Onze Regeering op het verkeerde spoor. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerbied voor ons Volkslied. Engeland zal niet vergeten. 8e schrijfwijze van onze taai. De Gouv.Generaa! van Ned.-lndië bevrijd. De Minister-President Prof Xr W. Schermerhorn heeft in zijn radiotoespraak van 27 Juli een uiteenzetting gegeven van de maatregvlcD, de de regeering hceit kuneuM te moeten 'treffen ter oplossing ran het rsüis-yj-aag- Misk in den huidigcu ov^rgangs- tijd, Prof, Sehcrmcrhorn plaatste zich hierin op het juiste standpunt, dat de regeering zoo weinig mo gelijk moet vooruidoopcn op de beslissingen, welke de volksverte genwoordiging zal nemen over de definitieve gestalte van den Ne- derlandschen omroep. Bijna iedereen is het er over eens, zeide die minister, dat men een Nederlandsche omroep alleen als een nationale lean beschouwen, indien daarin de geestelijke cn maatschappelijke stroomingen op redelijke wijze tot haar recht ko men. Het is niet aan de regeering, zoo ging hij verder, voorstellen hierover te doen. Toch heeft de regeering thans een beslissing genomen, welke zonder twijfel in breeden kring een groote ontstemming heeft ge- wek. Er is reeds in andere bladen op gewezen, dat de „Stichting Radio-Nederland in den Over gangstijd" ons volk voor een vol dongen feit plaatst, dat een aan zienlijk deel van ons volk niet kan aanvaarden en velen vreezen dan ook, dat hiermede een felle radio-strijd wondt ingeluid. De re geering heeft den omroep in één hand geplaatst en op deze wijze is zij gezwicht voor den modernen roep om eenheid, welke velen be zien als een noodlottig overblij isel uit den afgeloopen bezettingstijd. Wij moeten immers geen radio- omroep hebben, die een compromis beteekent tusschen de verschillen de stroomingen in ons volk, maar deze stroomingen zelf zijn het, die uit het volk opkomen en zich in vrije organisatie moeten kunnen uiten. Op grond van de nieuwe or ganisatie zullen vertegenwoordi gers van de onderscheiden gees tesrichtingen gemeenschappelijk de verantwoording moeten dragen voor een zoogenaamd eenheidspro. gramma. Het gevaar is hierbij lang niet denkbeeldig, dat op deze wijze een minderheid zich zal heb ben neer te leggen bij een radio politiek, die lijnrecht tegen haar beginselen indruischt. Zoodoende dreigt er een geestelijke dwang, waartegen wij ons met hand, cn tand dienen te verzetten. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat wij een tegenstelling voor staan tusschen de verschillende radio-organisaties. Integendeel. Samenwerking en nauw contact zijn ook hier eisch van het oogen- hlik, vooral met het oog op de Wijze, waarop de Nederlandsche omroep tegenover het buitenland optreedt. Op deze wijze kan zeker een eenheid worden bevorderd en onze overheid dient een dergelijke samenwerking stellig te stimu- leeren. Maar de wijze, waarop het nieuwe kabinet ons volk een or ganisatie opdringt is niet alleen on-democratisch maar tevens in strijd met de eeuwenoude begin selen van vrijheid, waarvoor wij juist in de achter ons liggende jaren gestreden hebben. Wij wenscheu geen radio-strijd, maar de beslissingen, die nu ge nomen zijn, houden het gevaar voor het ontbranden van een der- gelijken strijd in. Herstel van onze vrije volksrechten is in dit verband een dringende eisch. H. S. ZEEUWS DAGBLAD Rwteeiis- en Ataiaistratie-adreaGOES, Lange Votttstraat 70, Tclaf, 2438 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Goes, Simmelandpleln 1, Telef con 2364 Uitgave van de