De wonderen des Aüerhoogsten Regeering regeer! PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Naar de bevrijding van indië. De wederopbouw van de Residentie. Geroofde goederen komen terug Zeven bonnen voor kolen. In vele bladen beeft in de laat ste wekpn eea artikeltje gestaan met als opschrift: „Het wonder van Tfcolen". Van Groningen af tot in Maastricht weten de men- sckan h ;t, dat ei bizondere dingen op 't eiland Tholen gebeurd zijn. 't Watervlak van een jaar terug, Üa zandkleurige zoutsteppe van enkele maanden geleden, is omge- tooverd in een, groen en goud geel korenveld. Als men als Tho- lenaas- op reis is, inlormecrea dc mensahen belangstellend naar 't ■wonder van Tholen en volmondig moeten we toestemmen: ,,'t is een wonder in ons oogen, wc zien het, maar doorgronden 'liet niet", 't Maakt ons stil, als we de koren schoven bij duizenden zien staan. De pessimisten hebben het vorig jaar voorspeld, dat er wel iets groeien zou op 't drooggemalen land, maar dat 't oogsten op het eiland Tholen niet veel te betee- kenen zou hebben. Eu nu? 't Is precies, alsof er een flinke laag kunstmest van dc beste soort op 't eiland is uitgestrooid, immers er wordt zelfs meer gewonnen van 't land, dat onder water heeft gestaan, dan van 't gedeelte, dat droog bleef. Landbouwers, inge nieurs, professoren heben 't ge zegd, dat de theoriën van ver bouw op door inundatie zoute gronden omvergeworpen en geloo- chenstraft zijn door de feiten. We spreken daarom over 't wonder van Tholen. Maar nu een vraag, waarom niet royaal beleden: ,,'t Is een wonder Gods?" Ik hoorde kort geleden een boer zeggen in ccn gesprek over dit onderwerp: „de natuur herstelt zich prachtig". Zoo te hooren spreken doet pijn, want bewust of onbewust doet men God tekort in Zijn eer en Zijn rechten. Omstreeks 1650 verscheen er een Vaderlandschc Geschiedenis van de hand van een Zceuwsch predikant, Abraham van de Velde, onder den titel: „De wonderen des Aller- hoogsten". Deze rasechte Zeeuw heeft het begrepen, dat we de ge schiedenis van ons land in hooger- licht moeten bezien. Dan bespeu ren we het, dat er niets bij geval gebeurt, maar dat God het is, die- allcs bestuurt en leidt, dikwijls dwars tegen onze gedachten, ver langens en plannen in. Wie zoo de vreeselijke dingen van de laatste jaren ziet, wordt er voor bewaard om opstandig te vloeken tegen 't noodlot, dat hem treft, maar buigt zich in het ge loof, dat God geen onrecht kan doen, onder Gods slaande hand. Als we dan anderzijds 't wonder van Tholen en zoovele andere Wonderlijke uitreddingen van de laatste jaren en maanden als won deren Gods mogen erkennen, geeft dat ons moed om 't hoofd omhoog te houden, Hoe triest en somber 't toekomstbeeld mag zijn, hoe veel problemen zich ophopen, waar zelfs de knapste koppen geen op lossing voor weten, wie God er kent als de „Allerhoogste", wan hoopt niet, want wat bij de men- schen onmogelijk is, is mogelijk bij God. Als 't volk van Zeeland, 't volk van Nederland in biddend opzien tot God, aan dén opbouw van Ne derland werkt, zal het niet moede loos bij de pakken neer gaan zit ten, maar moet 't zich telkens verwonderen over God, die helpt, ondanks het feit, dat we dat al lerminst verdienen. En daarom spreken we niet in vage taai over wonderen die geschieden, maar be lijden 't wonder Gods ook in dezen tijd, Tholen. BATTELAAN. Vrijdagmiddag meldde Radio Herrijzend Nederland, dat de staking in de Rotterdamsche havens voortduurt. De zooge naamde Eenheidsvakbeweging heeft hiermede wel een zeer groote verantwoordelijkheid op