PROT ESTANTSCH-CHRISTEL UK BLAD VOOR ZEELAND Doodstraf geëischt tegen Landwachter en iodenvervoiger. Voorziening in de Volkshuisvesting. „LUCTOR ET EMERGO". Eert strijd tegen wind en golven. Het gat aan den Noliedijk nog niet dicht. Distributie en zwarte handel' Kan dat niet anders? Sterker r.og dsn, vroeger wordt ill dezea tijd d» leuze gehoord: „de Staat snoet het doetsl" Vin dei; Staat wordt en dat op elk gebied door breed® TClkagfoepefe atira ver wacht. Da Staat mes hst doen; hij kan hgt doen gbi hij jno?t het desn, ®;>e?St! teisdcr», msdaea» têmé-.ri e» tftdSridptiSS, yv L'-A.v; -i tfkhU/tW-.r- '";6he3 hbi -X.-3 op deti Staat oerient. Als er itis niet goed loopt, dan wordt verwacht, dat de Regeering zal zorgen dat het in orde komt. In Engeland is het blijkbaar niet anders. In een te Londen gehouden rede voor de kamer van koop handel, heeft althans Brendan Braecken, deze waarschuwing laten hooren: „Het zou dwaas heid zijn te veel van de Regee ring te verwachten. Een regee- ring kan de Britsche handel en industrie niet her-opbouwen. Den handel bouwt men op door initiatief, energie en het nemen van risico's. Het ligt in den aard der zaak, dat regeeringen geen risico's nemen." Zoo is het inderdaad.' Als handel en industrie weer tot ontwikkeling en bloei zullen gé- raken, dan zullen de plannen en de durf moeten voortkomen uit de zakenwereld en zal niet in de eerste plaats op den Staat moe ten worden gebouwd en ver trouwd. Maar aan den anderen kant zal de Staat aan de zakenwe reld, aan het particulier initia tief ook voldoende armslag moeten laten. Het is ten, eenemale ver keerd, wanneer alles van den Staat wordt verwacht. Maar 't is eveneens verkeerd, als de Regeering alles doet om de werking van het particulier initiatief te belemmeren en te dooden. Wat wij daaromtrent soms uit de kringen van landbouw, handel en industrie vernemen is ook al is deze voorlichting misschien niet steeds volkomen objectief niet bepaald bemoe digend. Na de bevrijding waren in vele gevallen staatskrukketi noodig. Nu zijn krukken nuttige in strumenten. Maar ieder die ze gebruikt haakt naar het oogenblik dat hij ze in den hoek kan zetten, om weer op eigen beenen te staan en te gaan. Zoo is het ook met de staats ierokken. Ze kunnen noodig zijn. Maar 't blijven krukken die per eerste gelegenheid moeten verdwijnen. ZEEÜWSCH DAGBLAD GOES, I-aug® Vojrateiwt 70. Tshi. 2438 RZTJIDEMA, Gca*. 2, Tskiom 2364 d? wsrii f 1 f 3j?Ö I?. i-SV. bij 'r.v.'ftiiih--'' -"yr'.PJ 10 j), iüiïl» MIDDELBURG: Rouaajtsche Kasi -39, Teisf, 2009 BUREAUX tos VLISSINGEN: Wstas» 37, Tstef. 168 TES.U-'UZENLltóca/a B^kksa-M Tsbi 20?:? 1s JAAR6AN© Ne, 119 - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1945 Het bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft Dinsdag zijn eerste zitting gehouden in de speciaal ingerichte balzaal van 't Paleis aan den Kneuterdijk. President was mr A. v. Berckel, procureur-generaal mr J. Zaayer. Bij de samenstelling van de rol heeft de bedoeling voorgezeten zoo spoedig moge lijk een aantal principieele uit spraken te krijgen, die als leid draad in de toekomst kunnen dienen. Eerste verdachte was de fa brikant J. v. Wijk uit Pijn- acker, die in 1944 als groeps commandant van de Ned. Land wacht was opgetreden en jacht had gemaakt op radio's en on derduikers. In één geval had hij een onderduiker aangescho ten. Mr Zaayer noemde de Land wacht een onderdeel