Stichting „Zceuwsch Dagblad" Abonrcprijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. Het Nederlandsche volk heeft met groote dankbaarheid den na- tionalen feestdag ter gelegenheid van het beëindigen der oorlogs handelingen gevierd. Bij deze viering zijn echter be denkelijke symptomen naar voren gekomen, waarop dient te worden gewezen. Ter inluiding van de feestelijk heden werd in de Zeeuwsche hoofdstad een concert gegeven, dat aanving met het spelen der volksliederen van Nederland en Engeland. Het heeft ons hierbij getroffen, dat velen uit het pu bliek hierbij niet de moeite namen om op te staan en, met ontbloot hoofd, getuigenis af te leggen van den eerbied, die ons moet bezielen bij het aanliooren dezer volks liederen. Zeker, de volksliederen zijn, met name in den laatsten tijd, wel eens misbruikt door ze te pas en vooral te onpas ten gehoore te brengen. Maar bij een nationale herden king gaat het niet aan om bij het spelen van ons Wilhelmus onze nationale luiheid te demonstreeren door languit in het gras te blijven liggen. Ook ds het ons onbegrijpelijk, dat militairen er de voorkeur aan bleken te geven tijdens dit spelen aan de arm van hun meisje te blijven hangen in plaats van fier, in de houding, uiting te geven van hun eerbied. Nederlanders, laat U bij de ko mende feesten van een betere zijde zien, H. S. MIDDELBURG: Sbueansche Keai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: J VLISSINGEN: Walatraat 37, Telef. 168 I TERNEUZEN: Litiooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 116 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 Telegram van Koning George aan de Koningin. H. M. de Koningin ontving een telegram van Koning George van Engeland, waar in deze zijn gelukwenschen uitsprak met de totale over winning op de krachten van tyrannie en agressie. Mijn regeering, mijn volk en ik zullen nooit vergeten, dat Uwe Majesteit de eerste was, die vrijwillig deelnam aan den strijd tegen den Japanschen vijand, toen deze, na den verraderlijken aanval op Pearl Harbour, den oor log verklaarde aan mijn land en de V.S." De Koning verklaarde in het telegram voorts de groot ste bewondering te hebben voor de dappere daden van de Ned. gewapende macht bij de verdediging van de Ned. gebiedsdeelen in 't Verre Oosten. Spijkers met koppen. Gereedschapsactie VolksherstelH.A.R.K. Iedere Nederlander weet nu langzamerhand wel, dat er in de door den oorlog geteisterde gebieden een toestand heerscht van ellende en verdriet, van nood en armoede, dat in deze streken de bevolking op de meest primitieve wijze gehuis vest is en dat veelal de nood zakelijkste middelen ontbreken hierin verbetering te brengen. Ondanks dat, is en wordt er met de schaarsche middelen die be schikbaar zijn, gedaan wat mo gelijk is om den toestand een beetje dragelijk te maken. Maar die gebieden in ons land, die niet of zeer weinig geleden heb ben zullen helpen. In de komen de weken wordt er in alle ste den en streken, die hiertoe ge rekend kunnen worden een jgrootscheepsche gereedschaps actie georganiseerd door Volks- herstel-H.A.R.K. Een ieder die zijn hamer of zaag, beitel of schroevendraaier of zijn verf kwast maar eenigszins missen lean, zal deze gereedschappen afstaan en zij zullen den ge troffenen ter hand worden ge steld, opdat deze hun schamele woonruimte tenminste zoo kun nen herstelen dat zij voor den komenden herfst en winter be woonbaar zullen zijn. Nederland vergeet zijn oorlogsslachtoffers niet. Het zal zagen en hamers, spijkers