PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De grondslagen van den Staat. De komende invasie in Japan. ONZE WATERVOORZIENING. De Nederl. Herv. Kerk en de S.D.A.P. Van de hand van Prof. Mr C. P. M. Romme is bij „Urbi et Orbi" te Amsterdam, een boekje verschenen „Nieuwe Grond wetsartikelen", waarin een bij drage geleverd wordt tot her stel en vernieuwing. Prof. Romme is van oordeel, dat ons land zich, althans wat betreft de Volksvertegenwoor diging, in een ongrondwettigen toestand bevindt. Van de twee pijlers waarop ons staatsgebouw rust, het Ko ninklijk Gezag en de ver tegenwoordiging van het Volk, is de eerste ongeschokt en on geschonden gebleven. Maar de andere pijler, de Volksverte genwoordiging is onder het vreemde geweld bezweken. Daarom zal, na den overgangs tijd, die gebruikt moet worden voor de bevrijding van Indië en de zorg voor het naatcte leven, de wettelijke grondslag van ons staatsbestel nader moeten wor- den bezien. Verandering van de Grondwet is naar de schrijver meent be- i slist noodzakelijk, met -name wat betreft de algemeene grondslagen van het Koninkrijk en de organisatie van den volks invloed in Nederland. Op wat Prof. Romme omtrent het tweede punt voorstelt en dat waarschijnlijk van verschil lende kanten veel critiek zal uitlokken, komen wij nader terug. Thans alleen enkele opmer kingen over de algemeene grondslagen. Wanneer aldus de schrijver menschen gezamenlijk een toren gaan bouwen, dan zullen zij het in elk geval erover eens moeten zijn, welk fundament zij zullen leggen en hoe zij 't zullen leggen. Zoo is het ook gesteld met den bouw van een Staat en vooral practisch is het zoo daarmee gesteld in een tijdsgewricht waarin alles is afgebroken en men met nieuw bouw van onderen af aan weer moet beginnen. Als het gaat over de grond slagen van het Koninkrijk kan men drieërlei onderscheiden het territoriale fundament, het geestelijke fundament en het organisatorische fundament. Wat het geestelijke fundament betreft, stelt Prof. Romme voor in de Grondwet de volgen de bepaling op te nemen: „Het Koninkrijk der Ne derlanden erkent God als zijn eerste Oorzaak en laat ste Doel en belijdt zijn vol komen afhankelijkheid aan zijn Schepper. De bevordering van de eere Gods is voorwerp van de aanhoudende zorg der over heden." Aan de toelichting ontleenen wij het volgende Dit is een bewuste opzette lijke breuk met de gedachte, dat het recht zijn diepste bron zou hebben in den mensch en dat de Staat daarom slechts gebonden kan zijn aan de wet, die van menschen stamt. Het is een bewuste, opzettelijke daad, dat wij menschen in eenheid ons stellen ónder den Schep per van Wien alles voorkomt en naar Wien alles uitgaat, ook ons algemeen welzijn. Dit is geen geloofspunt, dat wij aan den Staat ten grondslag leggen geloof belijden kan alleen een Staat, waarvan de burgers gelooven het is de erkenning eener waarheid, die iedereen met zijn rede, met zijn verstand, ikennen kan. en die oneindig minder straffeloos ge loochend kan worden üan het vaderbegrip in het gezin. Zeker; met de Godserkenning alleen is men er niet. Maar nog veel zekerderzonder Godser kenning komt men er niet. Oor zaak en doel kan men niet weg nemen en het ding zelf behou den. Daarom moét van de men schen in eenheid, van den Staat, de erkenning van God gevor derd worden, omdat het om het behoud en de doeltreffendheid van den Staat zelf gaat En logischerwijze vereenige men zich dan ook op de conse quentie dat het Koninkrijk als schepsel Gods Zijn eer heeft te bevorderen. Niet alleen als afzonderlijke menschen, maar ook als men- schen-in-eenheid, als Staat, hebben wij in al ons doen en al ons laten ons uiteindelijk te richten op God en Hem daar door de eer te bewijzen, die Hem toekomt." Tot zoover Prof. Romme. Met belangstelling wachten wij af, hoe op dit voorstel, op de hier gestelde these, zal wor den gereageerd. ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef, 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw, bij vooruitbetaling, Advertentieprijs 10 ct. p. mm. Sir Alexander Gouverneur- Generaal van Canada. Veldmaarschalk Sir Alexan der, opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied, is tot gouverneur-generaal van Canada benoemd. De Japansche vloot heeft vol gens Amerikaansche mededeelin- gen, haar gevechtskracht verloren. De Japanners bezitten geen enkel slagschip meer, nog 2 of 3 vlieg kampschepen, weinig kruisers en nog slechts IS k 20 torpedoboot- jagers. „Het is een hard lot, dat Japan gekozen heeft." De chef van den Staf van de eerste Amerikaansche vloot Schout bij Nacht Ram sey heeft in een radiotoe spraak gezegd, dat de inva sie in Japan zou onderno men worden door de meest overweldigende strijdmacht, die ooit bijeen is gebracht. Nadat hij een overzicht had gegeven van de vernielingen, die reeds »an Japan waren toege bracht, voegde hij er aan toe „onze vijand in de Pacific kan de proclamatie van Potsdam terzijde leggen, wanneer hij dat wil, maar hij kan niet de consequentie, vol ledige vernietiging van al zijn mid delen van bestaan, negecren. In de geheele geschiedenis is er geen duidelijker voorbeeld te vin den van een land, dat een ramp spoed over zich afroept; voor deze menschen is een taal van bommen en kanonnen blijkbaar de eenige overtuigende taal. Sinds den tienden van deze maand hebben onze vliegdeksche pen in samenwerking met die van de Britsche Pacific vloot de laat ste hand gelegd aan het onbruik baar maken van practisch alle groote Japansche oorlogsschepen. In de afgeloopen negentien dagen, sedert de derde vloot haar ope ratics buiten de Japansche kust be gon heeft de vijfde vloot 74 sche pen tot zinken gebracht, 157 be schadigd, 411 vliegtuigen vernield en verscheidene belangrijke doelen op de kust beschoten. Zelfs onze torpedojagers hebben de ingang van de baai van Tokio afgezocht om de vijandelijke scheepvaart aan te vallen. HEVIGE AANVALLEN OP JAPAN. In de laatste helft v. de vorige week hebben Am rikaansche vliegtuigen zware aanvallen ge daan op het Japansche moederland en op oorlogsschepen voor de Ja pansche havens. Ruim 100 schepen, waarbij vliegdekschepen, slagschepen en tankers van 10.000 Ion weiden ver nietigd. Ook werden een 100-tal jonken vernield. Gisteren hebben 31 Amerikaan sche torpedojagers zich een weg gebaande in de golf van Suruga ten Z.W. van Tokio en werd de stad Shimizu beschoten. Geheim verdrag tusschen Engeland en Portugal. Reuter maakt thans bekend, dat in 1945, tusschen Engeland en Portugal een geheim verdrag werd gesloten waarbij de geallieerden scheeps- en vliegtuig faciliteiten kregen op Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan en waarbij Portugal voorzien werd van oorlogsmateriaal. De Duitsche geheime dienst heeft nooit begrepen, dat Portu gal, zoo gewillig de geallieerde landingen op de Azoren toestond. Zij hebben van het verdrag niet geweten en waren niet in staat de Azoren, die een belangrijk steünpunt voor de geallieerden be- teekenden, aan te vallen. Heeft Pétain keelontsteking? In 't proces tegen Pétain, heeft Herriot, de vroegere premier en leider van de radicale partij ver klaard, dat de maarschalk in 1940 zijn goedkeuring hechtte aan het vertrek van de regeering, het par lement en den president naar N. Afrika, doch later zijn