ZEEUWSCH DAGBLAD Nederlandsch-lndië in den Japanschen storm. Geen evenredigheid. Berechting Landverraders. ie jaargang No. 100 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 31 Juli '45 Oud-Minister Kerstens vertelt van zijn ervaringen. Dezer dagen is hier te lande teruggekeerd de heer P. A. Ker stens, teneinde zijn werkzaamhe den als Regeerings-commissaris voor de behartiging van Ned.-In- dische aangelegenheden in Neder land te aanvaarden. Aan een redacteur van A.N.P.- Aneta vertelde de heer Kerstens, dat Nederlandsch-lndië zwaar heeft geleden onder den druk van den Japanschen bezetter, doch dat gegronde hoop bestaat, voor een groote toekomst van dit eilanden rijk. Een der eerste vragen betrof de positie der Europeanen tijdens de Japansche bezetting, en hierop ant woordde de heer Kerstens, dat op dit punt geen preciese gegevens ■beschikbaar zijn. Vooropgesteld moet wor-dën, dat alle Europeanen in Ned.-Indië zijn geïnterneerd en ondergebracht in kampen. In den eersten tijd werd deze maatregel niet toege past op hen, die men in een of andere leidende functie noodig had en die hun werkzaamheden moch ten voortzetten totdat een vervan ger was opgeleid of aangekomen, waarna ook zij in de kampen wer den ondergebracht. De situatie in deze civiele kam pen is zeer verschillend, zoodat een totaal beeld moeilijk is te geven. Waren in het begin de gezinnen gescheiden, de mannen onderge bracht in speciale kampen en vrou wen en kinderen in andere, later is dit gedeeltelijk gewijzigd en zijn vele gezinnen weer hereenigd, In verschillende kampen is de toe stand dragelijk, mogen de geïn terneerden overdag het kamp ver laten en inkoopen doen, voor an dere kampen is dit weer niet toe gestaan. Wat betreft de kampen voor krijgsgevangenen, ook hierover is niet veel bekend, doch wat be kend geworden is geeft aanleiding tot sombere vermoedens. Wat 'betreft de verhouding van de bevolkingsgroepen onderling, ook hierop is geen algemeen ant woord te geven, daar er slechts betrekkelijk weinig naar buiten is doorgedrongen. Er zijn echter twee feiten, die eenigermate een indruk kunnen geven, en deze zijn ten eerste, dat tal van Inheemsche mannen en vrouwen bitter zijn ge straft en gemarteld, omdat zij po gingen deden hun toean of njonja te helpen door het doen toekomen van voedsel of andere hulp. Het tweede betreft de houding van de Indo-Europeesche groep. Deze groep heeft zich altijd Ne derlander gevoeld, doch nu is deze houding in het vuur beproefd. De afkondiging van massale, strenge maatregelen tegen .de In do-Europeanen in Indië is er het beste bewijs voor, dat zij zich ver zetten tegen den Japanner en de zen veel last veroorzaakten. Voor de weinigen, die nog twijfelden aan deze groep, is dit wel een zeer duidelijk bewijs. De economische situatie is over het algemeen genomen zeer slecht er is geen handel mogelijk en geen bedrijf,de loonen zijn minder ge stegen dan de belasting enz., alle oorzaken voor den slechten toe stand waarin de Inheemsche be volking is komen te verkceren. Ook op het gebied der voedsel voorziening staan de zaken er zeer slecht voor. De zoo moeilijke kwestie der rijstvoorziening, die onder Nederlandsche leiding zoo subtiel werd behandeld, dat in de laatste jaren daaromtrent nergens moeilijkheden ontstonden, is totaal verstoord. Op vele plaatsen wondt honger geleden, omdat goede sa- wahgronden en gronden voor tweede gewassen moesten worden beplant met djarak (voor de pro ductie van ricinusolie) en katoen. Teekenend is in deze kwestie wel, dat het is voorgekomen, dat de Japansche radio in Ned.