en schroeven, beitels en nijptangen, kwasten en vij len bijeenbrengen teneinde de getroffenen in staat te stellen zich een dak boven het hoofd te verschaffen, waar regen noch sneeuw doorheen kunnen dringen. En zoo spoedig moge lijk. (A.A.) lijn echter zoo ver doorgetrokken, dat iedereen, die formeel militair is, aanspraak heeft op belangrijk hoogere rantsoenen dan een ge woon burger. Dit nu lijkt ons dwaas en on billijk. Wat verricht een willekeu rig officier van het Militair Ge zag voor anderen en zwaarder arbeid dan een ambtenaar of kan toorman in een door de oorlogs jaren versleten colbertcostuum? There is something about a sol dier, zegt een bekend liedje. In derdaad geeft de uniform dten man een bijzonder cachet, al kun nen wij niet zeggen, dat de meeste heeren van het Militair Gezag op het oogenblik er anders uitzien dan wat zij werkelijk zijnambte naren met een uniform aan Wij misgunnen niemand een ex tra hapje, maar achten het toch een dringende eisch van recht vaardigheid, dat zulke extra hap jes uitsluitend worden toegewezen aan medeburgers, die er door zvva- ren arbeid bijzonder recht op heb ben. Daartoe behooren de man nen van het M.G. stellig niet." Nederlandsche troepen naar Indië. De Regeering is voornemens, ten behoeve van Indië in Septem ber en October een tiental zooge naamde lichte infanterie bataljons, tezamen ongeveer 8000 man, thans dienende onder een bevelhebber Ned. Strijdkrachten naar Indië te laten vertrekken. Daarop zullen volgen eenige z.g. gezagsbataljons. In het begin van 1946 zullen meendëre troepen ver trekken, Het totaal zou dan 20 i 25000 man bedragen. Registratie van in Japansche handen ver toevende Nederlanders Door de aanvaarding van de ca pitulatie door Japan moet thans het plan van het Ned. Roode Kruis, tot zoo volledig moge lijke registratie van alle in Ja pansche handen vertoevende Nederlanders te komen met den meesten spoed worden uitge voerd. Deze registratie is noodzake lijk geworden, doordat de bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis berustende gegevens door bombardement werden vernietigd. Ter verwezenlijking van het vorenstaande worden dezer da gen bij de Gemeentesecretarieën en de afdeelingsbesturen van het Ned. Roode Kruis door be langhebbenden in te vullen kaarten beschikbaar gesteld. Op deze kaarten, waarop de gegevens van de(n) gezochte en van de(n) aanvrager moeten worden gemeld, is ruimte open gelaten om een bericht op te geven, waarin kan worden me degedeeld, hoe het met de fa milie in Nederland gesteld is. Gelijktijdig met de uitgifte der kaarten worden aanwijzin gen voor de invulling daarvan verstrekt. Het is noodzakelijk, dat men alvorens met de invul ling te beginnen deze aan wijzingen terdege raadpleegt. Een groot Nederlander. Wij herdenken vandaag den sterfdag van een groot Nederlan der, Geert Groote, den vader der „moderne devotie". Deze hervormer van het gods dienstig leven werd in October 1340 te Deventer geboren en over leed aldaar op 20 Augustus 1384. Hij kreeg een uitnemende oplei ding: achtereenvolgens ging hij school in zijn geboorteplaats, in Aken en in Keulen. Op 15-jarigen leeftijd werd hij te Parijs als student ingeschreven en drie jaar later was hij meester in de vrije kunsten. Vervolgens bezocht hij de universiteit van Praag, waarna ■hij in dienst trad van het pause lijk hof te Avignon. Zijn kennis was veelomvattend: hij was een goed jurist, bezat een uitgebreide theologische kennis cn was op de hoogte van geneeskunst