belofte heeft gebroken. De rechter deelde mee, van Pé- tain's dokter' een briefje te heb ben ontvangen met de mededee- ling, dat deze niet opgewassen is tegen de langdurige zittingen en dat hij aan keelontsteking lijdt. Het aantal Duitsche oorlogs- slachtoffers. Volgens den correspondent van de B.B.C. te Berlijn, die zegt hierover bijzonderheden te hebben ingezien, die door den Britschen in lichtingendienst in een beschadigd huis te Berlijn zijn gevonden, zou het aantal oorlogsslachtoffers van de Duitsche weermacht sinds het uitbreken van den strijd tot het. eind van November 1944 in totaal bedragen hebben 4.064.438. Dit cijfer zou bevatten 1.911.300 gesneuvelden aan alle fronten, 1.445.853 vermisten of geïnter neerden en 278-201 krijgsgevan genen. De Chineesche min. van voor lichting, Wang-Shih-Cich, is in Dr Soeng's plaats tot min. van buitenl. zaken benoemd. De Gaulle zal in de tweede helft van Augustus naar Amerika vlie gen voor zijn ontmoeting met Truman. Volgens de „New York Herald Tribune" hebben Frankrijk, Rus land en China hun verlangen te kennen gegeven om San Fran cisco als permaneneten zetel van den nieuwen Volkenbond te kiezen. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 101 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945 Waarschijnlijk zullen de Oder ter beschikking gesteld, terwijl en de Neisse de Poolsche West- de bemanning deze vaari zonder grens vormen. De conferentie van Potsdam zal morgen officieel eindigen uitbetaling van loon maakt. Nieuwe locomotieven. De eerste twee locomotieven van een serie van 50 stuks, Wei ss.... l. l - ke 4e N.S. in Zweden hebben M6&r vrachtauto s voor het besteld, zijn te Rotterdam aan- het bedrijfsleven. i gekomen en na in het depót Feijenoord te zijn nagekeken. Voor de oplossing van het 0p eigen kracht naar Utrecht ransportprobleem is het een ge- vertrokken, waar zij in bedrijf lukkige omstandigheid, dat de Ge- zjjn gcsteid. allieerden in het algemeen slechts Het zijn vier-: ssers, met een de kleine auto s, de „jeeps mede- geheel geslote! machinisten- nemen en de groote vrachtauto s |iujs yan type worden er achterlaten. Deze achtergelaten binnenkort nog 33 verwacht auto s worden in z.g. dumps ver- overige 15 zijn vijf-assers, zal,llel9e d.w.z. met 4 zgn loop- en drijf- In Frankrijk zijn op die wijze wielen. reeds 8.000 wagens bijeengebracht, welke aantal wel tot 9.000 zal wor den opgevoerd. Het Ministerie van Handel en I Nijverheid is in de gelegenheid gesteld in Frankrijk een aantal van dergelijke auto's aan te koo- pen en heeft hiertoe opdracht ge- ER WORDT HARD GEWERKT AAN DEN KREEKRAKDAM. Onder een echt. druilerig-Hol- gevcn. De aankoop, waarbij de landschen regenhemel reden we autohandel is ingeschakeld, ge- gisteren als vertegenwoordigers schiedt onder leiding van het rijks- van de Zeeuwsche pers met dhr 1 bureau metalen verwerkende indu- Stoel Feuerstein, dir. van de wa- strie. terwijl voor een juiste ver- terleidingmij, „Zn d-Beveland" en deeling over het bedrijfsleven de dhr Versteeg, technisch ambtenaar, verkoop in overleg met de Rijks- naar de Kreckrakdam om daar verkecrsinspectic wordt geregeld, een stuk wederopbouw in de prac- Reeds staan 363 „2 H-tons"- tijk te gaan zien. Op de 12c Sept. trucks, waarvan het laadvermogen van het vorige jaar werd hier al. door het gebruik van aanhangwa- het buizenstelsel van de waterlei- gens belangrijk kan worden ver- ding over een lengte van 1100 groot, ter beschikking van Neder- m. door een zwaar bombardement land. Er zullen voor ons land nog grondig vernield. Toen het den 1600 zware wagens kunnen wor- geallieerden troepen eind October den