ZEEUWSCH DAGBLAD 1e jaargang No. 99 PRQT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Knuppels in fiei hoenderhok. I lrdik?e stellen, vóór hetvofk hechte vriendschap Het Prinselijk gezin naar Soestdijk. Nederlanders in Diiitsriiiand. Provincienieuwa. Rusland en de Duitsche krijgs> Men Pm Dc Kon. Mij. „De Schelde" werkt voor oorlogvoering en herstel, Scheepswerf en constructie werken ten deele in bedrijf. gevangenen. h* adKlef (Sf 1 *5wbeide kwara hii aldü» ungracl, Kief, Gharkof, Sebastopol redeneerde: „Volgens ons zonr- en andere verwoeste of bescha- vitMier ..i 1e JAARGANG No. fia PRflT PHD DIAn vnnn er een meening over heeft IJlTHPCmtnl/An Maandag 30 Juli '45 Het dagblad „Trouw" betreurt het, dat onnooddge twistappels worden opgeworpen; dat minder gelet wordt op wat vereenigt. dan op wat verdeeld. Groote deelen van ons land zijn verwoest Er zijn steden en dor pen waar geen bed is om te slapen geen stoel om op tg zitten, geen huis om in te wonen. Er zijn brandstoffen noodig voor den winter, de bruggen moeten wor den hersteld, de treinen moeten loopem, een sociaal-economisch be staan moet worden georganiseerd, het bestuur moet weer goed op pooten komen en last no least, Indië moet bevrijd. Wat nu allereerst noodig is, is de materiëele opbouw en het ma terieel herstel. Daar hadden alle Nederlanders in eendrachtige samenwerking de schouders on der kunnen zettea Dat had heusch van ons allen de gansche persoon gevorderd. Niemand zou het ge voel gehad hebben dat hij te wei nig werk had, Maar alsof dit niet genoeg was, kwam daarnaast de z.g. geeste lijke vernieuwing op de proppen. Men introduceerde de volksop- V/VW^itTnr olc ..a». voeding als voorwerp van Staats- ^°rk' ™en K'ng ten aanzien van de Radio bepaalde partijwenschen op den voorgrond stellen. Dat zijn principiëel zeer belang rijke zaken. Die mag men niet ba- gatelliseeren, Maar de Regeering stelt ze aan de orde, zonder dat het volk de gelegenheid heeft om zich daarover uit te spreken Er ger, zonder dat men voorlóopig de mogelijkheid om zich daarover uit te spreken, openen wil. Het was niet noodig deze zaken nu aan de orde te stellen. Ze zijn zeer belangrijk. Maar nu zijn ze liet met. Nu zijn de andere dingen, van opbouw en herstek belang rijker, Maar wij kunnen'niet mee werken aan dingen die wij princi pieel verkeerd achten. Wij,zullen ons zelf met alle macht daartegen verzetten. Dat mag niemand ons kwalijk nemen. Wat men kwalijk nemen mag, is, dat deze knuppels in het hoen derhok geworpen zijn. Nu liggen er twistappels zonder dat het noodig was. Zonder dat het geoorloofd was zelfs. Want het komt onaonjulat voor, deze «aken va.i gees- uitgesproken. I En volgens de Regeering is het volk nog niet eens in staat een meening uit te spreken omdat die meening nog gevormd moet wor den. Daarom worden ineens de verkiezingen uitgesteld Nu wordt deze vernieuwing aan de orde ge steld bij ons, over ons en zonder ons. Mag dit nu maar zoo? TUSSCHEN ENGELAND AMERIKA EN RUSLAND Reuters diplomatieke corres- pondent seint, dat in een spe-1 ciale bijeenkomst van de nieuw gekozen parlementsleden van de Arbeiderspartij, Attlee er de 1 nadruk op gelegd heeft, dat het fundamenteele uitgangspunt van de buitenlandsche politiek van j meet af was het bewerken van een hechte'vriendschap tusschen I Engeland, Amerika en de Sov- 1 jet-Unie. Attlee heeft hen duidelijk ge- maakt, dat de Labour-regeering onverwijld zal overgaan tot uit voering van de