Esa nafeiaje .%w. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stichting 1940-1945 Geallieerde troepen zullen Zondag In Japan landen. Op 21 1801 iv?r<t te Voorburg een kind geboren, dat een groots plaats zou g3an ime- men in ons Nederlandsche volks leven es niet mme in Protes- tantsch-Christelijkec kring. Guil- latHn/i Gross va» Prinsterer. Ksetla als jongeman .>at bij blijk ye<> e?n u.itzö.ndBf'lyko be gaafdheid en zijn jtudic aan file Lcidscbe universiteit in de Let teren ea de Rechten werd met de hoogste lof beëindigd. Als stu dent kwam de jonge Groen onder den mvloed van Bilderdijk, maar de conservatie!-liberale wereld, waarin hij opgroeide verstikte in hem het zaad, dat deze strijder tegen de revolutiebeginselen ge legd had. Na zijn promotie en nadat Groen korten tijd als advocaat werkzaam was geweest, werd hij in 1827 verbonden aan het kabinet van den koning. Zijn ambt bracht mede, dat hij herhaaldelijk in Brussel moest verblijven en in deze stad was het de hofprediker Merle d' Aubigné, die eerst Me vrouw Groen en later ook haar echtgenoot wist te brengen tot een ernstiger en positiever levensbe schouwing, Groen werd nu een strijder op politiek gebied, die zijn leuze: „Tegen de Revolutie het Evan gelie" met kracht in de Kamer en de pers deed weerklinken. Van 1840 tot 1865 heeft hij het Chris telijk volksdeel vertegenwoordigd en hij is tot zijn dood, op 19 Mei 1876, onvermoeid werkzaam ge weest als kampvechter tegen den tijdgeest van een verdraagzaam heid, welke voortkwam uit de zoogenaamde verlichting. Het past ons op zijn geboorte dag dezen grooten voorman te ge denken en in het kort na te gaan, wat hij, ook nog voor onze dagen, te zeggen heeft. Strijder voor de volksvrijheden. Groen heeft onverpoosd den lans gebroken voor „de onverwijlde toepassing der vrijheden en rech ten, welke de Grondwet aan het Nederlandsche volk waarborgt". Hij streed tegen de aantasting van deze grondwettelijke rechten, maar wilde ook zijn volk waar schuwen, dat de rechten een hooge verplichting met zich medebren gen. „Meer dan ooit moet juist nu, bij verootmoediging onder Gods oordeelen, met eenigen ernst ge dacht worden aan de naleving van Gods geboden, aan de zorg voor de hoogste belangen en de dierbaarste rechten van het Ne derlandsche volk. Ook van de Na tiën geldtAan wien veel gegeven is, van dien zal veel worden ge- eischt. Neen, de ergste volksramp is het niet, wanneer onder de strenge tuchtroe van den vreem deling, door de verdrukking zelve, een nationale wedergeboorte voor bereid wordt. Dit is het ergste (en moge door Gods ontferming Nederland er voor behoed wor den I), wanneer een Natie, die in de wereldgeschiedenis een toon beeld der zegeningen Gods op de belijdenis van het Evangelie ge weest is, door eigen ontzenuwing verbastertwanneer ze in ondank baarheid van haar afval een na tionale zielemoord pleegt, en, eer ze het doodvonnis ondergaat, het levensregt verbeurt" Geen reactionnair conservatief. Groen was geen onverzoenlijk fanaticus. Met andersdenkenden, denken we slechts aan Thorbecke, is 'hij zijn levenlang bevriend ge bleven. Maar hij drong aan op beginselbewustheid. „Het Christe- lijk-Protestantsche volksdeel is", zoo zeide hij, „in den strijd voor gewetensvrijheid en plichtsbe trachting machtig, zoodra het tot zelfkennis en veerkracht opgewekt wordt." Dit nu wil niet zegen, dat hij oproept tot terugkeer naar het verleden. „Ik wil noch een Be houd, dat tegen elke verbetering