ZEEUWSCH DAG VREES VOOR REPRESSAILLES. ie JAARGANG No. 94 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 24 Juli '45 Als een bezwaar tegen de an-j nexatie van Duitsch grondge bied wij komen op dit vraag stuk nader terug wordt meermalen aangevoerd, dat daardoor de kans op een oorlog met ^Duitschland grooter wordt. Doör de „Pen Gun" wordt er echter op gewezen, dat de loyale houding die wij van 1918 tot 1940 jegens Duitsch- land aannamen ons niet heeft gebaat. In 1918 namen wij den gevluch- ten Duitschen keizer gastvrij j op en weigerden hem als „oor logsmisdadiger No. 1" aan de Geallieerden uit te leveren. In 1919 weigerden wij de ons door de Geallieerden aangeboden Cleefsche en Westfaalsche ge bieden aan te nemen. In de jaren direct na den oorlog wer den duizenden verhongerde en verarmde Duitsche kinderen door Nederlandsche families opgenomen en kosteloos opge voed en onderhouden. Van 1923 af verstrekte Nederland de eerste groote credieten aan Duitschland, waardoor diens industrieën weer op orde kon den worden gebracht, hetgeen onder meer tegevolge had, dat toen ook andere landen Ame rika, Zwitserland en Engeland) het Nederlandsche voorbeeld volgden. Toen de nieuwe oor log in 1939 uitbrak, hield Ne derland zich strikt neutraal en weigerde zelfs besprekingen met de Fransche en Britsche generale staven over de even tualiteit van een Duitschen in val te voeren 1 Ondanks dit alles zijn de Duitsche legers op 10 Mei 1940 niet alleen Nederland binnen gevallen, maar sedertdien werd Nederland door de Duitsche be zettingsautoriteiten geterrori seerd en uitgeplunderd op een wijze, zooals dat in vroeger eeuwen nauwelijks met kolo niale volken geschiedde. De tij den der Spaansche en Fransche overheersching zonken bij die der Duitsche bezetting in het nietl Hieruit blijkt overtuigend, dat een goed gedrag, een strikt neutrale houding en vriend schappelijke betrekkingen, niet de minste waarborg bieden, dat Duitschland ons land niet zal aanvallen. Zoo was het in het verleden, en er is, gezien de Duitsche mentaliteit, geen enkele reden om aan te nemen, dat het in de toekomst anders zal zijn. Vrees voor represailies be hoeft ons dus van annexatie van Duitsch grondgebied niet te weerhouden. Waaruit uit den aard der zaak niet volgt, dat annexatie aanbeveling zou verdienen. Het proces tegen Pétain begonnen. DE OPENBARE AAN KLAGER ZAL DE DOOD STRAF EISCHEN. Gistermiddag om half 2 is te Parijs het proces begonnen te gen Maarschalk Pétain, die eens de held van Verdun was. Petain wordt beschuldigd van deelneming aan een complot tegen de binnenlandsche veilig heid van Frankrijk en van ver standhouding met de Duit- schers. Na het voorlezen van de dag vaarding zei Petaindeze recht bank vertegenwoordigt het Fransche volk niet. Ik zal geen vragen beantwoorden. Het is het Fransche volk dat mii be voegdheden gaf en ik zal ver antwoording afleggen aan het volk. Terwijl de Gaulle den strijd voortzette heb ik de bevrijding voorbereid door het gewonde, doch levende Frankrijk bijeen te houden. Indien gij mij ver oordeelt, veroordeelt ge een onschuldig man. Ik stel mijzelf in de handen van Fraknrijk. Hevige incidenten in de rechtszaal waren oorzaak, dat het verhoor werd onderbroken. André Mornet, de 75-jarige openbare aanklager, die van plan is de doodstraf te eischen, zeide dat het een onbeschaamd heid van Pétain was de be scherming in te roepen van de .Grondwet der derde republiek, welke