„Wordt de Herv.Kerk S.D.A.P. PROTESTANTSCH-CHRiSTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wat er te Potsdam besproken werd Een legervan 200.000 man zal worden opgeroepen. (Ingezonden.) Nog eenmaal wil ik mijn pen ter hand nemen, om Ds Don van antwoord te dienen. Ik mag wel beginnen met mijn bevreemding uit te spreken. Vol gens Ds Don zou ik gevaar loo- pen, aan de eigenlijke bedoelingen van zijn betoog voorbij te gaan. Maar is dan de eigenlijke kwestie niet het vraagstuk, dat hij zelf in den titel van zijn rede formuleer de, dat in de pers van tegenwoor dig algemeen besproken wordt, dat door den overgang van de bekende predikanten naar de S.D.A.P. heel concreet voor aller aandacht is gesteld: het vraagstuk van de nieuwe partijgroepeering f Ds Don formuleert nu de kern van zijn toespraak in een vraag: „Erkent Gij met mij, dat de kerk een eigen verantwoordelijkheid draagt en dus met eigen gezag heeft te spreken op alle terreinen des levens?" Wanneer hij deze vraag aan mij voorlegt, dan antwoord ik als be lijdend Cliristen, die de souvereini- teit van Jezus Christus in alle le venskringen graag erken, van har te; „Jal" En even hartelijk ben ik het met Ds Don eens, als hij opmerkt: „De Kerk geve richt lijnen voor de maatschappelijke problemen". Alleen moeten wij nu goed on derscheiden, als 't op de toepas sing van deze waarheden aankomt. Immers de kerk, als instituut, kan niet in parlement of gemeente raad zitting nemen. Zij spreekt niet mee over aanleg van spoor wegen, over loonsverhoogingen, grondwetsherzieningen, enz. Zij voert geen practische politiek. Dat is de taak van haar leden, die het woord der kerk aanvaard hebben en door hun aanleg, hun talenten, hun studie of hun ervaring instaat zijn, het woord der kerk te con- cretiseeren in bepaalde situaties, waarvoor elke tijd hen stelt. Daarom is'partijvorming onmis baar. Er is slechts één van twee- en mogelijk, óf de geloovigen tre den individueel op, verspreid over allerlei partijen, al naar hun maat schappelijke belangen dat met zich meebrengen, óf zij organi- seeren zich in Christelijke par tijen, liefst in één Chr. partij, al hun inzichten, „nuanceeringen", belangen, ondergeschikt makend aan het ééne Woord, het eene beginsel, dat hen samenbindt, en dat hun kracht geeft, om werke lijk als zuurdeesem op te treden. Bij de eerste oplossing ik heb het al betoogd in mijn artikel van 21 Juli wordt de kracht van het Christelijk geloof al te veel gebroken. De dragers van het Woord der kerk worden belem merd door een partijverband, dat hun evenmin past als het harnas van Saul den herdersknaap David. En ik hoop ook, dat de mannen als Ds Buskes spoedig met David tot de ontdekking komen, dat zij in hun nieuwe harnas niet kunnen strijden. Christelijke partijvorming lijkt mij, in deze verwarde en ont wrichte wereld niet minder dan ooit, eisch van het Christelijke ge loof. Een Christelijke partij gaat niet uit van het geloof in den Ghristelijken mensch deze op merking van Ds Don is wel zeer onjuist maar zij belijdt oot moedig met David, niet te komen in eigen kracht, maar in den Naam des Heeren der heirscharen. En nu acht Ds Don het moge lijk, het zakelijk program van een partij, in casu de S.D.A.P. te on derschrijven, zonder „het bodem- looze idealisme" te deelen, dat hem uit den mond van den heer Vrind tegenklonk. Maar het zakelijk program van een partij is allerminst te scheiden van het beginselprogram, van de gedachtenwereld, waaruit de par tij