zich genomen. In de haven is een Deensch schip aangekomen met een la ding boter en eieren, producten die maar beperkt houdbaar zijn. Deze lading is voor de Neder- landsche voedselvoorziening van buitengewoon groote beteeke- nis. Niettemin weigeren de ar beiders tot lossing der levens middelen over te gaan. Blijkbaar wil men er op aan sturen, dat ook dit schip naar gastvrijer oorden vertrekt, evenals de Liberty-schepen, die Rotterdam binnenvielen met acht millioen kilogram graan en meel aan boord. Daar de Een heidsvakbeweging het parool niet lossen had uitgegeven, zijn deze schepen vertrokken naar Antwerpen. Onze geallieerde vrienden zeggen, volkomen te recht, graag of niet. Het wordt de hoogste tijd, dat de Regeerig ingrijpt. Minister Schermerhorn heeft in zijn ra dio-rede van 3 Juli dezen gang van zaken voorspeld. Hij wees er op, dat er een belangrijk aantal schepen onderweg is naar Nederland, die, bij voort duren van de'staking, naar an dere dan Nederlandsche havens zullen worden verwezen. Zijn profetie is nu reeds in vervul ling gegaan. Onze voedselvoor ziening verkeert in gevaar I Het beroep der regeering op de werkgevers en arbeiders om zich bewust te zijn van hun ge- meenschapdienende functie, van ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef, 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimraelandpleits 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn-priis f 3.30 p, kw, bij vooruitbetaling, Advertentieprijs 10 ct. p. mm, MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX ba: VLISSINGEN; Walstraat 37, Telef, 168 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 115 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 Latere berichten. hun verantwoordelijkheid voor ons nationale leven, is zonder resultaat gebleven. Nu moet toch eindelijk het mes erinLanger aarzelen is een roekeloos spel met onze na tionale toekomst. Wij leven nog steeds onder den bijzonderen staat van be leg. Artikel 13 van het Be sluit, dat aan dezen staat ten grondslag ligt, machtigt het mi litair gezag personen te gelas ten bepaalde handelingen te verrichten. Wanneer de regee ring thans niet met alle haar ter beschikking staande middelen ingrijpt, vragen wij aan de mi litaire gezagsdragersMaakt gebruik van de U ten dienste staande middelen. Laat des noods anderen dan de havenar beiders de schepen lossen. Dit is geen aanbevelenswaardige fi guur, maar de huidige noodtoe stand vergt doortastende maat regelen. Het gaat om Neder land en om onze voedselpositie. Wij hebben dankbaar de hulp der geallieerden aanvaard, toen ons die geboden werd. Er zijn roepstemmen tot onze bondgenooten uitgegaan: Helpt onsl Brengt ons voedsel I Maar nu ons de gevraagde hulp geboden wordt slaan wij de helpende hand af. Het is de hoogste tijd, dat den sabotee- renden arbeiders en hun onver antwoordelijke leiders een halt wordt toegeroepen. Dc Regee ring en het militair gezag die nen te weten, dat de overgroote meerderheid van ons volk hier in ten volle achter hen zullen staan. In uitstel schuilt gevaar. Wij verwachten onverwijld strenge maatregelen die er toe zullen leiden, dat een herhaling van het gebeurde wordt voorkomen. Regeering, regeer I Het gaat om een der belangrijkste volks belangen 1 H, S. Spoedige hulpverleening wordt voorbereid, evenals snelle familie-berichtgeving. In verband met de capitulatie van Japan heeft Prinses Juliana als presidente van het Ned. Roode Kruis medegedeeld, dat vertegen woordigers van het Intern. Roode Kruis, die zich het dichtst bij In dië bevinden, verzocht