verkiezings- politie'k. Hij L ook van plan de jeugd haar kans onder het nieuwe bewind, te geven. De conferentie te Potsdam. Officieel wordt medegedeeld oatdedriemogendheden- conf er ent ie te Potsdam tus schen Truman, Stalin en Attlee gisteren is voortgezet en dat be vredigende vorderingen zijn ge- I maakt. J Men verwacht, dat de confe rentie a.s. Woensdag of Don derdag zal eindigen. Om Attlee gelegenheid te. geven tot het einde aan de conferentie deel te nemen, is de opening van het nieuwe Britgche parlement door den koning tot IS Aug. uit gesteld. De Gaulle's voorstel verworpen. Generaal de Gaulle's voorstel om door een referendum over de nieuwe grondwet te beslis sen, is met groote meerderheid van stemmen verworpen. Zoo wel de communisten als de rech- lerzijde stemden tegen, 7" In twee dagen tijd werden in de wateren bij Korea, For- ,nlosa en langs de Aziatische Kust 18 Japansche oorlogsbo dems vernietigd en veie andere beschadigd. - Zes van de 11 door pamflet ten gewaarschuwde Japansche ste den hebben reeds 'n aanval van ge allieerde formaties te verduren gehad. 7 Britsche en Fransche diploma tieke vertegenwoordigers te Mos kou hebben opdracht ontvangen, de Russische regeering uitnoodigin- gen te overhandigen tot bijwoning van de Parijsche conferentie, over de toekomstige status van de i n- ternationale zóne van Tang er, welke in 1940 door bpanjcwerdbezet. De conferentie begint 3 Aug. Rusland zou dan vanaf 6 Aug. aan de besprekingen deelne men. Spanje wordt ook toege-1 laten, van Italië is nog niets j met zekerheid te zeggen. - De Noorsche stad Bergen heeft een groot aantal vaten kabeljauw, zoute visch e.d. als een geschenk aan Rotterdam verzonden. - Griékenland verwacht geen reorganisatie van de Grieksche regeering voordat de Potsdam conferentie zal geëindigd zijn. De vorige week afgetreden re- geering heeft o.m. het aftreden van koning George geëischt. - Het nieuwe Engelsche parle- 1 ment zal Woensdag a.s. bijeen komen om een voorzitter te "kiezen. De Engelsche eerste minister Attlee en de minister van Bui tenlandsche Zaken zijn Zater- j das per vliegtuig te Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de drie mogendheden-con- ferentie. Voor hun vertrek wer den zij tezamen met S andere pas benoemde ministers door den Koning in audiëntie ontvan gen, die hen in hun functie in stalleerde. vastgesteld. Zooals uit ons nr. van j.l. Vrijdag is gebleken zijn te Kortgene reeds enkele ge vallen berecht. Ook in andere branches ko men afwijkingen voor. Zoo is te Middelburg een banketbak ker bekeurd die per adverten tie een dagmeisje vroeg tegen een maandloon van f80, een loon dat ver uitgaat boven wat P.'aa'se gebruikelijk is en redelijk kan worden geacht. Het ligt in de bedoeling een scherpe controle uit te oefenen en by eventueele excessen ver bahseerend op te treden. Het Prinselijk gezin zal a.s. Zaterdag officiéél het paleis te Soestdijk be trekken. Er zullen dien dag te Soestdijk o.a. kinderfees ten worden gehouden, waaraan ook de drie Prin sesjes zullen deelnemen. MAATREGELEN TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Een verontrustend verschijn selis, dat der ongehoorde ar beidslonen, die óók in Zeeland door arbeider» in den land- en tuinbouw worden gevraagd. Deze loonen zijn niet meer redelijk en wijken sterk af van de normen die door het College v«®, Rljki^fniddflaaT! zijn 1 De afdeeling pers en publici teit deelt mede: In eenige bladen is een be richt verschenen, dat Nederlan ders