ZEEUWSCH DAGBLAD Een betere weg. Krachtige nota van de Regeering. Interview met Den Doolaard. Nederland zal bij de onderteekening van de acte van capitu latie vertegen woordigd zijn. 1eJAARQAN@No.117 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 Aug. '45 Eeoiijtn tijd. fple&sn heelt Minister van Kieffens verklaard, dat de Rcgeering, wat betreft eventueele annexatie van Duitsch gebied, er prijs op stelt, dat door een openbare discussie de publieke meening zich hierover kan vormen. Wij hebben er toen op gewe zen, dat voor een werkelijk vruchtdragende discussie offi- cieele en deskundige voorlich ting noodzakelijk is. Tot ons genoegen blijkt thans dat ook de regeering deze over tuiging is toegedaan. Hetgeen blijkt uit de volgende mededeeling: De regeering meent, dat het vraagstuk der annexatie op dit oogenblik nog niet rijp is voor het doen van een voorstel, doch wel voor het doen instellen van een zakelijk onderzoek naar de verschillende aspecten daarvan. Bij dit onderzoek zal in, de eerste plaats de vraag worden gesteld, of annexatie moreel ge oorloofd, juridisch rechtmatig en politiek (sociaal-economisch- cultureel) verantwoord zou zijn. Voorts of annexatie doelma tig en uitvoerbaar is. En ten slotte hoe groot een eventueel te annexeeren gebied zou moe ten zijn. Reeds zijn door allerlei parti culiere instanties inleidende on derzoekingen gedaan, o.a. in zake de militaire en strategische kanten van het probleem, doch in de meeste gevallen hadden zulke werkgroepen zich gebon den aan een bepaald, van te voren reeds vaststaand! stand punt. Thans is de regeering over gegaan tot het instellen van een Staatscommissie, die op korten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en zedelijk ge fundeerd voorstel zou moeten doen. Deze commissie is samen gesteld uit personen,niet aange wezen op grond van hun mee ning te dezer zake, doch op gronden van bekwaamheid en integriteit." Dit besluit verdient toejui ching. Hier wordt een betere weg gevolgd dan aanvankelijk door Minister Schermerhorn aange wezen. KLAARHEID INZAKE PEARL HARBOUR. Een senator uit Massachusetts, David Walsh, heeft den Ameri- kaanschen min. van Marine ver zoent ten spoedigste een volledig rapport te publiceeren aangaande de oorzaken van de ramp van Pearl Harbour. Men verlangt te weten, wie verantwoordelijk zijn voor het feit, dat deze onverwach te Japansche aanval kon slagéh. Geëischt wordt, dat de resulta ten van de in te stellen enquête publiek zullen worden gemaakt Nieuw Russisch Vijf- Jarenplan. Radio Moskou heeft medege deeld, dat de Sowjet-Unie een nieuw S-jarenplan zal uitvoeren voor het herstel van het nationale bedrijfsleven. Het plan zal zich uitstrekken over de jaren 1946 t.m. 1950. Dank van de Nederlandsche ballingen aan Engeland. De Nederlandsche ambassadeur heeft gisteren aan het Britsche Koningspaar in Buckingham Pa lace bloemen aangeboden namens alle Nederlanders, die gedurende den oorlog ir. Engeland een toe vluchtsoord hebben gevonden. Loonen in de zuivelindustrie. Het Ministerie van Sociale Za ken deelt mede: Het college van Rijksbemiddelaars heeft allen werkgevers in de Zuivelindustrie ett in het Melkinrichtingsbedrijf vergunning verleend, de loonen van hun werknemers, zooals deze golden op 31 October 1942, te verhoogen met f 6.per week. In het gebied' van Sjanghai zijn Nederlansche geïnterneerden vrij gelaten, tezamen met een groep van 6000 Amerikanen. AANSPRAKEN OP SCHADEVERGOEDING EN OFF1C1EELE ERKENNING. Zooals wij reeds in het kort meldden heeft de Regeering een nota gericht aan de groote mogendheden, betreffende scha devergoeding door Duitschland en restitutie van uit Nederand gestolen goederen. De nota zegt, dat de regee ring den onbevredigenden toestand, die nog steeds en bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Ned. koop vaardijvloot gedurende den oor log heeft geleden, de Ned. re geering aanspraak maakt op 'tl eerlijk en rechtvaardig aan deel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. Nadruk wordt gelegd op de mate van de verwoesting, welke zonder noodzaak of recht-door den oorog is veroorzaakt vaardiging ten aanzien van vele gestolen goederen, van levend vee en andere Ned. activa heerscht, niet kan aanvaarden. In de tweede plaats maakt de regeering aanspraak op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle Duitsche binnenland- sche en buitenlandsche activa welke voor herstelbetaling zul len worden aangewend. Voorts herhaalt de Ned. regeering, dat zij het recht voorbehoudt aanspraak te maken op aansluitend Prui sisch grondgebied, dat Ne derland compensatie kan bie den voor den Duitschen aan val. De nota brengt in herinne ring, dat met het oog op de en herinnerd wordt dat meer dan 8 pet. van den bouwgrond van ons land onder water is ge zet en dat meer dan 2 pet. braak heeft gelegen met 'toog op den aanleg van versterkte zones, mijnenvelden en vlieg velden door de Duitschers. 