PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Japan besluit tot onvoor waardelijke capitulatie. Een stap ter hel? De deuren open. Verdeeldheid in de sport. De wetenschap heeft weer een belangrijke stap vooruit gedaan, door de uitvinding van de split sing der atomen en wat daarmee verband houdt. Ook hier geldt echter, wat Da Costa heeft gezegd, van de uit vinding van de boekdrukkunst, dat het is, een reuzenstap ten hemel en ter hel. Het eerste gebruik, dat we van deze nieuwe en opzienbarende uit vinding zien gemaakt, is het ver vaardigen van moordwerktuigen, die alles wat tot nu toe op dit gebied werd gefabriceerd ver in de schaduw stellen. Eén bom van 180 K.G. wordt uitgeworpen en een groote stad, met alles wat er in is, is totaal verwoest en alle leven van men- schen en beesten is met één slag verstikt. Iets zóó ontzettends, is in de geschiedenis nog niet voorge komen. Merkwaaridg is dan ook, dat er over deze uitvinding, of liever over dit gebruik van deze uitvin ding eigenlijk nergens eenig en thousiasme bestaat. Men tracht zijn afkeer te over winnen door er op te wijzen, dat op deze wijze de oorlog belang rijk kan worden verkort en dus veel 'bloedvergieten kan worden voorkomen, maar dit neemt niet weg, dat er een algemeene vrees openbaar wordt, voor de ontzet tende perspectieven, die hier wor den geopend. Wanneer deze uit vinding wordt „vervolmaakt", dan zal het straks mogelijk zijn, een geheel land met één slag in een rookende puinhoop te veranderen, en geheele volken te vernietigen en uit te roeien. En nu tracht men wel, zichzelf en anderen gerust te stellen, door te verzekeren, dat deze ontwikke ling een toekomstige oorlog vol komen uitsluit en dat daardoor de vrede gegarandeerd wordt, maar er zullen weinigen zijn, die dat gelooven. Gods Woord leert ons ook het tegendeel. En de waarheid van dat Woord, wordt door de ge schiedenis dag aan dag bevestigd. Gods Woord leert ons niet, dat er in deze bedeeling een vrede rijk zal aanbreken, waarvan het Humanisme droomt, maar het zegt ons, dat er naarmate het einde nadert, zullen zijn oorlogen en geruchten van oorlogen. Het eene volk zal tegen het andere volk opstaan en het eene koninkrijk tegen het andere koninkrijk. „Er zal op de aarde benauwd heid zijn der volkeren met twij felmoedigheid, als de zee en de watergolven groot geluid zullen geven en den menschen het hart zal bezwijken van vrees en ver wachting der dingen die het aard rijk zullen overkomen". Meer dan vroeger kunnen wij thans de beteekenis van deze woofden verstaan. De jaren die voorbij gingen, hebben ons verschrikkelijke din gen doen zien. En hoe meer de wetenschap voortschrijdt, hoe meer de dingen die nu nog bedekt en versluierd zijn ont-wikkeld worden, des te grooter zullen ook in de toekomst de verschrikkingen zijn. Het ziet er donker uit, in deze wereld, voor hen die hun hoop op menschen bouwen. Elke stap voorwaarts schijnt 'n stap ter hel. Maar Gods Woord zegt ons ook nog iets anders, n.l.Wanneer gij deze dingen ziet geschieden, zoo weet, dat het Koninkrijk Gods nabij is. Een stap ten hemel 1 „Waakt dan te allen tijd, bid dende, dat gij waardig geacht moogt word,en te ontvlieden alle deze dingen, die geschieden zul len, en te staan voor den Zoon des menschen". ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres; GOES, Lange Vorststraat 70, Teief, 2438 Hoofdredacteur; R, ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. Een radio-uitzending van het Japansche Nieuwsbureau, die gisteren even voor twee uur werd opgevangen, deelde mede: Japan is bereid de voorwaarden van Potsdam te aan vaarden met dien verstande, dat in niets de souvereine rechten van den Keizer worden aangetast. De Japansche regeering heeft Zwitserland en Zweden verzocht onderhandelingen te openen met Engeland, Amerika, China en Rusland, en do volgende boodschap door te geven: Gehoorzaam aan het hooge bevel van Zijne Majesteit den Keizer, die steeds de ernstige wensch heeft gekoesterd te komen tot een spoedig einde van den oorlog, heeft de Japansche regeering be sloten het ultimatum van Potsdam te aanvaarden. Dit ultimatum behelsde de volgende eisehen: le. Alle veroverde gebieden moeten worden ontruimd; 2. De Japansche strijdkrachten moeten worden ontwapend, waar na gelegenheid zal worden geboden naar het vaderland terug te keeren 3. De geallieerden zullen het recht hebben eenige strategische belangrijke punten te bezetten; 4. Het Japansche rijk wordt beperkt tot de vier voornaamste eilanden van het moederland; 5. De Japansche wapenindustrie wordt vernietigd en zoo moge lijk omgebouwd tot vredesdoeleinden; 6. De geallieerde bezettingslegers zullen worden teruggetrokken zoodra een vredelievende" regeering is gevormd. Aanvaarding van bet ultimatum wil nog niet zeggen, dat alle Japansche strijdkrachten onmiddellijk den strijd zullen staken. De mogelijkheid bestaat, dat sommige generaals b.v. in China of Indië den strijd op eigen gelegenheid zouden willen voortzetten. In elk geval is de officieele oorlog ten einde. En door verder te vechten zouden zij in strijd komen met het bevel van den Keizer, den zoon der goden. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 110 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1945 Het besluit van de Nat. Advies commissie, om niet in het open baar te vergaderen, wordt ver schillend 'beoordeeld. G. J. van Heuven Goedhart schrijft hierover in „Het Parool" „Waarom de Nationale Advies commissie zichzelf heeft gedegra deerd tot een onderonsje, zullen wij wel nooit aan de weet komen. Een doodleuk maar meer dood dan leuk communique in de dagbladen heeft het ons aange zegd: de deur van de Rolzaal is dicht. Het Nederlandsche volk staat buiten Ik vrees, dat de meerderheid, die tot besloten zitting besloot, daarmee heeft willen onderstre pen: wij zijn géén parlement, wij geven alleen maar raad, en komt er bij geval eens een minister bij ons op visite, dan mag zijn woord vooral niet klinken, als een woord van verantwoording. Die motiveering, aangenomen, dat ik goed heb geraden, is gan- schelijk eerbiedwaardig. Maar overtuigend is zij in geenen deele" „Wat noodig is, is niet vooral niet, dat de regeering de tijdelijke verzwakking van het democra tisch besef der natie aangrijpt om het zonder eenigen vorm van sa menspel tusschen haarzelf en een voor het volk representatief or gaan te doen, maar, integendeel, dat zij alles op alles zet, om dat democratisch besef zoo gauw mo gelijk wakker te schudden. Dat alleen ware een bijdrage tot de ontplooiing van ons volk na zijn vijfjarig verblijf in de Duitsche koelcel. Nu de Nationale Adviescom missie de deur in het slot heeft gegooid, moge Schermerhorn, uit muntend democraat als hij is, zich haasten om een noodparlement te organiseeren. Want het Neder landsche volk wil de deur open I" De deur openl Dat wil ook het landelijke „Trouw". Maar het komt, juist daarom, wat het N.A.C. betreft, tot een geheel andere conclusie. De N.A.C. is geen volksverte genwoordiging, zij was goed ge noeg voor de eerste weken, maar niet voor drie maanden na de be vrijding. „Wij achten de beslissing van