zijn zich daarheen te begeven om spoedige hulpverleening voor te bereiden. Verder deelde H. K. H. mede, dat met de meeste spoed een groot aantal medische deskundigen naar Indië zullen vertrekken. Voor familieleden van in Indië vertoevende Nederlan ders zullen door het Roode Kruis formulieren beschik baar worden gesteld om er snel mee in contact te kun nen komen, j Minister Schermer horn gaf voor de radio een over- zicht van den strijd tegen Japan. Hij huldigde het wijs ■beleid cn de onverschrokkenheid van Indië's gouverneur-generaal Jhr Tjarda v. Starckenborg, die eenzaam op zijn post nJilcibleef en tegenover den vijand nog zooveel autoriteit ontwikkelde, dat deze het niet waagde de capitulatieplechtigheid te doen fotografeeren. Voorts herinnerde hij aan de houding van de Ned. bestuurs ambtenaren, die 10 dagen voor de bezetting, terwijl nog 100 schepen in de haven van Priok lagen, het De regeering heeft besloten een schip te zpndcn om dezen als zijn gezondheid het toelaat, terug naar Buitenzorg tc voeren. Minister Logeman, die mede het woord voerde, verklaar de, dat de allereerste bezetting van Ned.-Indië door geallieerde strijd krachten zal worden voltrokken, maar Nica-eenheden zullen met hen Indië binnentrekken. De regeering zal haar uiterste best doen een snelle familieberichtgeving tot stand te brengen. Van nu af zal alles op alles gezet worden om de hulp aan Indië met de meeste spoed te doen verloopen. De manschappen waren er om Ned.-Indië te bevrijden, maar wij hadden geen tijd hen op te leiden cn te bewapenen. Onze jongens hebben willen vechten. Zij zullen teleurgesteld zijn, maar wij doen juist nu een beroep op hen. Er valt in Indië een groote taak te verrichten. Er zal op velerlei terrein hulp verleend moeten worden. De Lt. Gouvern. - gene raal, Dr van Mook, ver klaarde de Indonesische bevolking, dat thans gewerkt gaat worden aan den opbouw van Indië, welke prefereerden te blijven. Duizenden de grondslagen van een zelfbestu- haddën, als zij anders gewild 'had den, nog kunnen wegkomen. Zij bleven op hun post, zooals de gouverneur-generaal. rend Nederlandsch-Indië zal zijn. Van de zijde van Nederland mag op de volle medewerking gerekend worden. Een adres van Haagsche architecten. Een raad van Haagsche archi tecten, heeft zich tot B. en W. gericht met een schrijven, waarin zij verklaren, dat zij als groep van scheppende kunstenaars, die meer dan alle andere burgers bij de verdere afbouw van deze stad betrokken zijn, gehoord en gekend willen worden in alle zaken, de architectonische en stedebouwkun- dige ontwikkeling van de stad be treffende. Een algemeen, duidelijk omlijnd plan voor uitbreiding en begren zing der gemeente 'sGravenhage is dringend noodzakelijk, gezien de vele verwoestingen. Zulk een plan is er nu, en wel van den bekenden architect Du- dok. De architecten juichen deze keuze ten zeerste toe. Zij ver wachten, dat hij met vaste hand de nieuwe lijnen zal vastleggen, de oude stad met haar saneerin gen beter zal voegen in het ge heel en het geheel beter in de om geving dan tot heden het geval was. Door het ontbreken van een plan is de meer recente uitleg van de stad, een chaos van aan elkaar gekoekte partieele uitbrei dingsplannetjes, weer beëindigd. Technisch en hygiënisch was er op deze uitbreiding niet veel aan te merken. Vanuit kunstzinnig oogpunt bekeken echter was deze uitleg van een armoede die in haast geen andere stad is aan te wijzen. Een voortreffelijk geoutil leerde plantsoenendienst kon voor den vakman de planloosheid niet „verbloemen". JAPAN