Japan capituleert. Indië herrijst. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Rijzende Zon gaat onder. De schrijfwijze van onze taal. Japan heeft volledig gecapituleerd. Annexatie van Duitsch grondgebied. Nog onverwacht en ongedacht is aan den oorlog met Japan een einde gekomen. Tot voor kort wees alles er op, dat nog een langdurige en bloe dige strijd gestreden zou moe ten worden eer Japan op de knieën was gebracht en Indië vrijgemaakt. Én nu is het plotseling alles voorbij. Japan heeft volledig gecapitu leerd, Aan het bloedvergieten, aan de verwoesting, aan de onzeg bare gruwelen van den oorlog zal nu straks een einde worden gemaakt. Voor het land van de opgaan de zon is nu de zon omjet ge gaan. Niet weinig zal hiertoe hebben bijgedragen, de ontzettende uit werking van den atoombom en de oorlogsverklaring, op het laatste moment, van Rusland, Voor ons land is hierbij van het grootste belang, dat het nu wel zoo goed als zeker is, dat ook in Xndië de strijd ten einde i9. Zeker, er bestaat de mogelijk heid, dat enkele fanatieke gene raals tegen het bevel van „den zoon der goden" in, zullen wil len blijven vechten, maar waar schijnlijk is dat toch niet. Ook Indië is straks weer vrij. Ook Indië herrijst. 'Wij zeggen dit met gemengde gevoelens. Er is groote dankbaarheid in ons hart, dat het God heeft be haagd ook daar verlossing te schenken, maar tegelijkertijd is er ook de vrees voor wat we straks misschien zullen hooren. Wij kunnen niet dankbaar ge noeg zijn, niet alleen voor de bevrijding van Indië, maar vooral ook voor de w ij z e waarop dit is geschied. Het had zóó kunnen zijn, dat Indië al vechtende veroverd had moeten worden. Dat daar vernieling en verwoesting, zoo als we dat in onze eigen pro vincie hebben gezien, geduren de langen tijd aan de orde van den dag zouden zijn geweest. Dat de vrede gekocht moest worden, met een ontelbaar aan tal slachtoffers. Maar nu is het anders ge gaan. Uit de capitulatie van Ja pan, volgt straks automatisch de vrijmaking van Indië. Een feit van groote beteeke- nis ook voor den toestand van de cultures. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Zooals de vorige week Minis ter Logeman opmerkte„Straks zullen wij weten wat er gewor den is van hen, omtrent wier lot wij nu drie jaar in bange onzekerheid hebben verkeerd. Geve God, dat dit niet te zwaar zal zijn om te dragen." Gelukkig zijn de laatste dagen berichten doorgekomen, die den indruk geven, dat d'e behande ling van de gevangenen in de concentratiekampen veel verbe terd zou zijn. Hoe dit echter ook moge we zen, er komt nu meer perspec tief. Straks kunnen zij, die zooveel geleden hebben en die dringend rust behoeven, naar een beter klimaat worden overgebracht. In d'e cultures kan weer wor den gewerkt. Handel en verkeer kunnen weer opbloeien. Het werk der zending, zoolang door het ruw geweld verhin derd, kan weer zijn loop begin nen. Indië herrijst 1 Gedankt moet zijn de Heer, dat Hij ons 't zijner eer, deez' overwinning geeft I INVENTARIS VOOR HET PALEIS TE SOESTDIJK. Uit Ottawa hier aangekomen Te IJmuiden is het Ned. s.s. „Themisto" uit Montreal aan gekomen, dat, behalve 7200 ton tarwe, 650 ton wol, 150 ton auto's en landbouwtrucks, ook de inventaris van de Prinselijke woning te Ottawa aan boord heeft. Men mag aannemen, dat deze een welkome aanvulling zal beteekenen van de geschon den behuizing in het paleis Soestdij'k. ZEEOWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn,prijs 3.30 p, kw, bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct, p, mm. HET REGEER!NGSBELEID Voorliobting gevraagd, De Nationale Advies Commis sie heeft de regeering publieke voorlichting gevraagd over de regeeringsdaden, die sinds 10 Mei '40 zijn gesteld, opdat een ieder zich een oordeel kan vor men over het sindsdien gevoer