woonachtig i„ aan ons land grenzende Duitsche gebie den door plaatselijke autoritei ten zijn uitgewezen, In dezen algemeenen vorm is het bericht onjuist. Er hebben zich enkele indtvidueele moeilijkheden voor gedaan door eigenmachtig op treden van Duitsche instantie». Door ingrijpen van het Mil. Gezag bij de geallieerde auto riteiten zij» de moeilijkheden mt den weg geruimd. Voor den terugkeer van in Duitschland woonachtigs Nederlanders, die door oorlogsomstandigheden in Nederland zijn terecht geko men is de volle medewerking van de geallieerden toegezegd. GEMEENSCHAP o.i.w. Zaterdag vwgaderde het Di strict Zuid-Bevêland van de G.O. I-W., onder leiding van Dr Mes, dlie m zijn openingswoord aan drong op samenwerking en onder linge waardeericg. Daarna werd, mar aanleiding van ingediende schriftelijke vra- Sen, het woord gevoerd door den lil. Commissaris, Overste Slot, Mr de Casembroot cn kapitein Geelkerken. Verschillende vragen hadden be trekking op de vrijlating van ge- interneerden, waarbij er op ge wezen werd, dat het hier uitslui tend lichte gevallen betreft, en dat de voorloopige vrijlating niets zegt, omtrent de uiteindelijke be rechting. Wat betreft die verstrekking van bewijzen van politieke betrouw baarheid, werd opgemerkt dat een moeilijkheid hierbij is, dat nog steeds vaste richtlijnen ontbreken. Overigens waren deze bewijzen kort na de bevrijding van meer betoekenis dan nu, althans in ver hand met het reizen. Voor de ver killing van openbare functies hlijft uit den aard der de kwestie van politieke betrouwbaar heid van veel belang. In verband met ingediende klachten over de langzame behan deling van zaken, werd er de aan dacht op gevestigd, dat nog altijd een groot aantal dossiers op be handeling wacht, terwijl het on derzoek belemmerd wordt, door- dat velen wel allerlei klachten uitere maar niet bereid zijn die klachten met hun handteekening te staven; Op voorstel van den heer Buis, werd een motie aangenomen, waarin bij de Regeering wordt aangedrongen op het verstrekken van vaste richtlijnen. GOES. Gemeenteraad. Donderdag 2 Augustus om 2 uur kal de tijdelijke Gemeenteraad ver- pderen. Aan de orde komt de benoeming van wethouders en van leden in de verschillende commis sies en die aanbieding van de ge meente-begrooting 194S. OOSTKAPELLE, Vrijdag avond j.l. werd door het bestuur van de Oranjevereeniging een ver gadering uitgeschreven om tot heroprichting te komen van de Oranjevereeniging Oostkapelle. Op 31 Augustus a.s. zal de 65ste verjaardag van H. M. de Koningin herdacht worden met feestelijk heden. Tot bestuursleden werden gekozen: Voorzitter: J. Jobse Mzn.vice-voorzitterW. N van LtereSecretaris: A, J. de Broe- kert; Penningmeester: A. de Vis ser en alg adjunct: H. M. van Crthjningen, ter plaatse Deze worden gerepareerd. tevens een begin "worden gemaakt met het herstel van de Melasse-tanlks aan de buiten haven. Voorts verleent de K.M.S. ten volle haar medewerking aan reparatie van Britsche ber gingsvaartuigen, die bezig zijn de blockschepen in den mond van de Vlissingsche haven te lichten. Vermeldenswaard is ook het feit, dat trawlers, die destijds door de Kón. Marine zijn over- genomen voor de oorlogvoe ring, thans bij de K.M.S. weer in orde worden gemaakt voor de voedselvoorziening, d.w.z. voor de vischvangst. Deze trawlers zullen worden terugge geven aan de oorspronkelijke eigenaren, de N.V. Pescator te Vlaardingen. Huisvesting van het personeel. Omdat de Kon. Mij. „De