van de S.S. Derhalve is verd. in dienst getreden van een vreemde krijgsmacht en zelfs in die van den vijand. Spr. noemde de Landwacht een hyena-instituut, waarvan de leden niet wilden vechten aan het front, maar er in het op dat oogenblik voor hen veilige Nederland geen been in zagen de burgers op Ie jagen, te kwellen en zelfs te berooven van 't kleine beetje voedsel, dat zij op moeizame hongertochten hadden weten te verkrijgen. Mr Zaayer meende dan ook, dat lieden, die van deze organisatie lid zijn geweest, stuk voor stuk, op enkele zeer zeldzame uitzonderin gen na, den dood verdiend hebben. Hij requireerde te gen dezen verd. dan ook de doodstraf. J. Breedvcld uit Delft werd beschuldigd van het plegen van verraad. Hij had verschillende Joden en leden van organisa ties, welke hulp aan de Joden verleenden aan de S.D. of aan een als N.S.B.-er bekend staan- den rechercheur van politie uit geleverd. Het gevolg is ge weest, dat een aantal menschen den dood is ingejaagd. Ook in dit geval eischte Mr Zaayer de doodstraf. F. A. v. Vliet uit Delft, hoorde wegens het pogen een jonge man te bewegen lid van de SS te worden en wegens het aan brengen van iemand die hem verrader had genoemd, 5 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Eenzelfde straf werd geëischt tegen J. P. Koens uit Delft, wegens het optreden als verra der; I jaar tegen J. v. 'tHof uit Delft wegens het aanbren gen van een verspreider van il legale pamfletten, zonder dat hij de opzet had menschen in handen van den S.D. te spelen en 8 jaar tegen J. C. v. d. En den wegens verraad. In alle gevallen werd voor korten of langen tijd ontzet ting uit het kiesrecht geëischt. GEEN NOODWONINGEN, DOCH GOEDE WONINGEN. De dagelijksche besturen van het Nederlandsche Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, tien Nationalen Woningraad, Alge- meenen Bond van Woningbouw verenigingen, en de Architecten- studiegroep voor Woningarchitec tuur, hebben zich tot de regeering gewend met een adres over de volkshuisvesting. Een denkbare oplossing is die van de noodwoning. Tegen toe passing daarvan op ruime schaal waarschuwt het adres met klem. Het dringt aan op zoo sterk mo gelijke beperking van de noodwo ning, die steeds tot extra-kosten voert en blijkens de ervaring na den vorigen oorlog langer besten digd dreigt te blijven dan de opzet wa9. Het adres geeft de voorkeur aan maatregelen tot herverdeeling van den aanwezigen voorraad en wil de noodwoning slechts in aan merking doen komen, als deze maatregelen te kort schieten en dan nog alleen voor gezinnen, die om dringende redenen ter plaatse moeten wonen. Aan welke eischen moet de woning voldoen? Zij zal eenheid en samenhang van het gezin moeten ondersteunen en door haar inrichting naar bui ten doen blijken. Zij zal gelegen heid moeten bieden tot ontplooiing van de zelfstandige persoonlijk heid van hen, die deel uitmaken van het gezin. Het individu moet zich kunnen afzonderen (ruimten voor studie en rust). De woning zal verder het con tact met de maatschappij moeten bevorderen, in het bijzonder door de wijze van inrichting van de verbonden elementen, het dage- lijksch contact met groen en bloe men moeten mogelijk maken en vooral de huisvrouwen moeten vrij maken van geestdioodend, min derwaardig en overbodig sleur- werk. Tenslotte is het een onafschei delijk bestanddeel van de mensch- waardige woning, dat zij getuigt van den eigen aard der