de N.A.C., om zich niet den weg der openbaarheid, den weg van het Tweede-Kamer-spfelen, op te laten dringen, dan ook juist. Regeering en volk moeten geconfronteerd worden met de noodzakelijkheid van het doen optreden van een volksvertegenwoordiging. Daar moeten geen camouflagemiddelen tusschen geschoven worden. En wij zijn van meening, dat naarmate de tijd voortschrijdt en de ontevredenheid toeneemt, ook een noodparlement niet meer ge noegzaam gezag bij en voldoenden weerklank in het volk zal vinden, om als behoorlijke representatie te dienen. Het lijkt ons toe, dat de regee ring, wanneer straks het volk om verkiezingen roept, moeilijk zal kunnen blijven zeggen: Daar zijt gij nog niet rijp voor. Dat zou het einde der demo cratie beteekenen." Dit laatste schijnt ons juist. Wat wij noodig hebben, is een werkelijke volksvertegenwoordi ging. Niet een nood-parlement, niet een Nat. Adviescommissie, maar een door het volk gekozen ver tegenwoordiging. In tal van landen, waar het staatkundig leven veel minder ont wikkeld is dan in ons land, werden reeds verkiezingen in uitzicht ge steld. Dat moet ook hier mogelijk zijn. Het nationaal belang, en niet dat van de Nederl. Volksbeweging, moet hier domineeren. Daarom: de deuren open. Maar d'an, de deuren, van een werkelijk parlement. Verkiezingen. In Frankrijk zullen op 21 October algemeene verkiezingen gehouden worden. In o n s land daarentegen wor den nood-gemeenteraden en een nood-parlement gevormd. In strijd! met de constitutie, en met de democratische gedachte. BERECHTING OORLOGS MISDADIGERS. De instelling van het internatio naal militair gerechtshof, waar voor de oorlogsmisdadigers zullen berecht worden, is nu een feit. Het bestaat uit vier leden, een Engelschman, een Amerikaan, een Rus en een Franschman. De hoofdzetel is Berlijn. De eerste zitting zal te Neurenberg plaats hebben, waar, naar verluidt, te recht zullen staan Goering, von Ribbentrop, von Papen, Keitel, Streioher, Seyss Inquart, Frank enjodl. Waarom wordt dc Commu nistische pers bevoordeeld? Er gebeuren met d'e papiervoor ziening van de bladen door het Mil. Gezag wonderlijke en onbe grijpelijke dingen. Wij zelf hebben het ervaren, hoe wij ondanks alle betuigingen van het tegendeel en ondanks zeer besliste toezeggingen, bij bladen van andere richting werden ach tergesteld- Meer dan eens 'heeft ook al de aandacht getroken, de bevoorrech ting van de Communistische pers. Daarover schrijft nu de „Vol treffer" een blad van de K.A.J.: „De communistische pers heeft de beschikking over plm. 30 pro cent van den huidigen papiervoor- raad. Inderdaad, het democratische Nederland verdeelt alles geheel onpartijdig en rechtvaardig T" Als we nu weten, voegt „De Stem" 'hieraan toe, dat de opzet is om aan ieder gezin in ons land één dagblad toe te bedeelen en als men het aantal gezinnen stelt op twee millioen, dan zou men voor de communistische pers komen tot een oplage van 600.000 exempla ren, een fantastisch cijfer, dat vóór den oorlog geen enkel blad ook maar bij benadering haalde. „De Tribune" later „Het Volksdagblad" van de commu nisten kwam wellicht nog niet bo ven de 20.000 uit. Als dus boven aangehaalde mededeeling juist is of ook maar voor de helft of voor een vierde deel, dan zou hier in derdaad de billijkheid volkomen zoek zijn. Nu hebben we getracht, bij de Sectie Voorlichting van M.G. over deze, de volksopinie be roerende aangelegenheid ons licht op te steken. In antwoord daarop hoorden we, dat het „zeer moei lijk" is voor bedoelde sectie om op deze kwestie in te gaan. Waar om