hij in toenemende mate had onderdrukt. Nadat de argumenten van de verdediging dat het Gerechts hof onbevoegd was om deze zaak te berechten waren weer legd, werd de zitting voor kor ten tijd verdaagd. Toen Pétain weggeleid werd, greep een jonge ongewapende officier zijn hand en kuste deze. Meer dan 1000 politie-agenten en brandweerlieden bewaken het Gerechtsgebouw. DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN GAAT VOORT. Groote luchtactiviteit. Bij de hevige aanvallen van Woensdag op Yokosoeka, de Ja- pansche vlootbasis bij Tokio, is groote schade veroorzaakt. Een torpedobootjager een schip voor 't leggen van kabels, drie kleinere vaartuigen van dien aard en zeven motortorpediobooten werden tot zinken gebracht. Het slagschip „Nagato" werd beschadigd, even als meerdere kleinere schepen. Op den grond werden 30 vliegtuigen vernield, 42 andere beschadigd. De Amerikanen verloren 12 toestellen en 22 man. Britsche vliegers ver nietigden voorts 24 Japansche vliegtuigen. Over de 4-daagsche operaties dier Amerikaansch-Britsche vloot- Strijdkrachten deelt adm. Nimitz nog mede, dat van een convooi van 5 schepen er twee tot zinken werden gebracht en 2 beschadigd. Kort na deze bekendmaking vielen Amerikaansche torpedobootjagers een ander convooi aan van 4 sche pen aan «Jen ingang van den golf van Sagami en deden twee vracht schepen zinken, misschien ook een derde, terwijl een escorteerende oorlogsbodem schade opliep. Tenslotte worden bombardemen ten gemeld van de stad Omura op de Bonin-eilanden, de oliefa- brieken te Wee op Z.W.-Hon- <k>, spoorweginstallaties in Indo- China en scheepswerven op Ma- lakka. Weer een lading op Balikpapan. Ih het gebied Van Balikpapan landden de Australiërs opnieuw en wel bij Tempadeong. Amerikaansche Europa troepen aangekomen. Het eerste contingent Ameri kaansche troepen, dat tegen Duitschland gevochten heeft, is op de Philippijnen gearriveerd voor de invasie van Japan. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Verwacht wordt, dat de Communistische afgevaardig den in de Belgische Kamer Ko ning Leopold's aftreden zullen eischen, wanneer vandaag de debatten over de Konings kwestie worden hervat. Indien niet onmiddellijk tot abdicatie wordt besloten, zullen waar schijnlijk ook de Socialisten dit voorstel steunen. De Armeensche nationale Raad in Amerika heeft op de „Big Three" een beroep gedaan voor de teruggave van Sovjet-Armenië, dat titans bij Turkije is ingelijfd. Tusschën de hoofdien van de militaire politie der Amerikaan sche, Britsche en Russische bezet tingstroepen van Berlijn is over eenstemming bereikt t.a.v. de be strijding van den zwarten handel. Voorname Russische musici geven te Weenen een concerten reeks op uitnoodiging' van den Oostenrijkschen kanselier Karl Renner. BINNENKORT GEEN VERONTSCHULDIGING MEER VOOR MANNEN MET BAARDEN Een van de artikelen, welke sinds bijna een jaar niet meer aan de bevolking van Nederland ter beschikking konden worden ge steld, is het scheermesje, waar naar door velen reikhalzend wordt uitgezien. In Augustus 1944 werd van overheidswege bekend gemaakt, dat bon r 09 van de toen geldende tabakskaart bij den detaillist kon worden ingeleverd, opdat op een later te_bepalen tijd stip, een aantal scheermesjes zou kunnen worden afgeleverd. Tengevolge van de oorlogshan delingen en de daarmede gepaard1 gaande vervoersmoeilijkheden, kon het meerendeel van de grossiers en detaillisten niet worden bevoor raad. Het ligt daarom thans in de bedoeling van de autoriteiten, zoo spoedig mogelijk een nieuwe distributie van scheermesjes te doen plaats vinden. Hout voor Limburg. H. M. de Koningin heeft een hoeveelheid grenenhout ter be schikking van liet geteisterde Noord- en Midden-Limburg ge steld voor het herstel van de nood- onderkomens. Commissaris der Koningin in Gel.derland. 