Scheermesjes op komst. 1e JAARGANG No. 120 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 24 Aug.'45 Het gebruik van den Bijbel. Dat de Bijbel van groote betee- 1 kenis is, ook voor het politieke j en sociale leven, wordt in Christe- lijke kringen gaarne toegestemd'. Verschil van meening bestaat daaromtrent niet. De Bijbel moet worden gebruikt omdat hij is een lamp voor den voet en een lacht op het pad. En dat licht moet, ook bij de behan deling van politieke en sociale vraagstukken op den kandelaar worden geplaatst Niet denkbeeldig is het gevaar, dat de Bijbel op een verkeerde wijze wordt gebruikt. Iedere ket ter, zegt 'het spreekwoord, heelt zijn letter; juister is misschien, zoekt zijn letter. In zulk een geval wordt de Bij bel gebruikt om aan eigen voor opgezette denkbeelden een zeker cachet te geven. Men neemt dan eerst een bepaald standpunt in en gaat dan zoeken naar een tekst waarmee men dat standpunt Iran verdedigen, Inplaats van te buigen voor de majesteit van het Woord, tracht men dan de Waarheid te kneden en te buigen naar eigen inzicht. Ook dient in het oog te worden gehouden, dat de Bijbel niet is een wetboek, waarin men eenvou dig na kan slaan het artikel, dat men op een zeker oogenblik noo- dig heeft Het Woord van Godl geeft een richtsnoer voor alle tijden en voor alle omstandigheden. De verhoudingen mogen zich wijzigen, de beginselen die nooit veranderen, blijven Het eerste en allesbeheerschende beginsel is zeker wel, dat de sou- vereiniteit Gods moet worden er kend voor alle levensgebieden Het gezag der Overheid is in Gods Woord vastgelegd, even als het gezag der ouders. Daaraan valt niet te tornen. Maar eveneens staat vast de plicht zoowel van de ouders, als van de Overheid, om bij de uitoefening van dat gezag niet willekeurigte werk te gaan, maar met de ordinantiën van den god- delijken Gezaggever rekening te houden. De heiligheid van het huwelijk wordt in den Bijbel gehandhaafd, evenals de plicht der echtgenooten om elkaar lief te hebben. Voor den arbeider is er dte eisch, dat hij getrouw zijn arbeid zal verrichten, maar daarnaast staat ook de regel, dat de arbeider zijn loon waardig is. Gods Woord bevat een rijkdom van beginselen, welks beleving van het hoogste gewicht is, omdat die Bijbel is „het handschrift door God ons geschonken tot handha ving van het Koninkrijk Gods." VERWOESTINGEN IN JAPAN. Het Japansche Nieuwsbureau geeft eenige cijfers omtrent de gevolgen van de luchtaanvallen op Japan. Er zijn 260.000 personen om gekomen waarvan 90.000 door atoom-bommen. Het aantal huizen dat vermeld werd be draagt 2.210.000. Er werden 44 steden totaal verwoest. Vanaf hedenavond 6 uur be rust het opperbevel over Japan bij generaal Mac Arthur. En zal vanaf dat oogenblik een einde zijn gekomen aan het on afhankelijk bestaan van Japan. De Olympische Spelen. In Londen heeft dezerdagen een bespreking plaats over bet land, waar en de wijze waarop de Olympische Spelen in 1948 georganiseerd zullen worden. Uit een brief van Quisling aan Terboven is gebleken, dat deze laatste bij een geslaagde overrompeling van Engeland daar tot Rijkscommissaris zou zijn benoemd. Het aantal typhusgevallen in den Achterhoek breidt zich snel uit. De Bond van Ned. Binn. Strijdkrachten heeft een tele gram gezonden aan den. minis ter-president met een protest tegen 't voorgenomen vrijlaten van politieke gevangenen. Er