en astro logie. De 25-jarige jongeman leidde een wereldsch leven en genoot volop van de genietingen van het hofleven. In 1374 kwam hij echter onder invloed te staan van Hendrik van Calcar, die hem tot ernstiger le vensopvatting wist te wenden. Plij ging een leven van strenge afzon dering en ingetogenheid leiden en verbleef eenige jaren in het Kart- ■huizer-klooster Mumiikhuizen bij Arnhem. Al spoedig echter voelde hij de behoefte bij zich opkomen om zijn nieuwe opvattingen onder het volk te brengen. Als rondreizend boete- i prediker verwierf hij een grooten aanhang. Hij keerde zich tnet ver- ontwaardiging tegen de misstan den, die hij in de kerk waarnam, maar teekende ook een scherp protest aan tegen de kettersche opvattingen van zijn dagen. Hij was de kampioen van een hervorming in het godsdienstig- zedelijke leven en ide behoefte aan dieper vroomheid en strenger ze delijkheid, die wij geleidelijk veld zien winnen, is zeker mede aan zijn invloed toe ta schrijven. Hij stelde zijn huis beschikbaar als woning voor geloovige vrome vrouwen en werd op deze wijze ide wegbereider voor de voor ons geestelijk volksleven zoo belang rijke strooming der „moderne de votie". Zijn arbeid voor het Zuiver houden der leer en zijn protesten tegen de verwatering op gods dienstig en zedelijk gebied ver- leenen hem een eereplaats in de geschiedenis van ons volk en op zijn sterfdag willen wij zijn werk dan ook dankbaar gedenken. H. S. Geen brood zonder bon. De gunstige ontwikkeling tier broodvoorziening in ons land heeft gemaakt, dat bij bakkers en pu bliek hier en daar de meening heeft postgevat, dat men het met de distributievoorschriftcn voor dit artikel niet zoo nauw meer behoeft te nemen. Het komt nogal eens voor, dat bakkers brood zon der bon verkoopen. Afgezien van het ontoelaatbare feit, dat dit een oneerlijke con currentie is tegenover die brood- verkoopers, die zich wel aan de voorschriften houden, is handha ving en naleving van de distribu tieregeling een gebiedende eisch, indien men er prijs op stelt de thans bestaande gunstige positie van de broodvoorziening in stand te houden. Men kan dan ook verzekerd zijn, dat nauwlettend acht gesla gen zal worden op evcntueele overtredingen, met bestraffing van de overtreders als gevolg. „Militaire" rantsoenen. De „Nieuwe Nederlander" schrijft: „Er kunnen uiteraard geen be zwaren tegen bestaan, dat solda ten die zwaren oorlogsdienst moe ten verrichten, extra rantsoenen van eten en drinken ontvangen. Het ambtelijk verstand heeft deze De Japansche geest. In een opgevangen mededeeling van radio Tokio aan alle gevechts fronten, waar Japanners streden, werd aan de Japansche troepen het feit van de Japansche capitu latie bekendgemaakt. In de mede deeling wordt verklaard„wij hebben verloren, 'doch dit is slechts tijdelijk". De mededeeling werd gedaan door den leider van het bureau voor overzeesche Japansche radio- uitzendingen. Deze verklaarde verder nog: „de Japansche fout bestond uit gebrek aan materieel- kracht en aan de noodzakelijke wetenschappelijke kennis en uit rusting. Deze fout moeten wij ver beteren." De Japansche capitulatie delegatie. De Japansche capitulatie-dele gatie is te Manilla aangekomen, en bestaat uit 16 personen. Zij werden dóór de menigte uit gejouwd. Bij het betreden van de zaal wilden zij hun pistolen behouden, maar deze werden afgenomen. DE RIJWIELSITUATIE IN NEDERLAND. Door zekere berichten over den invoer van rijwielen uit Engeland kan de indruk zijn ge wekt, dat