de beleid. Nederlandsche voetballers naar Denemarken. Op Dinsdag 21 Aug. zal te Kopenhagen het Nederlandsche bondselftal een tweede wed strijd spelen tegen Denemar ken. Inplaats van Karei Lotsy zal dhr Otto de Vries, voorz. van de technische commissie, de spelers vergezellen. □uitsche turf voor Nederland Aan de Duitsche zijde van de Z.O. grens van Drente, wordt thans turf gestoken om te wor den gebruikt in de turfstokende industrieën in het N. en O. van ons land. Een klein gedeelte is voorts bestemd voor de kerami sche en enkele andere nijver heidstakken in het Westen. Moppert U niet, dat de krant zoo klein is want als 'de Nederlandsche bladen deden wat de Parijsche kranten hebben gedaan, was u binnenkort wellicht van alle nieuws verstoken. In de Fran- sche hoofdstad zijn de dagbla den n.l. sinds het begin van het proces-Pétain steeds groot ver schenen inplaats van slechts twee maal per week. De papier- voorraad is daardoor nagenoeg uitgeput en Parijs zal het voor- loopig zonder kranten moeten doen Laval is naar Parijs overge bracht waar zijn verhoor zal be ginnen. DE RECONSTRUCTIE VAN WALCHEREN, Op Donderdag 2 Aug. j.l. had ter Provinciale Griffie door den Commissaris der Koningin in deze Provincie, de installatie plaats van de Commissie, welke tot taak heeft een plan te ont werpen en voor zoover mogelijk uit te werken, waarnaar de re constructie van Walcheren zal kunnen plaats hebben. In de door den heer Commis saris uitgesproken rede kwam duidelijk naar voren, dat het de taak der Commissie is, in een zoo snel mogelijk tempo in acht maanden, of als het zou kunnen in nog korter termijn een streekplan voor Walcheren te ontwerpen. De Commissie heeft de be voegdheid zich wat de verschil lende onderdeelen betreft te doen voorlichten door deskun digen voor deze speciale onder deden: agrarische vragen, vra gen van militairen aard, indus trie, recreatie, luchtvaart, ha venterreinen enz. De Commissie staat onder lei ding van het lid van Gedepu teerde Staten, de heer J. M. van Bommel van Vloten en be vat naast de vertegenwoordi gers van verschillende organen (Prov. Plandienst, Landbouw- herstel, Staatsboschbeheer, de Polder Walcheren enz.) ook een 2-tal vertegenwoordigers van de grondgebruikers t.w. de heer Dregmans, burgemeester van Koudekerke en de heer Ge- schiere te Grijpskerke. Nadat de Commissaris de Commissie nogmaals tot groo- ten spoed had aangemaand en de rede van den Commissaris door den heer van Bommel van Vloten was beantwoord, ving de commissie haar werkzaamhe den aan. Niet onwaarschijnlijk zal het plan, hetwelk door deze Com missie zal worden ontworpen voor eeuwen beslissend zijn voor de vraag hoe Walcheren er uit zal zien. Generaal de Gaulle zal op 22 Aug. a.s. te Washington arri- veeren. Japan aanvaardt de geallieerde eischen. Einde van den oorlog, nu ook in den Stillen Oceaan. Zooals we reeds gisteren in het kort meldden heeft de Zwitser- sche radio bekend gemaakt, dat Japan de Geallieerde nota aan vaardt, waarin geëischt werd, dat keizer Hirohito en zijn regeering zich zullen schikken onder het gezag van het gealliëerdie opper bevel. De boodschap van de Zwitser- sche radio-omroep luidde als volgt „Het Japansche inlichtingenbu reau heeft hedenmorgen op basis van een bericht van het Japansdie ministerie van oorlog de aanvaar ding van de capitulatie volgens de door de geallieerden gestelde voor waarden aangekondigd. Volgens latere berichten zou een boodschap van den keizer worden uitgezonden, waarin deze de ver klaring van Potsdam aanvaardt. De Ned. Indische regeering is in Australië reeds druk bezig met het treffen van maatregelen, in verband met de Japansdie capitu latie. De geallieerde militaire au toriteiten zullen voorloopig de leiding nemen, totdat de wettige regeering zal zijn gearriveerd. Een afdeeling van de N.I.C.A. staat ge reed om naar Java te vertrekken. Men verwacht, dat het wel even zal duren, voor alle Japansche troepen in Indië (hun tegenstand staken. VERBINDINGEN WE8T- Z.