gekant is; noch een Vooruitgang op een weg, waarlangs men naar een afgrond geleid wordt. Ik ben een voorstander van orde en vrij heid; niet gelijk ze als glinste rende luchtvertievelingen in den revolutionnairen dampkring te niet gaan, maar gevestigd op de on veranderlijke begrippen van Gods dienst en van recht, waarin, ook nog ten huidigen dage, menigeen, als Christen en als Nederlander, belang stelt." Zijn actueele beteekenis. Groen heeft ook nog in onze dagen iets te zeggen. Hij was de felle bestrijder van de Fransch- liberale-republikeinsche begrip pen van staatsalvermogen, maar verzet zich niet minder vurig tegen de denkbeelden van een meer absolute vorstenmacht. „Sou- vereiniteit, het vrije volk be schermd door Oranje is een Ne- derlandsch hoofdbeginsel", riep hij uit. Hij was de kampioen voor een gezond constitutioneel parle mentair bestuur. Het beginsel van de Fransche revolutie, dat hij zoo fel bestreed, zag hij als oorzaak van alle ver val. En wij moeten het in dezen tijd erkennen, dit beginsel is het heerschende gebleven in elke niet- christelijke staatsleer, al noemen wij het nu met andere namen als volkssouvereiniteit, staatsabsolu- tisme, dictatuur van de massa, van een groep of een enkeling. Het ongeloof leidt, zeide Groen in zijn beroemd geworden boek „Ongeloof en Revolutie", wanneer het zich vrij kan ontplooien, op staatkundig gebied noodzakelijk ZEEÜWSCH DAGBLAD ïbsdiutiiw- «o Admirtistraiiz-udresGOES, issst yoröilfsat 70, Tehdf, 2438 Esofdflsdacteur: R, ZUIDEMA, Gces, Slmmelsandpleia 1, Tdefcoa 2364 Uitgave van de Stichting „Ztcuwsch Dagblad" Abonaprijs f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adverteaiieprijs 10 et. p. mm. tot revolutie. De bron van het ge zag dienen wij te zoeken in God. Alleen hierdoor hebben wij een vast punt, zoowel voor gezag als voor vrijheid, dat niet afhankelijk is van menschelijke willekeur. Groen was, zooals iemand hem eens geteekend heeft, een persoon lijkheid in den hoogstcn, cdelsten zin van het woord; grondig ge leerde, scherpzinnig geschiedvor- scher, ongeëvenaard polemicus, klassiek schrijver en redenaar, kloekmoedig en nederig Evange liebelijder, waar en vroom Chris ten. Het thema van al zijn werk vinden wij op den omslag van het .eerste nummer zijner „Nederland sche Gedachten", welke hij op 18 Augustus 1869 ging publiceeren, waar we lezen: 't Geheim van allen zegen (Oranje en Neerland I hoor 't) Is in Gods vrees gelegen, Zijn dienst. Zijn gunst, Zijn Woord 1 H. S. 1 MIDDELBURG: Roctsnsche Kaal 39, Telef, 2009 BUREAUX ie: j VLISSINGENWalstraat 37, Telef. 168 TERNEUZEN: Littooy'a Boekhandel, Telef. 2052 1s JAARGANG No. 118 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1945 Deze Sichting zal in de ko mende dagen telkens weer de aandacht vragen van. het Ne derlandsche volk. Vanzelf komt de vraag op: wat is dat voor een stichting en wat bedoelt zij. Op die vraag willen wij gaar ne in het kort antwoorden. De Stichting 19401945 is een voortzetting van het werk der Illegaliteit gedurende de be zettingsjaren. Met inzet van hun leven heb ben tallooze „Illegalen" de be langen van land en volk ge diend. Ontstellend groot is het aan tal slachtoffers, dat daarbij is gevallen. Zeer velen hebben hun leven verloren; anderen, die nu terug- keeren uit gevangenissen en concentratiekampen zijn voor hun leven lichamelijk of geeste lijk gehavend, terwijl ze boven dien van huis en haard werden beroofd. Voor deze helden en hun na bestaanden