zullen door de Sovjet- regeering nieuwe luchtverbin- dingen worden ingesteld tus- schen de U.S.S.R. en de Ver. Staten via West-Europa. De Britsch-Indische onder koning, Lord Wavell, is door de Engelsche regeering naar Londen ontboden. Een bericht over een moge lijke verloving van, Prins-re gent Karei van België met een Engelsche- prinses, wordt door Buckingham Palace tegenge sproken. HET EINDE VAN DE HAVENSTAKING. Medegedeeld werd, dat de ha venstaking te Rotterdam was be ëindigd, nadat een der werkge vers bemiddelend was opgetreden. Dit is echter niet de volle waarheid. De voorz. van de E.V.B. deel de zijn mannen het volgende mede: „Gisteren is een van de werk gevers in het 'havenbedrijf als bemiddelaar opgetreden. Na on derhandelingen met de E.V.B. heeft deze werkgever een onder houd met den betrokken minister gehad, welk onderhoud gunstig is verloopcn. Bij deze besprekingen met den bemiddelaar had het bestuur toe gezegd, den leden te zullen ad- viseeren den arbeid weer te her vatten, mede omdat gebleken is, dat de geheele bevol king nog alt ij d sterke antipathieën tegen de zestaking koestert. Bo vendien zijn er troepen aangeko men en wanneer Maandagmorgen het werk niet zou worden hervat, kon het wel eens gebeuren, ver klaarde hij, dat de hel over ons losbreekt" VERLAGING VAN HET VLEESCHRANTSOEN Wij hebben reeds gemeld, dat met ingang van 2 Sept. het vleeschrantsoen wordt verlaagd, tot 100 gr. zonder been per persoon per week. Hieraan kan nog worden toe gevoegd, dat gepoogd zal wor den dit tekort aan te vullen door invoer van bevroren of op andere wijze geconser veerd vleesch. Een en ander is noodig, met 't oog op het herstel van den veestapel in de door den oorlog zwaar getroffen gebieden, o.m. in West-Brabant. In deze ge bieden wordt thans getracht door verplaatsingen van stam boek- en gebruiksvee de getrof fen veehouderijbedrijven zoo spoedig mogelijk weer aan eenig vee te helpen. De aanvoer van slachtvee blijft beneden de voor de con sumptie benoodigde hoeveelheid en kan om bovenstaande rede nen niet door gebruiksvee wor den aangevuld. De bevolking is bij gebrek aan blikvlccsch èn aan varkens verplicht zich eenigszins te bekrimpen. In den loop van 1946 kan pas ge rekend worden *op een belang rijk aantal slachtvarkens. DE LANDBOUWHOOGE- SCHOOL GEOPEND. Minister Mansholt heeft de Landbouwhoogeschool te Wa- j geningen heropend en de onte-1 vredenheid der regeering geuit over de algemeene leiding der school tijdens de bezetting. Des wege besloot zij enkele daar voor in aanmerking komenden van de hoogeschool te verwijde ren en andere persoonlijkheden haar ontevredenheid te betui gen. Indië na de capitulatie. De Nederlandsche regeering heeft het aanbod van de U.N.R.R.A. tot steun en hulp aan onze overzeesche gebieden aanvaard. Dit vooral met het oog op de mogelijkheid van epidemieën en de zorg voor ge- interneerden en gedeporteerden. Met medewerking van den Australischen omroep vinden nu 9 radio-uitzendingen per dag voor Indonesië plaats, met een totalen zendtijd van 110 min., in het Nederlandsch en het Maleisch om de autori teiten van instructies te voor zien. Kees van Sambeek begraven Te Nijmegen had onder groote belangstelling de uit vaart en begrafenis plaats van Kees van Sambeek. Kees was als 23-jarige de jongste districtsleider van de verzetsbeweging in ons land en hij had tevens het grootste ge bied. Hij werd door de S.D. gezocht voor 6 vergrijpen, waarop de doodstraf stond. O.m. heeft hij in Brabant een pantsertrein van pl.m. 50 wa gens laten ontsporen. Op 4 April j.l. kwam hij bij een mo tor-ongeluk om het leven. Benoeming leden Raad van State enz. Naar wij vernemen zijn met ingang van 25 Aug. eenige le den van den Raad van State en Staatsraden in buitengewonen dienst benoemd. Benoemd zijn tot lid van dit college Ir J. W. AJbarda, oud- Min. van WaterstaatJ. Th. Furstner, luit.