-VLAAN DEREN. Vóór den oorlog is er niet ten onrechte den draak mee gesto ken, dat bij het vaststellen van dienstregelingen der verschillen de verkeersmiddelen in Zeeland niet gedacht werd aan de wenschelijkheid, dat aansluiting tusschen die diensten verzekerd was. Men regelde blijkbaar al les op eigen houtje, en het pu bliek was de dupe. Maar die voor-oorlogsche toe standen kan men ook thans weer aantreffen. Als men de dienstregelingen van de Z.- Vlaamsche tram en van den Prov. Stoombootdienst Breskens Vlissingen naast elkaar legt, wrijft men zich de oogen uit ongewijzigd de voor-oorlogsche vormen van „aansluiting" (11) zegt men dan. De tram komt in Breskens aan om 9.10, 15.15 uur; de boot vertrekt daarentegen net voor de neus van de trampassagiers (9 en 15 uur). De boot komt in Breskens aan om 10.30 uur, de tram vertrekt om 10.15 u. Er is, van alle reizen heen en terug, één goede aansluiting: de tram van Breskens 18.30 u. Misschien valt het in de prac- tijk wel eens mee, dat men tóch aansluiting heeft, doch dan is dit „per ongeluk". Wie de dienstregelingen als uitgangs punt neemt, ontdekt dat men weer precies handelde als voor heen zonder onderling overleg stelt men zijn vertrekuren vast. Ten gerieve van het publiek? 't Is de vraag, of daaraan wel gedacht wordt. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: j VLISSINGEN; Walstraat 37, Telef. 168 t TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 113 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1945 Provincienieuws. Opbouwplannen Aardenburg Volgens voorloopige plannen zal het huidige marktplein ver dwijnen. Het nieuwe marktplein zal komen te liggen vóór de Sint Baafskerk, tot aan de Marktstraat, waar een complex huizen vernield werd. Het stad huis, dat zwaar beschadigd is, zal worden afgebroken en op het nieuwe marktplein zal er een nieuw worden gebouwd on geveer tegen het huis van den heer A. I. Catsman, met den voorgevel naar de Sint Bavo- straat. In een besloten bijeen komst met den deskundige Ir. F. H. Klokke werd zijn ont werp over het algemeen met in stemming begroet. Prov. Stoombootdiensten. Het stoomschip „Zuiderzee" is in de lijn Vlissingen-Brcskens in de vaart gebracht, zoodat thans 8 vaarten per dag wor den gemaakt. Men vertrekt nu weer van de Buitenhaven en niet, zooals tot voor kort met de marineboot van het roeiers- hoofd. Het s.s. „Wilhelmina" is, va rende onder den naam „Kahl- berg", in de buurt van Ham burg opgespoord. Pogingen worden in het werk gesteld bij de geallieerde autoriteiten om het schip spoedig aan zijn vroe gere bestemming terug te geven en het in dienst te stellen van het verkeer tusschen de Zeeuw- sche eilanden. Martien Beversluis in Zeeland Onder de politieke gevangenen, die in Zeeland zijn teruggekeerd bevinden zich o.m. Martien Be versluis met zijn echtgenoote. „Walcheren moet droog". Het Comité „Walcheren moet Droog" ontving van Mej. Maatje Faasse, een eenvoudige dochter van Westkapelle, een gedichtje, „Wat een9 ons liefelijk dorpje was", dat in den boekhandel al gemeen verkrijgbaar is gesteld voor den prijs van 25 cent. De opbrengst komt geheel ten bate van de ontspanning van de arbeiders aan de dijken. VLISSINGEN. Hedenavond geeft „Ons Genoegen" in de tent een muziekuitvoering van 7.309.30 uur. Het ziekenhuis „B e t h e s d a". Donderdag avond kwam de ziekenhuisver. „Bethesda" onder voorzitter schap van Dr Wolters bijeen. Deze zeide in zijn openings woord, een nieuwe ziekenhuis- strijd te voorzien en riep alle leden op, zich achter het be stuur te scharen. Uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester bleek, dat