MOET GOEDEREN AFLEVEREN AAN NEDERLAND. De „New York Herald Tri bune" schrijft op grond van mede- deelingen, gedaan door functiona rissen van 'het Amerikaansche mi nisterie van 'handel, dat de Japan ners hun voorraden aan rubber, specerijen enz., aan de Nederlan ders moeten overhandigen, opdat deze ze kunnen gebruiken ter ver hooging van hun crediet in de V. S. Na er op te hebben gewezen, dat het gebrek aan scheepsruimte nog steeds zeer gfoot is, besluit het artikel met te zeggen, dat de voorraad tegenAmerikaansche goederen uit te wisselen producten in 'het buitenland zeer gering is en dat dit, alsmede de vernietiging van vele fabrieken in Europa het herstel van de wereldhandel zeer zal belemmeren. Men hoopt op het Departement van Handel evenwel dat de scha de in het verre Oosten niet te grdöt zal zijn. Berechting N.S.B.ers. In zijn gisteravond gehouden radio-rede heeft Minister Scher merhorn meegedeeld, dat in September een aantal leidende figuren uit de N.S.B. in Den Haag zullen terechtstaan. Generaal de Gaulle heeft het doodvonnis tegen Pétain ver anderd in levenslange gevange nisstraf. Niet alles wat door Duitschers aan ons volk wend ontstolen, is naar Duitschland vervoerd. Veel bleef in Nederland liggen, in sche pen, in opslagplaatsen van de voormalige Wehrmacht, op vlieg velden, in bunkers enz. Het is de taak van een speciale afdfeeling van 't Rijksbureau voor de metalenverwerkende industrie, deze goederen op te sporen en zoo mogelijk aan den eigenaar weer ter hand te stellen. Er werden op dit gebied reeds vele en goede resultaten bereikt, al zijn de goederen vaak in slech ten toestand cn is het gevondene nog maar een klein percentage van wat totaal aan ons land ontroofd werd. Zoo zijn er c.a. 1100 sche pen met een gemiddelden inhoud van 400 ton teruggevonden, onge veer 50 kleine opslagplaatsen en 10 groote losplaatsen worden on derzocht. De soorten goederen varieeren. Het stemt tot voldoening, dat op deze wijze de wederopbouw van ons land ondersteund kan worden, Vermoorde gijzelaars herdacht. Woensdag 15 Augustus was het drie jaaf geleden, dat op de heide onder Goirle een vijf tal gijzelaars door de Duit schers werden vermoord. Op diezelfde plaats was nu een groote menigte uit alle dee- len van het land bijeen om de gevallenen te eeren. Een eenvoudige gedenksteen werd geplaatst met het volgen de opschrift: „Op den tierden verjaardag van den moord op vijf gijze laars herdachten de bevrijde kampgenootea hun gefusileerde vrienden voor het eerst op de paats van de misdaad." Nadat de voorzitter van het comité het woord had gevoerd, werd door den heer Kohnstam, namens H. M. de Koningin een krans op den steen gelegd. Daarna werd het woord ge voerd door Prof, Schermerhorn, door een broer van den ver moorden van Limburg Styrum en door Mevr. de Weduwe van Limburg Styrum, die tevens herdacht, lioo de Weduwe Baelde in een Duitsch kamp reeds was voorgegaan op den weg naar hcreeniging met haar vermoorden echtgenoot. Voorlezing werd gedaan van een telegram aan H. M. de Ko ningin, waarna een plechtig Wilhelmus door allen gezongen een indrukwekkend slot bracht.' Sombere verwachting voor den a.s. winter. Zeven bonnen huisbrandkolen zullen voor het komende seisoen worden beschikbaar gesteld, in dien geen vorst of andere om standigheden den regelmatigen aanvoer van de mijnen naar de gebruiksccntra onmogelijk maken. Het is mogelijk, dafreeu gedeelte van deze kolen in den vorm van bruinkool verstrekt moeten wor den. Zal een verbetering van de gas- ca eleetriciteitsvoorziening doorgevoerd kunnen worden, dan moet een keuze gemaakt worden, daar een rantsoenverhooging zoo wel van gas als van stroom bei den niet kan plaats vinden. Ter voorkoming van zwarten 'handel is een voorinlevering der bonnen ingesteld. Bankbiljetten f 100.