ZEEUWSCH DAGBLAD Gritiek en dankbaarheid. Radio-toespraak van Prinses Juliana. 1e JAARGANG No. 105 CHR. PROT. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 6 Aug. '45 Er is veel, dat teleurstelt in dezen tijd. Er is veel ontevreden heid en vaak gerechtvaardigde critiek. Van alle kanten ontvangen wij brieven, waarvan de grondtoon eigenlijk deze is. dat er wel ge zag is, maar dat geen gezag wordt uitgeoefend, dat er wel een Re geering is, maar dat er zoo wei nig geregeerd wordt, dat we on der verordeningen eii regelingen als het ware bedolven worden, maar dat er zoo weinig geregeld is. Zooals gezegd, een groot deel van deze critiek is helaas, gerecht vaardigd en wij achten het ook niet noodig, die critiek te smoren. Maar aan den anderen kant moeten we toch ook oppassen, dat we niet eenzijdig worden en niet uit het oog verliezen, de voorrech ten, die ons deel zijn ge worden. 't Is nog geen jaar geleden, dat we aan ieder die het hooren wilde verklaarden, dat er goed bezien maar één ding was dat ons inte resseerde: onze vrijheid. Welnu wij zijn vrij geworden. Aan de ondragelijke tyrannic is een einde gekomen. De vijanden zijn verdreven en hun handlangers, de landverra ders, zijn in verzekerde bewaring gesteld. Wij mogen weer in vrijheid le ven. De gevangenissen zijn geopend. Verbroken contacten zijn hersteld. De voedselvoorziening is verbe terd Aan den opbouw kan wor den gewerkt. „Tel uw zegeningen; tel ze één voor één". Ja, als we dat zou den doen, dan zou er voor cri tiek weinig tijd overblijven. De afgeloopen dagen hebben ons dat opnieuw doen zien. Officieel kon worden medege deeld, dat Hare Majesteit de Ko ningin herstellende is. Prinses Juliana is met haar kinderen in ons land teruggekeerd. Prinses Irene mocht gisteren haar zesden verjaardag vieren. Nog eens, wij behoeven de cri tiek niet te smoren. Gepaste critiek kan ook zijn in 's lauds belang. Maar laten we daarbij geen oogenblik vergeten de weldaden, die God ons Beschonken heeft ga nog eiken dag opnieuw wil schenken. Want waarlijk God heeft bij ons wat groots ver richt. Belegging in de V. S. Volgens berichten uit Washing ton zouden onderhandelingen op til zijn met alle Europeeschë lan den, welker beleggingen in de Vereenigde Staten gedurende den oorlog vastgevroren zijn geweest, met de bedoeling den onder danen dezer landen weer de be schikking over hun bezit te geven. NIEUWE TREINDIENSTEN Met ingang van vandaag gaan er weer treinen rijden tus- schen Amersfoort, Baarn, Hil versum en Amsterdam. De treindienst Utrecht, Gouda, Den Haag, Rotterdam wordt eveneens hervat. UE NATIONALE ADVIES COMMISSIE BIJEEN. Vrijdag j.l. heeft de Nat. Adv. Comm. vergaderd. Besloten werd o.m. de Regee ring te verzoeken met de oplossing van het vraagstuk van het Nood- parlement den grootst mogelijken spoed te betrachten en voorts een commissie van voorbereiding te Denocineu'oin prae-advies uit tt brengen over het door de Kabi netten Gerbrandy gevoerde be leid. In de volgende bijeenkomst zal het tijdstip waarop de verkiezin gen voor de volksvertegenwoordi ging en de gemeenteraden zou •kunnen worden gehouden, aan de orde worden gesteld. BERECHTING DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. De vertegenwoordigers van Engeland, Amerika, b'rankrijk I en Rusland hebben volledige overeenstemming bereikt over de procedure van berechting der groote Duitsche oorlogsmisdadi gers. Het eerste proces zal einde October te Neurenberg worden gehouden. De meeste oorlogsmisdadigers die zich thans in Luxemburg bevinden zijn reeds aan een verhoor onderworpen. Er zal snel gevonnist worden. Het aantal groote Duitsche oorlogsmisdadigers bedraagt ruim 50. Onder hen bevinden zich Seysz Inquart en Göring. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag zal op Dinsdag 21 Aug. zijn eerste zitting houden ter berechting van landverraders. Provincienieuws, Korfbal. Zaterdag stak Unitas de Schel de over om Luctor in Terneuzen te bezoeken. Luctor moest ook nu in haar gasten de meerdere er kennen. Unitas won met 30 VLISSINGEN. Hoog be zoek. Schout bij nacht Stoeve, heeft Vrijdag j.l. een bezoek ge bracht aait de Mariuebasis Vlis- singen. A. R. - Kiesvereeni- g i n g. In de gehouden vergade ring der A.R.-Kiesvereeniging werd de heer K. Huizenga te Middelburg tot candidaat aange wezen voor het Centraal Comité der A.R.-Kiesvereenigingcn. Voor de Kiescentrale Vlissin- gen zijn als afgevaardigden geko zen jie heeren J. L. de Wit, B. H. Ligteringen, W. Poppe, J. Ma rijs, J. J. Laernoes en C. van Aalten; als secundi de heeren J. Snoodijk, A. Geervliet, J. Mol, C. de Zwart, Luitwieler en D. Louwcrse. Als dubbeltal voor bestuurslid van het Moderamen zijn gesteld de heeren B. H. Ligteringen en W. Poppe. Onderduiker te recht. In de buitenhaven is aan gekomen de pers- en profielzuigcr de „Joka" van de Baggermaat- schappij Bos cn Kalis te Utrecht, die gedurende de bezetting in de Bicsbosch was ondergedoken. Het schip heeft een capaciteit van 1500 kub. tn. per uur en zal zoo spoe dig mogelijk buitengaats aan het werk gaan. GOES. Woensdag hield de W.S.V. „De Amateur" haar Jaar vergadering. In haar bestuur wer den gekozen C. van Wccle, Voorz.; M. C. van Strien, secr. A. C. Veenis, Penningm.B. H. M. de Poorter en R. van Hemert Comm. Besloten werd, behoudens goed keuring van de N.W.B. op 15 September naast dc bcvrijdings- tochtcn schoolwaudcltochten te 1 prgê<M5?5re& KLOETINGE. Donderdag avond had te Kloetinge een bij eenkomst plaats van gerepatrieer- den en gewezen onderduikers met hun familie. Na de opening sprak Ds Voort- huysen een kort woord van dank voor den terugkeer van de man nen en jongens. Spr. herdacht daarna Ds Boersma en de drie gevallenen uit deze gemeente, waarop de aanwezigen staande het zesde couplet van het Wilhelmus zongen. D. Korstanje vertelde daarna wat hij gedurende zijn verblijf van 22 maanden in Duitschland mee gemaakt had. Eenige jongens voerden toen een stukje op, getiteld „Het La- gerleven", dat de aanwezigen wel j een zeer levendigen indruk gaf van het leven in Duitschland. Na de pauze, waarin een trac- tatie plaats vond, vertelde M. de Jonge Jzn. in een opstel van den tijd, dat hij ondergedoken was. R. v. Dalen droeg daarna het gedicht „Lagergedachte" voor en zong een lied, waarin de hulp van Zweden aan lijdend Holland werd beschreven. A. Hogesteger bracht dank aan de Zendingscomm. en de Jong- Hervormden voor hetgeen zij ge daan hebben voor hen die in Duitschland waren. Speciaal mej. Verboom werd daarvoor dank ge bracht. Het programma werd afgewis seld door vaderlandsche liederen, waarbij de muziekvereeniging „Excelsior" medewerking ver leende. Met het