bewoners, binnen het kader van den typisch- Nederlandschen woningbouw en dat zij in schoonheid, uitdrukking geeft aan de waarden, waaraan zij haar ontstaan dankt. werking van opdrachtgever, ar chitect, bouwbedrijf of overheid. Maar ook als hoogere kosten zul len ontstaan, moet worden bedacht dat de woning, die haar dienst moet doen gedurende ten minste een halve eeuw tot een eeuw, niet mag worden aangepast bij de toe vallige economische inzinking, waarin zij werd gebouwd vooral niet wat grootte en indeeling be treft. Zij moet ingericht zijn op de gemiddelde behoefte en de ge middelde draagkracht gedurende die geheele periode. De zorg voor de volkshuisves ting kan overigens in meer dan één richting besparing opleveren. De prijsbeheerscliing kan ongemo tiveerde winsten terzijde stellen en dus kosten beperken. Vooral de beperking van de rentelast, welke op de woningexploitatie drukt, is van groote beteekenis. De prijs van de tot bouwterrein be stemde gronden zal zoo geregeld moeten worden, dat de gebruiks waarde van den grond maatstaf is voor vergoeding, zij het met een overgangsregeling. Adressanten bieden tenslotte aan de ovevrlieid de diensten van hun organisaties aan, overtuigd dat al leen op deze wijze alle kennis, alle belangstelling, alle energie, die in Nederland beschikbaar is voor de verbetering van de volks- j huisvesting, kan worden samen getrokken op het ééne doelde opheffing van den wonignood als onderdeel van ons nationaal her stel. Leidt dit tot hoogere kosten? De vervulling van de opgesom de eischen is ten deele een zaak van deskundige leiding en samen-1 zwakken. De bezetting van Nederl.- Indië door geallieerde troepen Een geallieerd officier, die thans geregeld voor de radio tot het Nederlandsche volk spreekt, heeft gesproken over de vrees die bij velen tot uiting komt, dat wij de overzeesche gebieds- deelen zullen verliezen. Hij verklaarde, na gepleegd overleg met alle bevoegde instanties: noch Engeland, noch Amerika streeft an nexatie van Nederlandsch grondgebied na. De bezetting vati Ned. Indië door gealLieerde troepen heeft geen andere bedoeling, dan dat voldoende troepen aanwezig moeten zijn om de Japansche capitulatie te aanvaarden. Op dit oogenblik zijn daarvoor niet voldoende Nederlandsche troe pen beschikbaar. Wij zullen, zeide hij, niet ver geten, den heldenmoed van dit volk, dat toen alles nog zoo donker scheen, niet aarzelde den strijd aan te binden. De verkiezingen in Bulgarije. De Britsche regeering heeft evenals die van Amerika haar on genoegen te kennen gegeven over de a.s. verkiezingen in Bulgarije. Een regeering die op grond van deze verkiezingen wordt gevormd, zal niet worden erkend als verte genwoordigende het Bulgaarsche volk. De organisatie van de huidige verkiezingen is kennelijk bedoeld om de positie van de regeering te versterken en de oppositie te ver- De a.s. bezetting van Japan. De derde Amerikaansche vloot en Britsche oorlogseenheden 'zijn bezig voorbereidingen te treffen voor de landing van troepen in Japan op a.s. Zondag. Bij de landing zal geen enkel risico worden genomen. De troe pen zullen zwaar bewapend zijn en zij zullen aan land gaan onder dekking van de vloot. Generaal Mac Athur zal a.s. Woensdag naar Japan vertrekken. De Amerikaansche verliezen. De Amerikaansche verliezen ln den tweeden wereldoorlog bereik ten een totaal van ruim 1.000.000 man. Ruim 200.000 man zijn ge dood, ruim 