zeer moeilijk? Een eenvoudige mededeeling„Aan „de Waar heid" is papier toegewezen voor een oplage van zoo-en-zooveel exemplaren" ware voldoende ge weest We worden intusschen ver wezen naar het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat de heele perszuiveringskwestie van Militair Gezag heeft overgenomen Bij die verwijzing blijft het in tusschen ook niet, want er wordt aan toegevoegd: „Wij verwachten niet, dat het Departement nu reeds de door U verlangde inlichtingen zal kunnen verstrekken". Als men onze nieuwsgierigheid had willen prikkelen, dan zou het zijn door zulke mededeelingen. Als we weer volop in de parlementaire democratie zaten, dan zouden we een Kamerlid aanklampen met 't verzoek, of hij niet eens een paar schriftelijke vragen zou willen stellen aan Minister Beel. We doen het nu maar, met dit krantenartikeltj e. 5 Mei nationale feestdag Door de regeering is besloten 5 Mei, den dag waarop de Duitschers in ons land capituleerden, voortaan als een natio- nalen feestdag te vieren. Op uitdrukkelijk ver langen van H. M. de Ko ningin heeft men den na- tionalen feestdag niet vastgekoppeld aan den verjaardag van H. M. PRESIDENT TRUMAN OVER DE ATOOM-BOM. In een radio-toespraak zeide President Truman o.a. het vol gende Wat wij Japan thans aandoen, zelfs met den nieuwen atoom-bom, is slechts een klein deel van wat dé wereld zou overkomen, in een derden wereld-oorlog. Dit is de reden waarom de Vereenigde vol ken 'besloten hebben, dat er geen volgende oorlog z ij n zal, Wij kunnen nooit toestaan, dat welke aanvaller dan ook, in de toekomst sluw genoeg is om ons te verdeelen of sterk genoeg is om ons te verslaan. REISVERBOD OPGEHEVEN. Naar Herr. Nederl. meldt is thans door het Mil. Com missariaat het reisverbod voor Zeeland opgeheven. Het Spellingvraagstuk. Volgens een verklaring van Prof. v. d. Leeuw, minister van O. K. en W., is een wettelijke regeling van het spellingssysteem in voorbereiding. Dit geschiedt in contact met de Belgische regeering om tot een in ■beide landen uniforme regeling te komen. Donderdag 2 Aug. streken twee vlieg tuigen uit een be wolkte Hollandsche lucht neer om onze Prinses Juliana met haar drie kinderen, de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet terug te brengen naar den bevrijden Neder- landsohen bodem. Z. K. H. Prins Bern- hard verwelkomde zijn echtgenoote op hartelijke, onge dwongen wijze en kon zijn kinderen, van wie hij de kleine twee-jarige Prinses Margriet in ander half jaar niet had gezien, in zijn armen drukken. Dat waren oogenblikken om nimmer meer te ver geten. Den Doolaard geniet gastvrij heid bij den „Dienst Droogmaking Walcheren" en neemt geregeld deel aan de werkzaamheden. In het bijzonder interesseert hij zich voor de zinkstukken, waarvan het neerlaten tot de moeilijkste en spannenste onderdeelen van het werk behoort. Hij heeft juist eenige dagen lang het herstelwerk te Westka- pelle bijgewoond. „Er was een straffe wind. Dan kom je pas onder den indruk van de groote practische moeilijkheden, die aan de voorloopige dichting van den dijk verbonden zijn. Bij mooi weer en laag water ziet het er zoo betrekkelijk eenvoudig uit." Den Doolaard durft nog geen voorspelling te doen wanneer Walcheren droog zal zijn. „Omdat het droog moet", zoo verzekerde hij ons, „komt het ook klaar. Maar het succes blijft af hankelijk van factoren, die men niet in de hand 'heeft, zooals weersgesteldheid en aanvoer van materialen uit het buitenland." Hij maakte nog de opmerking, dat er bijzonder veel afhangt van het werk bij Veere. „Men