leeft. Ieder oogenblik kan de practische politiek stuiten op be langrijke vraagstukken, die wij nooit buiten het beginsel om kun nen oplossen. Ik denk aan het gezag, het ambt van de overheid, den volksinvloed, het onderwijs, de justitie, de publieke eerbaarheid, het sociale vraagstuk, de internatio nale verhoudingen, de landsver dediging, de overzeesche Gewes ten, de verhouding van staat en kerk, enz. En juist deze tijd met zijn on christelijke en zelfs anti-christe lijke tendenzen noopt ons tot eigen bezinning en eigen partij (en), waar het uitgangspunt bij alle denken en wandelen is: het Woord van onzen God. Alleen een vast beginsel bewaart ons voor een verkeerden koers. Ik ben blij, dat Ds Don erkent: „de principieele antithese is er". Maar laten wij dan toch eenvou dig met deze waarheid rekenen, en niet gaan droomen over „saam- binding" van wat principieel an- 'ders denkt. In dit verband haalde ik ook aan een woord van Ds Boissevain. Niet om Ds Don eenigszins te beschuldigen van N.S.B. neigin gen. Maar wel om te doen gevoe len, dat, nu de N.S.B. heeft af gedaan, haar denkbeelden over eenheid en saambinding en haar fel verzet tegen de antithese on gemerkt blijven doorwerken, zij het ook in anderen vorm. En juist als wij hebben een par tijgroepeering naar het beginsel, kan de politieke strijd op een hoog plan staan en edel zijn. Daarom moeten wij niet hebben de indeelingen volgens de lijnen, die Ds Don trekt: conservatieven en vooruitstrevenden, werkgevers en werknemers, enz. Dan ont brandt weer de klassenstrijd, en ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef, 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel, Telef, 2052 1e JAARGANG No. 104 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 de ééne Christen moet partij kie zen tegen den anderl Beginsel-politiek is edeler, en werkt eerder saambindend dan ontbindend. Dat heeft trouwens ook de praktijk geleerd. Het treft mij tegenwoordig in de pers, dat men van de antithese telkens 'n carica- tuur maakt, alsof vóór 1940 heel ons volk bestond uit twee hoofd groepen, die elkaar verbeten en veraten, en waarvan de ééne (de Christelijke) zich altijd veel be ter achtte dan de andere. Wie den Nederlandschen poli tieleen strijd onbevooroordeeld vergelijkt met dien van Frankrijk, Duitschland in zijn democratische periode, België en vele andere landen van Europa, zal niet kun nen ontkennen, dat een principi eele politiek, die de antithese niet wegredeneert, eerder verheffend dan vernietigend werkt I De antithese-politiek ik her haal het nog eens doet de sa menwerking met andersdenkenden absoluut niet te niet. Immers wie de antithese belijdt, gelooft ook in de „Gemeene Gratie", de al- gemeene genade, waardoor nog vele aanknoopingspunten aan te wijzen zijn, waar humanist en Christen elkander kunnen vinden. G. SMEENK. Spanje niet onder de vrije volken opgenomen. Over de Russisch-Japansche kwestie niets bekend gemaakt. OPSPORING LANDGENOOTEN IN DUITSCHLAND. De afdeeling Pers en Publici teit van den dienst der Repatri- eering deelt het volgende mede: Op 7 Aug. a.s. vertrekken de eerste drie onderzoekingsteams van het Nederlandsche Roode Kruis, in opdracht van den Dienst Repatrieeririg, naar Duitschland teneinde verspreide en zieke land- genooten op te sporen. Zij zullen in het door de Franschc bezette gebied opereeren en behalve in Baden-Baden, waar het hoofd kwartier gevestigd is, gestation- neerd worden te Heidelberg en Innsbruck. Provincienieuws. Gisternacht om half 12 werd te Washington, Londen en Moskou gelijktijdig de tekst gepubliceerd van het met spanning verwachte communiqué over de besprekingen te Potsdam. Het bevat o.m. de volgende punten Volledige afschaffing van alle Duitsche strijdkracten te land, ter zee en in de lucht. Alle wapenen, munitie en oorlogswerktuigen blijven in geallieerde handen of wor den vernietigd. Alle Nat.