6 pet. is bovendien ongeschikt ge maakt voor onmiddellijk ge bruik door de militaire opera ties. Verder heeft de regeering (Ie noodige stappen gedaan bij de regeeringen van de landen, wel ker strijdkrachten in de on middellijke omgeving van Nederl.-Indië aanwezig zijn, teneinde er zooveel noodig aan te herinneren, dat Ne derland naar behooren dient te worden gekend wat de overgave van Japan betreft. Spannende week aan den Nolledijk. .Tijdens een onderhoud met den bekenden schrijver^ A, den Dool aard, vernamen wij, dat deze week zeer spannend zal zijn voor het diclitingswcrk aan den Nolledijk ■bij Vlissingen. Er worden n.1. proeven geno men, om te komen tot een ver vroegde sluiting van het gat. Dit gebeurt door het tot zinken brengen van Caissons, die een af meting hebben van 5 .X 2.20 X 12.50 m, en die afkomstig zijn van de kunstmatige havens, die bij de landingen in Normandië zijn gebruikt. Ze zijn door de Engelsche au toriteiten welwillend ter beschik king gesteld. Op 18 en 19 Augustus j.l. zijn de eerste 4 caissons tot zinken ge bracht. Of deze proef gelukken zal, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Tegelijkertijd werpt een groote drijvende kraan van de M. U. Z., met een grijper-capaciteit van 2 loib. m. groote hoeveelheden klei in het gat. Deze klei wordt gebaggerd in het Hollandsch Diep en is gedu rende langeren tijd bestand tegen de inwerking van eb en vloed. In enkele dagen tijds heeft de kraan een keileemdam opgewor pen van 80 m. lengte, welke echter nog zeer smal is. Dienten gevolge is de stroomsnelheid in de resteerende opening belangrijk toegenomen. De spoedige sluiting blijft even wel afhankelijk van de weersom standigheden, temeer, omdat de periode van het z.g. springtij weer begonnen is. Wanneer het Nollegat dicht zou komen, zou de gemiddelde stand van het water op het eiland Wal cheren met 10 cm. dalen. Een memorandum van Prof. Gerbrandy. De Ministerraad heeft besloten het verzoek tot Prof. Mr P. Ger brandy te richten om een memo randum samen te stellen, omtrent het beleid van de opeenvolgende Nederlandsche regeeringen te Londen, tijdens de bezettings jaren. Ook de periode de Geer zou hierin dus begrepen zijn. Hem is voorts verzocht dit stuk in handen te stellen van de Na tionale Advies-Commissie. Deze zou voorts de bevoegdheid krij gen ook zelfstandig onderzoek te doen en inlichtingen te vragen aan allen, wier getuigenis gewenscht wordt. Prof. Gerbrandy heeft ver- Waard, dat hij gaarne wil mede werken tot het afleggen van re kening en verantwoording door de Londensche regeeringen en heeft met de samenstelling van het me morandum reeds een aanvang ge maakt. Provincienieuws. Ned. Pomologisceh Vereen. Zaterdag had te Wilhelmina- dorp de alg, vergadering van de Ned. Pomologische vereeniging, afd. Zeeland plaats o.l.v. dhr J. Q. C. Lenshoek. De seer. Ir P. v. d. Plassche herdacht de slachtof fers onder de leden en deelde daarna mede, dat aan de vrucht- boomen geen groote schade is toegebracht. Hij achtte de fruit- prijzen niet te hoog. Voorts ver meldde hij, dat er 23 cursussen zijn geweest in het afgcloopen jaar, Er werden 226 bijenkorven geplaatst. Dhr Lenshoek werd als bestuurslid herkozen. Hierna had onder voorzitter schap van dhr A. Minderhoud een vergadering plaats van den Proef tuin voor Zeeland. Ook deze heeft weinig van den strijd geleden, het laboratorium daarentegen liep schade op. Als bestuursleden werden herkozen dhrn R. v. d. Have, P. J. J. Dekker, J. Q. C. Lenshoek en A. Minderhoud. Vervolgens werd van dhr A. Provoost, die van 1918 tot Oct. 1944 chef van den Proeftuin en tevens onderwijzer was, afscheid genomen. De voorz. bood hem een radio-toestel aan, dat in de toe komst zal worden aangeschaft, terwijl Ir v. d. Plassche (hem een boekwerk offreerde, na zijn ver diensten voor den Proeftuin en voor den tuinbouw te hebben ge schetst. Na enkele andere sprekers voerde tenslotte Ir. de Bakker nog het woord. MIDDELBURG. Zomer- concert Z. V. U. Vrijdag avond vond dn het Schuttershof het laatste der vier zomerconcer- ten van de Z.V.U. plaats. Met groote aandacht beluisterde het auditorium de zang van Tanny van de Garde en het spel van de