ZEEUWSCH DAGBLAD Het herstel van Walcheren. Het antwoord op het Japansche capitulatie- aanbod. Prins Bernard over zijn plannen. ie jaargang No. 111 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 13 Aug. '45 Van de zijde van het Provin ciaal bestuur deelt men ons het volgende mede Onder de gedupeerde land bouwers van de overstroomde gebieden op Walcheren, schijnt de vrees te bestaan, dat velen van hen, die vóór de overstroo ming een bedrijf bezaten, zich na de verkaveling geen bedrijf meer zullen zien toegewezen en daarom voor afvloeiing in aan merking komen. In de eerste plaats is nog niet uitgemaakt of de verkave ling op den voet van de ruil- verkavelingswet zal plaatB heb-| ben, dan wel voor deze ver kaveling, een nieuw te schep pen, voor het gcheeel land gel dende, vorm zal worden geko zen. Hoewel hieromtrent in dit stadium stellig nog geen de finitieve conclusies zijn te trekken, komt het het Pro vinciaal Bestuur aanvanke lijk wel waarschijnijk voor, dat het aantal landbouwers, hetwelk zich op Walcheren geen bedrijf zal zien toege wezen, in verhouding tot het totaal, niet groot zal zijn. Het Provinciaal Bestuur be schouwt het evenwel als zijn moreele plicht er met kracht naar te streven, die landbou wers, die tengevolge van de herverkaveling niet voor toe-1 wijzing van een bedrijf in aan merking komen, elders op eeni bedrijf te herplaatsen. Wat dit laatste betreft, stelt i het Provinciaal Bestuur reeds j thans pogingen in het werk, door tusschenkomst van de of- ficieele instanties, dat elders gropd voor dit doel voor de Walcherensche gedupeerden wordt gereserveerd. Zoo eenigszins mogelijk, ligt het in de bedoeling deze af vloeiing langs v r ij w i 11 i g e n weg te doen plaats hebben. Naar het oordeel van het Pro vinciaal Bestuur dient voorko men te worden, dat landbou wers tegen hun wil, hun zelf standig bestaan verliezen. In verband hiermede wordt ook een regeling, waarbij, te gen den wil van belanghebben den, de schadeloosstelling uit sluitend in geld plaats heeft, on juist geacht. Met betrekking tot de bewo ners van Westkapelle merkt het Provinciaal Bestuur op, dat velen van hen dijkwerker of in een ander bedrijf werkzaam zijn, terwijl zij daarnaast dan een landbouwbedrijfje bezitten. Het Bestuur wijst er met na druk op, dat het stellig niet in zijn bedoeling ligt, deze men- schen te dupceren. Het Provinciaal Bestuur ver trouwt, dat door het boven staande, noodelooze ongerust heid onder de Walcherensche bevolking wordt weggenomen. Dc Keizer onder gezag van den geallieerden opperbevelhebber. Het antwoord van de geal lieerde mogendheden op het vredesaanbod van Japan heeft niet lang op zich laten wach ten. Uit Washington werd Zater dag gemeld, dat op het Japan sche capitulatie-aanbod het vol gende was geantwoord De Vereen. Staten verlan gen, dat de bevoegdheid van den Keizer om het bestuur over Japan te voeren onder worpen zal zijn aan die van den geallieerden opperbevel hebber. Van den Keizer zal ver langd worden, dat hij toe stemt in de voorwaarden van overgave welke noodig zijn voor de ten uitvoerleg ging van de verklaring van Potsdam. De Minister van Buitenl. Za ken heeft het Amerikaansche antwoord op het Japansche aanbod van1* overgave aan de Zwitsersche legatie te Was hington gezonden. Daarin wordt gezegd: op het oogenblik van overgave zal de bevoegdheid van den Keizer en van de Japansche regeering om den staat te besturen onder worpen zijn aan die van den opperbevelhebber der geallieer de strijdkrachten, die zoodanige stappen zal nemen als hij ge schikt acht voor de tenuitvoer legging van de bepalingen van overgave. De Amerikaansche boodschap zegt, dat dit de zienswijze van1 Engeland, Rusland en China zoo wel als van Amerika weergeeft, Van den Keizer zal verlangd worden de onderteekening door de regeering van Japan en het Japansche keizerlijke hoofd kwartier van de voorwaarden' van overgave die noodzakelijk zijn om de voorzieningen van de verklaring van Potsdam, jen uitvoer te leggen, goed te keu ren en te verzekeren en dat hij zijn bevelen zal geven aan de Japansche militaire vloot- en luchtmacht autoriteiten en aan alle strijdkrachten onder zijn controle wjiar deze zich ook be vinden, de actieve operaties te staken, hun wapenen over te geven, en zoodanige bevelen uit te vaardigen als de opperbevel hebber zal verlangen om uit voering aan de voorwaarden van overgave te geven. Onmiddellijk na de over gave moet de Japansche re geering krijgsgevangenen en burgerlijke geïnterneerden overbrengen naar plaatsen waar zij veilig zijn, zooals zal worden aangegeven en waar zij spoedig aan boord van geallieerde transport schepen