-Soc. instellingen worden opgeheven. Voorloo- pig zal geen centrale Duit sche regeering worden toe gestaan. De oorlogsindustrie en alle nijverheid die hiermee sa menhangt wordt verboden. De machtige Duitsche han delskartels en syndicaten worden ontbonde- Het be drijfsleven wordt gedecen traliseerd en de rroductie wordt geconcentreerd op landbouw- en andere vredes- industrie voor binnenlandsch gebruik. Duitschland wordt ge dwongen tot schadevergoe ding in natura om de verlie zen en het leed, die het ver oorzaakt heeft, te verzach ten. De oorlogsmisdadigers zul len snel en vastberaden be- rect worden. Een eerste lijst zal voor het einde van deze maand gepubliceerd worden. Een Raad, gevormd door de Ministers van Buitenl. Zaken van Engeland, Rus land, China, Frankrijk en de V. S., met een permanent secretariaat te Londen, zal de vredesverdragen met Ita lië, Hongarije, Bulgarije, Po len, Griekenland, enz. vast stellen. Polen zal tot de defi nitieve beslissing het gebied ten O. van de Oder en de Neise besturen. Koningsber gen zal Russisch worden, Danzig Poolsch. Frankrijk zal o.m, het Saargehied krij gen. Polen, Tsjeoho-Slowakije en Hongarije worden verzocht 't overbrengen van bevol- kinsgroepen voorloopiq op te schorten. De „Big Three" verklaren, dat het niet de bedoeling is Duitsch land te vernietigen en zijn bevol king tot slavernij te brengen, maar het land de gelegenheid te geven zijn bestaan weer op te bouwen op democratischen en vreedzamen grondslag, zoodat het te zijner tijd zijn plaats onder de vrije, vrede lievende volken weer in kan ne men. Voor zoover de militaire vei ligheid dit toelaat zal er vrijheid van le. spreken, 2e. drukpers en 3e. godsdienst zijn. Gedurende de bezettingsperiode, over den duur waarvan niets be kend is gemaakt, zal Duitschland behandeld worden als een econo mische eenheid onder geallieerde controle. t Tenslotte is nog bekend ge maakt, dat Spanje niet in de rij van de vereenigde volken zal worden opgenomen. Over Ruslands houding t.a.v. de strijd in den Stillen Oceaan is niets gepubliceerd. Het Verre Oosten. Gisterochtend vielen 100 Mus tangs gedurende 90 minuten doe len bij Tokio aan. Bij een aanval van 500 vliegtuigen op Nagasahi werden 29 schepen tot zinken ge bracht. Hieraan werden Woens dag nog 20 schepen toegevoegd. Na de vernietiging van de 6000 man Japansche troepen in Z. Bir ma bieden slechts nog verspreide groepen weerstand. Op 15 October zullen in Dene marken algemeene verkiezingen gehouden worden. In de Apollo-hal te Amsterdam heeft een groote bijeenkomst van de S.D.A.P. plaats gehad, waar de min. Drees, Vos en Mansholt en oud-min. Albarda spraken. OPHEFFING REISVERBOD Gisteren hebben wij gemeld, dat het reisverbod voor het geheele land is opgeheven. Hieraan moet echter nog wor den toegevoegd, dat» het verbod nog w e 1 geldt, voor bepaalde ge bieden die door de betrokken mi litaire commissarissen tot evacu atie-zóne zijn verklaard. Voor het betreden van deze gebieden moet wel een schriftelijke vergunning aangevraagd worden. ZUIVERING BEDRIJFS LEVEN NOG DIT JAAR