spoedig rijwielen aan het publiek ter beschikking kunnen worden gesteld. Hier van zal echter voorloopig nog geen sprake kunnen zijn. Wel iswaar is in Engeland een hoe veelheid rijwielen besteld, doch daarvan is tot dusver practisch niets geleverd. De productie der rijwielfa- hrieken in Nederland wordt op gang gebracht, doch dit zal we gens het ontbreken van bepaal de onderdeelen die uit het bui tenland moeten komen, voor loopig nog niet vlot 'kunnen geschieden. Ook de moeilijke kolenpositie vormt een groote belemmering. CONTRÓLE OP MINDER JARIGE MEISJES. In nauwe samenwerking met de Canadeesche politie houdt de zedenpolitie te Amsterdam thans strenge controle in ho tels, cafè's en parken ter be scherming van de vrouwelijke jeugd. De eigenaar van een hotel of pension, waar een minderjarig meisje wordt aangetroffen, krijgt een ernstige waarschu wing. Bij herhaling kan zijn zaak worden gesloten. De minderja rige meisjes worden door de po litie medegenomen naar het bureau, waar zij door haar ouders kunnen worden afge haald. De Wieringermeer in November weer droog De stoomgemalen Leemans te Den Oever en Lely te Me- dcmblik werken thans weer dag en nacht op volle kracht ogi het water uit den Wierin- germeerpolder weg te pompen. De Leemans verwerkt duizend en de Lely achtien honderd ku bieke meter water per mi nuut. Het gevolg is, dat het water op het oogenblik ander halve centimeter per d'ag daalt. Bovendien zullen binnenkort nog een drietal hulpgemalen in werking komen, met een totaal vermogen van 2400 kubieke me ter water per minuut. De medewerking van het personeel is enthousiast, en on der terzijdestelling van eigen moeilijkheden. Men hoopt om streeks 15 Nov. den polder ge heel droog gemalen te hebben. Provineienieuws. Herstel Zeeuwsche visschersvloot. Burgemeesters van de Zeeuw sche Visscherijgemeenten heb ben een Comité tot Herstel van de Zeeuwsche Visschers vloot gevormd, onder voorzit terschap van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford. Plet doel van het comité is, te bevorderen, dat zoo snel mo gelijk de Zeeuwsche visschers vloot weer op hetzelfde peil als ui Minister Marchant wilde in 1934 een compromis tot stand brengen tusschen de aanhangers van het bestaande spellingsysteem en de strijders voor de vernieuwing' op dit gebied. Hij is hierin echter niet geslaagd. Dit vindt zijn oor zaak vooral hierin, dat de minis ter een reeks aanzienlijke fouten heeft gemaakt, welke het totstand komen van een compromis onmo gelijk maakten. Allereerst heeft hij zich bij de samenstelling der commissie van deskundigen te zeer beperkt: op één uitzondering na maakten nl. uitsluitend voorstanders der nieu we spelling van deze commissie deel uit. De minister wenschte geen rekening te houden met de ernstige bezwaren bij kerk, weten schap, kunst en maatschappij. Bo vendien hield hij geen rekening met de Vlaamsche aanspraken op medezeggenschap in deze ook voor Zuid-Nederland zoo belangrijke zaak. Wij willen ons thans met'n aan tal ingebrachte bezwaren tegen de nieuwe spelling bezighouden en nagaan, of deze ook nog in den tegenwoordigen tijd gelden. Allereerst dient, tot een goed begrip van zaken, te wordten vast gesteld, dat het stelsel van de Vries en te Winkel ongetwijfeld gebreken heeft. Ook is het niet zoo, dat wij ons op het standpunt willen stellen, dat elke spelling vereenvoudiging te veroordeelen is. Het tegenovergestelde is waar. De taal is geen dood organisme, maar zij leeft en groeit; zij is aan