-Indië in de uitzendingen een recept omriep, waarin werd verteld hoe men van ratten een smakelijk gerecht kan maken. Voor degene, die de toe standen in Indië kent, spreekt dit wel zeer duidelijk, daar een rat door den Indonesiër nog als on reiner wordt beschouwd dan een i varken. i Min. Spaak heeft verklaard, i dat België vast beslc n is, aan i Spanje de uitlevering1 van Léon Degrelle te vragen. In de Nationale Adviescom missie, die een belangrijke rol speelt bij de samenstelling van het noodparlemcat, zitten 54 leden. Daarvan wonen er in het Westen (de beide Hollan-1 den en Utrecht) niet minder dan 45. De resteerende 9 zijn als volgt verspreid: Friesland 1, Groningen 1, Gelderland 3, Noord-Brabant 1, Limburg 2 en nog 1, zegt Oost-Brabant, met ons niet bekende woonplaats. En dat heet dan een natio nale commissie. Ter verdediging van deze een zijdige samenstelling schijnt men zich te beroepen op de moeilijkheden van vervoer en verkeer. Een argument dat ze ker niemand als doorslaggevend zal aanvaarden. Geen wraak, maar recht. Bij de installatie van het Am- sterdamsche Bijzondere Ge rechtshof heeft de procureur fiscaal Mr Sikkel een rede ge houden, waarin hij schilderde den achtergrond tegen welke men elk te houden requisitoir zal moeten zien en beoordee- len. „Geen wraak, maar recht en gerechtigheid zal geschieden aan al degenen die geestelijk geprepareerd waren op het ple gen van de feiten waarvoor zij zullen worden gedagvaard; dege nen, die de zwakken rondom hen meesleurden, die mede ver antwoordelijk zijn voor de de moralisatie van ons volk. Eer- zuchtigen, hebzuchtigen, die los van het volk, gebonden aan zichzelf alleen eigen persoon en eigen gewin zagen en blind ble ven voor het leed en den nood van het volk. Tot de gevallenen, die met eerlijke, trouwe oogen van dien achtergrond op ons neer- zieii .sprak Mr Sikkel: „Wees gerust mijn jongens: er wordt recht gedaan. Wij zetten jullie strijd voort tegen de ondergra vers van onze samenleving; wij dan'ken God voor de geschon ken gelegenheid dien strijd in nuchtere rechtspraak zonder sentimentaliteit te beëindigen." E1SCH AAN DUITSCHLAND 50.000.000.000? De „Daily Express" ontleent aan de „New York Herald-Tri- bune", de publicatie van 'n rap port, volgens hetwelk te Yalta in het geheim zou zijn overeen gekomen van Duitschland een vergoeding voor oorlogsschade te eischen van 50.000.000.000. Daarvan zou de helft aan Rus land ten goede komen, de Ver. Staten en Engeland zouden ieder aanspraak maken op 1/5 deel. Washington heeft op deze publicatie nog niet geantwoord. CHURCHILL WEIGERT ORDE VAN DE KOUSE BAND. De Engelsche koning heeft aan Churchill in verband met zijn groote verdiensten de orde van de kouseband aangeboden. Churchill heeft gemeend, dit aanbod in de gegeven omstandigheden niet te kunnen aanvaarden. De orde van de kouseband is de hoogste onderscheiding in Engeland en werd het laatst toegekend aan Chamber lain, na de succesvolle afslui ting van het Locarno-verdrag. GOERING WILDE DE RUSSEN NIET ZIEN. Volgens de Amerikaansche radio heeft een Russische on derzoekcommissie zich naar Mondorf begeven om enkele van de 52 nazi-leiders die in het Palace-hotel geïnterneerd werden te ondervragen. Onder de prettige voorvallen van dit bezoek, moet gewezen worden op de houding