600.000 gewond, ruim 44.000 zijn vermist )en ruim 100.000 krijgsgevangen gemaakt. Het landleger telt een verlies van 922.000 man, de marine van ruim 147.000 man. De regering van Argentinië heeft besloten voedsel, te zenden aan de getroffen landen in Eu ropa. De V.S. hebben 11 milliard dollar uitgetrokken voor hulp aan de getroffen landen in Europa. Uit Spanje wordt gemeld, dat in de e.v. dagen besluiten van ver strekkende beteekenis zijn te ver wachten. In Bohemen zijn 22 geheime wapendepots van de Hitlerjugend ontdiekt. HET INTERNATIONAAL CHR. VAKVERBOND. Het I. C. V. heeft besloten, op de agenda van zijn buitenge woon congres, dat op 8, 9 en 10 October te Brussel zal plaats vinden, te bespreken: „de plaats van den arbeider in den komen den tijd, in onderneming en be drijf, in staat en samenleving en internationaal". Dit onderwerp sluit zich aan bij het overzicht over den stand der vakbeweging, dat in het verslag van den algemeenen secretaris, Serrarens, aan de orde zal komen. Hierbij komt tevens in bespreking de oprich ting van vakorganisaties in de van nationaal-socialisme en fas cisme bevrijde landen, waartoe de christelijke en socialistische vakorganisaties uit West-Euro pa, in samenwerking, hun bij stand behooren te verleenen om een gezonde ontwikkeling van een arbeidersbeweging op democratischen grondslag te kunnen waarborgen. Een eigenaardige verzekering. Tijdens de bezetting heeft een 25-tal erkende boekhandelaren te 's Gravenhage een eigenaar dige verzekering gesloten. Op basis van de jaaromzet verze kerden zij zich onderling tegen het risico van sluiting hunner zaken op grond van hun princi pieele houding. Enkele boekhan delaren, wier zaken inderdaad op een zeker moment door de Duitschers gesloten werden, konden door deze verzekering in hun standvastige houding volharden. Later werd ook mo- lestrisico in de polis opgeno men. VERMINDERING VAN HET VLEESCHRANTSOEN De Minister van Landbouw enz. deelt mede, dat met ingang van 2 Sept. a.s. het vleeschrantsoen tij delijk tot de helft zal worden ver laagd. Getracht zal worden het hier door ontstane tekort aan eiwitten, op te vangen, b.V. door de ver strekking van peulvruchten. Deze maatregel wordt noodza kelijk geacht, teneinde de veestapel weer eenigszins op peil te bren gen. NATIONALE OMROEP. Door de omroep die wij thans hebben en die een nationaal ka rakter heet te dragen wordt el- ken avond onmiddellijk na de avondwijding een half uur dansmuziek gegeven. Dit wordt van zooveel belang geacht, dat de speciale nieuws uitzending voor de bladen daar voor moet wijken. Nederlanders in Japansche gevangenschap. Blijkens officieele gegevens zijn 70.000 Nederlanders in Ja pansche gevangenschap, waar van 50.000 in Japan en 20.000 40.000 in Indië zelf. Bovendien bevinden 75.000 vrouwen en kin deren- zich in afgesloten gebie den, alhoewel niet als gevange nen in den eigenlijken zin van het woord. 