voortdurende veranderingen on derhevig en het spreekt wel van zelf, dat de gesproken taal eer der onder den invloed van het nieuwe komt dan het geschreven woord. Er zal dus altijd een zeke re kloof blijven bestaan tusschen de geschrevene en de gesproken taal en het zal ons streven moeten zijn om die kloof niet te groot te maken. Dat de leuze: „schrijf zooals je spreekt" echter zeer ver werpelijk is hopen wij in het ver volg uiteen te zetten. Een groot bezwaar, dat tegen de vereenvoudiging onzer spelling is ingebracht is de verbreking van den band, die ons volk van heden bindt aan ons volk in het verleden door de litteratuur. Hier komt nog bij, dat de Nederlandsche taalge bruikers over twee naties ver deeld zijn; bij eenzijdige vereen voudiging in het Noorden dreigt dus Vlaanderen geïsoleerd te wor den, wat voor onze cultuur een groot verlies zou zijn. Er is reeds meerdere malen op gewezen en het is niet uitsluitend een oorlogsverschijnsel, dat een groot deel van ons volk geestelijk ■bij den dag leeft; het laatste radiobericht, de nieuwste film, het jongste nummer van krant of tijd schrift zijn het, die het onderwerp der belangstelling uitmaken, er is een ware honger naar nieuws. Maar gelukkig is het nog niet in alle kringen zoo. Er zijn nog vele menschen die verbinding zoeken met de geslachten, die vóór ons geweest zijn, hetzij uit weetlust, kunstzin, godsdienstige behoefte of nog andere overwegingen. Zij willen geestelijk met ons voor geslacht verkeeren en het spreekt vanzelf, dat een dergelijk verkeer door een ingrijpende spellingwijzi ging ten zeerste belemmerd wordt. Er ontstaat een groote afstand tusschen het gedrukte woord van heden en dat van gisteren. Dit zal voor intellectueeleii nog geen onoverkomelijke moeilijkheid vor men, zij zullen naar Kloos en Boutens evengoed grijpen als naar Vondel en Hooft, Maar de vele eenvoudigen in den lande, die bijv. stichting zoeken in oudere gods dienstige lectuur dreigen het con tact met 'hun zoo geliefde geeste lijke leidslieden te gaan verliezen. Het Nederlandsche Bijbelge nootschap heeft uiting gegeven aan de bezwaren, die velen in Christelijken kring zagen tegen de voorgestelde vereenvoudigingen. Minister Marchant heeft zich hier wel heel makkelijk van afgemaakt met zijn verklaring, dat 'hij „met de schrijfwijze, van de uitgaven van het Nederlandsch Bijbelge nootschap niets te maken had".. Maar de bezwaren tegen de nieuwe spelling waren niet alleen van practischen aard'; ze gingen nog veel dieper. Hierover in een volgend artikel. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 21 Aug.1.14 u., 1.58 M. N.A.P.; 13.31 u., 1.68 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Dinsdag 21 Aug.Zon op 6.39 u., onder 20.50 u.Maan op 18.17 u., onder 1.39 u. Volle maan op 23 Aug. a.s. in 1940 wordt gebracht. Bij het uitbreken van den oorlog in Mei 1940, tijdens de bezettingsjaren en bij de be vrijding heeft de Zeeuwsche visschersvloot zeer veel van de oorlogshandelingen te lijden ge had. Vele schepen zijn gezon ken of ernstig beschadigd door granaattreffers, terwijl onge veer 150 vaartuigen in 1945 zijn gevorderd door de Duitschers. Naast de materialenzorgen voor het herstel van de bescha digde visschersvaartuigen wordt in de eerste plaats zeer veel aandacht besteed aan den te rugkeer van de indertijd gevor derde schepen. Het bouwen van nieuwe schepen kan voor loopig niet in overweging wor den genomen. De gevorderde schepen zijn verspreid over Nederland, Bel gië, Frankrijk