—. van f 500 millioen niet ingeleverd Volgen9 den weekstaat van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 13 Augustus, zijn de saldo's van derden ongeloopen tot f 1.834.127.278, VSn deze saldo's is f 1.256.670.938 geblokkeerd wegen9 ingeleverde bankbiljetten van f 100 tegen verleden week f 1.206.501.762, zoodat in de afge- loopcn week nog voor ruim f 50.000.000 dezier biljetten door de bank is gecontroleerd en ver nietigd. Op goeden grond mag worden aangenomen, dat genoemd bedrag van f 1.256.670.938 thans alle tot dusverre ingeleverde bil jetten van f 100 vertegenwoordigt. Waar in totaal omstreeks f 1.750.000.000 dezer biljetten in omloop was, is dus fond 500 mil lioen niet ingeleverd. Men mag verwachten, dat evenals destijds met de biljetten van f 500 en f 1000 geschiedde, nog de noodige bedragen zullen worden geaccep teerd, maar deze zullen ten op zichte van de einduitkomst waar schijnlijk toch geen rol van be- teekenis meer spelen. Een waohtgelder mag passenden arbeid niet weigeren. In een beschikking van den Mi nister van Sociale Zaken, be treffende de wachtgeldregelingen, is bepaald, dat de werknemer, aan wien wachtgeld wordt uitgekeerd, op straffe van verlies van het wachtgeld verplicht is, op aan wijzing van den directeur van het gewestelijk Arbeidsbureau passen den arbeid te verrichten. De Minister heeft aan het Rijksarbeidsbureau als zijn wensch te kennen gegeven, dat aan bovenvermeld voorschrift strikt de hand zal worden ge houden. Het spreekt echter vanzelf, dat een wachtgelder, die passenden arbeid weigert, ook geen aan spraak kan maken op werlcloo- zenuitkeering; in welken vorm ook. Provincienieuwa. DE TERUGKEER VAN DE INDISCHE REGEERING. Omtrent den terugkeer van de Indische Regeering weet A.N.P.- Aneta het volgende te melden: Reeds geruimen tijd overwoog de Indische Regeering de over brenging van haar zetel van Bris bane naar Nederlandsch Indisch grondgebied, hetgeen uiteraard een vestiging zou hebben beteekend ergens in de tot dusver bevrijde gebieden b.v. Hollandia of Balik- papan. Het is waarschijnlijk, dat het nu beter zal worden geoordeeld te wachten totdat een meer ge schikte plaats, waarbij uiteraard allereerst aan Batavia zelf wordt gedacht, hiertoe beschikbaar zal zijn. Omtrent het tijdstip daarvan is natuurlijk voorshands nog niets definitiefs te zeggen. Eerst zal Indië door de Japanners geheel of althans in voldoende mate ont ruimd moeten zijn en zal er een' zekere orde moeten zijn bereikt in de bezetting door de geallieerde legers. Lang echter kan de terugkeer der Indische regeering nu niet meer op zich laten wachten. BIJ ontsnapping neer geschoten. Toeni Woensdagmiddag een zekere Z., gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middel burg, van een verhoor door den rechter-coinmissaris naar den Blauwedijk werd teruggebracht, trachtte hij op de Beenhouwers- singel tc ontvluchten. De begeleider, een hulp-agent van politie, sommeerde hem enkele malen te blijven staan, waaraan Z. echter geen gehoor gaf. De agent was daarop genood zaakt van zijn vuurwapen ge bruik te maken met het gevolg, dat Z. in het bovenlichaam werd getroffen. In het ziekenhuis is hij Woensdagnacht aan de gevol gen der verwondingen overle den. Poortugaal helpt Souburg. Deze week is uit de gemeente Poortugaal (een plaats