aangekochtonze transport- tenslotte gelukte hier door te stoo- capaciteit zal derhalve ook op deze ten, waren 22 gapende bomtrech- I wijze weder worden uitgebreid. ters daarvan het duidelijk spre- Wat betreft den aanvoer van kend bewijs Hier moest natuurlijk personenauto's mag voor de naaste zoo snel mogelijk niet de herstel toekomst niets worden verwacht, werkzaamheden begonnen worden. Vermeld kan b.v. worden, dat de Groote medwerlcing werd daarbij Amerikaansche regcering voor het ondervonden van de Canadeezen, jaar 1946 slechts een productie van die er al dadelijk voor zorgden, 600.000 personenauto's heeft toe* dat door aanvoer per vliegtuig uit gestaan. De normale productie be- Engeland hulpbui :en konden wor- draagt 4.000.000 per jaar. - den gelegd. Reeds op 20 Nov. werden de eerste gelost en kon Credieten vnnr indnefrippn met het werk tcu bc&'iu gemaakt eremeten voor inaustneen. worden. Deze hulpbuizen waren Voor industrieele ondernemin- echter van veel geringer capaci- gen is de gelegenheid geopend om teit dan de oorspronkelijke bui- weder-inbedrijfstellingscrediten zen, zoodat d.e druk op de water- aan te vragen. leiding op Z.-Be,eland Ver bene- Deze aanvragen worden in be- den het normale bleef. Daarin zal handeling genomen door de Maat- nu mettertijd verandering komen, schappij voor industriefinancie- Na veel pyoblemen en moeilijk- ring, v. Blankenburgstraat 14, heden is dhr Stoel er in geslaagd, 's-Gravenhage. 800 m. aan buizen in Brussel te Waarschijnlijk zullen niet-indu- laten fabriceeren. Deze hebben een strieele ondernemingen binnenkort capaciteit, die zelfs aanmerkelijk bij dezelfde maatschappij aanvra- grooter is dan die der vroegere gen kunnen indienen. buizen en hebben bovendien het Bovendien blij ft de mogelijkheid groote voordeel, dat ze niet meer geopend voor alle ondernemingen van ijzer, doch van gewapend be- noodcredieten aan te vragen. Deze ton zijn vervaardigd en dus niet worden verstrekt aan stilliggende aan een roestingsproces door het ondernemingen, die niet meer in grondwater zijn blootgesteld, staat zijn de kosten van de in- We zagen hoe de aangevoerde standhouding van het apparaat zelf buizen, die elk een gewicht van te financieren. 1200 kg en een middellijn 1 van-450 mm hebben de vroegere BONKAARTEN VOOR HET slechts 300 mm door een kraan GEHEELE LAND GELDIG over de spoorlijn werden gehe- De Directeur van het Centraal scbcn om daar in de sleuf te wor- Distributiekantoor te Vught maakt ^en neergelaten. De nog ontbre- het volgende bekendkende 300 m. zal worden aange- Personen, die zich van uit het yuld met hetgeen er nog bruikbaar Zuiden naar de overige deelen des Is van oude buizen, lands wenschen te begeven, wor- Het werk, dat wordt uitge- den er op gewezen, dat zij zich voerd met menschen van de aldaar niet meer van distributie- Heidemij., gaat gestadig voort, bescheiden kunnen voorzien. Zij za^ het nog wel een paar worden echter in de gelegenheid maanden duren, eer het vol- gesteld ten distributiekantore van tooid zal zijn. Ook dan zal de hun woonplaats, onder overlegging „mevrouw van boven nog wel van hun reispas, bepaalde bonnen n*et den geheelen dag water van de bonkaart te doen omruilen hebben en zal ze de vuile wasch tegen rantsoenbonnen, zoodat zij van baby nog wel eens tot den zich op die wijze tijdens hun reis volgenden dag moeten laten van levensmiddelen kunnen voor- hggen of het schuren van het zien. I platje wat uitstellen. Maar dat De aandacht van winkeliers vindt zijn oorzaak in het feit, dat thans ook Vlissingen voor zijn watervoorziening bijna ge heel van Z.