moet worden ge zorgd. Niet krenterig maar royaal. Zij, die alles wat zij hadden, hebben ingezet, hebben er recht op, dat zij of hun nabestaanden worden geholpen. Welnu, dat is het wat de Stichting 19401945 beoogt. Haar doel is „het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen, alsmede van hunne gezinnen of nabestaanden, een en ander voor zoover zij den hier bedoelden bijstand zullen blijken te behoeven," Ter bevordering van dit doel zal in de week van 2531 Aug. over het geheele land een geld inzameling worden georgani seerd, terwijl op 31 Aug. een straatcollecte zal worden ge houden. Aanbeveling van deze collecte is overbodig. Dankbaarheid voor wat door de Illegaliteit in jaren van har den strijd werd verricht, zal zich gaarne uiten in daden. TURKIJE—RUSLAND. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Turksche regeering de voor- loopige Poolsche regeering heeft erkend. Men verwacht, dat hierdoor een verbetering van de betrekkingen met Rusland het gevolg zal zijn. DE GAULLE NAAR WASHINGTON. Generaal de Gaulle is gister nacht per vliegtuig naar Was hington vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met president Truman o.a. over de bezetting van Duitschland en de hulp van Amerika voor den heropbouw van Frankrijk. De komende winter. De Britsche minister Bevin heeft verklaard, dat 50 a 60 mil- lioen ton kolen noodig zullen zijn om in den komenden win ter de volken van Europa voor koude te behoeden. Ongeveer de helft hiervan zal moeten ko men uit de mijnen van Groot- Brittannië. In Hongarije is ongeveer 2 millioen H.A. land, dat vroeger aan groot-grondbezitters be hoorde, onder de boeren ver deeld. De Vereen. Staten hebben zich bereid verklaard de diplo matieke betrekkingen met Fin land te hervatten. De Nederlandsche militaire missie onder leiding van luit.- gen. van Oyen, zou vandaag te Manilla aankomen. MINISTER VAN KLEF- FENS KEERT NAAR ONS LAND TERUG. Uit Londen wordt gemeld, dat Minister van Klef fens, die daar nog steeds vertoeft, in verband met de internationale betrekkingen thans naar ons land zal terug- keeren. Reorganisatie Sociale Verzekering. Minister Drees heeft een Com missie ingesteld om een reorgani satie van de Sociale Verzekering voor te bereiden. Voorzitter van deze Commissie is Mr Dr van Rhijn. Alle daarvoor in aanmerking komende organisaties zullen in de gelegenheid worden gesteld, voor stellen hierop betrekking hebbende in te dienen. Londen en een Nederlandsche annexatie. A.N.P.-Aneta verneemt in ge zaghebbende kringen te Londen, dat het, indien de Nederlandsche regeering Duitsch gebied zou op- eischen, niet waarschijnlijk is, dat de oppervlakte zoo groot zou zijn als door zekere publicisten in den laatsten tijd is bepleit. Mgr Hopmans 80 Jaar. Vandaag viert Mgr. Hop mans bisschop van Breda zijn 80en verjaardag. Hij werd te Stan daardbuiten geboren, ontving in 1890 zijn priesterwijding en werd in 1914 bisschop. Mede door zijn standvastigheid naast die der an dere bisschoppen kon de R. K. kerk in samenwerking met de Protestantsche kerken zich krach tig verzetten tegen het moderne heidendom, dat de Duitsche be zetters in ons land ingang wilden doen vinden. Pater Bleijs. f Nabij Gorkum is Vrijdag jj. door een auto-ongeluk om het leven gekomen Pater L. Bleijs, die tijdens de Duitsche bezetting in de verzetswereld als „Lode- wijk" een belangrijke rol gespeeld heeft. In Febr. '44, juist op tijd ontvoerd door de ondergrondsche, vertoefde hij