men -ook in 't afgeloopen jaar met groote zorgen te kam pen had, zooals vordering door de Duitschers, inundatie, be schieting, enz. Ds Hietkamp ging na een 3-jarig voorzitter schap heen, in welke periode hij „Bethesda" door vele en groote moeilijkheden had heen- gestuurd. Als bestuursleden werden herkozen dhr A, v. .d. Sande, Goes; ds Kroon en dhr Jasperse, beide te Koudekerke. In de plaats van ds Hietkamp werd ds Schoch te Vlissingen gekozen. Ook van ds Smeenk als 2e voorzitter moest afscheid genomen worden wegens zijn vertrek naar Breda. Zr Boudt, de directrice, vertrekt eveneens en wel naar Den Haag. Tal van moeilijkheden dus. Maar toch hoopt men na de drooglegging zoo spoedig mogelijk de verdie- dingen in gebruik te kunnen nemen. GOES. In de hooiperserij van de fa. Timmermans had weer een ernstig ongeluk plaats. Toen 't vochtige gras niet snel genoeg in de machine verdween, wilde de werkman P. uit Borssele een handje helpen, door het er in te duwen. Hoewel de stroom uit geschakeld was, liep de machine toch nog even door, met het ge volg, dat de rechterhand van P. werd afgerukt. C. J. V.-kamp te Hoek. Het was geweldig. Dat was het eensgezinde oordeel van de Goessche C.J.V.ers, die Zater dag j.l. van hun kamp week in Hoek terugkeerden. En inder daad het kamp kan werkelijk geslaagd genoemd worden. Wei nig kampeerders zullen patates- frites of oliebollen op hun menu hebben gezien, maar de Goes sche jongens hadden het, dank zij de actieve C.J.V. van Hoek. En de fijne kampvuren, de vie ring van de verjaardag van Prinses Irene en de afscheids avond in de gehoorzaal in Hoek zullen nog lang in de herinne ring blijven voortleven. En hoe echt was het ook 's avonds een kort oogenblik als jonge men- schen naar Gods stem te luiste ren. Dan zweeg een oogenblik de scherts en beseften allen, dat God voor de jeugd van Neder land een taak heeft, juist nu. En uitgerust naar lichaam en geest gaan de Goessche C.J.V.ers weer het volle leven in, wetend, dat ejk op zijn plaats moet meestrijden voor de wederopstanding van ons volk. KLOETINGE. Met ingang van 1 Sept. is benoemd tot kassier der Coöp. Boerenleenbank C. Corstan- je, die ten zijnen huize zitting zal houden. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag j.l. kwam de nieuw ge kozen „noodraad" in vergadering bijeen. Na beëediging der leden gaf de voorz. een uiteenzetting van de laatste 5 jaren gemeente- leven, waarin hij o.a. de oorlogs slachtoffers herdacht. Tot wethouders werden be noemd dltrn, J. Hommes en J. de Schipper Sr., tot Hoofd der O.L. School te Nieuwdorp I. W. Bak ker te Oosterland. TERNEUZEN. Door den tij- delijken gemeenteraad werden tot wethouders gekozen de heeren M. de Vos en J. den Hamer. Aan het bestuur der Vereeni- ging voor Christelijk Volkson derwijs zal medewerking wor den verleend, voor herstel oor logsschade. Aan den heer v. Strien werd toegezegd dat even tueel ook andere scholen daar voor in aanmerking komen. Machtiging werd verleend om gelden beschikbaar te stel len voor het ontwerpen van verbeteringswerlcen aan de rio- leering. De voorz. deelde mede, dat de gemeente zich als gegadigde voor noodwoningen heeft aan gemeld. Op 1 Oct. komt er straatverlichting tot 11 uur en een beperkte nachtverlichting. KORTGENE. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de Oranjevereen. werd besloten op 31 Aug. de schoolkinderen te tracteeren en voorts een optocht en volksspelen te organiseeren, evenals een. gecostumeerde voet balwedstrijd, concerten en een fakkeloptocht. De N.S.B.-er en agent van de „Zeeuwsche Stroom", J. Hanse, is gevangen genomen, SCHERPENISSE. Donder dagnamiddag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den O.D.