van Goering; toen hij, uit zijn ven ster op de vierde verdieping de Russen zag aankomen, riep hij uit: „Zijn er Russen aangeko men? Ik wil hen niet zien, ik zal hun geen woord zeggen." Goering echter heeft moeten sprekengedurende twee dagen werd hij ondervraagd. Een Donaubond in de maak? De Canadeesche radio meldt, dat Rusland, volgens een be richt uit Parijs, de oprichting van een Donaubond zou heb ben voorgesteld, welke Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije, Joego slavië, Hongarije en Roemenië zou omvatten. Deze landen zouden wat hun buitenlandsche politiek en hun handelsbetrekkingen aangaat met elkander samenwerken. Elk land zou echter zijn eigen grenzen moeten behouden. Japansche slagschepen getroffen. Vrijdag en Zaterdag werden van bases van Okinawa door bommen werpers en jagers meer dan 700 vluchten gemaakt. O.m. werd het spoorwegcentrum Kagoshina op Z. Kioesjoe zwaar gebombar deerd. De Zuidkust van Hondo werd met duizenden granaten be stookt. Bij operaties ter zee werd het Japansche slagschip „Habana" getroffen, terwijl het slagschip „Ise" waarschijnlijk op de bodem der zee rust, Zal de Gaullo aftreden? Over het verwerpen van het door de Fransche regeering opge stelde ontwerp voor de nieuwe grondwet is nog te melden, dat deze verwerping plaats had met 210 vóór en 19 stemmen tegen. De Gaulle had tevoren verklaard, dat hij mogelijk af zou treden als de raadgevende vergadering het voorstel verwierp. Deze heeft met haar houding bedoeld, de ge vraagde periode voor een leiding zonder verantwoordelijkheid aan eenig gekozen lichaam te weige ren. Zij keurde daarentegen een motie over het principe van een Constitutioneel verantwoordelijke regeering met algemeene stemmen goed. Laval naar Frankrijk? Op 29 Juli is bekend gemaakt, dat Laval zich binnen een termijn van 10 dagen in Frankrijk ter te rechtzitting zal hebben te bege ven. Laval bevindt zich nog steeds in Spanje. Het is mogelijk, dat hij vandaag per vliegtuig naar Frank rijk vertrekt. Het Fransche kabinet komt vandaag opnieuw bijeen voor het vaststellen van een nieuwe grond wet. De Gaulle zal, naar verwacht wordt, vasthouden aan een volks- stemming. Men verwacht niet, dat hij zijn dreigement om af te tre den, ten uitvoer zal brengen. Kramer, de beruchte comman- dant van 't concentratiekamp Bel- sen, zal met vele anderen in Au gustus terecht staan. De Amerikaansche Marine ver loor sedert het begin van den oor log 327 oorlogsschepen, w.o. 1 slagschip, 11 vliegtuigdekschepen, 9 kruisers, 66 torpedobootjagers, 54 onderzeeërs en 8 convooijagers. President Truman zal waar schijnlijk na de conferentie van Potsdam een 'kort bezoek aan Engeland brengen en mo gelijk te Plymouth den Brit- schen koning ontmoeten. De Sovjet-autoriteiten ont kennen de mogelijkheid niet, dat Hitier nog leeft. Hij zou dan echter niet in het Russisch bezet gebied vertoeven. DE 100 GULDEN BILJETTEN. Ruim 1 milliard niet ingeleverd. Oorspronkelijk was circa f 1.750.000.0000 aan bankbiljet ten van 100 gulden in omloop. Hiervan is rit f 1.144.000.000 tot dusver nog niet ingeleverd. TERUGKOMST NEDER LANDSCHE PAARDEN. Het contingent paarden dat uit Noord-West-Duitschland onze grens passeerde, is van 126 gestegen tot 1200, Van deze dieren, die naar paardenken ners verzekerden, voor een groot deel in slechten staat verkeerden, zijn niet meer dan 400 bruikbaar. Zij vertoonen weinig overeenkomst met die wel'ke uit Nederland werden weggevoerd. Groote staalfabriek in Zuid-Limburg? Er is groote kans, dat er op zeer korten termijn in Z.