kunnen worden ge bracht. De uiteindelijke regeerings- vorm in Japan moet in over eenstemming zijn met de ver klaring van fotsdam en moet worden tot stand gebracht door middel van dep vrij ken baar gemaakten wil van het Ja pansche volk. Gewapende strijdkrachten der geallieerde mogendheden zullen in Japan blijven tot bet door de verklaring van Potsdam ge stelde doel is bereikt. Nader wordt uit Washington gemeld- Men verklaart dat de geallieer den in geen geval voornemens zijn te onderhandelen over de rechten van den Keizer. Als Japan de voorwaarden aanneemt zal de Vredescom- missie van 21 leden, die is in gesteld als regeering in Japan, om in de plaats te treden van het oorlogskabinet, vermoede lijk in functie blijven voor con trole en bestuur van het land onder leiding van den Opperbe velhebber, De acte van overgave zal waarschijnlijk worden onder teekend aan boord van een ge allieerd slagschip, waarheen de Japansche onderteekenaars zul len worden ontboden. Naar gemeld wordt zal een Amerikaan de functie van op perbevelhebber uitoefenen. Aan genomen wordt, dat dit gene raal Mac Arthur zal zijn. ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN. Op alle lijnen van beteekenis in ons land komen electrische treinen te rijden met een snelheid van meer dan 150 km per uur. De reis van Amsterdam naar Gronin gen of Maastricht zal dan slechts ongeveer 2 uur duren, die tussclicn beide laatstgenoemde plaatsen iets moer dan 3 uur, Aldus Ir. Hupkcs, De ervaring heeft geleerd, dat electrificatle op alle lijnen niet alleen een goedkoopere exploitatie meebracht, maar ook, dat het aan tal reizigers met 25 procent steeg. De hoogo snelheid waarmede men gaat rijden zal liet noodig maken, ook de banen grondig te hervormen: het grint wordt als „bed" door steenslag vervangen en er komen zwaardere dwarslig gers. Het 'geheele scinwezen moet herzien en automatische blokken en lichtseinen zullen hun intrede doen. mobilisatie van arbeidskrachten. Prof. Schermerhorn hqeft Vrij dagavond voor de radio een cau serie gehouden over het commis sariaat noodvoorziening voor de verwoeste gebieden. De minister deelde o.a. mede, dat ongehuw- den, die nog in grooten getale rondloopen en wachtgeld genieten, systematisch opgeroepen zullen worden om te werken in de ge teisterde gebieden. Duizenden, ook jonge, Neder landers loopen in de groote ste den zonder werk. Zij, die wacht geld en uitkcering genieten zul len opgeroepen worden voor werk in .de getrotfen gebeden, tegen de plaatselijke loonregelnig. Zij zullen in barakken gehuis vest worden en gevoed worden uit keukens, door de geallieerden ter beschikking gesteld. Wie weigert, zal van wachtgeld worden uitge sloten. Men zal met ongehuwden bcgin- 1 nen; is hun aantal te klein, dan zullen ook gehuwden worden in geschakeld. De Commissie Nood voorziening zal met het departe ment van Sociale Zaken hun ver zorging op zich nemen en hen ter beschikking stellen van den Dienst van den Wederopbouw, Tenslotte zal die Commissie zich Zijn staatsrechtelijke positie en zijn ambities. Een verslaggever van het Am- sterdamsche Dagblad heeft een onderhoud gehad met Prins Bernhard. Z.K.H. begon met er op te wijzen, dat hij zijn gan- j sche werkkracht in dienst wil stellen van het land. Hoe, dat hangt van de regeering af, zooj sprak hij. Twee dingen vmoet i men voor oogen houden; „Ik mag als lid van het Koninklijk Huis nooit in de politiek be trokken worden., Ik moet dus altijd boven de partijen staan. En voorts: In dien ik ooit, in welken vorm dan ook, aan een bepaalde ver antwoordelijkheid gebonden zal zijn, zullen mijn daden altijd gedekt moeten worden door een bepaalden minister. De moeilijkheid schuilt in de staatsrechtelijke men mag wel zeggen „tegenstrijdigheid" tus- schen mijn positie en mijn am bities. Ik voeg daar echter uit drukkelijk aan toe, dat ik,per- soonlijk van meening ben, dat er heusch wel een manier te vinden is waarop ik mijli ver langen, om naar vermogen aan i het herstel van ons land te kunnen meewerken, kan bevre digen, zonder staatsrechtelijk met mijn posijae in conflict te komen." „Maar die constitutioneele moeilijkheid Ikan straks nog grooter worden „In zekeren zin, ja. Maar eer lijk gezegd heb ik mij nog niet zoo heel erg verdiept in de mo gelijkheid en de consequenties van een eventueele positie als Prins-gemaal, omdat dit pro- bleem niet urgent is. Het is vooreerst absoluut noodig dat in dezen moeilijken tijd de lei ding der staatszaken nog lang blijft rusten in de bekwame en deskundige handen van de Ko ningin." „U zoudt echter niet tevre den zijn met een positie van Prins-gemaal zonder meer?" „Ik geloof niet