KLAAR? Naar „De Tijd" verneemt, is het besluit Zuivering Bedrijfs leven thans door den Minister raad goedgekeurd en aan de Kroon doorgegeven. Een termijn van drie maanden na publicatie van het Besluit staat open voor het indienen van klachten. De Minister van Handel en Nijverheid verwacht, dat de zuivering van het bedrijfs leven nog voor het einde van bet jaar haar beslag zal hebben gekregen. De straf, gesteld op collabora tie, is ontzetting van 't recht een leidende functie uit te oefenen in de betrokken onderneming, in den betrokken bedrijfstak, of in alle ondernemingen voor den tijd van hoogstens tien jaar. Bedrijfstaks- gewijze zullen zuiveringsraden worden ingesteld. Voor den mid denstand komen regionale raden. De feesten ter eere van de aankomst der Prinsesjes. 1 Gisteren hadden te Baarn reeds een muzikale optocht en een uit voering van de Chr. Oratorium- vereeniging in de Herv. Kerk plaats. De feestelijkheden zouden vandaag worden voortgezet. Van middag zal namens de bewoners van Baarn en Soest aan de drie prinsesjes een Shetland-ponny met een wagen worden aangeboden. Het gat in den Wieringer- meerdijk. Aan het gat in den Wieringer- meerdijk wordt met man macht gewerkt.Meer dan 200 m. van den binnenkeileemdam van 't nieuwe dijkstuk steekt reeds boven water uit. Men hoopt op 15 Augustus met de bemaling te kunnen be ginnen. De verbindingen met West- Nederland. i Komende van den Bosch kan men het W. en Midden van ons land nu reeds via 3 routes berei ken, te weten: 1. via Z'bommel KuilenburgUtrecht. 2. via Z'bommelVianenAmsterdam en 3. via Z'bommelGorkum H. Ido-AmbachtRotterdam i Den Haag. Chef Voorlichtingsdienst O.K.W. Tot chef van den Pers- en Voorlichtingsdienst van het Mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd de heer Dr C. Beekenkamp. 319.077 ton regeerings- goederen aangevoerd. In Februari zijn 764 ton regee- ringsgoederen in Nederland aan gekomen. In Maart bedroeg de tonnage 4186, in April 24.048, in Mei 58.170 en in Juni 142.524. Het totaal van de door de regeering aangekochte goederen bedroeg op 21 Juli 319.077 ton. Vrachtwagens voor Brabant en Zeeland. Voor Brabant en Zeeland zul len door de Allied Mission of the Netherlands tusschen Juli en Sep tember 2788 vrachtwagens inge voerd worden met een totaal ton nage van 8800. NEDERL, CHR. VROUWENBOND. De Woensdag gehouden Land dag van het Gewest Zeeland van den N.C.V.B., was zeer druk be zocht. Uit alle deelen van de pro vincie waren de leden opgekomen en er heerschte heel den dag een opgewekte stemming. Voor het eerst na 5 jaren van druk en spanning, kon nu weer ongestoord in vrijheid worden vergaderd. Nadat de presidente Mej. Don- ner een kort openingswoord had gesproken, waarin zij wees op de geestelijke spanningen van dezen tijd, sprak Ds Odé een wijdings woord, tevens een woord van op wekking, naar aanleiding van de woorden uit Rom. 8: „En wij we ten, dat degenen die God liefheb ben, alle dingen medewerken ten goede." Na een gezellige pauze sprak in de middagvergadering Mevr. Zegers van Kapelle over „Zieken verpleging in eigen omgeving". Een practisch onderwerp waar naar met veel belangsteling werd geluisterd. Laatste spreker was Ds van Andel over„Het gezin in de branding". Uitgaande van de ele mentaire beteekenis van het ge zin, wees spr. op de veelvuldige bedreiging waaraan het blootstaat. Bijzondere aandacht werd gewijd aan de vraag hoe wij in de op voeding de Chr, vrijheid hebben te zien, in verband met bepaalde concrete vragen van de jeugd. Deze Christelijke vrijheid is een „lastige" vrijheid, maar zij mag nooit ingeruild voor een uiterlijke gehoorzaamheid. „Gij bouwt de wereld in uw gezin, ziet dan toe, hoe gij bouwt". Zeer voldaan over den mooien dag, keerden de bezoeksters huis waarts. Alg. Ziekenfonds. In de plaats van Mr Franssen v. d. Putte, die om gezondheids redenen ontslag nam, is gekozen tot voorzitter van het Alg. Zie kenfonds Z.