en Duitschland en mogelijk zelfs aanwezig in sommige Oostzeehavens. Het vermoeden bestaat, dat een aantal schepen in. Nederland sche havens of op de rivieren liggen. Zoo werden zelfs in de omgeving van Nijmegen Zeeuw sche visschersvaartuigen gerap porteerd. De verkeersmoeilijk heden en reisbelemmeringen veroorloven het nog niet een grondig onderzoek in. te stellen op alle waterwegen in Neder land. In verband hiermede wordt de hulp ingeroepen van alle Nederlanders, die op eeni- gerlei' plaats een visschersvaar- tuig weten te liggen tot mel ding nan het Provinciaal Co mité tot Herstel Zeeuwsche Visschersvloot, per adres ge meentebestuur van Vlissingen. Ook melding van schepen, waarvan men vermoedt, dat de eigenaars of anderen zich reeds daarvoor interesseeren, wordt zeer op prijs gesteld. De voornaamste merkteekens der Zeeuwsche visschersschepen zijn: ARN.: Arnemuiden; BR.; BreskensBH.Brouwersha ven; BRU.Bruinisse; CZ. Cadzand; CLN.: CHnge; GRA. Graauw; NZ.: Terneuzen; PI.: Philippine; VE.Veere; VLI. Vissingen; YE.Yerseke; ZZ. Zierikzee. Wedstrijduitslagen N.V.B., afd. Zeeland. Voetbal. Afdeeling A. Zeeuwsche Boys 16 4 0 2 21-16 8 Cortgene I 6 4 0 2 24-21 8 Kamperland I 6 2 2 2 20-17 6 Wissenkerke I 5 1 2 2 7-13 4 Colijnspl. Boys 15 0 2 3 7-12 2 Afdeeling B. Nieuwdorp I 6 4 1 1 20-15 9 Luctor II 4 2 1 1 36- 6 5 's H. Arendsk. 14 2 11 21-11 5 Patrijzen II 4 0 1 3 9-26 1 Patrijzen III 2 0 0 2 3-31 2* Patrijzen III twee winstpun ten in mindering wegens niet op komen tegen Luctor II op 28 Juli 1945. Afdeeling C. Krabbendijke I 5 4 1 0 22-13 9 Rilland Bath I 5 4 0 1 20- 7 8 Yerseke II 6 2 13 12-17 5 Hansw. Boys I 5 10 4 10-14 2 Kruiningen I 5 1 0 4 7-20 2 Afdeeling D. Kloetinge I 6 4 1 1 24-16 9 Robur I 5 3 0 2 22- 9 6 Kapelle I 5 2 1 2 16-18 3* Kattendijke I 6 1 0 5 20-39 2 Kapelle I twee winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Robur I op 14 Juli 1945. Ook Domburg en Westkapelle geadopteerd! De gemeente Domburg is ge adopteerd door Voorschoten, terwijl de gemeenten Zoeter- meer, Leiderdorp en Zoeter- woude het zwaar geteisterde Westkapelle voor hun rekening zullen nemen. De inzamelingen zijn reeds begonnen. VLISSINGEN. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de Vrij willige Vlissingsche Brandweer werd opgericht, welke in 1940 in het Gemeentelijk Brandweer corps werd omgezet. Onder den tegenwoordigen commandant, dhr Luitwieler, gaat dit corps een nieuwe reorganisatie tege moet. Uitreiking diplo ma's leerlingstelsel. K. M. S. Het leerlingstelsel bij de Kon. Mij „De Schelde" voldoet uitstekend. Dat js j.l. Zaterdag weer gebleken bij de diploma-uit reiking. Zeventien leerlingen zijn ditmaal met cijfers, (die ondanks de moeilijke cursusjaren, hooger waren dan te voren, geslaagd. Het woord werd gevoerd_ door den directeur van het bedrijf, de heer Arie Smit en den voorzitter dèr examencommissie de heer Wagenvoorde, die de diploma's uitreikte. De heer Arie Smit constateerde met gerechtvaardigde voldoening, dat het leerlingenstelsel 'bij de K. M. S. goed werkt. De aanwezige ouders en technici De Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië Jhr Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer is door een medische eenheid, die per parachute was neergelaten, aangetroffen in een krijgsge vangenkamp 100 mijl ten Noor den van Moekden in Mand- schoerije, onder vele hooge ge allieerde officieren en bestuurs ambtenaren. De Gouverneur-Generaal wordt op speciaal verzoek van H. M. de Koningin uit