zingen van gezang 280 1 en dankgebed werd de avond beëindigd. BROUWERSHAVEN. In een daartoe belegde vergadering werd de Oranjevereeniging opnieuw op gericht. Tot bestuursl. werden ge kozen: de heeren P. Lijbaart, (voorz.)I. A. Catsman, H. Ver hoef, C. Janssen, ds Nick-Blolc, cn P. de Moor Pz. Besloten werd op 31 Aug. a.s. een feest te or- ganiseeren. DIENST DROOGMAKING WALCHEREN. In de werken voor de droog making van Walcheren begint langzamerhand Rekening te komen. Anvankclijk, d.w.z. vAór de be vrijding van het noord-westelijk gedeelte van ons land moest de Rijkswaterstaat aan het werk gaan met materieel, dat stuk voor stuk vrij gemaakt moest worden in Bel gië cn Engeland: De hoeveelheid was evenwel onvoldoende voor den omvang van liet werk, Eerst na dc bevrijding van Noord-Ne- derlfusd kon worden beschikt oyer het benoodigde aantal bagger- werktuigen. Door inschakeling van de Maat schappij tot Uitvoering der Zui derzeewerken werd, een spoedige aanvoer van dit materiaal bevor derd, zoodra de mijnenversperrin- gen in de binnenscheepvaart wa ren opgeruimd. Bij den aanvoer van het kleinere materieel (draglines, spoor, kar ren, hulpmaterieel) wordt groote en daadwerkelijke steun ondervon den van de Geallieerde leger leiding. Ook de aanvoer van stortsteen en rijshout verloopt thans naar wensch. De voorziening met arbeids krachten is eveneens bevredigend. Er zijn nu ongeveer 1600 arbei ders tewerkgesteld. Bovendien werken mede 200 man Nederland- sohe Pioniers, terwijl voorts 250 man Duitsdie krijgsgevangenen bezig zijn de omgeving der bouw plaatsen van mijnen te zuiveren. De stand van de werkzaamhe den is thans de volgende Fortde Nolle. Het gat is teruggebracht tot 160 m. wijdte Het bestorten van de geul met zinkstukken vordert regelmatig. Westkapelle. Hier maakt de groote zandzuiger H.A.M. 203 binnensdijks een groote kom en heeft reeds één van de beide door de bres loopende geulen gesloten. Thans is men bezig het westelijk deel van den inlaagdijk op te spuiten. V e e r e. In de afgeloopen week werd de westelijke geul ge dicht. De bezinking der overige geulen vindt regelmatig voortgang. De bakkenzuiger van de stad Ant werpen is bezig met het opwerpen van den nieuwen dijk in de rich ting van de middengeul. R a m m e k e n s. De geul nabij het fort Zoutman werd gesloten cn de inlaagdijk wordt thans in noor delijke richting verder uitgebouwd. Het zinkwerk in de overige geulen wordt regelmatig voortgezet. Hoogwater te Vlissingert. Dinsdag 7 Aug.2.16 u. 1.89 N.A.P. 14.36 u. 1.86 N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag 7 Aug.: Zon op 6.17 u., onder 21.25 u.Maan op 3.15 u„ onder 19.30 u. Nieuwe Maan op 8 Augustus. Kerk en School. Hare Kouinkhjike Hoogheid Prinses Juliana heeft Zaterdag een radiotoespraak gehouden, waarin zij eenige persoonlijke dingen wilde zeggen. In de eerste plaats deelde zij mede, dat de longontste king van hare Moeder heel goed verloopt. Zij heeft al weer eenige malen mogen ppstaan en eenige besprekin gen kunnen hebben. De Prinses sprak de hoop uit, dat na de jaren van onafgebro ken hard werken, druk en span ning, nu een periode van genoe gen en van rust zal aanbreken. Zij dankte voor het grootsche welkom bij den terugkeer in het Vaderland van alle kanten ondervonden. Zij meende de kinderen niet overal te kunnen meenemen, omdat