-adm., oud-Min. van Marine; dr J. W. Meijer Ranneft, oud vice-pres. Raad v.Indiëprof. dr G. A. van Poelje, s'ecr.-gen. Min. v. On derwijs, Kunsten en Weten schappen. Tot Staatsraad in buitengew. dienst zijn be noemd Jhr rar dr J. W. H. de Beaufort, secr. Raad van State; jhr mr dr L. H. W. Ridder van Rosenthal, commissaris van Utrecht en prof. mrR. P. Cle- veringa, hoogleeraar Rijks Uni versiteit te Leiden. PRINSES JULIANA OP BEZOEK. Gistermiddag heeft Prinses Ju liana een onaangekondigd bezoek gebracht aan Amsterdam. Ze be zocht de Unie van V.V. en Ne- derl. Volksherstel te Amsterdam. Hierna reed Prinses Juliana naar d|e Bijenkorf waar zij de B.S. ten toonstelling bezichtigde. Prinses Juliana heeft Donderdag ochtend geheel onverwachts een bezoek gebracht aan Rotterdam en daarbij vooral belangstelling aan den dag gelegd voor het werk van Nederl. Volksherstel en de H.A.R.K. in verband met de actie „Rotterdam helpt 's Hertogen bosch". Morgen, 25 Aug., zullen H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Benthard aan boord van de te Rotterdam liggende Britschen kruiser „Bellona" de lunch ge bruiken. Prinses Juliana heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan een te Utrecht gehouden be- vrijdings reünie, waar zij zich met verschillenden hunner onderhield. Arbeidsdienstverplichting De milit. commissaris van bet district Apeldoorn heeft ineen aantal gevallen van de moge lijkheid gebruik gemaakt om aan bepaalde personen de ver plichting op te leggen tot 'het verrichten van werkzaamheden in het algemeen belang. Zooals bekend geldt deze arbeids- dienstpldcht voor alle manne lijke personen van 18 tot 60 en voor vrouwen tot 40 jaar. Heeft u een vloeitje voor me? Door het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten wordt gepoogd te komen tot een ruimeren aanvoer van si- garettenvloei. Het laat zich aanzien, dat binnen niet al te langen tijd een redelijke hoe veelheid beschikbaar zal komen. In de maand September zal er een aantal scheermesjes beschik baar worden gesteld voor ieder die in het bezit is van een tabaks- kaart. Daartoe moet men tusschen 20 Aug. cn 6 September bon R 16 van de tabalcskaart bij den winkelier inleveren. Aangezien in het Zuiden des lands nog niet overal dezelfde tabakskaarten zijn uitgereikt als in het Noorden en dit zal omstreeks eind Aug. wel het geval zijn is de iuleve- rwgstermÜD jrubo gestald. Het aantal scheermesjes dat per bon verstrekt zal worden wordt nog nader bekend gemaakt. Geen vrijlating van politieke gevangenen. Prof. Scbermerhorn heeft ver klaard, dat de geruchten omtrent vrijlating van 60.000 politieke ge vangenen allen grond missen. Dit in verband met een zekere onrust, die vooral te Rotterdam over dit punt bestaat. Voorts deelde de min-president mede, dat er een belasting-re cherche zal worden ingesteld voor het opsporen van zwart geld. De Nederlandsche vorderingen op