-Beveland afhanke lijk is. In ieder geval, er wordt ook hier gewerkt aan den weder opbouw. En zooals de grijs- grauwe regenhemel, laag han gend over de wijde polders, hoort bij ons Zeeuwsche land, zoo was dit wenk ons een sym bool van het stoere Zeeuwsche volk, dat niet bij de pakken blijft neerzitten, maar het de vies in zijn wapen ook hier met eere voert. wordt er speciaal op gevestigd, dat eenzelfde regeling ook in de overige deelen des lands is ge troffen. Alle rantsoenbonnen, waar dan ook uitgegeven, zijn in het geheele land geldig. Zij zijn als volgt te onder scheiden Uitgegeven in het Westen des lands; groen, in rechter- of lin kerbovenhoek datum aanduiding „20-l-'4S". Uitgegeven in het Noorden en Oosten des lands; groen, geen datumaanduiding. De Tribunalen. De uitspraken van tribunalen worden eerst van kracht als het fiat executie is verleend. De z.g. Hooge Autoriteit, daartoe aangewezen, heeft zulks thans voor de eerste maal gedaan, precies twee maanden nadat de eerste uitspraken waren geval len; het betreft uitspraken van het tribunaal te Breda. Deensch voedsel voor Nederland. Drie schepen met groote hoe veelheden havervlokken, eieren en andere levensmiddelen zijn in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het is een ge schenk van Denemarken aan 't W. van ons land. De reeders hebben de schepen kosteloos Provincienieuws. Gedeputeerde Staten. Jhr mr A. F. C. de Casem- broot heeft naar „De Stem" verneemt, ontslag genomen als lid van het College van Gede puteerde Staten en afscheid ge nomen van het personeel der Provinciale Griffie. Zooals men weet, bestond er verschil van meening over de vraag, of de heer de Casembroot wel als lid van het College kon optreden, daar die functie onvereenigbaar is met het tegelijk bedienen van een bezoldigde landsbedie ning en de heer de Casembroot tevens majoors bij het Militair Gezag is. Door het ontslag is deze kwestie thans opgelost. AANVOER VAN HOUT IN Z.-VLAANDEREN. 200.000 kub. M hout bevindt zich aan de Z.-Vlaamsche westkust. De Mil. Commissaris deelde mede, dat dit balken waren die door de Duitschers voor de kustverdedi ging waren gebruikt. Het ligt in de bedoeling om deze balken door Duitsche krijgsgevangenen uit het kustgebied te laten weghalen. Te Grilde is een houtzagerij gelukkig in tact gebleven, zoodat er hier planken van gezaagd kun nen worden. Het harde hout zou aangewend worden voor het doen vervaardigen van meubelen. De planken van het zachtere hout zul len worden gebruikt bij den op bouw van schuren. De afval wordt bestemd voor kachelhout, waar door bij een goede verdeeling ver wacht mag worden, dat ieder ge zin in Z.-Vlaanderen a.s. winter van hout kan worden voorzien. MIDDELBURG. Program ma Koninginnedag. Na een gedwongen rust van meer dan 5 jaren had Maandagavond de eerste ledenvergadering van „Uit het Volk Voor liet Volk" te Middelburg plaats. Het volgende voorloopigc pro- grama t.g.v. de 65e verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. werd, in overleg met de buurt- vercenigingen, vastgesteld 30 Augustus 's avonds: Con cert door het Ned. Herv. Zang koor in de Oostkerk, 31 Augustus begint met het lui den der üostkcrkklokken cn ko- raalmuziek op de torentrans. Vier muziekkorpsen verzorgen daarna de reveilles en vereenigen zich dan op de markt. In de morgenuren is er een wijdingsdienst op het Mo lenwater. Het programma voor den mid dag begint met massazang op de Markt, waarop aansluit een ge- costumeerdc korfbalwcdstrijd. Floogtepunt zal zijn de traditie- oneele ringrijderij op een gras veld aan de Sint Pieterstraat, Dien avond zal in het kanaal een gondelvaart plaats vinden, waarvan de organisatie berust bij de