Mandschoerije geëvacueerd. De medici vonden de omstan digheden veel beter dan zij hadden verwacht. NEDERLANDSCHE AAN SPRAKEN OP SCHADE VERGOEDING. De Nederl. Regeeringsvoorlich- tingsdienst te Londen meldt, dat de Nederl, Regeering zich tot de regeeringen van Engeland, Ame rika, Rusland en Frankrijk heeft gericht, waarin de aanspraken op schadevergoeding van Duitschland formeel naar voren worden ge bracht. De nota herhaalt liet reeds ge dane verzoek om zoo spoedig mo gelijke restitutie van de dbor Duitschland uit Nederland gesto len eigendommen, die als zoodanig kenbaar zijn, hetzij die eigendom men in Duitschland of elders ge vonden werden. De havenstaking opgeheven. De Eenheidsvakbeweging heeft met bijna algemeene stemmen be sloten de havenstaking te Rotter dam op te heflen. Een van de werkgevers in het havenbedrijf is als bemiddelaar opgetreden. Het werk wordt van daag hervat. Het proces tegen Quisling. Vandaag begint in Oslo het pro ces tegen Quisling. Hij heeft on getwijfeld voor meerdere daden den doodstraf verdiend, die ook in Noorwegen tijdens den oorlog weer is ingevoerd. Men verwacht echter oppositie tegen een even- tueele uitvoering van deze straf, zelfs waar het Quisling betreft. Gemeld wordt, dat er nog geen enkel teeken is, dat de Japanners in Indië bericht heb ben ontvangen te capituleeren en nog minder dat zij bereid zouden zijn de wapens neer te leggen. Volgens een laatste bericht zijn zoo juist de officleeie in-, structies te Batavia ontvan gen. Op Portugeesch Timor heb ben de Japansche troepen zich overgegeven. Boven Japan zijn twee Ame- rikaansche verkenningsvliegtui gen neergeschoten. -« Gemeld wordt, dat in Japan onlusten zijn uitgebroken naar aanleiding van het .bericht, dat Amerikaansche troepen waren neergelaten en. aan het plunde ren geslagen. De bevolking is aangemaand zich aan de Keizerlijke bevelen te houden. De Russen hebben zich in 10 dagen tijds van bijna geheel Mandsjoerije meester gemaakt. konden hierna een expositie van werkstukken der leerlingen bezich tigen. Het was prima werk. BAARLAND. Hier had Don derdag in de Herv. Kerk een bijeenkomst plaats van de Vrouwenvereen. op Z.-Bevcland en Walcheren. Na opening met zang, gebed en Schriftlezing sprak de leidster een welkomst woord. Verder hield1 mevr. Ba ronesse Schimmelpenninck v. d. OyeBeelaerts van Blokland een causerie over „Koningin Victoria van Engeland" Het slotwoord werd gesproken door mevr. Simoons. Er was voorts een gezellig bijeenzijn in. een der boomgaarden. Kerk en School. Gen. Synode Geref. Kerken. In de slotzitting van de Gen. Synode werden benoemd, tot de- putaten voor samenspreking met de uitgetreden leden der Geref. Kerken prof. dr G. Ch. Aalders, prof. dr G. C. Berkou- wer, ds G. Bouwmeester, ds N. Duursema, ds P. v. Strien en ds C. v. d. Woude. Bijbels uit Engeland. Dr H. Rutgers, secr. van het Bijbelgenootschap, en Prof. Dr F. W. Grosheide, voorzitter, 'heb ben toestemming verkregen om zich naar Engeland te begeven ten einde in 'het ontstellende tekort aan Bijbels voor Nederland en aanstonds voor Indië, voorziening te verkrijgen. Officiëele Publicaties. NIEUWE BONNEN. Geldig tot 25 Aug. 1945. AARDAPPELEN: A35, B35, C35, M35 per bon \A kg.; D35, E35 per bon 1 kg. VLEESCH ZONDER BEEN: A35A, B35A, C35A, D35A, E35A, M35A, A35B, B35B, C35B, D35B, vleesch, per bon 100 gr. Bon E35B, vleesch, wordt niet aangewezen. Geldig tot 1 Sept. 1945. KOFFIE: A88, B88, C88, Re-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1