van 2700 zielen) een schip te Souburg aan gekomen met een lading van 100 ton aan goederen, bestemd voor de getroffen inwoners der ge meente Souburg. Deze lading be staat uit prachtig, degelijk meubi lair, 30 groote kisten keukengerei, fornuizen, textiel, enz. Wat deze gemeente zond was niet een restant van goederen, welke toch niet meer gebruikt werden, doch zij gaven wat zij zelf niet konden missen. Hier is sprake van een belangrijk offer, van Poortugaals bevolking, ten be hoeve van hun medc-landgenooten in Souburg. Het comité in Poortugaal heeft onder de geestdriftige leiding van zijn voorzitter Ds v. d. Leen prachtig werk gedaan. 5 leden van dit comité waren bij het afdragen der goederen in Souburg aan wezig. MIDDELBURG. De feeste lijkheden t.g.v. de algeheele vrede, werden ingezet met een muzikale rondwandeling op Woensdagmiddag. Hieraan werk te 'ook weer het bekende tam boers- en pijperscorps .Juliana" j mede. I De Donderdag begon met een 13-tal reveilles, waarvoor, mede door het slechte weer, weinig be- l langstelling bestond. Gelukkig klaarde met den mid dag het weer op en voor het con cert, dat het Middelburgsch Mu ziekcorps 's middags op het Mo lenwater gaf, bestond een buiten gewone belangstelling. Ook het concert, dat de vereeni- ging „Crescendo" 's avonds gaf, bracht veel publiek naar het Mo- lenwater. Na dit concert werd door de stad gewandeld met als eindpunt de Markt. Tot laat op den avond heerschte j er in de stad een gezellige drukte. Aan alle rondwandelingen werd deelgenomen door de zeer actieve signaal-afdeeiing van „Achilles". De „Avondstilte", die Woensdagavond in een stampvolle Oostkerk werd gehouden, droeg, in verband met de wereldvrede, meer het karakter van een dank- i dienst. Dr W. H. Beekenkamp wees in een kernachtige toespraak op den toon van dankbaarheid, die in de harten heerscht, maar herinnerde tevens eraan, dat de geestelijke strijd dóórgaat. Meyr. S. M. LoeffKunst, so praan, heeft tijdens dezen dienst enkele liederen ten gehoore ge bracht, die dhr Th. Ferwerda op het orgel begeleidde. D'rop of d' ronder. Onder dit motto lieten Woensdag avond onderduikers en gerepatri- eerden in de Schuttershofzaal te Middelburg iets zien van hun be levenissen in de afgeloopen jaren. Voor de pauze toonden de ge- repatriëerden hun „lager"-Ieven in Duitschland. Menig humoris tisch moment deed de zaal schud den van het lachen. Minstens evenveel succes oogst ten do beide schetsen, die door onderduikers en illegale werksters na de pauze werden opgevoerd. De strekking van dezen avond ■bleek bovenal uit een opwekking die één van de jongeren aan het slot tot de aanwezigen richtte„en nu.samen aan den slag", waarbij hij er op wees, dat nu alle tegenstellingen tusschcn on derduikers en gerepatriëerden moeten verdwijnen, omdat de op bouw van ons vaderland alle krachten eischt. Dr N. J. Hommes herinnerde in zijn slotwoord aan een woord uit de Schrilt: „Gij zijt duur ge kocht", dat niet alleen geldt voor de verlossing van de zonde, maar thans ook voor de bevrijding van het aardsche vaderland. Na het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", ging Dr Hommes voor in dank aan God. Het was een zeer geslaagde avond, In aanmerking genomen, dat uitsluitend eigen werk werd getoond. Een tweede opvoering zal zeker op prijs gesteld worden. VLISSINGEN. De wnd. Com missaris van Politie verzoekt te worden bekend gemaakt met dén naam cn do woonplaats van den persoon, die Woensdagmorgen plm. 8.45 uur de AagjeDeken straat onbedacht overstak waar door een aanrijding plaats