Schelde" in hoofdzaak ten dienste staat van de Geallieer de oorlogvoering, is de huisves ting van employé's en werklie den in dit bedrijf van groot be lang. Daarom wordt van Geal lieerde zijde materiaal ver strekt voor het herstel of de verruiming van de beschikbare woongelegenheid. Men zou nog best een 1500 man méér kun- nen gebruiken, al» 'deze maar gehuisvest konden worden. Al sinds Februari j.l. ig de Ron Marine bezig voor het eVi* „van woningen voor „schelde -menschen materiaal te verstrekken, daar de Mij. zelf door haar voorraad bouw materialen was heengeraakt. De Britsche Admiraliteit heeft uitdrukkelijk materiaal beschik baar gesteld voor het water en winddicht maken van wo- ïjngen voor personeel van de K.M.S. Nieuwe woongelegenheden. Om in den woningnood van- het personeel te voorzien, is er voor een aantal „Schelde"-men- schen een keurige woongele genheid met gemeenschappe lijke eet- en ontspanningszaal gebouwd en ingericht. Naar den vorm zou men het een woon barak moeten noemen, maar daarvoor is deze nieuwe samen woning veel te netjes. De be woners zelf noemen dit gebouw vol trots en verwachting: scheldepension „De Starter". Er is plaats voor 44 personen in afzonderlijke slaapkamers en voor een gezin, dat de men schen verzorgt en het gebouw onderhoudt. Dit eerste „Schel- depension" is juist gereed geko men en zal spoedig i >r een tweede worden gevolgd. In 3»o- tember denkt men de volgende „Yorkshire Post" van 23 Juni dat het aantal Duitsche krijgsgevangenen, dat in Russi sche handen is. op 4 4 5 mlllioea Het grootste deel dezer gevange nen is in kampen geïnterneerd bij Leningrad, Moskou, Minsk, Sta- Allerlei herstelwerk. „De Schelde" heeft than» ook een begin gemaakt met het herjtel van de tank» (oliereser- Vplrï) op het Vlismar-terrein. en andere verwoeste of bescha digde steden. Daar zijn zij ver deeld in drie catagoriën. In de eerste categorie zijn on dergebracht de oorlogsmisdadigers die verantwoordelijk zijn voor het fusileeren en mishandelen van Russen. Deze „terroristen" zullen ten getale van 10.000 nog in den loop van dit jaar berecht moeten worden, en wel in de ge meenten, waar zij hun wreedheden misdreven hebben. De tweede groep zal bestaan uit hen, die als willooze werktui- gen van hun meester de fabrieken, dorpen, enz. hebben doen vernie len. Zij zullen niet naar huis te- rugkeeren, voor alles weder is hersteld wat zij hebben verwoest, en men berekent, dat hun arbeid twee of drie jaar duren zal, On- aldus de der dezie categorie vallen de mees te leden van de Waffen-S.S. Het komt voor dat zij sabo teren door langzaam te arbeiden. Het blad gewaagt van een derge lijk geval, waarin de controlee- rende Sovjet-officier niet tus- schenbeide kwam omdat hij aldus - U OW vnssw *VSi£- vuldig opgemaakt plan zou het werk volkomen voltooid kunnen zijn binnen 27 maanden. Indien onze Teutoonsche vrienden 72 maanden noodig zouden hebben, zullen zij niet naar hui» tcrug- keeren vóór het werk af is. On getwijfeld zullen zij zich daarvan te «eniger tijdi rekenschap geven". Ten slotte wordt dan de groote groep te werk gesteld, waarvan men de leden individueel niets ten laste kan leggen. Zij zuilen faciliteiten genieten, werken op boerderijen en in ste den, en naar huls terugkeeren zoo dra er in Duitschland plaats voor hen is en Rusland hun arbeid niet meer noodig heeft. Men neemt aan, dat allen binnen twee jaar zullen zijn gerepatrieerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1