25 tot 31 Augustus Herdenkingsweek Stichting 1940—-1945 Provincienieuws. HULP VOOR SCHOUWEN. Bij de hulp uit het Noorden die via de H.A.R.K. verleend wordt is ook Schouwen niet vergeten. Zierikzee is geadopteerd door Den Briel, Vierpolders, Nieu wen- en Oudenhoorn, Rozen burg, Hellevoetsluis en Nieuw- Helvoet; Noordgouwe door RockanjeZonnemaire door Spijkenisse; Brouwershaven door OostvoorneDuivendijke door Geervliet; Dreischor door Zuidland, Hekelingen en Si- monshaven; Nicuwerkerk door Nieuwesluis, Zwartewaal, Ab- benbroek en Heenvliet; Ooster- land door Maasdam; Ellemeet door Roon; Eikerzee door 's GravendeelBruinisse door Poeldijk. Zeeuwsche Volksuniversiteit Te Middelburg heeft een ver gadering plaats gevonden van het Centr. Best. der Z.V.U. met de Middelburgsche leden. De mogelijkheid om te komen tot de oprichting van een aan tal studiekringen werd bespro ken en de leden werden in de gelegenheid gesteld hun wen- schen op dit punt kenbaar te maken. In'beginsel werd beslo ten tot de vorming van een tweetal Bijbelstudiekringen, een historischen, een letterkundigen en een sociaal-economischen kring. C.C.D. aan 'twerk. Dinsdag heeft de C.C.D. overal in onze provincie bij de manufacturiers de textielvoor- raden opgenomen. GOES. Achter de wol ken schijnt de zon. Dat wisten de meisjes, die Dinsdag ondanks het slechte weer op pad gingen om door een straat- collecte mee te heipen, -wat zon te brengen in het leven van onze t.b.c.-lijders. Aan al deze meisjes hartelijk dank. Haar collecte heeft f 1556,24 opge bracht. En tevens dank aan al len, die het mooie „Zonne straal-werk" op deze wijze weer gesteund hebben. In de Groote Kerk werd gisteren weer een „Avondstilte" gehouden. Ds Korevaar sprak een ernstig woord over „Ont houden en vergeten". De kran ten- hebben ons de foto's van Buchenwald en Belsen gebracht met daarboven in vlammende letters: „Wij zullen het nooit vergeten". Voor den Christen gelden echter andere en hoo gere normen. Waar God onze zonden alle wil vergeten, daar mogen wij ons niet laten leiden door demonische haat- en wraakgedachten. Tanny v. d. Garde zong voorts eenige prachtige soli, begeleid door fluit en orgel. Het was werkelijk een avond van bezinning. RILLAND-BATH. Als wet houders zijn hier gekozen L. A. Boonman en B. Meeuwsen. KAPELLE. Voor de vacature hoofd der openbare school te Schore hebben zich 6 sollicitan ten aangemeld. Eén van hen trok zich terug. NIEUWVLIET. In de ver- Dinsdagmorgen. Telefoontje uit Middelburg: „Het is mogelijk, dat morgen het gat aan den Nolie dijk bij Vlissingen dicht. gaat. Als u wilt kunt u iemand sturen." En dus stap je 's Woendagsmid- dags op den trein. Je verbaast je, d!at je de heele reis kunt blijven zitten en naar buiten kijken. Je ziet Duitsche krijgsgevangenen mijnen ruimen aan den Sloedam. En als je de Zeeuwsche hoofdstad nadert maakt het water, waarin de huizen en schuren als eilandjes verrijzen, opnieuw een diepen in druk op je. En dan stap je op het Middelburgsche perron. Om drie uur ben je stipt aan wezig bij het kantoor van den Prov. Waterstaat, waar je met nog enkele „persmensehen'1 in een autobus kruipt, die je naar Vlis singen voert. Ondier het hotsen en hobbelen over de vele putten in het Jaagpad vertelt dlir Met selaar, waterbouwkundig opzich ter al, dat ze het gat vandaag niet dicht zullen krijgen. Pedi gehad 1 Maar je bent het met hem eens nis hij zegt, dat het misschien wel eens gotii is, als we ook cen9 iets zien van de vele tegenslagen en moeilijkheden, waarmede het werk gepaard gaat. Dan sta je op de Vlissingsche boulevard en in een fiksche regen bui gaat het naar de plaats van den arbeid. „Grijs is uw hemel en stormig uw strand", zingt het in je en je leeft ineens mee in de groote worsteling, die hier plaats heeft. Het gat ligt voor ons. Van twee kanten wordt er gewerkt. Van de eene zijde wordt een dam gebouwd met een zeer taaie en hechte leemsoort, welke vanuit