Duitschland. Omtrent de Nederlandsche vor deringen op Duitschland is offi cieel bekend gemaakt, dat hier niet alleen sprake zal zijn van terugvoering van geroofde goe deren, doch dat een deel van de Duitsehe industrieën naar de door de DuitBchers bezette landen, dus ook naar Nederland, zal worden overgobracht. Dit is in overeen stemming met hetgeen te Potsdam is vastgesteld. Allereerst zullen echter die goederen en materialen worden aangevoerd, die voor dén wederopbouw van ons land noo dig zijn. Door Gen. Mac Athur is aan gewezen als medeonderteekenaar van de Japansche capitulatie ver klaring voor Ned, Oost Indië Luit Gen. L. H. van Oyen. Gen. de Gaulle had gisteren een hartelijk onderhoud met pres. Truman te Washington. Provincienieuws, des Heils te Leeuwarden in de Geref. Kerk een muziek- en zangavond o.l.v. kapelmeester A. de Vries. De belangstelling was zeer groot en het ten ge- hoore gebrachte was werkelijk van goed gehalte. Vooral de koorzang was uitstekend. Het „Halleluja-koor" van Handel verdient hier speciale ver melding. Het corps maakt een tournee door bevrijd Nederland om het door den oorlog verbroken contact weer te herstellen en tevens om te trachten een bedrag van f 10.000 bijeen te brengen, o.m. voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten, daar men heel veel in den bezettingstijd verloren heeft. KAPELLE. In de ontstane va cature door het bedanken als raadslid van Dr I. J. Rissceuw is gekozen verklaard de heer D. van Maris—Bruinooge. Kerk en School. Onze vacantiekolonies. Het Centr. Genootsch. voor kinderherstellings- en vacantie kolonies deelt ons mee, dat ook zij hun tol aan de bezetting moesten betalen. Nadat de li quidatie ongeveer nog een jaar gerekt kon worden, werd deze op 30 Juni 1943 tenslotte een feit. Daarna kwamen de afdee- lingen aan de beurt. Ook ver scheidene tehuizen hebben door den oorlog geleden. Gelukkig zijn het Bio-vacamtie-oord, de tehuizen „Russenduin" en ,,'t Noorderhuis", evenals het „Zeehuis" te Bergen aan Zee er goed afgekomen. Te Nun- speet is het „Boschhuis" al weer in functie. Er wordt hard gewerkt om de vacantie- en rustoorden voor onze zwakke jeugd weer zoo spoedig mogelijk alle in gebruik te kunnen nemen. GOES. Woensdagavond gaf bet muziekcorps van het Lever Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Dordrecht en te Fijnaart J. A. Peters te Bever wijk. Aangenomen: naar Hoornaar H. v. d. Linden, cand te Oud- Beijerland. Bedanktvoor 's-Gravenhage (vac. den Hertog) J. de Groot te Driebergen. Indische Kerk. Benoemd: tot predikant bij de Indische kerk M. L. W. Sdhoch, Ned. Herv. Kerk te Viissingen. Geref. Kerken. Beroepen: te Kollum (2e pred. pl.) D. de Boer te Munnekezijl. Aangenomen naar Wolf'heze F. J. Oomkes te Eefde-Gorssel. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Bedankt: voor Delft Herm. Knoop te Rotterdam-Delf shaven. Ds J. de Koning, f In het concentratiekamp te Neu- engammc overleed 14-12-1944 Dr J. de Koning, Geref. predikant te Schipluiden. Predikbeurten. ZONDAG 26 AUGUSTUS 1945 Ned. Herv. Kerk. Goes9.30 ds Evelcin, 5 ds v. Voorthuijsen, jeugddienst. Wil- helminadorp: 10 ds Korevaar. 's H. Arendskerke: 10 en 2.30 ds v. d. Waa. Lewedorp: 6 ds El- zenga. Wolfaartsdijk10.30 3 ds v. Dijk. 's-H. H.kinderen: 10 ds Zandee. 's H. Abtskerka: 11 r!a» Flr-cvta, 3 pVcjriu cttcv-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1