- en N.-Beveland, Jhr van Doorn, burgemeester van Kattendijke. Prov. bootdienst VlissingenBreskens. Naar wij vernemen, zal de Prov. Stoombootdienst Vlissin genBreskens volgende week worden hervat. De dienst zal wor den onderhouden door de thans gerepareerde stoomboot „Zuider zee". Dr Boogerd. t Dr Boogerd uit Zierikzee, die voor den Vrijheidsbond in den raad van Zierikzee en in de Prov. Staten zetelde, maar in 1940 over liep naar de N.S.B., vestigde zich later als cliirurg in Duitschland. Daar is hij nu in een internee- ringskamp gestorven. Minister Beel in Zeeland. Gistermorgen heeft Minister Dr Beel een bezoek aan Middel burg gebracht. Zijne Exc. kwam omstreeks 11 uur aan en werd ontvangen door den Commissaris der Koningin alsmede plaatselijke autoriteiten. De Minister heeft de verwoestingen van Middelburg bezichtigd. 's Midddags om 3 uur heeft Z. Exc. een vergadering gehad te Goes met de burgemeesters der Z.-Bevelandsche gemeenten. Hedenmorgen is Dr Beel per Marinevaartuig naar Breskens overgezet, voor een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, Kampvuur te Middelburg. Eén dezer dagen arriveerde te Middelburg een schip met meube len en huisraad als geschenk van de bevolking van Katwijk aan Walcheren. Zeeverkenners en padvindsters hadden alles ingeza meld en een clubje uit hen bracht het naar Middelburg. Als slot van hun bezoek aan Walcheren was er nu Donderdag- 1 avond van 10—12 uur een kamp- vuur op het Molenwater, 't Was, na de jaren, dat dit niet mocht, weer een aardig gezicht, al deze padvindsters en padvinders rond het vuur te zien. Kampliedjes ca nons en sketches -wisselden elkaar af. i De burgemeester van Middel burg vertolkte de gevoelens van dank van Middelburg en Walche ren voor de goede gaven, die de groep uit Katwijk had meege bracht, en bood hun twee boek werkjes over Walcheren aan. Met enkele welgekozen woorden ant woordde de „schipper" van de Katwijksche zeeverkenners. Met het zingen van het Wil helmus werd dit kampvuur beslo ten. Voor de aanwezige jongens en meisjes, een avond die lang in hun herinnering zal blijven. MIDDELBURG. Op Maan dag 6 Aug. zullen de loketten van het postkantoor des v.m. 12 uur gesloten zijn. GOES. Na een gedwongen rustperiode van 5 jaar is gister avond de Buurtvereeniging „Piccardtstraat en Omgeving" nieuw leven ingeblazen. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: J. de Kok, voorz. W. v. Dalen, secr.M. Zwarte- poorte, penningm.; J. A. Adri- se, M. Egeraat, H. M. Kramer, J. Stokmans en A. de Visser. Besloten werd o.a. voor de kin deren der buurtbewoners-op 31 Aug. a.s. een kinderfeest te or- ganiseeren. O- EN W.-SOUBURG. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene zal de muziekver. Zondag a.s. van 8.30 tot 9.30 uur een concert van gewijde muziek ten gehoore brengen op het Oran- jeplein. KRABBENDIJKE. Tot wet houders zijn gekozen de heeren W. P. Gebraad en G. van Velzen. KAPELLE. Het bestuur van de Chr. Bewaarschool besloot met in gang van 1 Sept. 1945 de school te openen in het lokaal Obadja. Als Hoofd werd benoemd Mej. C, Massa te Wissekerke en als hulp Mej. N. de Kroo te Bieze- linge. Hier ter plaatse is weer een Oranjevereeniging opgericht. In het voorl. bestuur werden gekozen de heerenM. Glas Jz, A. J. van Liere en M. Wisse voor Kapelle, en voor Biezelinge de heeren J. Sandee en Johs van Liere Az. Besloten werd dat alle buurtver- eepigingen zullen samenkomen om afgevaardigden te benoemen en een bestuur te vormen. De Chr. School, Biezeling- schestraat A 142, zal Maandag a.s. weer in gebruik genomen kun nen worden. ANNA JACOBA POLDER. Na een rede van den heer Vinger ling te Goes, werd hier een afd. van den Ned. Chr. Landarb. bond opgericht. Alle aanwezigen traden als lid toe. Land- en Tuinbouw. S.S.R. afdeeling Wageningen Nu de Landbouw-Hoogeschool binnenkort haar poorten weer gaat openen voor nieuwe studen ten, zullen ongetwijfeld ook uit de provincie Zeeland zich meerdere jongelui laten inschrijven als stu dent. Het is van het grootste ge wicht dat zij zich aansluiten bij een studenten organisatie, omdat, zoowel voor het heden als voor de toekomst het gewenscht is, dat zij niet alleen staan, doch zich één weten met die menschen, waarmee zij in hun later leven zullen moe ten samenwerken. Het spreekt vanzelf, dat jonge lui van Prot. Christelijken huize, zich aansluiten bij de Prot. Chr. studenten vereeniging, n.1. de So- cietas-Studiosorum-Reformatorum Hier vinden zij hulp van oudere jaars studenten bij hun studie en wat daarmee samenhangt, en te vens gelegenheid tot een gepaste ontspanning. Zie verder de adver tentie in het nummer van gisteren. Handelaren in Zaai- en Pootgoed. Handelaren in zaai- en poot goed in Zeeland, kwamen te Kruiningen bijeen. De vergade ring stond onder leiding van den heer J. Balkenende te Bie zelinge. Ongeveer 65 leden wa ren vertegenwoordigd. In het algemeen bestuur werden ge kozen J. Balkenende, Bieze linge, voorzitter; C. de Jongh, Goes, secr.; Jac. den Hamer, Terneuzen, D. Dees Dz^ te Oostburg, L. Duvekot, Goes, A. Huige, Nieuwdorp, Ch Sera- rens, Goes, H. S. Drijfhout, Goes. In de groepsbesturen werden gekozen: Groep C (Gras-Kla verzaden) C. de Jongh, Goes, voorz.D. Dees, Oostburg, secr,; Wed. P. de Jongh, Goes, C. M. de Bruin, Hulst, D. J. v. d. Have, Goes. Groep B (Pootaardappelen) Jac. de Hamer, Terneuzen, voorz.A. Huige, Nieuwdorp, secr.; A. de Pooter, Axel, Dob belaar, St. Jansteen, Mol, Oude- lande, Joh. de Feyter, Sluis, M. C. de Vlieger, Zierikzee. GEMEENTERAAD GOES. In de Donderdag gehouden ver gadering van den tijdelijken ge meenteraad heeft de heer d e R o o, waarn. burgemeester een rede gehouden, waarin hij de le den geluk wenschte met hun ver kiezing, en zijn blijdschap uit sprak, dat er nu althans weer een mogelijkheid is om in het openbaar de gemeentezaken te be handelen. Met dankbaarheid werd geme moreerd, wat door de leden van het Kon. Huis en wel met name door H. M. de Koningin in de af- geloopen jaren in 't belang van ons land is gedaan, alsmede door de geallieerden, onze bevrijders en door de vele mannen en vrouwen van eigen bloed, hier en in Indië, bij hun taaien, gevaarlijken, ze- nuwsloopcndcn ondergrondschen strijd, Zij die in den strijd voor de bevrijding hun leven lieten, werden met eenige oogenblikkcn stilte herdacht. Met waardeering gewaagde Spr. van den in 1939 gekozen Raad, „een zakelijk, nigt ver politiekt en niet ongemotiveerd critisch college". Vervolgens stond Spr. stil, bij den tijd sinds de bevrijding, waar- I bij hij er de