Kon. Ver. „Schuttevaer.". Ko ninginnedag wordt besloten met een groot vreugdevuur op het Molenwater. Den volgenden dag (I Sept.) is het woord aan de buurtvereeni- gingen, die kinderspelen e.d. zul len organiseeren. Het slot van alle feestelijkheden zal gevormd worden door een vuurwerk, dat waarschijnlijk op het Molenwater zal worden afge stoken. Daar de burtvereenigingen wor den ingeschakeld bij de festivitei ten, verdient het aanbeveling, dat de bewoners van wijken, waar nog geen buurtvereeniging bestaat, zoo spoedig mogelijk tot oprichting daarvan overgaan. GOES. Maandagmiddag was er voor de ouden van dagen hier ter stede een rijtoer door de zak van ons eiland georga niseerd. Een groot aantal koets jes', landauers, enz. was hier voor „gerequireerd" en bracht de oudjes na een mooie rit naar Oudelande, waar het een en ander werd gebruikt. Daarna werd de terugreis naar Goes aanvaard, waar men s avonds zeer voldaan thuis kwam. Het was voor de oude menschen een echt gezellige middag. Gisteren werd door de hier verpleegde ouden van dagen uit Vlissingen een soortgelijke rit gemaakt. Zondag 5 Aug. a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat dhr P. Bommeljé in dienst trad als koster der Vrij Evang. Gem. alhier. In den avonddienst van Zondag zal hij nu afscheid ne men. Moge het hem gegeven zijn nog geruimen tijd van zijn rust te geineten. KLOETINGE. Zaterdagmid dag had op het kerkhof alhier onder groote belangstelling de overdracht plaats van den graf steen op het graf van wijlen ds H. Boersma, den op 18 Decem ber 1944 overleden predikant der Nederl. Hervormde Gemeente. Ds v. Voorthuijsen besprak, uitgaande van Openb. 4 de op de zerk aangebrachte symbolen der 4 evangelisten en het kruis, welke uitdrukking geven aan de verkondiging van de Heiligheid Gods en aan de verzoening van den mensch met God, welke verkondiging ,ook de taak was van den overleden evangelie dienaar. Mede wordt dit gede monstreerd door de aangebrach te tekst„Wat is de mensch, dat Gij zijner gedenkt". Spreker droeg daarna den steen namens de gemeente over aan de familie. De vader van ds Boersma dankte de gemeente voor haai meeleven, waarbij mevr. Boer sma zich aansloot. In gevoel volle woorden schetste zij hoe veel de gemeente Kloetinge (Ingezonden.) Het doet mij genogen, dat col lega Smeenk zoo uitvoerig op één enkel punt van het door mij be toogde is ingegaan. Ik vrees ech ter, dat hij gevaar loopt voorbij te gaan aan liet eigenlijke, waarom het ons te doen is. Wanneer ik spreek over het ont waken der kerk, dan heb ik het oog op de kerk der hervorming, die op allerlei gebied de geeste lijke cn maatschappelijke voorlich ting heeft overgelaten aan het „particulier 'initiatief". Natuurlijk is mij het werk van de door Ds Smeenk genoemde mannen niet onbekend. En het is dan ook in geenen deele mijn doel, den Chris tel ij k-socialen arbeid, die tot nu toe gepresteerd is, te miskennen. Evenmin, als wij op andere ter reinen b.v, die der Zending, zou- dén miskennen wat door het ini tiatief van Zendingsvercenigingen e.d. tot stand kwam. Maar wel brengen wij met allen nadruk naar voren, dat zoowel ten aanzien van de sociale vragen als die van de zending de kerk een eigen roeping heeft, en een eigen verantwoorde lijkheid. Dat dit in de Hervormde kerk meer en meer beseft wordt, doet mij spreken van „ontwaken" der kerk. In den grond der zaak gaat het dus niet om de vraag, of er al dan niet waardeering is voor hetgeen tot nu toe buiten ver antwoordelijkheid der kerk tot stand kwam. De vraag, die ik door mijn toespraak aan andëren voor legde, luidt: „Erkent gij met mij, dat de kerk een eigen verant