daarna met speci- alen opdracht in Zwitserland en later in Engeland, waar hij te Londen adviseur was van de Ned. regieering. Weer muggenplaag op het IJselmeer. Uit Warns wordt gemeld, dat de IJselmeermug dn de warme dagen van Augustus weer in groo ten getale over water en land zweefde. Het was in dit dorp tijdens de warme dagen zoo, dat de daken groen zagen van de mug gen, terwijl deze als rookpluimen boven het IJselmeer hingen. Internat. Chr. Vakverbond. Het internationaal Christelijk Vakverbond hield te Brussel de I eerste vergadering na den oorlog j van zijn permanent comité. Naast dankbaarheid! voor den vrede, was er eenige ongerustheid, daar in het statuut der vereenigde naties voor de internationale vakbewe ging geen behoorlijke plaats is ingeruimd. En vet zijn Je grazende koeien Dat kunnen we, voorzoover het onze belangrijke veeteeltprovincie Friesland betreft, gelukkig nog zingen. Het beroemde Friesche Stamboekvee is den oorlog goed doorgekomen. De gezondheidstoe stand is niet alleen beter dan ooit, maar de Friesche veestapel is zelfs toegenomen. Friesland zal de ge troffen provincies, in de eerste plaats Gelderland, zooveel moge lijk helpen. Ir Louwes zal zich verant woorden. De min. van Landbouw heeft op verzoek van Ir. S. L. Louwes een commissie ingesteld, voor wel ke deze verantwoording zal af leggen van het door hem tijdens de Duitsche bezetting gevoerde beleid als dir.-gen. van de voedsel voorziening. Letterkundigen gevonnist. De eereraad voor de letterkunde heeft op grond van den verderfe- lijken invloed, die van hen is uit gegaan of had kunnen uitgaan als zijn oordeel uitgesproken, dat de letterkundigen Henri J. Bruning, prof. dr T. Goedewaagen, dr J. van Ham, George Kettman, H. M. Klomp (Mien Proost), J. A. v. d. Made, Ernest Michel, mevr. J. H. Stroink, M. B. Versluis (Martien Beversluis), prof. dr Jan de Vries, M. Wolters, dr Gerard, E. A. M. Wijdeveld, ten eerste: dienen te worden uitgesloten van ieder recht tot publicatie alsmede van het samen stellen van bloemlezingen en het doen of laten opvoeren en voor dragen van eenig door hen ge schreven werk; ten tweede: dienen te worden uitgesloten van het aan de markt brengen of doen brengen van reeds verschenen werk of her drukken ten derde: dienen te worden uitgesloten van ieder ander optre den in het openbaar op het gebied der kunst; een en ander voor een tijdperk van 10 jaar. Algemeene ontwik keling militairen. Het ligt in het voornemen der regeering dat niet alleen aan dacht zal worden geschonken aan de lichamelijke verzorging van onze militairen, maar ook aan hun algemeene ontwikke ling. Zij zullen in staat worden gesteld zich de noodige kennis eigen te maken voor eventueele promotie of voor het bekleeden van een burgerbetrekking in de toekomst. De eerste cursus, die begin September aanvangt, is een cursus in de Engelsche taal, waaraan naar schatting 40.000 man zullen deelnemen. De or ganisatie is opgedragen aan het Nederl. Talen Instituut te Rotterdam. Een Nederlander van groot formaat. Jhr Mr TJarda van Starkenborgh. Zooals wij reeds hebben ge meld heeft de Gouverneur-Ge neraal van Ned.