-man C. A. v. d. Werff, welke bij den overval door de Duitschers aan den zeedijk te Stavenisse is ge vallen. O.a. voerden het woord de commandant Schuller, de wnd. burgemeester en ds Bate laan. Deze week werd 300 pond bot aangevoerd en in de ge meente Scherpenisse gedistri bueerd. THOLEN. De burgemeesters van Tholen, Scherpenisse en St.-Maartensdijk hebben zich met hun ambtgenoot te Urk in verbinding gesteld, om geza menlijk de aldaar gevonden klokken terug te brengen naar de gemeenten van herkomst. i. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft onlangs verklaard, dat het in de bedoeling der Regeering ligt het vraagstuk der spelling van de Nederlandsche taal thans definitief te regelen, zulks in overleg met de Belgische re geering. Niemand zal ontkennen, dat een dergelijke regeling noodza kelijk is. Te lang reeds zuchten wij onder een spellingchaos, die niet anders dan verderfelijk kan werken voor een behoorlijk taalgebruik. Wanneer de school jeugd op het oogenblik met een diploma de Middelbare school verlaat, dan moet zij zoo snel mogelijk de daar onderwezen spelling weer afleeren, daar de overheid en de meeste particu liere instanties geen aanhangers der vereenvoudiging blijken te zijn. Het was zelfs zoo, dat op een der Middelbare scholen aan de geslaagde eindcxamcncandi- daten, die allen de spelling-Mar- chant gebruikten, van over- heidswegte een handleiding werd uitgereikt om de spelling-De Vries en te Winkel te leeren. Deze toestand is natuurlijk volkomen verkeerd. Hier komt nog bij, dat door de veelheid van spellingsystemen, die op het oogenblik mogelijk zijn, er maar zeer weinigen zijn, die op juiste wijze een bepaald systeem volgen. Officieel kent de Regeering nog steeds de spelling-de Vries en te Winkel, maar deze wordt stellig door niemand meer on gewijzigd gebruikt. Velen be dienen zich niettemin van de regels, door deze heeren opge steld, met zekere vereenvoudi gingen. Zij spreken niet meer van: Ik zag eencn man en eene vrouw op den weg, maar schrij ven: Ik zag een man en een vrouw op den weg. Minister Terpstra heeft, met name voor het schoolgebruik, ook deze re gels nog vereenvoudigd en het is zijn systeem, dat door de meeste Nederlanders gevolgd wordt. Hiernaast zijn er echter vol gelingen van den taalgeleerde Kollewijn, die de spellingregels r.evolutionneerde, welke een verhaal kunnen beginnen met de woorden: Eindelik komt de sersjant op de tee. In 1934 heeft minister Mar- chant zijn naam vereeuwigd door hem aan een zoogenaam de compromis-spelling te ver binden, welke op alle examina verplicht werd gesteld, zoodat de scholen gedwongen werden haar te onderwijzen. Toen er tegen de spelling- Marchant nog al vele bezwaren werden ingebracht, heeft zijn ambtsopvolger eveneens een spelling gecreëerd, de spelling- Slotemaker de Bruine, welke uitgaat van het systeem van zijn voorganger, maar op bepaalde punten weer terugwil naar De Vries en te Winkel enTerpstra. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de vele mogelijkheden, waarop men blijkbaar hel Ne- derlandsch kan spellen, zoo ver warrend op de meeste taalge bruikers hebben gewerkt, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk er een eigen spelling op nahoudt, sa mengesteld uit de verschillende mogelijkheden, waaraan natuur lijk elk systeem ontbreekt. Dat deze toestand hoogst on- gewenscht is behoeft geen be toog en het valt dan ook ten zeerste toe te juichen, dat onze nieuwe bewindsman wil trach ten orde in den chaos te schep pen. Wellicht is het dienstig om, nu de met zooveel felheid ge voerde spellingstrijd door de gebeurtenissen der laatste ja ren vrijwel geheel in het^ ver geetboek geraakt is, ook in de pers wederom het vraagstuk van de schrijfwijze der Neder landsche taal aan de orde te stellen en wij willen dan ook in enkele volgende artikelen hier op terugkomen. Hoog water te Vlieslngen Donderdag 16 Aug.; 8,15 u 1.52 M. N.A.P.; 20.38 