kan geen hoera roepen, vóórdat het gat bij Veere dicht is", besloot hij. Onze beulen. In een weekblad lezen wij, zegt de „Telex", de volgende adverten tie, kennelijk van Joodsche zijde: „Een geheele kolom zou het in beslag nemen, om van de 43 fami lieleden, die ons allen even lief waren, de namen te vermelden en van wie wij nu de zekerheid heb ben, dat zij nooit meer in ons mid den zullen terugkeeren, doodge marteld door onze aartsvijanden. Dat zij allen in vrede rusten". Dan volgt de omderteekening. Men moet zich dit éven indenken. En dit waren dan onze „bescher mers", die ons „met uitgestoken handen" tegemoet kwamen. De Nazi-beulen 1 Provincienieuws. Einde van den zomertijd. Officiéél is meegedeeld!, dat de Zomertijd op 16 Sept. a.s. zal eindigen. De klok wordt dan een uur achteruit gezet. Nederland keert daarmee dan terug tot den Mid- del-Europeeschen tijd. A. den Doolaard werkt aan de droogmaking van Walcheren. De bekende auteur en radio spreker A. den Doolaard vertoeft thans op Walcheren en wat meer zegt, hij neemt ook actief deel aan de droogmaking van dit Zeeuwsche eiland. Onze populaire Bob verzamelt dusdoende gegevens ter uitvoering van een opdracht van den Regee- ringsvoorlichtingsdienst. Deze taak omvat het samenstellen van een geschrift, in het Nederlandsch en in het Engelsch, over de droog making van Walcheren. Het ligt in des schrijvers bedoeling later ook een roman over Walcheren het licht te doen zien. Nederl. Verb. Christen vrouwen. Leden van jeugdclubs van bo- vengenoemden bond hadden Woensdag te Goes een samen komst, waarvoor groote 'belang stelling bestond. Ongeveer 650 meisjes van 1216 jaar uit alle deelen van Zeeland kwamen bij een op de weide bij het nieuwe tehuis van „Kinderzorg". Nadat Mevr. Korevaar den jeugddag had geopend en enkele liederen waren gezongen, voerden een vijftal jeugdclubs verschillen de reien uit. In de Groote Kerk werd daarna een bijeenkomst gehouden, waar Mevr. v. d. Waa enkele liederen zong, waarna Mevr, v. Oeveren 'het slotwoord sprak. MIDDELBURG. Donderdag avond 9 uur heeft een doodelijk verkeersongeval plaats gehad in de K. Noordstraat hoek Lam- brechtstraat. Uit de richting Watertoren na derde een Eng. Mil. auto. De 33 j. motorrijder C. de K. kwam juist uit de Lambrechtstraat en geraakte onder genoemde Mil. wagen en moet op slag zijn ge dood. Het lijk is naar het Gast huis overgebracht. VLISSINGEN. 'Badin richting ter beschik king g e s t e 1 dl. De wnd. Com mandant der Kon. Marine te Vlissingen, heeft aan het gemeen tebestuur welwillend een douche badinrichting in bruikleen afge- staaa Deze inrióhting bestaat uit 12 had-cabines, een ruime wachtka mer, een flinke stookplaats enz. Het bestaande gebouw is, dank zij de medewerking van de Marine opgeknapt door Gemeentewerken, o.l.v. den heer Klijsma. Voor de verwarming is aangesteld dé 'heer Bruin, Stoker-olieman van de Kon. Marine, terwijl de heer Groeser tot bureaulist is benoemd. Vrijdagmorgen om 10 uur is de nieuwe inrichting, officieel in ge bruik genomen. Bij deze opening waren oa. aanwezig de wnd. Marine-Com mandant, luit. t. z. J. S. Friedrich, de wnd. burgemeester L. P. van Oorschot en de wethouders. De wnd1. burgemeester heeft den Marine-Commandant in vriende lijke bewoordingen bedankt voor diens welwillendheid. Luit. t. z. Friedrich antwoordde, dat het hem aangenaam was, de noodlijdende bevolking van Vlissingen met deze inrichting van dienst te kunnen zijn en hoopte, dat zij aan de be hoefte zal voldoen. Tenslotte heeft de heer Post namens den Raad van Overleg der