nadruk op legde, dat 1 hij door niemand anders dan den Comm. der Koningin als waarn. burgemeester werd aangewezen. Met groote waardeering werd melding gemaakt van den arbeid van de wethouders de heeren La- port en v. Mellë. Wat den heer L a p o r t be treft gewaagde spr. van het vele en belangrijke ondergrondsche werk door hem verricht. Door zijn functies op het gebied van de il legaliteit en bij het Mil. Gezag waren zijn mogelijkheden bij het besturen van de Gemeente be perkt, maar toah heeft hij in de moeilijkste maanden veel in 't be lang van de Gemeente kunnen doen. De hoop werd uitgesproken, dat, de heer L. die door toeval lige omstandigheden niet voor -dezen Raad in aanmerking kwam, voor het openbare leven niet ver loren zal zijn, (Wij kunnen hier aan toevoegen, dat de heer L. als no. 1 op de A.R.-lijst was ge plaatst, maar dat hij door uitste- digheid de bereidverklaring niet kon teekenen.) Omtrent den heer v. M e 11 e werd o.m. opgemerkt, dat hij een heldere zakelijke blik heeft, dat hij een interesse toont die benij- j denswaard is en een stuwkracht bezit, die zijn omgeving meesleept. Dank werd verder gebracht aan den gemeente-secretaris en het verdere gemeente-personeel en in het algemeen aan allen, die het hunne hebben gedaan om de ge- I meentezaken te doen loopen. „Onze gemeente^aldus de heer de Roo, het Centrum van Zeeland, gaat naar mijn meening een prachtige toekomst tegemoet. De ligging van Goes is zoodanig, dat belangrijke diensten die de ge heele provincie moeten bestrijken, tenslotte in Goes zullen terecht komen." Deze rede werd door den heer Goeman met een kort woord be antwoord Door den heer de Roo werden voorts nog enkele mededeelingen gedaan, waaraan wij het volgende ontleenen Het aantal inwoners, dat op 1 Jan. 1940 bedroeg 9.795, was op 1 Jan. '45 gestegen tot 12.484, waarbij dan nog komen ongeveer 3000 geëvacueerden. De gaslevering baart nog groote zorg. Verwacht wordt, dat, gedurende de a.s. winter strenge rantsoeneering noodig zal zijn. Grond werd aangekocht voor uitbreiding der al gem. be graafplaats. Maatregelen werden genomen, om voor het gemeente-personeel eenzelfde salarisverbete ring te krijgen als voor het Rijkspersoneel is getroffen. De mogelijkheid van uitbreiding van het Gem. sportterrein moet worden overwogen. Met de K.L.M. werd con tact opgenomen teneinde de mogelijkheid te onderzoeken van aanleg van een vliegveld in of nabij deze gemeente. Plannen zijn in voorbereiding tot rioleering van de sloot bij St. Joanna. Overwogen wordt de oprichting van een gemeenschappe lijke gezondheids- dienst voor de Gemeenten in N.- en Z.-Beveland. In een gisteren gehouden ra diorede heeft de Minister van Oorlog Mr Meynen a.o. medege deeld, dat er 200.000 mannen on der de wapenen zullen komen en wel 100.000 voor de expediti- onnaire macht, 27.000 voor de ge- zagsbataljons inclusief Nica-per- soneel, 50.000 voor bezettingstroe pen in Duitschland alsmede perso neel der luchtstrijdkrachten, Aangenomen mag worden, dat de eerste divisie der expeditie macht in de eerste helft van 1946 gereed en gevechtsklaar zal zijn, de tweede ongeveer 4 maanden tater. HET HAAGSCHE BIJZON DERE GERECHTSHOF. Gistermiddag heeft de installa tie plaats gehad van het Haag- sche Bijzondere Gerechtshof ter berechting van landverraders. De procureur-fiscaal Mr J. Zaayer verklaarde, dat het op treden streng zal zijn. De land verraders zullen ondervinden, dat niets is vergeten en ook niets is vergeven. Kerk en