kleine kinde ren een rustig en geregeld leven moeten hebben, maar wel dege lijk zullen zij enkele groote ge beurtenissen in ons nationale le ven bijwonen en ze zullen een enkele maal een reisje maken om een indruk te krijgen van hun Vaderland en van zijn ver woestingen. Wij zullen ze allerminst ver stoppen zei de Prinses. Zij zijn dol op de omgang met men- schen en andere, kinderen. De Prinses verzocht met na druk de kinderen vrij te laten in hun dagelijksch leventje en ze niet te verwennen door belang stelling en liefde. Ik weet zelf hoe rampzalig men zich gevoelt als alle menschcn naar je kij ken. De kinderen gevoelen zich al hcelemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Zij hebben althans de oudste twee voort durend uitgezien naar den terug keer naar Nederland. Bij de diepe vreugde over (Ie verceniging in het vaderland denkt men voortdurend aan de velen naar wier thuiskomst te vergeefs wordt uitgezien en men beseft des te meer zijn verantwordelijikheid tegenover dit alles, om dan ook zijn uiter ste krachten in te spannen cn alles te geven voor de wederge boorte van ons aller vaderland. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Dordrecht, J. A, Peters te Beverwijk, J. de Vries te Rottcrdam-Z. en J. J. v. Zorge te Nederhorst den Berg. Beroepen(e Alpheti a, 4 Rijh C. A. v. Harten te Katwijk aan Zee; te Blauwkapel R. W, Steur te Oldcbroek; te Harderwijk (vac. v. Mastrigt) J. W. v. d. Linden te Kootwijk. Bedankt; voor Brakel cn voor Heilouw R. W. Steur to Oldc broek; voor Alphen a. d. Rijn J. J, Poldervaart to Vriczenveen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Vlissingen M. v. d. Klis te Maarssen en R, Hofstra te Noordeloos. Bedankt: voor Rijnsburg M. Holtrop te Hilversum. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen: naar Veendatn H. Postma te Franeker. Burgerlijke Stand. Over de maand Juli 1945. SEROOSKERKE. (W.) Ge boren: Jacob J., z.v. C. Geerse en J. Flipse; Leutiis, z.v. J. Rie- mens en J. v. Geldof. Ondertrouwd: L. Goedbloed, 23 j., te Middelburg en J. Wille- boordse, 22 j.; S. Brouwer, 23 j., te Oostkapelle en E. C. Francke, 22 j.; W. v. d. Broeke, 27 j. en J, Houmes, 25 j. Overleden: C. M. Jobse, vier mnd, d.v. P. G. Jobse en C. J. Schoe te Middelburg. Officiëele Publicaties. NIEUWE BONNEN. Geldig t/m 18 Augustus 1945 AARDAPPELEN; A33, C33, D33, E33, M33, Aardapp., 1/4 K.G., B33, Aardapp., 1 K.G- Geldig ttm 11 Aug. 1945. VLEESCH ZONDER BEEN: A33A, B33A, C33A, D33A, E33A, Vleesch, 200 gr., M33A Vleesch, 100 gr. Geldig ttm 11 Aug. 1945. KOFFIE: A83, B83, C83 Re serve, 100 gram. ZOUT: 213 Alg., 100 gram. SUIKER: 214 Alg., 500 gram. JAM215 Alg., 250 gram. PEULVRUCHTEN: 216 Alg., 250 gram. KAAS217 Alg., 100 gram. VERMICELLI: 218 Alg., 100 gram. VERVANGINGSM.: 219 Alg., 1 rantsoen. GEBAK: 220 Alg., 1 lantsoen, 55 gram wafels of 100 gram gebak of 70 gram bloem (naar keuzo)» LUCIFERS221 Alg.. 1 doosje. EENH EI IJS Z EEP EN ENG. HUISHOUDZEEP222 Alg., 1 stukje cn ca. 225 gram. RIJST: D83 E83, Reserve, 250 gram. GORTMOUT OF GORT- GR1ESA87, B87, C87, Re serve, 250 gram. KINDERMEEL: D87 Reserve, 250 gram. RIJSTEBLOEM: E87 Reserve, 250 gram. E1POEDER: A33B, B33B, C33B, D33B, E33B, Vleesch, 70 gram. ENG. BLOEM: 220 Alg., 70 gr. I A91, 1391, C91, Reserve,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1