-Indië, Jhr Tjarda van Starkenborgh, de vrijheid herkregen. In zijn de vorige week ge houden radiorede heeft Minister Schermerhom hem terecht ge noemd een Nederlander van buitengewoon formaat. Van Starkenborgh, aldus de Minister, heeft met den moed en de wijsheid die zijn persoon eigen zijn, zijn plaats op een historisch oogenblik gekend als weinigen. Hij wist, dat er voor den Gou verneur-Generaal van Hare Majesteit de Koningin slechts één mogelijkheid was, namelijk het harde let deelen met het volk, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd. De Nederlander heeft zijn plaats in Indonesië, heeft er zijn taak en zijn verantwoorde lijkheid, niet alleen in dagen van voorspoed en zegen, maar ook in dagen van rampzaligheid en lijden. Reeds vóór dat een telegram van de regeering uit Londen dit bevestigde, stond bij van Starkenborgh vast, dat er slechts één mogelijkheid voor hem bestond: op zijn post blijven. Thans, na deze oorlogsjaren, zullen er weinigen zijn, die niet met groote dankbaarheid de wijsheid van dit besluit zullen inzien. Met eere zal dan ook de heer van Starkenborgh, indien zijn gezondheid dit toelaat, straks de plaats die hij op 7 Maart 1942 moest verlaten weer inne men. Provincienieuws. HET COLLEGE VAN GED. STATEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot leden van Gedeputeerde Staten in Zeeland, de heeren Mr Dr A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand, lid van de Provin ciale Staten, L. Onderdijk, (S.D. A.P.) eveneens lid van de Provin ciale Staten en J. Ramondt (A.R.) landbouwer te Schoondijke. Palestijnsche troepen op Walcheren. Ter bewaking van de Duitsche krijgsgevangenen zijn te Vlissin- gen, Middelburg en Westkapelle Palestijnsche troepen aangekomen. Zij maken sinds vorig jaar deel uit van het beroemde 8e Britsche leger, dat zoo grooten roem ver wierf door den strijd in N.-Afrika en in Italië. De Palestijnsche mi litairen zijn kenbaar aan een Da vidsster op de mouw. Zij spreken het modern Hebreeuwsch. In Vlissingen zijn ze voorloopig on dergebracht in tenten op het ter rein bij het slachthuis. MIDDELBURG. W ij z i - ging gas-uren. Met ingang van 25 Aug. a.s. zal er op Zaterdagen en Zondagen gas geleverd worden van 12 tot 13 uur inp laats van 11.30 12.30 uur. VLISSINGEN. B ij e e n - komst oude gemeen teraad. De loco-burge meester van Vlissingen, de heer L. P. van Oorschot, heeft den ouden gemeenteraad tegen Vrijdagmiddag 3 uur in het stadhuis bijeengeroepen. S. S. „O r a n j e Nas sau" teruggekeerd. Een der oude mailbooten van de Mij. „Zeeland", het s.s. De Japansche regeering heeft de legerleiding op dracht gegeven een kust strook aan de West- en de Oostkust van de baai van Tokio te ontruimen in ver band met de landing van ge allieerde strijdkrachten op a.s. Zondag. De Japansche afgevaardigden hebben te Manilla verklaard, dat er in Japan een chaotische toestand heerscht in verband met de plaats gehad hebbende bombardementen. Er is groot gebrek aan voedsel en brand stoffen. Het capitulatiebevel schijnt nu tot alle gevechtsfronten te zijn doorgedrongen. De srijd is nu overal gestaakt. Boven Japan zijn strooibil jetten uitgeworpen waarin ge zegd wordt, dat hët nog wel eenigen tijd zal duren eer de troepen arriveeren om de Ja panners gevangen te nemen. „Oranje Nassau", is eergiste ren binnengeloopen in de ha ven van Rotterdam. Het ligt in de bedoeling daar te dokken. De „Oranje Nassau" heeft sedert het uitbreken van den oorlog in geallieerden dienst gevaren. H. A. R. K. - g o e d e - ren uit Leidschen- d a m. Men is thans volop aan het lossen van een 2-tal schepen met meubilair enz., af komstig uit Leidschendam, door welke laatste gemeente Vlissingen eveneens is geadop teerd. Begrafenis P. C. Nonnekes. Dinsdag werd ter aarde besteld, het stoffelijk hulsel van