u„ 1.37 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon en maan. Donderdag 16 Aug.Zon op 6.31 u., onder 21.08 u.; Maan op 13.28 u., onder 22.39 u. Eerste kwartierMorgen, 16 Aug., om 2.06 u. Latere berichten. Ambacht, Kruiningen, Middelburg en Wolfaartsdijk. Vrijgem. Geref. Kerken Beroepen te Kantens, P. Wulffraat, cand. aldaar. Bedankt voor Monster, C. v. Ommen te Maastricht. Kerkelijke examens Het Prov, kerkbestuur van Groningen heeft tot de evangelie bediening in de Ned, Herv. kerk toegelaten dhr G. Pettinga, hulppred. te St, Johannesga-Delf- strnhuizen, Gen. Syn. der Geref. Kerken De Generale Synode der Geref, kerken heeft besloten een schrij ven tot de kerken te doen uitgaan, waarin zoowel voor de stichting 1940194, als voor „Eereschuld en dankbaarheid" gelijkelijk de sympathie der kerken gevraagd wordt. De Synode sprak haar sym pathie uit voor het C.N.V. en wekte de kerken op dit werk haar steun niet te onthouden. Kerkstrijd te Axel. Naar aanleiding van het bericht omtrent het gebeurde in de clas sis Axel, geeft Ds Tiemens de volgende aanvulling: Op de herhaalde vraag, of door het classisbesluit de kerken bui ten het verband waren gezet, heb ik met klem geantwoord: de ver gadering constateert slechts dat de geestelijke eenheid verbro ken is. Eerst deze week ontving de classis bericht, dat de meer derheid van bedoelde kerkeraden besloten had het verband met de Geref. Kerken in Nederland te verbreken, een besluit, dat geheel overbodig zou zijn geweest, als de meerderheid der classis van haar kant dit verband zou ver broken hebben. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Haarlem (2e pred. pl. Vrijz. Herv.) W. C. Ligg- heim te Eext (Dr.)te Wommels J. D. de Stoppelaar te Zevenho ven (Z.-H.) Geref. Kerken. Aangenomen: naar Zwartewaal J. de Lugt, cand. aldaar. Geref. Gemeenten. Angenomen: naar Zeist M. Blok, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Amsterdam, Dord- rect, Goes, 's-Gravenpolder, H. I. Politiek leven. Do Tweede Kamerfractie van de S.D.A.P. heeft de vorige week in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering gehouden, waar bij ook aanwezig waren de minis ters Drees en V03. Door een aantal personen uit Groningen en Eindhoven is aan Minister Schermerhorn een open brief gericht, waarin zij er op aandringen, dat nog in 1945 alge- mecne verkiezingen gehouden zul len worden, „Het is niet voldoende aldus de brief, dat het Nederlandsche volk vertrouwen stelt in de re geering. Even' noodzakelijk is, dat de regeering onomwonden blijk geeft, vertrouwen te stellen in het Nederlandsche volk, door aan het Nederlandsche volk ten spoedig ste alle rechten te hergeven die in onze Grondwet zijn vastge legd." Eigenlijk is hier de zaak ver keerd gesteld. Het is niet aan de Regeering het volk zijn Grond wettelijke rechten te herge ven. Wat de Reegering thans bezig is te doen is niet anders dan het volk in de uitoefening van zijn rechten te verhindere n. Prins Karei van België heeft gisteren in Buckingham Palace de lunch gebruikt. In de hoofdsteden van Enge land, Amerika, Rusland en China is hedennacht officieel meege deeld, dat ten vervolge op het Japansche vredesaanbod van 10 Aug, en het antwoord van de ge allieerde mogendheden de Japan sche regeering het volgende ant woord heeft gezonden, 1. Z, M. de Keizer van Japan i9 bereid de voorwaarden van Pots- dam te aanvaarden, en uit te voeren, 2. Z. M, de Keizer is bereid de regeering van Japan en het kei zerlijk hoofdkwartier, bevel te geven deze voorwaarden uit te voeren. 3. Z. M. de Keizer is ook be reid bevel te geven aan de Japan sche land-, zee- en luchtstrijd krachten onder zijn controle, be velen te geven de actieve operaties te staken en hun wapens uit te leveren. 