dat dat noo dig is. Er is mijns inziens, ik zei het zooeven al, gemakkelijk een oplossing te vinden, die een compromis vormt; een oplos sing, die ook nü reeds geldt. Ik heb immers reeds zitting in den Raad van State, in den Econo- mischen Raad en in den Mijn- raad. In die functies kan ik toch reeds direct heel hard werken in het* landsbelang." Op een vraag dienaangaande antwoordde Z.K.H., een positie j als legerleider niet te ambiee- ren. „Zoo'n taak vereischt ja-1 renlange militaire opleiding en daarvoor heb ik geen tijd; want ik ben van oordeel, dat ik op ander gebied, dat mij meer ligt nuttig werk kan doen." In dit verband noemde hij Indië. „In 1940 stonden wij op het punt te gaan, maar toen braik de oorlog uit. I.atcr, in 1941, wilde ik van Engeland uit naar Indië gaan, maar op wensch van de regeering ging dat niet door. Maar nu, zoodra de regeering mij een taak in Indië te vervullen geeft, ga ik. j Het liefst als militair. Maar als I het anders moet, ga ik met j evenveel enthousiasme. Zoolang de oorlog duurt, richt mijn at- tviteit zich uiteraard! voorna melijk op militair gebied." Na den oorlog wil Z.K.H. ten eerste meehelpen aan den op- j bouw van ons leger, doch slechts in dien zin, dat hij toe zicht kan uitoefenen op de geestelijke vorming ervan. In de tweede plaats zou Z.K.H. gaarne medewerken aan het economisch herstel van ons land. In dien opbouw zal ook onze jeugd een groot aandeel heb ben. Ik zal altijd trachten tijd vrij te maken om mijn aan dacht aan de jeugd te 'kunnen wijden. bezighouden met huishoddelijke voorzieningen. In de komende we ken zal zij een reusachtige propa ganda gaan voeren voor de com binatie MVH-HARK, waarvan de Hark de goederensectie zil vor- men. De min.-president wees nog op 't karakter van dit uiterst moei lijke werk en deed een beroep op de ambtelijke instanties niet om over bevoegdheden te kibbelen, maar alle zeilen bij den mast te zetten en niets onbeproefd te laten. Het schandaal van een hernieuw-1 de evacuatie moet worden voor- komen. Provincienieuws. VLISSINGEN. M u f b r o o d De laatste dagen wordt er door het publiek weef geklaagd, over de mufheid van het brood. Bij informatie is ons gebleken, dat de bakkers weer meel uit het Wal- qhersche inundatiegebied voor de broodbereiding hebben gekregen. Van tijd tot tijd wordt dit on smakelijk meel verwerkt. Waarom verdeelt de Voedsel voorziening dit muffe meel niet over een grooter aantal Zeeuw- scfae gemeenten? Latere berichten. Uit Washington wordt gemeld1, dat nog geen antwoord van de Ja pansche regecring is ontvangen. Volgens een uitzending van het Japansche persbureau, heeft giste ren het Japansche Kabinet ver gaderd, onder leiding van Tsjang Tsing Hooi. In Amerika blijft men overtuigd, dat de vrede nog slechts een kwestie van uren is. De Australische minister van Buitcnlandsche Zaken Evatt heeft verklaard, dat de Japansche Kei zer een oorlogsmisdadiger is en als zoodanig moet worden behan deld. Uit Washington wordt gemeld, dat de tot in bijzonderheden uit gewerkte voorwaarden voor de capitulatie van Japan thans ge reed zijn, 'inclusief dc cisch, dat alle strategische eilanden in den Stillen Oceaan onverwijld aan de Vereenigde Volken zullen worden overgedragen, De Vereen. Staten zullen de volledige controle opeischen over ■de eilanden die essentieel geacht worden voor de Amerikaansche veiligheid, welke eisoh de volle goedkeuring zou hebben van de Britsche regeering. In een bericht uit Tokio werd Zaterdag gemeld, dat de Japansche legers een algemeen offensief in gezet hebben. In een nieuwe uit zending verzocht het Japansche persbureau echter, dit gedeelte van het communiqué in te trekken. GOES. Doódelijk onge val. Zaterdag kwam de on geveer 70-jarige .J. Geschiere uit Vlissingen, hier geëvacueerd, toen hij in de Voorstad fiefste, in botsing met een bespannen voertuig. Hevig bloedend werd hij naar „St. Joanna" vervoerd waar hij kort daarop is over leden. OUDELANDE. Donderdag middag kwam de tijdelijke ge meenteraad in openbare vergade ring bijeen De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat eindelijk weer een raad kan en mag bijeenkomen, zij het dan ook, dat déze nog niet reohtsstrceks door de geheele bevolking geko- zenris. Vervolgens zette hij in het kort uiteen, wat 'er sedert 26 Oct. '44 in deze gemeentg, is geschied. Hierna werd overgegaan tot be- eediging der raadsleden, waarop de wethoudersverkiezing aan de beurt was. Gekozen werden de heeren A. J. Bruggeman en A. J. van Nieuwenhuijzen. Er werd een nieuwe verordening op de hef fing van Besmcttelijke-Ziekten- gelden vastgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1