den heer P, C. Nonnekes, die in het Chr. Vereenigingsleven ge durende vele jaren een bijzondere plaats heeft ingenomen. De over ledene werd door den Voorz. van de Vereen, tot bev. van het Chr. Onderwijs op G. G. den heer F. D. G. Prins, herdacht als een ac curaat secretaris, die 25 jaar de belangen van dat onderwijs heeft behartigd, en voor de toekomst, zulke hoopvolle plannen had. De heer J. Marijs wees er op, dat de heer Nonnekes als penning meester van den Chr. Besturen bond, meer dan 20 jaar, met een ongekende werkkracht heeft gear beid. De heer E. Niemeijer memo reerde, namens het personeel en ambtenaren van de Kon. Mij. „De Schelde", dat het steeds een wel daad was met den heer Nonnekes samen te werken. Namens den heer Blokland Vis ser werd een brief van afscheid voorgelezen. Ten slotte sprak nog de heer J. J. Laernoes, namens den Ker- keraad der Geref. Kerk. WAARDE. Maandagmiddag werd hier met militaire eer ter aarde besteld de 23-jarige soldaat Jan van Fraassen, die te Rotter dam op noodlottige wijze om het leven is gekomen. De kist was be dekt met de Nederlandsche driekleur en een aantal kransen. Het woord werd gevoerd door lt. Bom, door den veldprediker ds v. d. Vegte, door een ouderling der Geref. Kerk en door ds v, d. Berg, die een woord van dank sprak namens de familie. Bij het neerlaten van de kist loste het vuurpeleton een 8-tal schoten. KORTGENE. Op 15 Aug. werd hier besloten tot de oprich ting van een buurtvereenging tus- schen den Torendijk en den W. Achterweg. Het bestuur bestaat uit de heeren Welleman, voorz., J. L. Versprille, A. J. van Boven, P. Zandee en G. Welleman. Met ingang van 1 Aug. is aan dhr M. Anthonisse wegens 40 jarige dienst, eervol ontslag ver leend door den Prov. Veerdienst. Donderdagavond gaf het muz. gezelschap „E.M.M., een ge slaagde uitvoering van vaderland- sche en andere nummers. Voorts was er op het plein van de Huishoudschool voor de jeugd gelegeneid om te dansen. Op 2 Aug. werd op een be stuursvergadering van de Onder linge Veeverzekering Mij. „Noord-Beveland" afscheid geno men van dhr Th. Wolse, die se dert de oprichting in 1901 admini strateur is geweest en thans zijn functie heeft neergelegd. Zijn dochter volgt hem op. SINT PHILIPSLAND. In de Vrijdag gehouden gemeenteraads vergadering werden tot wethou ders gekozen dhrn A. M. van Dijke en C. A. Stormezand. De voorz. herdacht met dankbaarheid, dat de gemeente voor groote on heilen gespaard bleef, ondanks het feit, dat St. Philipsland een half jaar vlak achter de frontlijn lag. Veel dank is de gemeente ver schuldigd aan den wnd. burge meester, dhr W. C. Nieuwenhuij- zen die na de bevrijding de ge meente met vasten hand bestuurde, en aan de ondergrondsche strij ders, die hebben voorkomen, dat het geheele grondgebied door den vijand onder water werd gezet. Nadat ook nog de raadsleden van Dijke en Neele het woord had den gevoerd, werd de gemeente- begrooting voor 1945 aangeboden. Uit Nederland gestolen goederen worden terug gegeven. De Engelsche minister van Oor log heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de geallieerden in de Britsche bezettingszone, de terug gave van uit Nederland gestolen goederen, die gemakkelijk als zoo danig kunnen worden herkend zul len bevorderen. Hij hoopte, dat spoedig een groote hoeveelheid goederen kan worden teruggegeven. «•Uit Den Haag wordt ge meld, dat de regeering bin nenkort 600 doktoren naar Indië zal uitzenden. ■- Er wordt momenteel onderhan deld over de mogelijkheid om vroegere Duitsche concentratie kampen uit Westfalen te gebrui ken voor Nederlandsche politieke gevangenen. Te Berlijn heeft de eerste voetbalwedstrijd plaats gehad tusschen een Britsch militair elf tal en een Duitsche ploeg uit Ol denburg. Hoog water te Vlissingen Donderdag 23 Aug.: 2.39 u., 2.07 M. N.A.P.14.50 u., 2.04 M. N.A.P Op- en ondergang van zon en maan. Donderdag 23 Aug.Zon op 6.43, onder 20.53 u.Maan op 19.22, onder 4.09 u. Vandaag volle maan 13.43 u. Kerk en Schooi. 