's-Gravenhage 21 Juli 1945 (A. N.P.-Aneta). Bij K.B van 27 Juni is bepaald, dat het ambt van Com missaris der Koningin in Gelder land met .ingang Van dien datum zal worden vervuld' door den door H. M. de Koningin benoemden commissaris, die op 10 Mei 1940 Onheusch optreden van bootpersonecl. Eenige gedupeerde reizigers schrijven ons: Dezer dagen stonden en'kele reizigers te wachten aan den steiger bij het overzetveer, dat den dienst onderhoudt tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Ze wachtten aan het loket om een plaatsbewijs te koopen, Nie mand was daar aanwezig. De man, die de plaatsbewijzen moet verkoopen stond een ge moedelijk praatje te houden met het personeel van de boot. Ongeveer één minuut voor de officieele vertrektijd van de boot kwam genoemde plaats- bewijzen-verkooper den steiger opgewandeld en voorzag de wachtende passagiers van de benoodigde plaatsbewijzen. Maar voordat hij, die het eerst geholpen was, op de boot kon stappen, dreef deze reeds een eind in de Zandkreek. De man, die de kaartjes verkoopt, waar schuwde het bootpersoneel, doch deze stonden met een vergenoegd gezicht de onthut ste reizigers uit te lachen en riepen, dat ze maar moesten maken op tijd ,aan boord te zijn. Gevraagd wordt, of dit nu een houding is die in den te- genwoordigen tijd past. In de eerste plaats behoorde de kaartjes-ver koop er op zijn plaats te zijn. Het is' verre van plichtsgetrouw de reizigers een kwartier lang te laten wachten. En wat te zeggen van de ma nier van doen van het bootper soneel! Dit is een houding, die wel zóó onbeleefd en zóó on maatschappelijk is, dat zij alle perken te buiten gaat. Hoé ge heel anders werd opgetreden in den tijd toen de Duitschers hier nog rondliepen. Toen ge beurde het, dat een half uur werd gewacht op een Duit- scher, die nog met het veer over moestEn kan men nu, voor Nederlandsche burgers, die door schuld van eigen perso neel hoogstens een halve mi nuut te laat aan boord zouden komen, geen seconde'wachten? Het zijn manieren, die we van de Duitschers gewend wa ren, maar die we zeker niet verwachten van eigen landge- nooten. in functie was, Mr S. Baron van Heemstra. Han Hollander, de bekende radio-voetbalverslaggever is in een concentratiekamp in Polen overleden, meldt „Het Binnenhof", Provincieniéuws. N.J.V.-Zomerdag. Zaterdag was het voor de N.J.V.-ers in onzie provincie de traditioneel geworden Zomerdag en wel ditmaal te Kapelle-Bieze- j linge. Dhr A. J. de Wit sprak tot de ruim 800 aanwezigen een openingswoord) en zei, dat het I verbond ook nu trouw moest blij- ven aan het devies„Wij schamen j ons het Evangelie van Jezus Christus niet". Na de verschillende jaarversla gen sprak de bondssecretaris M. C. j Fallentin over „Onze houdingj nu". Hij sprak ernstig over den donkeren tijd, die over ons volk is heengegaan en die zoo diepe sporen heeft achtergelaten, niet het minst bij onze jeugd. Wij moeten de jeugd geestelijk en mo-1 reel weer omhoog helpen, Er zijn aan het begin van dit nieuwe tijd perk tal van problemen, zooals het eenheidsstreven en de werk- methode voor onze jeugdbeweging. Het Ned. Jongelingsverbond staat zeker open voor het nieuwe, zoo zei dhr. Fallentin, wanneer daarbij echter het oude ideaal maar niet uit het oog verloren, wordt: „Door jonge mannen, voor jongemannen en allen tot Chris tus". Na een gemeenschappelijke kof fietafel werd het middagprogram ma begonnen met een voetbal match HoekAxel. Daarna zorg den leden van den ring Z.