vakorganisaties de militaire en burgerlijke autoriteiten dank gezegd voor deze verbetering voor de arbeidende bevolking. GOES. Het Dubbelmannen- kwartet „Octavo" te Goes, diri gent dhr Jan Kousemaker, hoopt op 31 Augustus a.s., ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin, een concert te geven voor de zieken en verpleeg den van het Gem, Ziekenhuis Oostwal en de R.K. Ziekenver pleging „St, Joanna". Dit concert is tevens het eerste optreden in het openbaar van „Octavo". Zoowel de directrice van het Ziekenhuis Oostwal alswel de Eerw. Moeder Overste van „St. Joanna", hebben bereids alle me dewerking toegezegd. KAPELLE. Onder voorzitter schap van de heer A. J. van Liere, kwam de onder afd. Ver. Zieken- huisverpl. Z- en N.-Beveland in ledenvergadering bijeen. Herdacht werd het nog pas overleden bestuurslid, wijlen de heer B. de Jonge. Tot (bestuursleden werden her kozen: A. J, van Liere, D. Gan seman, M. Glas, L. de Koeijer, S. P. Groenleer, en gekozen werden H. le Clercq en J. P. Herselman. Het program voor de vergade ring van 11 Aug. te Goes werd nader door den Voorzitter en de heer de Lange toegelicht. Verschillende vragen, ook de vereeniging betreffende werden beantwoord. De diepste beginselen, waaruit wij leven, mogen niet naar den achtergrond worden gedrongen. Een volkseenheid ten koste van die elementen ware te duur ge kocht. _Wij willen hartstochtelijk ons ééne volk dienen met al onze krachten: maar vraag ons niet, dat wij het nationale schatten boven het geestelijke: dat kunnen wij niet. Prof. Slotemaker de Bruine. Van „geachte zijde" worden in de „Telex" droeve klachten ge slaakt over het feit, dat er een „Christelijke wandel sport-vereeni ging" schijnt te bestaan. Wat, zoo vraagt de „geachte zijde" zich af heeft toch de wandelsport met het Christelijk geloof te maken? en: welke be krompen lieden timmeren nu toch weer dit schotjewie zijn de eere leden, begunstigers, beschermhee-' ren enz., van zulk een clubje? Met groote vreeze, vreezen wij, dat nog meer van dergelijke zwammetjes op onzen vaderland- schen bodem zullen gaan tieren." Wij verstaan de „groote vrees" en de diepe droefheid van dezen kampvechter voor de nationale eenheid. Alleen, hij geeft blijk niet op de hoogte te zijn en daardoor den verkeerden kant uit te kijken. Want wie zijn die bekrompen lie den, die dergelijke hokjes timme ren? Dat zijn niet de leiders van der gelijke „Christelijke" vereeni- gingen, maar het zijn de leiders van de z.g. algemeene vereenigin- gen, die er een gewoonte van maken, bij voorkeur den Zondag „de dag des Heeren", te gebrui ken voor hun wandelsport. Wandelen is goed, en beoefe ning van de wandelsport uitste kend. Ook voor jongelui van Christe- lijken huize. Maar er zijn hoogere dingen dan de wandelsport. Zij, die daarvan overtuigd zijn, behoeven zich aan de sport niet te onttrekken, maar zij gaan die beoefenen op een wijze, die niet vloekt met hun beginsel. Nationale eenheid is, een kos telijk goed. Maar wij vreezen „met groote vreeze", dat velen bezig zijn die eenheid te misbruiken om het Christendom ondergeschikt te maken aan het Humanisme. Blijf bij imij, Heer. Toen Koning George V van Engeland, de vader van den tegen- woordigen Koning, op zijn uiter ste lag, gaf de radio van uur tot uur een bulletin. Tot de laatste boodschap kwam: de Koning is stervende; laat ons bidden. Toen speelde de muziek zacht: Abide with me, en daarop niets meer. „Abide with me", zegt Fr. Dag. blad is een zeer bekend Engelsch kerklied, Wie een bezoek brengt aan de Torbay, de inham tusschen dc rotsen