vond, tusschen een motorrijder en den 'bestuurder van een rijwiel. L e i di e n li e 1 p t. Nadat er een flinke hoeveelheid kleeding en meubelen per motorschip als schenking van Leiden, te Vlissin- gen is aangevoerd, worden eerst daags nog 600 ton gebruiksgoede ren, w.o. vensterglas, uit de Sleu telstad verwacht. Viering overwin ningsdag, In den officiëelen kerkdienst gingen j.l. Donderdag voor Ds Smecnk, Hartjes en Nol- te. Marine- en gemeentelijke au toriteiten schaarden zich onder de aanwezigen. Op 'het stadhuis was na den kerkdienst een receptie van den Marine-commandant, geallieerde autoriteiten en een officier van het Ned. leger. Na' een optocht door de stad begaven dï autoriteiten zich naar het Bellamypark, waar de wnd. burgemeester L. P. van Oorschot, Marine-commandant J. S. Friede- rich en de Garnizoenscommandant der Britsche troepen major A, H. Smith achtereenvolgens het woord voerdlen en den eindelijk bevochten wereldvrede memoreerden. Inlei der was de heer A. Schout, wet houder van Onderwijs. 's Middags is de dankdienst in de Nieuwe Kerk herhaald en voorts was' er veel muziek dn de stad. Des avonds besloot een vreugdevuur op den Noordzee- boulevard het overwinningsfeest. GOES. Feestviering opl 31 Augustus. Het Bestuur der Oranje-vereeniging deelt ons mede: Dc plannen voor de feestviering op 31 Augustus a.s. zijn thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Op den vooravond zal in de Groote Kerk een herdenkings dienst worden gehouden, waar Dr Dankbaar het woord hoopt te voeren. Er zal samenzang zijn, terwijl ook een solist zich zal doen hooren. Op den verjaardag onzer Vor stin wordt begonnen met koraal- muziek van den toren. In den loop van den morgen zullen de schoolkinderen Vaderlandsche lie deren ten gehoore brengen, de jongens zullen een kleppermarsch uitvoeren, terwijl de meisjes een lintenspel zullen doen zien. Daar na zal er een muzikale rondwan deling zijn, waarbij herdenkings borden zullen worden herplaatst op twee plaatsen in de stad. Des middags zal met medewer king van de landelijke ruiters van de Groote Markt .worden afge marcheerd naar het sportterrein waar allerlei wedstrijden gehou den zullen worden. Het ligt in de bedoeling de sport in zooveel schakeeringen als mogelijk, naar voren te doen komen, nl. voetbal, korfbal, handbal, voleybal, boeg- sprietloopen, hindernisloopen, es tafettes enz. Des avonds zullen er op de Markt gymnastiekdemonstraties gegeven worden, terwijl de mu ziek zich zal doen hooren. De dag wordt besloten met een muzikale rondgang en groote tap toe door de populaire „pijpers". Men wil het hierbij niet laten, doch op 1 September de feest vreugde doen voortduren door een optocht te houden. Echter moet de deelname hiervoor nog grooter worden. We hopen, dat velen zich nog zullen opgeven. De eerste aanmeldingen beloven al veel. Meld. U spoedig aan, dan kan het doorgaan. Met eenvoudige midde len is al veel te bereiken. Doet zoo veel mogelijk mede. MAC ARTHUR WORDT ONGEDULDIG. Generaal Mac Arthur heeft de Japansche regeering be volen onmiddellijk vertegen woordigers naar Manilla te zenden. Geantwoord werd dat de vertegenwoordigers op 19 Aug- uit Japan zullen ver trekken. Ontstemming in Australië. De Australische regeering toont zich ontstemd, omdat, terwijl Australië zulk een groot aandeel had in de bestrijding van Japan, de Japansche zaken worden geregeld zonder Austra lië daarin te kennen. De Russische bezetters heb ben de Berlijnsche bevolking gelast alle gouden voorwerpen in te leveren. De Japansche troepen be ginnen