-Vlaan deren Oost met hun dames voor goede zang en muziek in het vei lingsgebouw. De Afd. Hoek voer de daarna onder groote belang stelling het toneelspel „Hard tegen hard" op, geschreven door den heer van Es. Na een opwekkend) woord van den voorzitter, sloot dhr J. J. Mol van Slui sla 1 deze goed-geslaagde Zomerdag met een schriftgedeelte en gebed. Mijnoprutming langs de kust. Onder toezicht, van Britsche militairen hebben zich hier be vindende Duitsche krijgsgevan genen de laatste dagen een aantal mijnen in de omgeving van Vlissingen opgeruimd. Her haaldelijk klonken er zware ontploffingen. Kanaalplan Breskens OostburgSluis. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren houdt men zich bezig met de plannen voor het graven van een kanaal van Breskens over Oostburg na.ir Sluis, vanwaar reeds een waterweg naar Brugge en verder België in loopt. Dit kanaalprt ject zal, naar verwacht Hoog water te Vlissingen: Dinsdag' 24 Juli: 2.20 u. 1.77 m. A.N.P.; 14.33 u. 1.86 m. A.N.P. Op- en ondergang van zon en maan: Dinsdag 24 Juli: Zon op 5.56 uv onder 21.47 u.j Maan op 19.41 u.j onder 2.53 u. Volle maan op 25 Juli a.s. wordt, deel uitmaken van het „Na tionale Plan". Ongetwijfeld zou een dergelijk kanaal voor landbouw en nijver heid in deze streek gunstige voor uitzichten bieden. Wij denken hierbij aan den uitvoer van poot- aardappelen naar het Fransche district Armentières-Duinkerken, waarheen reeds vroeger Zeeuwsch- Vlaamsche pootaardappelen wer den vervoerd, maar dan met een omweg. Bij verwezenlijking van het kanaalplan zou het pootgoed direct van de plaatsen van her komst verscheept kunnen worden en via Brugge in N.-Frankrijk worden afgeleverd. „Walcheren October 1944". Door den uitgever der Hout snede „Walcheren October 1944" kon in de loop van deze week een tweede uitkeering aan den Burge meester van Westkapel le voor de getroffenen in zijn gemeente wor den gedaan. Het betrof nu een bedrag van 1450.zoodat thans in totaal 2750.afgedragen is. MIDDELBURG. Gondel- vaart op Oranjedag? Naar wij vernemen overweegt het gemeentebestuur plannen om de viering van Koninginnedag dit jaar g>epaard te doen gaan met een gondelvaart. Daartoe heeft men contact gezocht met de Middelburgsche afd. der Kon. Schippersvereeniging „Schutte- vaêr". Het bestuur daarvan heeft in beginsel zijn medewerking toe gezegd. VLISSINGEN. Spoorwe gen en Raad van Over leg. De Raad van Overleg te Vlissingen ontving van de directie dfer Ned. Spoorwegen een schrijven, waarin werd me degedeeld, dat aan het verzoe'k van de Raden van Overleg te Vlissingen en Middelburg om een trein van en naar Vlissin gen in te leggen, welke directe verbinding geeft met Brabant, reeds is voldaan. Aan het verzoek tot invoegen van een trein 's morgens om 8.30 uit Vlissingen naar Middel burg kan momenteel nog niet worden overgegaande moei lijke positie waarin het bedrijf verkeert vooral wegens, ge brek aan kolen en materieel

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1