4. Z. M. de Keizer zal de be velen ten uitvoer brengen van den opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten. In verband hiermede is ook aan de geallieerde strijdkrachten be vel gegeven de actieve operaties te staken. Daarmede is de tweede we reldoorlog die in 1937 is be gonnen, met de aanvallen op China, ten einde. Generaal Mac Athur is aange wezen als opperbevelhebber om de overgave in ontvangst te nemen. De Keizer van Japan heeft per radio aan het Japansche volk mededeeling gedaan van de capi tulatie. Dit was de eerste maal, dat de Keizer voor de radio sprak. Hedenavond om 9 uur zul len Minister Schermerhorn en Minister Logeman voor de radio spreken in verband met de capitulatie van Japan. Maarschalk Pétain ter dood veroordeeld. Het Fransche Hooge Ge rechtshof, heeft Maarschalk Pétain ter dood veroordeeld. Het heeft daarbij echter den wensch uitgesproken, dat met het oog op zijn hoogen leeftijd, dit vonnis niet zal worden uit gevoerd. Voorts is Petain veroordeeld tot nationale onwaardigheid en verbeurdverklaring van al zijn bezittingen. Prins Bernhard in Engeland Prins Bernhard is gisteren avond met een Messerschmidt 108, die hij zelf bestuurde, in Engeland aangekomen. Daar het compas 30 tot 40 graden af week moest hij op z'n dakcom- pas vliegen en kwam behouden, hoewel later dan werd verwacht, aan. Luchtverkeer AmerikaZwitserland. De Zwitsersche radio heeft vandaag bekend gemaakt, dat bin nenkort vliegtuigen, welke 75 pas sagiers kunnen vervoeren, tusschen New York en Zwitserland heen en weer zullen vliegen. Ter gelegenheid van de vie ring van het 370-jarig bestaan der Leidsche Academie zal op 15 September a.s. een plechtige bijeenkomst plaats vinden van alle Leidsche studenten en allen die aan de Leidsche Universiteit gestudeerd hebben. SPORT. Korfbal. YERSEKE. Onder begunsti ging van ideaal korfbalweer wer den Zaterdag de series gespeeld, georganiseerd door de S.y. Vol harding te Yerseke. De uitslagen in de eerste afd. waren als volgt: Volharding IZeelandia I 01, TogoUnitas 10, UnitasVol harding I 01, Zeelandia ITogo 1—0, Swift I—Volharding 2—0, UnitasVolharding I 01, Zee landia ITogo 10, Swift I Met onze aanspraken wordt rekening gehouden. Het blad voor de Canadeesche strijdkrachten, de „Maple Leaf", drukt op de voorpagina een be richt van het Amerikaansche Persbureau Associated Press af, waarin te lezen staat dat Duitsch- iand ook in het Westen aanzien lijke grenswijzingingen zal onder gaan. Bedoeld 'bericht laten wij hier volgen: „Hoewel het communiqué van Potsdam alleen gewag maakt van Duitschlands Oostelijke grenzen, zijn diplomatieke auto riteiten te Washington van meening, dat het Duitsche rijk nog duizenden vierkante kilome ters gebied zal verliezen. In dit verband worden speciaal de eischen van Frankrijk en Ne derland in West-Europa ge noemd, Omdat President Truman heeft verklaard, dat op de con ferentie geen geheime overeen komsten zijn gesloten, is men in diplomatieke kringen van meening, dat de Westelijke grenzen van Duitschiand nog moeten worden vastgesteld*." Het bericht vervolgt dan: „Zooals bekend wenschen de Franschen het Rijnland, het rijk ste industrieele gebied van Duitschiand af te nemen. De re geering van Generaal de Gaulle wenscht dit gebied niet bij Frank rijk in te lijven, maar heeft voor gesteld het Rijnland onder over wegend Fransche controle te in- ternationaliseeren." „Nederlandsche offioiëele persoonlijkheden hebben de mogelijkheid besproken, om een groot deel van Noord- West-Duitschland te verkrij gen. Voorstellen zijn gedaan om Nederlands grenzen Oos telijk tot de rivier de Eems en zelfs tot de rivier de Wezer uit te breiden." Tot zoover het bericht van „Maple Leaf". Wij zouden hieruit kunnen afleiden, dat met onze eventueele aanspraken in elk-ge val ernstig rekening wordt ge houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1