanden zal worden opgelegd. Tegen dege nen, die niet teekenden, doch zich naar Duitschland lieten voeren, zullen geen verdere maatregelen worden genomen, daar zij volgens den minister reeds genoeg ontberingen heb ben geleden. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het Pro- paed. examen in de Theologie dhr P. M. van Waarde te Driewegen. Predikbeurten. ZONDAG 26 AUGUSTUS 1945 Ned. Herv. Kerk. Souburg2 ds Spijkerboer, 2 kinderdienst, 31 Aug-. 7 ds Spij kerboer. Vrouwenpolder: 2 dihr Geursen. Tholen: 10 ds v. Oost, 6.30 dis Batelaan. Oud Vossemeer: 11 ds Batelaan. St. Annaland: 10.30 ds v. Griethuijsen. Stave- nissc: 2 maal ds Damsté. St. Maartensdijk; 2 maal ds de Bres. Scherpenisse: 3.30 ds v. Griet huijsen. Poortvliet: 2 maal ds Vroegindeweij. St. Philipsland: 2 maal ds Holst. Geref. Kerken. Wolfaartsdijk10.30 leesd., 3 ds den Boer, Oudleschoot. Tholen 10 en 6.30 ds Swierts. Poortvliet: 10.30 en 2.30 leesd. Geref. Gemeenten. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Vrije Geref. Gem. Thplen: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Vrijgemaakte Geref. Kerken Middelburg: 2.30 en 6.30 ds Vink, Berk'el en Rodenrijs. (Eng. kerk.)

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1