het Hol- landsch Diep hierheen gebracht wordt. Aan den anderen kant laat men z.g. „beattles" zinken, een soort kleine pontons, die vanuit Londen hierheen zijn gekomen en die gebruikt zijn bij het aanleggen van de kunstmatige havens in Normaudië. Dat is een van de sterkste staaltjes geweest, die onze bondgenootcn in dezen oorlog heb ben gepresteerd. Een drietal van dergelijke havens ia onder het vuur van den vijand aangelegd, waarvan cr 2 zijn gebruikt, Deze kunstmatige havens wer den beschermd door een „muur" van z.g. „caissons", d.w.z, betonnen zinkstukken, die den sterken golf slag cn de branding uit de kust hielden. Van de pontons, die in deze havens als aanlegplaatsen werden gebruikt, laat men er nu aan den Nolle zinken door ze vol water te laten loopen en diaarna met zand te vullen. Dat dit geen ge makkelijk karwei is bleek wel uit het feit, dat er reeds enkele door den stroom zijn weggespoeld en aan die landzijde ronddrijven Aldus vertelden ons dhr Metse laar Ir Verheij, Intusschen had ook dhr den Doolaard zich bij ons gevoegd en deelde ons nog nadere bij zonderheden mee over het werk. Onze letterkundige zal naast hetgeen hij hier in opdracht van de Nederlandsche regeering en in 't belang van ons volk ver richt, zeker in deze worsteling tegen de zee ook indrukken op doen voor zijn letterkundigen arbeid. Het gat bij den Nolle is dus nog niet dicht. En het zal wel licht 10 12 dagen duren, vóór de omstandigheden weer gun stig zijn om een nieuwe poging te wagen. Het „luctor et emer- go" wordt hier waarlijk wel in strijd geboren. Maar als dit gat eenmaal gesloten zal zijn, zal dit ook dadelijk zijn vruchten afwerpen. Bij den Nolle stroomt n.l. bij vloed meer water bin nen dan er bij eb terugstroomt. Daarom moet dit gat 't eerst dicht. Het water zal dan in 't midden van het eiland min stens een decimeter dalen. Daarna zullen de openingen bij Westkapelle, Veere en Ramme- kens volgen. „Walcheren moet droog". Hier wordt een strijd gevoerd om zijn of niet-zijn. Er zijn tegen slagen, maar zij sporen slechts aan tot nog grooter inspanning. Totdat de Zeeuwsche leeuw weer fier uit de eeuwige golven zal herrijzen. gadering van den tijdelijken ge meenteraad werden dhrn A. Brakman en A. Luteijn-—Bou- wens tot wethouder benoemd. SCHOÓNDIJKE. Ir Rot huizen uit Middelburg sprak hier voor de dorpsbewoners in een vergadering, die belegd was in een bunker op het vroegere sportveld en die ten doel had het vraagstuk van den weder opbouw van de zwaar geteis terde gemeente Schoondijke te bestudeeren. Er was voor deze herbouw-plannen groote be langstelling, hetgeen bleek uit de vele vragen en opmerkingen die gemaakt werden na de uit eenzetting van dhr Rothuizen. Coöp. Veilingsvereen. „Walcheren". Woensdag hield de Coöp. Vei- lingswereeniging „Walcheren" W. A. te Middelburg een algemeene ledenvergadering. Ter vergadering waren aanwezig dhr Dorsman na mens den Rijkstuinbouwconsulent en dhr M. Wattel voor Tuinbouw- voorlichtingsdienst. De voorzitter zegt in zijn ope ningswoord dankbaar te zijn, dat men nu weer vrij kan spreken na zoo'n langen tijd en memoreert het overlijden van dhr Valstar, de Voorzitter van het Centraal Bu reau van Veilingen, die bijna zijn geheele leven op de bres gestaan heeft voor de Nederlandsche Tuinbouw en helaas op zulk een laffe wijze is vermoord. Verder bespreekt de Voorzit ter de groote ramp die het eiland Walcheren en dus ook de leden