25 tot 31 Augustus Herdenkingsweek Stichting 1940—1945 De Atoombom. Er openen zich groote perspectieven. Te Ottawa is bekend gemaakt, dat het onontbeerlijke radio actieve metaal, dat noodig is voor de vervaardiging van den atoombom, geleverd wordt door Canada, een van de rijkste ura- niumbronnen ter wereld. Te Londen heeft Sir John An derson medegedeeld, dat „de hoeveelheid energie, besloten in den atoombom, wonderbaarlijk is. Het probleem der controle op de vrijmaking dezer energie is^ niet opgelost. Ik twijfel er niet aan of het zal opgelost worden, maar er zal nog heel wat werk moeten worden ge daan. Alle inspanning der laat ste paar jaar is gericht geweest op het explosieve vrijmaken der energie. Er zijn groote moge lijkheden, wanneer energie zoo als die in .den bom voorkomt, beschikbaar wordt gemaakt voor het aandrijven van machi nes en het leveren van kracht bronnen. Het geheele indus- trieele leven zou er door kun nen worden gerevolutioneerd, maar voor het zoo ver is zul len nog vele jaren voorbijgaan." Het Amerikaansche departe ment van oorlog heeft nog mee gedeeld, dat een fabriek moest worden ontworpen voor het uit voeren van alle ingewikkelde verrichtingen, die het gevolg waren van het uitoefenen van controle op een afstand, van achter zware betonnen muren ter bescherming van de arbei ders. Een geheel nieuwe chemie moest worden uitgewerkt om het materiaal te concentrceren. Met de methodes, die men tot zijn beschikking had, toen het proces het eerst werd ontdekt, kon men een millioenste gram van het materiaal vervaardigen. Begin 1944 kwam men tot een duizendste gram, terwijl in Maart 1944 experimenten met een gram mogelijk werden. Enorme hoeveelheden materia len worden thans verwerkt in vele processen zonder dat een menschelijk oog ooit ziet wat er binnen de bouwwerken gebeurt. Alleen door middel van een in gewikkelde reeks wijzerplaten neemt men er iets van waar. Iedere verrichting wordt vol trokken in een afgelegen cel. Wanneer deze operatie voltooid is, wordt het materiaal naar de volgende cel gebracht. Ned. Heiv. Keik. Beroepen: te Heemstede (toez.) (4e pred. pl.) K. Strijd te Hen gelo (O.). Aangenomen: naar Dinteloord, P. P. J. Monster te Amersfoort Geref. Kerken. Bedankt: voor Hilversum, G. R. Visser te Oudewatcr. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Drachten. D. Biesma Jr te Nieuwe-Pekela, DsD. Scheele pred. bij de Geref. Kerk te Assen, van 1927 tot 1933 te Middelburg, hoopt t op 29 Augustus a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te her denken. Het gebeurde te Axel. Ds D. Zemel te Axel deelt ons mede, dat Ds Tiemens in zijn schrijven opgenomen in ons blad van 15 Aug. de zaken niet juist voorstelt. Het officieele besluit van de classis zegt, dat de geestelijke eenheid der Geref. Kerken in de classis verbroken is, waar om de afgevaardigden die met de „verklaring" instemden ver zocht werden de verg. te ver laten. Voor de verg. van 6 