ZËEUWSCH DAGBLAD Japan capituleert. f 1e JAARGANG No. 112 GHR, PROT. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 14 Aug.'45 Het masker af. De „vrienden der waarheid", aldus de „N. Haagsche Crt."„ hebben het masher afgeworpen. Woensdag is in „De Waarheid" gepubliceerd het „manifest van den Partijraad der Communis tische partij Nederland (De Wnarheidj, waarin de arbeiders, klasse wordt opgeroepen om den triomf der socialistische sa menleving te helpen veroveren op den grondslag van de leer van Marx, Lenin en Stalin, met behulp van de oude tactiek en organisatievormen. De nieuwe partij zal nationaal en interna tionaal zijn. „De Waarheid" zal het partij-orgaan zijn. De camouflage, aldus de „N. Haagsche Crt.", is dus ten ein de. We weten thans officieel wat voor vleesch we in de kuip hebben, al was elke twijfel op dit punt reeds lang, zelfs van meet af, overbodig. De oude door wetenschap en ervaring sinds lang weerlegde klassenstrijdleer van Marx en Engels wordt weer als geeste lijk arsenaal aanvaard en alles wat Lenin en Stalin er verder van gemaakt hebben. Het is zeer de vraag of de opportunist Stalin het nog in alles met de oude theoretici eens is, maar daarover wordt niet gereptmen werpt zich eenvoudig het inter nationale communisme in de ar men. Het gaat misschien wel wat ver om nu nog als volle nationale partij te willen po seeren. We willen met belangstelling de ontwikkeling van de nieuwe figuren volgen en zullen de af gelegde beginselverklaring niet uit het oog verliezen. transportruimte niet gemist kon worden, bij de bevoorrading van Europa, In Berlijn zijn twee stadswij ken formeel aan de Franschen overgedragen, m Begin September zal te Neu renberg het proces tegen de voor naamste oorlogsmisdadigers als Göring, von Ribbentrop en Seyse Inquart beginnen. De groote Adviescommissie der Illegaliteit heeft in een telegram aan Mia Schermerhorn verzocht haar te kennen in de procedure van de zuivering der Staten- Generaal. -• Zaterdag werd te Brugge de stedelijke vlag van Vlissingen plechtig overhandigd aan het 4e commando van de 52e „Lowland- division", dat op 1 Nov. 1944 '*t eerst in Vlissingen aan wal ging. De Scheveningsche motorlog- ger „Sch 198" met 4 man aan boord wordt vermist Naar aanleiding van deze ge beurtenissen heeft de regeering een verklaring afgelegd, waarin er op gewezen wordt, dat de ge schillen moeten worden voorge legd aan den Rijksbemiddelaar, Daar dc E.V.V. deze arbitrage geweigerd hesft, vindt de regee ring het zinloos op open brieven te antwoorden, De regeering zal zich echter niet neerleggen bij de anarchistische methode die de vakbeweging wil gaan toepassen en doet een zeer dringend beroep op de arbeiders, zich niet verder op dit pad te begeven. Ook in Amsterdam zijn de ha venarbeiders gisteren voor 24'uur in staking gegaan. Ongeveer 1000 arbeiders zijn hierbij betrokken. Nederlandsch-Indië wordt door Britschc troepen bezet. De herbezetting van Neder- landsch Oost-Indië zal in hoofd zaak plaats vinden door Britsche troepen, hoewel in overeenstem ming met het commando in Z.-O.- Azië. Zoodra Sumatra bevrijd zal zijn, zal de N.I.C.A. daar een burgerlijk bestuur mogen instellen. Aan deze mededeelingen wordt toegevoegd, dat de Nederlanders gaarne Nederlandsche bezettings troepen in Indië hadden gezien, doch dat de hiervoor benoodigde Opnieuw staking in de Rotterdamsche havens, EENHEIDSBEWEGING TREEDT EIGEN MACHTIG OP. Regeering zal zich bij deze anarchistische methode niet neerleggen. In de Zondagmorgen door de eenheidsvakbeweging te Rotter dam belegde vergadering werd door de havenarbeiders besloten opnieuw voor 24 uur in staking te gaan uit protest tegen het on beantwoord blijven van hun laat ste waarschuwing aan den nrin.