-Limburg een groote staalfabriek zal ver rijzen. Er zou in principe overeen stemming bereikt zijn tusschen de geallieerden en Nederland, Frank rijk en België inzake het over brengen van enkele groote staal industrieën uit het Duitsche Ruhr- gebied naar deze drie landen. Grondstoffen, o.a. ijzererts zullen uit het Ruhrgebied en de Elzas worden aangevoerd, Provincienieuws. FRANSCHEN GESNEUVELDEN. In de eerste helft van Augus tus zullen enkele Fransche of ficieren Zeeland bezoeken voor het in ontvangst nemen van nog aanwezige bezittingen van in 1940 gesneuvelde Fransche militairen. Het spreekt vanzelf, dat de nagelaten betrekkingen deze voorwerpen gaarne terug zul len ontvangen. Een ieder, die nog in het be zit is van eenig voorwerp, hier toe behoorende, wordt drin gend verzocht dit in te leveren of ervan kennis te geven aan A. de Roo, Kreukelmarkt 2, Goes, vóór 10 Aug. a.s. Dienstregeling Vlissingen Bergen op Zoom. Het Bestuur van de Zeeuwsch- Vlaamsche Kamer van Koop handel te Middelburg heeft bij de Ned. Spoorwegen geprotes teerd tegen de dienstregeling on het baanvak Bergen op ZoomVlissingen. De inwoners van Z.-Vlaanderen kunnen van de treinen, die voor den mid- Hoog water te Vlissingen. Woensdag 1 Aug.; 8.16 u. 192 M. N.A.P.; 20.3c u. 171 M. N.A.P. Op- en ondergang van zon Woesndag 1 Aug.Zon op 6.07 u., onder 21.36 u. Maan op 23.15 u., onder 13.15 u. 8 Augustus a.s. nieuwe maan. dag uit Vlissingen naar N.-Bra- bant vertrekken geen gebruik maken, zoodat iedere reis slechts in den namiddag aange vangen kan worden. Onverwacht voordeel. In Aardenburg is een groot gebied met zoet water geïnundeerd geweest. Dadelijk na de bevrijding is men begon nen dit land droog te maken en daarna zijn de boeren aan den arbeid gegaan. De moeilijkhe den waren buitengewoon groot, maar 't land werd beploegd en bezaaid. De vrees bleef echter, dat de opbrengst van dezen natten grond heel gering zou zijn. Nu doet zich het merk waardige feit voor, dat de oogst buitengewoon zwaar is, zoo zwaar als hij naar men- schen heugenis nog nooit ge weest is. MIDDELBURG. „H e t V r ij e Boe k". Een bezoek aan de ten toonstelling „Het Vrije boek", die t.m. Woensdag inde Openb. Lees zaal en Bibliotheek te Middel burg wordt gehouden, en georga niseerd is door het bestuur der Z.V.U., is zeker de moeite waard. De collectie geeft een goeden in druk van wat gedurende de be zetting „illegaal" op literair ge bied in ons land is verschenen. Wij doen enkele grepen: „Aldus sprak Zarathustra", nu niet van Nietzsche, maar van Prof. Don kersloot en Alb. Helman, die een overzicht geven van wat in ver schillende landen en tijden over den Duitscher geschreven werd. Van Gabriël Smit: „De boekver- kooper", en van Teun de Vries: „W.A.-man". Voorts diverse reek sen w.o. de „Schildpadreeks". Van de dichters noemen wijG. Ach terberg, B. Aafjes, du Perron, J. N. v. Eijck, W. A. P. Smit en Henr. I^oland-Holst. Jammer, dat de bezoeker het tentoongestelde slechts aan de bui tenkant kan zien. Wij hopen ech ter, dat veel van deze literatuur spoedig voor het publiek zal ver schijnen. N. S. B.-ers gearri- v e e r d. Zaterdagavond om 10 uur kwamen in Middelburg weer ruim 20 N.S.B.-ers aan. Zij wa ren door enkele rechercheurs van verschillende plaatsen opgehaald.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1