zich over te geven. Don derdag hebben zich 20.000 Ja panners aan de Russen overge geven. Er is ruim 3 maanden na het sluiten van den vrede nog een Duitsche duikboot in een Ar- gentijnsche haven komen op dagen. Volgens de Fransche radio zijn tot nu toe ongeveer 800.000 Duitsche krijgsgevangenen in vrijheid gesteld. Het meeren- deel van hen bestaat uit land bouwers. De Japansche troepen begin nen zich over te geven. Woens dag hebben de Russen 20,000 japanners gevangen genomen. Indien de optocht wordt gehou den, wordt die dag besloten met des avonds een groot feestconcert. NISSE Zaterdag vierde do korfbalvereen. „Excelsior" hier haar kampioenschap, 's Middags werd een korfbalwedstrijd op liet dorpsplein gespeeld, waarvoor veel belangstelling was, terwijl 's avonds feest gevierd werd in een zaal van de school. WAARDE. Dc militair J. van F, liad het ongeluk in aanraking te komen met een handgranaat. Hij werd opgenomen in het zie kenhuis te Rotterdam, waar hij aan de verwondingen is overleden, KRUININGEN. Dinsdagmid dag reed de geladen vrachtauto van de fa. B. op den hoek van de Sneilemarkt een sportwagen aan. Het wagentje werd stuk gereden en kantelde, waardoor een inzit tend 2-jarig jongetje eruit ge slingerd werd, doch gelukkig ach ter de auto terecht kwam. De schuld ligt bij liet meisje dat het wagentje bestuurde cn niet vol doende oplette. De Muziekvereen. „Excel sior" geeft Zaterdagavond te 7.30 uur een concert op het Molen water. Het programma is samen gesteld uit werken van componis ten uit de geallieerde landen, BORSSELE. Aan den oproep van het üranjecomité teneinde een bespreking te 'houden voor de feesten op 31 Aug. werd door velen gehoor gegeven. Het feest comité zal spoedig een programma samenstellen, O., en W.-SOUBURG. Don derdagavond werd aan alle leden van den Gemeentelijken Luchtbe- schermings- cn Brandweerdienst een gezelligen avond aangeboden. Deze samenkomst was tevens het eind van het bestaan van den Luchtbeschermingsdienst, Deze dienst is nu geheel ontbonden. Het duo Fraasse gaf een over zicht van dc gebeurtenissen dezer diensten in de voorbije jaren. Kerk en School. Ned. \Hcrv. Kerk. Drietal's-Gravenhage (vac. stadskerkewerk) Dr A. v. d. Hoe ven te Warnsveld, P. Lugtigheid te Deventer en M. A. Krop te Geldermalsen. Beroepen: £e Amsterdam (als jeugdpred.) A. Oskamp te Velp en als ziekenhuispred. A. Hijmans te Nijverdal; te Roordahuizum H. Zuiderveld te Scherpenzeel (Fr.)te St. Johamiesga-Delfstra- huizen (2e pred. pl.) G. Pettinga, cand. en 'bulppred. aldaar; te U- trecht (vac, Jhr H. L. A. Mar tens van Sevenhoven) A. A. v. Ruler te Hilversum; (vac. P. Veen) J. J. F. Franck te Velp en (vac. J. R. Woliensberger) J. de Groot te Driebergen. Bedankt: voor Lexmond L. Trouwborst te Aalburg en. Hees been. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Rotterdam- C. (als miss. pred. voor Midden- Java) Raden Soedarmo, cand. te Ermelo. Bedankt: voor Kollum (2e pred. pl.) J. G. Marseille te Hooger- smilde. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen: te Sliedrecht L. L. v, d. Vliet te Hijken. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Vlissingen R. Slofstra te Noordeloos. Dr G. Brillenburg W u r t h te Rotterdam-Zuid heeft zija benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen aangenomen. Ds C. Veenhof van Utrecht heeft nog vóór het door hem opgestelde voorstel behandeld kon worden aan de Synode der Geref. Kerken meegedeeld, dat hij zich aan de Synode-besluiten niet kan conformeeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1