- president, vervat in de open brief van 1 Aug. j.l., welke brief het verzoek inhield, om in te grijpen in het conflict met de scheep- vaartvereeniging „Zuid". Voorts werd o.m. besloten nu zelfstandig vast te stellen, dat met ingang van heden, 14 Aug. de 8-urige werk dag wordt ingevoerd, terwijl het werk 's Zaterdags om 13 uur zal worden beëindigd. Inplaats van de niet aanvaarde contactcommissie zal voorts een groot aantal ver trouwensmannen aangewezen wor den om de belangen der haven arbeiders te behartigen. Men wil verder den steun inroepen van de geheele Nederlandsche arbeiders- wereld. EEN STANDBEELD VOOR SCHOUT BIJ NACHT DOORMAN. Als een vriendelijke geste aan het adres van de Neder landsche bondgenooten en als hulde aan onzen grooten held van de Java-zee, Schout bij Nacht Doorman, hebben de En- gelsche autoriteiten ter gele genheid van de Vlootwcek de Rotterdamsche bevolking wil len verrassen met diens stand beeld Men is bezig het standbeeld van den held, wiens woorden „Ik val aan. Volg mij", onsterfelijk in de geschiedenis zullen blij ven voortleven, op te richten op het pleintje tusschen het oude Museum Boymans en het Eras- mushuis, nj. op het voetstuk waarop voor den oorlog Van Hogendorp stond. MALVERSATIES BIJ RIJKSBUREAU, Bij het rijksbureau voor bouw materialen zijn malversaties aan het licht gekomen. Vergun ningen tot aankoop van bouw materialen werden verstrekt te gen in ontvangstneming van steekpenningen en goederen in natura. Enkele arrestaties zijn verricht. Deze feiten hebben er mede toe geleid, dat het rijks bureau werd opgeheven. Zijn werkzaamheden zijn ten deele overgeheveld naar het rijksbu reau voor ceramische produc ten, een ander deel zal naar den dienst van de wederop bouw verhuizen. Provintienieuws. DROOGMAKING VAN SCHOUWEN, De vorige week hebben wij ge meld, dat door het in werking stellen van het stoomgemaal „Schouwen" een aanvang werd gemaakt met het droogmalen van de geïnundeerde polder. Men vestigt er onze aandacht op, dat dit niet juist is. Het motorgemaai „Den Osse" is reeds op 21 Juli In werking ge steld. VEREEN, ZIEKENHUIS» VERPLEGING. De vereeniging voor Ziekcn- huisverpleging op Z.- en N.- Beveland hield Zaterdag haar alg. vergadering. De voorzitter de heer Mr Dr Mes herdacht het overleden bestuurslid, den heer A. Tollenaar te Krabben- dijke en deelde mede, dat de heer Th. Wolse wegens a.s. ver trek bedankt heeft. Uit het jaarverslag van den sercretaris-penningmeester, den heer A de Lange, bleek, dat het totaal aantal vrijwillig verze kerden per 31 Dec. 1944 bedroeg A-verz. 30355, B-verz. 1457, totaal 31812 (vorig jaar 30344). Het aantal patiënten aan wie uitkeering werd verleend was 614 A-verzekerden, 74 B-verze kerden en 688 verplicht verze kerden, totaal 1345. Dc aftredende bestuursleden, de heeren Mr Dr Mes, J. H. Klooster en M. van Zweeden werden herkozen; in de vaca ture-A. Tollenaar werd geko zen de heer J. Vader te ICrab- bendijke en in de vacature-Th. Wolse de heer P. C. Schippers te Kortgene. Aangenomen werd een voor stel van het Bestuur, om de uitkeeringen te verhoogen. Aan verpleegkosten zal worden uit gekeerd max. f2.75 per dag tot een max. van f 165 (thans f 137,50) en 100 pet. van de bijkomende kosten (thans 75 pet.) tot een max. van f60. In de B-verzekering f 4.25 per dag tot een max. van f235 en 100 pet. der bij-kosten tot een max. van f 100. Botters keeren terug. Naar gemeld wordt keeren vele botters, vooral ook uit Zeeland, via Delfzijl, uit Duitschiand terug. Burgemeesters, Bij K. B. is aan M. Waghto op zijn verzoek eervol ontslag verkend als burgemeester van Groede en Nieuwvliet. Reisverbod en vettig! ngs- eisch. Zooals reeds werd gemeld, zijn thans alle verbodsbepalin gen voor het reizen in de pro vincie Zeeland opgeheven. De vestiging in, de verhui zing binnen en de terugkeer naar een gemeente in de pro vincie Zeeland blijft echter ten strengste verboden. De Mil. Comm. maakt be kend, dat ten aanzien van per sonen, die zich zonder vergun ning, afgegeven (foor het Bu reau Verzorging Oorlogsslacht offers, aid, Zeeland, in de prov, Zeeland gevestigd hebben oi woonruimte Innemen, d e strengste maatre gelen genomen zullen wor den, o.a. onmiddellijke verwij dering uit de provincie Zeeland. Aanvragen tot vestiging kun nen worden ingediend bij den burgemeester der gemeente waar men zich wenscht te ves tigen. Pleidooi voor billijke oorlogs lasten. De Raden van Overleg te Middelburg en Vlis singen hebben aan den dienst Landelijk Herstel voor de provincie Zeeland een schrij ven gericht, waarin zij verzoe ken een regeling te treffen voor diegenen, welke tengevol ge der inundatie-maatregelen moesten evacueeren uit hun eigen woning en hierdoor in minder gunstige positie komen, daar zij hun lasten moeten blijven betalen eg, bovendien voor het