aan dé Zuidkust van En geland, waar Wilem III in 1688 is geland, vindt daar in 't Westen tusschen de rotsen ingeklemd, het visschersplaatsje Brixham. Er staat een standbeeld voor Willem III. Er zijn verschillende herin neringen aan zijn landing. Maar men vertelt er U ook van Ds Lyte, die in 1847 afscheid nam van de gemeente Brixham. Een borstkwaal dwong hem, zijn ambt neer te leggen en herstel van ge zondheid te zoeken aan de Riviéra. Het was een weemoedige Zon dag, de dag van dat afscheid, 's Avonds maakte Ds Lyte een korte wandeling, zijn blik viel op het kerkje en gleed langs de boch tige kunstZou hij deze hem zoo vertrouwde wereld ooit weer zien? Toen werd er een liedl ge boren; toen dichtte hij dien avond Abide with me: Blijf bij mij, Heer want d' avond is nabij, De dag verduistert, Heere, blijf bij mij 1 Als and're hulp m' ontbreekt, ge luk m' ontvliedt Der 'hulpeloozen hulp, verlaat mij nietl Weldra verloopt dés levens kort getij, Vreugde verdoft, de glorie gaat voorbij. Alles verzinkt, waar ik mij henen. keer: Gij houdt Uw trouwe, o blijf bij mij, Heer 1 'k Heb U altijd van noode, dag en nacht, Slechts Uw gena verwint dés boo- zen maoht. Wlie kan als Gij mijn gids en sterkte zijn? Blijf bij men Heer, in nacht en zonneschijn I Geen vijand vrees ik, als Gij bij mij zijt. Tranen en leed zijn zonder bitter heid. Waar is, o dood, uw schrik, graf, waar uw eer? Meer dan verwinnaar blijf ik in den Heer. Houd hoog Uw kruis voor mijn verdonk'rend oog, Licht in den schemer, leidJ mij naar omhoog 1 De morgen daagt, de schaduw gaat voorbij In dood en leven Heer, blijf mij nabij 1 Het Japansche Vredes aanbod. Er is nog geen beslissing genomen. Door de Amerikaansche, Brit- sche, Russische en Chineesóhe re geeringen wordt thans over het Japansche aanbod onderhandeld. Uit Washington wordt gemeld, dat het antwoord reeds geformu leerd is. Wat betreft de door Japan ge stelde voorwaarde, wordt opge merkt, dat het aan de geallieerden is, de termen der overgave te for muleeren en aan Japan de voor waarden te aanvaarden. Nader wordt nog gemeld, dat men in China weinig gevoeld voor handhaving van den Keizer. In Washington zijn de meeningen verdeeld. In Londen neemt men aan, dat handhaving van de monarchie be slist noodzakelijk is. Bij gemis aan Keizerlijk gezag zal het Ja pansche volk zich zeker niet on derwerpen, en staat een tijdperk van anarchie voor de deur. Niader wordt gemeld, dat in China en in mindere mate ook bij Rusland en Amerika en Engeland, een sterke neiging bestaat tegen het aan de macht laten van het Japansche Keizershuis, omdat men het beschouwd, als de directe grond von het fascisme. Een eisch tot abdicatie van den Keizer blijft mogelijk. In jEngeland zullen de twee da gen, die volgen op de overgave door Japan als nationale feest dagen worden beschouwd. Tien Nederlandsche vliegtuigen hebben gisteren een aanval gedaan op Tjilatap. De Russische opmarsch. Volgens 'het legerbericht van gisteravond zijn de Russen op sommige punten reedt 170 K.M. in Mandschoerije opgerukt. Minister Schermerhorn over de capitulatie. Minister-President Prof. Ir W. Schermerhorn, deelde gisteravond mede, dat reeds maatregelen ge troffen zijn voor een snelle voor bereiding van het burgerlijk be stuur in Indië. De onverwachte capitulatie zal een verschuiving van de plannen noodig maken, ter wijl ook een andere bestemming zal moeten worden gegeven aan de oorlogsvrijwilligers. Kerk en School. Ds A. de Koning, te St. Laurens, heeft de benoeming tot

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1