woordelijkheid draagt en dus met eigen gezag heeft te spreken op alle terreinen des leven?" In den bezettingstijd is het Sy nodaal bestuur der Hervormde Kerk iets daarvan gaan gevoelen. Het heeit herhaaldelijk gesproken, en ook deelgenomen aan getuige nissen, door de kerken gezamenlijk ontworpen. Behoort dit nu tot het verleden? Hebt U het alleen ge waardeerd als een „nood" zaak? Dus lag het eigenlijk niet op het terrein der kerk, maar deed het U goed, omdat de kerk nog het eenig overgebleven gebied was, waar een principieel getuigenis kon gegeven wordën? Ofis de Hervormde kerk toen hard handig wakker geschud en begon nen te ontwaken? Ik voor mij ben overtuigd van het laatste. Het is niet hetzelfde, en het mag ook niet gelijkwaardig geacht worden, of de kerk spreekt en handelt, dan dat een groep christelijke men schen het doet. Ik vrees, dat col lega Smeenk hierin met mij zal verschillen. Dat doet mij leed. Maar laat hij dit dan erkennen, want daaruit vloeit voort, dat wij een heel andere kijk hebben op de plaats der kerk in de samenlevnig. De leuze van Hoedemaker, „Heel de kerk én heel het volk" heeft mijn volle instemming. Het is noodzakelijk, dat de kerk der her vorming „bevrijd" wordt, dat zij weer belijdeniskerk en daarom ook belijdende en richtinggevende kerk wordt. Dat is het, waaraan het in Duitschland gedurende de periode, die Ds Smeenk noemt, ontbroken heeft. Zelf schrijft hij immers, dat de christenen er na 1930 hun woord hier en daar gesproken hebben, maar hun stemmen klon ken individueel. Ze hadden geen organisatie, konden de vragen niet samen bezien bij het licht van Gods Woord. Er was geen sprake van eenige scholing in den chr. socialen strijd, Welnu, dit alles vonden wij gedurende dé bezet tingsperiode inonze kerk. Dat behoort volgens ons tot het „ont maken" der kerk, dat zij op hare vergaderingen van ambtsdragers zich als kerk bezig houdt met de vragen van belijdenis en leven, zoowel van enkelingen als van het volk cn dus ook met de vragen van het sociale leven. De kerk geve richtlijnen voor de maat schappelijke problemen. De kerk mét het gezag, dat zij draagt. De kerk vorme plaatselijk kerkelijke scholingsorganen, waar de belij ders worden geschoold voor den strijd des geloofs op hun plaats in de arbeiders- en werkgevers wereld. Het doet mij heel pijnlijk aan, Hoog water te Vlissingen. Donderdag 2 Aug.9.23 u. 1.77 M. N.A.P.; 21.49 u. 1.61 M. N.A.P. Op- en ondergang van *on en maan. Donderdag 2 Aug.Zon op 6.09 u., onder 21.34 u. Maan op 23.45 u., onder 14.35 u. Laval in Fransche handen. Pierre Laval, die met het toe stel, waarmee hij indertijd naar Spanje uitweek, gisteren was op gestegen, is in Oostenrijk, nabij Linz gedaald. Het toestel was een Junkers 88, bestuurd door Duit sche piloten. Laval was vergezeld van zijn vrouw en had 15.000 Amerikaansche dollars op zak. Hij werd door de Amerikaansche be zettingstroepen naar de Fransche zóne getransporteerd en zou zich nu te Baden-Baden in het Fran sche hoofdkwartier bevinden. Waarschijnlijk wordt hij morgen naar Parijs gebracht om zich voor hetzelfde gerechtshof te verant woorden, waar Pétain nu terecht staat. dat collega Smeenk mij woorden in den mond wil leggen, die door den N.S.B.