gedeelte van het ge bouw, dat zij nu bewonen. Tot op heden, ontvingen zij geenerlei vergoeding, hoewel de gewone lasten voor hun eigen pand doorgaan, waardoor zij onbillijk zwaar belast worden en velen van hen behooren tot de economisch zwakken. Om deze reden verzoeken bovengenoemde raden ten spoe digste aan deze getroffenen een uitkeering te doen. VLISSINGEN. Zilve ren dienstjubileum ZUIVERING BIJ DE MARINE. De Minister van Marine heeft, gelet op het zuiveringsbesluit, geschorst ir F. W. K. de Klerk, hoofd-ing. der Marine, waarn. dir. van de Rijkswerf te Wil lemsoord. V.oorts werden bij deze werf o.a. nog geschorst de hoofding. D. W. A. Bijvoet, de ir. R. F. Scheltema de Heere, de chefs-calculator H. W. Reyen en J. A. Blanjaar. Zoo juist komt het bericht door, dat Japan heeft gecapituleerd. De voorwaarden tot over gave zijn volgens de Japansche radio aanvaard. EXTRA TREINENOP ZONDAG. Hoewel het treinverkeer nog zeer beperkt is, in verband met het gebrek aan kolen en materiaal, hebben tod) reed» extra-treinen gereden, Jkliter niet in verband met de behoeften van het zakenleven of wat dan ook, maar voor feeste lijkheden, En op Zondag, ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de harmonie te Wijlré in Limburg. van den heer C._ Ouwehand. Donderdag 16 Aug. a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer C. Ouwe hand, directeur van gemeente werken, in dienst trad van de gemeente. Onder zijn leiding is vóór den oorlog een groot aantal ver beteringen op het gebied van woningbouw, stratenplan en stadsuitbreiding tot stand ge-1 'komen. Helaas is veel daarvan door het oorlogsgeweld weer teloor gegaan, maar het moet voor den jubilaris een voldoening zijn, nu ook leiding te kunnen geven aan het herstel van Vlissingen. Het houten bruggetje over! de Spuiboezem wordt dezer da- gen hersteld. Het was door de beschieting danig in verval ge raakt en leverde zoodoende een I groot gevaar op. Het verkeer wordt in verband met de werk zaamheden eenigen tijd afge sloten. Door het hoofd van de plaatselijke politie, waarn. comm. van politie is bepaald, dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats in deze gemeente hebben of daar ver toeven, zich op Donderdag 16 Aug. voorzien van hun identi teitspapieren bij hem moeten melden ten bureele Badhuis straat 53. Vlissingen is, zooals ge meld, door de gemeente Leiden geadopteerd. In deze stad is reeds een inzameling van goe deren gehouden. In de loop van deze week zal men ze afzenden. GOES. Leger des Heil5. Op 22 Aug. a.s. hoopt het groote muziekkorps van het Le ger des Heils te Leeuwarden bestaande uit ongeveer 40 per sonen een muziek- en zang avond te geven in bet gebouw der Geref, Kerk alhier, Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar een geplaatste ad vertentie. YERSEKE. Gemeente raad. De tijd. Gemeenteraad kwam bijeen onder leiding van den wnd. burgemeester, weth. P. de Koeijer. Tot wethouders werden gekozen P. de Koeijer en C. Pekaar en tot tijd. weth. J. C. Cornelisse. Weth. Cornelisse werd aange wezen tot voorz. der gascom- missie, terwijl tot leden werden gekozen dhrn Ossewaarde, Eek- hardt en Butijn. Tot vertegen woordiger op de vergaderingen van de Waterleiding-mij. Zuid- Beveland werd aangewezen weth. de Koeijer en als zijn plaatsvervanger weth. Corne lisse. Tot leden van de stichting „Volkshuisvesting" werden be noemd dhrn Koppe en Osse waarde en tot plaatsvervangen de leden L. van Stee en Eek- hardt. Bij de rondvraag drong L. v. Stee aan op spoedig herstel der haven en verbetering der gasle vering. Dhr Bazen informeerde naar den financieelen toestand der ge meente en drong aan op ver hooging van de ondersteunings- normen van het B. A. Verder verzocht hij een veerhuisje bij den Kijkuit, wat volgens den voorz. een particuliere zaak is. Dhr Koppe gaf B. en W. in overweging de 8 oud-raadsle den, die niet zijn teruggekomen, schriftelijk te danken voor hun verrichten arbeid. Dhr J. v. Stee verzocht ver lichting van den kop van den langen havendam en informeer de naar het ziekenverlof van den burgemeester en den secre taris. Dhr H. A. Ossewaarde ves tigde de aandacht op de moge lijkheid petroleumbonnen te kunnen aanvragen, indien de gasdruk onvoldoende is.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1