heeft getroffen, doch raadt aan niet te versagen. Ondier groote aandacht wordt het jaarverslag van den Secretaris aangehoord. Ook hij wijdt gevoel volle woorden aan de nagedach tenis van wijlen dhrValstar. De directeur brengt verslag uit over 1943 cn 1944, waaruit blijkt, dat de financieele positie van de vereeniging gezond is. De vergadering keurt het voor stel van het bestuur en den Raad van Toezicht goed om over te gaan tot een pensioenregeling voor het personeel. De aftredende bestuursleden dhrn M. Arendse, L. Joziasse en J. de Kam werden herkozen. In de plaats van dhr J. Mesu en C. W. Bommeljé werden gekozen dhrn P. Ton Pz. en P. Ton Cz. Voor den Raad van Toezicht werden in die plaatsen van dhrn A. Leijnse en K. Janse, dhrn T. Staat en J. Kwekkeboom gekozen. Het veilingspercentage werd De „Nieuwe Nederlander" is weinig tevreden over de wijze, waarop de zwarte handel bestre den wordt. Na enkele voorbeelden te heb ben genoemd vervolgt het blad: „Dwazer nog is het met de benzine. Wij kennen wel regee- ringsdepartementeu, die op „zwar te" benzine hebben gereden. Het wil er bij ons niet in, dat, als nagenoeg elke automobilist er „zwarte" benzine bijkoopt, een beter distributie- en controlestel sel niet evenveel benzine in om loop zou kunnen brengen, met twee belangrijke voordeelen: een billijker verdeeling en een lageren prijs. Nu is aangekondligd, dat eerst daags broodjes-met-vleeschwin- kels de broodjes weer zonder bon zullen mogein verkoopen, maar voor het vleesch nog distributie bonnen zullen moeten vragen. Een kind begrijpt, dat dit uitloopt op het bekende stelsel: een broodje met vleesch kost zooveel, als men een vleeschbonnetje geeft, en zoo veel méér zonder bon. Weten de distributie-autoritei ten nu zóó weinig van de een voudige psychologie en van de grondwetten der economie, of kunnen zij hun taak eigenlijk niet aan?" onveranderd vastgesteld, het en treegeld op f 5.en de contri butie op f 1.per lid. Het woord werd nog gevoerd door dhr Dorsman namens den Rijkstuinbouwconsulent, die alle medewerking toezegde en door dhr M. Wattel, die zich bereid verklaarde de telers in alle op zichten ten dienste te zijn. De voorz. sloot deze vergade ring met een opwekking om toch vooral de producten ter veiling aan te voeren. DE JAPANSCHE OVERGAVE. De onderteekening van de Japansche overgave zal geschie den op 31 Augustus aan boord van een Amerikaansch slag schip in de baai van Tokio. Vanaf Vrijdagavond 6 uur mogen geen Japansche vliegtui gen meer opstijgen en geen oor logsschepen meer uitvaren. Hoog water te Wringen Vrijdag 24 Aug.: 3.18 2.25 M, NA..P,15.25 2.16 JMC. HAP. Op- er» ondergang van zon en maan. Vrijdag 24 Aug.Zon op 6.44 onder 20 51 u.maan op 19.47 u.; onder 5.31 u. Laatste kwartier op 30 Aug. „Ik worstel ..n ontkom/' Dat is cn blijft het wapen-devies van onze zwaar geteisterde provincie. Het is algemeen bekend, dat ook Zeeland zwaar getroffen is. We hebben het gehoord en gezien. Men moge daarvan in Zuid-Beve land al het minste bemerken, als we ons Schouwen en Duiveland, Walcheren en West-Zeeuwsch- Vlaanderen herinneren, dan zijn de feiten onmiskenbaar. Maar wat nu bij dit alles de deur 6chijnt dicht te doen is dit: dat de behandeling die de bevol king ondervindt, meer aangepast is aan hun gemoedelijkheid, dan aan hun arbeidslust, trouw en doorzettingsvermogen. De bejege ning is o.i. althans vaak weinig met de laatste in overeenstem