Aug. ontvingen zij geen uitnoodiging. In die vergadering was een schrijven van de Kerken van Axel, Hoek en Zoutespui, waar in verklaard wordtUit uw be sluit hebben wij de gevolgtrek king gemaakt, dat door U het kerkverband met ons verbro ken is. Dit constateerend zien wij ons genoodzaakt ook van onzen kant het kerkverband op te zeggen. De studentenkwestie. Vertegenwoordigers van alle hoogescholen en universiteiten hebben zich in een open brief tot den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr v. d. Leeuw, gewend. Zij maken vnl. bezwaar tegen de verlaging van den vastgestelden uitsluitingstcr- mijn voor studenten, die de „loya liteitsverklaring" geteekend heb ben zonder daarvan te hebben „ge profiteerd". Deze is n.I. van een jaar op 9 maanden gebracht. Ds I. VOORSTEEGH OVER GEMEENTE-OPBOUW. In verband met de actie van Gemeente-opbouw, die de laat ste maanden in de Ned. Herv. Kerk tot openbaring is geko men, heeft ds I. Voorsteegh, Ned.- Herv. predikant te 's Gra- venhage, aan zijn kerkeraad een Open brief gericht, waarin hij uiting geeft aan zijn ernstige bezwaren daartegen. De schrijver oordeelt, dat als de arbeid van Gemeente-op bouw waarlijk tot heil van de gemeente, van kerk en volk zijn zal, het roer moet gewend, om duidelijk te gaan koersen op het kompas van Gods Openba ring in de H. Schrift gegeven. Wil men werken voor de gees telijke vernieuwing van de kerk, dan zal ten opzichte van fundamenteele beginselen geen enkele onzekerheid mogen heerschen. Helaas laat Gemeen teopbouw in het onzekere. Zij zegt wel de richtingen te wil len doorbreken, maar de schrij ver vreest, dat er door haar actie |nog een richting bijkomt, waarvoor wellicht „Vrijzinnig orthodox" of „Orthodox-vrij zinnig" een gepaste naam zou zijn. Ds Voorsteegh geeft 'dan en kele citaten van vrijzinnige zijde, ten bewijze, dat hier dui delijke taal gesproken wordt, „maar waarbij de fundamenlten van het Chr. geloof naar de H. Schrift, worden weggebroken". „Als ontkend wordt, dat de Eeuwige Zoon van God door wondere geboorte in het vleesch verschenen is, dan noemt Gods Woord datde geest van den anti-Christ (1 Joh. 4:3 en 2 Joh. 7). Kunnen wij zoo sa menwerken aan Gemeente-op- bouw? Nooit! Hartelijk zal de schrijver zich verheugen als Ge- meente-opbouwi mede belijdt van het Lam Gods: „Gij zijt geslacht en hebt ons Gode ge kocht door uw bloed". „Wij heb ben het kloek en klaar getuige nis van deze dingen nog nooit van Gemeente-opbouw gehoord en toch wil men naar een Christusbelijdende kerk dan moeten de zooeven genoemde waarheden voorop staan. Waar ze niet worden beleden, daar wordt het Evangelie gemist en wij weten, hoe de Schrift tegen een ander Evangelie waar schuwt en toornt." Ds Voor steegh oordeelt, dat wellicht van de zijde van Gemeente opbouw geen nieuwe „eerezuil voor de Dordtsche synode" en haar werk te wachten is. „La ten wij toezien. Waakzaamheid en kloek opkomen voor de Con fessie, die nog altijd de belijde nis onzer kerk is, is geboden". Om des beginsels wille, aldus de schrijver, moeten wij ons verzetten als de strijd aange bonden wordt tegen allerlei Chr. actie en Chr. organisaties op staatkundig en sociaal terrein, evenals op het gebied van het vereenigingsleven. Heeft zoo vraag ik met diepen ernst God daarom Zijn oordeelen over ons gebracht, opdat wij op dat gebied den weg van kleur- looze neutraliteit zouden op gaan?" De schrijver besluit met

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1