heeren Dick de Reus en Jan Kuiler. De sopraan bleek over een helder stemgeluid en een uitnemende techniek te be schikken en had enthousiaste bij val. Vooral de Aria van Scarlatti en de drie Romanzen van Brahms werden luide toegejuicht. Dick de Reus gaf blijk van zijn kunnen in een Chaconne van Bach en vier stukken van Jos. Suk. Wij hopen dezen jongen kunste naar nog meer te mogen be luisteren. Jan Kuiler speelde als solist ëen tweetal stukken van Chopin, waarvan met name de vertolking der Polonaise in Es-dur heel goed was. Het gebodene stond op zeer hoog peil en het is te hopen, dat de Z.V.U, met haar concerten in dezen lijn door zal gaan. VLISSINGEN, „De her bouw van Vlissinge n". Onder dezen titel heeft het Ge meentebestuur een brochure van 61 pagina's iaten verschijnen, sa mengesteld door dhr H, B, J, Knoop, weth, van Openb, Werken. Deze memoreert, hoe Vlissingen werd getroffen door oorlogschade en inundaties en vervolgens de ontwikkeling van den toestand vanaf begin November 1944 tot Juli 1945. Het urgentie-program ma 1943 blijkt behoudens enkele wijzigingen te worden gehand haafd. Dit plan wordt in de brochure besproken en toegelicht. Aan stadsuitbreiding, verlegging van het centrum, wijziging der gemeentegrens, stratenplan en scholenbouw wordt de noodige aand'acht besteed. GOES. D e Ma r i a M a g d a- 1 e n a k e r k. De heer A. D. F. v, d. Wart heeft bij de boekhandel van Klaveren een belangwekkende verhandeling over „De Groote of Maria Magdalenakerk te Goes en haar restauratie" het licht doen zien. Verlucht door enkele goede fo to's geeft dit werkje ons een over zicht van de restauratie van deze schoone kathedraal en de voorge schiedenis daarvan. Als inwij dingsjaar is vermoedelijk 1423 aan te nemen. In v1619 brandde het schip nagenoeg geheel uit Het orgel werd in 1641 gebouwd. Sinds 1936 is het gepneumatiseerd. In dit jaar kwam ook de algeheele restauratie, die in 1923 begonnen was, gereed. Dit, nadat er reeds sinds 1898 een restauratie-com missie bestond, die echter met groote moeilijkheden, vooral finan- ciëele, te kampen had. Nog altijd wachten nu de consistorie, en en kele andere objecten op herstel ling. Met den schrijver hopen we, dat Rijk, provincie en gemeente naast Synode en particulieren ook hier hun medewerking niet zuilen onthouden. Onze klokken. Naar wij vernemen is er een groote kans, dat de groote luidklok van den stadhuistoren die te Groningen werd ontdekt en die thans te Heiligerlee wordt gestemd, op 31 Augustus a.s. weer geluid zal kunnen worden. De terugkeer van de klok kan een dezer dagen wor den tegemoet gezien. Wat de overige klokken betreft: het is nu wel zeker, dat verschillende klokken van het carillon bij Hoog water te Vlissingen Woensdag 22 Aug, 2,01 u. 1.83 m. N.A.P., 14.14 u 1,89 m. N.A.P, Op- en ondergang van zon en maan. Woensdag 22 Aug.Zon op 6.42 u„ onder 20.55 u.Maan op 18.53. u,, onder 2,50 u. Officieel wordt thans gemeld, dat Nederland bij de ondertee kening van de acte van .over- 1 gave door Japan vertegenwoor digd zal worden door den com mandant van de Nederl. Indi sche strijdkrachten, luitenant- generaal van Oyen. Hij is reeds naar Manilla vertrokken en zal met generaal Mac Arthur naar Tokio gaan waar de plechtige onderteekening zal plaats heb ben. Generaal Mac Arthur gaf als zijn meening te kennen, dat de onderteekening binnen 10 dagen kan worden verwacht. Op Java is de strijd gestaakt. Volgens het radio-station te Batavia, dat onder Japansche con trole staat, hebben de Japansche troepen op Java bevel ontvangen het vuren te staken. Van Amerikaansdie zijde wordt gemeld, dat dit bevel wordt opge volgd en dat de Japanners zich op de overgave voorbereiden. De Japansche strijdkrachten zullen de orde en de rust bewaren, totdat deze taak door de geallieer den zal zijn overgenomen. Urk „boven water" zijn geko men. Of dit met alle klokken het geval is, is nog niet zeker. 's GRAVENPOLDER. In de 1 bijeenkomst van den tijdelijken gemeenteraad werden dhrn Th. de Klerk en M. Grim tot wethouder I gekozen, waarna de burgemeester I zijn dank uitsprak voor wat dhr Hoogesteger als weth. heeft ge daan. Daarna werden de 9 in woners herdacht, die bij de be vrijding hun leven lieten. Voor de betrekkingen van bode en gemeen tewerkman zullen gegadigden worden opgeroepen. De gemeente arts, Dr A. P. Kole, werd op nieuw voor 3 jaar benoemd. KAPELLE. De tijdelijke ge meenteraad van Kapelle kwam onder voorzitterschap van weth. J. Balkenende, wnd, burgemeester, bijeen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1