-predikant Ds Boisse- vain in 1942 geschreven zijn. Ik meen, dat ik zulks allerminst ver dien, Ik heb die woorden zeker niet tot de mijne gemaakt, en ook geen aanleiding gegeven, dat te denken. Is het behoorlijk, collega, om te schrijven „thans heeft de N.S.B. afgedaan enz"? Bedoelt U, dat die N.S.B, voor mij afgedaan heeft, dan kan ik- U de verzeke ring geven, dat ik die partij zoo wel vóór als tijdens de bezettings periode scherp en onomwonden be streden heb. Dit is een publiek geheim. Voorzoover mij bekend is dat evenzeer het geval met collega Buskes en de zes andere Amster- damsche predikanten, die hier in het geding zijn. Ik moge U dan ook verzoeken dit wel te herroe pen, En als in de gedachtenwisse- ling te Vlissingen gebleken is, dat er S. D.A.P.'ers zijn, die ondanks al hetgeen de oorlog ons geleerd heeft, nog voortgaan hun idealen te bouwen op het „goede" in den mensch, dan trek ik een andere conclusie dan Ds Smeenk. Wan neer het waar is. wat mijn Am- sterdamsche collega's over de koerswijziging van die partij voor opstellen, dan kan ik volkomen begrijpen en billijken, dat zij in die partij het chr. getuigenis wil len dienen. Al was het enkel maar, door te toonen dat zij zakelijk met het program der S.D.A.P. accoord kunnen gaan, zonder in eenig opzicht het bodemloos idé alisme te deelen, dat uit den mond van den heer Vrind ons tegen- klonk. Het is beslist onjuist, bij een „horizontale" indeeling van het volk te gaan spreken van „anti thesen". Conservatieven en voor- uitstrevenden, werkgevers en' werknemers enz. zijn nuanceerin gen, géén tegenstellingen. Inder daad, de principieele antithese (tegenstelling) is er. Het geloof in den mensch staat tegenover ge loof in Jezus Christus: Doch het geloof in den mensch staat bij de politieke antithese tegenover he t geloof in den christelijken mensch, en zijn partijvorming. Ik hoop, dat wij daarvan genezen worden. Het door Ds Smeenk ge bruikte woord „zuurdeesempoli- tiek" staat mij tegen. Het schrif tuurlijk beeld van zuurdeesem, dat het gehééle deeg doorzuurt, blijve onaangetast. Zóó wil de Heiland in dé wereld en in ons eigen volk gediend zijn. F. DON. DE MIDDACHTER-ALLEE Het kostbare natuurbezit, de Middachter-AUee, de eertijds zoo rijk beschaduwde beuken laan tusschen D'e Steeg en El- lecom, heeft zwaar geleden on der de maatregelen der bezet ters. Van de omstreeks 230 jaar geleden in opdracht van den Graaf van Atholne, een hove ling van onzen Koning-Stad houder Willem III, aangeplan te boomen, zijn er 145 vernield. De rentmeester van het land goed „Middachten", Ir van Geuns, deelde mede, dat men naa t de verdere verwerking der opgeblazen boomen nog ongeveer 250 stuks zal moeten kappen, zoodat per saldo van de oorspronkelijke 1100 meter lange aan enl 4 k 500 meter behouden zal blijven. Hoewél het in de bedoeling ligt weer nieuwe beuken aan te planten zal de Middachter- Allee, ook voor onze nakome lingen nooit meer in haar oude glorie kunnen herrijzen. voor haar man had beteekend en hoe sterk dit op zijn ziek bed nog tot uiting kwam. Het eenvoudige doch sierlijke monument is ontworpen door dhr v. d. Spoel te Kloetinge en uitgevoerd door de steenhou werij Leempoel en Verrijk te Goes. Er is bericht ontvangen, dat te Groningen een der drie weggevoerde torenklokken van de Herv. Kerk is aangetroffen, en wel de 'klok, die geluid werd bij den aanvang der godsdienst oefeningen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Zestal: te Zwijndrecht (2e pred.pl.), K. Luijendijk te Spij- kenisse, W. Nijenhuis te Maas- dam-Cillaarshoek, J. J. H. v. d. Ree te Eindhoven, J. Ph. v. d. Ros te 't Waal en Hondswijk, P. W. Spruijt te Arnhem en dr A. Steenbeek te Twello. Drietalte Alkmaar, H. Bout te Delfshaven, R. de Bruin te Noordeloos en E. E. de Looze te Hilversum. Beroepen: te Vianen, L. Trouwborst te Aalburg en Heesbeen; te 's Gravendeel, Joh. Godthelp te Streefkerk; te Warmond, K. J. H. Burgey te Westmaas. Bedankt voor Rhenen (toez.) ds ir D. Harteveld te Vleuten.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1