ming. En toch kunnen we moeilijk gelooven, dat men die volharden de wilskracht zou trachten te bre ken door opvallende achteruitzet ting vergeleken bij andere streken van ons vaderland. Laat men dan wat het zwaarst is ook het zwaarste laten wegen. Lazen we niet onlangs in een ar tikel over „het vergeten eiland" (Schouwen en Duiveland). Verder hebben de meeste lezers waarschijnlijk kennis genomen van het feit, dat van de 24000 toegekende R ij v e r g u n n i n - g e n in Nederland door de Rijks verkeersinspectie, niet één vergun ning daarbij is toegekend aan de provincie Zeeland. Dat is in het licht van de zeer ongunstige positie dezer provin cie over het algemeen, témeer op merkelijk. Zuid-Holland behaalde bier het record met 5455 en Noord-Brabant volgt daarbij met 2732 vergunningen volgens het Brabantsch Nieuwsblad van 4 Aug. j.l. Sprekende cijfers alzoo die voor de Zeeuwen minder be moedigend zijn dan een ministeri eel bezoek aan hun provincie. Van geheel anderen aard dan deze beslissing t.a.v. het snelver keer, is b.v. de schoenen voorziening. Dit ligt dus op het vlak van het „voetverkcer" waar normaal dus iedereen bij betrokken is. Een nationaal be lang alzo o 1 Hetzelfde blad publiceerde on langs het plan der betreffende in stanties om bij de ietwat gunsti ger geworden schoenfabricatie, allereerst Den Haag van schoenen te voorzien. Zoo'n bericht kan toch wel heel moeilijk door den het geheele jaar tegcn-het-water-vechten- den-Zeeuw worden gebillijkt. Zoo moet hij dan wel tot de slotsom komen, dat het alle schijn heeft, dat men hier de paarden achter dan wagen wil spannen. Hij weet het, velen varen met hem in „hetzelfde" schuitje. Gaarne wil hij daar rekening mee houden. Maar met dezelfde ernst meent hij ook meer aanspraak als eer ste te mogen maken op een paar waterdichte schoenen, dan de Haagsche burgerij, die uiter aard maar weinig begrip kan heb ben van de Zeeuwsche modder poelen. Zijn zelfs de straks glim mende natte straten van den Haag daarmede te vergelijken? Daarom vragen we met nadruk Kan daarin wijziging komen; moet het zoo? Kan het niet anders (v. W.) Swift II 29; Zeelandia I Waarde 171WaardeVios 2—1; W.H.S.—Eendracht 2—2; Smerdiek— Eendracht 51Ivo Smerdiek 18; S.V.S. W.H.S. 4—1. Kampioenwedstrijden ExcelsiorTjoba 51; Onda S.D.O., S.D.O. n.o.g. Eindstand afd. G. Swift II 6 4 1 1 9 43—14 S.I.W. 6 4 1 1 9 23—17 Swift III 6 3 0 3 6 31—24 Thos 6 0 0 6 0 6-48 Hier is een beslissingswed strijd noodig tusschen Swift II en S.I.W. Eindstand afd. B. Volharding I 8 7 0 1 14 626 Zeelandia I 8 7 0 1 14 60—11 Waarde 8 2 2 4 4 17-44 DSV. 8 116 3 1043 VIOS 8 116 3 10—55 Hier is een beslissingswed strijd noodig tusschen Volhar ding en Zeelandia. Kerk en School. Sportnieuws. Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagen Swiit III—S.I.W. 2—8; Thos- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Velp (toez.), Dr W. F. Dankbaar te GoesWil- helminadorp; te Huizen (N.H.) H. N. v. Hensbergen te Loenen a. d. Vecht Aangenomen: naar Wommels, c.a, (toez.) J. D. de Stoppelaar te Zevenhoven (Z.H.). Bedankt: voor Alphen a. d. Rijn, C. A. Harten te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Drietal: te Wilnis, R. D. Beu- kema, hulppred, te 's-Gravenhage- Loosduinen, F. Vroon, cand. te Utrecht en M. N. de Wolf te Ysselstein. Beroepen: te Wilnis. F. Vroon cand. te Utrecht,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1