Schooi. Ned. Herv. Kerk. Drietallen: te Amsterdam (vac. jeugdpred.) J. Germens te Mid- denmeer, G, Lans te Vlaard.ingcn en A. Oskamp te Vclpte Utrecht (vac. P, Veen) A. Braakman te Zuilen, J. J. F, Franck te Velp en J. H. W. Warners te Apel doorn; en (vac. jhr J. L. A. Mar tens v. Sevenhoven) A. Oskamp j te Velp, A. A. v. Ruler te Hil versum en J. E. Uitman te Gro- j ningen. i Aangenomen: naar Zevenhuizen i (Gr.) K. P. v. d. Graaf te Nie- hove. Geref. Kerken. Tweetalte Middelstum D. de Boer te Munnekenzijl en W. B. den Brave te Wagenborgen. Beroepen: te Bedum W. B. den Brave te Wagenborgen; te Zeist (4e pred. pl.) P. Kuiper te Aalten. Bedankt: voor Winschoten D. A. Zijlstra te Uithuizen (Verb, ber.) Ohr. Geref. Kerk. Beroepen: te Dordrecht N. de Jong te 's-Gravenhage-West. Bedankt: voor Emmer-Compas- cuum J. v. Dalen te Wormerveer. Geref. Kerken. (H.V.) De Geref. Kerken in Neder land (in Hersteld Verband) zijn te Amsterdam bijeen geweest. De vergadering sprak uit te be- geeren, in de lijn van de con ceptovereenkomst zoo spoedig mo gelijk te komen tot vereeniging van de Geref. Kerken (in H.V.) in haar geheel met de Ned. Herv. Kerk. Provinciaal kerkbestuur. Tot vice-president van het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Zeeland is gekozen Dr W, F. Dankbaar te Goes; tot secretaris Dr L. G. Cazemir te Terneuzen. De Prov. Kerkbesturen, heb ben met overweldigende meerder heid de ontwerpregeling voor 't bijeenkomen van de Herv. Kerk in Generale Synode aangenomen. VLISSINGEN. Benoemd tot onderwijzeres aan de Pr. Willem- school, Mej. D. C. Sturm te Zevenbergen. VLISSINGEN. Gem. Han delsavondschool. Dins dagavond had, nadat de directeur,- de heer Mets, en weth. Schout het woord hadden gevoerd, de uit reiking van diploma's plaats. Mej. v. d. Berg dankte Dir. en leeraren en bood namens alle leer lingen als blijk van waardeering Mevr. Kooiman een prachtige bloemenmand aan, terwijl de leeraren werden getracteerd op sigaretten. Het diploma voor voll. onder wijs werd uitgereikt aan: C. J. C. V. d. Berg; M. J. Brugge; A. H. v. d. Bulck; J. II. van Geenen; P Melis; C. Molenbroek; A. Pol derman; M. C. Sahreurs; C. J. Vreeke. Voor Typist(e) (50 lettergr.) aan Maria Christiana Schreurs Adriaan Hendrinus v. d. Bulck; Jozina Lena de Kam; Mej. M. J. Brugge; (75 lettergr.) Adriaan Pieter Knuyt. Voor Kantoor-stenograaf 200 lettergr. per min. aan Mej. M. Bleyenberg. Predikbeurten. Groep A (Zaaigranen)J. Balkenende, Biezelinge, voorz.; L. Duvekot, Goes, secr.Gebr. v. Damme, Kortgene, P. Klou- wers, Terneuzen, C. N. Quist, Schoondijke. Groep D (Tuin- en- Bloem zaden) Ch. Serarens, Goes, voorz.H. S. Drijfhout, Goes, Secr.; Wed. P. de Jongh, Goes, M. de Roos, Sas van Gent, Smallegange, Terneuzen, ZONDAG 5' AUGUSTUS 1945. Ned: Herv. Kerk. Kapelle10 ds Postma, 2.30 dr Schmidt, (H.D.). Oostkapelle: 10 ds Don. Duinbeek2 ds Don. Nieuwland: 10 ds Waardenburg, 3 dhr Buijs. Souburg: 10 ds L. SL. C. Spijkerboer, 10 ikin- derdienst. Geref. Kerken. Kapelle: 10 en 2.30 cand. Kuiper. Chr. Geref. Kerk. Vlissingen9.30 en 5 ds L. Kleisen, Boskoop9 Aug., 7.30 Prof. G. Wisse, Middelburg. Leger des Heils. Goes: 10, 3 openl. samenk. St. brug, en 7.30 adj. Westerhof f. Vlissingen: 9.30 heilig, dienst, 3.30 openl. bijeenk. Bell, park, 7 verjoss. samenk, M'burg: 10 en 7.30 kapt. Steutel, A'dam,, 4 openl. bijeenk. Dam. Goes10 heilig, dienst, 3 openl. samenk. St. brug, 7.30 verloss. samenk.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1